iiaïieHm stuhkii. ML Dagmeisje ERFHUIS Notaris Bietra Notaris Rietra beste drachtige varkens, Notaris Rietra ftdvertentiën INZE"1 Buitenland GEVRAAGD Binnenland publiek verkoopen; publiek verkoopen 4. Benoeming havenmeesters. Worden benoemd voor den tijd van drie jaar, voor de Rechtvaart de heer J. Hooijmaijer en voor de Vrouwkens- vaart den heer Jan Kemmeren. 5. Benoeming van Armmeesters we gens vacature S. van Strien en perio dieke aftreding van J. de Glas. Herkozen wordt de heer J. de Glas en gekozen de heer A. van Strien. 6. Benoeming stembureaux. Worden gekozen voor Waspik Boven tot Voorzitter de heer A. Vloemans, tot leden de heeren Nollen en van Steen en tot plaatsvervangende leden G. Boom en A Verschure. Voor Waspik worden benoemd tot Voorzitter de burgemeester, tot leden de heeren van der Rijken en Rubbens en tot plaatsvervangende leden J. Kam en J. de Hond. 7. Benoeming van een lid in de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, wegens periodiek aftreden van den heer W. Klazen. De heer W. Klazen wordt herkozen. 8. Benoeming van 5 leden der Com missie tot wering van schoojverzuim Worden benoemd de heeren B. van Schijndel, A. Maas, H. Raat, H. v lersel en A. Schenkels. 9 Verschillende besluiten met be trekking tot de nieuwe Leerplichtwet als huishoudelijk reglement voor de Com missie. presentiegeld commissie en verlof voor veldarbeid. De leden zijn verplicht tweemaal per maand eene vergadering te houden. Verlof voor veldarbeid zal ten hoogste voor vier weken worden verleend. Treft een agent van politie een kind op straat aan dat niet in het bezit is van een verlofbrief, dan zal deze het naar school brengen. De heer van der Rijken vraagt of het de bedoeling zal zijn, om, wanneer een agent van politie op straat tijdens school tijd een kind aantreft, de ouders dan aanstonds proces-verbaal wordt opge maakt. Hij vraagt zulks, wijl het meer malen kan gebeuren dat zulks gebeurt zonder voorkennis van de ouders. De Voorzitter zegt dat dit de bedoe ling niet is en aanstonds door de veld wachters, nadat het kind naar school is gebracht, een onderzoek wordt ingesteld of de ouders er iets van afweten. Eerst later, wanneer blijkt dat de ouders on willig zijn of er in 't geheel niet voor .zorgen dat hun kinderen naar school gaan, zal proces verbaal worden opge- gemaakt. En voordat daartoe wordt overgegaan, wordt nog eens een aan maning gezonden. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat van de commissie een adres is in gekomen waarin wordt verzocht het presentiegeld te verhoogen. Tot nu toe is f 10 per jaar gegeven maar aangezien men nu om de 14 dagen bijeen moet komen en de secretaris een heele ad ministratie zal hebben te houden, stellen Burg. en Weth. voor het presentiegeld te brengen op f25 per jaar, wat zoowat f 1 per zitting is en den secretaris een vergoeding toe te kennen van f 75 per jaar. Vroeger werd er Zondags nog al eens vergaderd doch daar is men tegen opgekomen wijl er leden zijn die daar tegen principieele bezwaren hebben. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel van Burg. en Weth aangenomen alsmede de statuten en huish. reglement goedgekeurd 10. Schrijven van De Hanze inzake het Marktwezen. daartegen wowlt opgeveegd, waardoor Burgerwacht een vuile boel ontstaat. Vóoral aan den Hoek is het lang een treurige boel geweest. De Voorzitter merkt op dat juist in den bietentijd het zeer vuil is. doch wil men dat voorkomen, dan zou men een verordening moeten maken, waarin ver ordend werd dat de boeren van hun wielen, alvorens op den weg te komen, het slijk moeten afhalen en dat is ook zeer bezwaarlijk, althans de boeren hebben daar zeer veel last mede. Boven dien is het ook 'een kwestie van zeer korten tijd. De heer Van der Rijken zegt dat het hier meer komt omdat het niet in orde is, er geen voldoende afwatering is. De Voorzitter zegt toe met den heer Pijnenburg hierover te zullen confereeren en dan gelooft hij wel dat het in orde zal komen, wijl men steeds zeer wel willend is geweest. De heer Van Steen vraagt of die weg nu niet in orde gemaakt kan worden met de stoomwals die er nu nog staat. De heer Rubbens meent dit te moeten ontraden, wijl het dan veel geld zal kosten. De Voorzitter acht het beter den weg van macadam te voorzien. Brengt men daar de stoomwals, dan zullen andere bewoners daar ook om gaan vragen. De heer v. d Rijken geeft in overweging om werkloozen de kanten te doen af steken. De menschen zullen de macadam zelf er wel inloopen. De Voorzitter zegt dat het plan daar voor reeds eerder bestond, doch met het oog op den vorst nog niet is uit gevoerd kunnen worden. Ook zou eerder reeds macadam daar gebracht zijn, doch met het oog op de groote kosten heeft men daarmede ge wacht. Nu zal hij offerte van macadam aanvragen. De heer Teunen wijst op den weg bij de familie van Son. De weg is daar wel breeder gemaakt doch is er veel slechter door geworden. De Voorzitter zegt ook daarover reeds met den heer Pijnenburg te hebben ge sproken en deze zei dat zoodra het weer wat beter is, daartoe zal worden overgegaan. 10. Aangaan geldleening G.E.B. groot f 15000. De Voorzitter deelt mede dat de om leg van de telepnoon meer heeft gekost als aanvankelijk is geraamd en wijl men nog enkele andere zaken heeft te be talen is het noodig dat een geldleening van f 15000 wordt aangegaan. Daartoe wordt besloten. 11. Adres van veldwachter De Moor om ontheffing van de verplichting om in „Boven* te wonen. De Voorzitter zegt dat de Moor in de j woningen van de bouwcommissie woont. I Eerst heeft hij daar f 3 moeten verwonen en nu is de huur, ingevolge een voor schrift van den Minister gebracht op f4. De Moor is van meening dat hij nu veel voordeeliger zelf een huis kan gaan bouwen met Rijkssteun Daartoe zou hij over willen gaan indien de Raad ont heffing wil verleenen van het besluit om in Boven te wonen. De Moor zegt en dit is zeer terecht, dat als hij eens de gemeente zou gaan verlaten, het huis veel meer waarde heeft als het in Waspik staat dan wanneer het in Boven staat. Mocht de raad niet genegen zijn ont heffing te verleenen, dan vraagt hij vergoeding van f 1 per week voor de meerdere huishuur, f 150 wordt gegeven wel eens noodig kan hebben als de menschen de briefjes thuis krijgen van de inkomstenbelasting De heer v. d Rijken vraagt of de prijs van het electrische licht niet wat lager kan worden gesteld. De Voorzitter zegt dat men de ex ploitatie rekening nog niet heeft ont vangen, echter gelooft hij niet dat het goedkooper zal worden want juist de eerste jaren drukken de kosten het hardst en komen er aan het net de meeste kosten. De straatverlichting zal wat beperkt moeten worden want met f 3000, zooals door den raad daarvoor beschikbaar is gesteld, zal men er niet komen. Die kosten zullen wel f4000 worden. De heer de Hond heeft heeft meer malen gezien dat overdag de lampen branden en dat is jammer van het stroomverlies. De Voorzitter ontkent zulks niet doch merkt op dat dit niet anders kan omdat men dan aan het net bezig is eenige werkzaamheden te verrichten. De heer van der Rijke is bang dat de kosten van administratie ook tegen zullen vallen, De Voorzitter heeft daar hedenmorgen in het College van Burg. en Weth. nog over gesproken doch moet constateeren dat men daar voor vijf jaar aan ver bonden is. De heer van Steen vraagt wie zich hier belast met het controleeren van de meters. Hij weet zeker dat hij minder uren de lamp laat branden dan zijn buurman en toch heeft hij meer stroom verbruikt. De Voorzitter zegt dat men zich zich dan tot Verschure kan wenden. Het gebeurt meermalen dat meters niet goed werken, 't meest echter in het nadeel van het bedrijf. De heer de Hond informeert hoe het staat met de kwestie over die boomen met Rijken van den Loonschendijk. Hij is bang, laat men het zoo zitten, deze het een advocaat in handen zal geven en dan krijgt men er maar last mee. De heer Rubbens zegt dat de heer Rijken het onderste uit de kan wil hebben. Die boomen zijn geeigend en alle andere menschen hebben genoegen g nomen met de vergoeding. De heer de Hond acht het 't beste dat deze kwestie onder elkaar wordt opgelost. De heer Teunen acht f2.50 ook te weinig vooral omdat hij nu niet meer mag voortplanten. De heer v. d. Rijken is van meening dat 't beste voor den heer Rijken zal zijn om te zwijgen wijl het daar Prov. weg is en geen boomen mogen worden geplant. Hierna wordt de vergadering gesloten. Red. Bulten veraetwoofdehikheid der Geachte Redactie. ln Uw blad van Zaterdag 11 Febr. 11. schrijft iemand die zich noemt „een ander lederbewerker", (waarom niet zijn naam eene beschouwing, naar aan leiding van mijne artikelen over bureau verplaatsing van den Ned R.K. Leder- bew. Bond naar Utrecht. Waar de stijl en de zinsvorming mij verraadt wie de eigenlijke schrijver is, (de stijl van een Bondssecretaris is nu eenmaal niet gemakkelijk te veranderen) ware het o-oridderlijker geweest, als er een innige Het Bestuur van De Hanze wijst op I aj^vergoedln^ln huishuur en numoet j overtuiging wordt neergeschreven, zich t fp.t Hst Hp hnnHprQ van i/rampn Pn daar j per week v0QJ. bijbetalen, dan ook niet te schamen zijn naam er De heer van Steen voelt na de Moor onder-te plaatsen. Dat geeft vertrouwen in beginsel zich te Utrecht te vestigen, werking van gemeente. Dal is een feil. Ook weet U nog wel I»vMdiuitsw,t. dat hei scheidsgerecht in de kwestie in H. Bestuur met de afd. Tilburg in 1920 eenparig zich uitsprak dat de Langstraat niet de streek was van waaruit een een nationale vakbond goed geleid kon worden. Dat scheidsgerecht bestond uit een vijftal deskundigen. Ondanks dit alles zegt het H. Bestuur neen niet weg uit de Langstraat. Wel neen, H. Bestuur, de meeste leden, de patroons en diens org. zijn immers in de Langstraat. „Onzin" dus om naar Utrecht te gaan, Ik zou het H. Bestuur willen vragen Waar het be kend is dat in Utrecht bijna geen indu strie bestaat, desondanks toch^ alle R.K. vakbonden (op enkele uitzonderingen na) daar hun hoofdbureau hebben, die leden en hoofdbesturen daarom dan ailen gek zouden zijn. en zij, (het H. Bestuur van den Lederbew. Bond) alleen verstand hebben van leiding geven Of meent het H. Bestuur dat zij nog altijd kunnen doen wat zij willen, gezien de afgevaar digden braaf ja knikken op de voorstel len van hen als H. Bestuur. Dan ware het in 't belang van den Bond en dat der leden eens te hopen, dat 25 Febr. a.s. op de jaarvergadering de afgevaar digden thans eens ja zeggen op het voorstel om bureau te verplaatsen naar Utrecht. Eerst dan mag verwacht wor den dat er een betere leiding komt in den Bond. Met dank voor de opname, F. J. COOLEN, Het maandelijksch overzicht van den stand op 1 Februari 1922 geeffaan.dat op dien datum waren toegekend 16261 ouderdomsii nten ingevolge artikel 373 der Invaliditeitswet, 962 weduwenrenien ingevolge artikel 81a, en 81 c dier wet en 23150 weezenrenten ingevolge artikel 82, 83 en 84 dier wet. Voor den Raad van Arbeid te Tilburg golden resp. de volgende cijfers430, 28 en 57. v Op grond van artikel 99 en 100 der Invaliditeitswet werden tot op dien datum 2616 verzekerden ter behandeling of verpleging opgenomen, terwijl het aantal observatie gevallen, waarbij be handeling niet of nog niet was gevolgd, 582 bedroeg. Aan het Departement van Justitie wordt de laatste hand gelegd aan enkele formaliteiten welke nog moeten worden vervuld ter invoering van de functie van kinder- en politierechter. Het wordt mogelijk geacht reeds met Mei a s. deze rechtspraak in te voeren. In tegenstelling met de vroegere pessimistische berichten over de resul taten van de boringen, meldt de „Nieuwe Koerier'', dat men onder Vlodorp ge komen is tot een diepte van ongeveer 900 meter. Er werden zes exploitable kolenlagen aangeboord; een zeer gunstig resultaat derhalve het feit dat de houders van kramen en 'tenten op de markt vrijgesteld zijn van marktgeld wat tegenover de winkeliers, die belasting moeten betalen, niet eerlijk is. Derhalve verzoeken zij de kramers, evenals dit met kermis gebeurt, ook met marktdagen staangeld te willen laten betalen. Tevens vestigt het bestuur van De Hanze de aandacht op den slechten toe stand waarin de weg zich op het Vaartje bevindt. De Voorzitter zegt dat dit adres door Burg. en Weth. goed onder de oogen is gezien. In een vorige vergadering heeft de heer Van der Rijke reeds op het onbillijke van 'het niet betalen van staangeld op markten gewezen en is door hem gezegd dat heffen van staan geld in strijd met de verordening zou zijn. Daarop is door De Hanze een deskundig advies ingewonnen en de Provinciale griffie zegt thans dat gerust staangeld kan worden geheven. Burg en Weth. stellen daarom voor vanaf heden direct staangeld te gaan heffen en wel 25 cent per M2., zooals dit met kermis wordt gedaan. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. De Voorzitter zegt over de tweede kwestie van het adres, de wegverbete- ring, met den opzichter Pijnenburg al te hebben gesproken Telken- jare zal daar dan een gedeelte worden verbeterd. Ineens te verbeteren gaat niet, wijl dat te veel geld kost. De heer Van der Rijken zegt geen deskundige te willen spelen, maar ge looft toch te mogen zeggen, dat het goed werk zou zijn indien tegen de beschoeiing van het Dijkje een plank werd aangebracht. Daardoor zou men voorkomen, dat telkens de modder te hebben gesproken de billijkheid van diens verzoek. De heer Rubbens zou niet zoo kin derachtig willen zijn om een eenmaal genomen besluit zoo maar te gaan in trekken Bovendien zouden vele bewo ners daar het betreuren als hij daar zou gaan vertrekken. De heer van Steen merkt op dat hij toch daar dienst kon blijven doen. De heer Teunen weet zeker dat de landbouwers daar veel spijt zouden hebben indien De Moor daar niet meer zou wonen. Nu is er een goede surveil lance. De heer Nollen zou om verschillende redenen het eenmaal genomen besluit ook niet meer willen intrekken. Het strekt hem tot eer dat de bewo ners gaarne hebben dat hij daar blijft wonen. De Voorzitter zal in omvraag brengen het besluit intrekken of handhaven. Voor intrekking stemden alleen de heeren De Hond en Van Steen. en doet blijken van ernst. Waar het hier een zeer ernstige kwestie geldt, en de schrijver wellicht dit niet voelt, ofwel voelt, omdat hij er misschien te nauw bij betrokken is, ware het zaak ge weest, ter wille van het belang der leden en van den Bond, zich niet achter een aanduiding te verschuilen. Dat het H. Bestuur, en de vrijgestelden in het bijzonder, eigenbelang bij betrekken in de kwestie van overplaatsing, pleit er niet voor dat de leiding in goede handen berust. Dat moet zich wreken tot schade van den Bond en dat der leden. Schrijver van dat stukje meent dat bureauverplaatsing naar Utrecht „onzin" is. Hij wil dit aantoonen door te zeggen dat dit thuis behoort daar waar de meeste leden wonen, waar de patroons hun organisatie hebben om te confereeren, de afd. besturen en leden kunnen toezien op het werk der vrijge stelden, enz., het geliefkoosd argument van de vrijgestelden wat zij telkenmale aanvoeren. Dat verraadt al genoeg wie Na nog eenige discussie brengt de de schrijver is. Nog meer blijkt dit uit Voorzitter in omvraag of die f 1.—meer den zin: „Dat er misschien wijzigingen huishuur zal worden vergoed. in het bestuur moeten komen, is mis- Daarvoor stemden de heeren Nollen, schien mogelijk, dat zullen wtf over- van Steen en de Hond. wegen, maar overplaatsing naar Utrecht Vervolgens wo dt besloten voor de i is in elk geval uit den boozeu. Zegt Burgerwacht de kosten te betalen voor het aanbrengen van een lichtpunt in de bergplaats waar de goederen worden opgeslagen. De heer v. d. Rijke stemden tegen. uwes dat wel, egoist die U bent. Waarde lezer of vakgenoot. U weet misschien reeds dat alle R. K. Vakbon den op enkele na, in Utrecht hun bu reau's hebben in eigen gebouwen. Toen Deze zou liever zien dat men alles voor eenige jaren terug het bestuur van geweren, lederwerk enz. naar Den Haag het Vakbureau, waar toentertijd Roesten- opzond alwaar men beschikt over berg penningmeester van was, die pan- wapenkamers en geschoold personeel, den aankocht, besloten alle R.K. Vak- De heer de Hond meent dat men de bonden, dus ook de Lederbew. Bond il v f - Gissen blijft gevaarlijk(Red.) De motie van vertrouwen in de Duitsche lijksregeering is met 230 tegen 185 stemmen aangenomen. Dinsdag is in Denemarken de aan gekondigde groote uitsluiting begonnen die 150.000 man omvat. In verband met de onlusten te Belfast heeft mgr. Mac. Rory een tele gram aan Lloyd George gezonden, waarin hij dringend om militaire hulp vraagt, ter bescherming van de Katholieken in die stad. De onderhandelingen tot bijlegging van het conflict in de Zweedsche ma chine-industrie zijn afgebroken. 57.000 arbeiders zijn daarbij betrokken. De groote uitsluiting is in werking getreden en omvat thans reeds ruim [00 000 werklieden. De werkgevers zondigen nog verdere uilsluitingen aan en de vakverenigingen verklaringen daarop met staking in de uitgezonderde bedrijven te zullen antwoordden De uitsluiting treft de volgende be drijven, de ijzer en textielindustrie, de schoenen, steenen, cement, olie, en zeep industrie, de fabrieken van chocolade en suikerwerken, de papierfabrieken, de rijtuig en spoorwegmakers, de potten- )akkers, de porceleinfabrieken, de trans portarbeiders in Kopenhagen, fle druk- <ers en zetters, behalve in het dagblad- jedrijf, den houthandel en de bouw bedrijven, Naar de Daily Expres verneemt, zijn de Britsch-Indisch prinsen voor nemens de .Jubilee-diamond", op twee na de gioctste bekenden diamant ter wereld, aan de Britsche Kroon te schenken. De waarde van den steen wordt geschat op 400 000 p. st. Zes millioen invaliden. De „frissche, vroolijke" oorlog heeft ongeveer zes millioen, zegge zes milli oen, jonge, levenslustige mannen voor hun leven hulpbehoevend gemaakt 5.911.000 is het juiste getal invaliden, dat de statistiek van het Intern. Arbeids bureau aanwijst. Deze ongelukkigen zijn als volgt over 12 oorlogvoerende landen verdeeld Frankrijk 1 500.000 Engeland 1.170.000; Italië 570.000 Polen 320.000Amerika 246.000Serviërs, Kroaten en Slovenen 54 000 Tsjecho-Slowakije 175.000 Oostenrijk 164.000; Canada 88 000; Roemenië 84.000; België40.000;Duitsch- land 1.400.000. De aangeboorde kolenlagen bevatten Oud-Voorzitter en beambte der j z.g. stoomkolen, die gelijkwaardig zijn Afd. Tilburg aan de Engelsche Cardlffkolen. Men d#elt aan het blad mede, dat er uitzicht bestaat op particuliere exploitatie. EEN NET 21455 niet beneden 16 jaar bij A. PULLENS-Dumoulin. Aden dte iets te voidcren hebben vaa schuldig zijn &ao borgtochten of goederen onder zich hebben van den Heer JOHANNES DIONISIUS VAN DEN BROEKi gewoond hebben de ec overleden te Dassen 9 Februari 1922, worden beleefd verzocht daarvan opgaaf en af gifte te doen ion kantore van NOTARIS RIETRA te Dussen, voor 1 Maart 1922. 21443 Nadat de minister van financiën hedenochtend in de Eerste Kamer had verklaard, dat hij voornemens is, de gisteren verworpen burgerlijke pensioen wetten ongewijzigd weder in te dienen, behoudens dat in art. 36 de mogelijk heid zal worden geopend om een ge deelte van de premies tot een nader te bepalen maximum op de ambtenaren te verhalen, zijn de pensioenwetten voor de land en zeemacht zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In de gister gehouden zitting der Tweede Kamer is het amendement-van de Laar tot opheffing van het gezant schap bij het Vaticaan, verworpen. De begrooting voor Buitenlandsche Zaken werd aangenomen. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp tot wijziging vad de Vleesch- keuringswet ingediend. Voorgesteld wordt de huisslachtingen onder bepaalde voorwaarden vrij te stellen van keuring, alsmede een regeling inzake de samen te Dutsen v te Dassen, zal aldaar, ten sterthuize v. d. heer J. D. v. D. BROEK, Donderdag 2 Maart 1922, voorm. 10 ure precies a contant: 21444 den geheelee Inboedel, waaronder 2 beste melkkoeien, 4 kal veren, heerenfiets, kruiwa gen, mest, kippen, schuurtje, enz. Te bezichtigen 1 uur te voren te Dussen, zal te Dussen bij JAN LENS- VELT, Dinsdag 28 Februari 1922 voorm. 10 uar precies Betaaldag mits borgen. 1 September 1922 21445 te Dussen, bericht, dat het beet bouw- and te Eethen, hetwelk tot einde 1925 in huur is voor 375.per jaar, is ingezet op slechts f 2250. Toeslag 1 Maart 1922, voorm. 11 aar te Eethen bij R. BOU- MAN. 21446 zal i

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6