Q[ MO Uil HET ÏIIHEH Derde Blad. Povinciaal Nieuws, No. 14. Zaterdag 18 Febr. '22. 45e Jaarg Waalwijk, 17 Febr. 1922 Donderdag herdacht de afdeeling Waalwijk—Heusden van den R. K. O. haar 25 jarig bestaan. Des morgens ten halfacht werd door den Zeereerw heer Buijs, adviseur der afdeeling, in de parochiekerk van O. L. Vrouw een H. Mis opgedragen voor de levende en overleden leden van deze afdeeling. Des namiddags te 3 uur had in de achterzaal van hotel Verwiel een feest- vergadering plaats. Toen de Voorzitter, de heer Froklage de vergadering opende, waren alle plaatsen bezet Hij riep de talrijke aan wezigen een hartelijk welkom toe. Een bizonder woord van welkom riep hij toe aan Baron van Voorst tot Voorst inspecteur van het onderwijs, aan den heer De Graaff schoolopziener in dit arrondissement, aan den heer Burge meester van Waalwijk die steeds in alle onderwijs groot belang stelt en aan den Eerw. Broeder Cyprianus uit Maastricht die zoo welwillend is geweest heden deze feestvergadering te willen opluis teren met een lezing over „Autoriteit en de opvoeding". In het bizonder heette hij ook welkom den oud-Voorzitter, den heer Van der Meeren uit Loon op Zand. Nadat de secretaris, de heer van Delft vele telegrammen en brieven van felicitatie had voorgelezen, nam de Voorzitter het woord om een terugblik te werpen op den afgelegden weg. Op uitnoodiging van den heer v. d. Meeren, destijds hoofd der school te Loonopzand, had den 7 Februari 1897 te Waalwijk eene vergadering plaats om te komen tot oprichting van eene af deeling van den R. K. O. B. Velen waren gekomen deels uit nieuwsgierigheid, deels uit belangstelling. Op die ver gadering bleek dat vele onderwijzers door geldelijke belangen aan het N O. G. gebonden waren. 14 onderwijzers gaven zich staande de vergadering als lid op, terwijl voor 12 niet aanwezigen de lijst werd geteekend. Tot bestuur werd toen gekozen de heeren v. d. Meeren, Voor zitter, Conradi, Vice-Voorzitter, v. Rooij, Secretaris en Klessens, Penningmeester. De afdeeling was nu gevestigd doch moest, om in leven te blijven, met veel zorg worden gebakerd. Doch dank zij het ijverig bestuur groeide de afdeeling op tot eene die geen slecht figuur maakt. En thans, na 25 jaar, kan met genoegen worden geconstateerd dat nagenoeg alle Katholieke onderwijzers uit deze om geving zijn aangesloten. In 1901 werd aan de afd. een gees telijk adviseur toegevoegd in den persoon van den WelEerw heer Fransen, kape laan te Baardwijk. 7 jaar lang heeft hij met volle toewijding aan den opbloei der afd gewerkt Daarvoor brengt hij hem warme hulde. Na het vertrek van den Eerw. heer Fransen bleef de afd. 4 jaar lang zonder adviseur. Alsdan werd tot adviseur aan gewezen de ZeerEerw. heer Buijs. Ook hij heeft steeds de afd. een warm hart toegedragen, getuige de bereidwilligheid waarmede hij s eeds de belangen van de leden voorstaat. Hij denkt daarbij aan de beide Godsdienstcursussen, aan de moeiten die hij doet om steeds voor name sprekers te krijgen. Daarvoor brengt hij ook hem gaarne den dank der leden over en spreekt den wensch uit dat hij nog vele jaren als adviseur aan de afd. mag verbonden blijven. Salarisactie en organisatievorm heb ben op vele vergaderingen een punt van bespreking uitgemaakt. De afd. heeft steeds haar aandeel gehad in den langen strijd om voor den onderwijzer een behoorlijk bestaan te verzekeren. Gelukkig kan nu bij dit 25-jarig bestaan geconstateerd worden dat door de salarisherziening van Minister de Visser een meer bevredigende salarisregeling is verkregen. Spreker herdenkt vervolgens de vele besprekingen van pedagogischen en wetenschappelijken aard, die zijn ge houden, want niet steeds hebben de vergaderingen in het teeken van salaris- gejammer gestaan. Aan het einde van zijn overzicht brengt spr. hulde aan den stichter der afd. den heer v. d. Meeren, hulde ook aan de heeren Conradi en anderen. Nogmaals wil hij hulde brengen aan het Rijksschooltoezicht. Hij geeft de verzekering dat de onderwijzers het ten zeerste waardeeren dat, nu de arrondis sementsvergaderingen zijn verdwenen, men met den inspecteur en schoolopv ziener nog op een andere wijze kan kennis maken dan juist in de school voor de klas. Na allen aangespoord te hebben met nieuwen moed het nieuwe tijdperk in te gaan, eindigt hij zijn openingswoord. De heer v. d. Meeren dankt in goed geko»en woorden voor de hulde hem gebracht en stelt nog even in het dag licht met hoeveel moeite en zorg de afd. is opgericht. Alsdan komt aan het woord den Eerw. Broeder Cyprianes, die op meesterlijke wijze eene rede uitspreekt over Autori teit en opvoeding. Op de eerste plaats feliciteerde hij. namens zijne Congregatie en namens den Eerw. Broeder Overste van de St. Petersschool alhier de afdeeling met haar zilverenfeest. De oprichting van de afd. voor 25 jaar, noemde hij meer dan een mannendaad en daarom bracht hij hulde aan den stichter den heer v d. Meeren. Vervolgens wijst hij er in zijn met groote belangstelling gevolgde rede op, dat den onderwijzer den kath. onderwijzer een strijd staat te wachten op pedogo giek gebied. De ongeloovigen toch wil len God bannen uit alles, willen het kind vrijlaten, heer en meester laten spelen. De Katholieke onderwijzers hebben daartegen stelling te nemen. Hoe ze autoriteit moeten zijn en op voeding moeten geven, zette hij in het tweede gedeelte van zijne lezing uiteen. De Voorzitter dankte spr namens alle aanwezigen en hoopte dezen begaafden spreker en groot pedagoog in deze afd. nog meermalen te mogen zien optreden. Den heerjansen. Bondsvoorzitter, in- tusschen ter vergadering gekomen, roept hij een hartelijk welkom toe. Deze dankte daarvoor en zei gaarne naar Waalwijk te zijn gekomen om de afd. zijn felicitatie aan te bieden. Hij hoopte dat de afd. in kracht mag toe nemen en onder dezelfde leiding een maal onder nog grootere belangstelling haar 50 jarig bestaan moge herdenken. De ZeerEerw. heer adviseur stelde voor aan Mgr. Diepen onderstaand tele gram te zenden waartoe metalgemeene stemmen werd besloten. Mgr. Diepen, 's Bosch. De afd. Waalwijk—Heusden R.K.O.B. in vergadering bijeen in Hotel Verwiel, ter herdenking van haar 25 jarig bestaan, betuigt U eerbiedige hulde, dank en onderdanigheid FROKLAGE, Voorzitter. De Voorzitter sloot daarna deze ver gadering en verzocht de leden om 6 uur weder present te zijn om aan een feest diner deel te nemen. Ook wij bieden de afd R.K.O.B. onze beste wenschen aan en hopen dat ze nog lange jaren moge bestaan zoowel in het belang der onderwijzers als dat van het onderwijs. Naar wij veroemeo, komen, bil de i.s. gemeeoteraadsveiktezing, de Chr. Hist. Kiesvereen. van Waalwijk, Baard- wak ec Besoijen met een candidateahjs> utt met de volgeode candidaten (alpha- betiscb) Aot. Blok. J. Buddiog, M. v. Driel. W. G. Schoep, Aot. Tirffars. P. Vermeulen. Zooals we indertijd hebben mede gedeeld heeft W. B. aan verschillende gezelschappen en vereenigingen te dezer plaatse verzocht, een wedstrijd of uit voering te willen organiseeren, waarvan de opbrengst zal strekken ten bate van de kiosk door „Waalwijks Belang" daar te stellen. Een der weinige vereenigingen, die daaraan tot dusver voldeden, of mis schien is het de eenige, is de harmonie van den R.K. Gildenbond. Deze zal a.s. Maandagavond een mooi concert geven, waarvan de bate geheel ten goede komt van dit goede doel. Het programma bevat de beste nummers, voeg daarbij dat onze twee bekende komieken de heeren van Engelen en Didden welwil lend hunne medewerking hebben toe gezegd, dan lijdt het geen twijfel of er wacht het publiek een mooie avond. Wij doen dan ook een beroep op de leden van W. B. en anderen om deze uitvoering zeer zeker te bezoeken, èn om het goede doel, èn om de vereeni- ging voldoening te geven van haar sympathieke daad. Wij hopen dat er een flinke recette zal zijn, dus allen present. Men verzoekt ons van verschil lende zijden wel de aandacht der betrok ken autoriteiten te willen vestigen op den ellendigen toestand van den z.g. Winterdijk, den weg van de Putsteeg naar 't Watermachine. Deze is als 't ware niet meer begaanbaar, wat voor de passeerenden, maar vooral voor de daar-wonenden, die onder Waalwijk behooren en voor hun inkoopen. school, enz. daarop steeds zijn aangewezen, een onhoudbare toestand moet zijn. Hierbij vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie van de algemeene vergadering van den R.K. Vrouwenbond en maken de leden er op attent, dat de vergadering precies om 7 uur begint en de deuren hierna gesloten worden. Do G<?m. Zaogvereeciglojr >Voor- ut'eanjr tij ous Dael«, tal a.s. Zondag 26 Febr. in de Kerk der Ned. Herv. Gemeente alhier een groot Wintercoucert geven. Het program is vol afwisseling, zoo dat een druk bezoek verwacht mag I worden. J Wij vestigen nogmaals de aandacht op de schitterende uitvoering die Waal wijks Gemengde Zangvereeniging in Musis geeft. Een vorige maal is er reeds op gewezen welk een prima solist de vcreeniging heeft geëngageerd. Wij wil len thans ook speciaal de belangstelling vragen voor de bizondere prestaties van het gemengd koor, dat ongeveer een 70-tal leden telt en uat onder leiding van den heer Gerritsen met zeer veel ambitie heeft gerepeteerd om de gekozen nummers op de beste wijze tot uitvoering te brengen. Het 'belooft dus Woensdag een zeer bijzondere avond te worden, waarvoor wij ook zeer veel belangstelling van plaats en omgeving verwachten. Woensdag 1.1. was het 25 jaar geleden dat de heer Adrianus van den Broek-Meulensteen in dienst trad als pakhuisknecht bij den heer Jord van Calker, wijnhandel alhier. Des morgens werd hij door de familie van Calker gecomplimenteerd en hem een zeer mooi geschenk onder enveloppe aangeboden, terwijl ook nog andere bewijzen van belangstelling werden ge offreerd of op andere wijze dezen dag binnenkwamen. De geheele dag was een werkelijke feestdag voor den jubilaris, wien wij ook van harte feliciteeren. J.l. Maandag gaf onze kranige turn- club W.G.V. haar gewone jaarlijksche uitvoering en we kunnen er terstond bijvoegen, dat deze een waar succes was. Waren we verleden jaar reeds vol lof over de krachtige en schitterende prestaties der turners, thans moeten we de woorden van den Eerw. Adviseur der vereeniging onderschrijven, dat de club alweer sterk bleek te zijn vooruit gegaan, getuige de nieuwe toeren en de zwaardere combinaties der oefeningen. Bij de voorstelling der turners ver toonde zich een 24-tal leden der W.G.V., die ons straks zouden doen genieten van hun willen en kunnen in wat men thans noemt de „voormaamste" sport. Meer dan 50 leden van de Rijkscursussen, die eveneens onder leiding staan van den directeur der vereeniging, den heer A Princen, sloten daarbij aan. Het was een prettige aandoening die frissche mannetjes zoo parmantig te zien stappen, Waalwijks .hope des Vaderlands". Een mooie figuurmarsch opende de rij der oefeningen Toen kwam het paard binnengehold en werden de voltige oefeningen uitgevoerd, waarbij men zich wel eens afvraagt, waar de turners met hun beenen blijven. Daarna kwamen voor zoover er plaats was de Rijxs- cursisten met hunne oefeningen in stan den, die mooi en krachtig verwerkt werden. Geheel nieuw was het ring- nummer, waarvoor de W.G.V. zich een stevig toestel heeft aangeschaft. Kracht en vlugheid streden hier om den voor rang. In stijgende climax werden de brugoefeningen verwerkt. Dan de stan den der W.G.V. Wat vorderden die geest en spieren Een kleine pauze moest gemaakt worden om de turners wat op hun verhaal te laten komen. Het v. d. Akker ensemble wist die aardig te vullen met de zeer artistieke uitvoering der ouver ture „Dichter und Bauer". Het bij de turners geliefde rek voerde het applaus van den avond ten top. Die turners nemen gewoon een loopje met de wetten der zwaartekracht De staaf- oefeningen toonden nogmaals, dat de leider zijn mannetjes niet behoeft te sparenen het ook niet doet Met het springnummer tremplin-paard voelt men zich even bij Carré. Vier sierlijke groepen waren het waardige slot van dezen schoonen avond. Daarop werd afgemar cheerd De zaal was goed bezet, maar ze had stampvol moeten zijndaarvoor is de vertooning te zeldzaam en te mooi. Met een passend woord sloot de Eerw heer Sanders de bijeenkomst en bracht daarbij hulde aan gymnasten, hun leider en het strijkje v. d. Akker. Zij hadden het allen verdiend! De leden van den Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten en de donateurs zijn uitgenoodigd tot deelneming aan de Algemeenejaarvergadering van den Bond, welke zal gehouden worden te Tilburg in de zaal van het voormalig Maison Boes, Heuvel, op Maandag 27 Februari 1922, om 2 uur namiddag. AGENDA 1. Opening door den Voorzitter. 2 Vaststelling der Notulen van de vergaderingen van 19 en 23 Dec. 1921. 3. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 4. Verslag over het afgeloopen ver- eenigingsjaar. 5. Rekening en verantwoording van het finantieel beheer. 6. Vaststelling der contributie voor 1922. 7. Aanmelding van nieuwe leden. 8. Verzoeken om ontslag uit het lid maatschap. 9. Benoeming van een lid van het Hoofdbestuur wegens periodieke aftre ding van den heer los. KHjberg. (De afgetredene is herbenoembaar). 10. Benoeming van een lid van het Hoofdbestuur ter vervulling van de wegens het bedanken van den heer Chr. Maas ontstane vacature. 11. Vaststelling van het percentage der bijdrage voor 't Kindertoeslagfonds. 12. Rondvraag en sluiting. Gisteren had het jongmensch W. v. K. werkzaam ter lederfabriek der fa- P. van L. Gzn. alhier het ongelak tus- schen de vleeschmachlne te geraken, doordat hij een schroef wilde vastzetten terwijl de machine in beweging was. Hi) wtrd aan *'n rechterhand ernstig ver wond, z'n arm was op twee plaatsen gebroken en ook zijn gezicht en rug waren deerlijk gehavend. Dr. Sweens verleende de eerste hulp doch achtte zijne overbrenging naar den Bosch noodzakelijk, waarheen hij per au'o werd vervoerd. Dinsdag 28 dezer, Vastenavond, krijgen we in Musis wederom een „Faveur-avond", een echter ouderwet- sche carnaval-avond. De heer Faveur zal natuurlijk voor eene mooie variété voorstelling zorgen, met een nieuw, amusant en decent programma, zooals we dat van hem gewoon zijn. Nadere bijzonderheden volgen per advertentie en biljetten. Met meer dan gewone belang stelling zal het publiek de advertentie lezen, waarin wordt aangekondigd dat „Sauls Verwerping" binnenkort nog tweemalen alhier in den Gildenbond zal worden opgevoerd. De een vorig maal door onvoorziene omstandigheden zoo deerlijk teleurgestelden, hebben r.u ge tegenheid dit prachtwerk, dat sindsdien met den eersten en publieksprijs op het nationaal concours te Tilburg werd be kroond, nogmaals te zien en te hooren. Slechts tweemaal Zondag 26 en Dinsdag 28 (Vastenavond) zal het worden opge voerd, en zeer zeker zullen de plaatsen spoedig zijn genomen èn om het stuk zelf èn de superieure vertolking, èn als één hulde aan de kranige dilletanten prijswinnaars. Voor nadere bijzonder heden zie men de annonce. Naar wij vernemen zal de Flora- Bioscoop volgende week inplaats van Zondag 26, Zaterdag 25 Februari voorstel lingen geven en alsdan met een zeld zaam pracht-programma komen. We noemen o.m. als hoofdnummer „In de Leeuwenkooi", een schitterende film. Op 26 27 en 28 Februari zal door de Langstraatsche Kanarievereeniging „Ons Genot", gevestigd bij den heer A. v. d. Broek-Hoefnagels,tegenover het station, een tentoonstelling met zang wedstrijd van kanarievogels gehouden worden. Van heinde en verre komen inschrijvingen binnen. Voor belangstel lenden zal het de moeite wel waard zijn om op die dagen eens een kijkje te gaan, temeer daar er te Waalwijk nog nooit zoo iets te zien is geweest. Ook a.s. Zondag sal er van voet ballen weinig kunnen komen. Door den strengen vorst der laatste weken en den plotsellngen sneeuwval van Woensdag op Donderdag zullen de terreinen wel niet bespeelbaar zijn. WH veronderstellen da ook de wedstrijd W.S.C. IZaltbomnei op morgen 19 dezer om deze radenen wel niet gespeeld zal worden. Ingeval de wedstryd toch gespeeld cal warden, zal dit op de gewone wiise door do aanplakbiljetten bekend worden gemaakt. Als het blijft dooien, zullen we op Zondag a.s. het bruine monster weer een zien rollen. Begrijpelijkerwijs ver langen spelers en supporters na zoo'o langdurige gedwongen rust weer naar hun spel, laten we hopen dat aan hun verlangen voldaan kan worden. R W.B 1 ls vrij, R.W B. 2 speelt tegen Qu<ck 2 voor de 2e klas 8.V.B. R.W B. speelt tegen De Langstraten voor de 3e klas B.V.B. Aanvang 2 uur terrein R.W B. Beroepen tot predikant der Ned Herv. Kerk alhier (vac. Ds. Dierkens Ds. japchen te Haamstede. Naar ons wordt meegedeeld hoop Ds. Dierkens Zondag 5 Maart voor de laatste maal de nieuwe lidmaten der kerk te bevestigen, Zondag 12 Maart het H A te bedienen en Zondag 19 Maart zijn afscheidswoord tot de gemeente te spreken. Door het succes der bestaande vereeniging aangemoedi d, hebben eeni ge jongelui besloten een nieuwe loterijpo op te richten, waarvoor zij j.l. Maandag eene vergadering belegden in het café van den heer Kool. Een 14-tal per sonen hebben zich reeds als lid op gegeven en de vereeniging kreeg den naam „De Geluksvogels". Het bestuur is samengesteld alsvolgt N. Dalmaijer, President, P. Verhilst, Vic.-President, J. Kool, Secr.-Pen., J. Verhoofstad, Secr. De plechtige installatie van den nieuwen pastoor van de St. Clemens parochie den Z.Eerw. heer A. J. M. van Erp zal Maandag a.s. om half elf plaats hebben. Alsdan zal een H. Mis met assistentie worden opgedragen om Gods zegen over de parochie af te smeeken. De Hoogeerw. heer H. v. d. Ven, deken te Geertruidenberg zal den nieu wen herder installeeren, terwijl als ge tuigen zullen fungeeren Mgr. Selten. deken en pastoor te Drunen en de Z. Eerw. heer A. P. Kuipers pastoor van de St. Antoniusparochie alhier. Na deze kerkelijke plechtigheid zal de Hoogeerw. heer deken een korte predikatie houden. Het Godsdienstig en goede volk uit jastoor van Erps parochie zal voorze- cer in grooten getale deze plechtigheden )ijwonen opdat Gods zegen ruimschoots ruste op het herderlijk bestuur van den nieuwen pastoor tot in lengte van jaren. Het centraal Bureau van het Ned. R. K. Huisvestings-Comite ontving uit Weenen bericht, dat het voor 18 Fe- ïruari aangekondigde transport kindererv tot nader order niet mag vertrekken. Dientengevolge zal ook het terugtran sport naar Weenen op 28 Febr, moeten worden uitgesteld. In een zijner jongste vergaderingen heeft het Dageiijksch Bestuur van het Ned. R.K. Huisvestings Comité te 's- Hertogenbosch, bewogen door de be richten van den ontstellenden nood onder onze eigen landgenooten in de Drentsche Venen, besloten om over het geheele land door middel van de aan gesloten Comitê's eene inzameling te doen houden voor bedoelde streek. Het Bestuur had dienaangaande een bespreking met den Z.Eerw. Heer Pas toor Van Schaik, Voorzitter van het Katholieke Comité in de Veenstreken teneinde omtrent deze hulpverleening nader overleg te plegen Dit onderhoud heeft de overtuiging geschonken, dat hulp en wel onmiddelijk hulp dringend noodig is, vooral voor de Katholieken, die tot nu toe vrijwel vergeten zijn. Het Bestuur heeft daarom de afdee- lingen verzocht om zoo spoedig mogelijk in de verschillende gemeenten eene inzameling te houden. Wat in de Venen vooral noodig is zijn levensmiddelen, in het bijzonder aardappelen, melk. spek (bij voorkeur gerookt), vet, boter, graan, kleeding en schoeisel (ook klompen zijn zeer welkom), dekking, als dekens enz. Ver der zullen ook gaarne geldelijke giften worden ontvangen, waarvoor door het Comité in de veenstreken ter plaatse het noodige zal worden gekocht. Op Maandag 20 Februari, 11 uur v.m. zal in het gebouw van het R.K. Huisvestings-Comite te 's Hertogenbosch eene algemeene vergadering van de afgevaardigden der Kringbesturen wor den gehouden, waar met anderezaken, ook deze aangelegenheid nader zal worden besproken. De Z.Eerw. Heer Van Schaik uit Klazienaveen zal dan den noodtoestand in de Veenstreken nader toelichten. CAPELLE. Door omstandigheden is de uitvoering van ons muziekgezelschap „Kunst na Arbeid", die eerst bepaald was op 21 en 22 Febr. e.k., voorloopig uitgesteld. Onze dorpsgenoot dhr.W. Wijnands, is benoemd tot rijksklerk bij de Regi stratie te Waalwijk. A.s. Zondag speelt onze voetbal vereniging Excelsior twee competitie matchen voor den B. V. V. met haar eerste en tweede elftal, respectievelijk tegen B. V. V. 11 en B. V. V. III te Kaatsheuvel. WASPIK. De prijs van het hooi blijft vast. Voor best hooi wordt f 42 per 500 K.G. besteed. Naar stroo komt meer Vraag. De prijs is gestegen tot f 12 per 500 Kg. voor roggestroo. Ook haverstroo is zeer gewild. Op 7 April hopen de heeren I. Hooijmaijers en C. van Iersei hun 40 jarig jubilé als zanger van het R. K. zangkoor te vieren. Aan belangstelling zal zeker geen gebrek zijn. De prijs van het spek is nog da lende. Men besteedt thans nog 45 i 47 cent per pond geslacht Jonge b ggen die 't vorig jaar voor f 35 per stuk ver kocht werden, gelden nu f 12 f 14. RAAMSDONKSVEER. A.s. Zondag hoopt voor de Herv. Gemeente alhier des morgens op 't Veer en des mid dags op het Dorp. op te treden de ZeerEerw. Ds. D. J. v. d. Graaff. Volgende week treedt het Tweede Kamerlid dhr. Weijtkamp alhier in openbare vergadering op ten einde een politieke rede te houden. De dochters van dhr. C. Prins waren aan het schaatsenrijden en zakten beiden door het ijs. De vader, die op haar hulpgeschrei toesnelde, geraakte eveneens te water. Zij werden met groote moeite gered. De heer Pr. zelf was reeds bewusteloos. Tot afgevaardigden naar de groepsvergadering der Chr. Hist. Unie te Breda werden gekozen de heeren A. J. Lankhuijzen, A. Redert, D. Konings. J. P. v. Dongen-Torman en D. Lankhuijzen. LOON-OP-ZAND. Zaterdag 11 Fe- bruari vierde onze harmonie „Concordia" den jaarlijkschen statiedag. welke alles zins prettig en geanimeerd is verloopen. Vermeerderd met zeven werkende

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9