G EM EENTI ERAAD WAAL WIJK. De Portierster van Alfortviile Adveiteeien doet vdoopen. E :erste Blad. FEUILLETQ Binnenland. „N00KD-B3ABAND" NCJMMER 15 WOENSDAG 22 FEBRUARI 1922. 45e JAARGANG. Telef. 38. WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHB COURANT. UitgaveWaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieleo 2)it nummer bestaat uit Twee Bladen- Telegr.-AdresECHO. Openbare ve.gaderlog van den raad dezer gemeente op Maandag 20 Febr. des avonds ten 63/4 uur. Voorzitter Edeiachtb. heer Surmont de Bas Smeele. Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heer Tim- mermans-Verschure. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed- gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Vaststelling verordcuing voor de verdeeling van sterndistricten, aanwij zing van de stemlokalen en benoeming vanjeden voor de stembureaux. De Voorzitter zegt dat dit de laatste daad is die de oude raad heeft te ver richten en hij daarom alleen dit punt op de agenda heeft geplaatst. Door de samenvoeging van de gemeenten heeft men alleen deze opdracht nog maar uit te voeren, alle andere werkzaamheden blijven liggen totdat de nieuwe raad er is. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat, de nieuwe gemeente in vier stem- dlstricten xal moeten worden verdeeld. Stemdistrict één zal zijo op het Raad- huls, stemdistrlct 2 een der lokalen van de M. U. L. O. school, stemdistrlct 3 op het raadhuis van voormalig Besoijen en k stemdistrlct 4 op het raadhuis van voormalig Baardwijk. Stemdistrict 1 zal dan bevatten de Grootestraat tot en met de Lolnt, stem- district 2 al wat over de Lolnt 19 ge legen nl. het deel van de Pu'straaf, Stationstraat, Mr. v. Coothstratt en Antoniu3Straat, stemdistrlct 3 voormalig Besoijen en stemdistrict 4 voormalig Baardwijk. De heer Roggeveen merkt op dat ingevolge de nlewe onderwijswet niet meer gesproken kan worden van M. U. L. O. De Voorzitter zegt toe dat met deze opmerking rekening zal wordengehouden. Om een oneindig gestem te voorko men hebben Burg. en Weth. gemeend ditmaal eene aan-wijzlng te moeten ge ven. Hij wijst er echter uitdrukkelijk op, dat de leden geheel vrij zijn te stemmen zooals ze zelfs willen. Voorgesteld worden voor het le stem bureau. Voorzitter ambtshalve de bur gemeester. Tot plaatverv. voorzitter dhr. Gragtmaos. Tot leden de heeren Tim mermans en Roggeveen. Tot plaatsver vangende leden de heeren M. v, Loon en J. Wiesman. Tot derde lid de heer P. Verwlel en tot plaatsvervangende derde lid de heer J. Klijberg-van Thlel. Tot 4 lid werd gekozen de heer A. van Llempt. Voor het tweede slembureau werden gekozen tot voorzitter de heer E. Klij- berg, tot leden de heeren A. de Gra&ff en J. van Mierlo, hoofdambtenaar ter 84). secretarie en tot plaatsvervangende le- den de kheeren Notaris Jansen en Van Nispen, ambtenaar ter secretarie. Voor het derde stembureau, tot voor zitter de heer H. Both, tot leden de heeren J. Groenen en L. Verwlel-v. Loon tot plaatsvervangende leden de heeren G. Couwenberg, ambtenaar ter secretarie en A. Blok. Voor het vierde stembureau tot voor zitter de heer H. Donkers en tot leden de heeren E. v. Beijnen en Lombarts, tot plaatsvervangende leden de heeren Thijssen, ambt. ter secretarie en L. v.d. Hoven. De heer Smolders wil, alhoewel door den Voorzitter Is gezegd dat alleen de kwestie van de stembureaux kan worden ter sprake gesteld, toch zoo vrij zijn een vraag te stellen en welZal er iets worden gedaan voor de uitgetrokken werkloozeu. Hij kan zich de toestand van die mensohen indenken en daarom wil hij vragen of er geen weg is te vinden om die menschen ter hulpe te komen. De Voorzitter zegt dat het Burg. en Weth. toevallig ter oore is gekomen, dat er uitgetrokken werkloozen In deze gemeente zijo. Het bevreemdt hem dat zulks Burg. en Weth. niet wordt mede gedeeld en dezen zooiets toevallig maar moeten vernemen. Het is reeds meer voorgekomen, dat Burg. en Weth. zoo iets toevallig ter oore was gekomen. Toen werd er naar het bureau van de Werklledenbond getelefoneerd of het waar was dat er uitgetrokken arbeiders waren. Geantwoord werd van ja. Spr. vindt zoo iets verschrikkelijk, wijl het toch gaat om de verdiensten en daar mede het eten van een werkman. Daar om acht hij het noodzakelijk dat over dergelijke cardinale punten meer samen werking komt. Door geregeld voeling te houden kan de kwestie zooveel mo gelijk worden opgelost, anders niet. Wat nu de kwestie betreft van de uitgetrokken werkloozen dit is, zegt spr. hedenmorgen besproken. De ui'getrok ken arbeiders kunnen zich bier om steun wenden. Hij hoopt dat er in het vervolg meer samenwerking zal komen en het treurige feit zich niet meer zal herhalen dat door een toeval men te weten komt dat er uitgetrokken werkloozen zijn. Smolders. Alvorens we in geheime vergadering overgaan, zou ik willen vragen, hoe het geheim van de besloten vergadering gewaarborgd is. Mijnheer de Voorzitter, de laatste zes weken heeft er zeer veel uit de geheime vergadering d.t rondte gedaan, iets wat door een lid van onzen raad moet zijo kenbaar gemaakt. Zooals gewoonlijk bij zulke zaken het geval is, werd ook hier nog een scheeve voorstelling van de zaken gegeven met een duidelijk merk bare tendenz. Op z'n zachtst uitgedrukt wordt het op die manier een aller on aangenaamste taak aan de geheime ver gadering deel te nemen. Op dergelijke manier geraakt het vertrouwen in dis- crediet. Het is ro.l. noodlg dat het geheim gewaarborgd is en Ik zou gaarne zien dat zulks het gevai is. Voorzitter. U zegt dat het geheim wordt geschonden en dan neem Ik gaarne aan dat dit jammer genoeg, zoo is.ifAl wat in eene geheime vergadering is besproken, moet geheim worden ge bonden en de zekerheid dat dit geschiedt moet voornamelijk daarin bestaan, dat de leden moeten Weten dat wat men hier bespreekt niet gelijk is aan wat men op straat of in het café bespreekt. Hier is het eene officleele plaats en is men als man van eer gehouden aan een moreele plicht. Er zijn wel be palingen in de wet waarin men die personen, die zich aan iets dergelijks schuldig maken, kan treffen, maar die pas ik liever niet toe. Ieder lid van den raad moet zoo hoog staan dat hij zich nimmer aan dergelijke practijken schul dig maakt. Gaat men toch door, dan zal ik de politie een onderzoek laten instellen. Brekelmans. Het is mij, mijnheer de Voorzitter, ook al eens opgevallen dat, als er hier iets in geheime vergadering was besloten, het eenige dagen later in de Waalwijksche Courant stond te lezen. Door wie zoo iets werd over verteld, weet iknatuuilijk niet, maar het is toch wel een beetje gek dat besluiten in geheime vergadering genomen, eenige dagen later in de Echo zijn te lezen. Voorzitter. U is het er toch mede eens dat zoo iets is af te keuren. Brekelmans. Zeker. Voorzitter. Ik kan de leden hun mond niet snoeren, maar ik hoop dat iedereen zoo hoog zal staan, dat hij zich er niet aan schuldig maakt. Schambergen. Wat Smolders zegt, Is waar en ik weet heel goed wat hij be doelt. Twee maanden geleden wist^lk al dat er,telkens gesproken werd en ik heb de moeite gedaan een onderzoek daarnaar in te stellen waar de praatjes vandaan kwamen. Ik iben^daar zoover mede gevorderd dat ik weet wie zich forrn)"^WA A LW U K. "^yrrr DOOR ERVARING STERK. daaraan heeft schuldig gemaakt, maar de personen willen of kunnen niet voor den dag worden gebracht, die het zou den kunnen getuigen. Ik hoop dat er In den nieuwen raad mannen zullen in komen en geen kinderen. Als er over geheime vergaderingen toch wordt ge sproken, dan kan men beter de per9 er bij tegenwoordig laten, dat was veel beter. Voorzitter."!] Ik keur het af. Daarna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de raad over In geheim comité ter behandeling van reclames Hoofdelijken Omslag. MEEUWEN.' Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden 15 Febr.'22. Tegenwoordig 5 leden. Afwezig de heeren W. Lankhaar en A. Vos. Voorzitter de heer D. van Buuren, Wethouder. Secretaris de heer P. W. Sprong. Besloten wordt de notulen aan te houden tot de eerstvolgende vergadering. Medegedeeld wordt dat zijn Ingekomen 1. een'door Ged. Staten goedgekeutd raadsbesluit totjLoDttrekklng aan bun bestemming als ambtswoning van de woningen van de hoofden der scholen en vaststelling der huuiwaarde daarvan op f312* 2. de door Ged. Staten d.d. 14 Dec. j.l. goedgekeurde Begrooting voor den Dienst 1922, sluitende in ontvangst en in uitgaaf op f28.423.—. ,v. 3. een procesverbaal van kasopneming bij den Gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat boeken en kas in^orde zijn bevonden. 4. een schrijven van Ged. Staten* houdende mededeeling, dat bij Kon. besluit van 13 Jan. 1922, aan de ge meente over het jaar 1921 in de gewone kosten van het onderwijs een buiten gewone subsidie is verleend van f 1000. Al deze stukken worden aangenomen voor kennisgeving. Besloten wordt de Begrooting 1921 te wijzigen in verband met de geld- leening ad f 24 000, aangegaan voor het Electriclteltsbedrijf. Mede wordt met algemeen-. "en besloten tot het aangaan eener tijdelijke kasgeldleenlng ad f 7500 tegen een rente van hoogstens 6'/a pCt. c Verder wordt opgemaakt een supple- toire kohier Hoofd. Omslag dienst 1921. v. Vervolgens wordt met algemeene stemmen besloten op de secretarie en raadzaal j electrlsche verlichting ,aan te brengen* terwijl ook in elk der brand spuithuisjes een electrisch lampje zal aangebracht worden. De heer Van Rijsbergen vraagt ten slotte of dat het niet mogelijk ls, het voetpad naar Hoog Meeuwen te ver beteren met kolengruis of grint. Besloten wordt daarvoor zorg te dragen. Niets meer aan de orde zijode, sluit de Voorzitter de vergadering. R. K. Leergangen. De heer A, Witteveen slaagde voor diploma architect A (technisch gedeelte) Dit is de eerste maal, dat dit examen aan de R. K. Leergangen werd afgeno men. Als gecomitteerden traden op de heeren ir. Jos. Cuypers, architect der Museumgebouwen te Amsterdam, en B. Meysing, directeur van den Gemeente- lijken Woningbouwite Tilburg. Tweede Neder/andsche Katholiekendag. Zooals reeds werd medegedeeld, zal de tweede Nederlandsche Katholieken dag gehouden worden in de Pinkster- week van dit jaar te Nijmegen, en wel op Dinsdag 6, Woensdag 7 en Donder dag 8 juni, terwijl op Pinkstermaandag den dag dus die aan de plechtige opening voorafgaat, een grootsche op tocht door de straten van Nijmegen zal trekken, waaraan alle katholieken ver- eenigingen uit het geheele land worden uilgenoodigd met haar vaandels en ba nieren deel te nemen. Gel k eveneens reeds is gepubliceerd, zal het algemeene onderwerp, dat op de groote vergaderingen zal worden behandeld, zijnKatholieke solidariteit. Wij zijn thans in staat, de namen der sprekers van de algemeene vergaderingen bekend te makdn. Op de openingsvergadering Dinsdag middag 6 juni zal spreken dr. J. van Ginneken S. J. over beginsel der ka tholieke solidariteit, de liefde. Dinsdagavond 6 Juni zullen in twee parallelvergaderingen spreken dr. Roels en prof. mr. Veraart over de soladiriteit in het huisgezin, en prof dr. Van Rooy en dr. Cassianus Hentzen O. F. M. over de solidariteit in het ekonomi- sche leven. Woensdagavond 7 Juni zullen in 2 parallelvergaderingen spreken pastoor Sanders uit Tilburg en prof. dr. Steger over de solidariteit in het sociale leven, en prof. dr. Barge en dr. J. v. Gils over de solidariteit in hei politieke leven. Donderdagochtend 8 Juni zal dr. G. Brom de slotrede houden over het in wendig leven'als de stuwkracht van de katholieke solidariteit. In de zes sectievergaderingen, welke in de loop van Woensdagochtend 7 Juni gehouden worden, zullen de sprekers zich zooveel mogelijk bij de hoofdge dachte van den tweeden algemeenen Katholiekendag aansluiten, terwijl op het Katholieke perscongres dat in de middag van denzelfden dag zal plaats hebben, eveneens diezelfde gedachte zal worden belicht. Wegens de verlaging van de bouwkosten heeft de minister van aibeid bepaald a. dat de huur van nog te bouwen arbeiderswoningen, waarvoor op 20 dezer nog geen voorschot en bijdrage krach tens de Woningwet was toegezegd, on afhankelijk van den inhoud der wonin gen, ten minste moet bedragen 75 pCt. der exploitatiekosten b. dat de premie, welke voor woning bouw wordt verleend, op verzoeken Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. DE ECHO VAIV HET ZHDEV, van „Pr Echo van het Zulüeu' „O, neen, neenvoegde hij er dan weer na eenige oogenblikken bij. „Dat zal niet ge beuren? Eerst mijne dochter! Voor alles mijne dochter ,Die vrouw, welke zich van Lucien's hart heeft meester gemaakt, zal ik weten te ont dekken. en zoo zij een hinderpaal vormt, zal ikMijne dochter moet levenAl het overige kan mij weinig schelen.' Mar.v wachtte met een ongeduld, dat ge makkelijker te begrijpen dan te beschrijven is, de terugkomst van haar vader at'. Na de crisis, welke wij hebben bijgewoond, had zij enkele uren gerust en in den slaap eene betrekkelijke kalmte en eenige kracht opgedaan. Des namiddags had zij zich naar madame Augustine laten brengen, waar Lucia bijna op hetzelfde oogenblik aankwam. „O, lieve," zeide haar Mary, wat hen ik tevreden u weder te ontmoeten?Docli vooreerst heb ik oen verwijt tot u te rich ten." „Verwijtingen mejuffrouwriep de jonge modiste verwonderd uit. „Ja". En waarover? „Gij zijt mij niet komen opzoeken „Daar ik niets bij u te doen had, mejuf frouw, durfde ik het niet wagen u te komen derangeeren." „Dat was verkeerd van u, Lucia, zeer ver keerd. Gij weet wel, dat uwe tegenwoordig-! heid mij steeds zeer aangenaam is!... Gij hadt moeten komen." „Ik durfde niet." „In 't vervolg zult gij durven, niet waar, lieve? Kom dikwijls, ik vraag het u nog maals! Ik zal overigens madame Augustine verschillende kleedingstukken bestellen, zoo dat gij dan van tijd tot tijd kunt komen passen." ..O, zeer gaarne." „Zeg, Lucia, ik heb zin u ook eens te ko men bezoeken „O, mejufrouw, wat zal mij dat aange. naam zijnantwoordde het jonge meisje lachend .,'t Ziet er wel zeer eenvoudig uit bij mij op do zesde verdieping, maar zult er door een erkentelijk en toegenegen hart ontvangen worden." „Daarvan ben ik overtuigdGeef mij uw adres." Lucia noteerde straat en nummer op een stukje papier, dat Mary in een ivoren agen da stak. „Afgesproken danzegde deze. Op een Zondag kom ik u een bezoek brengen." Lucia was gereed te antwoorden „Dan zal mejuffrouw welicht mijn aan staande bij mij aantreffen, Lucien Labroue, don directeur van den heer Paul Ilarmaut." Doch (Jaartoe had zij den tijd niet meer. De komst van madame Augustine brak hier het gesprek af. Lucia moest in de stad oen costuum gaan aanpassen en zij vertrok, na de dochter van den millionnair beleefd gegroet te hebben. Mary bestelde allerlei zaken, waaraan zij echter geen behoefte had, ging een wande ling doen in het bosch, geheel alleen, half in haar rijtuig verscholen, en keerde dan naai de Murillostraat terug. Paul Harmant kon nog gernimen lijd op zijn terugkomst laten wachten. Niettegenstaande de industrieel zeer goed wist dat hij koortsachtig verwacht werd, draalde hij toch en vroeg zich angstig af, wat hij aan zijne dochter zou antwoorden. Eindelijk was 't half zeven. Hij moest temgkeeren. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Toen de valsche Paul Harmant uit het rijtuig staple, deed hij zioh geweld aan om een vroolijk gezicht te zetten, en haastte zich naar Mary. Het jonge meisje liep hem tegemoet en MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HETLEVEK sprong hem om fleu ha a ls. „Liefst kind," riep hij nil. „wat hen ik gelukkig te zien, dat alles goed gaat." „O, zeer goed. vader zeer goedNa uw vertrek lieh ik rustig geslapen en toeu ik wakker werd, was ik geheel liersteid. Dan ben ik uitgereden naar inadame Augustine, en heb werkelijk dwaze hestellingen gedaan. Gelukkig dat gij rijk genoeg zijt, want de rekening der modiste zal een hotog cijfer beloopen. Daarna deed ik eene wandeling in de laan der Acacia's in liet bnsch. Zoo bracht ik den dag door. En gij, vader, wat hebt gij gedaan? Brengt gij tfnij gunstige berichten, of althans hoop op toekomst mede „Ja, liefste kind," antwoordde Harmant zonder aarzelen, „Ja. er is alle hoop." „Hebt gij aan Lucien gezegd diat ik hem bemin?" De millionnair vertoonde een -gedwongen lachje. ,Oij windt er geen doekjes om. lieve! Denk toch aan de betamelijkheidVergeet gij die niet al te zeer?" ..Neen, vader, ik vergeet niets," antwoord de Mary, „en mijn woord heeft mijne ge dachte verradenMet inacfctncaniug van alle betamelijkheid zoiult gij Lucien aan het verstand kunnen brengen, dat, zoo hij eene aanvraag deed. deze gunstig zou wor den ontvangen". „O, dat heb ik niet nagelaten. .Ik heb in liet kort het ouderhond herhaalcL, dat wij met Georges Darier over zijne teirreinen. te Alfortviile hadden en er dan hijgewoegdDe fabriek op die terreiuen gebouwd zal de bruidschat mijner dochter zijn." „O zoo, vader, dat was goed gezegd Dat was zeer wijs van u. Ik maak u mijn Com pliment." „Beter kon niet gesproken w'orden, biet waar, liefste?" „Onmogelijk, vader! En wat heeft L\|cien geantwoord?" „Lucien Labroue is een jongeman met veel eergevoel," antwoordde de millionnair: „hij kon niet gelooven, dat het mij ernst was en beschouwde de mogelijkheid eener vennoot&ehap met mij als ouvtereeuijgbanr met de bescheidenheid zijner tegenwoordige positie." „Maaf heeft hij uw voorstal aj^ngeno- men?" vroeg Mary, die van al dezen omhaal van woorden koortsachtig werd. ...Ta, hij heeft het aangenomen, doch daar. hij eene teergevoeligheid aan den dag ge legd. die ik niet genoeg prijzen kan. Do jongeman stelde eene voorwaarde." „En welke?" vroeg Mary heveud. „Gij weet dat Lucien een onvermoeid werker en een waar zwoeger is. Terwijl hij zijne dagelijksche bezigheden verrichtte, heeft hij eene machine uitgedacht, die veel geld kan opleveren. Alvorens gevolg aan onze plannen te geven, wenscht hij deze nitvin- dig ten einde te brengen. Ziedaar het deel. dat hij in de vennootschap wil aanbrengen, iets van onberekenbare waarde, en zoo zal zijne eigenliefde niets te lijden hebben." Wat de industrieel hier op dein eenvoudig- sten en natuurlijksten toon der wereld ver klaarde. bood alle teekenen van waarschijn lijkheid. „Ziedaar het besluit eeuer edele /.iel," ant woordde Mar.v. „Niettegenstaande op deze wijze mijn gluk versc-hov^i wordt, keur ik toch zijn handelwijze goed. Doch er is eene zaak, waarvan gij mij nog niet gesproken hebt, en die toch zeer belangrijk is... Bemint Lucien mij?" Zoo deze vraag van belang was voor Mary, tevens was zij zeer lastig voor dien valschen Paul Harmant. Zij noodzaakte hem nog maals leugentaal tes preken, aoo hij het hart zijner dochter niet wilde vermorzelen. „Wie zou u niet beminnen?" hernam hij. doch met wat minder zekerheid dan de eer ste keer. „Dat is geen antwoord. Bemint hij mij?" „Gij moet begrijpen, dat tegenover den afgrond, die tnsschen u en hem (Scheen te bestaan, hij niet het oog tot u durfde ver heffen, de jongeman u zijne liefde niet durf de bekennenIk geloof, dat hij ook nog al vreesachtig isHij heeft mij geene bepaalde bekentenis afgelegd, doch <'e gloed zijner oogen sprak duidelijk genoeg voor hem. Mary werd bleek. „Zijt gij wel zeker daarvan?" vroeg zij. „Ja, zeer zeker. De uitdrukking van diepe vreugd, die op zijn gelaat lag. kon ipij niet bedriegen." Dit stelde Mary eenigszins gerust. „Overigens," voegde de millionnair er hij. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. „hij aanvaardt dit huwelijk en dat is een duidelijk bewijs genoeg, dat hij een ware liefde voor u koestert. Lucien Labroue is de man niet om zijn leven aan handen te leggen, zijne onnfliakeiljkheid voor eene fortuin op te offeren,, hoe groot deze ook z.ij „Dat geloof ik ook, vader," zeide zij „Doch zeg mij eens. zal ik lang moeten wachten?" .Ik hen niet in staat een vasten termijn te l»epale»Er zullen enkele maanden uoodig zijn om Lucien's vinding ten uitvoer te brengen." „Het zij zoo! Ik zal geduld oefenen Maar zal Lin-ien mij intusschen het hof maken?" „rk herhaal het uogmaals. hij is vrees achtig." „Vreesachtigheid verhindert de liefde niet, en ook geen nadere verklaring... Enfin van nu af aan zal ik hem vaker ontmoeten. Nu hij bijna van onze familie is zult gij hem niet meer behandelen als een uwer on derdanen, maar als uw aanstaanden schoon zoon." „Zeker zal ik dat doen. Lucien zal dik wijls hier komen." „Een zal hij mij het goede nieuws beves tigen?" „Zonder twijfel." „Welaau, nu hen ik tevreden!" riep Mary vroolijk uit. „Ik zal wachten, zoolang liet noodig is. Doeli gij zult trachten, vader, den tijd van afwachting zooveel mogelijk te verkorten." „Dat beloof ik u... Ik wenseh even vurig nis gij dit huwelijk te zien tot stand komen." „Wat zijt gij goed vader! Gij maakt van uwe dochter de allergelukkigste der vrou wen Het uur voor 't diner had reeds lang ge slagen. Mar.v nam den arm baars vaders, die het meisje naar de eetzaal geleidde. Angstig vroeg Paul Harmant zich af, hoe hij zich uit de netelige positie zou redden, waarin hij verdwaald was. Eensklaps ging er een licht voor zijn geest op, dat alle donkere wolken uit zijn brein verjoeg. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1