Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. i Povinciaal Nieuws NyMMBR .15. WOENSDAG 22 FIBRUAR/ 1922. 45e JAAARGANG. Waalwijk, 21 Febr. 1922 Bij de gisteren gehouden verkiezing (candidaatstelling) voor 13 leden van den nieuwen gemeenteraad van Groot Waalwijk zijn ingediend de navolgende zeven lijsten Kath. Kiesvereeniging. E. W. Klijberg. J. P. Groenen. B. H. C. Timmermans-Verschure. J. Gragtmans. W. P. C. Eibers. P. W. H. Verwiel. A. de Graaft. H. A. W. Surig. H. G. Donkers F. Smolders. J. A. v. d. Mee. A. H. v. d. Broek. F. W. Roxs. j. A. Loeff. J. C. L. v. d. Geld. P. v. d. Aa. W. Brekelmans. J. C. Spapens. o— 2 Lijsten. M. M. A. Schambergen (R. K.) J, H. J, Klein (R. K.) o— J. J. Oomens. (R. K.) —o Christelijk Historische Kiesver. P Vermeulen. M. v. Driel. Buddingh. W. G. Schoep. A. Blok, A. Treffers. —o S. D. A. P. M van Vuuren. A. P. de Raat. A, W. C. Maijers. - o Vrijz.-Democrat. Kiesver. weinig motieven of uitvluchten zijn om van z'n belangstelling hiervoor op dat uur niet even op een of andere manier te doen blijken. De uitvoering zelf, hoe weinig animee- rend zoo'n dun bezoek op de executanten moet werken, was schitterend. Er werd uitstekend geblazenwelk nummer het beste was, 't valt niet te zeggen, alle werden met veel vuur, zeer zuiver en met veel stemming weergegeven. 't Muziekcorps staat onder uitstekende leiding van den heer Ed. Hurkmans reeds op een hoogen trap en 't heeft de aanwezigen werkelijk zeer doen ge nieten. De welwillende medewerking der heeren van Engelen en Didden droeg natuurlijk niet weinig bij aan de vervolmaking van 't programma, ze waren eenig zooals men dat ook van hen verwacht. Wij brengen gaarne een woord van hulde aan de prestaties van dit kranige corps, aan 't initiatief van het bestuur van 't gezelschap. Aan deze vereeniging heeft het werkelijk niet gelegen, dat hare pogingen zoo weinig zijn gewaar deerd en dat de opbrengst voor een kiosk, waarnaar men straks als 't zomer wordt of er een feest te geven valt weer algemeen vragen zal, dien over eenkomstig zal zijn. Deze vereeniging heef thans haren goeden wil getoond met deze eerste speciale uitvoering nadat de kegelclub „Hanibal" indertijd met hare ruime gift de eerste daad heeft gesteld uit de resultaten van haar na tionaal concours. Naar wij met genoegen vernemen zal de zuigelingenverzorging in onze gemeente thans met kracht ter hand worden genomen, waarvan de leiding berust bij het Wit-Geie Kruis. Als Wijkkraamverpleegster is aange steld zuster Bresson, die 1 April in functie zal treden. Mede zal, naar men ons mededeelt, het Algemeen Groene Kruis zich hierbij aansluiten. Wederom is er dus een reden te meer om zich zooveel mogelijk bij deze aller nuttigste vereenigingen ten spoedigste als lid op te geven. dr'-rlnemeo, mag| rij zich absoluut niet nr.tteUkto, niet alleen in het belang ha«r eigen persoon, maar ook uit C. Roggeveen. L. Hartog. A. van Gent. J. H. Pik. J. v. d. Hammen M. Dz. N. M. v. d. Hammen, Wij vernemen dat het in de bedoeling ligt de lijst der Christ. Historischen en der Vrijz.-Democraten te verbinden. Waar de candidaten Schambergen en Klein voorkomen op meer dan één in gediende lijst, vermoeden wij dat deze candidatenlijsten buiten aanmerking moeten blijven, dus deze heeren als candidaten zullen moeten vervallen. De wet toch zegt in artikel 44 der Kieswet 't volgende „Dezelfde candidaat mag niet voor komen op meer dan eene lijst, welke „in denzelfden kieskring of in eene niet „in kieskringen verdeelde gemeente is „ingeleverd, op straffe van op al de „lijsten door 't hoofdstembureau buiten „aanmerking te worden gelaten Het hoofdstembureau zal naar wij vernemen hedenavond ten half negen hieromtrent de officieele beslissing nemen. Het is wel zeer te bejammeren, dat een goede daad, zooals de Har monie van de R.K. Werkliedenvereni ging zich voorstelde te doen, zoo bitter weinig wordt gewaardeerd. Deze ver eeniging toch, die de eerste en eenige vereeniging was die eene speciale uit voering organiseerde waarvan de op brengst geheel strekte ten bate van 't stichten van eene kiosk door „Waal- wijks Belang", had daarvoor 1.1. Maan dag een groot concert aangekondigd met welwillende medewerking van de ge vierde Waalwijksche komieken van Engelen en Didden en met het resul taat, dat er misschien alles bij elkaar een vijftig menschen in de zaal waren Nóch leden van W. B. nóch leden der Werkliedenvereeniging en anderen toon den belangstelling. We zullen ons niet verdiepen in de oorzaken hiervaner kunnen al heel Gisterenavond had in de zaal vao R.K. Gildenbond eene algemeene ver gadering plaats van den R.K. Vrouwen bond, die, zooals alt^d, zeer druk was bezocflt. Nadat de presidente de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, wees zij er op, dat vanaf het begin der oprichting van den Vrouwenbond plan nen hebben bestaan om do Marlaver- ceniging her op te richten. Om daartoe te komen, om er op te wijzen dat drank bestrijding nuttig en aoodlg is, zal de Eerw. Pater Romanus spreken. Zij hoopt dat bi] In zijn pogen zal slagen co velen zal overtuigen van dc noodzakelijkheid vaa drankbestrijding en dat velen zich ah lid zullen opgeven. Vervolgens deelde zij mede, dat de tooneelclub, staande onder leiding vao de dames Louisa en Elza Rubbens, he den voor het eerst zal optreden. Eerst zal worden opgevoerd»In de Studeerkamer van den Geneesheer*, daarna zullen de Eerw. pater Romanus en de ZeerEerw. Geestelijke adviseur het woord voeren en daarna zal het blijspel »Onze nicht van bulten* worden opgevoerd. De propagandaclub van den Vrouwen bond beschikt over uitstekende krachten, want mee zou niet gezegd hebben dat hier dilettanten, maar artisten van den eersten rang voor het voetlicht traden. Onbedaarlijk is er gelachen om de dom heden van de boerin, welke rol op mees terlijke wijze door mej. J. Verhoeven werd vervuld. Ook de overige dames werkten zonder uitzondering uitstekend. De Eerw. pater Romanus, hierna het woord verkrijgend, wees er op dat drank bestrijding in het nauwste verband staat met de belangen van de vrouw, want juist door drankmisbruik van den man is het de vrouw, die het meest van de ellendige, vreeselijke gevolgen heeft te lflden. Ia eene mooie lezing, welke met de grootste aandacht werd aanhoord, wees de gewijde redenaar er op, dat drank- gewoonten, drankdwang moeten worden bestreden. Aandien strijd moet de vrouw wan liefde voor hare klcd^m, uit liefde voor hireo e«ecmvnscb. De vrouw heeft te zorgen dat in de toekomst de flesch niet meer bij alle gelegenheden op tafel komt, dat kunnen ze als ze maar willen. De meeste vrouwen zijn niet onwillig om den grooten strijd te aanvaarden, maar zijn in dit opzicht nog te onwetend. Dikwijls zeggen ze groote waarheden maar begaan groote dwaasheden. Terwijl ze zeggen dat drank gebruik uit den booze is, schenken ze er maar weer'eentje in omdat het beleefd is. Daarbij vergeten ze dat zij door die beleefdheid zij veel verdriet beleven. Vele vrouwen voelen de waarheid maar beoefenen de dwaasheid door zich aan de gewoonte om bij verschillende ge legenheden steeds de flesch op tafel te brengen, vast te houden. Na allen krachtig aangespoord te heb ben lid te worden van de Mariavereeni- ging eindigt hij zijne lezing onder een langdurig applaus. De ZeerEerw. heer Pastoor van Riel zegt adviseur te zijn van den Bosschen Diocesanen Mariabond. Vanzelf spreekt het dus, dat hij er grooten prijs op zou stellen indien ook in deze gemeente een krachtige en bloeiende Mariavereeniging zou zijn Daarom hoopt hij dat het woord van den Eerw. pater de rijkste vruchten zal voortbrengen. Hij wijst er op dat het lid worden een persoonlijk offer kost en het daarom goed is dat men, alvorens tot lid toe te treden, eerst goed daarover nadenkt, want hij heeft liever een klein maar goed corps, dan een groot slecht. Alleen wanneer de vereeniging niet kan. beklad worden, zal de vereeniging de rijkste vruchten voort brengen. Vervolgens kan hij mededeelen dat de kookcursus Maandag 6 Maart begint. Iedere cursus zal ongeveer 40 lessen omvatten, terwijl iedere week 2 avonden les zal worden gegeven. Aan iederen cursus kan door slechts 12 personen worden deelgenomen en 2 cursussen kunnen worden gegeven. Voor den eerste zullen de lessen plaats hebben Maandag en Dinsdagavond, voor den 2en Woens dag en Donderdag. De inrichting en installatie heeft f 6000 gekost. Dit bedrag, door het Kerkbestuur welwillend voorgeschoten, moet in den vorm van huur terugkomen. Daarom zullen de deelneemsters 25 cent per les moeten betalen, waarvoor ze dan ook het eten, wat ze zelf gereed maken, op mogen eten. Deelneemsters kunnen zich aanmelden voor de parochies St. Jan en van den H. Antonius bij mevr. Mombers-Smelt, voor de parochie van den H. Clemens bij mevr. Donkers en voor de parochie van O. L. Vrouw bij mej. Verwiel. Dan kan het nog mededeelen dat met 6 Maart de knipcursus zal aanvangen. Deze cursus zal ongeveer 3 a 4 maanden duren en kost voor iedere deelneemster f25.-. Hij hoopt dat voor beide cursussen flinke deelname zal zijn. Vervolgens wijst hij nog op den plicht der dames die lid zijn van de R.K. Kies vereeniging. Als zoodanig hebben ze den plicht te stemmen op de lijst van de R.K. Kiesvereeniging Na dit opwekkend woord voerde de tooneelclub het blijspel „Onze Nicht van Buiten" op uitstekende wijze op. Ge lachen is er door de dames als misschien nooit te voren. Den dank die de Eerw. adviseur de dames-tooneelisten en de dames Louisa en Elza Rubbens bracht, was welverdiend. Vrijdagavond had in het „Hotel Gerris eene vergadering plaats van de besturen van verschillende kegelclubs te dezer plaatse, om te komen tot een Waalwijkschen Kegelbond. Na uiteen- zetting en bespreking der verschillende hieraan verbonden voordeelen" enz., werd tot stichting van den Bond over gegaan, waarvan lid zijn „Alle negen", „Semper Laetie", „Hannibal", „Vriend schap", „Waalwijksche Kegelclub". Het bestuur werd saamgesteld als volgt: Voorzitter de heer A. H. v. Schijndel Jr, en verder de heeren G. Verkade, Frans Marks, Henri Aarts en Am. v. d Broek, die de functies verder zullen verdeelen. Het nieuwe klooster der Zusters 1 niet minder waardevol cadeau onder O. L. Vr. van 't H. Hart in de eerste enveloppe aangeboden. Ook zijn oud- Zeine zal a.s. Zaterdag ingezegend en j patroon en het personeel lieten zich in gebruik genomen worden. Dit zal niet onbetuigd en Zaterdag 1.1. werd het met plechtigheden gepaard gaan.^,^ j heugelijk gebeuren ten huize van den Zaterdagmiddag half drie zal in pro- jubilaris te Drunen allergezelligst ge cessie van het oude naar het nieuwe klooster worden getrokken en het H. Sacrament worden meegevoerd. De noo- dige bruidjes enz. zullen in den stoet meetrekken en de harmonie zal hare medewerking verleenen. In de nieuwe kapel zal een plechtig Lof gezongen vierd. Wij bieden den algemeen geachten en hulpvaardigen bediende ook gaarne onze hartelijkste felicitaties. Het gerucht deed de rondte, dat onder de talrijk door de Regeering op te heffen Kantongerechten ook dat in worden, terwijl a.s. Maandag ten halfonze gemeente zou vallen. elf de eerste plechtige H. Mis wordt opgedragen, waarvoor verschillende uit- noodigingen zijn verzonden Sinds jaar en dag werd in onze plaats de grootste behoefte gevoeld aan i tandheelkundige hulp, een tekort dat dagelijks aan zoovelen kostbare tijd en finantieele opofferingen kostte. Men moest maar steeds naar Til burg en 's Bosch en wat dat zeggen wil, weet eenieder die al eens aan z'n tanden gelaboreerd heeft Gelukkig is daarin sinds geruimen tijd verandering gekomen nu de tandartsen Droge en 1 van Rhijn uit Tilburg hier elke week (Vrijdag) zitdag houden in hotel Gerris. Was de inrichting in den aanvang, om de onzekerheid van 't slagen en door tal van andere omstandigheden wat pri mitief nog, op 'toogenblik is daarin een werkelijk afdoende verbetering ge komen ten goede. De installatie Is van Musis verhuisd naar eene ruime kamer in 't hotel en voorzien van alle nieuwste materialen, die een volmaakte tandheel kundige installatie vragen. Een geheel electrische boor, die zich op alle ma nieren laat draaien en wenden, een patiën- tenstoel die draaibaar is in alle richtingen en standen, alle mogelijke tangetjes en gewenschte artikelen tot in de grootste verscheidenheid. Voorts treft men er aan electrisch licht, waterleiding, in het kort eene volmaakte inrichting, die men elders niet beter kan aantreffen Wij mogen de heeren Dröge en van Rhijn, beiden tandartsen met universitaire opleiding, die ook-in Tilburg hoog staan aangeschreven, wel dankbaar zijn dat zij zooiets in Waalwijk hebben willen tot stand brengen. Wij vernamen dan ook met genoegen dat de practijk zich steeds uitbreidt en dat de mogelijkheid bestaat dat een tweede dag wordt bij genomen, b v. Dinsdag, zoodat dan de patiënten slechts een paar dagen heb ben te wachten. Aan ons allen den plicht deze onderneming met alle macht te steu nen, niet naar buiten dus, maaj in Waal wijk. Zoolang hebben we er de behoefte aan gevoeld, nu ze er is,laat er ons ook gebruik van maken, 't Geldt hier een echt „Waalwijks Belang", maar niet minder een groot belang en gemak en voordeel voor de geheele streek. Morgen avond wordt in de zaal v. d. R. K. Gildenbond de 8ste cursus les gegeven. Spreker Kapelaan Beijnen, St. Pieter Den Bosch. Onderwerp„Kerk en Sociale quaestie." Door het R.K. Kerkbestuur is aan de heeren architecten Ir. S. Orie te Rosmalen en H. W. Valk te 's Bosch voorloopige opdracht gegeven tot het Wij hopen, niet alleen voor onze gemeente, maar voor de geheele om geving, dat de Regeering er toe moge besluiten het Kantongerecht hier te doen behouden. Zoowel voor de straf- als voor de civiele zaken is het Kanton gerecht hier noodzakelijk. Zijn onze inlichtingen juist, dan den ken enkele Regeeringspersonen er ook zoo over, zoodat wij eenige hoop durven koesteren dat het Kantongerecht hier blijft. Na een rustperiode van een tien tal weken speelde Zondag jl. onze R. K. V.V Juliana een competitie-wedstrijd tegen het sterke elftal Juliana te Hint ham. Rust trad in met 3—1 in het voor deel onzer geel-zwarten. Na de rust speelt Hintham met den wind in den rug en wist nog 2 maal te doelpunten, waarvan 1 maal uit een toegekendeti strafschop. Als scheidsrechter v. Maren uit 's-Bosch einde fluit hebben beide elftallen de puntjes gedeeld 3—3. Moed gehouden, geel-zwarten, dan is er nog wel een kansje voor je wegge legd. Zondag j.l. speelde de R.K.V.V. H.E C. 1 wederom een competitie wed strijd, voor den R.K V B„ na een rust- pooze van negen weken, tegen het sterke D.V.S. Tilburg, welke na een spannenden kamp werd gewonnen door' H.E.C. met 4—1. Stand met rust 1—1. Het tweede elftal speelde te Heusden tegen Juliana, welke weer wegens een 4tal thuisblijvers werd verloren met 5—3. Een ongekende nederlaag kreeg de W V.V Quick Zondag j.l. te Leerdam te boeken van L. S. V. met 9-0. Quick bond den strijd aan met 10 spelers en was de eerste twintig minu ten iets in de meerderheid, wat zij uit wist te drukken in een mooi doelpunt. Op onbegrijpelijke wijze annuleerde de scheidsrechter dit doelpunt wat de Quickers geheel ontmoedigde. Als even later v. d. Griendt het veld moest ver laten wegens een opgeluopen blessuur was het' met Quick gedaan. Wederom verlieten twee Quickers het veld en stonden zij zoodoende met zeven spelers. Toen had L.S.V. geen moeite meer met Quick en de stand werd opgevoerd tot 9-0. Quick 2 verloor met 1 —0 van R.W.B.2. De afdeeling Kerkmuziak van het Conservatorium der R. K. Leergangen te Tilburg mag zich steeds meer en meer in belangstelling van alle zijden verheugen. Dewijl het echter voor vele directeuren en zangers onmogelijk is den volledigen cursus in Kerkmuziek, die aan de R. K. Leergangen door Dr. A. Smijers gegeven wordt, te volgen, is het plan gevormd, naar men ons meldt, ontwerpen van plannen voor de nieuwe om voor hen een specialen avondcursus parochiekerk bouw. van St. Jan, in centraal- Van den Knip-cursus hier te Waalwijk gegeven door de Eerw. Zusters van het St. Theresia-Gesticht behaalden de volgende dames het diploma C. Timmermans; A. Kuijsten; J. de Vries; J. de RoonP. v, Tilburg; C. van HelvoirtL. v. d LeeA. van Huiten M. BergmansJ. v. NooijD. AdriaanseC. de BieF. Rath; A. Broeders. Vrijdag 1.1. herdacht de heer G. Verhoeven den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad als wissellooper bij de kassiers-firma W. Timmermans Zn. In tegenwoordigheid van het geheele personeel werd hijdoor zijn patroon ge complimenteerd, en gehuldigd voor zijne trouwe en accurate plichtsbetrachting. Hem werd vervolgens een prachtig gouden horloge met inscriptie en een in Gregoriaansch en stemvorming te doen geven. Dergelijke cursussen zijn vanwege de Sint Gregoriusvereeniging o. a in 1914 in verschillende plaatsen van het Aarts bisdom Utrecht met groot succes gege ven geworden en het lijdt geen twijfel of ook deze cursus te Tilburg zal veel deelnemers tellen. Met de leiding daar van wordt belast de Heer Alphons Vrancken, Organist-Directeur der Sint Augustinuskerk te Amsterdam en tevens Directeur van het allerwege bekende A-cappella Koor „Bel Canto" aldaar. Ook speciaal voor de opleiding in het Gregoriaansch heeft deze heer zijn sporen verdiend. Zoo werd in de Februari-af- levering van het Sint Gregoriusblad nog met veel waardeering en lof be sproken de cursus, dien hij onlangs gegeven heeft voor de Kerkkoren in Twente. Het is de bedoeling dezen cursus vijf e Echo van het Zniden, Waalwijksche en Langstraalsehe Courant

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5