Antooü Tién - Waalwijk. J. M. Son en Dr Langeveld een BAAS. Nieuws uit Heusden Rdvertentiën Eén proeforder ove tuigt U it deren Vrijdag te oon- sulteeren zijn eeniging, en 't deed hem genoegen te kunnen constateeren, dat het leden aantal, dat bij de oprichting 14 Febr. 1921 slechts 11 bedreeg, thans reeds een cijfer van 20 aanwijst Onder deze leden bevinden zich meerdere goede krachten, wier spelqualiteUen den overi gen leden zeer ten nutte komen, zoodat de clubavonden daardoor veel aan leer zaamheid en animo winnen. Met ver trouwen en ambitie wordt alzoo het tweede vereenigingsjaar ingegaan en stelt het bestuur zich voor de schaak club tegen meerdere zustervereenigingen in het veld te brengen, alsmede thuis wedstrijden te organiseeren. Competitie wedstrijden der leden onderling, met uitloving van prijzen, zullen het vuur der edele schaakkunst nog meer doen aanwakkeren, en daardoor de Waal- wijksche schaakclub tot grooter bloei brengen, niet slechts wat spelqualiteiti doch eveneens wat ledensterkte betreft, Ook de aansluiting als lid bij den Ne- derlandschen Schaakbond zal de Waal- wijksche Schaakclub in haar vereni gingsleven ten goede komen. Pogingen worden momenteel gedaan, om den Hongaarschen schaak-groot meester Goza Maroczy tot het geven van een simultaan-seance naar Waal wijk te doen komen. Zoo'n matador in haar midden te zien zal voor de club een eer en een hoogst belangwekkend feit zijn. Degenen, die sympathie voor de Schaakclub en haar streven gevoelen zullen er een dankbaar werk aan doen eens een oefen-avond bij te wonen, en kunnen van een warme ontvangst ver zekerd zijn. De Nederlandsche Roomsch Ka tholieke Lederbewerkersbond in 16e Algemeene Jaarvergadering bijeen te 's-Bosch op 25 en 26 Februari 1922 gehoord de besprekingen over den hui- digen toestand in de Nederlandsche Schoen- en Lederindustrie, dat de bui- tenlandsche concurrentie op buiten gewone wijze drukt en een der voor naamste oorzaken is van de toenemen de werkeloosheid in deze industrie draagt het Hoofdbestuur op, onverwijld, in overleg met de Schoen- en Leder fabrikanten-organisaties, er bij de Re geering op aan te dringen maatregelen te bevorderen tot beperking van den Schoen- en Lederinvoer. Gisterenavond ten half acht hield de Christelijk Historische Kiesvereni ging van Groot Waalwijk in het gebouw der Ned. Herv. Kerk voormalig Besoijen, eene bijeenkomst, waarop de heer H. W. j Tflanus uit Den Haag, naar aanleiding i van de a.s. Gemeenteraadsverkiezing alhier, zou spreken overHet Protes- tansch Christelijk karakter van ons volksleven. Toen de Eerw. heer Ds. Dierkens, I na eerst in gebed te zijn voorafgegaan, de bijeenkomst opende, was het kerk gebouw vol met belangstellenden. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom, vooral de heer Tilanus. die de belang stellenden nader over de Christelijke beginselen zou inlichten. De Christelijk Historische Partij is een partij die Gods woord als richtsnoer neemt, ook in het maatschappelijk leven. De heer Tilanus, die ongeveer 2 uur aan het woord is geweest, besprak eerst de algemeene politiek, vooral in verband met de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer. Wil men alles doorschouwen, dan moet men de zaken bezien in den tijd waarin men leeft en op het moment is het een heel slechte tijd en toch be seffen de meeste menschen dit nog niet voldoende. Men leeft en werkt alsof er geen groote zorgen boven het hoofd hangen. De menschen zijn te vlug aan alles gewoon. Spreker wijst op de groote ommekeer die, vooral na 1914 in het maatschap pelijk leven heeft plaats gehad. De oor log, waarvan men thans de verschrik kelijke naweeën nog ondervindt, is daaraan niet vreemd, ook niet aan de revolutie in 1917 in Rusland uitgebro'- ken. Aan de hand van de geschiedenis gaat hij na dat overal groote sociaal- economische veranderingen hebben plaats gehad. Vaak vindt hij daarbij gelegenheid er op te wijzen, dat vroeger misstanden heerschten, misstanden in het leven ge roepen door de liberale leer, die drin gend moest worden verdrongen. Het vclk is dat gaan inzien en daarom drong het aan op meer medezeggingschap. Bij de grondwetsherziening van 1917 heeft men dit door het algemeen Kiesrecht gekregen. Spreker vraagt zich af of het alge meen kiesrecht een ideaal-toestand is en aanstonds moet hij daarop antwoor den dat dit niet het geval is, gezien wat men b.v. inAmsterdam heeft onder vonden met „Had je me maar*. Desondanks is het toch een stap voor de groote massa tot meerdere mede zeggingschap geworden. Spreker wees er ook op, dat de Protestanten hier in het Zuiden vroeger niet veel voor het stemmen voelden, wijl ze toch niets konden bereiken Bij de evenredige vertegenwoordiging is dit, door de voorkeurstemmen, anders geworden. Echter heeft dit door eenè wijziging van de Kieswet, weer minder beteekenis gekregen. Voor een kleine partij is dit minder prettig. Thans moet men 75 pCt, van den kiesdeeler behalen. Bedraagt de kiesdeeler 300. wat hier zoowat het geval zal zijn, dan moet men, om er te komen, 225 stemmen op zich vereenigen. Dus krachtig moet men werken en vooral ook de vrouwen mogen niet achterwege blijven. Vervolgens wijst spr. op wat door de ^christelijke regeering vaak onder de grootste moeilijkheden is gedaan. Zoo is de 8-urendag meer gekomen door de drang van den omstandigheden j dan dat men het juist ook een ideaal toestand kan noemen. Algemeene rege ling is goed en noodig, doch spr. zou liever werkgevers- en werknemers orga nisaties over deze aangelegenheden laten beslissen. Na het Chr. Hist, gemeenteprogram ma te hebben uiteengezet, eindigde spr. zijne lezing, die met de grootste aan dacht was gevolgd. Aangezien geen der aanwezigen vra gen wenschte te stellen, sloot Ds Dier kens onder dankzegging deze bijeen komst. I. Zondag j.l. zou onze R K. V. V. Juliana een competitie-wedstrijd spelen tegen V. V. O. uit Vlijmen. Daar de i scheidsrechter niet was opgekomen, j besloot men een vriendschappelijken j wedstrijd te spelen, welke een 10—0 overwinning voor Juliana bracht, Op- gemerkt moet worden dat V. V. O. met vier en Juliana met twee invallers op kwam. Jammer dat deze wedstrijd niet voor de competitie gespeeld isl Tegen aller verwachting in heeft W. S. C jl. Zondag, te Leerdam tegen het zeer sterke L. S. V. 1 1 gelijkge speeld. Ook in dezen wedstrijd was W. S. C niet fortuinlijkbij eenig ge luk had zij in de eerste helft best drie doelpunten kunnen maken. Vooral voor de rust stond het spel op zeer hoog peil en had L. S. V. weinig in te bren gen. Al spoedig wist Klerkx uit een prachtigen voorzet van rechts met een schitterend schot onhoudbaar te doel punten. Genoemde speler werd daarna nog tweemaal op dezelfde wijze in de gelegenheid gesteld om te scoren, doch door de gladheid van het terrein gingen deze opgelegde kansen verloren. Met dezen voor L S. V. zeer geflateerden stand werd gedraaid. Na de rust was L. S. Vgesteund door den plotseling opgekomen storm meestal in de meerderheid door den wind kwam de bal dikwijls weer even vlug terug als deze weggetrapt was, waardoor de strijd grootendeels op de speelhelft van W S. C. gespeeld werd. Hare achterhoede weerde zich echter dapper. Toch wist L. S. V. nog onver wachts een 20 minuten vóór tijd den stand op gelijken voet te brengen, in welken stand echter geen verandering meer kwam. Het onvolledige en met 10 man spelende W. S. C. 11 verloor van Quick 11 met 3 -1. Het derde elftal van W SC. zette hare reeks van overwinningen voort, door te Sprang B, V. V. II met 4 - 1 te kloppen. Voor a.s. Zondag staat vastgesteld een zeer belangrijke plaatselijke ont moeting n.l. W. S. C. I tegen R. W. B. 1 op het terrein aan den Parallelweg. Zondag j.l. speelde Quick 2 eene competitiewedstrijd tegen W. S. C. 2 op het terrein van Quick, welke door Quick met 3—1 werd gewonnen. Voor de rust was het een gelijk opgaand spel waarin Quick eenmaal wist te doelpunten. Stand met rust 1—0. In de tweede speelhelft was Quick ster ker en kreeg de W. S. C.-achterhoede handen vol werk. Toch had W. S. C. het eerst succes als zij bij een flink doorgevoerden aanval het Quick doel doorboorde, zoodat de stand 1 1 ge lijk was. Niet lang daarna nam Quick wederom de leiding en een kwartier voor het einde werd het derde doelpunt voor Quick gemaakt. In dezen stand kwam geen verande ring meer, zoodat Quick een mooie 3 1 overwinning te boeken kreeg Quick 3 speelde te Kaatsheuvel tegen de Langstraters 0—0 gelijk. Uit de schoenindustrie Op een „Noodkreet", die een bonds lid slaakte in de „Schoenindustrie", officieel orgaan van den Ned. R. K. Bond van Schoenfabrikanten, antwoordt de Redactie o m. De nood in onze industrie is inder daad zeer groot. Ons klinkt de kreet om hulp die hier wordt geslaakt, dan ook als een uiting van velen en deze kreet vindt zeker weerklank bij allen. Het hoofdbestuur van onzen Bond is dan ook bij voortduring bezorgd ge weest om te trachten, van de regeering de hulp te verkrijgen die onze industrie zoozeer behoeft. Zij, die geregeld de verslagen volgen van de vergaderingen van het hoofdbe stuur, hebben ongetwijfeld de overtui ging.dat door het hooldestuur niets on beproefd wordt gelaten om onze industrie op te heffen en dat herhaaldelijk daartoe bij de regeering pogingen zijn aange wend. Zoo is 1921 wederom een lijdensjaar geworden en dit jaar heeft ons het inzicht gebracht, dat wij ons zelf moeten helpen. Daarvandaan dat het hoofdbestuur zoo vol ijver heeft gewerkt aan de tot standkoming van een nieuw collectief contract met de arbeiders. Dit contract toch bevat twee belang rijke elementen, die aan onze industrie een grooten zegen kunnen brengen, en dat is op de eerste plaats het instituut van het seizoenoverwerken zonder extra loon en zeker niet minder het instituut der rationeele arbeidsprestatie. Daarvan hopen wij en verwachten wij een grooten steun voor de econo-j mische productiviteit onzer bedrijven. Eindelijk, tegen het najaar, toen de slapte opnieuw ging intreden, heeft het Hoofdbestuur opnieuw de vraag onder de oogen gezien, of er nu bij de regee ring eindelijk iets te bereiken zou zijn. Tezelfder tijd had ook het R.K. Vakbu reau deze vraag als een punt van actie op zijn program geplaatst en dit was voor het hoofdbestuur aanleiding om het R. K. Vakbureau tot een onderhoud uit te noodigen. Deze conferentie heeft plaats gehad in de vergadering van het hoofdbestuur van jl. Maandag, en daarbij waren als afgevaardigden van het R. K. Vakbureau aanwezig de heeren J van Rijzewijk, Voorzitter en A. C. de Bruijn, secretaris en deze conferentie heeft tot gevolg gehad, dat door het hoofdbestuur op nieuw een program van actie is opge steld om de regeering te bestormen. Nog mogen wij de aandacht vestigen op het advies van de subcommissie voor de Economische Politiek, in de vergadering der subcommissie van j.l. Zaterdag vastgesteld, waarop de Regee ring nu al maanden en maanden wacht en welk advies tot conclusiën komt, die alle goeds doen verwachten. DRUNEN. Heeft de Tooneelvereeni- ging der jongens-congregatie, sinds meer dan 50 jaren jaarlijks met vastenavond den leden genotvolle avonden bezorgd, dit jaar heeft zij het aangedurfd, het moeielijke Vondel s Treurspel „Jozef in Uothan* op te voeren en het mag ge zegd, zij is er uitstekend in geslaagd. De rollen waren in goede handen, keurig ingestudeerd en werden mees terlijk vertolkt. Tooneel, costumes en grimeering waren prachtig, de reizangen voor gemengd koor werden kranig ge zongen. de begeleiding prachtig uitge voerd. De meer dan 800 toehoorders, waar van velen van verre gekomen, hebben dan ook genoten, zooals misschien nooit te voren. Gaarne brengen wij dan ook hulde en dank aan de kranige vereeniging, hopende dat zij zal blijven voortgaan in de toekomst haren van ouds beken den en welverdienden roem te hand haven. 's-HERTOGENBOSCH. In de Zaterdag gehouden vergadering van de Prov. Noordbr. vereeniging tot bestrijding van de tuberculose zijn de aftredende be i stuursleden, mr, P. Loef in Den Bosch en dr. Kooien te Schijndel herkozen, j Het aantal aangesloten vereenigingen klom van 37 tot 50. De begrooting werd vastgesteld op f 9439. Over het vorige jaar is er een batig saldo van bijna f700. Aan het rijk zal een subsidie van f 40'ï0 en de provincie een bijdrage van f 5000 worden gevraagd. Dit jaar zal een tweede enquétrice worden aan gesteld. De vooruitzichten voor de stichting van een sanatorium in Noord- Brabant zijn gunstig. Het Carnavalsfeest is gisteren begonnen met de feestelijke ontvangst van Prins Carneval. Er was zeer groote belangsteliing op het Stationsplein. De prins arriveerde per extra-hoftrein en werd in de wachtkamer ontvangen door den Raad van XI der Oeteldonksche Club, die dit jaar haar 40-jarig bestaan herdenkt, in verband waarmede de op tocht van Maandag uitgebreider en luisterrijker dan in de laatste jaren de gewoonte was. Met het Kon Muziek korps der heeren Goulmy Baar werd een tocht door de stad gemaakt. In het Luxor-Theater werd een gezellige matinée gegeven door Kees Pruis, Speenhoff, Dumas, Marga Graf e.a. na afloop daarvan had Prins Carnaval op de pui van het stadhuis de hulde in ontvangst te nemen van de prinselijke Propagandaclub, die hem een lauwer krans kwam aanbieden. Tegen den avond zag men vele gecostumeerden op straat. In de versierde koffiehuizen en op de verschillende bals was het zeer druk en heerschte echt Oeteldonk sche jool. Het Carnavalsfeest is Maandag in op gewekte stemming voortgezet, 't Was de dag van den optocht. In vijf gedeel ten kwam die van verschillende kanten der stad op de Markt samen Het eerste gedeelte bestond uit Prins Carnaval met zijn talrijk gevolg in kleurige uniformen, een escorte van „biezeperdjes", een t aantal nagebootste ruiters in oude schut- tersplunje, eenige praalwagens, waar onder een van pierrots en een van Prins Confetti, een Apachenkroeg en een dansclub. Het tweede gedeelte bracht den Burgervaojer met zijn geminteraod, ermbestuur, enz. naar de Markt. Het derde deel werd gevormd door de Prinselijke Propagandaclub en was be doeld als een hulde van „hil ut laand" Men zag er de elf provincies vertegen woordigd door elf paartjes in geweste lijke kleederdracht. De Dommelclub zorgde voor het vierde deel en had ook een aantal grappige wagenshet laatste deel was een reclame. In het geheel telde de stoet meer dan 60 nummers. Op de Markt onthulde Prins Carnaval het standbeeld van den Stichter van Oeteldonk (een fikschen jongen boer!), beschermd door een paar kanonnetjes, waarna de verschillende „autoriteiten en deputaties" kransen kwamen neerleggen aan den voet van het beeld. Den gan- schen middag heerschte de grootste vroolijkheid. In Casino sprak Prins Amadeiro de gebruikelijke trounrede uit en hield Peer van den Muggenheuvel zijn aonspraok. Beide zijn geestige stukken, die Bossche toestanden scherp hekelen. Bij deze gelegenheid was men een oogenblik serieus om den voorzitter van den Raad van Elf, den heer Alb. Stokvis, een gouden insigne te overhandigen, daarna ging men weer tot de scherts over. Prins Carnaval werd door den Prins van den Dommelkant benoemd tot Ridder van den Snoek in het goud, Peer van den Muggenheuvel kreeg een reuzesnoek aati een touw als onder- scheidingsteeken wegens zijn benoeming tot Ridder van den levenden snoek en de voorzitter van den Raad van Elf kreeg een zelfde „lintje" in de orde van den levenden karper. CAPELLE. Mej. Ockers, onderwijze res aan de school met de» Bijbel te LooD9cheedijk U lei gelijke betrekking benoemd te Archem. Op 1 en 2 M*art a.s. moeten respectievelijk bil de militie worden In gelijfd A. J. van Hooren en A. M. Boe- ser, beiden behoorende tot lichting 022 dezer gemeente. Op de voordracht voor hoofd de» O L School in de kom dezer gemeente zijn geplaatst de heeren E. Colet, te Wtjk, C. Vos te Hageatein on P. A. Michael te Dussen. - Zondag speelde het eerste elftal onzer voerbalvereeniging Excelsior een competitlematch voor de tweede klasse van den B. V. B, tegeo Wllhrlmlna II uit Kaatsheuvel, welke wedstrijd doo- de Capelsche geelzwarten met 20 gewonnen werd. De Excelsior reserves speelden te Besoijen voor de 3e klasse B. V. B. tegen R. W. B. III uit Beso en en wonnen met 3—0 Konden we onlangs tot ons ge noegen mededeelen, dat dey heer M. Boogaerdt, Hoofd der O. L. school in de kom alhier in gelijk'e betrekking wat benoemd te V'aardiogeo, thans kunne we berichten, dat zijn plaats tijdelijk wordt waargenomea door den heer W. J. van Nleuwenhuijze», onderwijze alhier. CAPELLE. In de gisteren gehouden raadsvergadering, waarvan we het ver slag tengevolge van plaatsgebrek tot een volgend nummer moeten verschuiven, is na eenige stemmingen benoemd tot hoofd der school in de Kom de heer E. Collet te Wijk. WASPIK. Ooae dorpsgenoot de heer H. van Soa, slaagde voor zijn examen semi-arts. O yrapla alhier, speelde een eom- petititwedsrrijd tegeo Excelsior u|t Geertruldenberg en won met 31. Onze dorpsgenooïe M»J. Jo- van der Rijken, slaagde voor haar examen Nuttige Handwerken. De heer T. van der Burgt, sta tionchef, alhier, ls als zoodonlg over geplaatst naar Vlijmen. RAAMSDONKSVEER. Vrijdag 3 Maart houd', naar wij vernemen de C. N W. Bond alhier haar 19a jaarver gadering. Marktbericht: Tarwe f 13.73 f 14; »ogge f 12 50; haver f 13; boo- nen f 21 erwten f 21 hooi f 40 k f 41 stroo f 10 k f 12 Woder onderging de prijs der be ter een kleine prijsstijglagnaar oas medegedeeld werd, klom de prijs van f 1.10 op f 1.20 per halve Kg. De paarden, gespannen voor een rolwagen van landbouwer v. A. sloegen op hol. Gevolg wielen van den wagen en hoornen stuk, gelukkig geeu per soonlijke ongelukken. Heusden, 28 Febr. 1922. Alhier overleed do Heer Hermanus van Bergen, die eertijds deel uitmaakte van het corps pauselijke zouaven. De Heer Bart van Kuik, die reed9 meerdere drenkelingen redde, ontving de bronzen medaille met loffelijk getuig schrift voor measchllevend hulpbetoon. Als reserven op de candldatenlijst der Protestaotsche Kiesvereeniglog (va cature van Herwavrdeo) komen nog voor de hèerer» M. Uhl en A. Otto. Bij 't sluiten van 't seizoen hield do tooneelvereeolglog >Kunst eo Ver maak* een gezellig dagje la 't vereen?- elogUokaal. Tot de gezelligheid droeg teder het zijne bij, terwijl lunch en diner w-iden verzorgd door de portierster, M*j. B uijsters, die alle eer van haar werk had. Druoen (D. F. C.) speelde Zondag hier tegen >Jallaoa.( De laatste was de gelukkige met 3-2; bij de rust was de «♦tand 2—0, in 't voordeel van >Juliana*. In 't koffiehuis van den Heer P. Leijten trad Zondagavond op voor de voreeoiging >Nooit Gedacht* met grïn- 'roduceorden het duettisten-paar Krop man Sprang, dat b.J al zijn voordrachten hun ouden roem wl9t te handhaven, zoodat de aanwezigen met genoegen op dit avonoje terugzien V erslagen Calal o gi Kant o orboeken Cou r anten Aan d eelen B r iefhoofden Circ u laires Brief k aarten „Liniëerwerk Etik e tten r egisters Re k eningen Prijsnot c eringen Loo n lijsten Handelsdrukwerk E nveloppes T abellen Memor a ndums Tij d schriften Fo r muiieren Bonbo e ken Obligatie s enz. enz. Aanbevelend, Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Corresponded tie Coolen, Tilburg. Uw ingezonden stuk kwam te laat voor het vorig nummer. Waar die vergadering nu toch voorbij is, heeft het geen zin het alsnog te plaatsen. Overigens was deze geschie denis o.i. meer dan genoeg besproken. RED. Abonné, Vrijh.-Capelle. Dat is een geheel persoonlijke zaak en hoort in 't bestuur dier vereeniging en niet in ons blad thuis. RED. ARTS, MOND- eo TANDARTS, zullen van half elf tot 3^ uur bij den Heer v. ERP, Haven 8 B te WAALWIJK, voor bet plaatsen van Kunsttanden- en gebitten waarmede men alles kan eten en het behandelen van mond en tandziekten. 20566 Op de Kunsttanden wordt gegarandeerd. N.V.F.J MIJWLIEFF Wz.'s Leerlooierij Brandsioffenhandel KRIMPEN a/d LEK, VRAAQT voor haar kulplooierij voor spoedige In diensttredlng 21465

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 3