Dames van Waalwijk en Omstreken Stoomwasscherij „DE LELIE". I &ar Neemt proef bij Rath Co., Veghel. Eerste Blad Gemeenteraad Buitenland Binnenland. .NOORD-BRABAND" RECLAME. NCJMMER 19 ZATERDAG 4 MAART 1922. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. 45e JAARGANG. Tel-«. 33 waalwijksche en langstraatschk courant. «teave: Waa>wftk*che Stoom drukkerij Antooo Tinlcn Tele^.-Adfes ECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie| Bladen. CAPELLE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 28 Fcbr. des voormiddags ten 10 uur. Ongeveer 10.13 uur opent de Voor- iltter de vergadering; aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Ingekomen stukken. Een schrijven van de heeren J. B. Rijken, Treffers, v. d. Hoeven, van der Lely en J. van der Hoeven, waarin ze mededeelen dat ze hunne benoeming tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim aannemen, benevens eenige missive's van Ged. Staten wor den voor kennisgeving aangenomen. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim betreffende de werk zaamheden over het afgeioopen jaar. Wordt voor de leden ter visie neder- gelegd. Schrijven van Ged. Staten waarin ze er op wijzen dat het navorderingskobier niet volgens act. 264 is opgemaakt. Dit moet eerst door Burg. en Weth. zijn opge maakt en daarna door den Raad wor den vastgesteld. Conform het verlangen van Ged. Staten wordt tbans besloten. Schrijven van de vereeniging tot stichting eo instandhouding van scho len met den bijbel. Aan den Raad der Gemeente 's Grevelduin-Capelle. Edelachtbare Heeren. Hiermede hebben wij de eer, U er mede in kennis te stellen, dat in deze gemeente is opgericht eene Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel voor de gemeen- ten's Capeile N.B. en Vrijh.-Capelle, welks doel is om zoo spoedig mo gelijk eene Christelijke School te stich ten in de gemeente 'sGrevelduin-Capelle. Daar onze Vereeniging de Koninklijke goedkeuring op hare statuten nog niet heeft ontvangen is zij niet in de gele genheid zich officieel met Uw College in verbinding te stellen. In verband evenwel met het verhan delde inzake benoeming van een Hoofd der Openbare School in de Kom der gemeente in de 1.1. gehouden Raadsver gadering, meent het bestuur der Veree niging niet langer te mogen wachten om U met haar bestaan en voornemens in kennis te stellen. ZooalsU ongetwijfeld bekend is maakt de Onderwijswet 1920 het gemakkelijk eene vrije school te stichten, zoodat in deze gemeente vrij zeker binnenkort eene Christelijke School zal verrijzen. Ongeacht in welk gedeelte der ge meente het schoolgebouw zal komen, zullen er onderwijskrachten bij de open bare scholen overcompleet worden, zoo dat U desverkiezende met bovenstaand rekening kunt houden bij eventueele benoeming van een Hoofd der school in 't belang van de finantiën voor Rijk en Gemeente. Ten slotte stelt het Bestuur der Ver eeniging er prijs op, te mogen verklaren dat het een open oog heeft voor de finantieele belangen van Rijk en Ge meente en daarom zich ten allen tijde bereid verklaart met Uw College overleg te plegen, waardoor beduidende uitga ven ten laste der gemeente kunnen ver meden worden. 'tWelk doende, De Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bijbel voor de gemeenten Capeile N.B. en Vrijh.-Capelle, (w.g.) H. KERST, Voorz. (w.g.) J. LANKHUIJZEN, Secr.-Penn. Capeile 14/2 '22. Voorzitter. Weoscht ecu der heeren het woord. Sueep. Ik zou bet maar voor kennis geving aannemen. Met algemeone stemmen wordt daar toe besloten. Schrijven van de Bank voor Neder- laodsche gemeenten. De Voorzitter zegt dat deze bank-de gemeenten aan geld wil helpen. Alvo- Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. rens de bank dit echter doet, moet men lid daarvan zün en dat zou voor deze gemeente f 3000 koster. Eerst wanneer men dat bedrag heeft betaald kan men geld leenen. De Bank moet vervolgens ook steeds een af-chrift hebben van de begroeting en rekening, alsook moet ze bet recht hebben s*eed9 een onder zoek naar de gemeente-administratie te mogen instellen. De circulaire is te groot om voor te lezen daarom zal de Voorzitter deze onder de leden nogmaals laten clrcu- leeren. De Voorzitter vree9t dat de kleine gemeenten het geld moeten bijeen bren gen wat dan door de grootere gemee'n- ten zal worden opgeslorpt. Treffer». Ik geloof niet dat het iets voor deze gemeente is. Voorzitter. Dat kan men zoo direct niet zeggen want ook hier hebben we vrij duur geld moeten leenen. Echter voelen Burg. en Weth. er niets voor. Wordt besloten de circulaire onder de leden te doen circuleeren. Schrijven van den lospecteur voor het Lfigsr onderwijs, waarin deze zegt zich te kunnen vereenigen om den beer Nieuwenhuijzen voor den tijd van een maand te benoemen tot tijdelijk boofd van het vervolg-onderwij9. Schrijven, van Ged. Staten betreffende een ontwerpbesluit voor wijziging van de jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers. Uit dit schrijven blijkt dat men over het algemeen de salarissen van de kleine en groote gemeenten hoog genoeg acht. Voor Capeile wenscheu G'd. Staten de jaarwedden voor den burgemeester gesteld te zien op minimum f2000 en maximum f 2750, zoo ook voor den secretaris. Thans i« dit minimum f2000, maxi- mum f 2500 Ged. Staten vragen den raad voor 1 April te willen berichten of ze met dit voorstel kunnen accoord gaan. De hoer Sneep zou het laten zooals het is, aangezien we thans in een periode zijn gekomen dat de salarissen eer ver laagd dan verhoogd moeten worden. Etn max mum vau f 2500 acht hij voor deze gemeente hoog genoeg. Do heer Treffers kan zich volkomen daarmede vereenigen. De Voorzitter vraagt of dit betreft het salaris van den burgemeester en van den secretaris of alleen van den burge meester. De hee? Sneep wil belde jaarwedden houden zooals die thans zijn. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. De heer Middelkoop vraagt of tbans eer9t punt 3 van de agenda aan de orde gesteld ka» worden, aangezien hij straks de vergadering moet verlaten. De Voorzitter en ook de Raad heeft daartegen geen bezwaar. 3. Benoeming van een hoofd der schooi ia de Kom. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren 1. Collet E., onderwijzer te Wijk 2. Vos C hoofd der school te Hagesteijn 3. Michael P. A., hoofd der school te Dusson. De heer Kerst zegt over dit punt rijp te hebben nagedacht. De omstandigheid toch dat men tracht een Christelijke school te stichten, eischt zulks. Spreker heeft zich dan op het stand punt geplaatst wat hij in een c^ergeltjk geval zou doen als hij voor een derge lijke vraag werd gesteld in eigen zaken. Wanneer een notaris of advocaat een kracht noodlg heeft, die bij f 3000 per jaar moet betalen en hij is overtuigd dat hfl binnen een balf jaar naast zich krijgt staan een gcduchten concurrent, die de helft van zijn practijk overneemt, dau zal hij zich wel wachten eene derge lijke kracht te benoemen, wetend, dat hij hem dan weer direct zal moeten ont slaan. Vooral zal hij daarmede wachten, indien hij weet dat dat deze kracht op wachtgeld moet zetten en niet weet of hem dat f 1000 of f 10.000 zal gaan kosten. Zoo gaat het ook in dit geval, zegt 9pr. Er bestaat in dit geval een groot risico dat het Rijk, dus de belasting betalers, veel geld zullen moeten gaan betalen en daarom zou hij tbans liever een tijdelijke kracht willen aanwijzen. De beer Nleuwenhuyzen zou tot lijdelijk hoofd kunnen worden beaoemd. De wet staat dit gedurende zes maanden toe. In plaats van den heer Nleuwenhuyzen zou een tijdelijk onderwijzer geplaatst kunnen worden, desgewenscht iemand die op wach.geld staat, waardoor het Rtlk weer wordt verlicht. Op die manier omzeild men een groot risico, daarom stelt hij voor thaDS tot geen definitieve benoeming over te gaan, doch middelen te beramen om in de vacature tijdelijk te voorzien. De heer Sneep kan zich niet met het gezegde van den heer Kerst vereenigen. Wordt de heer Nieuwenhuyeeo tot tijde lijk hoofd benoemd, dan zal men zieD dat de kinderen gedeeltelijk op straat komen te loopen en dat acht hij niet In het belang van het onderwijs. Hij gelooft ook niet dat een van de beereo, die op de voordracht zijn geplaatst, de kans wiilea beloopen later te zullen worden bedankt. Hij voor zich zou het In het belang van het onderwijs vinden wanneer de weg wordt gevolgd, die men eenmaal heeft Ingeslaan. De beer Michael meent dat, nu de heer Nleuwenhuyzen niet in het bezit van hoofdacte is, hij ook niet als tijdelijk hoofd kan worden aangesteld. De Voorzitter wijst er op dat, om 6 maanden in een vacature te voorzien, eerst overleg gepleegd moet worden met het schooltoezicht. De heer Treffers acht herhaaldelijke persooeelwijzlglng zeer in het nadeel van het onderwijs. De heer Kerst merkt op dat wijziging van personeel toch moet plaats hebben, dus dat dit geen motief kan zijn. 'AALWUK DOOD ERVARING STERK, De Voorzitter acht de grootste moei lijkheid dat de vereenigiog nu nog niet met zekerheid kan zeggen wat men wenscht. Alles is nog te vaag, zoodat geen beslissing kan genomen worden. Een voorzichtig beleid Is de beste weg die kan worden gevolgd. Dat heeft men trouwens ook kunnen zien in de omlig gende gemeenten toen er sprake was van vereeniging van gemeenten. Toen waren er gemeentebesturen die geen begrooting vaststelden, anderen deden het wel en gebleken is dat deze, door geregeld met de werkzaamheden door te gaan, het best hebben lagezlen, voor al toen nog bleek, da) de vereeniging niet, althans met 1 Januari, doorging Men heeft volgens spr, meer met derge lijke zaken met het heden dan met de toekomst rekening te houden. De Kaad staat, nu de schoolvereenl- glog nog niet met vastheid kan zeggen zoo zijn de plannen, voor een lastige beslissing. De heer v. d. Hoeven gelooft dat de heer Kerst meer heeft willen doen uit komen dat de schoolvereenlging er voor is dat zoo goedkoop mogelijk alles zal worden geregeld. Hif heeft dat willen doen omdat in de gemeente het gerucht verspreid is dat het werken van de ver- eeolglng veel geld zal gaan kosten. De heer Kerst beaamt dit en zegt dat wat het op straatloopen betreft, waarop de heer Sneep wijst, slechts voor een deel waar is, maar dat daar tegen over staat dat de belastingbetalers het risico beloopen weer voor uitgaven ge plaatst te worden. Wat nu het zwaarste weegt, dient men te nemen. Den heer Treffers geeft hij toe dat omwisseling van persoaeel niet in het belang van bet onderwijs is. Maar ver geten mag men niet dat hierdoor de vacature toch reeds een /omwisseling plaats moet hebben, zoodat de omwis seling door zijn voorstel slechts met een persoon wordt uitgebreid. Hij voor zich bekijkt de zaak van den finantieelen kant doet alsof hij voor eigen zaak staat. De heer de Roon zou het betreuren wanneer de heer Benjamins op wachtgeld zou worden gesteld, wijl deze akte land bouw heeft, een akte, waar men in deze gemeeute wat aan heeft. Om deze te behouden is hij voor het voorstel van den heer Kerst. Na nog eenige discussie brengt de Voorzitter het voorstel van den heer Kerst in omvraag dat met 4 tegen 3 wordt verworpen. Voor het voorstel stemden de heeren De Roon, v, d. Hoeven en Kerst. Tegeo de heeren Sneep, Michael, Treffers en Middelkoop. De Voorzitter schorst hierna de open bare vergadering teneinde over de sol licitanten beter ,te kunnen spreken. Na heropening stelt hij aan de orde de boeming van een hoofd der school. Kerst. Mijnheer de Voorzitter, ik ga blanco stemmen. Ik doe dit njet om obstructie te voeren, of omdat ik Iets tegen een van de personen heb, doch ik doe het alleen omdat ik van meecing ben dat het benoemen van een boofd der school in de gegeveu omstandighe den niet in het belang van de gemeente is. Voorzitter. De stemming is geheim. Kerst. Zeker, dat weet ik, doch ik stel er prijs op dit even te zeggen. De uitslag van de eerste stemming is Michael 2, Collet 2 en blanco. Bij de tweede vrije stemmiug verkreeg de heer Michael 3 en de heer Collet 3 stemmen, terwijl een stem bianco wa9 uitgebracht. Bij de herstemming tusschen de bee ren Michael en Collet verkreeg de heer Collet 4 en de heer Michael 3 stemmen zoodat de heer Coliet is gekozen. De heer Middelkoop verlaat de ver gadering. 2. Vaststelling huishoudelijk-reglement van de commmissie tot wering van schoolverzuim. Na voorlezing van het concept, wordt tot vaststelling besloten. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer hot woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering. Ia België begint de zomertijd in den nacht van 25 op 26 dezer. Chamberlain en Balfour hebben opnieuw Lloyd George hun loyalcn steun toegezegd. De crisis in de regeerlngs- coalitie schijnt echter ditmaal acuut. Lloyd George zou zelfs, in zijn schrijven aan Balfour gedreigd hebben onmiddel lijk af te treden. De Dail Eireann heeft gisteren voor het eerst sinds de ratificatie van het Eogehch-Iersche verdrag vergaderd. Daarbij bleek, dat de partij van Griffith over een meerderheid van 56 stemmen op de De Valera-groep beschikt. Te New-York is een journalisten- staking uitgebroken. De biaden zijn gisteren niet verschenen. Uit Moskou wordt gemeld, dat het eerste graan gekocht met het bedrag van 20 millioen dollar, hetwelk door het Amerikaanscbe congres was geschonken, in de hongersnooddistricten is aange komen, terwijl nog 25 treinen op weg zijn van de havenplaatsen naar het ge bied van den hongersnood. De Tabaksbelasting treedt waar schijnlijk 1 Mei in werking. Aan de Telegr. wordt gemeld, dat de heer Broekhuys is benoemd tot eenig beheerend vennoot van de Rotterdam- sche Handelsch- en Landbouwbank, en dat is besloten, tegen den Staat der Nederlanden een procedure aanhangig te maken tot. betaling van schadeloos stelling van een bedrag van 1 millioen gulden. In januari j.l. (de opgave komt ditmaal bijzonder laat, anders is zij er reeds om de helft van de maand) heb ben de belastingen enz. 2 millioen meer opgebracht dan in Januari van het vorig jaar, n.l. 33,4 tegen 31,3 millioen. Tot dit resultaat droeg vooral bij de groote stijging der inkomstenbelasting (8 7 tegen 5.5) en van den suikeraccijns (3.1 op 4.6), terwijl ook de invoerrechten van 2.6 op 3 millioen stegen. Slechte opbrengsten gaven de dividend- en tan- tièmebelastiug (2.4 op 1.1). de vleesch- accijns (1 1 op 0.7) en de zegelrech ten (1.8 op 1.5). De oorlogswinstbelas ting leverde nog 9.2 millioen op, de opcenten voor de oorlogsleeningen 8.2 millioen. Do malaise in do verschillende fabrieken te Maastricht neemt hand over hand toe. Reeds maandenlang heerscht er groote we-keloosheid in de tabaks-, sigaren- en sigarettenfabriekeo, welke gedeeltelijk zijn stopgezet of de ioonen verlaagd hebben. Than9 heeft weder de groote slgaret- tenfabnek van Philips de looneo ver laagd en aan verschillende arbeiders ontslag aangezegd. Het aantal werk- loozen stijgt met den dag. Vooral de malaise in de glas- en aardewerk industrie neemt toe en in verband daarmede loonsverlaging en verslechte ring der arbeidsvoorwaarden. Aan de vloertegelfabriek Alfred Regout moest in verband met de lage verkoopsprijzen de kostprijs verminderd worden en werd met 1 Januari de arbeidstijd verlengd tot 50 uur en tegelijk een loonsverlaging van 10 pCt. Ingevoerd. Intusschen i9 do vraag zoo klein ge worden, dat thans wellicht op 15 Maart de werkzaamheden zullen worden stop gezet en de fabriekswaar 100 menschen arbeiden, gesloten. Bij de aardewerkfabriek De Cé'amlque, waar thans circa 1600 werklieden ztin, doch waar vroeger eenige honderden werklieden meer werk vonden, is met 1 Februari het loon verlaagd met 5 pCt. en zal met 1 Maart wederom eeo 5 pCt. loonsverlaging plaats vinden. Tevens vervalt de gewone loonsuhkeerlng met de carnavalsdagen. Verschillende categorieën van werk lieden werken bovendien slechts 4 5 dagen per week. Aan de kristal-, glas- en aardewerkfab'iek De Sphinx,~v.h. P. Regout en Co., is de toestand eveneens ernstig. Ook hier is een loonsverlaging Ingevoerd van 5 pCr. met Fcbr. en 5 pCt met Maart. Verschillende groepen van arbeiders werken 4 5 dagen per week. Voor de glasbewe> kers is momen teel de toestand Iets beter geworden, doch wel een jaar lang hebben deze 2 k 3 dagen per week moeten verzuimen. Het aantal arbeide's bedraagt hier 2400, terwijl voor den oorlog 4000 per sonen arbeid vonden. De gemiddelde loooen aan de Cé amique en D^ Sphinx zijn thao9 gedaald tot circa f 40 per 14 dagen, terwijl voor de arbeiders, die een of meer dagen moeten verzuimen, de inkomsten nog minder zijn, doordat het Rtjkswerkloozenfonds bij gedeelte lijke werkloosheid, den eersten verzuim dag van de week niet betaalt. Verschillende arbeiderslelders, waar mede wij een onderhoud hadden, noem den den toestand hoogst ernstig en zien de toekomst voor hun leden zeer don ker in. Tel Moeders Denkt er om Vrouwen dienen meer rust te nemen. Als volwassenen deden wat zij onderwijzen vroeg naar bed gaan zouden veel minder menschen lijden aan nierkwalen. Het is niet verstandig om na de inspanning overdag des avonds nog laat te strijken, verstellen, stop pen enz. Denk er om, moeder! Laat naar bed gaan, zorgen, overwerking, en ongeregelde maaltijden overladen het bloed met urinezuur, en het filtreeren van zulk vergiftigd bloed verzwakt de nieren. Die pijn in den rag, in de lendenen en zijden is een waarschuwing van nierzwakte, die als niets gedaan wordt, kan leiden tot nier ontsteking, blaaskwalen, nierwaterzucht, niergruis en -steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Ver minder de inspanning der nieren. Vermijd laat naar bed gaan en onverstandige ge woonten. Geniet meer frissche lucht, wandel meer bulten, en zorg voor meer gezondheid- gevende slaap. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u bijstaan in uw poging om gezond te worden. Dit geneesmiddel voor de nieren bereikt zul ke uitstekende resultaten, doordat het uit sluitend op de nieren en blaas werkt, doch niet op de ingewanden. Vroege behandling is het best. Bijtijds genomen, kunnen Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen de ontwikkeling van nier- en blaaskwalen voorkomen. Dui zenden dankbare vrouwen danken haar ge luk en gezondheid aan dit speciale nierge neesmiddel. De handteekenlng van James Foster komt voor op elke echte doos. Te Waalwijk ver krijgbaar bij Wed. Orle-Dumoulin, Markt 1.75 per doos. a 40 ini echo v tv het mm MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1