Eerste Blad. Gemeenteraad De Portierster van Alfortville, FEUILLETON rt „N00&D-BRABAND" NUMMER 20 WOENSDAG 8 MAART 1921. 45e JAARGANG. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. UitgareWaal wij kschc Stoomdrukkerij Antoon Tielen. TttSegr.-AdreiECHO. 2)it nummer bestaat uit Twee Bladen. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 4 Maart des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. beer Moons. Ongeveer 6.10 uur opent de Voor zitter de vergaderingafwezig de heer Dorreboom. De notulen der vorige vergadering worden na voorlesing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. De Voorzitter zegt dat dit de eerste keer Is dat de vergadering dit jaar bijeenkomt. Door bijzondere omstandig heden kon niet eerder vergadering wor den gehouden, niettemin wil hg niet nalaten allen een gelukkig en voorspoe dig jaar toe te wenschen en even een terugblik te werpen op hetgeen in het jaar 1921 Is gedaan. Mat genoegen kan hij consteeren dat in de samenstelling van den raad geen verandering is gekomen, eveneens is dit met de ambtenaren bet geval. In het afgeloopen jaar is de bevol king met 162 zielen vooruit gegaan. Januari 1921 waren er 6764 zielen door geboorten vermeerderde dit met 247 en door vestiging met 298. Over leden zijn er 79 en vertrokken 304 soodat op 1 Januari 1922 het aantal la woners 6912 bedroeg, Behalve de gewone reparatie aan we gen is de rloleering en bestrating van de Koningstraat tot stand gekomen. Aan de Haven zijn werkzaamheden ver richt zoodat dezen thans In beteren toe stand is gekomen, bovendien ls het Fort opgehoogd wat ook ten belangrijke verbetering mag worden genoemd. Door voltooiïog van 21 woningen zijn er thans 83 arbeiders-woningen waarvan 8 in het Dorp. Bovendien zijn er ook 8 mlddenstandswoningen gebouwd. Door aankoop van de voormalige cen trale aan de Dongebrug ls de gemeente daarvan eigenares geworden en zal nu, zooals een besluit van den raad dit wenscht, worden Ingericht voor de vleeschkeuring. Daarvan ls hedenmor gen de teekenlng ingekomen. Vervolgens geeft hij een overzicht van den finantleelen toestand der ge meente. Aan werkeloozen is ongeveer f 5000 uitgekeerd. Door de circulaire, kort geleden van den Minister ontvan gen, zal dit heel wat meer voor deze gemeente worden. Biyft de werkeloos heid aanhouden, dan zal de gemeente dit jaar f 18.000 a f 20.000 hebben bij te dragen. Het gemeente-electriclteltsbedrijf werkt gunstig. Twintig aansluitingen hebben plaats gehad voor licht en 3 voor kracht. De opbrengst was f 54.971 en de uit gaaf f 50.669, zoodat de netto winst ls f4302. De gemeente-finantlcn zijn, in ver van „De Echo van het Zuiden". 88). houding; met vele andere gemeenten, niet zoo ongunstig; en zelfs goed te noemen, ware het niet dat men voor groote uitgaven komt te staan tenge volge van de nieuwe onderwijswetten, welke echter niet zijn te vermijden. Mot het vertrouwen op den grooten Leider durft spr. de toekomst tegemoet te gaan. Met de bestand van God, hoopt hij vervolgens dat het alle leden per soonlijk en in zaken goed zal gaan. 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten, waarbij deze berichten, dat de verordening op de Rijksinkomstenbelasting en die van de hefing van opcenten op de ver mogensbelasting, zijn goedgekeurd. Voorts berichten Ged. Staten dat de Rekening over 1920 op een bedrag aan inkomsten van f 811.000 en aan uitgaven van f750.000 Is vastgesteld. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Schrijven van den heer P. Speetjens, gepensioneerd veldwachter, thans wonen de te Breda, houdende verzoek 50 pCt. toeslag op zijn pensioen te willen ver- leenen. De Voorzitter merkt op dat In een vorige vergadering op een desbetreffend schrijven besloten is afwijzend te be schikken en aangezien dezelfde motieven van toen nog gelden, stellen Burg. en Weth. voor afwijzend op het schrijven te beschikken. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat van een op te richten bank voor Nederlandsche gemeentes, eene groote circulaire is Ingekomen. Het doel van deze bank aal zijn zorg te dragen voor geldverleening aan gemeenten en niet aan particulieren. De gemeentebesturen die tot deze bank toetreden, moeten van iedere 1000 Inwoners f1000 Inleg- geld betalen, wat voor deze gemeente f 7000 zou zijn. Spr. meent dat het ver standig zal zijn dat Burg. en Weth. eerst nog eens advies Inwinnen, wijl het zonder grondig onderzoek zeer voor barig zou z$n om toe te treden. Aldus wordt besloten. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim van het Veer en Dorp. Wordt voor de leden ter Inzage nedergelegd. 2. Aangehouden voorstel van Burg. en Weth., strekkende tot nlet-inwlHlging verzoek van het Wlt-Gele Kruis en van het Groene Kruis, om eene toelage uit de gemeentekas. De Voorzitter zegt dat deze verzoeken in een vorige vergadering zijn aange houden, opdat Burg. en Weth. eerst nog eens een onderzoek konden Instellen naar den finantleelen toestand van de betrokken vereenlglngen. Na Inzage van het een en ander zgn Burg. en Weth. niet af te brengen van h«n eerst Ingenomen standpunt om voorlooplg nog geen subsidie te ver- leenen. Te meer blijven Burg. en Wetb. dit standpunt innemen, wijl zooveel mogelijk moet worden bezuinigd en daarom geen subsidie kan worden ge geven aan vereenlglngen die dit nog nooit hebben gehad. Komt de vereenl glng te kort, dan kan ze nog op andere wijze voorzien om dit te dekken. Om al deze redenen meenen Burg. en Weth. niet met een voorstel tot subsidie-verleening te mogen komen. De heer Van Dongen-Torman merkt op dat er vele leden zijn bij de be trokken vereenlglngen, die weinig con tributie betalen. Bovendien zijn bet vereenlglngen die reeds lang bestaan en nu, Indien ze geen subsidie krijgen, zich niet kunnen bedruipen. De ver- eenlgiogen werken ln het belang van alle menschen. Spr. zou gaarne willen voorstellen eene kleine subsidie te ver- leenen. Een afwijzend antwoord acht hij voor de vereenlglngen, die In zekeren zin ook voor armenzorg werkzaam zijn, zeer ontmoedigend. Voorzitter. Burg. en Weth. zijn het volkomen eens dat de vereenlglngen allen steun verdienen en dat zij ln het algemeen belang werkzaam zijn. Waar echter op het oogenblik geboden wordt zuinig te zijn en vooral ook wijl de vereenlglngen, komen ze it kort, door het houden van fancy fairs het te kort kunnen dekken, daar achten Burg. en Weth. thans nog niet de tijd ge komen om met voorstellen te komen deze vereenlglngen te gaan subsidieeren. De heer Van Dongen-Torman geeft toe dat een paar maal met succes voor de vereenlglngen fancy fair ls gehouden, doch dat dit niet steeds kans op slagen zal geven. Het bezwaar om aan geld te komen wordt voor de vereenlglngen hoe langer hoe moeilijker. Waren de vereenlglngen nu maar een jaar eerder om subsidie gekomen, dan zouden ze het nu gekregen hebben en nu ze een jaar later komen, moeten ze subsidie missen. DOOR ERVARING STER1C EEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Het voorstel vao den heer van Don gen-Torman, om Iedere vereenlglng f 50 sabsidie te verleeneo, gesteund door de heeren D. en A. Laakhnijzen, in om- vraag gebracht wordt verworpen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Broeders, Oomen, van Reijn, van Alphen, van Seters, Klijo, de Wit, Schoenmakers en de Bruijn, Voor de beeren A. Lank huijzen, van Dongen-Torman en D. Lankhuijzen. 3. Ontwerp-besluit tot vaststelling van het bedrag der gemeentelijke vergoe ding, bedoeld ln artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920. De Voorzitter merkt op dat hier de gemeente zelf dit bedrag niet kan vast stellen wijl geen openbare school hier meer ls en nu aan drie andere ge meenten van dezelfde grootte, de ge middelde kosten heeft moeten vragen. Dit nu is heel moeilijk aangezien de meeste gemeenten geen antwoord op de gestelde vragen geven. De een zegt nog niet gereed Ie zijn gekomen, een ander weer schrijft er later op te rug te zullen komen en een derde heeft weer wat anders. Burg. en Weth. stellen voor de vergoeding op f 9.15 te brengen. De heer van Dongen-Torman vraagt of de uitgaven gedurende de vijf laatste jaren van de bijzondere scholen niet als basis kunnen worden genomen. De Voorzitter merkt op dat men ln deze aan de wet ls gehouden. Men moet nu aan drie andere gemeentebe sturen gaan vragen naar de kosten en deze brieven moeten weer worden over gelegd. Van Dongen. Wordt daarbij ook ge keken of de gemeenten ln dezelfde welvaart verkeeren. Wordt er met een groote of kleine school ook nog eenlg verschil gemaakt. Voorzitter. Ne«n. Van Dongen. Dan kan men in het Dorp er nooit mee komen. In een kleine school zijn de kosten grooter dan ln een grootere sehool. Voorzitter. Het wordt ook naar klassen berekend. Het Veer zal naar eene hoogere klasse worden berekend dan het Dorp. Van Dongeo. Moet de administratie van Iedere school apart blijven, of mag ééne vereenlglng die twee scholen heeft, een administratie houden. Voorzitter. Ik zou denken dat men voor iedere school apart administratie moet houden, want de wet spreekt niet van vereenigingen maar van scholen. Posi tief durf ik op 't oogenblik echter niets te zeggen. Dat zal ik eerst eens na kijken. Van Dongen-Torman. Ik weet wel dat men met f 9.15 per leerling gedu rende de laatste jaren er nooit mee uit is kunnen komen, Het voorstel van Burg en Weth. om de vergoeding op f 9.15 per leerling vast te stellen, wordt hierna met alge meene stemmen aangenomen. 4. Ontwerp-besluit tot vaststelling van het voorschot op voorschreven ge meentelijke vergoeding aan de bijzon- dere scholen, waarvoor eene aanvrage is ingekomen. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor het voorschot te bepalen op 80 pCt. en dit te doen uitbetalen in twee termijnen en wel in Juni en in December. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 5. Ontwerp-besluit tot niet-inwilliging verzoek van het Bestuur der R.K.Bij zondere Jongensschool te Raamsdonks- veer, om toekenning der gemeentelijke vergoeding, bedoeld in artikel 101 en de gemeentelijke bijdrage bedoeld in artikel 102 der Lager Onderwijswet 1920, ten behoeve van het vervolg onderwijs. Voorzitter. De wet zegt dat alleen subsidie gegeven kan worden als het onderwijs aan iedereen wordt gegeven en aangezien dit niet het geval is, stel len Burg. en Weth. voor afwijzend op het adres te beschikken. 6. Ontwerp-verordening tot wijzi ging der verordening op de heffing van schoolgeld. De heer van Dongen-Torman zegt niet geweten te hebben dat het school geld zou worden geheven naar het werkelijk inkomen, doch naar het be lastbaar inkomen Als iemand een in komen heeft van f 600 en hij moet, wanneer hij 3 kinderen op school heeft f 11 schoolgeld betalen, dan acht hij dit nogal bezwaarlijk. De Voorzitter merkt op dat besloten is te heffen naar het werkelijk inko men. In dergelijke gevallen zal zoo iemand als onvermogend worden be schouwd en dan is hij vanzelf vrijge steld tot het betalen van schoolgeld. Echter zal de practijk wel leeren dat er fouten aankleven en dan zal toch spoe dig tot verandering moeten worden overgegaan. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 7. Ontwerp-besluit tot wijziging van het Huishoudelijk Reglement van de Commissiën tot wering van schoolver zuim. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten 8. Ontwerp besluit tot ontbinding der Commissiën tot wering van schoolver zuim, en benoeming van leden dier commissiën. De Voorzitter zegt dat door een wet telijke bepaling de commissie moeten worden ontbonden. Hij stelt echter voor de aftredende leden bij acclamatie te herbenoemen. Daartoe wordt met algemeene stem men besloten. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling *leuw besluit Inzske over dracht kerktoren op het Dorp, onder intrekking van het raadsbesluit d.d. 16 Juli 1921, no. 146. De Voorzitter zegt dat de raad reeds tot overgave heeft besloten, doch dat in verband met de oplevering eenige zaken van ondergeschikt belang ge wijzigd moeten worden. De heer A. Lankhuijzen geeft ln over weging ln het besluit le zetten met de daarbij behoorende grond. Hif wil la het Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. DE ECHO V VV HET ZUIDEN, Terwijl Ovidius den boulevard afzakte, ontdekte kjj aan zijn rechterhand een huis in aanbouw en naby dat huis, onder een afdak een hoop pleister. Hy naderde, nam een paar handenvol op van dat goed. hetwelk hij op ztfn overjas strooide om dezen meer in overeenstemming te brengen niet zyne overige kleederen. Dan vervolgde hy zijn weg. Om half zes kwam hij te Courbevoie aan tegenover de schoone fabrieken van den valschen Paul Harmant. Nauwelijks was hy er vijf minuten, toen de groote poort geopend werd om twee wa gens door te laten, met zware kisten bela den. In deze kisten waren de machinerieën ge pakt die naar het station van den Lyon- poor weg moesten vervoerd worden. Twee voerlieden begeleidden de wagens die ieder met drie paarden bespannen waren Een oogenblik stonden zy stil. loen verscheen Lucien Labroue en twee mecaniciens, die zich by de camions vervoeg den, waarna de poorten gesloten werden. Ovidius naderde met een onverschillig ge nat als iemand, die zonder veel haast te hebben zich naar zijn werk begeeft Niemand sloeg eenige acht op hem. Een der voerlieden vroeg aan den direc teur der werken: „Kunnen wy vertrekken, mijnheer''" „Ja, zeker. Hoeveel tytl hebt gy noodi- om het station te bereiken?" „Hel: is zooeven halt' zes geslagen. Zoo wij geen tegenspoed hebben, zullen wy om half acht op ile ladingsplaats zyn". „Laat ons hopen, dat alles voorspoedig gaat?" „Vergezelt gy ons, uiynheer Labroue?" „Ik zal u met Franchet en Ledoux wach ten aan het goederen.bureau." „Wy zullen trachten op lyd daar te zyn." De voerman legde de zweep over de paar den en de zware wagens kwamen in bewe. King. „Wy zullen een rytuig nemen, zoodra wij een koetsier aantreffen, sprak Lucien tot de twee mecaniciens. „Laat ons intusschen maar opstappen." En de drie personen sloegen met vluggen tred den kortsten weg in. Ovidius volgde beu. Geeu woord was hem ontgaan. „Ik zal ook een rytuig nemen," mompelde hy. Er waren nog geen personen op de been de lucht was helder, een beetje koud, een uitstekend weer om te loopen. De directeur en zyne twee makkers hiel den een druk gesprek. Zy bereikten de barrière, gingen tot het naburig station, waar drie vigelanteai juist waren aangekomen, sprongen in een rytuig, en Ovidius hoorde Lucien zeggen hen naar het goederenbureau te brengen van den Lyon-spoorweg. Soliveau liet hem een weinig vooruitrijden en nam dan ook een rytuig, tot den koet. sier zeggend „Lyon-SpoorGoederenbureau „Niet verder?" vroeg de koetsier, 't Is nog al de moeite waard „Wees gerust, er valt een goed drinkgeld," antwoordde Soliveau. Kort voor half acht kwamen beide rytui- gen op een afstand van vijf en twintig pas van elkander op de aangewezen plaats aan. Lucien betaalde en had dau met zijn beide makkers een koffiehui» binnen, dat juist geopend werd, waar zy de aankomst der wagens wilden afwachten. Ovidius zond zyn rijtuig weg en nam in een café aan de overzijde plaats. i wintig minuten voor acht arriveerden de zware wagens, en de voerlieden reden het emplacement op waar Lucien en de beide mecaniciens reeds wachtten. Ovidius bleef in zyn café. jfr, Prijs der Adverteutlën 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN to)\WAA LW IJ K. Z^TT^y „'t Zou nutteloos, zelfs onvoorzichtig zyn, my daar te toonen," dacht hij. „Mijne tegenwoordigheid heeft geene reden van be staan en zou zeer verdacht zyn. Hy. wien ik zoek. zal hier wel voorbijkomen.Hier moet ik hem dus afwachten." En hy bleef op zyn observatiepost. Soliveau wachtte geruim en tyd. Het was half elf, toen de wagens met de voerlieden en de mecaniciens vertrokken. Lucien Labroue was niet hij hen. „Sapperlootriep Ovidius ongerust uit, „zou hij een anderen weg genomen hebben? Dat zou minder aangenaam zyn Dan wendde hy zich tot den caféhouder en vroeg: „Ik verwacht iemand, die uit de goederen loods moet komen, doch reeds gernimen tijd vruchteloos. Is er nog een andere uitgang?" „Ja, mijnheer, een klein trapje, dat van boven naar de Bercystraat geleidt.' „Drommels, dan heb ik hem gemist!" dacht Soliveau. En een zilverstuk op het buffet werpend, liep hij haastig naar buiten, zonder op het kleingeld te wachten, dat men hem wilde teruggeven. „Ik heb geen oogenblik te verliezen," sprak Ovidius in zich zelf. „Wellicht is hy naar huis gegaan om zich te kleeden, alvorens hy tot zyn duifje snelt. Dat schijnt my duidelijk." Na vijf minuten geloopen te hebben, ont moette hy een ledigen fiacre en sprong er haastig in, terwijl hij den koetsier toeriep: „Drie frs., oude! Maar haast u wat! Ik heb geen tijd te verliezen „Waarheen?" „Miromesnilstraat, nummer 75!" „GenoegVooruit Cacotte Dit bevel ging van een kachtigen zweep slag vergezeld en liet paard zette zich met eene betrekkelijke snelheid op weg. Sinds haar vader de verzekering had ge. geven, dat zy eenmaal Lueien Labroue's vrouw zou worden, waren er geen perken meer aan Mary's vreugde. De toekomst lachte haar allervriendelijkst toe. Nog slechts acht en veertig uren waren er verloopeu, sinds zij dat goede nieuws ver nomen had. en reeds was van haar gelaat die verontrustende bleekheid verdwenen en de roode vlekken vertoonden zich niet meer op hare wangen. Haar vader hnxl. zooals wy reeds vroeger vernomen hebben, de gewoonte* den Zondag steeds met zyne dochter door te brengen. Door eene boodschap van Paul Harmant gewaarschuwd, dat hij niet zou komen di- neeren. was zij daags te voren alleen aan tafel gegaan en verder steeds den gansehen avond alleen geweest. Dit had haar vrij oniaangenaam gestemd, want zy brandde van verlangen om met haar vader over Lucien Labroue te praten en iets nieuws van beun te vernemen over hare huwelijksplannen. Evenals alle personen, die door eenig vast idéé geleid worden, dacht zy slechts aan liet geluk, dat uit die echtverbintenis zon voort, vloeien; het zou haar goed gedaau hebben daarover steeds te kunnen sprekeai. Des morgens was zy vroeg opgestaan, en- zoodra zy met haar toilet gereed was, be gaf zij zich naar het kantoor baars vaders, Deze verwachtte wel dat zyne dochter hem allerlei vragen zon stellen en hy wel licht weer genoodzaakt zou worden zijn toe vlucht tot weer nieuwe leugens te nemen. Om zich daaraan zoowel mogelijk te ont trekken. had hy het plan gevormd den om gang met Mary te vermijden. Bovendien hield Ovidius aanhoudend zyn geest bezig, en ook deed dit hem verlangend naar de eenzamheid uijtzien. Toen Jacques Gétrard merkte, dat de deur van zyn werkkamer geopend werd, was hij niet in staat eene beweging van ongeduld te onderdrukken. Zyn voorhoofd vertoonde diepe rimpels. Dit ontging niet aati Mary's doordringen den oogopslag. „Stoor ik u, vader?*1 vroeg zy. „Ja, mijn kind, wël een weinig. Ik ben thans met zeer ingewikkelde berekeningen bezig." antwoordde «ie milliounairMaar kom mij toch omhelzen, liefste, nu gy' hier zyt Het jonge meisje luanstte zich te gehoor, zamen en hernam „Gy zyt gisterenavond laat thuis, geko men". „Neen, tegen elf uur reeds. Ik heb bij eeu myner belangrijkste klanten, met wien ik over belangrijke zaken te spreken had, gedi neerd." „Wat zullen wy heden doen?" „Ik heb 't zeer druk kind, en zal den gan- solien dag geen oogenblik vrij zyn." „Zyt gij van plan den geheele» dag te werken „liet is bepaald noodig." ..En van avond?" „Van avond zal ik mij enkele uren moeten verwijderen." „Gy zult toch met mij ontbyten en dinoe. ren?" „Wy zullen samen ontbyten, jadoch samen dineeren, dat. zal moeilijk gaan." „Dan verdwijnt hij nu reeds, myn lieer- lyke droom.?" „En wat liadt gij gedroomd, myn kind?" „Dat gy Lucien Labroue zoudt vragen om inet ons te komen dineeren," „Onmogelijk! Gy ziet bet zelf." „Ilij zou toch met ons kunnen ontbyten?... „EvenminI)e heer Labroue heeft voor zyn vertrek eene menigte boodschappen te doen." „Voor zyn vertrekherhaalde zij op ont stelden toon. „Gaat de heer Labroue dan Parys verlaten?" „Ja." „Waarom?" „Voor zaken, die de firma aangaan." „Waar gaat hij heen?" „Naar Bellegarde. 0111 daar de plaatsing te regelen van zeer voorname machines, die ik voor een huis van eersten rang vervaar digd heb." „E11 hoelang zal hy afwezig zijn?" „Drie weken ongeveer, en het werk waar mede ik hem belast, het bewijs van ver trouwen. dat ik hem op deze manier geef, is een eerste stap op don weg cener aan. staande vennootschap." „Indien het zoo is, dan ben ik gerust," zoide het meisje, dat thans weer eenige op. gewektbeid vertoondeMaar nu beu ik don gnnschen dag geheel alleen (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1