Binnenland Landbouw midden iaten van wie die grond is, doch om alle mogelijke moeilijkheden te voor komen, zou bij deze bepaling willen zien opgenomen. De Voorzitter zegt juist heden een officieel stuk gezien te hebben, waarin duidelijk staat dat in 1798 alle torens met den grond aan de gemeentebesturen kwamen. Echter gelooft hij niet dat er ccnig bezwaar kan bestaan om deze bepaling alsnog op te nemen. Met algemeeoe stemmen wordt daar toe besloten. 10. Ontwerp-besluit tot bet verleeoen eener bijdrage aan de Zulder-Stoom- tramweg-Maatscbappij. De Voorzitter wijst er op dat in een vergadering van burgemeesters van ge meenten die bij het blijven bestaan van de tram belaag hebben, eenige zijn aangewezen die zoo eerlijk mogelijk dc f 40.000, die moeten worden betaald, hebben te verdeelen. Voor deze ge meente is die bijdrage bepaald op f 2500. Door deze commissie is niet alleen rekening gehouden met het personen- en goederenvervoer van de verschillende gemeenten, maar ook met het zielental en de finanticele draagkracht. De heer D. Lankhuijzen vraagt of de bijdrage van deze gemeente niet hoog is in verhouding met de gemeente Terheijden. De Voorzitter zegt zelf in de com missie zitting gehad te hebben en hij gelooft niec dat er iets tegen valt te zeggen. De heer Van Dongen-Torman heeft hooren zeggen dat de gemeente Geer- truldenberg geen bijdrage zal verleeoen. Hij vraagt of dan de boel in 't honderd zal loopen. De Voorzitter meent dat Iedere ge- mceate wel zal bijdragen. De heer D. Lankhuijzen vraagt of condities omtrent stopplaatsen kunnen worden gesteld. De Voorzitter zegt dat dit kan, maar hij zou er niet te veel gebruik van willen maken, want anders zullen dat ook andere gemeentebesturen doeo en dan wordt hat een echte boemeltram. De heer Broeders wijst op het groote ongemak dat aan de tram verbonden is dat men voor goederen steeds naar Geertruidenberg moet. De Voorzitter zegt dat dit indertijd zoo is geregeld om eenige controle te hebben. Broeders. Nu moet men naar de uit hoek van de gemeente. Dat ze daar die loods gezet hebben is niet practisch. I De Voorzitter geeft gaarne toe dat dit j niet erg practisch is, maar aangezien dit eenmaal een feit is, zou hij. nu f 2500 wordt gegeven, toch geen al te zware eischen gaan stellen. Hij gelooft dat door de nieuwe aanhangwagen wel veel in orde zal komen. De heer van Dongen-Torman heeft gehoord dat deze wagen op de lijn Tilburg zal loopen en niet hier. De Voorzitter dit ook hebbende hooren beweren, heeft er den Directeur over gesproken en die zegt dat nog niet vaststaat op welke lijn die zal rijden. Blijkt het noodig dat hij op deze komt, dan komt hij er ook. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. 11. Ontwerp-besluit tot het doen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting dienst 1921. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 12. Benoeming stembureaux. Voorzitter. Er zullen komen 3 stem bureaux. Een in het Dorp en twee in het Veer. In het Dorp is de burge meester Voorzitter. Voor het stembureau II de heer Klijn en voor 111 de heer D. Lankhuijzen. Tot leden in het Dorp worden be noemd de heeren de Wit en Schoen makers. Voor stembureau 11 de heeren Dorreboom en Kieboom en voor stem bureau III de heeren Broeders en Brejaars. Tot plaatsvervangers worden benoemd voor stembureau I de heeren A. Lank huijzen, Oomen en Leijten, voor stem bureau II de heeren van Alphen, de Bruijn en van Reijn en voor stembureau III de heeren van Dongen en van Seters. De stemming voor district I zal plaats hebben op het raadhuis, voor stemdistrict 11 in de oude openbare school en voor stemdistrict 111 in het derde lokaal van de nieuwe openbare school. 13. Schrijven van Ged. Staten, met ontwerp-besluit, houdende wijziging van de regeling der jaarwedden van Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers der gemeenten in Noord-Brabant. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten voorstellen het salaris van den burge meester te brengen op minimum f3250 en maximum f 4250 en voor den secre taris minimum f3000 en maximum f4000. Ged. Staten beoogen een gelijkstel ling van salaris met de andere provin cies. B. en W. stellen voor Ged. Staten te berichten dat de raad wel de billijk heid erkent van het voorstel doch dat, met het oog op de geboden zuinigheid men thans voorstelt daartoe toch niet over te gaan. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. De Voorzitter deelt vervolgens nog mede, dat de inspecteur van het L. O.voordeden geoorloofd te zijn de dwaaste salarissen, of, wat daarmede geliik staat genoegen neemt om de verlofdagen aan kinderen die landbouwverlof wensche.i te hebben, gesteld zullen worden van 1530 Juni en van 1 15 September. Daarna laat de Voorzitter de teeke- ning onder de leden circuleeren van de te verbouwen Centrale in een nood- slachthuis. Alleen het achterste deel zal worden veranderd. De begrooting is f 1500. Het voorste gedeelte blijft als nu en zal later, wanneer een definitieve slachterij wordt opgericht, worden bij getrokken. De heer van Dongen Torman vraagt of er thans wat meer bekend is betref fende het thuisslachten. De Voorzitter zegt dat alleen thuis geslacht mag worden door hen die uit sluitend een beest voor eigen gebruik slachten. Die niet voor eigen gebruik of niet geheel voor eigen gebruik slach ten, moeten eerst laten keuren. De heer D. Lankhuijzen wenscht, nu in alles bezuinigd moet worden, de no tulen niet meer gedrukt te zien. Van de 13 leden zijn er toch zeker 10 die ze weggooien. De heer Broeders voelt ook veel voor bezuiniging, maar is bang dat men daar door weer de werkeloosheid helpt be vorderen. De Voorziter zegt dat het drukken van de notulen minstens f 100 kost. Door het niet laten drukken zal men te dezer plaatse de werkloosheid niet helpen bevorderen. Op de secretarie is men in het bezit van een cyclostyle en daarop zouden ze voortaan gemaakt kunnen worden. De heer Broeders wijst nog op het teit dat in de Blijdensteeg nog geen lichtpunt is verplaatst. Bij slecht en donker weer is het 'savonds gevaarlijk daar te loopen. De Voorzitter zegt toe dat spoedig tot een verandering zal worden overge gaan. De heer A. Lankhuijzen merkt nog op dat voor een jaar geleden een com missie is benoemd voor toezicht op het lager onderwijs. Tot heden heeft er nog geen enkele samenkomst plaats gehad. Spr. vraagt waarvoor deze commissie in het leven is geroepen, j De Voorzitter zal spoedig de commis sie bijeen roepen en dan uiteenzetten i wat er is te doen. Daarna gaat de raad over in geheim i comité ter behandeling van j 14. Bezwaarschriften tegen den aan slag in den H. O. dingen een minister te laten schrijven. Weet Z.Exc. die hier spreekt van administratieve redenen», wel, dat bij de invoering van den girodienst bij de Rijkstelegraaf zes modellen ziju verval len en veertien nieuwe modellen er voor in de plaats zijn gekomen [Nieuwe Courant.) Zuinigheid bij den bouw van post kantoren. Het nieuwe Postkantoor te Bloemen- daal komt op de meest ongeschikte plaats die uitgezocht kan worden, n.l. aan den Vijverweg, kort bij het station. Op een nog ongeschikter plaats dan die welke voor eenige maanden geleden was uitgekozen, toen is door het Rijk zooals men zegt grond aangekocht precies tegenover het station. Het gebouw zal kosten f 150.000 met de bijkomende dingeD ongeveer f 200.000 en dat in een tijd dat het Rijk eenige mlliioenen te kort komt op pos terijen en telegrafie. Wat zullen de Bloemendalers thans doen Bij de pakken neerzitten of met kracht een actie beginnen tegen deze geldwegsmijterij (Uil een ingezonden stuk in het Waar het geld blijft. (Knipsels die te denken geven.) Er is onlangs in ons blad een kleine polemiek gevoerd over den nieu wen maatregel volgens welken met 1 Januari jl. allen, die een depot hadden bij de Rijkstelegraaf, op rekening waar van zij telegrammen konden verzenden, verplicht zijn geworden een rekening te nemen bij den postcheque en girodienst, indien zij tenminste van het gemak om tclegrammou in rekening courant te zenden, willen blijven genieten. Men zal zich herinneren dat wij de tegen dezen >dwat»g* geuite grieven sterk overdre ven achtten. Doch nu wijst men ons op een geheel anderen kant van deze nieuwigheid. Da N. R. Ct. moest volgens den nieuweu maatregel bij verschillende postkantoren een rekeniog nemen, o.a. te Delfzijl. Onze correspondent aldaar zendt veelal dagelijks een telegram. Nu worden, gelijk bekend, veranderin gen in den stand de giro-rekening da gelijks aan den aangeslotene opgegeven. Zoo doet dan ook het kantoor te Delf zijl. Het zendt aan onze administratie sedert l Januari opgaven van selnkostea. Voor zoo'n opgaaf Is noodig aan materiaal a. een model G 30, b. een model N. R. 32 (klein) soms wordt voor ééa te legram ook wel een gtoot model ge bruikt, c. een vecsterenveloppe. en aan arbeidsloon Voor veertien opgaven, vOor veertien kleine telegrammen, waarover de ons verstrekte gegevens loopen, zijn aldus gebruikt 28 modellen en 14 vensteren veloppen plus een bedrag aan arbeids loon, om aan onze administratie te doen weten, dat haar tegoed met tezamen f 11.95 is verminderd. Wat het arbeids loon aangaat, becijferde men ons dezer dagen dat de kosten te Rotterdam alleen ongeveer f 20,000 per jaar beloopen. Een verzoek, door onze administratie in het begin der maand gedaan, om eenmaal per maand het bedrag te doen opgeven, dat is verseind (ook voor onze administratie zou dit gemakkelijk zijn) bleef tot heden zonder uitwerking. (N. R. Ct. 26 Jan. 1922.) Administratieve redenen. In ons ochtendblad ontleenden wij aan een officieel stuk, uitgaande van het •departement van Waterstaat, dat het >om administratieve redenen* voor dec telegraafdienst niet wel mogelijk is om vereffening van telegramkosten door verrekeningsvoorschotteo In plaats van via den girodienst te doen geschieden. Het schijnt oui den girodienst te bc- BZoemend. "Weekblad tan 14 Jan '22) Uit het rapport der Bezulnlglngs- commlssle-Rlnk. Registreerwoede. Bij de Dlreciie van Economische zaken (dep. van Bult. Zaken) vond de Com missie het merkwaardig verschijnsel, dat bet agendeeren, iodlceeren en bewaren van stukken, evenveel ambtenaren vor- dett als het redactiewerk en het bestu deeren van rapporten. Zij achtte het oneconomisch dat voor het registreeren van oogeveer 27000 Ingekomen en 22000 uitgegane stukken per jaar niet minder dan elf ambtenaren waren aan gewezen. Per ambtenaar en per dag dus niet volait 15 stukken Zestien ton meer lasten voor de Industrie. Op 7 Februari ging zonder één woord in de Tweede Kamer een wetsontwerp onder den hamer van den Voorzitter door, waarbij aan de Industrie twaalf ton meer lasten werden opgelegd voor de ongevallenverzekering. Behalve deze twaalf ton meer lasten werden in het wetsontwerp aan de in- dustrleelen terzake van de Invaliditeit»- en Ouderdomsverzekeiing nog eeu vier ton lasteu opgelegd, doch ook hierover werd geen enkel woord gezegd. Wie komt In de Tweede Kamer op voor de belangen van de industie. Den 21 Maart a.s. treedt de wets wijziging itv werking, waarbij het ge scheiden echtgenooteri vergund wordt een nieuw huwelijk met elkander aan te gaan. Deze nieuwe bepaling is zoowel van toepassing op hen. wier huwelijk is ontbonden door rechtelijke vonnis na scheiding van tafel en bed als op hen, wier huwelijk door een scheiding is ontbonden. Een beperkende bepaling is, dat het nieuwe huwelijk slechts kan worden gesloten nadat een jaar is verstreken sedert de ontbinding van het vorige huwelijk is ingeschreven in de regis ters van den burgerlijken stand. Mocht op dit tweede huwelijk we derom echtscheiding volgen, dan is een verdere echtverbintenis tusschen deze personen verboden. In verband met den datum van in werkingtreding dezer nieuwe wet kan de afkondiging dezer huwelijken eerst beginnen op Zaterdag 25 Maart e.k. zoodat belanghebbenden, die aanstonds van deze nieuwe bepaling wenschen gebruik te maken, in de aan dien datum voorafgaande week huwelijksaangiften hebben te doen. Wenschelijk is het daarom zich reeds nu den betreffenden ambtenaar van den burgerlijken stand te wenden. Het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten-vereenigingen heeft gisteren een adres tot den minister van arbeid gericht, waarin wordt betoogd, dat van een wederopleven en een herstel van het economisch leven slechts sprake zal kunnen zijn, indien meer en goed- kooper kan worden geproduceerd, wat slechtst zal kunnen geschieden door aan de Nederlandsche nijverheid vrijheid te laten zonder overheidsingrijpen den arbeidstijd zoo noodig tot 10 uur per dag en 56 uur per-week op te voeren. In een vergadering van het hoofd bestuur der algemeene r.-k. werkgevers vereniging is. naar De Tijd meldt, tot lid van den Nijverheidsraad benoemd de heer J. de Vlam te Eindhoven, sigarenfabrikant, lid van Ged. Staten van Noord-Brabant. verlenging van den arbeidstijd. Loons verlaging is dan ook een absoluut on afwendbaar feit. Protectie of invoerbelemmerende maatregelen kunnen alleen dienen, om j de loonsverlagingen meer geleidelijk te I doen plaats hebben en om groote j schokken te vermijden, zij kunnen de I loonsverlaging niet tegenhouden. Dr. J. A. van Loon, lid der Eerste Kamer, heeft op de vraag van „Het j Patroonsblad"„wat kan de regeering 1 doen tot steun van de industrie bij de oeconomische en sociale moeilijkheden, waarmede deze te kampen heeft", o.m. geantwoord Hoewel het onmogelijk is te zeggen hoe de loop der prijzen zijn zal, ziet het er naar uit, dat wij in de naaste toekomst moeten rekenen met de prijzen van den groothandel 50, hoogstens 65 pet. boven die van '914 Daaruit volgt m i., dat allen, ook de Staat, eventueel met terzijdestelling van vele wenschelijke uitgaven, hun budget op die basis moeten herzien, dat staats uitgaven, spoorvrachten, posttarieven, detailprijzen en loonen aan dat prijs niveau moeten worden aangepast. Of daarbij in het algemeen de 45-urige arbeidsweek kan worden gehandhaafd, lijkt mij met het oog op hetgeen elders geschiedt, zeer twijfelachtigde loonen zouden dan te laag worden. Van invoerrechten op de eerste levens behoeften en industriebenoodigdheden verwacht ik in verband met onze eco nomische structeur nadeel (voor luxe artikelen ligt dc questie rn.i. anders.) Ter kenschetsing van den invloed dien de laatstelijk in de kieswet ge brachte wijzigingen op den uitslag van een verkiezing hebben, ging „De Maas bode eens na hoe de samenstelling der Kamer zou geweest zijn, indien reeds in 1918 de uitslag volgens de thans geldende bepalingen waren opge maakt. Niet gekozen zouden dan zijn de heeren Swane (R.K.), v. Doorn (U. L.) Oud (V. D.). v, Rappard en Niemeyer (Vrij lib.), De Groot (Econ. Bond), i Weitkamp iC. H.), Ter Partij) v. d. Laar (Chr. Soc. Partij). J. W Kruyt (Bond van Christ. Soc Wijk Verbond tot dem. v. d weermacht) en Braat (Plattelandersbond.) Daarentegen zouden verkozen zijn v. Sasse v. Ysselt (R. K.), De Veer (A.R.) Hëeres en v. Hamel (U. L.), Limburg en Koster (V. D.) Nierstrasz en Drion Vrij lib.) De Visser (comm.) Mesritz en v. Lynden (Econ Bond) en Knopper C. H.) De A. R., Unie lib., Vrijz. Dem., communisten en Econ. Bond zouden dus één zetel meer bezet hebben, zoo dat de verhouding in de Kamer zou geweest zijn 51 rechts 49 links. Ten opzichte van den heer De Veer. A. R., valt nog te vermelden dat in diens plaats ook gekozen had kunnen zijn de héér De Vlugt. De heer De Wilde zou dan nj. op twee lijsten ge kozen zijn en van het lot, voor welke lijst zijn zetel zou worden gerekend, zou het afgehangen hebben, wie van de twee bovengenoemde heeren zou ge kozen zijn.- In de lijsten der plaatsvervangers zou een zeer groote verandering plaats gehad' hebben daar het zoo goed als niet voorgekomen is, dat een der lager geplaatste candidaten 50 pet. van den lijstkiesdeeler behaalde Notaris van Cranenburg te.Haarlem schrijft in de „Maasbode" een nader artikel om misverstanden uit de wereld te helpen. Hij zegt daarin o.m., dat „de weg tot vergelijk niet is afgesneden het alzonderlijk ten strijde oprukken in twee legers om de rechterzijde tot de over winning te voeren en bij het uitbrengen van zijn stembiljet tevens de richting in de politiek te kunnen bepalen, zal niet geschieden voordat het vóór en tegen ernstig is onderzocht. Zoover zijn wij nog niet. Wij zullen alleen als wij tot de overtuiging komen, dat de voordeelen de nadeelen overtreffen, en niet dan na gepleegd overleg, daartoe overgaan Verder beroept de heer van Cranen- burgh zich, zooals verwacht kon worden, j op het weinige gelukkige artikel van het Kamerlid Bomans in het „Patroons blad", waarin deze het had over het „te socialistisch" karakter der sociale wetgeving over deze regeering, „waarom vooral Dresselhuys en Treub gedreind en geschreeuwd hebben." (Hsgz). Naar het „Centrverueemt zal binnen enkele dagen1 het ontwerp tot wijziging, der Arbeidswet verschijnen. In een lezing dezer dagen ge- een 8-urigen werkdag in den landbouw nooit iets zou komen. De Tweede Kamer heeft een motie der Commissie van. Rapporteurs om de behandeling der wiètsoHtwerpen tot af- schaffing van den zomertijd uit te stellen tot de regeering een wetsontwerp tot nadere regeling van den wettelijken tijd zal hebben ingediend, met 43 tegen 33 stemmen aangenomen. Voorloopig wordt dus de zomertijd gehandhaafd. WAT IEDERE MAAND TE DOEN GEEFT. Jle helft van Maart). Xudruk verboden. I11 deze maand, begint de drukte weer op den akker. Gerst, zome-rroqg*: en barer kunnen, gezaaid worden. Gerst is een der oudste cultuurge- wassen, misschien wel het oudste. Ger stebier werd in vele landen gedronken, brood en pap van gerstemeel was de spijs- in zeer onderscheiden klimaten wordt de gerst verbouwd. Zij is voor de vruchtwisseling een uitstekend gewas. I ons verbouwt men liever winter- dan zomergerst; de eerste brengt meer op en is vroeger rijp half Juli of eer- dor, zomergerst meestal niet vóór be gin Augustus. /omerrogge moet men niet te laa' zaaien, de tijd is van half Februari tot hall April. Bij gunstig weer doet men liet nu zoo gauw mogelijk, inzonder heid op licht uitdrogende gronden. Groot is ook van zomergerst bij ons de verbouw niet, en dez» is ook niet aan te bevelen. Haver was in de oudheid niet zoo bekend als gerst, en voorzoover zij wel geteeld werd. was het meer voor het vee dan voor menschel i jk gebruik. Ten onzent en in heel Midden "Europa ech ter werd de haver zoowel voor paar denvoet- als voor brij of brood voor den niensch geteeld. Thans vindt men Ie haver op bijna alle grondsoorten: het gewas heeft een groot wortel ver- Hal Neutrale mof® en weet llit 0011 schralen akker 1 vaak nog veel te halen. Toch is het verkeerd hierop te veel te rekenen 1 men zou dan zich zelf kunnen bedrie- Ken: Men wendt haver ook aan als dek vrucht, inzonderheid van roode klaver, klavergras, luzerne, maar ver der ook van gras- en klaverzaden bij aanleg van blijvend grasland. Dun zaaien is in "t laatste géval gewenscht, en groen afmaaien als het gewas te welig staat. Ook in den tuin nemen nu de werk zaamheden geregeld toe. Behalve zeer laag gelegen tuinen, die nat koud zijn. zaait men nu overa* zie, sla, raapstelen, peulen, nets, tuinboonen, verschillende kool soorten, wortelen. Niet altoos is het noodig nieuw zaad te gebruiken; zoo heeft men b.v. bij kropsla en andijvie minder gauw last van doorschieten als men 2- of meerjarig zaad gebruikt. En evenzoo krijgt men betere vruchten van komkommer- en tneloenenzaad, dat 2-jarig is dan van éénjarig zaad. Bij bloemkool is het echter anders om; hier geeft verséh zaad krachtige plantentoch geeft oud bloemkoolzaad eerder bloem. Wie snijsla zaait, moet cr op rekenen, dat ond zaad zich lang zamer ontwikkeldhet is het beste om dik aleer men het uitzaait, op kiem- kracht te beproeven, Een raad. welke ovi r het algemeen dringend noodig is. is deze: men %aaie vooral niet te dik en spina- capucij- een B Dr. Kortenhorst zal dezer dagen voor houden voor de R K Kiesvereenieing den R, K. Volksbond te Amsterdam 1 te Zwolle deelde het Kamerlid de heer eenige stellingen verdedigen waaronder Engels het volgende mede de volgende j Bij Minister Aalberse bestaat het voor- Loonsverlaging is beter dan werke- nemen de arbeidswet te herzien en loosheid en beter dan bezuiniging op 1 practisch meer uitvoerbaar te maken de uitkeeringen krachtens de sociale i en mettertijd de uitvoering van de ver verzekeringswetten. i schillende sociale wetten, hierin alles Bezuinigingen in het productieproces 1 voor patroon en arbeiders te zamen te en het drukken van den kostprijs is leggen en zoo tevens de dure ambtenarij op korten termijn alleen afdoende mo- te weren. gelijk door verlaging van loonen en levens verklaarde spreker dat van Er wordt heel wat zaad verspild, wat op zich zelf nog niet 't ergste is, maar men krijgt alsdan te dicht op elkaar staande, zwakke „spichtige" plantjes, die moeilijk of in 't geheel niet ver- speend (verplant) kunnen worden. Ge hebt, omdat het te wisselvallig was, in Februari nog geen doperwten gelegd? Goed zoo, maar nu behoeft ge niet meer te wachten. Leg 2 rijen, op een voet afstand van elkaar, zoodat er de rijzen (takken) tusschen gezet kun nen worden. Mank gleufjes mét den schoffel, J 4 cM. van elkaar. Op de zelfde wijze legt ge^eapucijners en peu len. De tuinboonen (groote boonen). welke ge in Februari reeds hebt gelegd, kunt ge 1111 niet planten; het uitplan- ren is niet noodig. maar doet men dit, dan zijn ze iets vroeger. De wortels söijdt men wat af of kort men iets in Plant ze op rijen, 2 voet uit elkander en in de rij óp een afstand van 1 voet. .Tuinboonen houden van een vruchtba re i; en góed bewerkten grond. Bloemkool welke in den bak heeft overwinterd, komt nu op den kouden grondplantenafstand H voet. Snoeit uw frambozen, verwijder het doode hout er» laat de scheuten een Meter lang. Noodzakelijk is het insnij den niet; men kan de frambozen, op Iwee rijen staande, afstand 2 Meter cok naar elkaar toe buigen en de uit einden aan elkaar vastmaken. Men loopt dan onder een. hoog door. De planten dragen aldus even rijk. als wanneer ze gesnoeid zijn. Voor de huisrrdü'ioèliDe kamer- kWeek geeft in deze hV/pi 11 d eveneens veel werk. Alle planten, die het noodig CTPrinPOrpn nppmt nm Hp wprlr*fHq nrp n oom /Hmma» 1 a. i o J 111

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2