Tweede Blad. Provinciaal Nieuw} reclame; Uit ons Parlement. NUMMER 20 WOENSDAG 8 MAART 1922. 45c Jaargang. De nood in Rusland en onze Regeermg. November 1918 en de hulp van Katholieke- en Anti- revohitio naAre vereend- gingen. Tooneelcensuuf. Wormerveer en burgemees ters-benoemingen: Ontslag v. een Indisch en h oof da m bte- naar. Van al de ellende, die er op 't oogen- blik in zoo ruime mate en in zoo wijde klingen lieerscht, liier erger, daar wat minder, is die in de Russische honger- gebieden ongetwijfeld de sclireeuwend- ste en onmeedoogenste. Wij zijn de laatste jaar of zeven een beetje afge stompt en er aan gewoon geraakt aller lei verschrikkelijks langs ons heen te zien gaan zonder dat het ons uit onze rust kon doen opschrikken. Maar het bezoek van Nansen aan ons land, heeft ons toch verschrikte oogen doen zetten en wij zijn ons onzen plicht en onze verantwoordelijkheid wat beter bewust geraakt. Ook onze regeering voelt die verant woordelijkheid even goed als de heeren Van Ravensteijn en De Jong, die voor stelden respectievelijk 10 en 1 millioen uit de schatkist te geven, maar zij meent, dat zij niet over het geld der belastingbetalers mag beschikken om den nood in Rusland te lenigen en dat zij alleen kan helpen door de particu liere liefdadigheid te steunen en zoo veel mogelijk te organiseeren, wal zij door de stichting van den Bond van coinité's voor hulpverleening gedaan heeft. De Kamer bleek het hiermee in hoofdzaak eens. Na de verklaring van den minister, dat de regeering tot daadwerkelijken steun aan de particu liere liefdadigheid bereid was, trok de heer Van de Laar zijn motie in en wer den de moties van de heeren Van Raye- steijn en De Jonge beide verworpen. De motie van den heer Kolthek ver ging het al niet beter. Deze afgevaar digde had er zich over geërgerd, dat de regeering in November 1918 door tus- schenkomstj van Roomscli-Katholieke en Anti-revolutionaire partijorganisa ties, voor de regeering betrouwbare manschappen uit de burgerwachten en vrij willigen landstorm uit de provin cies had betrokken, ter bezwering van het revolutiegevaar. Naar aanleiding van zijn klacht daarover ontspon zich en debat over dit revolutiegevaar, dat de heer Duys en anderen allerminst aanwezig achtten en over deze wijze van bezwering. Den minister kwam zij, waar het le ger. dat naar demobilisatie verlangde, niet volkomen betrouwbaar scheen, al leszins correct voor. En de Kamer ver wierp ook de door den heer Kolthek voorgestelde motie van afkeuring. Eenzelfde lot onderging 's heeren Kleerekoopers motie van afkeuring over de wijze, waarop de burgemees ters veelal art. 188 der Gemeentewet toepassen en zich een soort censuur op liet tooneel aanmatigden. Gok daar over voerden verschillende heeren het woord en over 't algemeen scheen men met de wijze van optreden van tal van burgemeesters wel niet accoord te gaan. De burgemeesters moesten het trou wens nog op andere wijze ontgelden. De interpellatie van den heer Duys over de faillissements-aanvrage van de gemeente Wormerveer, had de verhou ding tussclien den burgemeester en de wethouders dier gemeente op het ta pijt gebracht, waarbij de lieer Gerhard den burgemeester een weinig kiesch optreden tegen de socialistische wet houders verweet, waar de minister den wethouders vooral de schuld gaf. Over de moeilijkheden van Wormerveer bleek Zijne Excelelntie al met zijn col lega van finantiën geconfereerd te heb ben, waarbij uitkeering van 119.000 uit de Oorlogswinstbelasting als voor schot op een geldleening door een rijks instelling was overwogen. Ook der ge meente Eramen stelde de minister hulp in uitzicht. De burgemeesters-benoemingen van deze regeering werden met een verwij zing naar Amsterdam en Meppel, waar anti-revolutionnairen benoemd werden en naar Genderingen, door verschillen de heeren, o.a. den heer Kleerekooper, veroordeeld. De motie van dezen af gevaardigde met verzoek een onderzoek in te stellen naar het ontslag der Bre- dasche politie-agenten, werd door de Kamer verworpen. Een ander ontslag hield ook gerin gen tijd de Kamer bezig. Het was dat van den Indischen hoofdambtenaar Le Febvre, die een adres aan de Kamer had gestuurd, omdat hij zonder opgave van redenen ontslagen was. De minis ter vertelde, dat dit de gewone manier was bij hoofdambtenaren, die den hoogsten voor lien weggelegden rang bereikt en daarin hun tijd uitgediend hadden. Maar de Kamer scheen met die ma nier niet erg ingenomen, al trok dan de commissie, die over het adres rap port had uit te brengen, haar oor spronkelijke conclusie tot weder aan stelling van den heer Le Febvre in. Over het optreden van de maré chaussee tegenover een van diefstal verdachte vrouw, de burgerwachten die de heer Van Zadelhoff wilde af schaffen en over den toestand in de Drentsche venen, waar de minister werkverschaffing in uitzicht stelde, werd nog door enkele heeren het woord gevoerd. Waalwijk^ 7 Maart 1922. In een vorig nummer deelden wij een en ander mede omtrent het a.s. feest van den ZeerEerw. pastoor Buijs. De datum was echter niet juist, dit is niet 12 maar 17 Maart a.s. Naar wij hebben hooren afkondi gen, zal de algemeene vergadering van de R. K. Kiesvereeniging, waarin als sprekers zullen optreden de weleerw. heer kapelaan Nuijens alhier en de edelachtb. heer Krijgsman, wethouder te 's Bosch, thans hedenavond ten 8 uur worden gehouden. Het spijt ons dat wij niet in de gelegenheid waren zulks eerder mede te deeien. Hedenmorgen hield de heer S Neuss voor de leerlingen, oud-leerlingen der vakschool en genoodigden eene lezing over „De Amerikaansche schoerf- fabricage en het Taylorsysteem". Wij komen op deze interessante verhandeling in een volgend nummer terug. Donderdagavond ten 7 uur zal in den Gildenbond wederom een cursus gegeven worden en thans door den heer Leo de Gruijter, student aan de Handels- Hoogeschool te Rotterdam met het onder werp De ontwikkeling der industrieele bedrijfs- en ondernemingsvormen. Zeer zeker een belangrijk onderwerp, vooral in de tegenwoordige omstandigheden Zondagmiddag had in tegenwoor digheid van heeren kerkmeesters, enkele dames van den R.K. Vrouwen bond en de cursisten de plechtige in wijding plaats van de kookschool. Na de plechtigheid wees de Z.Eerw. heer pastoor in een kort woord op de groote beteekenis van deze school voor onze gemeente en sprak den wensch uit dat er steeds genoegzaam leerlingen zich zullen opgeven. De thans aanwezige cursisten spoor de hij aan steeds trouw en met volle ambitie de lessen bij te wonen. Ter gelegenheid van het diamanten huwelijksfeest van den heer en mevrouw J.Timmermans-Maertens ,was Donderdag aan de jongens en meisjes uit de buurt en Vrijdag aan 't personeel van de Hei een feest aangeboden in 't café van den heer Antoon van Berkel. We behoeven niet te zeggen dat het er, bij een werkelijk zeer royale tractatie, bij muziek, zang en voordracht allergezelligst en vroolijk toeging, 't Waren werkelijk buitenge woon geslaagde feest-avonden, die de deelnemers en deelneemsters nog lang in aangename herinnering zullen blijven. Want alles was prima verzorgd, zoowel spijzen als dranken en ook aan afwis seling ontbrak het niet. Sinds ruim een half jaar hebben zich bij den heer v. Erp aan de haven tegen over de Ned. Herv. Kerk te Waalwijk gevestigd de heeren J. M. Son en Dr. Langeveld Dr. Langeveld speciaal op tandheelkundig gebied en de heer J. M. Son op tandtechnisch gebied, spe ciaal voor kunststanden en gebitten, waarin de heer Son in Breda een goede naam heeft. Een nieuwe gelegenheid dus in Waalwijk, zoodat men zeker niet naar buiten behoeft te gaan, dus niet naar Tilburg of den Bosch, maar in Waalwijk ook speciaal voor kunsttanden, reparaties e.d., men is tevens verzekerd dat alles goed is vervaardigd en juist passend. Een aangename wachtkamer en een flinke werkkamer treft men ook hier en de moeilijkste gebitten kunnen worden vervaardigd. Zitting Vrijdag van elf tot 3 uur en zoo 't noodig mocht blijken ook nog andere dagen. Men zie verder de geregelde annonce in dit blad. Naar wij vernemen zal er in onze gemeente eene steenhouwerij gevestigd worden. In de te 's Bosch gehouden 11e Alg. Jaarvergadering van den Ned. R.K. Lederbewerkersbond is besloten het bureau te Waalwijk gevestigd te houden en niet naar Utrecht over te plaatsen. Dit punt zal nu ook in 3 jaar niet meer op den beschrijvingsbrief der algemeene vergadering kunnen geplaatst worden. In de Maandagavond gehouden vergadering van de Sociëteit „De Post duif" is de heer J. Lentzholz. sedert 13 jaar lid van de vereeniging, die onze gemeente gaat verlaten, met algemeene stemmen benoemd tot eere-lid, terwijl hem bovendien als aandenken een zil veren penning is aangeboden. Het barakconcours bij den heer Ant. van Berkel heeft groote belang stelling getrokken, vooral Zondag, den laatsten dag. De uitslag is als volgt le pr. G. van Assen. Waalwijk, 202 p. 2e Hazewinders, Tilburg, 195 3e J.v.d.Wetering,Waalwijk, 193 4e A. v.d.Heijden,Haarsteeg, 192 Zondagmiddag hield de Vincentius- vereeniging hare jaarvergadering, waar in door den Secretaris-penningmeester een jaarverslag werd uitgebracht. Met genoegen kon hij constateeren dat het aantal huisgezinnen, dat onder steuning behoefde, zeer gering was. De inkomsten en uitgaven sloten op een bedrag aan inkomsten en uitgaven van f 1238.17. Nadat de Voorzitter een woord van dank had gebracht aan den secretaris penningmeester voor diens accuraat beheer, sloot hij deze bijeenkomst. Naar wij vernemen is aan den heer Jan van Daelen voor het bouwen van een woonhuis met boerderij een bouw- premie toegekend van f 1200 en aan de heeren Gebr. Schoemans voor 't bouwen van een dubbel woonhuis f2100. De vitrine van het Sigarenmagazijn van den heer Kolstcren-Lagarde trekt thans ieders aandacht door de mooie reclame die aangebracht is voor Van Nelle's tabak. De talrijk vele soorten die deze be kende firma in den handel brengt zijn in groote en kleine pakjes op aardige wijze gerangschikt, terwijl een pakkende reclame uitbeeld hoe deze tabaksoorten van vader op zoon overgaan. Vooral 's avonds bij electrische ver lichting, voldoet deze etalage bijzonder en noopt iederen voorbijganger tot kijken. Dinsdagavond had in het patro naatsgebouw van de parochie St. Cle mens eene vergadering plaats van den Boerenbond afd WaalwijkBesoijen. De heer Litjens hield eene lezing over de ziekten-, ongevallen- en hageiver- zekering. De WelEerw. heer Nuijens, kapelaan van de parochie van St. Clemens, wist daarna zijn gehoor ruim anderhalf uur te boeien door tg spreken over den land bouw in Denemarken In ons volgend nummer komen wij op deze hoogst interessante lezing uit voeriger terug Wegens onbespeelbaarheid van het terrein van W.S.C. is de ontmoeting W.S.C.R.W.B. j 1. Zondag niet kunnen doorgaan. Voor a.s. Zondag staat voor onze plaats vastgesteld de zeer interessante wedstrijd W.S.C.—Quick. Wegens afkeuring van de terreinen, zijn de voor R.W.B. vastgestelde com petitie wedstrijden niet doorgegaan Het programma voor Maart 3e klas C. N.V.B. is als volgt gewijzigd 12 Maart W.S.C. Waalwijk-Zalt BommelB.V.V.2, L.S.V.—R.W.B. 19 Maart V/aalwijk L.S.V.-Rood-Wit-Blauw Zalt-Bommel. 26 Maart Waalwijk—Zalt-Bommel L.S.V.—B.V.V. 2. Zondag j.l. speelde de R.K.V.V. „Juliana" een compeditie-wedstrijd tegen V.V.O. II. Juliana speelde met twee invallers en speelde een slappen wedstrijd, terwijl V.V.O. een mooi combinatiespel leverde en met 4 1 wist te winnen. Na de rust stond V.V.O. met man en macht te verdedigen. Juliana loste schot op schot op het V.V.O.-doel maar had veel pech, menigmaal belandde het leder tegen paal of lat. Scheidsrechter Brands leidde uit stekend. De Leipziger Messe werd den eersten dag door 100.000, den tweeden dag door 120.000 personen bezocht Er worden zeer vele zaken gedaan, vooral in textiel-goederen en machines. Ingediend is een wetsontwerp tot toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van instandhouding van de spoorweglijnen van Breda naar Geertruidenberg met een zijtak naar Dongen en van Dongen naar Tilburg. De Zuider Stoomtramweg Maatschap pij te Breda aldus heet het in de memorie van toelichting heeft toe stemming gevraagd in Augustus j.l. om haar spoorweglijnen (stoomtramwegen) Breda—Geertruidenberg met een zijtak naar Dongen en van Dongen naar Tilburg te mogen stopzetten. Zij grondde haar verzoek op de onmogelijkheid om over de gelden, noodig voor een be hoorlijke verdere exploitatie de beschik- j king te verkrijgen. Gebleken is, dat de streek de instand- j houding van de lijnen van belang acht en daarvoor steun wil verleenen. De provincie bleek bereid een bijdrage van f 40.000 toe te staan in een vanwege de belanghebbende gemeenten gehouden vergadering is in beginsel besloten even eens de toekenning van een bijdrage van f 40.000 te bevorderen. Uit dien steun spreekt de bestaans- behoefte van deze stoomtramwegen. Toekenning van een rijksbijdrage voor deze stoomtramwegen is dus eveneens gerechtvaardigd. Bij de toekenning van bovenbedoelde bedragen van f 40.000 door de provincie en f 40.000 door de gemeenten, bestaat er gelegenheid om met behoud van het beginsel van gelijk heid van opoffering tusschen Rijk en streek, van rijkswege f 80.000 beschik baar te stellen. De maatschappij is bereid met de aldus te verkrijgen f 160.000 de exploitatie te blijven voortzetten. Het Centraal Bureau van het R. K Huisvestings-Comité deelt ons mede: Zonder tegenbericht zal op 15 Maart e.k. een trein met500 Hongaarse he kinderen in ons land komen. Op 21 Maart zal deze trein weder terugkeeren. Goederen voor Hongarije moeten voor 15 Maart aan het bureau van het R.K. Huisvestings-Comité, Zuid-Willemsvaart 257. 's Bosch, zijn ingezonden. Op 18 Maart komt weder een trein met 50 Oostenrijksche kinderen, welke trein op 23 Maart zal teruggaan. Goederen voor Oostenrijk moeten vóór 18 Maart aan het bureau Zuid- Willemsvaart 257, 's Bosch, zijn inge zonden. De redacties van een aantal bla den in den Rijkskieskring Tilburg heb ben samengewerkt om den uitslag op te maken van den Zondag in dien kies kring gehouden stemming over de can- didaten van de groslijst van de R. K. K i e svereen igingen. Volgens dezen niet-officiëelen uit slag komt de definitieve candidaten- lijst, naar bet „D. v. N.-B." meldt, er uit te zien als volgt: Leden: 1. mr. dr. A. van Rijckevor- sel (aftl'i)'2. .1. van Rijzewijk taftr.i. 3. Ir. L. M. Leber. 4. W. .1. F. Juten (aftr.), die respectievelijk behaalden als lid: H4.604. 29,651, 28.861, 25.998, en als plaatsvervanger 2593, 5721. 8131, 9636 stemmen. Plaatsvervanger: 1. l)r. G. Klisters, 2. nir. J. O. A. M. v. d. Mortel, 3. F. L. I), Nivard, 4. mevr. J. Kiiller-Wigman, 5. II. .1. Borghols die resp. behaalden als lid 13.989, 5095, 8046, 3442, 2500 en als plaatsvervanger 22.722. 28.958, 29.577, 29.515. 29. 767 stemmen. Deze 9 candidaten, die alle ook op het Politiek Advies voorkwamen, zij bet dat door deze stemming eenige wij ziging is gekomen in de volgorde, wor den derhalve geplaatst op de officiëele candidatenlijst der R. K. Kiesvereeni- gingen. Verder werden nog behaald resp. als lid en als plaatsvervanger door ir. A. L. 3. Juten 2898 en 5001, stemmen; d. H. Krag 619 en 7221, mr. TL M. Arts 2156 en 5167, mej. M. B. H. A. van Waesberghe 1335 en 5604 en H. F. M. Yorlinden 960 en 1389 stemmen. Aan deze opgave ontbreken intus- sclien nog de uitslagen der R. K. Kies- vereenigingen te Moerdijk, Oosteind, Heerle en Huibergen, welke, gezien het geringe verschil in aantal stemmen van de plaatsvervangers Nivard en Mevr. Kiiller en Borghols, nog eenige wijzi ging in de rangorde kunnen brengen, zoodat liet niet uitgesloten is, dat me vrouw Kiiller onder de plaatsvervan gers de derde plaats krijgt, en derhal ve als no. 7 komt op de candidaten- De volgorde van -het politiek advies was: 1. Van Rijckevorsel, 2. Van Rij ze- wijk; 3. W. Juten; 4. ir. Feber; 5. dr. Klisters; 6. v. d. Mortel; 7 mevr. Kiil ler; 8. Borghols; 9. Nivard. Het blijkt hieruit, dat in den Rijks kieskring Tilburg het politiek advies goed is opgevolgd. Vóór de stemming had de lieer mr. P. M. Arts verzocht, niet in aanmer king te komen. De volgorde is nu bij voor- loopigen officieusen uitslag als volgt: Leden 1. Mr. Dr. A. van Rijckevorsel 35675 2. J. van Rijzewijk 30643 3. Ir. L. Feber 29581 4. W. Juten 26683 Lid Fl. verv. Totaal. 5. Dr. G. Kusters 14477 23280 37757 6.Mr.J. v.d. Mortel 6013 29732 35745 7. F. Nivard 3152 30478 33630 8. Mvr. Kaller- Wigman 3068 30422 33490 9. H. Borghols 2642 30593 33232 10. ir. A. Juten 3048 5164 8212 11. J. H. Kray 636 7415 8051 12. Mr. P. M. Arts. 2188 5318 7506 13. Mej. v. Waes berghe 1355 5720 7075 14. H. Verlinden 995 4568 5563 DRUNEN. In de j.l. Zondag gehouden vergadering van het muziekgezelschap van het Jongenspatronaat werd tot 2e Directeur benoemd de heer L. Brok en tot bestuurslid Th. v. d. Wiel. In de j.l. Zondag gehouden ver gadering van de tooneelvereeniging van het Jongenspatronaat werd besloten Vondels „Jozef in Dothan" dezen zomer in open lucht op te voeren Tot bestuurs lid werd gekozen de heer C v. Spijk. De voorjaarskeuring voor spring- stieren voor deze gemeente zal gehouden worden te Waalwijk op 24 Maart a.s. des nam. 2 uur. D. F. C. I verloor j.l. Zondag te Rosmalen met 4-2, waarbij voor Ros malen 3 pynaltys. ELSHOUT. Maandag 1.1. gaf de tooneelclub van de jongenscongregatie, in het St. Norbertusgesticht alhier een welgeslaagde uitvoering. Dat het talrijk opgekomen publiek ten zeerste voldaan was, bleek uit het langdurig applaus. De op heden gehouden verkooping van knoesten in de Rijdt en op de Achterste Weiden alhier, bracht de som van f85.— op. Dinsdag 28 Februari j.l. stortte omstreeks 11 uur in de R. K. Kerk alhier een gedeelte plafond naar beneden. Gelukkig waren er geen personen in de kerk aanwezig, zoodat er geen per soonlijke ongelukken te betreuren zijn. SPRANG. In de j.l. Maandagavond gehouden vergadering der A. R. Kies vereeniging werd er een stemming ge houden over de volgorde der candi daten voor de a.s. Kamerverkiezing waarvan de uitslag was als volgt 1. Duymar van Twist, 2. Beumer, 3. J. v. d. Molen, 4. Prof. H. Visscher. 5. Ds. G. Hofstede, 6. Roeterdink, 7. Mr. S. de Vries Czn., 8. H. Colijn. 9. J. Schouten, 10. Mr. J. A. de Wilde. lot afgevaardigden naar de op 8 Maart te Drongelen te houden Kies kringvergadering werden gekozen J. Bolder en W. M. Genuït. Een ingekomen motie van de A. R. Kiesvereeniging te Gorssel aangaande hereeniging van de A. R. Partij en de Chr. Hist. Unie werd voor kennisge ving aangenomen. J.l. Zondag speelde S. V. V. I een competitie-wedstrijd voor den B. V. B. tegen B. V. V. II 's-Bosch. Uitslag 3—2 voor B. V. V. VRIJH.-CAPELLE. Over de maand Februari is alhier bij de Rijkspostspaar bank ingelegd f 4046.02 en terugbetaald f 1242. Er werden 85 telegrammen be handeld waarvan 62 verzonden en 23 ontvangen, terwijl er 57 gesprekken ge voerd werden. De korfbalclub wil hare repetities weer aanvangen. Wegens de bodem gesteldheid van het oude terrein wordt druk uitgezien naar een betere gelegen heid. Het fanfarecorps „Sirena" heeft Woensdag 1 en Donderdag 2 Maart haar 2e winteruitvoering gegeven, den eersten dag voor leden en donateurs, den tweeden dag voor niet-leden. Woensdagavond was de zaal bij Treffers geheel bezet. De muzieknum mers werden vrij goed uitgevoerd. De komieke scènes vielen zeer in den smaak, 't geen bleek uit het langdurig handgeklap. Donderdag was de zaal vrij goed bezet en de nummers, geene uitgezonderd werden nog veel beter uit gevoerd dan den vorigen avond, 't Is onnoodig ze een voor een te noemen daar alle zeer goed werden voorge dragen en een woord van dank mag geen hunner worden onthouden. Vooral door de medewerking van de dames de R. werd het succes vergroot, die zich dan ook zeer verdienstelijk gemaakt hebben. In de zaal heerschte beide avonden een prettige stemming en allen gingen zeer voldaan huiswaarts. Naar men ons mededeelt heeft het fanfarecorps dat deel wenschte te nemen aan het concours voor muziekgezelschap pen te Tricht bericht, gehad dat het concours wegens te geringe deelname niet kan doorgaan. Tegen leverkwalen, galzucht, hartwater, verstopping en alle voedingsstoornissen gebruike men de zeer zacht werkende Foster's Maag- pillen, welke geen krarupen veroorza ken en geen verstoppende reactie heb ben. Prijs 0.65 per flacon, alom ver krijgbaar. 3—8 RAAMSDONKSVEER. De jongeheer Fr. Steijlen legde vorige week met goed gevolg het Adm. Examen af voor de R. K. Kweekschool te 's Hertogenbosch. Naar wij vernemen zal de R. K. Tooneelvereeniging „Kunst na Arbeid" met Paschen opvoeren het Blijspel „Het Portret van Oom Tom" en het Kluchtspel„Het helsche moordtuig". De vrouw van v. S. was naar een feest geweest en keerde eerst tegen het middernachtelijk uur huiswaarts, doch voor zij hare woning bereikte, kwam zij door de duisternis misleid, in een moddersloot terecht. Ook al niet prettig. De landbouwersknecht S. had het genoegen in de schuur een egel te be machtigen. Deze dieren komen hier wel zeer zeldzaam voor. Naar wij hoorden zal er Zondag in de Ned. Herv. Gem. een collecte De Echo Tin het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5