Notaris Van Ham Gemengd Mieuws J. M. Sön en Dr. Langeveld Rdvertentiën SPORT. ieder en Vrijdag te oon- sulteeren zijn publiek v^rkoopen: gehouden worden voor de Bijbelver spreiding in Noord-Brabant en Limburg. De vereeniging, van wie die versprei ding uitgaat, zag haar ledental in de laatste jaren ook in deze gemeente aanmerkelijk stijgen. Zeer zeker tot groote teleurstelling van de Besturen van Wit-Gele en Groene Kruis besloot de Raad dezer gemeente afwijzend te beschikken op de aanvrage om subsidie. Graanbeurs Hotel de Reijer. Tarwe f 13.75 af 14.Rogge f 12.50; Haver f 13.— Erwten f21.50; Voeder- boonen f 16.Hooi f40.Stroo f 10.— a f 12.— Over het algemeen is de stand van de wintertarwe slecht, wat niet te verwonderen is in verband met de ver schillende vorstdagen, zonder dat er sneeuwbedekking was. RAAMSDONKSVEER. Vrijdagavond hield de Werkmansbond zijn 19e Jaar vergadering, bijgewoond door 120 a 130 personen. Het zoo uitgebreide program werd geheel afgewerkt, te verwonderen dan ook niet, dat het middernachtelijk uur verstreken was, eer de vergadering geëindigd was. Zang, voordrachten en samenspraken, wisselden, elkander ge regeld af en vaak op spontane wijze gaf de vergadering blijk dat het ten beste gegevene zeer in den smaak viel. Een keurige openingsrede werd door den Voorzitter, den heer Calliber ge houden, die ongeveer als volgt sprak: U zult het stellig met me eens zijn, dat er wel zelden een tijd geweest is, waarin bij verzaking van alle geestelijke en idiëele goederen, de zucht naar geld en genot zoo overheerschend was als thans. Het welbekende lied van den schatgraver „Het geld, het maakt het kromme recht, het zwarte wit Ik wind de wereld om mijn duim 'k Heb alles, als 'k maar geld bezit", is door talloos velen tot hun levensleus gemaakt en zonder blikken of blozen variëert men op hetzelfde thema als om de macht van het geld te prijzen „Het geld dat stom is, Maakt recht wat krom isw, zonder ook maar één oogenblik het verkeerde, ja, het goddelooze van zoo'n leuze in te zien. Onze vaderen wisten het wel toen zij zongen „'t Zij Geus, Mennist of Papist Elk schraapt, wat hij kan, in zij i kist". Natuurlijk volgt men bij een derge lijke gesteldheid des harten maar al te gaarne die leidslieden, welke beloven wat ons het meest aanlokkelijk voor komt en vraagt zich zelden, te zelden af, of het ook bereikbaar is. De grootste schreeuwers, die afgeven op die lui lakken van rijken, die van huis uit onderdrukkers der lagere klassen zijn, hebben vaak den meesten aanhang van hen, die niet geleerd hebben na te denken en met begeerige blikken en afgunstige oogen opzien naar de beter gesitueerden, wier plaats ze zoo gaarne zouden innemen, teneinde op hun beurt eens naar hartelust hun ondergeschik ten te kunnen onderdrukken. Ze zijn zoo lang aambeeld geweest, 't lust hun thans wel eens als hamer tefungeeren. En welk een laffe, onwaardige middelen worden vaak in 't werk gesteld om het zoozeer begeerde doel te bereiken. Hoe terecht zij vader Cats reeds: „Om der wille van het smeer Likt de kat den kandeleer". Velen schromen niet den verachtelijke rol van vleier en mooiprater te spelen en het „Aap, wat heb je mooie jongen", is hun geliefkoosd thema. Natuurlijk kan het niet anders, of ze raken op den duur alle zelfrespect kwijt en worden een prooi van laatdunkende geldram- melaars, die hen volkomen in hun mach tigen greep bekneld houden. Het Fran- sche spreekwoordQui se fait brebis le loupe le mange, d.i. „Als je je zelf tot een schaap maakt, dan zal de wolf je wel eten" is nog steeds waar. Het lage doel van zulke minderwaardigen is meestal om door vermeerdering van geld, ook vermeerdering van invloed te krijgen, teneinde op hun beurt lieden van lagen stand te kunnen onderdruk ken en tot opzitten en pootjes geven te verplichten. Vergelijk daarbij eens het woord, dat eenmaal Bismarck sprak „Wij, Duitschers, knielen alleen voor God". „Dummheit und Stolz Wachsen auf einen Holz". Dit is „Domheid en Trots zijn vruchten van een en hetzelfde boompje". En dan die onuitstaanbare eigendunk. Neen, niet alleen in de koninklijke hoven staan tronen 'opgericht en worden schepters gezwaaid. Ge zoudt u vergissen, wan neer ge meendet dat slechts in de pa leizen der aristocraten troontjes en kroontjes te vinden zijn, in menig on aanzienlijk huisje, woont er een, die zich in eigen kring een potentaatje waant en zijn scheptertje met kracht aan zijn vermeende onderdanen doet gevoelen. Niet alleen zijn gevoel van eigenwaarde, haast alles heeft de heb zuchtige er voor over om zijn doel te bereikeneen jongeling zijn gewetens rust, een man zijn vrijheid, een echt genoot zijn huiselijk geluk, een meisje haar schoonheid en onschuld en dat alles voor een stuk goud. Allen zingend „Wij geven de vrijheid Wij geven ook de eere Wij geven 't karakter Wij geven de liefde Wij geven het leven Wij geven alles De ziel en het lichaam Den hemel en de aarde Wij geven alles, Geef ons maar goud." Voor den discipel van Jezus, die de beurs had en een dief was, werd in Rusland een standbeeld opgericht. Daar staat dan de roestroode gestalte van Judas, in gips uitgevoerd, meer dan levensgroot, naakt, het gelaat dreigend ten hemel verheven, terwijl de hand met een krampachtige beweging tracht een stuk henniptouw van den hals te schui ven. Hoort nu daartegenover het Schrift woord Die rijk willen worden, vallen in verzoeking en strik en in vele dwaze en schadelijke begeerlijkheden, die de menschen doen verzieken in ellende en verderf, want de geldgierigheid is een wortel van alle kwaad en sommigen daarop belust geworden, zijn van het geloof afgedwaald en hebben zich zei ven met vele smarten doorboord. Leden van den Chr. Werkmansbond, als van zei/ stelt ge u voor oogen het beeld van ónzen Heiland, die arm werd, daar Hij rijk was en Zijn hemelsche heerlijkheid verliet om hier te komen lijden en sterven en Zijn volk verlossing te bereiden. Ook ons allen zal de begeerte naar geld genot en gemak wel niet vreemd 1 zijn. Luisteren wij echter naar het woord van den ouden wijzen „Armoede, noch rijkdom, geef mij niet, voed mij met het brood mijns bescheiden deels. Voor geld is niet alles te koop. Wel eten, doch geen eetlust, wel medicijnen, doch geen gezondheid, wel een zacht bed, maar geen slaap, wel geleerdheid, maar geen verstand, wel opschik, maar geen schoonheid, wel verstrooiing, maar geen blijdschap, kameraden, maar geen vrien den, vrouwen, maar geen liefde, vroo- lijkheid, maar geer. vredeMaar wat alle schatten ter wereld niet kunnen schenken, dat wil Jezus geven, ook aan hen, die geen penning gelds beziteen rustig geweten, een hart dat tevreden is onder alle beproeving, een hoop, die niet bedriegt, ook als alles, alles wat deze wereld geven kan, u begeeft. La ten wij in dit nieuwe jaar onzer Ver eeniging toonen dat wij weten wat zelfs- verloochening is. Wanneer geldzucht en zelfzucht niet zoo'n grooten rol speelden zou de sociale toestand, die thans haast alles overheerscht en vertroebelt, er zoo oneindig beter op worden. Laten wij als christen-arbeiders leven bij het Woord des Heeren en bij de de bede uit het allervolmaakste gebed„Geef ons heden ons dagelijksch brood". En wanneer de toekomst donker is en de vooruitzichten, ook voor den werkman, somber, laat ons dan vrijmoedig ons lot en leven leggen in de handen van Hem, die gezegd heeft: „Zijt niet be zorgd voor Uw leven, wat gij eten en wat gij drinken zult, noch voor Uw lichaam, waarmede gij U kleeden zult; is het leven niet meer dan het voedsel en het lichaam meer dan de kleeding. Maar zoekt eerst het Koninkrijk Gods en Zijne gerechtigheid en alle deze din gen zullen U toegeworpen worden". RAAMSDONKDORP. Stemming over de candidaten, voorkomende op de groslijst voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer, der Staten Ge neraal, in den Rijkskieskring Tilburg te Raamsdonkdorp. Aan de stemming hebben deelgeno men 362 leden-kiezers. Van de inge leverde stembiljetten werden 46 van onwaarde en 316 deugdelijk verklaard. Uitgebracht werden op Kusters, Tilburg als lid 63, als plaats vervanger 252. Juten, A. J. L. Bergen-op-Zoom, als lid 11, als plaatsvervanger 28. Feber, den Haag, als lid 260, als plaatsvervanger 44. Van Rijzewijk, Tilburg, als lid 283, als plaatsvervanger 19. Verlinden, Bergen-op-Zoom, als lid 4, als plaatsvervanger 25. Nivard, Rotterdam, als lid 18, als plaatsvervanger 287. Mortel v. d. Tilburg, als lid 23, als plaatsvervanger 269. Arts, Tilburg, als lid 8, als plaats vervanger 28. Kaller-Wigman, Breda, als lid 8, als plaatsvervanger 281. juten W. J. F. Bergen-op-Zoom, als lid 278, als plaatsvervanger 25. Kraay, Breda, als lid 2, als plaats vervanger 14. Van Rijckevorsel, den Bosch, als lid 295, als plaatsvervanger 16. Borghols, den Haag, als lid 2, als plaatsvervanger 281. van Waesberghe, Tilburg, als lid 9, als plaatsvervanger 11. 's-HERTOGENBOSCH. Met ingang van vandaag wordt de werkweek der politie tot 56 uren verlengd. s-HERTOGENBOSCH. De gemeen teraad lieeft gisteren besloten, over een vordering van de Heemaf, groot ruim 1600 door arbiters te laten beslissen. Een voorschot van ruim 80.000 op de vergoeding krachtens art. 101 der La ger Onderwijswet 1920 werd verleend aan besturen van bijzondere scholen. Aan de R. K. reelasseeringsvereeni- ging werd een subsidie van 250 toe gestaan. De beerputbelasting werd met 70 pCt. verhoogd. De heer Thijssen heeft de volgende motie ingediend: De gemeenteraad van 's Hertogen bosch, gehoord de besprekingen over de toepassing van het collectief ar beidscontract in de bouwbedrijven gezien den noodtoestand, waarin de gemeente verkeert ten opzichte van 't aanzienlijk tekort aan geschikte arbei derswoningen; erkennende, dat aan dien noodtoestand in afzienbaren tijd geen einde te maken is, zoolang de 8 urige arbeidsdag blijft toegepast en loonen worden betaald ver boven de normen, welke bij het collectief ar beidscontract zijn vastgesteld; draagt B. en W. op, met alle ten dienste staande middelen er naar te streven, aan den woningnood een einde te ma kenle. door het beteugelen van on redelijke winsten van bouwonderne mers en hooge honoraria van architec ten 2e. door het brengen van de werk nemers binnen de grenzen bij collec tief arbeidscontract, bepaald, en door verlenging van den arbeidsduur tot zoover de wettelijke bepalingen of op de wet gegronde ministerieele voor schriften zulks toe laten; en gaat over tot de orde van den dag. Met op 2 na algemeene stemmen is deze motie aangenomen. De soc. dem. leden Jimmink en Van Maastricht stemden tegen. De heer Van Maastricht had tegen arbeidsverlenging ten behoeve van den woningbouw geen bezwaar, maar hij was tegen de motie, omdat daarin over de loonen gesproken werd. Besloten werd tot den bouw ten name van de stichting Centraal Wo- ningbeheer van 56 arbeiders- en mid denstandswoningen met rijkspremie. Er zal een leening voor worden aange gaan. Wethouder Krijgsman deelde mee, dat nog rijkspremie voor 400 ar beiderswoningen is toegezegd. Van de verplichting om een woning- beurs in te stellen, zal voor 1922 en 1923 ontheffing worden gevraagd. Met 8 tegen 6 stemmen besloot de raad een toelage toe te kennen aan een weduwe van een werkman. Daar deze niet in dienst van de gemeente was, doch van een aannemer, <1 ie voor de gemeente werkte, zal de burgemeester vernieti ging van dit besluit bij de Kroon aan vragen. De heer Vennix verdedigde een plan tot inkrimping van het politiecorps door de instelling van uitsluitend rij wielbrigades, wat een besparing van ruim 50.000 zou geven. Dit plan wordt door de commissaris van politie, met wien de burgemeester het eens is, niet uitvoerbaar geacht. Wegens liet vergevorderde uur werd de verdere bit- handeling van dit punt lol heden ver daagd. dient als bijzondere pas. Dit kost slechts 25 cent. Men moet zich daar toe alleen schriftelijk wenden onder toezending van duidelijke foto, met op gaaf van naam, voornaam, adres en w oonplaats met 25 cent in postzegels, tot het secretariaat N. V. B., van der Spiegelstraat 21, den Haag. Plaatskaarten kan men ook daar aanvragen tegen betaling van tribune A 3.50, tribune O 2.50 25 cent, voor porti en aanteekenen. De aanvra gen moeten voor 10 Maart geschieden. Zijne Doorl. Hoogw. de Bisschop van 's-Bosch heeft den Zeereerw. heeren L. W. Strijbosch en L. Verhoeven op hun verzoek eervol ontslag verleend als pastoor resp. te Herpen en te Rossum en heeft benoemd tot pastoor te Herpen den Weleerw. heerC.J. A. M. Lübbers tot kapelaan te Tilburg (Korvel), den Weleerw. heer R. M. Bartentot Kape laan te Deurne, den Weleerw. heer H. G. Verhoeventot kapelaan te Eindho ven (Tongelre), den Weleerw. heer P. J. Gommers tot conrector van Huize Padua te Udenhout, den Weleerw. heer H. J. M. van Keinenadetot kapelaan te Kaatsheuvel, den Weleerw. heer J. M. M. van Kemenade, priester van het Seminarietot rector te Beek, den Zeereerw. heer L Verhoeventot pas toor te Rossum, den Weleerw. heer H. C. M. Franken tot kapelaan te Veghel den Weleerw. heer J. C F. Janssen tot kapelaan, te Nijmegen (H. Antonius) den Weleerw. heer A. J. Schots, en tot (apelaan te Schijndei, den Weleerw. heer H. Steenbakkers, die kapelaan was te Son. De politie te Amsterdam beeft wee 17-jarige Jongens aangehouden, die verdacht worden van poging tot oplichting voor f 2450, ten nadeele van de Incassobank aldaar. BREDA. Naar aanleiding van loo- pende geruchten omtrent te veel ge heven gemeentelijke inkomstenbelas ting over het belastingjaar 1921/22 volgens het door den gemeenteraad vastgesteld vermen igvuldigingscijfer 1. 4. vernemen wij dat bij nader onder zoek gebleken is, dat werkelijk een veel te hoog bedrag (men noemde ons een cijfer van 330.000.—) van de belas tingplichtigen in de gemeente Breda zou zijn geheven. Men had dus, verzekerde men ons, niet het. vermenigvudigingscijfer 1 kunnen volstaan, waaruit zou volgen dat. 4/10 of 2/5 te veel is geheven. In den Raad is daar vroeger reeds over gesproken. Deze bevestiging zal in deze benarde tijdsomstandigheden onze ingezetenen zeer zeker verheugen, te meer waar onze gemeenteraad om redenen v. billijkheid en rechtvaardig heid, niet anders zal kunnen doen dan tot terugbetaling van het te veel gelie- vene te besluiten. Overschrijven op 't volgend belastingjaar mag in deze niet de te volgen weg wezen. I). v. N. Het Nederland ache elftal. De redactie van „De Sportkroniek" deelt mede dat door den N. V. B. het volgende officieele Nederlandsche elf tal is samengesteld. Van Tilburg (N. O. A. D.) A. Pelser, J. Lietzen (Ajac) (Blauw-Wit) H. Hordijk, Denis, Legger (Ajac). (II. B. S.) (Be Quick) Roderniond, J. van Gent, H. Delsen (Be Quick) (Spartaan) (Ajax) M. Tetzner. .T. de Natris, (Be Quick). (Spartaan) Als invallers zijn aangewezen de j Munck en Timmer van Velocitas, Groen van Be Quick en E. van der Kluft van Blauw Wit. De Ned. Voetbalbond zal op 25 en 26 Maart een bewijs kunnen afgeven, waarop een afgestempelde foto, dat De sigarenmaker W. te Eindhoven heeft gisternacht in zijn woning een stroozak, dien hij met petroleum had overgoten, in brand gestoken, met de bedoeling zooals hij uitriep, het huis te laten uitbranden, Het vuur werd bijtijds gedoofd, en W. gevangen genomen. Een paar rechercheurs, die in de Fransche Bazar te Amsterdam surveil leerden, bemerkten een net gekleed heer die ter sluiks een hoesje van een paraplui van een uitstalling wegnam. Zij volgden hem, zonder dat hij hiervan iets be merkte. Iets verder op nam de man een zak-kamera weg, even later een taschje- De rechercheurs arresteerden hem op heeterdaad. Hij werd medege nomen naar het politiebureau Singel, alwaar men bij fouilleering de voor werpen vond. De arrestant bleek een bekend dominé te Amsterdam te zijn Het geval wekte bij de politie eenige bevreemding, daar hij bekend staat als een rechtschapen mensch. Het bleek echter, dat de man ten prooi was aan een ernstigezenuwaandoening. waardoor hij niet verantwoordelijk voor zijn da den gesteld kon worden. Hij is nadat proces-verbaal was opgemaakt, op vrije voeten gesteld. (Telegr.) Terwijl meisjes in een fabriek te Dudley (Engeland) bezig waren met pa tronen te ontladen, ontstond een ontplof- ffing. 12 zijn gedood en 20 gewond. Te New. York is de nalatenschap geregistreerd van Jacob H. Schiff4 Voor successie-doeleinden is het bedrag vast gesteld op 35.257,000 dollar. Daarbij is niet inbegrepen het aandeel,dal de overleden bankier had bezeten als firmant van Kuhn, Loeb Co., dat op 6,223,000 dollar wordt begroot. Volgens deze cijfers zou de nalatenschap dus goed in de 40.000,000 dollar zijn. De De weduwe ontvangt het vruchtgebrnik van 6,000.000. Voor liefdadigheid en instellingen van openbaar nut zijn er legaten tot een bedrag van 1,350 000 dollar. De rest komt aan de beide kin deren. Het aandeelen- en effectenbezit bedraagt 25,500,000 dollar. ARTS, MOND- en TANDARTS, zullen van half elf tot 3'|z uur bij den Heer tr. ERP, Haven 8 B te WAALWIJK, voor het plaatsen van Kunsttanden- en gebitten waarmede men alles kan eten en het behandelen van mond en tandziekten. 20566 Op de Kunsttanden wordt gegarandeerd. Voor Kippenhouders. (Vervolg). Op den 2en Nederl. Legwedstrijd be haalden dezelfde heeren den eereprijs voor den besten winterleg met 352 eieren, door 6 hennen gelegd in 108 dagen (15 Oct. '20 t.m. 31 Jan. '21). Tevens 2 diploma's le klasse en f 25.— en. 3 diploma's 2e klasse en f 10.— met legsters van respectievelijk 264, 251, 248, 237 en 224 eieren. Wat genoemde heeren op den thans in gang zijnden wedstrijd leveren is haast ongelooflijk als het niet gecontroleerd werd door geheel onpartijdige menschen. In de afdeeling Witte Leghorns, waarin 24 toornen ingedeeld, gaan Gebr.Welleman van 16 Oct. 1921 1 Jan. 1922 bovenaan met 153 eieren van 6 hennen (waarde f 25.86. In de afdeeling middelzware rassen staan Gebr. Welleman met een toom Witte Wyandotten nummer 1 met 290 eieren in 75 dagen (waarde f 40.13) en nummer 2 met een toom Red Islands met 220 eieren (waarde f 36.87). Dat zijn cijfers die spreken en dat gedu rende onzen strengen winter. Wanneer wij dus besluiten om kippen te houden, zal het ons niet onverschillig zijn of we afstammelingen hebben van egsters van nog geen honderd of van tweehonderd of meer eieren. Dat broed- eieren van dergelijke toornen niet voor niets gegeven worden, maar f 1.— of meer per stuk kosten, zal niemand ver wonderen. Doch al bereiken we nog dat niet wat bovengenoemde fokker bereikt heeft, als we eens een 50 eitjes per jaar van elk hennetje meer rapen dan we gewoon zijn, zal ons dat al zeer voordeelig zijn en ons 't kippen houden veel veraan genamen. Weg dus met de verouderde gewoonte van zonder systeem maar raak te fokken met eigen niet-gecontroleerde dieren, die u zeker geen voordeel opleveren, maar hoogstwaarschijnlijk schade be rokkenen en een besluit genomen in uw eigen belang in 't komend seizoen iets goeds te gaan houden. Dus allemaal eieren besteld va^, a f 2 per stuk Nu, wiens beurs "ulks toelaat, kan ik geen beteren raad geven, doch ook voor minder is wel iets goeds, a zelfs iets heel goeds te krijgen, zoo men daarop uitziet en daarnaar ^Infor meert. In 't algemeen moet ik nogmaals den raad geven bepaal u hoofdzakelijk tot de lichte rassen neem van die lichte rassen, die welke algemeen, door jaren lange ondervinding, gebleken zijn de beste te zijn en dan komen op de aller eerste plaats de Witte Leghorns Doch nogmaals, neem ze niet dan van een goeden gecontroleerden fokstam en van een vertrouwd adres. Naast de Witte Leghorns mogen we noemen de Patrijs Leghorns, de Braekels, de Minorca's, maar ook hier weer alleen van goeden Legstam. Het derde deel van onze vraag: hoe rapen we de eieren in den kortst mo gelijken tijd, eischt eveneens een nadere bespreking, 't Zal iedereen duidelijk zijn, dat 't voordeeliger is 't aantal eieren dat een kip legt er in den kortsten tijd uit te krijgen. Een Engelschman heeft eens geschreven „Maak van uw kippen eierfabrieken. Op een fabriek wordt de productie zoo hoog mogelijk opgevoerd. In korten tijd veel fabriceeren dat is de leuze. Daarom uw kippen zoo behandeld, dat ze in den tijd, dat ge ze houdt, zooveel mogelijk leggen. Het derde jear is bijna geen enkele kip nog de voederkosten waard, dus voor dien tijd of in alle geval zeker voor 't vierde jaar opruimen, 't Voordeeligste is de dieren slechts twee jaar te houden. Maar in die twee jaren moeten ze zoo oor deelkundig gevoed worden, dat er alles uitkomt wat er uit kan komen. Eén ding moeten we hierbij niet uit 'toog verliezen, n.l. dat we steeds zoo vroeg moeten broeden, dat de dieren minstens alle voor Januari aan den leg zijn. La ter broed geeft beslist geen voordeel al wordt het U ook al eens anders voor- gepreekt. Hoe we onze dieren huisvesten en voeden moeten, bespreken we nog wel eens nader. T. te Kaatsheuvel, zal voor zijue principalen, Dinsdag 14. Maart IQ22, voorm. 10 uur, iu de zaal van >EUPHONIA« aldaar, a contant Een prachtig slaapkamerameu blement, zeer modern een prach- 'ig salonsmeublement met toebe- hoorcn eene flinke pattij wit geëmailleerde cuislohes, waar onder verschillende modellen en eene mooie parlij vulkachels ge sorteerd, genikkeld en afgewerkt. Kijkdag Maandag ij Maart vao 25 uur. 21546

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6