B, K. KIESVEBEEIIGING Dames van Waalwijk en Omstreken Stoomwasscherij „DE LELIE'. I Neemt proef bij Rath Co., Veghel. Berste Blad „NOOR D -B RAB AND" Binnenland. NUMMER 21 ZATERDAG 11 MAART 192 l. 45e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Telef. 38. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT UitgaTe: Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Telcgr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen. Woensdagavond had in de zaal van den R. K. Gildenbond eene vergadering plaats van de R. K. Kiesvereeniging. Toen de Vice-Voorzitter, de heer M. A. v. Liempt, de vergadering opende, was de ruime zaal tot in de uiterste hoeken bezet, terwijl zeer velen zich met een staanplaatsje moesten tevreden stellen. De groote opkomst, zoowel van dames als heeren. was voor het bestuur eene groote voldoening niet alleen, maar getuigde ook van belangstelling in de politieke zaak. De WelEerw. heer Nuijens het eerst het woord verkrijgend, begint met er op te wijzen dat bij de a s. verkiezing ons tweeëïléi plicht wacht n.l. eene negatieve en eene positieve. De negatieve plicht is dat men moet breken met het misselijk gebruik dat bij de verkiezingen bestaan heeft en de positieve plicht is dat men door daden moet medewerken dat men eene behoorlijke gemeenteregeering, gemeen tebestuur krijgt. Spreker staat tot zijn eigen verwon dering hier, wijl hij in de politieke zaak heel weinig belang stelt, want de eerste keer dat hij dit eens heeft gedaan, brengt 'tem eene geweldige teleurstel ling. Aft .vmkelijk voelde hij er daarom heel wèivPg voor om in de Kiesver- eeniging* eene spreekbeurt te komen vervullèn.^Échter, bij nadenken meende hij niet te mogen weigeren en verplicht te zijn ofb mede ie werken voor de groote z>nk waar het om gaat. Waalwijk toch is steeds de schoonste Roomsche gemeente geweest van de Langstraat. De geschiedenis leert, dat er aldoor mannen van groote beteekenis, mannen met roemruchte daden zijn geweest. Dezen middag las spr. nog in een oud handschrift dat in 1559 te Roermond den marteldood is gestorven voor zijn Roomsch geloof de WelEerw pater Van Waalwijk, geboren te Waalwijk. De strijd die bij de stembus wordt gestreden is een Roomsche strijd en wie het aandurft op de ouderwetsche manier te strijden, wie tegen de R.K. organisatie ingaat, schiet te kort in zijn Roomschen plicht, ook al durft men er zelf met trots opwijzen in een vergade ring, dat er veel menschen in de zaal zitten, die niet Roomsch zijn. Meer dan ooit echter heeft men in deze zaak be wezen zijn Roomsche plicht niet te ver vullen. Trouwens de personen die de lijst hebben ingediend, zeggen genoeg en daarom kan dal slaS van v0,k nooit het onze zijn, daar is men te fatsoenlijk voor. Spreker wijst vervolgens op de ver kiezingstoestanden zooals die vroeger, vooral in de Katholieke dorpen,bestonden. Dan stonden de personen tegenover de personen en ontstond er een strijd, die tot in lengte van dagen tusschen bepaalde groepen bleef bestaan en het gevolg daarvan was dat geen nuttige zaken zijn verricht. In het belang van de goede zaak moet daarom gebroken worden met dien strijd, moet men personen van zaken gaan onderscheiden. Die zulks niet doet, die tegen alles ingaat, verricht een laffe daad. De Katho lieken moeten in ailes voorgaan, omdat die meer geschoold zijn in het brengen van offers. In treffende woorden en mooi ge- bouvde zinnen wijst spr. er op dat de Goddelijke Zaligmaker zijn lessen in liefde gaf en niet alleen in woord maar ook in daad. Hij beeldde dit uit op den langen weg naar Calvariën. Zijn voorbeeld moet worden gevolgd, dan eerst zal er liefde heerschen onder elkaar en over de geheele linie. Men moet zijn eigenwaan, zijn eigen-liefde, zijn ik opzij kunnen zetten voor het algemeen belang. De negatieve daden moeten worden afgeschaft, daar moet mede worden gebroken, met de onderlinge ruzie moet opgehouden worden. Eendrachtig moet worden samengewerkt vooral bij de stembus, want bedacht moet worden dat de strijd niet meer gaat om een familie of stand, maar de strijd gaat thans om het beginsel. Vooral nu, nu de socialisten het aandurven in ons Roomsch Waalwijk met hun candidaten uit te komen, de hervormers-goochelaars, maar die den mensch ontrooven van het allerkost baarste wat hij bezit, die vol zijn van vage en onbereikbare leuzen en die zonder godsdienst de menschen als 't ware gelijk stellen met 't redeloos dier,-Jiu is het vooral plicht dat Room schen Roomsch-georganiseerd stemmen. Ook de Vrijzinnig-Democraten, Vrij heidsbonden e. a. kunnen zeker niet de onzen zijn. Daarom, niet een vrouw, niet een man mag zijn stem verloren laten gaan, maar allen moeten stemmen op no. 1 van de lijst van de R.K. Kiesvereeni ging. Doet men dat, dan legt men ge tuigenis af zijn positieven plicht goed te begrijpen. Er wordt gemopperd dat de lijst er anders uit had moeten zien, dat die meer vooraan en die weer meer achter aan had moeten komen staan, maar Spr. vraagt zich of het ieder naar den zin is te maken. We hebben hier een prachtige vergadering gehad. Alles goed en degelijk besproken. De stem heeft uitspraak gedaan en de meerderheid in de Kiesvereeniging heeft duidelijk ge noeg gesproken en daaraan moet men zich houden en men mag zich niet op werpen om te trachten, de zaak weer te gaan versnipperen. Begrijpt men de zaak goed. dan moet men God loven, dat er een man op gestaan is die, alle moeilijkheden heeft weten te trotseeren, die het heeft aan gedurfd allen te brengen in ééne Kies vereeniging. Men vraagt nu uwen Roomsche plicht en die plicht bestaat niet in wat mooi doenerij of geschipper, maar die plicht eischt dat men doet wat thans wordt gevraagd. Voor velen kan dit een offer vragen, voor velen zal het zijn een I eigen meening in te trekken, doch in het belang van de goede en groote zaak moet men dat doen, opdat straks boven de eene groote gemeente Waalwijk fier de Roomsche vlag kan wapperen en er alom welvaart zal komen te heerschen. In naam der Kerk vraagt spr. daarom eenieder zijn plicht te doen. Door die plicht te doen verricht men een pracht- daad en het kan niet anders of met het Kruis voorop zal welvaart en groote zegen over onze mooie, nieuwe ge meente komen Een krachtig applaus bewees den spr. dat zijn krachtige rede had ingeslagen. De heer Krijgsman, wethouder van 's Bosch, hierna het woord verkrijgende zegt op verzoek gaarne hierheen te zijn gekomen, wijl er gevochten zal moeten worden om de eer van de vlag en hij zou zijn naam oneer hebben aangedaan als hij niet op ten strijde was gekomen. Spreker begint met er op te wijzen dat in de samenstelling van het bestuur der gemeente heel wat is veranderd. Het oude meerderheidsstelsel waar men de helft plus 1 van het aantal uitge brachte stemmen moest behalen, heeft afgedaan. Bij dit oude stelsel was het een strijd over personen, iets wat be grijpelijk is en zelfs ook gemotiveerd. Immers het ging toen over de personen en deed dus aan de katholieke zaak geen afbreuk. Nu echter de evenredige vertegen woordiging is gekomen, nu is het niet duldbaar dat een katholiek zich niet houdt aan de katholieke partij. Is de strijd in de organisatie uitge* streden, is de uitspraak daar gevallen, dan heeft men zich daar nu voortaan aan te houden, want dan gaat het niet meer over personen, maar dan gaat het over een zaak, over de groote Room sche zaak. Personen die zich in den tegenwoor- digen tijd de vrijheid permitteeren bui ten de kiesvereeniging om te werken, stellen een daad die moeilijk is te ver antwoorden. In dezen tijd van moeilijkheden en beroering is het gewenscht dat onze katholieke partij in alle lichamen niet alleen krachtig in aantal maar bovenal krachtig in bekwame mannen naar voren komt. Spreker zegt fabrieksarbeider te zijn geweest in 's-Bosch en hij herinnert zich nog alsof het gisteren is gebeurd, wat hij tegen zijn vriend van Foppele heeft gezegd toen hij hem kwam vragen of hij afgevaardigde van de arbeiders in den raad wenschte te worden. Hij heeft toen gezegd dat ze hem niet moesten nemen, uitsluitend wijl hij arbeider is, want miste hij de noodige intelligentie, dan hoopte hij dat ze hem de moeite zouden besparen. Hij huldigde toen en doet dit thans nog niet, de theorie dat een arbeider den arbeider moet kiezen omdat hij arbeider is. Hij kent geen patroonsafgevaardigden, geen middenstandsafgevaardigden of arbei dersafgevaardigden. hij kent alleen Ka tholieke afgevaardigden. Van een Katholiek afgevaardigde moet alleen gevraagd worden of hij de noodige leiding geven kan, of hij voldoende intelligentie bezit gepaard gaande met een practischen blik. hl zekere gevallen kan het aanbeveling zijn of een candi- daat arbeider, fabrikant pf middenstander is, echter mag het nodit een criterium zijn. Spreker heeft dit voorop willen stellen wijl er in de Katholieke partij velen zijn die zeggen, wij kiezen mijnheer A. om dat hij arbeider is en anderen weer, wij kiezen mijnheer B. omdat hij fabri kant is. Dat mag niet en is ook in flagranten strijd met de werkelijkheid. Niet altijd is het de arbeider die het meest voor den arbeider doet of heeft (gj^^WAALV/UK. DOOR ERVARING STERK. gedaan. In 's Bosch heeft een man die zoowat bovenaan stond in den aanslag van den Hoofd Omslag, het meest ge daan voor de verwaarloosde rechten van den arbeider. Die man was de heer Houtman, sigarenfabrikant aldaar. Hem komt de eer toe dat hij op de meest eminente wijze voor de belangen van de verwaarloosde arbeiders is op getreden. Ook dit heeft spr. voorop willen stellen, omdat men goed moet zien dat de arbeider niet voor den arbeider kan zorgen en de fabrikant voor den fabri kant. Nog eens, er moet niet worden gekeken naar het maatschappelijk ambt van den candidaat, maar naar de in- telligentie,- er moet worden gekeken naar wat hij presteert. Zoo ook met de vrouw. Hier is nu geen vrouw candidaat gesteld, maar ware dit zoo, dan moesten de vrouwen niet alleen op de vrouw stemmen omdat deze een vrouw is. Men moet ze alleen stemmen als men overtuigd is, dat ze de noodige liefde en intelligentie bezit om naar beste weten de belangen te dienen en te behartigen. In de organisatie wordt de strijd ge streden en geen enkel goed Katholiek zal na uitspraak van de organisatie, ook al bevalt hem de volgorde minder goed, daarom tegen de Kiesvereeni ging in den strijd gaan aanbinden en verdeeldheid brengen in eigen kamp. Ook is het in dezen tijd gewenscht dat naar den gemeenteraad bekwame mannen worden gezonden, want men leeft in een periode, dat van de ge meentebesturen heel wat wordt gevergd niet alleen, maar dat er ook danig op wordt gescholden. Als men in 's-Bosch hoort spreken over het beleid van Burg. en Weth. dan zou men denken dat het de grootste deugnieten zijn die er rondloopen. Dit behoeft zoozeer geen verwondering nu men door de malaise in groote moeilijk heden is gekomen- Een spreekwoord zegtwaar nauwte is komt niet zelden grauwte, en in de gemeente-finantiën is nauwte gekomen. Bovendien gaat het in de politiek zoo gemakkelijk om de schuld op een uitvoerend college te werpen, ook al is dit nog zoo zuinig geweest. Spr. wijst op het einde van den distributietijd toenMinisterPosthuina zei als zondeblok de woestijn ingezon den te willen worden. Wat Posthuma in het groot heeft ondervonden zullen straks de wethou ders in 's Bosch ondervinden, niette genstaande hij volkomen overtuigd is dat de grootste zuinigheid is betracht. Drie en half jaar heeft spr. op het gestoelte .der eer gezeten. Velen denken dat dit een ideale positie is doch ronduit verklaart hij te hopen dat Onze Lieve Heer u spaart voor zoo'n betrekking want de positie is zeer moeilijk. Met het verlaten van zijn harde bank is ook zijn rust verdwenen. Een ideaal positie is het alles behalve. Waar is het dat men zoo van buiten af mijnheer is, steeds netjes gekleed, dikwijls de hooge hoed op, maar ver geten mag niet worden dat het salaris f 40 is. dat men daar alles, alles van moet doen. Eigenaardig is veelal het idee van het publiek over het beheer van een gemeente. Men wil een zeer goede handhaving van de orde. ja men zou zelfs willen dat van de politie dikwijls i kindermeisjes worden gemaakt. Men wil op iederen hoek van de straat een agent hebben plus nog een verkeers agent, komt het echter op betalen aan, dan is het geheel anders, dan zijn ze nergens voor noodig Bij het stellen i van eischen denkt het publiek nooit J genoegzaam door. Zoo wil men groote woningen voor een redelijke huur. Ze bedenken bij het stellen van zoo'n eisch niet dat dit beduidende sommen kost. Veelal is het ook waar dat zij die de meeste eischen stellen de grootste mopperaars zijn als ze maar een rede lijke belasting moeten betalen Vervolgens behandelt spr. het volks huisvesting-vraagstuk. Daarbij zegt hij, door te zeggen zooals de werkelijke toestand is, vaak "harde waarheden, vooral aan het adres van sommige bouwvakarbeiders. In 's Bosch wil spr. woningen bouwen omdat het broodnoodig is, want 700 ge zinnen wonen bij andere in en 1300'wo- nen in een woning van minder dan f 1.50 huur per week, zoodat gezegd kan wor den dal 8000 a 9000 personen geen redelijke woning- hebben. Voor deze menschen wil hij nu woningen bouwen. Die woningen mogen niet te duur zijn en de belastingbetaler moet er ook niet te veel in moeten bijdragen en om dit te verkrijgen heeft hij de bouwvak arbeiders gevraagd, zonder daarvoor het loon te verhoogen, 2 uur per dag langer te willen werken. Iedereen zal denken dat dit voor de j gemeenschap een weldaad is en op de eerste plaats zeker voor den arbeider. Neen, niet alzoo in de politiek. De socialisten schelden op dit plan en i schreeuwen dat het geld gehaald moet worden waar het is. Daarbij vergeten i ze gewoonweg dat men aan de wet vastzit en dat, heft men hoogere pro gressie, ook de werkman daarvan de gevolgen zal ondervinden. Ze vergeten daarbij ook, dat tal van gefortuneerden 1 naar Vucht gaan wonen, wat ook al weer terugslaat op het belastingbetalen van den werkman. Tal van voorbeelden haalt spr. hierna achtereenvolgens aan om te doen zien hoe onlogisch de massa dikwijls rede- neert. Daarna wijst spr. op de verschillende partijen die in ons land bestaan om tot de conclusie te komen, dat de Katho- lieke partij de meest democratieke partij is. Spr. vindt daarbij de gelegenheid op te merken, dat het dikwijls van groot nut is dat in de colleges conservatieven zitting hebben. De kiezers moeten Dinsdag als ze ter stembus gaan niet denken dat de partijen hier niets afdoen, want ontegenzeggelijk doet dit zeer veel af, vooral naar buiten, want men kan gerust gelooven dat vele oogen gericht zijn op deze verkiezing, om dan straks voor de groote verkiezing, tot u te komen De Vrijheidsbonders speculeren reeds op de stemmen van de fabrikanten en middenstanders en de socialisten op de arbeiders. Immers, overal doen ze hooren dat Minister Aalberse voor een groot deel de schuld is van de heerschende malaise. Gaarne wil spr. toegeven dat aan de verschillende arbeidswetten fouten kle ven, maar hij weet zeker dat Aalberse spoedig zal komen om die te wijzigen. Spr. wijst op Rusland waar een stelletje misdadigers aan het bewind zit en vraagt dan wat voor een Regeering dan beter is. Aan het slot van zijn rede zegt spr, hier te zijn gekomen om een beroep op de kiezers te doen. Praat niet meer over kleinere of grootere kwesties die in de organisatie moeten worden uit gevochten, praat er niet over dat het niet goed is gezien om uit iedere parochie, naar verhouding van het aan tal zielen, candidaten te stellen en dat het beter was geweest te zoeken naar de ineest bekwame mannen. Vergeet niet dat er een overgang plaats heeft en de historie zaken met zich brengt, die zoo maar niet kunnen worden afgeschud. Een katholiek moet weten dat, stemt hij niet op de lijst van de Kiesvereeni ging, verraad pleegt tegenover zijn eigen vlag. De Katholieken van Waalwijk moeten thans het geheele land laten zien, dat men bij de a.s. groote ver kiezing niet op de Katholieken behoeft te hopen, dat de splijtzwam niet in de partij heeft ingevreten. Met een mooi voorbeeld van trouw aan de vlag van een Duitsch officier in het begin van den oorlog, eindigt spr. zijne lezing, welke met een langdurig applaus werd begroet. De heer Van Liempt dankte beide sprekers voor hun opwekkende woorden en bracht hulde aan den ZeerEerw. heer van Riel, door wiens bemoeiingen de groote Kiesvereeniging is opgericht. Na nog er op gewezen te hebben dat slechts het bovenste hokje van de lijst van de Kiesvereeniging, het hokje staande voor den naam van den heer Klijberg, rood moet worden gemaakt, sluit hij met den Chr. groet de verga dering. Waar wij zooveel In ons vermogen was, hebben meegewerkt om te komen tot één Katholieke klesyereenlng en deze pogiogeo tot dusverre zoo uit stekend zijn geslaagd, zoodat hst resul taat Is geweest een lijst, waarmee wij voor den dag kunnen komen, nu zal het ook oiemacd verwonderen, dat wij voor deze lijst der R.K. Kiesvcreenlgiag ook aller steun zoo k-scbtlg mogelijk vragen. Het moet voor elk lid der Kles- vereenlglog, ja voor elk R.K. kiezer vaststaan, dat hij stemt op lijst No. 5 (dus op het eerste hokje vao lijst5, dus alleen voor den naam E- W. Klijberg), daardoor dient hij zijn partij, maar niet minder bei belang onzer nieuwe ge meente. Wij vertrouwen dat mannen zoowel ais vrouwen, allee a. s. Dinsdag hun eere-pllcht zullen doen en dat de lijst der R.K. Kiesvereeniging een zoo groot mogelijk aantal stemmen eoj daardoor een zoo groot mogelijk aantal zetels zal behalen, terwijl wij ten slotte nog even iets willen doen, wat misschien Diet noodig is, n.l. met kracht onze menschen er tegen tc waarsch uwen le stemmen cp de lijst der S.D.A.P. het zal voor deze heeren een krachtproef beteekenen, werkt er allen ean mee, dat deze k acht- proef schitterend mlslukke. Naar aanleiding van de voortdu rende ernstige koersverlaging in de ge wone en pref. aandeelen (urgens en de in verband hiermede ter Beurze loopen- de geruchten omtrent groote verliezen etc. heeft het Hbl. zich tot de directie der maatschappij om inlichtingen ge wend. Gistermiddag ontving het hierop het volgende antwoord De daling in de Duitsche valuta gaat- gepaard met onmiddellijke overeenkom stige verhooging der verkoopprijzen onzer margarine, zoodat uit dien hoofde een winstmarge bleef verzekerd. Door stillegging der Indische bedrij- ven ontstaan geen bijzondere verliezen, omdat de door deze omstandigheden naar Holland verscheepte coprah in onze Hollandsche oliemolens wordt geslagen. I Dat beteekent meer omzet en minder fabriekskosten, welke den Indischen uitval weer goedmaken. re afzet van onze eindproducten heeft in Nederland en België slechts tijdelijk onder concurrentie van de goedkoope buitenlandsche natuurboter geleden. In Engeland is de afzet geheel normaal, in Duitschland zelfs zeer groot. De bedrijfsresultaten in de latere maanden van 1921 en die in de eerste maanden van dit jaar, alsmede de voor uitzichten in de naaste toekomst, achten wij bemoedigend, aldus de directie. Reden voor bezorgdheid achten wij niet aanwezig. De financieele positie is vol- I komen gezond W ECHO VAN HET ZEIDEN, MAATSCHAPPU VAN VERZEKERING OP HET LEVEN

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1