Eerste Blad. De Portierster yan Alfortville. Gemeenteraad FEUILLETON „N00&D-BRABAND" u kHsêM NUMMER 22 WOENSDAG 15 MAART 1922. 45e JAARGANG. Telef. 18 WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHB COURANT. Uitgare: Waalwljksche Stoomdrukkerij Aotoon Tieleo. Telegr.-AdrovECHO. 2)it nummer bestaat uit "Jwee Bladen. D RUNEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 16 Maart des avonds ten 7 uur. Voorzitter Edelachtb. beer O. van Huiten. Ongeveer 7.15 uur opent de oor- zitter de vergadering, afwezig de heer Th. Elshout. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten, waarbij ze hun goedkeuring verleenen aan het raadsbesluit om den Hoofd. Omslag in 6 termijnen te doen betalen. Bergmans. In bijzondere gevallen zal er echter toch nog van afgeweken kunnen worden. Voorzitter. Neen, dat gaat niet de termijnen zijn niet te kort op elkaar. Bergmans. Tegenwoordig kan het voor de arbeiders nog wel eens moei lijk zijn. Van de Wiel. Er zijn nu reeds meer termijnen gesteld dan vroeger. Van Son. Bijzondere gevallen zul len er altijd blijven, ook al zal men nog meer termijnen stellen. Wordt goedgekeurd. 2. Adres van den heer .J. 1'. van Rooij, hoofd der school te Wolfslioek, houdende het verzoek om te worden overgeplaatst naar de school in het Dorp. Voorzitter. Burg. en Weth. hebben aan den inspecteur advies gevraagd en deze heeft tegen overplaatsing ab soluut geen bezwaar wijl hij hem heeft leereu kennen als een zeer plichtsge trouw onderwijzer. Burg. en Weth. stellen voor gunstig op het adres te beschikken. De heer Bergmans zegt dat het al tijd gewoonte is geweest om bij een vacature een oproeping te doen en al- gemeene bekendheid daaraan te geven. Er is nog een persoon uit de gemeente die een geboren onderwijzer is en die zou dan geen kans krijgen om bij een vacature te solliciteeren. Voorzitter. Toen er destijds eene va cature was in de Wolf shook hebben we eene oproeping gedaan en gezegd dat onderwijzers in het bezit van acte landbouw en Fransch de voorkeur zou den krijgen. Waar acte landbouw voor deze gemeente van groote beteekenis is, hebben Burg. ep Weth. gemeend op het verzoek te moeten ingaan vooral ook nog wijl er nu daardoor toch nog een vacature komt voor hoofd der school, Bergmans. Al heeft hij alles, dan zou ik zeggen mag men nog niet van de gewoonte, om eene oproeping te doen. 90). Ook vind ik het jammer dat, als ze in de Wolfslioek een goede kracht heb ben, deze dan moet worden weggeno men. Vooral is dit jammer als we hier zelf ook een goede kracht hebben die misschien spoedig in het bezit zal zijn van acte Duitsch, tenminste dat staat voor de deur. Voor van Rooij blijft het 't zelfde in zijn salaris waar hij staat. Daar komt nog bij dat hij de jongens kent en de jongens aan hem gehecht zijn. Ik ben er daarom niet direct voor te vinden om hem zoo maar over te plaatsen. Ik zou nog even goed eene oproeping doen, nu lijkt het mij zoo'n klaar gemaakt zaakje, ik weet niet, ik kan h<jt mis hebben, maar nou is het zoo'n ouderonsje, daar lijkt het ten minste zoo op. Er kunnen toch even goed uitstekende krachten bij de sol licitanten zijn. Het lijkt wel dat hij de zaak hier komt regeeren. Van Son. Wat Bergmans daar al lemaal zegt, daar stem ik niet mee in. Ik heb ook een jongen op school en ik moet eerlijk zeggen dat ik van Rooij bij ons niet graag mis want' hij leert buitengewoon goed af en ben bang dat van Rooij, als we hem hier niet benoe men, in de Wolfslioek zal blijven. Ik geloof het niet want als we hem hier niet benoemen zal dat voor hem eene beleediging zijn. Ik zeg nog eens dat ik hem bij ons niet graag mis, maar om hem in ieder geval in deze gemeente te behouden zou ik. hem liever hier zien benoemd, want iemand te hebben in het bezit van acte Landbouw zegt voor deze gemeente heel veel. En acte land- en tuinbouw behalen er niet veel, dat is heel moeilijk heb ik meer malen hooien zeggen. Als ik maar wist dat we hem in de Wolfshoek zou den houden, dan kreeg hij mijn stem niet, maar daar ben ik nu juist bang voor en om hem voor de gemeente te behouden, ben ik voor het voorstel van Burg. en Wethouders. Bergmans. Ik apprecieer het dat van Son recht voor de zaak uitkomt. Dat dreigen van van Rooij om uit de gemeente te gaan als hij zijn zin niet krijgt, nou, wat zal ik daar van zeggen. Is daar het onderwijs mee verloren als hij weggaat. Dat is toch zeker niet waar want er zijn meer goede krach ten, dat gelooft men toch wel. Om niet te ver te gaan zal ik hierover verder niets zeggen. Van Son. Ho, Bergmans, ge hebt van mij niet gehoord dat hij dreigt met vertrek. Ik denk dat hij veel te slim is om daarover iets te zeggen. Bergmans. Ik meende het uit uwe woorden te mogen concludeeren. Van Son. Dat zijn mijn gedachten. Van niemand heb ik er iets over liooren zeggen. Voorzitter. Ik zal het voorstel van Burg. en VVetli. maar in omvraag bren gen aangezien over deze zaak nu ge noeg gesproken is. Het voorstel in omvraag gebracht wordt aangenomen met 5 stemmen. Tegen een stem die van den heer Bergmans. Voorzitter. Wij zullen dus eene op roeping doen voor hoofd der school te Wolfshoek en zullen daarvoor adver tenties plaatsen in „De Katholieke School" en „Het Huisgezin". 3. Missive van Ged. Staten van Noordbrabant betreffende jaarwedde- regeling burgemeester, secretaris en ontvanger, met voorstel van Burg. en Weth. Ged. Staten stellen voor het salaris van den burgemeester te bepalen op minimum 2500, maximum 3250 en voor den secretaris hetzelfde. Voorzitter. Nu is het voor den bur gemeester 3000 en voor den secreta ris 2750. Burg. en Weth. zijn, met het oog op de bezuiniging, tegen dit voorstel. Van Halder. Overal ziet men een pogen om de salarissen te gaan vermin deren en Ged. Staten zouden het voor de ambtenaren nog gaan verhoogen. DOOD ERVARING STERK. Daar is nu toch alles tegen te zeggen Van de Wiel. De ambtenaren zijn steeds met hun salaris omhoog gegaan en nu overal de salarissen worden ver laagd, gaat het niet aan om deze nog maar weer te gaan verhoogen. Boven dien heb ik ook nog hooren beweren dat men bier zeer tevreden is. Voorzitter. Wat mij betreft, ik ben zooals het nu is geregeld buitengewoon tevreden. Van Son. Ged. Staten zeggen maar die salarissen moeten omhoog en bron gen de gemeente op een last dat bet bar is. Overal is bet loon gezakt en nu zouden Ged. Staten verstandiger doen wanneer ze met een voorstel kwa men om de loonen met 50 pCt. te ver minderen. Dat zou van hen een veel verstandiger voorstel zijn geweest. Met die salarissen is het tocli wat gek gegaan, want als men nagaat dat hier voor 8 10 jaar geleden de bur gemeester 350. salaris kreeg, en de Secretaris .500, dan ziet men dat ze,' nogal wat omhoog zijn gegaan en wie moet dat. allemaal betalen? De min dere menscli kan dat allemaal maar opbrengen. Ik stel voor Ged. Staten te berich ten dat ze het salaris maar met 50 moeten verminderen. Voorzitter. Dat is langer dan 25 jaar geleden. Van Sou. Gij bent toch niet 350 begonnen. Voorzitter. Ja, onderhand voor 30 jaar geleden. Van Son. Dat kan de nog in de no tulen zien. Voorzitter. De salarissen zijn tel kens om de vijf .yaren herzien. Van de Wiel. Vroeger was het ook niet in orde. Van Son. To^n was het wel in orde. Ze hebben het er toch best mee gedaan. Van de Wi?el., Neen, van Son, dat was toen net zoo goed er geheel naast. Van Son. Ik stel liet toch voor. Br gmans. Ik zou toch zoo ver niet gaan van Son. Van Son. Wacht maar, men er vanzelf wel toe gaan. Bergmans. Ik zou ken. Van Sou. Als ze steunen, dan behoef niet in te trekken. Van der Wiel. We moeten het appre- cieeren dat Burg. en Weth., dat is ook de Voorzitter, voorstellen om op het verzoek van Ged. Staten niet in te gaan. Met algemeene stemmen wordt hier na het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. Verzoek R. K. Kerkbestuur alhier om voorschot volgons art. 1010 Lager onderwijswet ten behoeve der bijzon dere. school, met voorstel van Burg. en Weth. Burg. en Weth. stellen voor 5.94 per leerling ta verstrekken. Conform hert voorstel van Burg. en Weth. wordt "besloten. Verzoek van het bestuur van de Vakschool om een voorschot. Van Son. O, jé, komen' die ook al te kort. De heer Bergmans zegt dat het niet juist is zooals in de gemeenté het praatje wordt rondgestrooid. Dat om een voorschot wordt gevraagd komt wijl er een nieuwe Nijverheidswet is gekomen die bepaalt dat de gemeente een zeker bedrag aan de school moet geven. Het bestuur van de school is er eerdaags zal over moeten het toch intrek - het ik niet willen hot vanzelf zelf van overtuigd dat die bijdrage, zooals de wet ze voorschrijft, te hoog is. Er zijn menschen, zegt spr., die in de gemeente het praatje rondstrooien dat door de gemeente 6000 subsidie aan de school zal gegeven moeten wor den. Dat is niet juist, lang niet juist. Dat lijkt er nog niet op. Spr. wijst er dan verder op dat het bestuur alles in het werk zal stellen opdat deze subsidie zoo gering moge lijk zal zijn. Van particuliere zijden is 10.00 toegezegd.*' Hetschoolgeld van leerlingen vaiV buHten dë gemeènte is geschat óp 1500, dat is wat (U1 ge- 'meehtebesturen Wit.li die 'johgehs wo nen. bijdragen.Van OOOo'svfhfci'die is dus nog geen sprake van.liet1 be stuur stelt alles in het werk om 'het op zoo'n klein bedrag mogelijk terug te brengen. De Voorzitter deelt mede, dat Burg. en Weth. met het bestuur van de vak school naai- aanleiding van die wet een conferentie hebben gehouden. Op die conferentie is de zaak van alle kanten bekeken en getracht een weg te vinden die aan de gemeente zoo voordeelig mogelijk is. Van Son. 't Is wel mooi hoor. Waar moet alles vandaan komen. Bergmans. Dat heb ik, als ge geluis terd hebt, uiteengezet. Voorzitter. Tijdens de besprekingen met het bestuur van de vakschool heeft dat bestuur de toezegging gedaan dat. ze alles in het werk zullen stellen om het bedrag van de subsidie zoo laag mogelijk te bonden. En zooals we van den heer Bergmans gehoord hebben zijn ze al aanstonds den goeden weg ingeslagen. 30 procent kan tegemoet worden gezien van de buitenleerlingen en die zijn er 31 en 21 van deze ge meente. Dat alles wordt nogal een aar dig bedrag. Die absoluut niet in staat zijn het schoolgeld te betalen, daar komt liet Rijk nog wel in ten goede. Bergmans. Ook zou nog getracht worden van de Provincie een subsidie te krijgen. Voorzitter. Mogelijk dat deze ook nog in de kosten zal tegemoet komen. Alles wat er verder komt is ten voor- deele van de gemeente zelf. Zooals Bergmans zegt komt er van de buiten gemeenten reeds 1500. Bergmans. Dat is zeker niet over schat, want daar is men zeer voorzich tig mee geweest. Voorzitter. En dan een bijdrage van particulieren van 1200 maakt samen al 2700.Laten we hopen dat de Provincie nu nog eens 1000.bij draagt. De heer Bergmans wijst er op dat na verloop van eenige jaren de aflossing ook is afgeloopen en daardoor veel kosten minder worden.' Bij eene even- tueele liquidatie zou de school aan het armbestuur komen, dat zit bij dit be stuur voor. Hef bestuur wil in alles inschikkelijk zijn en het heeft van B. en W. dat ook mogen ondervinden. De lieer Van Son heeft niets tegen een vakschool, integendeel, bij acht 't een nuttige instelling, maar de op- Dit blad verschijnt WOENSDAG- RN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. M ECHO VAM HET 71IHEV r/jr „P* F oho var Hn T.aUtrn „Ren beetje te sterk gebraden." „Jk merk er niets van." „Zyt fdj nog pltya even goed tevreden over uwe intrekking by mijnheer Har- mant?" Lucien fronste de wenkbrauwen. „Ju", antwoordde hij nochtans. „Mijn pa troon betuigt ml) bet vleiendst vertrouwen, en daaromtrent hel) ik u iets mede te dee- len,. dat u minder aangenaam zal zijn." „Wat dan?" vroeg Lucia levendig. ,.Is 't slecht nieuws?" „Slecht en goed tegelijk, naar gelang men het opneemt. Wy zullen elkander in twee Zondagen niet zien." De oogen van het meisje stonden vol tra nen. „In twee Zondagen," herhaalde zij. „En waarom?" „Ik moet voor veertien dagen a drie weken op reis. Mijnheer Harmant zendt mij naar Bellegarde, om liem daar te vervangen bij liet plaatsen van groote machines." „Dan is het in ons eigen belang?" „Ja, liefste, zeer in ons eigen belang." „In Gods naam dan, zoo het ons huwe lijk verhaasten kanGij zult dikwijls schrijven, niet waar?" „Alle dagen, dat beloof ik uTreur dus niet over mijn vertrek. Drie weken zijn spoedig voorbij. Wanneer ik terugkom, zal de vreugde van het wederzien ons de droe vige uren der scheiding doen vergeten. Eu dnn, ik herhaal het u, deze reis is zeer voor- deelig voor ons. Ik ontvang eene aanzien lijke schadeloosstelling. Zoo gij eens wist afwijken. Ik zal op van Rooij zijn be kwaamheden niets afdingen maar wat heeft men hier b.v. aan acte Fransch. Dat noem ik maar een beetje decoratie, dat mondje vol Fransch dat ze hier leeren is niets. Bovendien is dit niet eens meer de handelstaal. Dnitsch en Engelsch is voor handel en industrie veel harder noodig en daar mag hier wel terdege rekening mede worden ge houden. hoezeer ik er naar verlang mij met mijn kapitaal te kunnen vestigen „Waartpe deze haast? Gij zyt hij uw pa troon toch zeer tevreden?" „Ja, maar toch is er iets, dat mij niet bevalt, iets, dat ik u later wel zal niode- deelen." „Waarom nu niet?" „Laterherhaalde Lucien Labroue. „Wel," haruam Lucia, „indien alles u niet even goed bevalt bij den heer Paul Harmant, tracht dan zoo spoedig mogelijk de noodige middelen te vinden om de fabriek uws va ders weder op te bouwenNu uw naam gunstig bekend wordt, zal het u niet moei lijk ztfn een vennoot te vinden." „Daaraan zal ik denken, zoodra ik van mijne reis terugkeerLaat ons thans over iets anders spreken. Het spijt my zeer dat gij gedurende mijne afwezigheid mama Lison niet aan uwe zyde hebt. Die brave vrouw zou een uitstekende waakster over u zyn". „Gisteren was hare meesteres, naar het schijnt eenigszins beter. Zoodra die beter schap toeneemt, zal mama Lison weder tot lui re vroegere gewoonten terugkeereu en een goed gedeelte van den dag in mijn gezel schap doorbrengen. Mij zou dat ook zeer aangenaam zijn, want ik heb tegenwoordig veel te doen. Was zij maar in staat voor mijne keuken te zorgen en de noodige bood schappen te doey, dan kon ik aan mijn werk blijvenSpoedig zal z\j blerkomen, doeb slechts voor een oogenblik, om mij goeden dag te wenschen." DRIE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. WQ zullen (le beide verloofden hun maal laten eindigen, lien over de blijde toekomst laten onderhandelen en intusschen gaan wij Ovidius weer opzoeken, dien wij het oude huis hebben zien naderen om te vernemen, waar Lucien zijn bezoek bracht. Dit was zoo gemakkelijk niet; daartoe behoorde een vast plan opgesteld te worden. De portierster kon hij niet ondervragen. Daaraan viel zelfs niet te denken. Zoo zou hij toch de aandacht op zich vestigen en zich verdacht maken. Doch hij hoopte, dat de verliefden in den namiddag te zamen het huis zouden verinten, en kende hij eenmaal MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN de trekken van het meisje, dan zou het hem niet moeilijk vallen nader te worden inge licht. Reeds geruimen tyd wandelde Ovidius op en neder over de kade, stak dan weer de straat over en stond stil voor een grooten messen win kei. die met zijne nette etaluge zeer de aandacht des mans scheen te trek-- ken. Dan weer staarde hy naar boven om te zien of de verliefden niet. aan het venster verschenen. Men ziet, dat Ovidius zijne taak zeer nauwgezet opnam. Eensklaps stiet de bespieder een doffen vreugde kreet uit. Waarop hij gerekend had gebeurde thans. Een venster werd geopend op de hoogste verdieping. Eerst verscheen Lucien Labroue en toen de jeugdige Lucia. Niettegenstaande den afstand onderscheid de Ovidius zeer goed de trekken van het meisje. „Ho! Ho!" sprak by, „de kerel heeft nog zoo een slechten smaak niet! Wat een lieve kleineThans heb ik hare photografie in 't hoofd. Ik zal ze niet meer verliezen." Lucia hield een witten zakdoek in de hand en spreidde dien op de leuning uit, waarmede het venster aan de buitenzijde voorzien was, alvorens zij er met de ellebogen op rusitte. Lucien. volgde haar voorbeeld en met de blikken op den verren horizont praat ten de verloofden vroolijk en lachten dik wijls dat zy schaterden. Eensklaps hief Lucia, die eenig gerucht waarnam, de armen omhoog; de zakdoek viel naar beneden en kwam voor Ovidius voeten terecht. Deze raapte hem haastig op. Van boven wist het meisje door duide lijke teekenen te beduiden, dat het haar zakdoek was en Ovidius deed haar op de zelfde wijze door gebaren verstaan, dat hij het voorwerp by de portierster zou afgeven. De verloofden verlieten het venster. Ovidius, hoogst tevreden over hetgeen er gebeurd was, waardoor hem zQne taak zeer werd vergemakkelijkt, was reeds op het bin nenplein. Juist op dat oogenblik hield voor het huis eene victoria stil en Mary Harmant stapte uit. Op hare beurt verdween z(J onder de lage poort. Trijs der Advertentlën 20 cent per regelminimum 1.50. Reclame» 40 cent per regel. Zoodra tie portierster ontwaarde, dat Ovidius Sotiveau, als een metselaar gekleed, tot haar naderde was zy opgestaan. „Wat wenseht gij?" vroeg de vrouw. „Madame," antwoordde hy, „hier is een zakdoek, dien een jonge juffrouw van de zesde verdieping van dit huis heeft laten vallen." En hy reikte haar het fyne doekje aan, dat een lichten maar aaugenamen geur uit wasemde. „Van de zesde verdieping?" herhaalde de portierster. „Danj woont de modiste, mejuf frouw LuciaDank u. brave man, ik zal hem haaT ter hand stellen." „Ik kitun," riefl) Lucia boven yan de trap. Ovidius wist Teeds genoeg. Hy wilde vertrekken, en toen hij zich omkeettle, stowd hy tegenover Marv, welke hem den weg versperde. Met eene vert>azing, gemakkeiyker te be grijpen dan te beschrijven, wierp hy zich ter zyde en wendde het hoofd af om niet herkend te worden. Doch Mary staarde hem zelfs nieta un. „Mejuffrouw Lucia», de modenaaister?" vroeg zy. „Op de zesde verd iepiug, mevrouwde deur rechts." „Ik dank u". „Het jonge meisjew 'ondde zich naar den trap, den metselaar n iet zorg vermijdend, wiens kleereu geheel jnet kalk besmeurd waren. Ovidius haastte zich naar buiten. Lucia kwam naar be tieden. „Gy hier, mejuffrou' vriep zy op vroo- ïyken toon uit. In dit 1 Huis?" I „Ik ben gekomen om u een bezoek te brengen, lveste Lucia," antwoordde Mary. „O, gy maakt my g Öukkig!... Wat zult gö verbaujsd staan! „Verbaasd?Ik - „Ja me(juffrouw." „Ik ze;r u op het o «'genblik niets meer. Dadelijk zult gij 't zi en-. Stijg langzaam op, raejiAffrouw, en vei moei u niet te zeer. 't Is zes verdiepingen hoog," voegde Lucia er by, <Jen zakdoek uit i <Üe handen der por tierster overnemend. Op de tweede verdie ping stond Mary stil om adciu te halen. Zy kj-on niet verder, pianhteloos hygde zy naar adem. „Wilt gy op myu arm leunèn. mejuf frouw?" vroeg Lucia. „Volgaarne." Én Paul Harmant» dochter, met de eene hand de leuning vasthoudend en met de an dere zich vastklampend uan den arm der modiste vervolgde moeilijk haren weg naar boven. „Wat is het lief en beminnelijk van u, mejuffrouw," sprak Lucia, „dat gy hier tot my zyt gekomen! Want 't is wel voor mij dat gij komt. Uw pak is nog niet klaar." „Ja, ja, 't Ls voor uvoor u alleeu,.., liefste. Reeds lang was ik van plan u te komen opzoeken „Gy maakt my waariyk gelukkig!... En wat zal hy verwondprd zyn!" „Iiy?... Wie dan?" vroeg Mnry nieuws gierig. „Ziedaar niyn geheim!Dadelijk zult gij het wel zien." Na op elke verdieping-wat gerust te heb ben kwam men eindelijk waar men wezen moest. Lucia naderde de deur barer kamer. Na 't vertrek zjjner verloofde was Lucien weder naar het venster gegaan eu staarde verwonderd naar de victoria,'die vdbr het huis stilstond. .Dat Ls zonderling!" zeide hy. „Die paar den, die livrei! Maar die ken ik!... Men zou zeggen dat het een rytuig is van mynheer Harmant... Doch wellicht vergis ik my. Er zyn te Parys zoovele ekwipages die op el kaar gelijken." Toen hy de deur hoorde openen, wendde hy het hoofd om en zag op enkele stappen van de deur de jeugdige Mary, geheel buiten adem, maar met lachend gelaat. zy en hy stieten tegelijk een kreet van verbazing uit. Lucien werd doodsbleek. Mary wankelde op hare voeten en bracht de hand aan de linkerzyde harer borst. „Welnu, wat zegt gy van deze verras sing?" vroeg Lucia, die geheel van vreugde vervuld, niet den zonderlingen aard der ontroering bemerkte van de twee personen, die elkander daar zoo toevallig ontmoetten. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1