weede Blad. lU3SI. «I <f se L13ST C111ST.-IISI. m s. o. a. p. Dit ons Parlement OFFICIEUSE UITSLAG van de Gemeenteraadsverkiezing van Waalwijk, op Dinsdag 14 Maart 1922. Provinciaal Nieuws 2 5 I 2 s 2 - NUMMER 22 WOENSDAO 15 MAART 1922. 45e Jaargang. Uitbreiding van Staatsbemoei ing en on der wijsnit gaven. De aanstaande Troonkioestie. Ge volgen der bezuiniging. Ont groeningsschandalenkunst, een nieuwe hoogleeraar, zomertijd enz. Het is een natuurlijk gevolg van ue uitbreiding der Staatsbemoeiing met liet maatschappelijk leven, dat ook de Staatsuitgaven stijgen. En waar die bemoeiing met het onderwijs de laatste halve eeuw beduidend is toegenomen, is liet dan ook alleszins begrijpelijk, dat de begrooting voor onderwijs een bizondere neiging tot aanmerkelijke en snelle stijging vertoont. Dit zou misschien minder opvallen en tot min der kritiek aanleiding geven, wanneer de tegenwoordige malaise-toe.standen ons niet noodzaakte ieder dubbeltje tweemaal om te keeren en wanneer niet juist in dezen tijd de tinancieêle uitwerking zichtbaar werd van een wet, wier uitvoering onvermijdelijk de kosten van het onderwijs in bijzondere mate moest opvoeren. Ook na de aan vang van de Schoolwet van Kappeyne van de Cappello, die zooveel beroering in ons land bracht en de onmiddellijke aanleiding werd van den schoolstrijd, welke, na jarenlang onze politiek be- heersclit te hebben, door «leze nieuwste Lageronderwijswet een eind nam, ook na de aanname van de Schoolwet, zoo herinnerde minister De Visser, regende het klachten over de hooge onderwijs uitgaven. Maar we leefden toen in een anderen tijd en voelden de stijging der uitgaven wellicht niet zoo. Ongetwij feld had ze en de heer van Wijnber gen wees daar dan ook opechter in vloed op de huidige stijging. Want de nieuwe wet strekt tot gelijkstelling van het Openbaar en het Bizonder Onder wijs. En de opzet van het Openbaar Ouderwijs, die de heer Van Wijnber gen duur noemde, moest dus op de kosten, door de nieuwe wet veroor zaakt, influenceeren. Toch scheen ook de minister van meening, dat bezuini ging onvermijdelijk was, waartoe hij een Bouwwetje wilde indienen, dat on- noodige scholenbouw zou beperken. Maar toch meende hij er op te moe ten wijzen, dat, vergeleken met lan den als Frankrijk en Duitschland en de Scandinavische landen, onze onder- wijs-uitgaven niet zoo abnormaal hoog waren. En in verband daarmee wees ook de heer Gerard er op, dat van de kosten van 148 millioen (in 1910 was het nog 29 millioen) maar een deel, nl. 99 millioen, voor Lager Onderwijs kwam. Van bezuiniging door middel van niet-invoering van het 7e leerjaar, wilde de minister echter niets weten. Maar wel toonde de begrooting het streven om daartoe op andere wijze te geraken en tal van wensehen van afge vaardigden stuitten op deze bezuini gingsneiging af. Zoo moest de bouw van een nieuw geologisch laboratorium, waarvoor de Bataafsche oorspronke lijk een half millioen had aangeboden mits er 3 hoogleeraren werden benoemd worden opgegeven omdat de Staat de overige 1-J millioen onmogelijk kan bij passen, ook al toonde blootlegging van de feitelijke toestand (95 studenten in een zaal voor 42) de noodzakelijkheid wel aan, moest de uitbreiding van het Nijverheidsonderwijs stopgezet en de vraag naar verhooging der salarissen bij het Middelbaar Technisch Onderwijs afgewezen worden en de subsidieering van schippersscholen, ondanks hinder nis, op 50.000.bepaald blijven. Een motie van den heer Otto om ver goeding voor lessen buiten de gewone lesuren, door onderwijzers in '19, '20 en 1921 gegeven werd op andere gron den afgewezen. Tegen een amendement van dezen afgevaardigde, die uit zuinigheids overweging het lectoraat in experimen- teele psychologie te Utrecht niet in een professoraat wilde veranderen, hield de minister echter evenzeer stand als tegen het amendement Zijlstra dat verhooging van de post voor opvoeding van de vrije jeugd wilde weigeren. En de Kamer gaf hierin den minister ge lijk. Over de ontgroeningsschandalen te Utrecht, die niet te vergelijken bleken met de molestaties in den groentijd te Leiden, heeft de Minister zijn scherpe afkeuring uitgesproken, dreigende met liet wegzenden der schuldigen van de universiteit bij herhaling, de waarde der kunst als cultuursfactor en middel tot hooger opvoering van het zedelijk peil van een volk nadrukkelijk erkend, toen de heer Van Berensteyn en ande ren de hooge belastingen op kunstvoor- stellingen gispten, de sluiting van de gyneacologische kliniek te 1 treclit, aangewezen als een gevolg van het ge brek aan werkkrachten, toen mejuffr. Groeneweg over de te lange diensttij den van 't verplegend personeel klaag de en de benoeming van Dr. Cramer als professor aan de Utrechtsche Uni versiteit verdedigde tegen de beden kingen van de heeren Duymar van Twist en Schemer, die de ethische theoloog als onrechtzinnig, voor Utrecht niet geschikt achten. Bij de begrooting van Binnenland- sclie Zaken zijn de wetsontwerpen tot afschaffing van de Zomertijd van de heeren Deckers en Braat door een mo tie van den heer Beumer voorloopig van de baan geraakt. En in de Eerste Kamer is bij de begrooting van het Staatsboschbedrijf over bebossching van woeste gronden gesproken. Aantal kiezers. Uitgebr. stemmen. Van onwaarde. Geldige stemmen. Waalwijk, 14 Maart 1922 Gisteren had onder zeer groote belangstelling de verkiezing voor den nieuwen gemeenteraad plaats. Er waren nietteodo heel wat thuisblijvers, er zijn 4249 kiezers en er werden 3533 stem men uitgebracht, dus zoowat 700 die niet stemden. Over den uitslag die we des avonds nog zooveel mogelijk es hedenmorgen algemeen bulletloeei den hebben we niet veel te zeggen; we gelooven dat de zetels der partijen over 't geheel ge nomen, verdeeld zijn, zooals dat te ver wachten was. De S. D. A. P. behaalde begrijpelijkerwijs geen zetel. 138 stem men in de geheele gemeente is ook wel geen verontrustend cijfer, maat 't gaat toch crescendo, Jammer Is het dat de stemming op de lijst der R.K. Kiesvereenlging voor voormalig Besoijen en Baardwijk zoo'n slecht resultaat geeft en dit is natuurlijk in hoofdzaak te wijten aan het meer dan ergerlijke voorkeurstemmen op de katho lieke lijst. Organisatorisch is deze lijst eeu werkelijk droevige getuigenis van 't geen men organisatie-plicht en be trouwbaarheid noemt 1 Dan kunnen deze leden een voorbeeld nemen aan 't stemmen der andere partijen l Werkelijk het aanzien der R.K. Kiesvereenlging heeft weer eens een ge voelige klap gekregen. In de veteeniging had de st'ijd gestreden moeten worden en toen die was afgeloopen, had men ook organisatorisch moeien stemmen. Daar had men ook de arbciderscandi- daten naar voren kunnen en moeten schuiven. Men heeft dat niet gedaan, maar bij de officleele stemming het voor keur-stemmen zooveel mogelijk gepro pageerd en zoo deze lijst vrijwel in de war gestuurd. De vader dezer beweging heeft wel succes en kan de St Antoaius- parochle wel tevreden zijn met vier raadsleden I Voor de rest feliciteere» wij de ge kozenen en spreken de hoop uit, dat de nieuwe, raad zal werken in 'i waarachtig algemeen belang van Groot Waalwijk. Maandagavond hield de R. K. Werkliedenvereeniging hare jaarvergade ring in de groote zaal van den R. K Gildenbond. De heer Passier opende ongeveer half acht de vergadering, heette de aanwe zigen welkom en drukte zijn spijt er over uit dat de opkomst zoo gering was. Vooral speet hem dit nu de heer Fop- pele kwam spreken over de werking van de arbeidsbemiddeling, een nuttige in stelling waarvan men over het geheel genomen nog te weinig afweet. De secretaris der vereeniging, de heer C. Didden, bracht hierna een zeer uit voerig en keurig samengesteld verslag uit. Daaruit bleek, dat het aantal leden van 1084 tot 871 is teruggeloopen en alzoo dus 213 leden de vereeniging hebben verlaten. Een instelling van de v'ereeniging de coöperatie Helpt u zelf, is opgedoekt moeten worden. De andere instellingen daarentegen verkeeren in bioeienden toestand. De Voorzitter dankt den secretaris voor diens uitgebreid verslag en zegt dat men uit deze samenvatting van werk- zaamheden een beeld krijgt hoeveel werk er voor de leden is te doen. De heer Foppele hierna het woord verkrijgend, verklaart alleen te komen om de werking van het arbeidsbemid deling uiteen te zetten. Onbekend maakt onbemind. Dit spreekwoord kan ten volle op de arbeidsbemiddeling worden toe gepast, want spr is er van overtuigd, dat, is men met het instituut beter op de hoogte, de belangstelling en mede werking grooter zullen worden. Wat de arbeidsbemiddeling beoogt? Niets anders dan behulpzaam te zijn Klijberg, E. W. Groenen, J. P. Timmermans, B. J. H. C. Gragtmans, J. Eibers, W. P. C. Verwiel, P. W. H. Qraaff, de Adr. Surig, H. A. W. Donkers, H. G. Smolders, F. C. Mee, van der J. A. Broek, van den Adr. A. Roxs, F. C. Geld, van der J. C. L. Aa, van der P. Brekelmans, W. Spapens, J. C. w 3 I cc S "S D "2 M S cc m D S 1423 1219 1205 1023 27 I 22 1178 1001 623 17 35 25 13 17 3 1 10 60 8 1 1 9 84 50 1 7 364 11 26 21 17 3 28 2 4 97 12 9 4 2 126 58 5 2 805 712 4 708 802 654 8 235 35 8 2 4 3 23 1 2 4 10 22 306 1 7 2 4 3 7 50 7 50 3 12 4249 3594 61 3533 1528 64 76 50 38 26 38 4 64 187 70 14 7 27 220 133 6 9 2567 S Aantal kiezers. Uitgebr. stemmen. Van onwaarde. Geldige stemmen. Vermeulen, P. Driel, van M. Buddingh, J. Schotp, W. G. Blok, A. Treffers, A. Roggeveen, C. Hartog, L. Gent, van A. Hammen, v. d. J. M.Dz. Hammen, van der N. M. Vuuren, vaa M. J. N. Raat, de A. P. Maijers, A. W. C. 1423 1219 1205 1023 27 22 2 5 D E cd S 1178 805 712 4 1001 708 41 27 46 31 802 654 8 646 4249 3594 61 3533 13 109 162 2 1 89 2 i 47 3 1 86 3 1 2 1 34 3 2 128 67 1 1 29 5 7 209 287 2 2 1 6 298 308 3 2 2 3 3 321 116 12 10 138 GEKOZEN: R. K. KIES VEREENIGING: Klijberg E. W. Groenen J. P. Timmermans B. J. 11. C. Gragtmans J* Eibers, W. P. C. Verwiel P. W. H. Graaft, de Adr. Geld, van der J. C. L. Smolders, F. C, Aa, van der P. Klesdccler 172. CRIST. HIST. KIESVER. Vermeulen, P. LIJST VR1JZ.-DEM. Roggeveen, C. Oomens, J. om den arbeider, die werkeloos is ge worden, zoo spoedig mogelijk aan werk te helpen. Zoowel voor werkgevers als werkne mers is dit bureau van de grootste be- teekenis. Werk verheft den arbeider. Niet wer ken verlaagt hem. Dit feit heeft men ten allen tijde kunnen constateeren en daarom heeft de overheid ingegrepen om het euvel zooveel mogelijk te be strijden. Vooral bij de tegenwoordig heer- schende algemeene malaise is het voor den werkman noodzakelijk dat er goed werkende arbeidsbemiddelingsbureaux zijn. Arbeidsbemiddeling is niets nieuws, arbeidsbemiddeling was er vroeger al. Toen kwamen de werkeloozen op een aangegeven plaats bijeen, waar dan de bazen kwamen om de knechts te huren. Ook tijdens het beslaan der Gilden be stond reeds eene z g. arbeidsbemidde ling. Met het veranderen der tijden en om standigheden moest ook de arbeidsbe middeling worden gewijzigd en aan de behoeften worden aangepast. Sinds 30 jaar lang heeft dit vraagstuk de aandacht der overheid gehad, want deze weet maar al te goed dat werke loosheid, zoowel op godsdienstig gebied als op het gezinsleven, grooten invloed uitoefent. Werkeloosheid leidt tot pau perisme en dat moet worden voorkomen. Vooral de wereldoorlog heeft een groote malaise in alle landen doen ont staan. Alleen in ons land met zijn 6 millioen inwoners zijn op het oogenblik meer dan 80.000 werkloozen en onder deze zijn er die reeds 2 jaar nu zonder eenig werk zijn geweest. Dat een arbeidsbemiddelingsbureau nu goed werk verricht, behoeft geen be toog. En toch, er zijn nog steeds arbei ders die van de veronderstelling uitgaan, dat het alleen minderwaardige krachten zijn die zich aangeven. Niets echter is minder waar, want door de malaise worden alle werklieden getroffen. Inde schoenindustrie zelf is dit reeds duidelijk genoeg te zien en het zal nog duidelijker te zien zijn als straks nog grooter wer keloosheid komt en deze verwacht men hier zeker. Wel is door het hoofdbestuur van den Bond reeds eenige malen bij j den minister aangedrongen om den invoer van schoenen stop te zetten, doch wie zal zeggen of het dan reeds nog niet te laat is. Niet alleen voor de minderwaardige maar ook terdege voor de goede vak lieden is arbeidsbemiddeling noodig en noodzakelijk en voor het bureau is het van groot belang dat men prima krach ten kan aanbieden. Spreker zet vervolgens uiteen hoe het bureau functionneert. Na er nog op gewezen te hebben dat de practijk heeft uitgewezen dat alleen Rijksbureaux goed blijven functioneeren en ook dat men bezig is speciefiek katholieke bureaux op te richten, ein digt spreker onder luid applaus zijne rede. De Voorzitter dankt den spr. voor diens leerzaam betoog en verzoekt den penningmeester verslag te willen uit brengen. De ontvangsten hebben zoowel als de uitgaven f5272,34'/i bedragen. Voorgesteld en aangenomen werd om aan het Universiteitscomité f 15 aan te bieden, alsook eenzelfde bedrag aan de Drentsche Veenarbeiders. De lieer Bergmans brengt namens de Controle-commissie een woord van dank aan den heer Smolders voor diens nauwkeurig beheer. De heeren Fransen, Stokwielder en H. Maas, aan de beurt van aftreding, werden bij enkele candidaatstelling herkozen terwijl voor de vacature, ont staan door het vertrek van den heer Kolkman, werd gekozen de heer Adr. Bergmans. Vervolgens deelde de Voorzitter me de, dat Zondag a.s. de feestdag van den H. Joseph op waardige wijze zal worden herdacht, 's Morgens zal een plechtig*1 Communie voor de leden, plaats hebben en 's avonds zal een feestvergadering worden gehouden en waarop een broeder van den Eerw. heer adviseur, de Wel Eerw. heer Bijnen, Kapelaan van St. Pieter te Bosch, een feestrede zal uitspreken. Vervolgens kan hij de vergadering nog mededeelen, dat het bestuur met eenige heeren van Waalwijks Belang een conferentie heeft gehad teneinde bspreking te houden over de bijdragen aan de operatiekamer. Spr. noemt dit voor deze gemeente en niet het minst voor de arbeiders, een groot belang, want is er nu eens iets, dan moet direct de patiënt naar 's Bosch of Utrecht worden overgebracht. Dat brengt van zelf voor den arbeider groote kosten mee. vooral wanneer familieleden con bezoek willen brengen. Van groot voor deel zou het dus zijn wanneer hier een operatiekamer tot stand kou worden gebracht. Daarom acht hij hot wen- sehelijk dat ook de arbeiders een kleine bijdrage geven. Het best zou z.i. zijn dat de arbeider bij het ontvangen van zijn loon een klein bedrag, zegt .3 cent per week, laat inhouden. Zooals de heeren van „Waalwijks Belang" mede deelden hebben nagenoeg alle patroons zich daarvoor bereid verklaard. Een der t aanwezigen acht het beter dat niet lift geld door de patroons wordt afgehouden, doch dat de bode's bij het ophalen van de contributie deze in ontvangst neuien. De voorzitter ontraadde dit voorstel omdat alle schijn van contributie ver hooging moet worden vermeden. Bo vendien zouden dan alleen weer de ge- organiseerden aan de totstandkoming daarvan medewerking verleenen, ter wijl nu de ongeorganiseerden niet achterwege zullen willen blijven en ook wekelijks eenige centen daaraan beschikbaar zullen stellen. Nog werd door een der aanwezigen gewezen op het feit dat men in Baard wijk, door de vereeniging van de ge meenten, ook van de operatiekamer zal profiteeren en 't daarom wensche- lijk is dat deze ook bijdragen. De Voorzitter gelooft te kunnen mededeelen dat W. B. in die richting reeds werkzaam was. De heer de Brouwer vroeg of het niet wenschelijk was dat de afdeeling Baardwijk wordt opgeheven en bij deze vereeniging wordt ingelijfd. In menig opzicht zal dat vele werkzaam heden vergemakkelijken. De Vooriztter merkt op dat dit ver- 9e Echo vai het Zeiden. Loeff, J. A. CC rs» CC O 3 5 oa S u f- </j X5 C co O c D 2 U D .5 flD 3 33 Cd co I rss* CO a ld ■O CU O H CC CO H O H 646 -ii cd 3 H cc co D Cd CC D co Cd H co a O O JZ <J Ui X5 c o fi. O Pik, J. H. Cd CC 60 D .2 tri CU CO CC 03 CQ 3 Cd H cc co H

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5