I FBECO's ZBÜHNBIfmi Examenvrees, Nieuws uit Heusdei Ingezonden Stukken. (iOrreapontU*' ti*- zoek vail Baardwijk moet uitgaan. Bovendien is bet 't streven om zoo veel mogelijk parochieele afdeelingen te stichten. Nil eenige discussie werd op voor stel van bet bestuur besloten voor de Drentsehe arbeiders onder de leden een collecte te houden. De Voorzitter hoopt dat. (laar waar voor de hongerenden in Rusland, Oostenrijk en Duitschland reeds zooveel is gedaan, men nu, nu liet eigen landgenooten zijn. niet een klein offertje niet zal weigeren. Bij de rondvraag wees de beer X. van Oorcum op de treurige handel wijze van den Voorzitter van de opge doekte Coöperatie ..Helpt C zelf"' waardoor de Werkliedenbond een ver lies heeft geleden van 1100.Ken voorstel om hem als lid van de vereen i- ging te royeeren werd met algemeene stemmen aangenomen. Xadat de adviseur nog een opwek kend woord had gesproken werd de ver gadering door den Voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. Zondagavond hield de R. K. Steenkolen—coöperatie „Broederhulp" hare jaarlijksche Algemeene Vergadering inden R.K.|Qildebond, welke zeer goed bezocht was. Nadat door den Voor zitter de vergadering op de gebruikelijke wijze was geopend, werden door den Secretaris en Penningmeester verslag over het afgeloopen boekjaar uitgebracht. Inkomsten. Contributie Steenkolen cont. verkocht Rente Batig saldo vorig jaar Totaal U i t g a v e n. Aankoop van Steenkolen Voerlieden Wijkbode loon Pakhuishuur Controleur Drukwerk, Schrijfbenoodigdheden Diverse 18.497.50 2.080 08 47.53 134.01 f 20.759.12 f 14.608.77 1,572,95 277,31 160.00 245.90 54.97 25.66 Totaal f 16.945.56 Totaal inkomsten f 20.759.12 uitgaven 16.945.56 In kas 3.813.56 Waarde in pakhuis - 175.25 Nog te vorderen n 69.21 Te samen f 4,058.02 Terug te betalen contributie 1,91380 f 2.144.22 Vergoeding Bestuur 19080 f 1.953 42 Winst 1.953.42 Af voor reserve 200.— f 1.753.42 Werkliedenvereeniging 25.- Te verdeelen onder de leden f 1.728 42 Door de leden zijn dit jaar verbruikt 695 H.L Anthraciet, 2062 H.L. Duitsche kolen. 1371 H.L. Eierkolen. 1732 H.L. Nootjes kolen. Aan particulieren en leden uit hetpakhuis verkocht 502 H.L. is totaal 6362. Het ledental bedraagt 400. De controle-commissie bracht verslag uit over hare bevindingen. De boeken waren accuraat bijgehouden, de rekenin gen en bescheiden werden in orde bevonden. De Voorzitter bracht mede namens de vergadering dank aan Penningmeester en Secretaris voor de vele diensten in het afgeloopen jaar aan de vereeniging bewezen. Besloten werd f 200.te deponeeren in de Reservekas en f25 te schenken aan de Werkliedenvereeniging. Aan de leden zal voor ieder ver bruikte H.L. 27 ct. worden gerestitueerd. leder lid ontvangt in den loop dezer week een afrekenstaatje van hetgeen hij in het afgeloopen jaar verbruikt heeft, tevens een inschrijvingsbiljet voor het a.s. boekjaar. De uitbetaling van de gemaakte winst zal geschieden a.s. Maandagavond en wel voor Stationstraat 7 uur. Haven 7'/a uur- Antoniusparochie 8 uur. Hoek 8'/, uur. Besoijen 9 uur. De leerlingen der Rijksvakschool zullen 27 en 28 Maart onder leiding der leeraren een excursie maken naar Kleef, om daar verschillende schoenfa brieken te bezoeken. Het gezelschap zal ruim 30 personen tellen. Toen hedenmorgen de werkman IJ. uit Kaatsheuvel naar z'n werk te Waalwijk reed, kwam hij met fiets en al in den spoorsloot terecht. Hij viel onder z'n rijwiel en verkeerde in een zeer hachelijke positie, doch kon door voor bijgangers nog tijdig gered worden. Op hot j.l. Zondag gehouden Biljart-concours te Elshoat behaalde B v. Eogelen den eersten, H. v. d. Pas den derden en H. Klein de sesden prijs- J.l. Zaterdagavond werd In het café van den heer Kemperman alhier door welwillende medewerking van een hier collecte gehouden ten bate dar Russische kinderen, welke opbracht f 3.07'/2. Na volging verdient aanbeveling. De harmonie der R.K. Werklieden vereeniging alhier, besloot In hare ver gadering van Zaterdag deel te nemen aao het Groot Nationaal Federadef Muziek concours te Wycheo (bij Nijmeeeo), welke zal gehouden worden op 29 Juni en 2 Juli h.9. Zij zal uitkomen in de derde afdeeliug. Tevens zal ook door genoemd corps aas deo Marschwedstrijd worden deel genomen. Het was Zondag j.l. voor de voet- balvereeniging W. S. C. een goede dag. Alle drie de elftallen kwamen zege vierend uit den strijd. Vóór den wedstrijd W. S. C.—Quick begon was het reeds bekend dat het 2e met 2—0 en het 3e elftal met 3—0, resp. van Bergdijk II en III ge wonnen had. Dit was natuurlijk voor de le elftallers een aansporing, om zich dubbel in te spannen. Toen dan ook scheidsrechter van Drooge hetaanvangs- sein gaf, stelden zich twee volledige en enthousiaste ploegen op. Luide aangemoedigd door het zeer talrijke publiek, wordt er van beide zijden direct flink aangepakt. Het spel gaat vliegensvlug op en neer Het eene moment zien we een zeer gevaarlijke scrimage voor het Quick-doel, doch direct daarna onderneemt de blauw witte voorhoede een pittigen aanval op het W. S. C.-doel. In het veld blijkt W. S. C. de meerdere te zijn maar haar voorhoede weet dit niet in doelpunten uit te drukken. Telkens meenen we een doorboring van Quick's doel zeker, doch bij W. S. C. ontbreekt de schutter, die met een onverwachts venijnig schot de kroon op het werk zet. Ondertusschen moet ook de W. S. C.-verdediging alle zeilen bijzetten om zich de Quickers van het lijf te houden. De blauw-witte voorhoede is vlug en hare aanvallen gevaarlijker dan die der zwarthemden. Bij een dier stormloopen komt onver wachts een Quickman op enkele meters afstand voor open goal te staan. We achten een doelpunt zeker doch van Dranen redt schitterend. Nu is het de beurt van W. S. C. De linkerwing krijgt den bal te pakken, ontloopt goed samen spelend zijn bewaker, Moonen loopt nog een eind langs de lijn, zendt een prachtig boogschot in en de eersteling tevens zooals later blijkt de eenling is ter wereld De Quickmenschen klemmen de tan den op elkaar en vallen fanatiek aan, zij vinden echter de geel-zwarten-ver- dediging in prima conditie. Zij vermogen dan ook voor rust geen verandering meer in den stand te brengen. In de tweede helft is W.S.C. bepaald iets sterker. Doch hoe er ook gezwoegd wordt, de voorwaartsen weten de mooie kansen niet te benutten. Ondanks de kleine meerderheid der geel-zwarten, blijft Quick uiterst gevaarlijk. Van beide zijden wordt er met elan gespeeld, maar de respectievelijke verdedigingen blijven de voorspelers de baas, zoodat bij het eindsignaal de stand nog steeds 1 —0 in het voordeel van W.S.C. is. Het was een zeer mooie geanimeerde wedstrijd, waarin door beide partijen forsch maar fair gespeeld werd. Op 30 April, 7 en 14 Mei zal W.S.C. op haar terrein groote Beker wedstrijden geven. Zondag j.l. speelde de R.K. V. V. H.E.C. een competitie-wedstrijd te Til burg tegen K.V.V. Daar K.V.V. op d»i oogeoblik dc bovenste pbats innam op de ranglijst, was het vau g'oot belang dat zij zouden winnen. Maar H.E.C. dacht er anders over en versloeg na een mooieo en spanoendeo strijd K.V.V. met 2—1. Het geheele cl!»ai speelde een goede partij voetbal, inct ais uit - blinker onze doelman, welke o.a. bo;i wel een strafschop keurig uit het dot 1 hield. Nu H.E.C.'ers, nu volhouden, wad', U hebt oog een reuzen kans op he: kampioenschap. Het is R.W.B. j.l. Zondag te Leer dam niet meegevallen. L.S.V. verschijnt geheel compleet. R.W.B. met de ver plichte 2 invallers. Begunstigd door prachtig weer, doch niet veel belang stelling, wordt begonnen. L.S.V. is aan stonds in de meerderheid en lost een veraderlijk laag schot, doch de R.W.B - keeper houdt den bal prachtig, en hoewel hij valt weet hij het leder toch vast te houden en weg te werpen. De rechts buiten doet hierop een snelle uitval en zendt een scherp schot in juist onder de lat. De bal wordt door de L.S.V.- keeper met moeite uit het doel getipt, wordt daarna tegen de lat gekopt, totdat buitenspel aan dit spannend moment een einde maakt en had R.W.B. hier zeker al een doelpunt verdiend. Een zeer spannenden strijd om de leiding krijgen we te zien met L.S.V. in de meerderheid, doch de R.W.B.-achter- hoede is niet te passeeren en is de keeper zeer betrouwbaar. De R.W B.- voorhoede is door onvolledigheid zonder j verband, doch doet niettemin alle moeite om te doelpunten. Hierin slaagt echter lang niet gewonnen is. en doet er na de rust nog een schepje op en krijgt de R.W.B.-achterhoede het zwaar te verantwoorden. Het gelukt R.W.B. echter het spel wat te verplaatsen naar de linkerwing, de L.S.V.-achterhoede wordt vlot gepasseerd, een venijnige schuiver in het uiterste hoekje zal R.W.B. het zeer verdiende tegenpunt brengen. Doch de L.S.V -keeper iaat zich in zijn volle lengte naar den hoek vallen, en zoowaar, hij kan nog juist den bal wegslaan weg is weer de kans. Dit blijkt een geheele ommekeer te zijn. Uit een vrije schop, bijna vanuit de helft, maakt L.S.V. er 2—0 van. De R.W.B.-keeper is in eens uitvorm. Zonder moeite wordt hij nog 6 maal gepasseerd. Niettegen staande dezen achterstand doet R.W.B. paardenwerk om een goal te maken, tot de laatste seconde. Doch het is bekend R.W.B. heeft nooit, geluk en zeer on verdiend wordt R.W.B. met 8—0 ge klopt. De verstandhouding was uitste kend 4—1 was een betere verhouding geweest. R.W B. II, met 4 invallers uit het 3e elftal, speelde te Loon-op-Zand tegen T.O.V. 1 1 gelijk. Misschien dat door een protest dit een 2—1 overwinning wordt R.W.B. III heeft het Zaterdag in Sprang leelijk laten liggen. Met 5—2 verliezen had voorkomen kunnen worden, hoewel Sprang op Zaterdag sterker verschijnt dan op Zondag. 19 Maart R W.B.—Zalt-Bommel. J 1. Zondag speelde de R.K. V. V. Juliana II, dat versterkt was met enkele eerste elftal-spelers, een oefeningwed strijd tegen haar naamgenoot te Heusden. Heusden telde drie invallers. Na een prachtig gespeelde combinatie keerden onze geel-zwarten met een 5—1 over winning huiswaarts Bij Heusden was de doelverdediger de ster van 't veld. Zondagmiddag nam het 9-jarig zoontje van M. bij den heer T. in een onbewaakt oogenblik een flobert geweer mede dat was geladen. Buitengekomen, zag een oudere jongen het ventje met het gevaarlijke wapen loopen en wilde het ontnemen. Het gevolg daarvan was dat het geweer, dat geladen bleek te zijn, afging, met het gevolg dat het ventje een schampschot kreeg aan pols en hoofd. Door het bloedverlies vreesde men aanvankelijk het ergste. Na door den dokter td zijn verbonden, bleek dat alles gelukkig was afgeloopen en de kleine slechts enkele lichte ver wondingen had opgeloopen. SPRANG J.l. Maandagavond vierde N. H, Jongelingsvereening „Timotheus" haar 17e jaarfeest. Nadat op gebruike lijke wijze was geopend, opende C. Nieuwenhuijzen de reeks van onderwer pen en voordrachten, met zijn keurig onderwerp „Waarmede zal de jonge ling zijn pad zuiver houden". Bij afwisseling werden daarna voor drachten geleverd en liederen (o.a. het Bondslied) gezongen, welke bij de aan wezigen zeer in den smaak vielen. Ook het oud-lid J. Timmermans ver- rastte de vergadering op een 2-tal prachtige voordrachten. Te middernacht werd deze feestver- gadering, die in alle opzichten zeer goed geslaagd mag heeten, door den voorzitter op gebruikelijke wijze ge sloten. Op de laatst gehouden ledenverga dering had de bestuursverkiezing plaats. Het bestuur bestaat thans uit de heeren A. Jansen. VoorzitterAnt. Jansen Pen ningmeester; P. de Rooij, Secretaris en C. Nieuwenhuijzen, Alg. Adjunct. Onze dorpgenoot de heer J. Kuijs- ten werd benoemd tot commies ter Secretarie te Oisterwijk. Zaterdagmiddag speelde onze voetbalvereeniging S. V. V. 11 een com petitie-wedstrijd voor den B. V. B, tegen R. W. B. III uit Besoijen. S. V. V. won met 5—2. De voorjaarskeuring van spring- stieren voor onze gemeente zal plaats hebben te Waalwijk op a.s. Vrijdag 24 Maart des nam 2 uur. wel L.S.V. en neemt even voor de rust ter stede woonachtigen humorist, eene met 1—0 de leiding. L.S.V. ziet dat nog i strijd voor J.l. Zondag speelde S. V. V. 11 tegen Capelle? II voor den B. V. B. Uitslag 3—1 voor Capelle. SPRANG. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Sprang op Vrijdag 17 Maart 1922 des namiddags om 1\ uur. AAN DE ORDE: 1. Vaststelling verordening Art. 15 der Leerplichtwet. 2. Verzoek Geineentébestuur van Loonopzand tot bijdrage in de kosten van onderwijs. 3. Verzoek vereeniging Christelijk Volksonderwijs om voorschot voor in standhouding school. 4. Besluit tot het aangaan van een geldleening voor bouw schoollokalen. 5. Goedkeuring af- en overschrij ving begrooting Armbestuur 1921. 6. Wijziging Gemeentebegrooting '21. 7. Adres Christelijke Volksbond om subsidie. CAPELLE. Excelsior II speelde j.l. Zondag te Sprang een competitlewed- S. V. V. II, welke wedstrijd door de geelzwarten gewonnen werd met 31. De vastgestelde wedstrijd tusscheo Excel sior on W'lhelmina II te Kaatsheuvel voor do 2e klasse van den B. V. B. werd afgelast. J.l. Zaterdagmiddag had de kleine D. te S, bi) het spelen het ongeluk te vallen met 't noodlottig gevolg, dat hij zijn rechterarm brak. Dr. K. alhier ver leende geneeskundige hulp. Bij den storm van j.l. Woensdag is In de Nieuwe Maasmond alhier een schip door een golf opgenomen en tegen dijk op het droge geworpen. D« 2e avond van de uitvoering van het muziekgezelschap «Kunst na A-'beid» j I. Donderdag in het café van den heer L. F. vaa Dongen alhier ge geven, is ook zeer best geslaagd De afwerking van het programma geschied de co'rect. De belangstelling liet helaas wel wat te wenschen over. WASPIK. Bij de 9 Maart j.l. te Breda gehouden rijkskeuring, kreeg de heer W. van Onzenoort, gediplomeerd hoef smid alhier, eene loffelijke vermelding in het hoefbeslag voor hengsten. Op Zondag 19 Maart a.s. zullen- de beide Waspiksche voetbalvereeni gingen. Olympia en D.E.V.O., tegen elkander spelen op het terrein van Olympia. Op het veld is het thans verbazend druk. Veel werk, dat door het slechte weer is blijven liggen, moet nu worden afgedaan. Vandaar de buitengewone drukte bij den boer. Zondag 12 Maart, werd hier de H. Missie, welke door een 3-tal Eerw. Paters Capucijnen vanaf 4 tot 12 Maart met zulk een voorbeeldigen ijver werd gepredikt, gesloten. De boeiende predi- caties, vooral 's avonds, werden door honderden bijgewoond en de meeste avonden was de kerk te klein, om de drommen van menschen, die van heinde en verre samenstroomden, te bevatten. RAAMSDONKSVEER. Tc>t Biblio thecaris van de Ger. Koapenvereeniging alhier werd gekozen A. Lankhaar Jzn. Door de leden der Landbouw- "ereenleivg werden besteld 6000 K.G. Chli', 6000 K.G. Ltjngruis en 30.000 K.G. Kaïolet. G.aanbcu's in het Hotel de Reijer op Veer Tarwe f 13.25; Haver f 13.af 13.25; Rogge f 12.Hooi f38.— a f40 en Strco f 10.Weinig kooplust. OnzT voormalige Predikant Ds. C. B. Holland, thaos te Kampen, ontving een beroeping naar Diiesum, alwaar ZEerw. Predikaot was, voor h() uaar de grmceoie Raamsdook kwam. MEEUWEN. De Raad dezer gemeente besloot met ingang van 1 Mei a.s. te heffen 100 opcenten op de Ve»mogers- belastlcg, 50 opcenten op de Rijks In komstenbelasting en het overige tekort komeode bed-ag door een gewone niet progressieve hcffiog te dekken. Uit de smederij van de Wed. V. te Hill werden dezer dagen door ver- nleiiog van eenige ruiten enkele nieuwe landbouwgereedschappen ontvreemd. Dader natuurlijk onbekend. LOON-OP-ZAND. Zondag jl. hield de R.K. Coöperatieve Ver. .Samenwerking" haar jaarlijksche algemeene vergadering in haar nieuw bedrijf. Alle leden waren tegenwoordig. Nadat de voorzitter de vergadering met den Chr. groet geopend had,; gaf hij het woord aan den boekhouder den heer C. Jansen, die verslag uitbracht over het afgeloopen jaar. Uit het verslag bleek, dat het een gunstig jaar voor de Coöp. Ver. is geweesj. De omzet is ge stegen tot een bedrag van f 43.000. Een winstcijfer was behaald na alle afschrij vingen van f 1800. De heer C. Roestenberg zette in; een flinke rede het nut der vereeniging uit een en spoorde nogmaals alle leden aan 9m trouw verbruiker te blijven van deze bloeiende Coöp. Vereeniging. Daarna werd deze vergadering met den Chr. groet gesloten. Naar wij met zekerheid kunnen melden zal voor de harmonie „Concor dia" een nieuwe zaal gebouwd worden aan het café van Jac. Cooymans-Jansen in de Kloosterstraat alhier. 'sHERTOGENBOSCH. Inde gemeen- teraadszitting van Maandagavond was aan de orde een reorganisatieplan van den politiedienst, voorgesteld door het R. K. raadslid Vennix, volgens welk plan het geheele politie-toezicht op straten en wegen voortaan zou ge schieden door een rijwielbrigade. Het lid Vennix becijferde de bezuini ging die daardoor op de begrooting voor de politie, thans vastgesteld op f 224.000, zou ontstaan op f50.000. In een uitvoerig rapport ontwikkelde de commissaris van politie, de heer Van Dam. daartegen talrijke bezwaren en bleef deze aanbevelen het reeds door B. en W. voorgestelde bezuinigingsplan dat f 30.000 zou uitwinnen en in welk plan tevens eens rijwielbrigade was opgenomen. Resultaat der discusie was, dat de slapenloo«beid, overspanning, onrust, gejaagdheid worden verdreven door die In hooge maten kalmeerend werken. PER KOKER 60 CENT. 21593 Verk. bi} Drog. »Db TOKO«, Waalwijk en «GEZ. WaGEMAKERS, Kaatsheuvel. terugtrok. Verder werd besloten voortaan in de bestekken der gemeenten op te nemen de collectieve arbeidsovereenkomst in de bouwvakken. Mede werd aangenomen een voorstel van B. en W. tot den bouw van 400 arbeiderswoningen met rijkspremie op de terreinen aan den Hinthamerpoort en het Bosschepad. Heusden, 14 Maart 1972. Juliana I won Zondag van V.l.O.B. uit 's Bosch met 2—1. Juliana II echter legde het af tegen Besoijen met 5-2 Beide matches werden door velen bij gewoond. Bij de verpachtingen op den Uiterwaard gold het laagste koeschaar f118 tegen f170 't vorig jaar. Evenzoo was er bij de paarden veel af, gemid deld f 100.-. Het R. K. Patronaatsgebouw, dat sedert de laatste jaren vooral te klein bleek, zal worden uitgebouwd. Zoo we vernemen, is de uitvoering onderhands aan verschillende patroons gegund en zal er eerlang mee worden begonnen. In de examencommissie voor can- didaat-gemeentesecretaris zijn benoemd de heeren H J. van Eggelen (Burge meester) en C. W van Ommeren (Kan tonrechter) alhier. Vrijdagavond half acht komt de Raad der gemeente in openbare ver gadering bijeen. Aan de orde zijn o.a. Onderzoek en beslissing over de ge loofsbrieven van het nieuw benoemde lid Uhl, Rekening 0920,. en begrooting voor 1922 van de Godshuizen. Ver zoek van het bestuur der Bank van Nederl. gemeenten tot deelneming in het kapitaal dier bank. met voorstel van B. en W., Verzoek van het R.K. Kerkbestuur om een voorschot in de kosten van instandhouding van bijzon dere scholen, met voorstel van B. en W., Voorstel tot herziening der alge meene politie-verordening, Wijziging gemeente-begrootingen voor 1921-1922, Vaststelling kohier rioolbelasting over 1922 en van een aanvullingskohier schoolgeld over 1921, Reclame hoofde lijke Omslag. De heer M. Uhl heeft bericht, dat hij bet lidmaatschap van den Gemeente, raad wenscht te aanvaarden. Buiten verantwoordelijkheid der Red.) de 3e klasse B. V. B. tegen heer Vennix zijn plan geheel en al Mijnheer de Redacteur. De voogdijraad te Dordrecht zoekt plaatsing voor een Roorasch Katholiek kind. Dat is op zcbzclf «leis buitenge woons, want het komt zoo dii wijls voor, maar ditmaal is het een heel jong kiDd, eén meisje van pl.tn. ecu halfjaar slechts en geen moeder I Of althansnu a, dat kan men wel zoo noemen geen moeder Op de vraag, hoe daar nu voor te zorgen, is meermalen c» zoo ook deze keer moeilijk bet antwoord 'e vinden. Opneming in een liélrienjk petln zou hier wel de mooiste uitkomst ziir. Nu deed zich ook wel ©e»» cta geval voor, dat als een tegenhanger van het bovenstaande kan wordeu beschouwd een echtpaar, dac ons met nadruk ver zekerde, een kind, dat vrijwillig is op- eeoomeo, gaarne als »eigen< kind ie willen behouden; of ook, k!nde;iooze echtelieden, die uitzien Daar eer, gele genheid om een jongen of meisje voor goed tot zich te nemen. Alleen maar op het oogenblik is ons geen ecotpaav met dergelijke stille wen schen bekend. Doch wie weef, als dit ceas door velen wordt gtlezen. of dan niet iemand zich bij ons aar meld!Ook voor later kon het nuttig zijn, dat men in zoo'n geval zich het adres berinnen van o»- dergeteekende of van deo secretaris vao onzen Raad de hee' M K. K. Dauw van der Krap, V st 28 alhier. Met dank voor de opname, M. de R.. J. W. BOERMAN, Voorziuer van deo Voogdij raad te Dordrrchr. Dordrecht, 7 Maart 1921. Een zoon van het warme Zuiden, Dus sen, Hoe gaarne wij U van dienst zijn, wü zouden door opname vaa uw atuk U en ons wat belachelijk maken. 14 dagen na 't bedoelde bericht eeo discussie openen over 'e gewichtige feit dat U zegt dat het in de zaal niet en onze correspondent dat het wei druk was, is toehaal te gek. Red. Ji

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6