Eerste Blad. Gemengd nieuws Gemeenteraad „NORD-BRABAND" NUMMER 23 ZATERDAG 18 MAART 1922. Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. 45e JAARGANG. Te!ef. 38. WAALWSCHE EN LANGSTRAATSCHE COURANT. Uitgave: Wwljkache Stoom d rukker q Antooo Tieten Teicer.-Adres RCHO. Prijs der Advertentiön 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen. HAARSTEEG. Openbare vergadering; van den raad dezer gemeente op Zaterdag 11 Maart des voormiddag» ten 10 uur. Voorzitter Edelachtb. heer van Bok hoven. Ongeveer 10.15 uur opent de Voor zitter de vergadering; aanwezig alle leden. Da ooïulea der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten waarbij wordt bericht dat de goedkeuring aan het raadsbesluit tot overgave van de toren tot 1 Augustus wordt geschorst. Wordt voor kennisgeving aangeno men. b. Schrijven van Ged. Staten betref fende wijziging jaarwedden van Burge meester en Secretaris. Wordt, wijl het voor deze gemeente buiten beschouwing kan blijven, voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van J. van Vee», hou dende het verzoek om in afwijking van de rooilijn te mogen bouwen. Van den Brand. Wat wil hij. Is er geen teekeniog bij hoe hfl zal bouwen. Ik geloof dat hij met van Achten gelijk wil bouwen, Voorzitter. Me dunkt dat hij niet veel vooruit kan. Achteruit ook niet, De heer Achten zegt gaarne van Veen ter willen te zija, doch als hij zoo bouwt dat hij voor zijo deur ee» mestput krijgt, dao moet hij daar tegen opko men en zal bij de Gezondheidscommis sie daarop wijzen. Sp'. weet dat hij van plan is om niet al te groot te bouwen. Voorzitter. Het best is dat wij dit schrijven nog eens aanhouden tot een volgende keer, dan kuunen wij bem eerst nog eens vragen boe hij precies wil. Voorloopig kan bij toch nog niet vooruit. Aldus wordt besloten. 2, Machtiging Burg. eo Weth. tot het houden van verpachtingen en verkoo- pingen in 1922. Voorzitter. Andere jaren worden Burg. en Weth. ook gemachtigd om de ver pachtingen te regelen zooais ze denken dat dit het best is. Van den Braa L Ik dacht dat dit al was afgewerkt. Van Vrede. Ik ook. Er was zelfs nog wel gezegd dat in bijzondere omstan digheden de raad toch altijd eer9t werd gehoord. Winkel. Zeker, dat was afgewerkt, alleen de kwestie van Broedcrshoef is aangehouden Achten. Laten we dat dan nu eerst afwerken. Voorzitter. Ik zou het verpachten zoo dat het 't meeste opbrengt voor de gemeente. Verpachten we het om te na- weien dan zal men veel last krijgen. Met het hooi rijden zal men vergeten de hekken dicht te maken met het ge volg dat de beesten loopen op de naast gelegen gronden. Dan zal dat laad minder opbrengen. Van den Brand. Als ge het driejaar achter elkaar hooit, dan brengt het op 't laatst niets meer op. Het is ook al het magerste land van den hselen polder. Zouden die hekken zoo'n groot be zwaar zfyn. Van Vrede. Daar moeten de menschen maar voor zorgen dat ze de hekken slui ten en doen ze het niet dan maar proces gemaakt. Achten. Zou het niet beter zijn dat maar tot half October geweld mag wor den, dan heeft het land tijd om eens wat tot z'n eigen te komen. Van den Brand. Of er wat siakken- roeel opgooien. Voorzitter. Dan Is het beter er eerst kalk op te gooien, dan komt het slak- keomeei beter tot zijn recht. Van Vrede. Met te laten beweiden maakt men het anders ook wel goed- Van den Brand. Dat is wei zoo, maar toch is het waar dat men met die hek ken wei wat zit te kijken. Dat is en blgft lastig. Winkel. Vroeger Is het altijd de ge woonte geweest dat het eene jaar de polder het eerst verpacht en het andere jaar weer de gemeeatc. Dat was een goede regeling waot het is een feit dat de eerste verpachting altijd het meest opbrengt. Het zou daarom In het belaag van de gemeente zijn als men tot die zelfde regeling weer overging, Voorzitter. Men zal het zoo verpachten dat hat voor de gemeente het beste is. Winkel. Zoo'n toezegging vertrouw ik niet meer. Ik wil voortaan hebben dat vooraf wordt beslist hoe zal worden gedaan. Voorzitter. Zoo dan vertrouw jij B. en W. niet meer. Winkel. Neen, ik wil hebben dat er van te voren beslist wordt, vooral oor dat ge van te voren weet wanneer men de polderverpachting zal houden. Van den Brand. Daar heeft Winkel wol gelijk in. Dat was de beste weg. Voorzitter. Het Voorstel is B. en W. te machtigen tot het houden van ver pachtingen en verkoopiogen. Winkel. Eo ik stel voor dat we het doen zooals Ik heb gezegd. Voorzitter. Goed. dan zal ik het voor stel van jou in omvraag brengen. Dit voorstel wordt met 6 tegen 1 9tem aangenomen. Tegen stemde de heer Luijben. Voorzitter. Nu moet het de raad dus doen. Dat Is voor ons veel gemakkelij ker. Nu moet de raad ook maar bepa len wanneer het land zal worden ver pacht.' Winkel. Goed. Wanneer heeft de verpachting vao de polders plaats. Luijben. Donderdag a.s. al om 10 uur. Winkel. Dan zou ik het nu onmiddel lijk daarna doen. om 11 uur b.v. Nu heeft de verpachting altijd plaats bij Eekels. Dat ls ook verkeerd. Van den Brand. Nu zou ik het nog doea bij Eekels. Later kan men dan nog maar weer eens zien. Daartoe wordt besloten. 3. Benoeming hoofdstembureau en eventueel nieuw stembureau voor stem- distrlct Hedikhuijzen. Achten. Twee stembureaux brengen nogal kosten mee. Voorzitter, Ja, dat is zoo, maar daar is au eenmaal toe besloten, en nu kan daar geen verandering meer in worden gebracht. Er moeten cu alleen maar weer leden voor die bureaux worden benoemd omdat na de vergadering waarin de leden zijn benoemd, een wijziging in de Kieswet is aangebracht. Benoemd worden tot leden de haeren Achten, Vugts, van der Heijden en Luijben en tot plaatsvervangende leden de hoeren Winkel, van den Brand en van Vrede. Tot leden van het stembureau te Hedikhuijzen worden benoemd de beeren J. C. Winkel, van Vrede, van deo Brand en H. Luijben, terwijl als voorzitter wordt gekozen de heer J. C. Winkel. 4. Voorstel van Burg. ea Weth. tot het verleenen van eervol ontslag aan mej. Clerks op verzoek. In haar schrijven zegt mejs Clerks dat zij voor het uitoefenen van haar ambt ongeschikt is verklaard en vraagt mits dien eervol ontslag met ingang van 1 April. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor eervol ontslag te verleenen op een nader door Burg. eu Weth. te bepalen dag. Ze is wat laat gekomen met haar verzoek, zoodat wij geen gelegenheid hebben gehad om eerder een oproeping te doen. Achten. Kan U ze wel dwingen. Voorzitter. Als ze zou gaan loopen kan ze geen pensioen aanvragen. Vugts. Ik geloof niet dat ze zoo kwaad willig is, hoor. Ze zal best blijven tot er een ander in haar plaats ls benoemd. Hierna wordt het voorstel van Burg. en Weth. met algemeene stemmen aan genomen. 5. Voorstel van Burg. en We'.h. om de kermis te vervroegen. De Voorzitter deelt mede, dat van Burg. en Weth. van Vlijmen ee» schrijven ls ingekomen, waarin ze wijzen op de wenschelijkheid om de kermis te ver zetten en wel zoo, dat er geen na-kermis meer Is. Burg. en Weth. van Vlijmen achten het 't beste de kermis te doen beginnen op Donderdag en dan te doen houden tot en met Zondag. Begint ze Zondags, dan wordt er een geheele week niet gewerkt. Voor een geregelden gang van zaken en om ongeregeldheden te voorkomen achten Barg. en Weth. het van groot belaag dat ook hier de kermis te gel^k valt. De Voorzitter zegt voor dit voorstel vkn Vlijmen veel te voelen. Achten. Wanneer willen ze het nu houden in Vlijmen. Voorzitter. Van 24—27 Augustus. Achten. Hebben ze het in den raad van Vlijmen al besloten. Voorzitter. Dat weet lk niet. Achten. Ik zou het alleen doen als die er toe besluit. Voorzitter. Dat kunnen we in ons antwoord berichten. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot onderhandschen verkoop van bouw grond. in verband mat verleende rijks- bouwpremie. De Voorzitter deelt mede dat L. de lan en v. d. Heijden eene rijksbouw- smle hebben gekregen en nu stellen rg. en Weth. voor hun een perceel )nd op de Ëernsche boef te verkoopen f 135 per perceel. Winkel. Ik hoor dat Van den Berg ir ook om een perce.el gevraagd heeft. zou hem dat op dezelfde conditie fen eo zou dao het overschietende tr weiland verburen, natuurlijk altijd ar voor een jaar. lldus wordt besloten. Voorstel Burg. en Wetb. inzake voek van het Z ekenfonds St. Lam- bus te Haarsteeg om een subsidie vr het jaar 1922. i een schrijven dat van het bestuur isgekomen, wordt er op gewezen dat h< fonds nu ruim 12 jlar bestaat en girende al dien tijd uitstekend heeft gerkt. Zelfs zijn er jaren geweest dat heen batig slot had van f 700. it bestuur wijst et op dat de ver ering er steeds veel heeft toe bij- gcigen dat de menschen bij ziekten nidirect zich tot het armbestuur heb besehoeven te wenden, wat voor die kasteed» een groote verlichting ls geest- Door de vereenlglng heeft de artier meer eigenwaarde gekregen. br de heersch£nde griep en de velizwerende handen waarmede de wenan in het voorjaar ls geplaagd, is ckas uitgeput, ondanks het besluit dat s genomen om de contributie tijdk te verhoogen en de uitkeerlng met3 cent per dag te veriagen. Asssanten vragen eene subsidie van f 20 en hebben aan den raad van Vlijm f 75 subsidie aangevraagd. DiVoorzltter zegt dat de bestuurs- ledeiallo werkzaamheden gratis ver richt ea de secretaris alleen maar de renteeniet van uitstaand geld. Is er dat ir, en dat komt thans veel voor, dan :rricht hij al de vele werkzaam- hedeigratis. Burg. eu Weth. stellen voor it schrijven in handen te stellen vao 1 Armbestuur, wijl dit een over- schotheeft. Beter is het dat het Armbtuur de vereeniglng eene sub sidie eft, Want er zijn veel menschen DOR ERVARING bij die et gaarne naar het Armbestuur zouden tan. Veel zijn er ook die daar niets orrgeven. Wlnki Profiteeren diegenen die bij ons worn er ook van Voorz:er. Zeker. Het virstel van Burg. en Weth. wordt hierna et algemeene stemmen aan genomen 8. Vitstelllng ontwerp-verordenlog ingevolg art. 15 der Leerplichtwet, met ingewontn ambtsberichten betreffende land- enulnbouwverlof. Voorgtteld wordt het verlof voor Haarstee te verleenen van 15 Juni—15 Juli en vor Hedikhulzen vaal15 Juli en van 1-15 September. Met hi oog op den pluktijd is voor Haarstee: het verlof op 4 achtereen- volgendejveken gesteld. Wordt;oedgevonden. 9. VatsteiUog ontwerp-verordening huishoudijk reglement, commissie tot weriog vi schoolverzuim. Coofort het voorstel van Burg. en Weth. wrdt besloten. De Vorzitter merkt op dat het noodig wordt, ds een deurwaarder wordt aan gesteld, ingezien men hoe langer hoe meer begit te weigeren ooi schoolgeld te betalei Eerst was er geen een, toen één, daaia twee en zoo komen er bij omdatze nu zien dat het goed gaat. Wordt gen deurwaarder aaogesteld, dan zal het ea toer worden het schoolgeld binnen tc krijgen* Met den Commies van Heusden is er over gesproken en die wil bet voor f35 per jaar doen. Voor minder wil hij het in geen geval doen. Winkel. Ik ben maar bang dat het dat bedrag nooit zal opbrengen. Ik ge loof niet dat er zooveel achteistallige betalers zullen komen. Voorzitter. Zeker en maakt men er geen werk van dat eenieder die is aan gestaan, betaalt, dan moet men geen verordening maken. Vugts. Het zal zoo gaan Vandaag betaalt de deze niet en morgen doet het een ander ook niet als het zoo ge makkelijk gaat met te weigeren om te betalen. Winkel. Het kan treffen dat die commies niets te doen heeft. Moet hij dan toch zgn geld hebben. Voorzitter. Natuurlijk, maar dat be staat niet. Nu zijn er zeker al 5 of 6 die niet baialeD, Van Vrede. Kunnen die wel betalen, want als die menschen nu eens niet meer kunnen betalen, dan doet een deurwaarder ook niets. Voorzitter. Ze kunnen allemaal goed betalen. Die niet goed kannen betalen, staan niet op de lijst, üie gaan voor niets naar school. Winkel. Ik zou het nog eens een jaar afzien. Als hij nu eens weg gaat, wordt het dan per maand berekend wat hij krijgt. Dan krijgt hij toch niet het volle jaargeld. Voorzitter. Neen, natuurlijk niet. Is hij een half jaar in dienst en wordt hij dan overgeplaatst, dan wordt bij ook maar voor een half jaar uitbetaald. Winkel. Hij wordt toch maar voor een jaar benoemd. Voorzitter. Ja, telkens voor een jaar. Winkel. Dan zouden we het eens voor een jaar kunnen probeeren. De Secretaris deelt hierna mede, dat het aangevraagde crediet bij de Nat.Bank waarmede deze gemeente in Rekening Courant staat, f 10 000 bedraagt. Op het oogenbiik heeft de gemeente meer uitgaven moeten doen en beeft het geld, f9400, zoolang van het G.E B. geleeod, maar dat bedrijf kan leder oogcoblik den aannemer van het net moeten be talen, zoodat bet bedrijf dan moet be schikken over het geld. De Secretaris wijst er op dat men in het begin van het jaar altijd geld teko<t komt. Om nu te voorzien in kasgeld, zou het 't best zijn het crediet bij de Bank van f 10.000 op f 15 000 te brengen. Doordat het Rgk de bijdrage altijd zoo |aat geeft, geraakt men hier altijd ia moelltjkhedeo. De pachtpeaniagen, alles komt pas op het laatst van het jaar binnen en de onderwijzers en ambte naren moeten toch op tijd kunnen wor den betaald. Winkel. Ja, ja, wij krijgen hier zoo zoetjes aan een hoop schuld. Secretaris. Dat Is geen schuld. Het is maar voorzien van kasgeld, bet ls meer een voorschot. Eerst had men op de rekeniog een batig saldo van f 4000 en nu was er een tekort van f 3000, dat scheelt f 7000. Van Vrede. Ik zou eerst btf het Rijk eens gaan aandringen op geregelder betaling. Men moet ze er daar op wijzen dat wij daardoor in verlegenheid raken en groote kosten moeten maken. Voorzitter. Het Rijk betaald dat wac- neer bec te pas komt. Daar behoef je niet over te gaan praten, want dat helpt niets. Van Vrede. Dat zou een mooi voor beeld geven zijn. Ik geloof dat ge met praten wel wat zou bereiken. Zeg, Secre taris, ge behoeft den burgemeester niet op te stoken. Voorzitter. Hij stookt niets op. Van Vrede. Ik hoor het wel. Voorzitter. Hij zegt alleen maarlaat er maar eens een Commissie naar den Haag gaan. Winkel. Ik begrijp het toch niet goed. Eerst werd er gezegd dat men met f 10.000 goed kon voldoen. Zoo zie lk ou dat aan den Dijk palen voor electri- citeit zijn geplaatst en men weet dat het daar nooit rendabel is te maken* Nu Is er geen enkele aansluiting. Voorzitter. Dat ls een bedrijf en heeft met al het andere niets te maken. Van den Brand. Hoe jullie het alle maal willen klaarspelen, weet ik niet, maar wel weet ik dat de landerijen niet meer dat zullen opbrengen van vorige jaren en wat dan. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt daarna aangenomen. De Voorzitter stelt daarna voor te bepalen dat voortaan in de Groeosteeg met geen paard meer mag worden geweld. Winkel. Dat zou ik niet doen, want ik heb nog noclt een enkele klacht ge hoord. Voorzitter. Het is daar publieke weg a d«n is het altijd gevaarlijk met een paard. Winkel. Het kan nu zoo maar iets zijn dat een vijand van den huurder doet. Er ls nog nooit van eenig ongeluk gehoord. Ik zie er iets anders in. Voorzitter. Neen, want er zijn er al verschillende bij mi) over komen klagen. Van Vrede. Ik zou het zoo zeggen. Zijn er menschen die er last van hebben, dan mag het niet meer. Winkel. Ik zou die namen wel eens willen hooren. Voorzitter. Die roem ik nou toch niet. Winkel. Als die menschen onder den dekmantel moeten blijven, is het niet veel zaaks. Voorzitter. Gij zoekt er iets persoon lijks in. Winkel. Ik ga er toch niet op in. Nooit heeft men van een klacht ge boord. Voorzitter. Het blijft toch zeker altijd gevaarlijk als er een paard loopt. Ik zal het voorstel van Burg, en Weth., om daar geen paard te laten loopen, in omvraag brengen. Dit wordt verworpen met 5 tegen en 2 voor. Tegen stemden de heeren Winkel, v. d. Heijden, van Vrede, v. d. Brand en van Achten. Voor de heeren Luyben en Vugts. De heer Winkel zegt in de voor laatste vergadering er al op te hebben gewezen dat het van groot belang zou zijn indien op den Di)k vaoaf de sluis tot aan den stoep een kar of acht gridt zou worden gebracht. De Voorzitter merkt op dat de grint die er nu ls, bestemd Is voor de hoofd wegen. Zoo spoedig er grint ls zal hij er echter last voor geven. Van Vrede, ik zou zeggen dat die menschen, die daar aan het grond rijden zijo, de grond van de karwlelen moeten afdoen voor ze op de weg komen, anders gaat de heele weg er aan. Voorzitter. Zeg jij dat maar. Ik doe het niet. Ik heb daartoe geen recht. Van Vrede. Dan zal lk daar eens naar informeeren. Het ls toch op zooveel plaatsen dat meo dit moet doen. Achten. Hoe ls het met de sollici tanten voor onderwijzeres. Voorzitter. Daar valt nog niets van te zeggen want ze kunnen tot 15 Maart stukken indienen. Daarna sluit de Voorzitter de ver gadering. Gistermiddag omstreeks kwart voor vieren heeft op den Trekweg in Den Haag een zonderlinge schietpartij plaats gehad. Voor het café van den heer v. d. Lely, op den hoek van de Leeuwen hoekstraat, hielden twee motorfietsen stil, waarschijnlijk een Indian en een Harley, de een bespannen met een zij wagen. waarin een dame van omstreeks 25 jaar was gezeten. Op de motorfietsen zaten drie heeren, van wie een op een duozitting. Een der motoren was nog niet heele- maal tot stilstand gebracht, of de dame sprong uit het zijspanwagentje en begon het rijwiel te vernielen, door er tegen te trappen, de lantaarn stuk te slaan, een spiegeltje eraf te rukken, enz. Toen trok zij uit haar mof een revolver en loste twee schoten op een der heeren. Beide schoten misten. Een der andere motorrijders greep den arm van de dame, waardoor ook een derde -schot niet raak was. Intusschen had een der omwonenden de politie telefonisch gewaarschuwd, zoodat spoedig twee agenten kwamen aangesneld. Het zonderlingste in deze geschie denis is, dat, toen de motorrijders en de dame deze politiemannen bemerkten, zij vlug de hulzen van de kogels bij elkaar raapten, op hun rijwielen spron gen, de dame in het zijspanwagentje, en met snelle vaart verdwenen in de richting Laakhaven. Men zag toen, dat de dame probeerde een der heeren, niet dengeen op wien zij geschoten had, van de duozitting af te gooien, wat haar niet gelukte. In de verfstoffenfabrieken te Höchst is Zondagmiddag een ketel azijnzuur ontploft. Twee arbeiders werden gedood een derde zwaar gewond. Over de oorzaak der ontploffing is nog niets bekend. Gisterenavond toonde in de wacht kamer van de agenten in het politie bureau in de Zwijsenstraat te Tilburg een agent zijn makkers de werking van een browning. Hij meende ten onrechte, dat het wapen ongeladen was. Dit ging af, en het schot trof een politieagent in het onderlijf. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is redelyk goed. DE ECHO VAN HET ZIJlDEiV, MAAT'APPU YAN VERZEKERING OP HET LEVEN yr^WA A LW U K. f foTTjjp

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1