Voor abonné's op ons blad. Jongenspakjes voor Piechtige H, Communie 18/5, rëchtzaIën: Freco's Maagtabletten- Een prachtig portret Z H. PAUS PIUS XI. Firma G. VEEKADE Sir ma G. VERKADE Mieuws uit Heusden Gemengd Nieuws. f i,per stuk, Voor den Schoonmaak Vitrages, Allovernets, Ondergordijntjes. Afgepaste Linnen Gordijnen. NiÈÜWS UIT KAATSHEUVEL Alleen bij vooruitbestelling 'en bij genoegzame inschrijving van GROOTTE 65 x 50. in prachtige rotogravure druk franco per post f 1.15: Model op ons bureau ter inzage. De Administratie. schoeisel, pantoffels enz., makende totaal 24.24l.773 paar. tegen 23.392.610 paar in Nov. 1921. V. v. d. S Zondag a.s. gaat de R. K. V. V. Juliana'een reisje maken naar Rosmalen om daar voor de competitie R.V.V. te bekampen. R.V.V. is een ernstige can- didaat voor het kampioenschap en zal trachten revanche te nemen voor de hier geleden nederlaag. Maar onze geel zwarten zullen het dezen sterken tegen stander niet gemakkelijk geven en zullen zich zoo niet laten overmeesteren. De wedstrijd neemt om 1 uur een aanvang en staat onder leiding van den heer Verhagen uit 's-Bosch. Bondsvergadering R. K. H. Op Zaterdag 11 Maart 1.1. des na middags ten 3'/4 ure kwam de Bonds vergadering R. K. H. wederom bijeen in de achterzaal van het Restaurant „Lohenhrin" te 's Hertogenbosch. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, bracht de secretaris het jaarverslag uit over 1921. Gememoreerd werd de in 1921 volledig doorgevoerde reorganisatie van R. K. H. en het herstel van den financieelen achterstand met de aan deze gewichtige punten verbonden werk zaamheden. Aangesloten waren 175 locale kiesvereenigingen, met een totaal aantal leden van 83.236. Van 150 locale kiesvereenigingen werd gesplitste op gave ontvangen van het aantal manne lijke en vrouwelijke ledenvan de 70.713 leden dezer 150 afdeelingen waren 38.293 mannen en 32.42C vrouwen. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat in 1921 was ontvangen in totaal f 7674.10 en uit gegeven f 5475.50, zoodat een batig saldo per 1 Januari aanwezig was van f 2198.60. De financieele toestand Is dus zeer bevredigend, want versterkt met de contributiegelden over 1922 zullen de onkosten van het verkiezingsjaar wel kunnen worden bestreden. Nadat het jaarverslag van den secre taris en de rekening van den penning meester over het jaar 1921 waren goed gekeurd, ging de vergadering over tot de vaststelling van den uitslag der ge houden stemming op 12 Februari 1.1. In de aan deze vergadering vooraf gaande weken had de secretaris al de processen-verbaal der in de afdeelingen gehouden stemmingen doen nagaan, of daar foutieve opgaven in de stemmen- cijfers op voorkwamen, hetgeen uit den aard der zaak een zeer omvangrijke arbeid was, die echter het tot voldoening stemmende feit aan het licht bracht, dat tusschen het aantal van ruim 3 millioen punten, die volgens de processen-verbaal de leden in den Rijkskieskring op de candidaten hadden uitgebracht, en het totaal der nauwkeurige becijferingen, die door middel van telmachine en andere contrólemiddelen verkregen wer den, slechts een verschil van 556 punten bleek te bestaan. Hieruit blijkt dus, dat de stemmingsuitslag zoo nauwkeurig mogelijk is vastgesteld kunnen worden De voorzitter van de plaatselijke kies- vereeniging Drunen had, niettegenstaan de herhaaldelijk verzoek van den secre taris van R. K. H., geweigerd het stem- menmateriaal, tot nadere controleering van den uitslag der verkiezing, op te zenden Deze voorzitter verbond hieraan de voorwaarde, dat hij zelf bij deze contróle over den uitslag der stemming In zijne afdeeling zou tegenwoordig zijn en wilde alleen in dat geval het stem- materiaal uit handen geven Na eenige discussie over deze aan gelegenheid werd een voorstel, om al de in de kiesvereeniging te Drunen uitgebrachte stemmen buiten beschou wing te laten, door de vergadering ver worpen met 16 tegen 7 stemmen. Een ander voorstel, waarvan de strek- king was, dat het Bondsbestuur R. K H. alsnog het bestuur der Kiesvereeniging te Drunen zou sommeeren, binnen drie dagen het stemmateriaal ter beschikking van het Bondsbestuur R. K. H. te stellen, werd door de vergadering met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering besloot om aan het niet-voldoen aan deze sommatie door het bestuur te Drunen de sanctie te verbinden, dat in dat geval de stemmen in de kiesvereeniging te Drunen' uit gebracht, buiten beschouwing zouden worden gelaten bij de vaststelling van den einduitslag. Het dagelijksch bestuur werd gemachtigd den uitslag definitief vast te stellen en te publiceeren. Voorlezing geschiedde daarna van eenige ingekomen stukken, o.a. van het bericht van oprichting eener kiesver eeniging te Waalwijk (omvattende ook de bestaande kiesvereenigingen te Baardwijk en Besoijen). Bij de rondvraag kwam onder meer ter sprake de onkunde, die bij vele, zelfs ontwikkelde kiezers nog steeds heerscht ten aanzien van de organisatie der katholieke kiezers, zooals deze in den Rijkskieskring 's Hertogenbosch ge regeld is en werden ook betreurd de vele misverstanden, die daarover zelfs bij de intellectueelen onder de bevolking bestaan, waardoor ten onrechte het werk der organisatie vaak in een verkeerd licht wordt gesteld. Besloten werd, te trachten deze door het tegenwoordig kiesstelsel noodzakelijk ingewikkelde organisatie meer algemeen bekend te maken en dat ieder in zijn omgeving daartoe zal bijdragen. In beginsel werd besloten om den laatsten Zondag vóór de officieele ver kiezingen een Politieken Landdag te Eindhoven en te Helmond te organi- seeren. WA AL WIJ K. 21649 Officieele uitslag van de stemming in den Rijkskieskring 's Hertogenbosch gehouden op 12 Februari 1922. Uit alle bij R. K. H. aangesloten locale kiesvereenigingen zijn processen-verbaal over de stemming van 12 Februari ont vangen. In totaal functioneerden 226 stem- bureaux en werden dus 226 processen- verbaal ontvangen. Van 61 stembureaux werd het stem materiaal opgevraagd en gecontroleerd (ook Drunen zond alsnog het stem materiaal). Na deze contróle, waren in totaal 165 processen-verbaal geheel correct, terwijl er 60 kleine punten- verschillen bleven aanwijzen, beioopen- de in totaal 556 punten op de 3.038.041 toegekende punten. Dit verschil kan echter geen wijziging in den uitslag veroorzaken. Uitgebracht werden 58.775 stemmen, waarvan 3548 ongeldige en 55.227 gel dige stemmen. 1. Jhr. Mr. A. F. 0. v. Sasse v. Ysselt, 452.072 punten 2. A. N. Fleskens, 394.193 3. Dr. L. N. Deckers, 359.703 4. J. J. Wintermans, 359.145 5. P. J. A. van de Put, 241.388 6. M. Krijgsman, 203.948 7. Mej. Fred. Jansen, 201.919 8. Mr. Dr. J. v. Best, 174.425 9. J. J. Beliën, 158.185 10. Mevr. Brouns van Besouw, 131.467 11. M. van Hout, 93.367 12. Mr. 1. A. Swane, 67.511 13. Dr. W. Nuyens, 62.962 14. Th. J. van Hooff, 53.446 15. Ir. L. Feber, 46.167 16. Mevr. S. Bronsveld- Vitringa, 38.123 Totaal 3.038.041 punten Dit totaal verminderd met het verschil van 556 punten, bovenbedoeld, geeft 3.037.485 punten, d.i. 55 227 x 55 pun ten (iedere stem geeft 55 punten). OUD-HEUSDEN, 23 Maart. Werden onlangs de borden voor de maximum snelheid in Elshout geplaatst, thans zijn ze geplaatst in Oudheusden. De M. S. bedraagt 15 K.M. per uur. Een waar schuwing dus voor auto- en motorrijders. Te Waalwijk zal voor deze ge meente op 18 April e.k. des v.m, teil uur de keuring plaats hebben van de volgende stieren a. van 1-jarige stieren waaronder zijn te verstaan, stieren die alle melktanden nog bezitten en voldoende ontwikkeld zijn. b. van 2-jarige stieren. c. van 3 en 4-jarige stieren. d. van oudere stieren. De vastgestelde kiezerslijst voor iet jaar 1922-1923 bevat 537 kiezers. De keuring voor de lichting 1923 zal voor deze gemeente worden gehou den te Heusden op 3 April e.k. Heden trof den paardenhandelaar 4. v. H. een groote schadepost door iet verlies van een twee-jarig stamboek- veu en. 's-HERTOGENBOSCH, 22 Maart. Door de welwillende vrijgevigheid van Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Herto genbosch, is aan de R. K. Openbare Leeszaal en Boekerij uit eene eerbied waardige nalatenschap eer.e belangrijke schenking aan fraaie nuttige boeken gedaan. CAPELLE, 23 Maart. Bij de j.l. ge houden verpachting van gemeentelan- derijen hebben deze f 294.— minder opgebracht dan het vorig jaar. De toelating van nieuwe leerlingen voor de beide O. L. scholen in deze gemeente zal dit jaar plaats hebben op Maandag 3 April e.k. Voor de a s. Tweede Kamerver kiezingen is deze gemeente in twee stemdistricten verdeeld. Stemdistrict I omvat het gedeelte der gemeente be noorden van de spoorlijn en stemdis trict II het gedeelte bezuiden de spoorlijn. De kiezerslijst 1922—1923 dezer gemeente bevat 1249 kiezers. Naar men ons mededeelt zal Ds. Barth, Chr. Geref. predikant te Werken dam a.s. Maandagavond 7 uur in de Ned. Herv. Kerk a. d Loonschendijk een spreekbeurt waarnemen. JI. Zondag speelde Excelsior I te Waalwijk een competitiematch tegen W. S. C. II voor den B.V.B. lie klasse, welke wedstrijd in een gelijk spel ein digde. Stand 0—0. Excelsior II speelde op het terrein alhier voor de Ille klasse BVB. tegen W.S.C. III uit Waalwijk. Deze wedstrijd werd door Excelsior II met 3—1 ge wonnen. Onze dorpsgenoot de heer M. Kom- mers, onderwijzer aan de Herv. school te Raamsdonksveer, is geplaatst bij de schoolcompagnie van het Regiment Grenadiers en Jagers. A.s. Zondag speelt Excelsior I een competitiematch tegen T.O V. uitLoon- op-Zand en Excelsior II tegen R. W B. Ill uit Besoijen. Beide wedstrijden wor den gespeeld op het terrein aan de Willem van Gendsvaart alhier. WASPIK. De smid J. A.t werkzaam op den scheepswerf van de firma Ruijten- berg, alhier, geraakte met zijn linkerpink tusschen een machine, met het gevolg, dat enkele pezen werden doorgesneden. Onmiddellijk moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. De op 22 dezer vastgestelde kiezers lijst bevat de namen van 1606 personen. In de op Vrijdag 24 Maart j.l. gehouden openbare raadsvergadering werden de volgende punten behandeld 1. Mededeelingen. 2. Vaststelling vergoeding bijzondere scholen en voorschot daarop. 3. Herziening wedden van den burge meester en secretaris. 4. Vaststelling Hoofd. Omslag voor het tijdvak 1 Jan.—1 Mei 1922. Uitvoerig verslag in het volgende nummer. DE LEZERSKRING VAN ONS BLAD BREIDT ZICH MET DEN DAG UIT, ZOODAT OOK DE WAARDE VAN ADVERTEEREN STEEDS GROOTER WORDT. ADVERTENTIE CONTRACTEN ZIJN ZEER BILLIJK. RAAMSDONK Door de gemeente politie werd in de Kerkstraat verbali- seerd en onder groot verzet opgebracht E, v. S. Deze woesteling viel het publiek in zijn dronkemansbuien op ergerlijke wijze lastig. De jaarlijksche keuring van spring- stieren, uitgeschreven door de Prov. Commissie tot ondersteuning van de Rundveefokkerij 'in Noord-Brabant, zal voor deze gemeente gehouden worden te Oosterhout op 26 April a.s. Thans is men bezig een hoog spanningskabel te leggen, onder den overweg bij het station. Met dit werk bereikt men een goede verbetering. Dinsdagmiddag sloeg een tweespan voor een boerenwagen, dat even on beheerd stond, op hol. De schichtige paarden renden in dolle vaart door de Julianalaan. P. gelukte het nabij den molen de dieren op te vangen. Ongelukken kwamen niet voor. RAAMSDONKSVEER. Wegens vaca- ture-beurt, treedt Zondag a.s. voor de Herv. Gemeente op des morgens op 't Veer en des namiddags op 't Dorp de Zeereerw. heer Ds. Bonthoorn van Dordt. Naar wij vernemen, hebben de alhier bestaande landbouwvereenigiogen Raamsdonkdorp en Raamsdonksveer en Geertruidenberg besloten op een alge meene ledenvergadering, het dekgeld der paarden dit jaar vast te stellen op f 11.— per paard minder dan door den Bond van Hengstenhouders bij circulaire was bepaald en het alzoo te brengen op f 10.— en f 5.— Tot bestuursleden der A.-R. Kies vereeniging „Nederland en Oranje" werden gekozen de aftredende leden, de heeren Ds. D. J. v. d Graaff, H.v. d. Berg, J. A. Dorrenboom en A. v. Vark. Blijkbaar zijn nog niet allen van den ernst der tijden doordrongen. Dit bleek o.m. Zondag, toen er hier weder eens een moest opgebracht worden, die zooals 't scheen maar moeilijk de glaasjes vol kan laten en dan niet de gemakke lijkste is. Toen de arbeider J. B. bij zijn varkenshok kwam, vond hij daarin zijn best varken dood liggeneen groote schadepost alzoo voor den werkman. Onder zeer veel belangstelling en in een recht prettige, gezellige stemming, vierde de Knapenvereeniging, onder leiding van den heer Stoffels, Woensdag avond haar Jaarfeest Tractaties, voor drachten enz. wisselden elkaar gedurig af. Door toetreding van enkele nieuwe leden, klom het getal tot een veertig. De scholier C S. had het ongeluk te vallen en daarbij een zijner duimen te breken. DONGEN. Hengelconcours. Het ge zelschap het „Voorntje", gevestigd bij den Heer P. Wijnands. heeft besloten om op 11 Juni e.k. een Groot Hengel concours te geven, waaraan verschil lende medailles en personeele prijzen zijn verbonden. Verwacht wordt dat vele visschers aan dezen wedstrijd zullen deelnemen, wijl het 't eerste concours in het Wilhelmina- kanaal is; op nader te bepalen datum zullen de circulaires aan de bekende vereenigingen worden toegezonden. W A A L W IJ K. 21644 Bij den heer L. in de Marktstraat brak hedenmorgen een begin van brand uit Met emmers water kon 't vuur ge- bluscht worden. Wederom heerscht bij eenige kip penhouders de gevreesde kippenziekte, het diphterithus zoowel in als uitwendig (pokken), 't Is vooral, nu 't tegen het broedseizoen gaat, zaak, voorzichtig te zijn. De ziekte wordt zoo gemakkelijk overgebracht. Sinds jaren zoolang de bakkerij van de Coöperatieve Vereeniging „Broe derhulp" verplaatst is naar de Hoofd straat bestaat er in de geheele Gast huisstraat met omliggende straten geen enkele bakkerij. Naar we vernemen is thans het pand, vroeger eigendom van Mej. M. Borsten, op den hoek van de Telefoonstraat, aangekocht door den heer P. v. Dun, die daarin een bakkerij gaat beginnen. Voor de bewoners van Gasthuisstraat en omtrek een uitkomst. Naar wij uit goede bron vernemen zijn alhier verschillende fabrikanten, die zeer gevoelig getroffen worden door het plotseling verdwijnen, zonder orde op zijn zaken gesteld te hebben, van zekeren B. te Utrecht. Meerderen hadden nog duizenden te vorderen Ook in de om geving schijnen veel schoenfabrikanten de dupe te zijn. H".U3d«p, 23 Maart 1922. Zondag van 12 tot 2 en van 3Va tot 5 uur zal ten bate van het Brood- en Boterfonds voor noodlijdend Rusland in Concordia een concert gegeven wor den door de navolgende musici uit Tilburg. Max Laurey, cello; J. Keijzer, le viool; N. Andregg, 2e viool en C. Eygenraam, piano. De zaal is voor ieder toegankelijkentrée wordt niet geheven. Donderdagmiddag werd het stoffe lijk overschot van den heer L. J. Veerman grafwaarts gedragen. Zelden zagen we grooter belangstelling; uit verschillende deelen van het land was men herwaarts gekomen, om als vriend den overledene de laatste eer te komen bewijzen. In den stoet merkten we o.a. op den heer Burgemeester, de Wethouders, het college van regenten van Godshuizen. Aan 't graf werd het woord gevoerd door den heer Reckleben, die hem in de eerste plaats herdacht als vriend en de heer Rosa, bedrijfsleider der uitgeverszaak, die zulks ook namens 't personeel deed als patroon. Een zwager van den over- ledene bedankte voor de veelvuldig betoonde belangstelling. Voor de rechtbank te Breda stond terecht Chr. v. T., gewezen inspecteur van politie te Dongen, beklaagd van verschillende feiten van diefstal en ver duistering, inzake vergoeding voor in bewaring gegeven geweren, verkoop daarvan enz. De president laakte de houding van den inspecteur, die wel de naam maar niet de capaciteiten, tact enz. bezat, maar ook van degenen die hem gelegen heid gaven deze feiten te plegen en hem niet controleerden. Hij wees op de overdreven salarieering van den inspec teur, die met het O. W. der plaats mede deelde, doch hieraan nog niet genoeg scheen te hebben, waarvan de inspecteur de schuld gaf aan z'n vrouw. De presi dent gispte nog vele zaken op politie- gebied, de organisatie enz. en ook de officier was zeer streng in zijn requisitoir en eischte een jaar en zes maanden gevangenisstraf, zonder aftrek van pre ventief. Voor het Haagsche Gerechtshof werd heden behandeld de zaak van Kooyman, v. d. Linde, Eekhof en de Haas, die door de Haagsche Rechtbank wegens den bekenden bomaanslag op de woning van het Krijgsraadslidt majoor Verspeyck, aan het Frankenslag te Den Haag, op 7 November j.l. waren ver oordeeld resp, tot 8, 8, 5 en 5 jaar ge vangenisstraf. Het O. M. had tegen genoemde 4 beklaagden resp. 5, 5, 5, en 2 jaar ge- vangenistraf gevorderd Het O. M. bij het Gerechtshof eischte heden tegen Kooyman en Van der Linde ieder 10 jaar en tegen Eekhof en De Haas ieder 5 jaar gevangenisstraf. Tegen den landbouwer A. J. uit Zeeland die beklaagd was opzettelijk zonder redelijk doel aan een hem toe vertrouwden en onder zijn opzicht staande hond het noodige levensonder houd te hebben onthouden, werd gis teren voor de Rechtbank te 's Bosch 1 maand geëischt. Op initiatief van het bestuur van de R.K. Studentenvereeniging „St. Tho mas Aquinas" had dezer dagen te Amsterdam een vergadering plaats van dat bestuur met enkele bestuursleden van „Geloof en Wetenschap" en „De Violier" alsmede van de te Amsterdam woonachtige oud-praesides van „St. Tho mas Aquinas", ten einde plannen te beramen om te geraken tot het tot stand komen van een blijvende herinnering aan wijlen professor dr. J. V. de Groot O. P. De aanwezigen constitueerden zich tot een comité, dat voor dat doel werk zaam zal zijn en kozen een dagelijksch bestuur, waarvoor aangewezen werden prof. dr. A N. M. van Rooy als voor zitter, de heeren W. A. van der Done en Jos. Telders als secretarissen en dk heer H. van den Eerenbeemt als penning meester. Het ligt in de bedoeling tot verschil lende personen in den lande uitnoodi- gingen te zenden om mede in het comité zitting te nemen. Allereerst hoopt het comité te bereiken, dat op het graf van prof. De Groot een hem waardig grafmonument geplaatst zal kunnen worden, terwijl vertrouwd wordt, dat bovendien nog op een andere wijze de herinnering aan den beminden pater-hoogleeraar levendig gehouden zal kunnen worden. MAAGZUUR, oprisping, slechte spijsvertering, pijnlij ken stoelgang enz. worden met veel succes bestreden door 21669 PER KOKER 60 CENT. Te Birmingham is een man, ge naamd Westmacott, op 58-jarigen leeftijd overleden aan de gevolgen van het dertiende ernstige ongeluk, dat hij in zijn ieven had gehad. Hij had een leelijken val gedaan. Daarvoor was hij o.a. tweemaal bij een spoorwegongeluk gekwetst geweest en had hij driemaal een been gebroken, 's Mans zenuwen hadden, volgens de verklaringen die een zoon van hem voor den lijkschou wer aflegde, door al die ongelukken ernstig geleden en hij had steeds in vrees voor een nieuw ongeluk geleefd. - Te Boekei (N.-Br.) komen den laatsten tijd meerdere gevallen van slaapziekte voor Gelukkig tot op heden geen enkel met doodelijken afloop. Een persoon is reeds zes dagen aan het slapen. Te Goes in het zoontje van den heer I. Pik al spelende onder een pas- seerende auto geraakt. De wielen gingen het ventje over den buik. Zijn toestand is zorgelijk. ff 99 ff ff ff 99 9 99 ff 99 ff ff ff ff ff VLIJMEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 30 Maart '22, des namiddags 7 uur, ten Raadhuize. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek tot verhuring van het Post en Telegraafgebouw met voorstel van Bur gemeester en Wethouders. 3. Schrijven van Gedeputeerde Staten tot verhooging der bezoldiging van Burge meester en Secretaris. 4. Voorstel van Burgemeester en Weth. tot benoeming van een 1ste en een 2de platasvervangend lid van het stembureau. 5. Verzoek van eenige ingezetenen om het Bnarpnd en het Heksenpad als voetpad te behouden met voorstel van Burgemeester en Wethouders. 0. Aanvulling van het Besluit tot ver koop van het Baarpad en het Heksenpad volgens voorstel van Burgemeester en Wet houders. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wflziging van den legger der wegen. 8. Voorstel van 't lid Prinsen omtrent het lezen en vaststellen der notulen met voor stel van Burgemeester en Wethouders. 9. Voorstel van Burgemeester en Weth. tot het verzetten van de Kermis. 10. Wijziging begrooting 1921. Kaatsheuvel, 24 Maart 1922. Verk. bij Drog. »Dfi TOKO«, Waalwijk en GeZ. WAGEMAKERS, Kaatsheuvel.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 10