immm ze MlJNHARDfs ZENUW- zenuwachtigheid, Firma G. VERKADE TABLETTEN ferfi ZUIVER WOL BLAUW CHEVIOT v0 EEN UITSTEKEND MIDDEL TEGEN overapaomiriö, opwinding, on rust, slapeloosheid^ejaagdheid, angstgevoel en examenvrees. Prijs per koker 75ci bij apoih endro^isien Alléén echt wanneer ghlc^f op de koker voorzien is van on derstaande handteekenin^ en den naam van den fabrikant: i$rt Neemt de Minister daar genoegen mee, dan moeten de meoschen niet doen als vroeger ze met de gemeente hebben gedaan. De fiscus springt niet zoo gemakkelijk met die zaken om als de gemeente dit hier altijd beeft gedaan. Vroeger toch kwam men om uitstel vragen wanneer de uiterste betaling' - termifn reeds lang was verstreken. Als er dan een kleine was bijgekomen of men had wat met de vrouw gesukkeld ofwel er waren kinderen ziek geweest, dan was de raad altijd genegen uitstel te verleenen. Dit du Is afgeioopen. De menschen hier zullen wel gaan onder* vinden als ze wat zijn afgekoeld, dat het vroeger beel wat gemakkelijker was en de raad dikwijls, heel dikwijls zelfs, veel medelijden beeft gehad. Met het oog op de heerschende groote malaise, met het oog ook op den nu te korten betalingstermijn stel ik voor den Minister verlenging te verzoeken, want ook van de aibelders, die zijn aangestaan volgens verdiensten van een vorig jaar en na twee a drie maanden werkeloos zijn, ls het zeer lastig de penning en den fiscus in eens af te dragen. Toont In alles uw goeden wil, dan, daar ben ik zeker van zal alles wel weer terecht komen, laat het vooral niet tot het einde komen, want dan kent men daar geen medelijden meer. Van Amelsfoort. Hoe ls het te rijmen, op de biljetten staat dat de belasting ls voor een jaar en nu zegt men dat het voor 16 maanden Is. Voorzitter. Het is voor 16 maanden dat nu in een jaar is vervat. Van Amelsfoort. De verordening spreekt toch van 16 maanden. Voorsltter. Dan hebben ze de bil jetten niet goed Ingevuld of misschien kaa het niet aaders. Beter wa>e het misschien geweest twee biljetten af te geven, een voor een jaar en een voor vier maanden. Maar wat zegt het nu van de kat of van den kater te worden gebeten. Van Amelsfoort. Het is mij niet duidelijk. Voorzitter. Het ls toch nog al duide lijk. la de Bossche courant heeft een lid van den raad der gemeente Vucht er dezer dagen nog een ingezonden stuk over geschreven. Van Amelsfoort. Hoe komen ze aan dat bedrag. Is het maar voor een jaar, dan is het te hoog. Voorzitter. De inspecteur heeft zoo veel aangeslaan als voor 16 maanden noodig is. De heer Snaphaan wil op een 2ndere zaak wijzen. Voor noodzakelijk levens onderhoud wordt jaailijks een zekere som afgetrokken. Van die 16 maanden, waarvoor nu belasting moet worden betaald, trekt men slechts af wat voor een jaar afgetrokken moet worden. Dat <9 niet In orde. Volgens recht en billijkheid moet het bedrag voor nood zakelijk levensonderhoud ook van 16 maanden worden afgetrokken. Voorzitter. Het bedrag dat wordt geind loopt over 16 maanden. Snaphaan. Zeker, maar dan moet ook bet noodzakelijk levensonderhoud van 16 maanden en niet van een jaar, van het totale bedrag worden afge houden. Zooah het nu ls, klopt het niet. Roestenberg. Ik zie wel iets billijk9 gelegen in het betoog van vriend Snap haan. Van die vier maanden ls geen noodzakelijk levensonderhoud afgetrok ken en Snaphaan wil dat dit alsnog wel wordt gedaan. Dat is een kwestie die straks nog eens goed onder de oogen kan worden gezien. Voorzitter. Men was straks zeker bang dat men later nog eens over 4 maanden belasting zou komen heften- Van Amelsfoort. Ja, volgens de ver ordening niet. Voorzitter. Wel neen. Snaphaan. Men zou eerst het besluit moeten intrekken. Van Amelsfoort. Het biljet geeft er aanleiding voor tc denken zooals ik het voor heb. De Voorzitter zegt de verzekering te kunoen geven, dat de beffiog op het biljet aangegeven, voor 16 maanden is en niet slecht9 voor een jaar. De Brcsser. Als nu het noodzakelijk levensonderhoud f 800 is, dan haddro ze nu, nu het voor 16 maanden is f 932 voor noodzakelijk levensonderhoud moe ten aftrekken. De heer Snaphaan merkt op dat vol gens het voorstel van Burg. en Wetb. f 20 000 voor oninbare posten In re serve wordt gehouden. Hij vraagt of dit bedrag zoo ongeveer is na te gaan. Volgens zijne meening ls dit wat zeer hoog genomen. De Voorzitter zegt dat dit niet na te gaan is en telken jare zeer uiteen loopt. Ook Weet bij niet wat de Inspecteur zal doen. Hij gelooft niet dat zoo spoedig de posten voor oninbaar worden ver klaard- Spr. wilst op de gevallco van een vorig jaar. Menschen waren aange- W A A L W IJ K. 21647 Speciaal Aa bieding 98 cent. slagen voor f 1200 en van dat bedrag heeft men later f 1180 moeten terug geven. De heer Van Amelsfoort vraagt of er door navordering geen geld komt. De Voorzitter denkt dat dit zco mi niem zal zijn, dat daar niet aan kan worden gedacht. De heer Roestenberg is voor restitutie en toch kan hij niet van zich afzetten dat er iets gewaags in zit. Verleden jaar toch zijn er zoovele aangeslaan voor groote bedragen die later onthef- fiog kregen. Dat ls verleden jaar nog ge beurt en nu ls het ook zeker dat er, alleen in Loon-op-Zand, waar hij de zaak heeft onderzocht, 6 a 7 van de grootste Industrleëlea onbelast zijn. Hij wil niet uitmaken of al die balansen, welke worden overgelegd, waar zijn, maar wel wil hij er op wijzen dat het geld er moet komen en het dan opge bracht zal kunnen worden door de kleioe industrie eten, ambtenaars en arbeiders. Is er een tekort, de g'oote zakenman nen zullen dan niet behoeven te beta len maar alles zal op het hoofd druk ken van de kleinere menschen. Van Loon-op-Zand zijn er nu reeds 6 looie rijen onbelast, terwijl er 13 zakenmen- schen zijn die slechts van f 950—5000 zijn belast. Gaat men bovendien na hoe het met de plaatselijke industrie staat, dan is hij er nog niet zoo z-ker van dat men zoover boven f 140000, noo dig voor het beheer der gemeente, zal komen. Spreker wijst er verder ook nog op dat door de patroons de loontabellen van de arbeiders aan de commiezen zijn overgelegd. Deze hebben dus kun nen zien wat ze per week verdienen Door de malaise is de werkeloosheid gekomen en nu zijn er vele arbeider die niet meer doordat ze werkeloos zijn zijn die verdiensten hadden. Nu kan men zeggen dat de menschen daarover hebben kunnen reclameeren, maar een ieder weet hoe dit met de ma?sa gaat De meesien weten niet hoe in die ge vallen moet worden gehandeld en laten de zaak uit onbekendheid, en anders nergens om, maar loopen. Die men schen betalen te veel, dat is ontegen zeggehjk. Ergerlijk ziet men, zegt spr., er tegen aan, dat menschen die met auto's rijden niets betalen, terwijl bekende stran typen nog 40 k 50 gulden moeten be talen. Gaat men dat alles na. dan is het voor spreker lang niet zeker, dat de noodige f 140 000 zal binnenkomen. Hij wil het beste hopen en breng aan den Voorzitter een woord vau dank voor de flinke uiteenzetting van den wer kelijken toestand. De heer IJpeiaar acht het ongeper mltteerd dat voor ongrhuwden zoo wei nlg voor kostgeld wordt afgetrokken f 300 is niets te veel. De Voorzitter geeft toe dat dit niet hoog ls en daarom is laatst besloten dit te brengen op f 400. Met napielcec schiet men niet veel op. Het is toen in de verordening vastgelegd en daar heeft de inspecteur zich aan te houden IJpeiaar. Voor 16 maanden mag het zeker wel f 400 zija. De Voorzitter zegt dat de eenige weg ls de verordening eens te herzien. Tbans echter moet ze worden uitgevoerd zoo als ze vroeger door den raad is vast gesteld. De eenige weg is om spoedig de verordening te herzien en al de fou ten, want er zijn er meer dan de doo> den heer IJpeiaar genoemde, te verbe teren. De beer Soaphaan merkt op, dat de kwestie door hem la het begin aange roerd, nl. het noodzakelijk levensonder houd, nog niet is opgelost. lo de ver ordening Is het vastgelegd en dat kan zoo maat niet op zij worden gezet. Voorzitter. Wüt u dat afschrijven. Soaphaan. Ja. Voorzitter. D&n zal de inspecteur de heelebcel moeten omwerken. De heer Soaphaan meent dat iedere belastingbetaler het volste recht heeft dat voor 16 maanden noodzakelijk levens onderhoud wordt afgetrokken. De heer de Wijs is het in eerste instantie met den heer Snaphaan eens. Nu de belasting «och in hoofdzaak door de klein-indastriecleo, ambtenaren en arbeiders moet worden opgebracht en de tijd voor deze menschen ook alles behalve gunstig i9. nu kan hij begrijpen dat die 4 maanden, waarvan bet nood zakelijk levensonderhoud niet is afgetrok ken, na aan bet bart ligt. Daarom zou bij willen verzoeken of de Rijksontvanger op het aanslagbiljet, wanneer men komt betalen, dat bedrag ook kan afschrijven. IJpeiaar. Wordt er ook afgcrokken als men 3 a 4 maanden werkeloos ls geweest. De Voorzitter merkt op dat de aan slag naar de verdiensten van een vorig jaar zijn geregeld. Bovendien heeft de raad daar niets mee uit te staan. De inspecteur heeft naar de loonstaten alles geregeld. Van Amelsfoort. Het is jammer dat men ulet eerder dat alles onder het oog heeft kunnen brengen, dan zou er niet zooveel stof zijn opgejaagd. De Voorzitter zegt dat het Dag. be stuur absoluut niet eerder de vergadering heeft kunnen uitschrijven. Om alles oog zoo vroeg gedaan te krijgen, is er twee nachten gewerkt. Alle cijfers, alle in lichtingen zijn door het Dag. Bestuur «elf verstrekt. Na nog eenige discussie wordt he» voorstel van B. en W. en een voorstel van den heer Soaphaan om de vier maanden noodzakelijk levensonderhoud later van de f 20 000 af te houden, met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel tot het verleenen van een voorschot aan de besturen der bijzondere scholen In de gewone onderwijskosten. De Voorzitter merkt op dat de bij zondere scholen een voorschot kunnen krijgen van 80 pCt. Om de drie jaren wordt alles verrekend. Blijkt dan dat de scholen te veel hebben ontvangen, dan moet dit worden teruggegeven. B. en W. stellen voor aan de R. K. meisjesschool te Kaatsheuvel »en voor schot te verleenen vao f 267520, aan die van Loonopzand f 1033 60, aan die van Berkdijk f 782.80, aan de R K. Jon gensschool van Berkdijk f 741.20 en aan de school voor instandhouding van den Bijbel f 1440. Voorts stellen B. en W. voor de uit betalingen in vier termijnen te doen, nl. Januari, April, Juli en October. De heer van Amelsfoort vraagt of de vergoeding voor de Christelijke school Is boekend met het aantal kinderen van Vrijhoeve Capelle, waarop de Voor zitter bevestigend antwoord. Hij wijst er op dat deze schoolgeld betalen en dus vanzelf in de kosten bijdragen. Daarna wordt het voorstel van Burg. en Weth. zonder stemming aangenomen. 2. Voorstel tot vast9telhng eener verordening aanwijzende de tijdvakken voor het verleenen van laodbouwverloven overeenkomstig art. 15 dor Leerplichtwet. Burg. en Weth. stellen voor het land- bouwverlof te verleenen var 16 Juni tot 1 Juli en van 16 Juli tot 1 Augustus. De heer Rijken komt het voor dat deze tijd wel wat kort Is, vooral nu de jongens verplicht worden tot hun 14 jaar naar school te gaan. De Vooizitter merkt op dat dit voor bet loopende jaar nog niet verplichtend is gesteld. Vervolgens kan de raad niet langer dan vier weken verleenen. De Regeering zegt dat vier weken mogen worden gegeven, niet langer en nu mag de raad vaststellen gedurende welke tijdvakken de iandbouwverloven worden gegeven. Rijken. Daa boudt alles op. Van Lier. De tijd is niet slecht ge kozen, He is heel goed. Aldus wordt besloten. 3. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening regelende de maximum-snel heid voor motorrijtuigen. De Voorzitter zegt dat deze reeds vroeger ls vastgesteld doch dat de borden 'oen niet goed zijn geplaatst, althans de kom ls toen ie ruim genomen. Proces- senveibaals die waren opgemaakt werden gewoon vernietigd, wijl de kom veel te uim was genomen. De hoofd-ingenleur van de Proviocle heeft zoowel in Kaats heuvel als ln Loonopzand de zaak eens oagegaan en gezegd hoe de palen moeten staan om er zeker van tc zijn dat de processen-verbaals worden vervolgd. Van Lier. Staan de borden nu dan zoo ver bulten de kom. Voorzitter, ja, dat is toen expres ge daan omdat er in den Raad over ge sproken was om Beikdijk zeker voor een groot deel onder de kom te rekenen, wijl er toen dagelijks iemand met een reuzenvaart van Dongen afkwam Rijken. Men moet de maximum-snel heid niet te gericg maken andes kunnen ze de gang er biioa niet in houden. De Bresser. 20 KM. is billijk. 15 is te weinig. Conform het ^porstel van Burg. en Weih. wordt besloten. ,4. Voorstel tot verhuring van een lokaal van het voormalig gemeentehuis aan het Rijk, ten behoeve van de be lasting-administratie. Voorzitter. De Directe belastingen wil de gewezen Secretarie voor 10 jaar huren. Veel kosten behoeven wij niet te maken om de zaak zoo over te geven. Alleen zal een volgend jaar een en ander wat moeten worden opgefrischt en een verandering aan de W. C. aangebracht moeten worden. Van Amersfoort. Dat voorstel ver wondert mij ten zeerste. Besloten ls het raadhuis af te breken en nu komt men met een voorstel het te verhuren. Ik ben er niet tegen om het te verhuren, maar dan moet toch eerst het besluit om het af te breken, worden ingetrokken. Voorzitter, 't Zou toch zonde zijn om het af te breken. Van Amelsfoort. Daar zeg ik Diets van maar er is toch een besluit om zulks te doen. Trekt dat besluit dan io. Ik ben er ook wel voor om het te verhuren. Rijken. Als we besluiten bet te ver buren, daa ligt daar vanzelf ln opgesloten dal het besluit om het af te breken, ls ingetrokken. Vooizitter. 't Zou de straat toch ont sieren ook als het werd afgebroken. Van Amelsfoort. Dat zal toen toch ook zoo wel ziln geweest. Vooizitter. Toen wist men niet dat er een kantoor in zou komen. Seaphaan. Is het geen bezwaar voor de toekomst om het voor zoo'ct langen termijn te verhuren. Nu moet de helft blijven leeg staan, 't Zou kunnen ge beuren dat men het geheele gebouw in eens zou kunnen verhuren. Voorzitter. Dergelijke kantoren zullen liever voor een aantal jaren huren want die kunnen niet de zaken vandaag hier en dan weer daarheen brengen. De Directie heeft er absoluut geen bezwaar in als wij de andere helft ook verhuren als het maar niet is om er herberg in uit te eefenen. Hoe meer dat het oude aaclhuis opbrengt hoe beter. Vervolgens wijst de Voorzitter er op dat hij de Vincentiusvereeniglag en het schoolbestuur, die zich nu hebben moeten behelpen met een zeer slecht lokaal, gelegen onder de raadzaal, toestemming heeft gegeven daar te vergaderen. De Vincentius ls een instelling van algemeen nut Snaphaan. Dus er ls geen uitzicht, dat deze ergens aoders kunnen verga deren. Voorzitter. Op 't oogenbiik niet. Snaphaan. Eerst maakt u de opmer- ting dat de andere helft ook kan worden verhuurd en nu weer van niet. Voorzitter. Dat heb ik niet gezegd, k heb gezegd, als u wil kan de helft ook oog worden verhuurd. Maar wil u er de Vincentlus, wat zeker een veree- niging is In het algemeen belang, la laten, dan houdt natuurliik alles op. De heer Rijken acht 10 jaar wat lang vooral omdat het zou kuonen gebeuren dat men het eens in eens kan verhuren. De Bresser. Wat geeft de belastingen nu voor een buur. Voorzitter, f 300 voor dat eene lokaal, een mooi bedrag. De heer van den Wildenberg stelt voor het voor 10 jaar te verhuren met recht voor verkoop. Van Amelsfoort. Met die bepaling is alles ondervangen. Met algemeene stemmen wordt daar toe na oog eenige discussie, besloten. 5. Schrijven van Ged. Staten inzake de bezoldiging van Burgemeesters, Secretarissen en Wethouders Voorzitter. B. en W. stellen voor, pezien men allerwege moet bezuinigen, Ged. Staten te berichten, dat de raad voor geen verhooging is te vinden. Daartoe wordt besloten. 6. Verzoek van de inwoners van de Rechtvaart en Hooge Zandschel betref fende het aanbrengen van electrische verlichting. De Voorzitter zegt dat adressanton vragen, om in de gelegenheid te worden gesteld te kuneen aansluiten. H^ heeft een onderzoek laten instellen wat de aanleg van die uitbielding zal kosten. Ook heeft hij laten nagaan wat het zal kosten indien de gasstraatveriichting wordt vervangen door eiectrlciteitsver- lichting. Een antwoord is eerst daatop Zaterdagavond ingekomen, daarom stelt hij voor dit adres aan te honden tot een volgende vergadering, dan kan het ant woord eerst in handen worden gesteld van de gascommissie en daarna in die van B. en W. Daartoe wordt besloten. 8. Benoeming der gascommissie. Van Amelsfoort. In een vo»ige verga dering heeft de Wijs gezegd dat hij niet langer lid wil zijn van de gascommissie. Als motief gaf hij daarvoor aan dat er leden bij de commissie zijn die niet vertrouwelijk de zaken mee behandelen. Ik ben lid van de gascommissie cn nu tOu ik toch gaarne hebben dat de Wijs zich eens wat duidelijker uitdrukte. Als hij overtuigd is dat er leden zijn die niet vertrouwd zijn, dan moet hij zich duide lijker uitspreken. Voorzitter. Ik geloof niet dat de Wijs zich zoo heeft uitgedrukt. Van Amelsfoort. In die geest heb ik het zoo toch begrepen. Snaphaan. Hij heeft gezegd de mede werking van een lid te missen. De Wijs. Men kent van ouds do gaskwestie. Jaren zitten we daar almee te martelen en nu weten wij en alle ingezetenen, heel goed wat er geregeld te doen staat voor de commissie. De directeur moet geregeld achterna worden gezeten om het doel te bereiken wat men voor oogen heeft gesteld, nl. een goede en rendeerende fab'iek te krijgen. Zit er In de commissie nu iemand, die goede viiendjes Is met den directeur, dan mist het werkea der commissie alle dosl. Hij behartigt de zaak niet zooals het behoort, want geregeld moet hij aan- gepeuterd worden om iets goed te doen. Zit er een persoon, die nu zeer goed met hem bevriend is. daar kan men in de com missie dien steun niet van verwachten dien men hebben moet. Van Amelsfoort. Heb ik mij dan zoo verkeerd uitgedrukt. Misschien ben ik wat sterk in mijn uitdrukking geweest, maar het is toch zooals ik zei. Hij kan nu niet met alle leden van de gascom missie samen werken en daar ben ik ook bij. Voorzitter. Beter ware het indien over de heele zaak was gezwegen. Wat de Wijs daar zegt, noopt mij de zaak in een volgende vergadering verder door te zetten wanneer de Directeur er bij tegenwoordig is. Hij kan dan antwoor den. want zoo kan men wel aan het praten blijven de eene verstaat het zus en de andere weer zoo. De Wijs. Het spijt mij ook dat ik die toelichting heb moeten geven, maar ik werd er toe uitgelokt. Liever had ik gehad dat het in de gascommissie was gebleven, mogelijk dat door een nieuwe commissie verandering zou zijn geko men. De Voorzitter geeft in overweging om in de commissie ook een lid van Loon-op-Zand te doen zitting hebben aangezien het electriciteitsbedrijf ook in handen van die commissie rust. Aan gezien het verbruik van electriciteit in Loon-op-Zand het hoogst is, is het bil lijk dat van daar een lid plaats neemt in de commissie. De heer Van Amelsfoort heeft abso luut geen bezwaar dat iemand uit Loon- op-Zand in de commissie wordt be noemd, maar dan zou hij toch gaarne zien dat de commissie met een lid wordt vermeerderd. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. Van het Dag Bestuur wordt dan iemand toegevoegd als Voorzitter. Tot leden worden benoemd de heeren Snaphaan, van Amelsfoort, de Wijs en van Lier. 9. Benoeming leden Commissie tot wering van schoolverzuim. Voorgesteld wordt voor Kaatsheuvel

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6