Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Heeren-Gostuums Derde Blad, Provinciaal Nieuws Firma G YERKADE en NUMMER 25. ZATERDAQ 25 MAART 1922. IAADOAMr> 45e JAARuANQ. Waalwijk, 24 Maart 1922 De Zomertijd gaat officieel in, in den nacht van Zaterdag op Zondag ten 2 uur. Dan wordt de klok een uur vooruitgezet. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen dat a.s. Zondag de Godsdienst oefeningen in de R.K. Kerken der gebeele gemeente, das van alle vier de parochies, nog snlien aanvangen op den onden tijd. De kerkklokken worden das niet verzetZaterdag- maar Zondagnacht. Door onvoorziene omstandigheden moet de algemeene vergadering van „Waalwijks „Belang", die bepaald was op Maandag a.s. uitgesteld worden tot DONDERDAG 30 Maart a.s. De leden gelieven dus hiermee wel rekening te houden, dat de algemeene vergadering gehouden wordt op Donder dag 30 Maart a s. des avonds 8'/a uur in de achterzaal hotel Verwiel. Donderdagavond werd in de zaal van den R.K. Gildenbond de laatste cursusavond gehouden. Toen de Eerw. heer Bijnen, adviseur van den R.K. Werkliedenbond, de ver gadering opende, was de groote zaal flink bezet Als spreker van dezen avond zou de Eerw. heer Bijnen ditmaal optreden want hij meende, als adviseur, niet actief genoeg te zijn, indien hij de laatste maal zelf niet optrad. Alvorens hij zijne lezing begon, bracht een kwartet, bestaande uit de heeren G. en W. Voogds, A. de Vaan en A. van Gorcum een mooi nummertje ten gehoore. Deze heeren, die tusschen de pauze en na afloop van de voordracht nog eenige mooie liederen deden hooren, hadden daarvoor een welverdiend applaus in ontvangst te nemen. De Eerw. heer Bijnen begon daarna met er op te wijzen, dat hij reeds eerder gelegenheid heeft gehad aan te toonen dat de evangeliën, ook uit litterair oogpunt, een waar meesterwerk zijn. Dezen avond wil hij onder de aan dacht brengen de parel onder de parabelen n.l. de Verloren Zoon. Na deze parabel uit het evangelie te hebben voorgelezen en de beteekenis daarvan te hebben uiteengezet zei hij niet beter te kunnen doen dan weergeven het 2e bedrijf van het beroemde tooneelwerk .De Verloren Zoon" van kapelaan Smulders. Om het niet al te laat te maken zou hij het Ie bedrijf, waarin kapelaan Smulders zoo treffend schildert het vertrek van den zoon uit het ouderlijk huis om zich naar een groote stad te begeven, teneinde daar aan de opwel lingen zijns harten, te kunnen voldoen, achterwege laten en voorlezing geven van het 2e bedrijf. Met gespannen aandacht volgden de aanwezigen kapelaan Bijnen in zijn mooie voordracht. Met een diepvoelende zeggingskracht voerde hij zijn toehoorders in de stad Petra en liet zien hoe de verloren zoon daar dag in dag uit feesten gaf en door valsche vrienden werd verheerlijkt als een prinsenkind. Treffend, tot in het diepste der ziel was het toen hij. de verdwaalde, nadat al zijn geld was verbrast, aan het zwijnen hoeden moest en als loon daarvoor alleen maar wat zwljnendras genoot. Hoe hij dan na een hevigen zielestrijd besloot naar het ouderlijk huis terug te keeren waar hij liefderijk door zijn vader werd ont vangen. Een langdurig applaus bewees dat de talrijke aanwezigen hadden genoten. De ZeerEerw. heer pastoor van Riel dankte den Eerw. heer Bijnen voor diens mooie voordracht alsook voor de moeite, die hij heeft gehad om de cursusavonden te doen geven. De aan wezigen spoorde hij aan de ontwlkke- lingsavonden, wanneer deze een volgend jaar weer worden gegeven, getrouw bij te wonen daar de arbeiders zich daar door niet alleen ontwikkelen, doch ook hun stand opvoeren. Wij. die geregeld van deze avonden een verslag in ons blad gaven, sluiten ons gaarne bij deze woorden aan, omdat wij de overtuiging hebben dat deze cursus-avonden veel hebben bijgedragen tot de godsdienstige, maatschappelijke en kunstzinnige ontwikkeling der arbei ders en van allen die deze avonden hebben meegemaakt. Gisteren werd te Amsterdam onder groote belangstelling eene bijeenkomst gehouden van fabrikanten uit alle deelen des rijks, belegd door het z.g. comité van verweer, om de regeering te ver zoeken over te gaan tot het opleggen van invoerverboden op verschillende artikelen. Voor ons van 't meeste belang is wat onder de sprekers werd gezegd over de leerlooierijen door den heer Gerard van Loon, lid der firma P. van Loon Gzn. te Waalwijk en niet te Vlijmen, zooals overal staat vermeld. De heer Gerard van Loon stelde in het licht, dat bijna alle landen der wereld óf invoerrechten heffen op leder óf den uitvoer verbieden, terwijl in Nederland uit alle windstreken leder geheel vrij van recht kan worden ingevoerd. Deze toestand bestond ook voor den oorlog. Toch kon de lederindustrie zich toen staande houden. Er ontwikkelde zich zelfs eenige export. De toestanden zijn sindsdien echter geheel veranderd. Die landen, waarheen vroeger export mogelijk was, hebben de invoerbeleminerende bepalingen zeer verscherpt en bovendien hebben wij nu het nadeelig verschil in productie-kosten tegenover een aantal andere landen. Verder zijn er diverse factoren, die met het valutaprobleem samenhangen, zooals de valutaschom melingen, de drang der landen met lage valuta, om te exporteeren naar landen met hooge valuta. Er is op deze wijze een toestand ontstaan, die geheel abnor maal genoemd moet worden Wanneer men bedenkt, dat leder een marktartikel is, waarbij weinig specialisatie mogelijk is, dan is het duidelijk, dat de positie onzer industrie onhoudbaar is. Het land wordt overstroomd met buitenlandsch leder. Deze toestand begon zich reeds midden 1919 te ontwikkelen. Toen kwam de Amerikaansche invasie. Deze hield op, zoodra Amerika voor grondstoffen den wereldmarktprijs moest aanleggen. Daarna kwamen de Belgische en de Fransche concurrentie die, in verband met de daling der franc, eveneens on houdbaar was. De Hollandsche leder industrie kon onmogelijk doorwerken. De hier importeerende landen hebben het voordeel van een vrij groot afzet gebied in eigen land, en daarbij in ons land, terwijl onze industrie nergens heen kan en wordt doodgedrukt. Er komt nog bij, dat juist de landen met lage valuta den uitvoer van hun inlandsche huiden verbieden, waardoor deze op bepaalde tijdstippen ver beneden den wereld marktprijs dalen. Nu in Duitschland zelf sinds eenigen tijd geen dringende vraag meer voor leder bestaat, is van die zijde een gewel dige concurrentie komen opzetten. Vooral1 de laatste maanden is deze sterk in hevigheid toegenomen. Zij is moordend voor onze industrie. Doorwerken betee- kent kapitaalverlies. Wij vragen daarom, dat de invoer van leder aan bepaalde regelen zal worden gebonden. Duitsch land laat ons voor speciale machines, die wij vandaar moeten betrekken, den dubbelen prijs betalen. De Duitsche staat heft op dergelijke artikelen nog Ausfuhrabgaben. terwijl massa-artikelen tegen „Duitsche" prijzen op onze markt worden geworpen. Er is dan ook van Nederlandsche zijde een regeling van den invoer noodig, als tegenweer. Van bepaalde zijde wordt tegen invoer- belemmering aangevoerd, dat dan de prijzen van leder en schoenen zullen stijgen en wordt verwezen naar de oorlogsperiode. Dit is onjuist. Men bedenke, dat de hooge prijzen van leder en schoenen tijdens den oorlog niet ver oorzaakt werden door het wegvallen van den invoer van leder en schoenen, maar door het wegvallen van den invoer van primaire grondstof, n.l. ruwe huiden en looimiddel. Dat was de oorzaak van het groote tekort aan leder en schoenen in alle landen van Europa. Wil men de lederindustrie helpen, dan moet men snel helpen. Anders zal stop- legging van een groot aantal bedrijven reeds spoedig moeten geschieden. En ook dit brengt weder aanzienlijk kapitaal verlies met zich, in verband met tech nische omstandigheden. Met algemeene stemmen is de vol gende motie aangenomen Het congres voor tijdelijke invoer- belemmering. bijeengeroepen door het comité van verweer tegen abnormale valuta-concurrentie enz. enz. spreekt als zijn overtuiging uit, dat onverwijld van overheidswege maatregelen getroffen moeten worden tot afweer van de abnor male valuta-concurrentie dat dit doel in overeenstemming met het advies van de subcommissie uit de staats commissie voor de economische politiek het beste kan worden bereikt doori invoerverboden met mogelijkheid van afwijking door hel verleenen van invoer- consenten van oordeel, dat iedere vertraging in het nemen van deze maatregelen onge-< twijfeld groot nadeel ten gevolge heeft voorts van oordeel dat een afwachten van de resultaten van de conferentie te Genua ontoelaatbaar i^, omdat ten aan zien van deze conferentie de grootste onzekerheid heerscht, maar bovendien wijl bij een mislukking van deze confe rentie onmiddellijk moet kunnen worden ingegrepen, en daarom de mogelijkheid van een invoerverbod reeds thans moet worden geopend besluit bij de regeering aan te dringen op onverwijld ingrijpen in boven om-1 schreven zin en het comité van verweer tegen abnormale valuta-concurrentie te machtigen, alle daarvoornoodige stappen te verrichten. Wij oatviogeo van hfrt Secretariaat van Ned. R K, Boad van Schoen fabrikanten het 21e Jaarverslag van die vareaoiglyg. Dit verslag van de hand vao den len Secrefftris-Advbeur, den heer M. H. Dcateneer vormt eeu lijvl# boekdeel van 256 pagina's en bevat voor de leden dier vereaotglog en allen di: belang stellen la da Neder- landsche schoenindustrie een schat vat weteo<.«vaardigheden. M?e kan daarin vloden alles wat de Bond cn speciaal sija b-:stuu; io 't afgeloopen jaar heeft gedane, dn vele belangrijke besprekingen, onderhaede'lageo en besluiten, die r.' vebouJers, gevoerd en genomen ziju. Zoo noemen wi! na 't Voorwoord, het algemeen overzicht van dec toestand vau bedrijf met statistische gegeven, de Import ea dc regeerlng, de onder- haodcilageQ over het collecïlef contract met dearbeldéVso»gaots4tie8,!ooc.poHtlek, kiodsrtoesiag, collectief contract raet de werkmeesters, hst ex»?nen der werkmeesters, het Bocdibureau, de •Schoen! dastre, de fiaenciëa. Ten slotte 'i hoofdbas uu', afdeellngabesiure», afdeeHngsreglome'Uea, rekeningen, be- grootlogco, eoz. caz. Een ea ander Is aangenaam be schreven, gemakkelijk gerangschikt en moet voor de leden Van eten Boad, die aan dit werk een voortdurend* en juiste vraagbaak hebben, van 'c grootste belang zijo. Ds Secretaris heefc hiermee voor zijn Boad opnieuw eea verdienste lijk werk gedaan, dat vele zusterver- eeotglngen hem zeer zulle» benijden. Naar wij vernemen heeft dezer dagen ten huize van het nieuw gekozen raadslid den heer J. v. d. Geld, eene bijeenkomst plaats gehad, waarbij alleen tegenwoordig waren de vier gekozen R.K. raadsleden in de St. Antonius- parochie en het herkozen lid van de Vrijzinnig Democratische lijst. Namens dezen laatste waren de heeren uitgenoodigd tot deze bijeenkomst, waarvan hij tevens de leiding had. Ter bespreking eerst bleek, dat het zou handelen over de a.s. wethouders keuze in den nieuwen raad en dat de bedoeling voorzat de zittende wethou ders (of in elk geval een van hen) te wippen en daarvoor in de plaats te stellen den heer Jan van der Geld. Zijn wij voorts goed ingelicht dan zal deze bespreking van deze o.i vreemde combinatie niet het gewenschte resul taat opleveren, daar twee der aanwezige R.K. leden zich er pertinent tegen verklaarden aan deze plannen mede te werken, terwijl hetzelfde van de overige raadsleden wordt verwacht. WAALWljK. 21650 Speciaal Aanbieding f 19.50 ea tï4._ Naar wij vernemen zal het zang koor van de parochie St. Jan deelnemen aan het door Rotte's Liedertafel te Rot terdam uitgeschreven Internationaal con cours Donderdag 30 Maart, des avonds ten 7 uur, zal in hotel Gerris onder leiding van den majoor van den Gene- ralen Staf, den HoogEdelGestr. Heer C. A. Prins, commandant van het Vrijwillig Landstormcorps-Luchtwachtdienst, eene vergadering gehouden worden van de leden van het Vrijwillig Landstormcorps, afdeeling Luchtwachtdienst uit de ge- heeie Langstraat. Te 's-Bosch overleed in den ouder- dom van 56 jaar de heer A. B. Kooy- man, leeraar Gymnastiek aan de H.B.S' Gymnasium en Rijksnormaalschool, school N. v. 't A. aldaar en leeraar aan de dagnormaalschool te Waalwijk. De overledene genoot in de gymnas- tiekwereld een uitstekende reputatie. Naar wij vernemen is de heer A. Stütz, hoofdleeraar aan de Rijksvak school voor Leerlooiers en Schoenma kers alhier, door den Duitschen Werk meestersbond aangezocht om op een nader te bepalen dag en plaais eene lezing te komen houden. Op initiatief van W. B. had gis terenavond in hótel Gerris eene be spreking plaats tusschen het bestuur van W. B. en eene afvaardiging van de besturen der voetbalclubs Quick en W. S C. alhier. 't Doel dat het bestuur van W. B. met deze bijeenkomst beoogde, was te overwegen of het niet mogelijk zou zijn deze beide clubs tot één sterke club te combineeren, waardoor èn de clubs èn de sport zelf èn de algemeene verstandhouding onder de voetbal enthousiasten èn 't belang van Waal- wijks grootelijks zouden worden gediend. De zeer aangename besprekingen had den tot resultaat, dat de aanwezigen principieel allen voor één vereeniging voelden en deze aangelegenheid in de besturen en algemeene vergaderingen van beide vereenigingen met ernst zal worden besproken. Daarna zullen de besturen wederom met W. B. bijeenkomen om de condities enz. te bespreken voor eene fusie, of liever voor ontbinding der vereenigingen en oprichting eener geheel nieuwe, waarin alle leden der beide vereenigin gen, zonder onderscheid, zonder stem ming zullen kunnen overgaan. Wij hebben goed vertrouwen, dat een en ander tot het gewenschte resultaat zal komen, wat wij van harte hopen. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot vereeniging van gemeenten Sprang, Capelle en Vrij- hoeve-Capelle, spraken verschillende leden die er op wezen dat zoowel bij den raad der gemeente Sprang als bij dien der gemeente Capelle ernstig verzet bestond tegen de vereeniging, als hunne meening uit, dat In geen geval tegen den uitgesproken wil van de meerder heid der betrokken ingezetenen vereeni ging van gemeenten behoort te worden doorgezet Andere leden, welke zich in afwachting van een nadere toelichting van de Regeering hun oordeel over het wetsontwerp wenschten voor te behou den, spraken toch in het algemeen als hun gevoelen uit, dat voor de vraag, of vereeniging van gemeenten wensche- is, aan het oordeel van de ingezetenen zelf geen beslissende beteekenis kan worden toegekend. Zondag a.s. speelt Quick 1 een comp. wedstrijd tegen Zaltbommel op het terrein van Quick. Deze vereeniging is voor Quick een geheel onbekende, doch gezien de laatste wedstrijden, welke Zaltbommel gespeeld heeft, schijnt het een stevig Xl-tal te zijn. Enkele weken geleden speelde Zalt bommel in Leerdam tegen L.S.V. een 1 l gelijk spel, gepasseerden Zondag speelde zij tegen R.W B. en won met 2 1. Gezien deze wedstrijden krijgt Quick een sterke tegenstander, die het de Quickers niet gemakkelijk zal maken. f ,De wedstrijd staat onder leiding van den heer Drooge, een der rneest bekende der Zuidelijke 3de klas. Aanvang half 3. Voor de groote bekerwedstrijden, welke door W.S.C. op 30 April, 7 en 14 Mei a.s, georganiseerd worden, schreven reeds <Je volgende vereenigingen in Willem 11 2, Wilhelmina 2,('s Bosch), Boxtel 1 en Quick (Waalwijk) Met diverse sterke tweede klas ver eenigingen wordt nog onderhandeld. Voor tweeden Paaschdag heeft W.S.C. het Rotterdamsche Sparta uitgenoodigd. Heden, Zaterdag, speelt W. S. C. tegen H. E. C. op het terrein van W. S. C. Aanvang 4 uur. 26 Maart speelt het 2e elftal van R.W.B. een zeer belangrijken competitie wedstrijd voor den B.V.B. 2e klas tegen Kaatsheuvel 2 (Wilhelmina). Wint R.W B. 2 dezen wedstrijd dan bezet zij de 2e plaats en houdt een goede kans op promotie voor de 1ste klas B V B. We kunnen dus een spannender» strijd verwachten, welke een bezoek wel waard is. Aanvang 2 uur. ter rein R.W.B. R.W.B. 3 speelt te Capelle tegen Excelsior 2 om 12 uur. Zaterdagmiddag speelt een R.W.B.- elftal tegen een fabrieks-elftal van de Firma J. Blok-van Heijst een vriend schappelijke wedstrijd om 3 uur op het R.W.B.-terrein. Indien de postduif tijdig aankomt zal ongeveer half zeven bij het sigaren magazijn van dhr. Franken Besoijen- sche steeg, 'de uitslag bekend gemaakt worden van den a.s. Zondag te spelen voetbalwedstrijd België tegen Holland le Antwerpen. Zondagmiddag 26 Maart, 's na middags om twee uur godsdienstoefe ning in de Ned. Herv. Kerk voor malig Besoijen, waarin voor zal gaan Ds. Mühlnlckel van Waalwijk. Na een 20-jarig verblijf in voor malig Besoijen, nam II. Zondag Ds. Dierkens voor een stampvolle kerk af scheid van zijn gemeente, met de woor den ontleend aan de Handelingen der Apostelen, hoofdstuk 20 32. Aan het einde zijner rede bracht ZEerw. aan Kerkeraad en Gemeente en aan alle vereenigingen op Chr. grondslag zijnen bijzonderen dank voor al hetgeen hij in die langdurige periode had ondervonden. Na toespraak van Ds. Mülhnickel, namens Kerkeraad en Gemeente en Ds. Louwe Kooijmans namens den Classlka- len Ring, werd deze plechtige samen komst besloten met de zegenbede naar Psalm 121 4. In de op Maandagavond gehouden vergadering van het Chr. schoolbestuur nam de voorzitter wegens vertrek naar Zuidland afscheid. Een der leden dankte in hartelijke woorden voor alles wat ZEerw. voor de totstandkoming van, en den ijver voor het Chr. Onderwijs heeft willen doen, met den hartelijken wensch dat het hem en de zijnen in zijn nieuwe gemeente in alles wel moge gaan. Ten slotte deelde de secretaris mede, waar hij volgens rooster aan de beurt van aftreding was, zich niet meer herkies baar te stellen. Op verzoek van verscblttonoe afdeebogen van den Noordbr. Ch'. Boe renhoed heeft liet Hoofdbestuur voorge steld dïie ateuwe kflogey te maken, w.iarvao een gevestigd aal tijn t« Waalwijk. De productie defSchoenfabrieken in de Ver. Staten van Noord-Amerika bedroeg in Dec. '21 7 455,218 paar heerenschoenen, 7.747.926 paar dames schoenen, 1 851.177 paar jongensschoe nen, 2 802.788 paar meisjesschoenen, 1.816,282 paar babyschoenen en 2.568 382 paar ander schoenwerk, sport- De Echo van het Zuiden. ni Courant,

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9