De Portierster van Alfortville Heeren-Costuums Eerste Blad Gemeenteraad Firma G VERKAHEl word"' "k"op het vc"°'k FirmaGV E RK ADE FEUILLETON mi „NOO&D-BRABAND" NUMMER 26 WOENSDAG 29 MAART 1921. 45e JAARGANG. 2)it nummer bestaat uit Twee Bladen. KAATSHEUVEL. (Vervolg.) De Voorzitter wijst er vervolge»» nog op dat voor do bewoners van hetHoekske deze afstand slechts 5 minuten za> schelen en do bedrage» enorn» zullen z^n indien wordt besloten anders te doen. De heer Snaphaan meent dat reeds in de vorige vergadering besloten Is om In de nieuwe wijk te bouwen. De Voorzitter zegt dat daaromtrent geen besluit Is gevallen, zelfs heeft hti de opmerklag nog gemaakt dat eers< met het Kerkbestuur moest worden ge sproken. Den heer Snaphaan komt het voor da> het veel voordeollger zal zija indien daa» een nieuwe school wordt gebouwd, De oude Zustersschool is niet afgekeurd en kan dus goed In gebruik blijven, vooral wanneer die veel zal worden ontlast. Het stichten van een nieuwe parochie kan nog wel 10 jaar duren, daar weet niemand der leden lets van. De heer van Amelsfoort herinnert zich goed dat gezegd is in een vorige ver gadering dat de bewoners en vooral die van het Hoekske, het liefste zouden zien dat daar een school zal worden gebouwd. De Voorzitter merkt op dat het Kork- bestuur voor vele moeilijkheden staat zoo o.a. het krifgen van Zusters. De heer Snaphaan is de meening toe gedaan dat, wil het Kerkbestuur zijne medewerking verleenen. dan gemakkelijk leerkrachten zijn te vinden. De Voorzitter wijst er op dat met nog zoovele andere gevallen rekening moet worden gehouden. Zoo moet bij het stichten van een parochie worden nagegaan of er een bestaan Is te vlndeo. De heer de Wijs zou eene andere op lossing wille» vinden. De oude school Is niet afgekeurd en vooral ook met het oog op den slechten fiaaotieelen toestand en bet vooruitzicht dat dit zoo maar niet beter zal worden, zou hij aan de bestaande school eenige lokalen willen bijbouwen. De Voorzitter moet opmerken dat heel weinig aan de school is te veranderen. Vlak er aan Is de bewaarschool gebouwd. Het gaat niet er een paar lokalen aan te zetten. Bovendien doet zich de moei lijkheid van de speelplaats ook nog voor. De heer de Wijs wil dan eenige lokalen aan de andere ztjde van het klooster doen bouwen. De Voorzitter zegt dat "fit niet gaat wijl het hoofd dan geen toezicht meer heeft. De beer de Wijs zou dan maar de bewaarscholen Inrichten voor de school en aan den anderen kant van het klooster een bewaarschool bouwen, dan Is het geblader dat nu bestaat doordat de kleioO kinderen op de rpsefplaats spelen gelegen voor de meisjesschool, ook op- van ,J)a Echo van het Zuiden". 94). Telef. 18. WAALWIJKSCHK EN LANGSTRAATSCHB COURANT. Uitgave: Waalwljksche Stoomdrukkerij Antooo Tieten Telcgr.-AdresECHO. gelost. De Voorzitter merkt op dat voor be waarscholen geen bijdragen worden ge geven. De heer Soaphaan acht de weg, door den heer De Wijs aangegeven, de beste manier om zoo voordeellg mogelijk tot eea oplossing te komen. Den heer Wildenburg komt het op 't zelfde neer of er eerst een 9chool wordt gebouwd in de nieuwe wijk of eerst een kerk. Zaak Is maar waar ze een en ander willen zetten en daar zullen ze toch al wel eens over hebben nagedacht. Het kerkbestuur moet wel voor zichzelf oor- deelen doch mag daarbij het algemeen belang niet uit het oog verliezen. De Voorzitter zegt dat de oude lokalen voor andere doeleinden kunnen worden gebruikt. Een patronaat of een kook school, Inrichtiogen die men overal heeft, mist men hier. Ea toch zal nie mand ontkennen dat deze hoog noodig zijn in deze gemeente en gerust een groot gemeentebelang kan worden ge noemd. De kosten van een bewaarschool kunnen niet voor gemeeoterekening worden genomen. De kosten voor het bouwen van een school met 7 klassen zijn geraamd op f70.000. Spr. meent dat dit wel de voordecltgste weg zal zijo. De heer de Wtjs moet het betreuren dat hier het gemeentebestuur weer mee tot stand zal moeten helpen brengen nood zakelijke zaken die overal elders buiten het gemeentebestuur om al zoo lang ziln opgericht. Hij betreurt het dat over bet algemeen genomen het gemeentebestuur moet voorgaan en voor bet oplichten van dergelijke zaken, moet helpen, wil zoo Iets tot stand komen. Het kerkbe stuur mag wel meer medewerking gaan verleenen. Spr. is er voorts van overtuigd dat de school nog goed een 20 jaar kan meegaan en waar overal van bezui- nlging wordt gesproken mag daar wel eens over worden nagedacht. Dat die andere zaken als patronaat en kookschool dan niet zoo spoedig er zullen zijn be treurt hij. Zat het er beter bij de ge meente aan, bij zou dan wellicht met andere voorstellen zijo gekomen. De Voorzitter meent dat men rekening moet houden met de fondsen van het Kerkbestuur. Het Kerkbestuur hier zit op zeer zware lasten, Berkdijk niet. Men mag gerust aannemen dat, beschikte het Kerkbestuur over de noodige gelden, er al hng een patronaat wa3 geweest. De heer De Bresser zegt dat men ook niet mag vergeten dat het Kerkbestuur reeds 60 jaar laog het Bijzonder On derwijs heeft betaald en daarnaast ook oog de kosten van het Gasthuis. V^or het Gasthuis, dat toch zeker ook een algemeen belang kan worden genoemd heeft de gemeente nog nooit een cent subsidie betaald. De beer Snaphaan wil alleen vragen hoe het voordeeilgst op het oogenbllk in de kwestie van schoolbouw kan worden voorzien. Instellingen als een patronaat en kookschool zijn nuttig, doch de raad beeft zich eerst af te vragen hoe op het oogenbllk het voordeeilgst een school kan worden gebouwd en z. 1. is dit om de bestaande school te vergrooten door ook de bewaarschool daarbij te nemen en een aodere bewaarschool te bouwen. De heer van Amelsfoort acht dese wijze ook het voordeeilgst. Een ander geval zou het voor hem zijn indien de school zou zijn afgekeurd. De heer Roestenberg zegt dat voor alles, wat door de heeren Soaphaan en de Wijs naar voren ls gebracht, opper vlakkig beschouwd veel voor ls te zeggen. Aan een patronaat en kookschool is in deze gemeente een reusachtige behoef ten. Door den oorlog 19 de jeugd er niet beter op geworden, Ook een kook school is in deze gemeente, een cent'um- plaats van industrie, zeer bard noodig. Htj voelt veel voor bezuiniging, maar deze gelegenheid zou bij toch willen aangrijpen om te komen tot deze nuttige tustelltngen. Bovendien is bij bang dai voor een in de nieuwe wijk te stichten school geen religieuze krachten beschik baar zullen ztfn. Na nog eeolge discussie, waarin geeo enkel nieuw gezichtspunt wordt geopend, wordt het voorstel van Burg. en Weih. In omvraag getracht en met 3 voor en 10 tegen verworpen. Voor het voorstel stemden de heeren Roestenberg, Verschuren en de Bresser. Tegen de heeren van Amelsfoort, IJpe- laar, Snaphaan, Dankers, van den Wil denberg, van Lier. Rijken, van Kuyk, Brokx en de Wijs. De Voorzitter merkt op dat nu een ander voorstel moet karnen. De heer de Wijs wil uitbreiding trach ten te krijgen door bijbouwlng van een paar lokalen. De Bresser. Dat kan niet. Snaphaan. Dat kan door, zooals straks ls gezegd, de bewaarschool er bij te trekken. Roestenberg. Een bewaarschool krijgt geen subsidie en als het kerkbestuur nu niet in staat is om een nieuwe bewaar school te bouwen Snaphaan. Dan moet de raad daarin maar steunen. Roestenberg. Zou de interest van het kapitaal van een nieuw te bouwen school dan zooveel zwaarder zijn De heer Snaphaan meent dat men voor een nieuw te bouwen school met alles en alles met geen f 70 000 zal kiaar komen. De oade school krijgt nu f 2800 en voor f 2700, die er dan nog overschiet, kan veel voor worden gedaan. Om echter direct met een afgerond voorstel hier te komen, acht spr. heel moeilijk. onder zekere voorwaarden die gesteld M. grond eene waarde vertegenwoordigt van fllOOO, De heer Verschure vraagt of de heer Suaphaao zich niet heeft misrekend. Al de grond daar ls slechts voor f 17.000 aangekocht. De heer Saaphaan zegt den verkoop prijs van den grond van heden te nemen en dan komt hij aan het bedrag van f 11000. Wat het heeft gekost, daarmede heeft hij niets te maken. De grond wordt voor f75 per M2 verkocht en daarnaar heeft men nu te rekenen. De heer Roestenberg wil er op wijzen dat men zuinig moet zijo, doch dat de tulolgheld de wüsheid niet moet bedt legen. Een gasthuis ls een werkelijk algemeen belaag en daarom zou hij OrrrrpT\WAA LW U K f f<T7T?>) DOOR ERVARING STERK. W A A L W IJ K. 21650 Speciaal Aaobiedirg f 19.50 en *24.- De heer Roestenberg geeft sulks toe en stelt daarom voor een commissie te benoemen die eens met het kerkbestuur gaat praten. Deo heer van Amelsfoort komt het voor dat het Dag. Bestuur dit het best kan doen. De heer Roestenberg ziet la deze liever een commissie benoemd. Tot leden daarvan worden benoemd de heeren de Wijs, Snaphaan en van Amelsfoort. 9. Schrijven va» het R.K. Keikbestuur van Loonopzand, verzoekende voor het bouwen van een nieuw Zusterklooster met gasthuis en scholen in de Nieuwe straat te Loonopzand, den daartoe be- noodigden grond gratis te willen afstaan. Het Kerkbestuur wifst in zijo adres op het groote belang voor Loonopzand wanneer daar een gasthuis zal verrijzen. Nu de Zusters van Liefde uit Schijndel, beieid zijn een gasthuis te bouwen, vragen ze het benoodlgde terrein voor dit doel gratis te willen afstaan en hier voor te willen schenken een terrein vao de volie diepte met een lengte van 150 M. of zooveel minder als zal blijken noodig te zijn. De heer Snaphaan vraagt of Burg. en Weth. dienaangaande een voorstel hebben. De Voorzitter zegt dat dergelijke plannen vroeger reeds door het Dag. Bestuur zijn toege juich'. Het Dag. Bestuur voelt veel voor een Gasthuis, ook voor een patronaat en kookschool. Snaphaan. Nu weet ik oog niets. Voorzitter. Ik voei er veel voor. De heer van Amelsfoort zou grond willen afstaan. Hij acht dit niet zoo schadelijk als wanneer men eene bijdrage moet verleenen. De Voorzitter zegt dat dit gelijk staat aangezien de grond toch eene waarde vertegenwoordigt. De heer Snaphaan rekent uit dat 150 willen ingaan. De Voorzitter zou willen bepalen dat, als men later hier in Kaatsheuvel een gasthuis wil gaan bouwen, dan de grond ook gratis moet worden gegeven. Heeft men geeo grond noodig dan een te bepalen bedrag. De heer Snaphaan zegt dat do bezit tingen, door het geven van die grond, met f 11.000 verminderen. Hij voelt veel voor een gasthuis en wil ook wel wat geven, maar hij vraagt zich af of daar voor 150 M. g'ond noodig ls over de volte diepte daarvan. De heer Verschure meent dat de grond daar nog in waarde zal stijgen als er een klooster komt. Bovendien is daar nog zooveel bouwgrond, dat voot de eerste 10 jaar zeker nog plaats genoeg is. De heer van den Wildenberg wijst er op dat er ook een school bijgebouwd moet worden. Daarvoor is ook grond noodig. Trekt men dit er af en dat dient men te doen, dap zal voor het gasthuis niet meer grond worden gegeven dan voor een waarde van f 6000, berekend als door deo heer Saaphaan. De heeren Snaphaan en van Amels foort zouden dit adres tot een volgende vergadering willen aanhouden. De Voorzitter ziet niet in waarom men dat zou doen Vooreerst moet met de school spoed worden gemaakt en ver volgens staat men in een volgende ver gadering voor dezelfde feiten De heer Roestenberg is het met den heer Verschure eens dat men hier heeft te zien naar wat het de gemeente heeft gekost. Een dergelijk groot algemeen belang u hij niet in den weg willen staan. De heer Snaphaan noemt het ook een algemeen belang, doch wenscht in ieder geval zaken, waar een flink be drag mee gemoeid is, goed onder de oogen te zien. W A A L W IJ K. 21643 Japanmatteri 4|4 breed 58 cent. Voordeur-matten 68 ct. (Wordt vervolgd). I Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven. Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. „O, ik twijfelde er niet aanIk dacht wel, dat het nufje kennis heeftEn dat komt hier met een gelaat van ingetogenheid en heiligheid, alsof de wereld tegen zfjn zin staat! En het is haar werkelijk te veel het. afgewerkte goed te brengen en de boodschap pen af te halen." ..Ik dank u, mejuffrouw," zeide de com- missionnair, die reeds wist wat hij verlang de te vernemen. .,En hoe ziet die mijnheer er uit?" vroeg het modeplaatje, dat juffrouw Lucia niet lijden kon. ..UitstekendUitstekend ..Zoo, zooUitstekend ..Ja, mejuffrouw." De jonge dame keerde den rug en trad weder het magazijn bihnen, vol ergernis over hot geluk dier domme gans, terwijl zij zelve volkomen scheen vergeten te worden. „Wat is zy nydig!" dacht Ovidius de trap afdalend. „Zij verafschuwt hare gezel lin. Daar is misschien wel eenig voordeel uit te trekken. Men moet niets over het hoofd zien." Op straat gekomen, stond Ovidius stil zich afvragend, wat hij thans zou aanvan gen. „Lucia komt slechts hier, wanneer zij er door haar werk geroepen wordt," mompel de hij. „Dus komt zij misschien in 't mid den van den dag, en dan is er voor mij niets aan te vangen. Ik moet nog een menigte in lichtingen zien te verkrijgen. En wie zal rail die geven?... O, ik denk er aan, die juf frouw daarboven. Ik zegde het reeds, dat HE ECHO VAN IIET ZUIDEN, Prijs der Adverteatlën 20 cent per regel; minimum IJS». Reclames 40 cent per regel. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN V or niets to versmaden valt. Mot hare hulp zal ik te weten komen wat ik wenseh te vernemen". Ovidius had een byzonder idéé en dit idéé wilde hfl onmiddellijk benuttigen. IIü begaf zich zonder te aarzelen naar de por tiersloge. De portier zelf was uit, maar zyne vrouw was bezig liet ontbyt gereed te maken. „Pardon, madame," zeide de valsche com- missionnair. „II: helt u een kleine inlichting te vragen." „Wat wenscht gy, brave man?" „Kunt gij mij zeggen, boe laat de werk sters van madame Augustine het atelier verlaten?" De portierster keek hem met zonderlinge oogen aan. „Men heeft mij met een boodschap belast, en de persoon, die my zendt kijkt, zoo nauw niet," voegde hij er by, de vrouw een gouden Louis in de hand stoppend. De portierster glimlachte. „Wel?" vroeg Ovidius. „Er zijn hier verschillende soorten van werksters," sprak de portierster, wier tong thans ontbonden was: „Naaisters, verkoop sters, pasters." ..Deze laatste» bedoel ik." „Die vertrekken des avonds om acht uur." ..Zyn zy talrijk?" „Er zyn er drie, juffrouw Irma, juffrouw Regiua en juffrouw Amanda, eene kokette en vry lieve brunette, de jongste der drie." ..Die dat teekentje op de wang heeft aan de rechterzijde?" „Juist" „Eu verlaten zy het huis nooit in den loop van den dag?" „Zij hebben een uur voor haar ontbyt en gaan dnn van af elf uur, de eene na de andere, naar eene restauratie aan de over- zyde, den hoek om." „De brunette, waarvan gy gesproken hebt. heet Amanda, niet waar?" „Ja, brave man. Om haar is het wellicht, dat gy hier komt?" „Wel mogelijk!... Dank u, madame." Toen Ovidius wist wat hij vernemen wilde, maakte hy rechtsomkeert. „Ziedaar een commisisonnair, die zyn taak kent en flink geld moet verdienen," dacht de portierster; „men ziet onmiddellijk hoe kranig hij mei lief geld weet om to gaan." Zoovor waf» zy in hare alleenspraak ge komen. toen mejuffrouw Amanda zelve be neden aan de trap verscheen, met de vraag op do lippen of or misschien iets voor haar was? De portierster toonde ecu schalkseh go- laat en antwoordde met de vraag: „Wacht mejuffrouw iets?" „Ik heb van naclit van een witten hond gedroomd en liet boek der droonion zegt, dat dit goed nieuws beteekentDan zal ik van daag ook wel iets vernemen, dat mij genoegen doet." Madame Rarbet beet zich op <lo lippen en hernam diskreet „Dat zou wel waar kunnen zyn. Gy hebt misschien geen ongeiyk op uwen droom to rekenen." „Weet gy iets?" riep hot jonge meisje uit. „Wel jar ik weet iets." „En wat weet gij? O. zeg my dan, wat gy weet, lieve madame Barbot, laat my nu niet langer wachtenZeg my eens spoedig wat er is „Ik weet, dat naar allen schyn gy spoe dig nieuws kunt verwachten van iemand, die veel belang in u stelt." ..Men heeft dan over iui.i gesproken?" „In algemoene termen." „Maar men hoeft u toch iets gezegd? En wat dan?" „Men heeft mij iets gevraagd omtrent uw persoon?" „Wie?... Was 't een net gekleed heer?" „Die my ondervraagd heeft niet. maar die hem gezonden lieeft moet hot wol zyn." „En wat heeft men u gevraagd?" „Hoe laat gy gaat ontbyten en op welk uur gy des avonds het a tel Ne r verlaat." „Wat hebt gy geuntwoord „Wat er te antwoorden viol. En dan heb ik u als liet ideaalste aller jonge meisjes voorgesteld." „Madame Iiarbet. zoo myni droom uit komt, en er my werkeiyk iet:s gelukkigs te beurt valt, zal ik niet oudan kbaar zyn Dan schenk ik u oen goude.u horloge met dito ketting." „My dunkt dat ik ze al in handen heb." „Nu moet ik my haasten. Ik ga ontbyteu. 'i Is reeds laat. Juffrouw Amanda had vooral op dit oogennblik zeer heerschzuchtige neigingen, bouwde kasteelen in de lucht en haastte zich naar do kleine restauratie, waar nieuws gierigheid en hoopvolle verwachting haar beletten te eten. Amanda Rógam.v was twee en twintig jaar oud. Wij weten reeds, dat zij sehoou was en op-hetooverende wyze een prachtig kostuum droeg. Dit was de reden, dat ma dame Augustine haar aangenomen had, want by het werk was zij de onhandigheid zelve. Zy was de dochter uit een werkliedenge- zin, waarvan de man de kroegen bezocht en de vrouw veel van uitgaan hield, en was om zoo te zeggen op straat opgegroeid, ter- wyi zy moer slagen dan liefkozingen ont ving en steeds slechte voorbeelden ouder 't. oog had. Goede beginselen zaten er niet in. Zy re kende op hare schoonheid om fortuin te ma ken. Een jaar was zy te Joigny in betrekking geweest by eene modiste, welke zy had moe ten verlaten ten gevolge van oen droevige J gebeurtenis, die wij later wel zullen loeren kennen. Den dag, waarvan hier sprake is, deed zy niets goeds meer en toonde zich zeer on handig tegenover de klanten. De minuten schenen haar uren. Zou de tijd van vertrek dau nooit aanbreken? Kwart voor acht uur begaven Amanda en hare gezellinnen zich naar de kleedkamer, die haar ter beschikking stond, deden de weelderige kleederen uil, die madame Au gustine haar ter beschikking stelde en sta ken zich in haar eigen meer eenvoudige cos tumes. Bij dat werk gevoelde het jonge meisje een waar hartzeer. Zy hield zoo weinig van den eenvoud, die haren stand paste. ACHT EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Ovidius meende Amanda noodig te hebben om gemakkelijker zy» doel te bereiken. Na kennis met de werkster gemaakt te hebben, wat niet zeer moeilijk viel, te meer daar hy zoo overtuigend van zyne rijkdommen wist, te gewagen, sprak hy het meisje van eene schitterende toekomst en zoo eenvoudig was hei heerschzuchtige modeplaatje, dat het den man volkomen geloof schonk, toen deze beloofde, dat zy weldra met hem in den echt zou verbonden worden. Twee zaken zullen hier den lezer vrij zon derling voorkomen, eerstens dat Amanda Ovidius niet herkende, dien zy reeds als commissionnair gesproken had. doch men moet wel in aanmerking nemen, dat Ovidius uitstekend de kunst verstond van zich te gri- moeren en dat hy haar toen in een platte taal had toegesproken, voor haar zelfs zeer moeilijk te verstaan, ten tweede dat ons modeplaatje zoo spoedig genegen werd ge vonden eene kennismaking met Ovidius aan te knóopendoch neemt men in aanmerking dat het een meisje was, zooals we reeds za gen, op straat opgevoed en zonder grondbe ginselen, dan kan het niet verwonderen, dat zy die zoozeer naar fortuin haakte, zich door Ovidius liet verschalken, toen hy voor hare oogen eene schitterende toekomst deed glinsteren met het huwelijk in hot verschiet <•11 ryke geschenken in de hand. De eerste kennismaking was dus goed afgeloopen. Des anderen daags ontmoette Ovidius de jeugdige Amanda aan 't. déjeuner en daags daarna was hy ook weer trouw op post. „Ik heb niet veel tyd", zeide toen Amanda „ik moet uit voor madame." „Een wandeling?" „Ja, ik moet de noodige stoffen voor een baltoilet by een onzer naaisters gaan be zorgen, die thuis werkt. Er is veel bonst by." „Is 't ver?" „Aan de andere zyde van Parijs. Bour bonkade, nummer 9." „Dat is by Lucia," ducht Ovidius en voeg de er dan luide by „Mag Ik u vergezellen, lieve? Dan kunnen we langer samenzijn." „Zeer goedNeem een rijtuig en wacht mij op eenigen afstand van het magazyn." „Afgsproken." 1-Iet jonge meisje déjeuneerde haastig en verliet de restauratie. Ovidius wenkte een huurrijtuig. i

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1