Graslinntii voor Lakens, Firma O, VEEKADE 88 cent. RECHTZAKEN. Firma G. VERKADE Jongenspakjes voor Plechtige H. Communie t 8.75. Buitenland Binnenland. Gemengd Nieuws. RECLAME. WAALWIJK, Prachtig 10/4 breed initiatief over te laten, want anders zullen de kosten, die op het bouwen komen, 21645 alleen neerkomen op den middenstander, arbeider en ambtenaar. Treurig is het te zien dat fabrikanten, die er maar met een auto op los rijden, geen centiem belasting op heden betalen. Veel beter acht hij het, het bouwen aan particulier initiatief over te laten. Men is hier dan ook al aardig op weg hiermede. De Voorzitter stelt voor den grond te I De heer Roestenberg zegt dat de raad geven op voorwaarde dat, wordt in door de z.g. kopstukken buiten den raad Kaatsheuvel een nieuw gasthuis ge- telkens en over alles wordt aangevallen, bouwd, men dan ook de grond of een Orievend, in hooge mate grievend is bedrag aan geld daaraan geeft. het te weten dat zooveel fabrikanten De heer Snaphaan is bang dat men geen cent belasting betalen, ook al rijden daardoor reuzenstroppen kan krijgen. I en rotsen ze nog zoo met auto's en Hij kan ook niet begrijpen dat nu bij dergelijke. Ze zeggen wel dat ze niets dit alles zoo'n haast is, terwijl in 1914 hebben verdiend, maar ze halen toch de school er al had moeten zijn. wel uit hun zaak voldoende om zoo te De heer Roestenberg zegt ook geen kunnen leven, liefhebber te zijn van belasting te be- Van Amelsfoort. Ik meende juist te talen, maar wanneer het geldt een zoo vragen waar leven ze dan zoo van. groot volksbelang, zou hij niet willen Voorzitter. Vroeger werd de belasting uitstellen, vooral omdat men in een bepaald naar het uiterlijke leven, nu volgende vergadering precies voor de- wordt het geheven naar het werkelijk zelfde feiten komt te staan. inkomen. De heer Snaphaan vraagt of het ter- De heer Roestenberg zou het van die rein niet wat kan worden ingekrompen, patroons flink vinden als ze zich tot de Voorzitter, in het verzoek staat 150 M. Kamerfractie zouden wenden met verzoek of zooveel als blijkt noodig te zijn. de wet weer zoo te wijzigen, dat ze Snaphaan. Maar dan pakken ze ook belasting in dergelijke gevallen moeten 150 M. Ik wil het ook niet op de lange betalen. Tot in het hart grievend is het baan schuiven, heelemaal niet, maar J te zien dat deze menschen niets betalen, waar het Kerkbestuur al van 1914 aan en een werkman, ook al is hij werkeloos, het talmen is, mag de raad toch zeker zooveel heeft te betalen. Daar komt dan wel eens over dergelijke gewichtige nog bij dat die menschen gaan zeggen zaken spreken. Alleen het Kerkbestuur dat de belasting zoo hoog is doordat is schuldig dat er nog geen school is, I zooveel arbeiders zitting in den raad niemand anders. hebben. De heer Roestenberg wijst er op dat De heer Snaphaan vraagt of geen het voor Loonopzand van groot belang accountants onderzoek plaats heeft bij zal zijn indien ze spoedig de beschik- de bouwvereeniging. king over een gasthuis hebben. De Voorzitter zegt wat betreft de De Voorzitter brengt het voorstel in bouwvereeniging van de Berkdijk, dat omvraag. het onderzoek daarvan is opgedragen De heer van Amelsfoort wenscht bui- aan de Ned. Ver. van Gemeenten en ten stemming te blijven. die van hier aan een accountant uit De heer Snaphaan vraagt of dit wel Tilburg, mogelijk is. De heer Rijken wijst op den slechten Voorzitter. Hier kan alles. In het re- toestand waarin de weg bij hem verkeert, glement van orde staat dat men voor of Hij heeft vernomen dat in Vrijhoeve tegen moet stemmen. I Capelle een wals komt en het komt Snaphaan. Als er iemand buiten stem- hem voor dat het goed is als deze ook ming wil blijven, dan moet de alge- daar nu komt. Door het drukke verkeer meene vergadering daarover beslissen gedurende den winter is de weg zeer of het kan. slecht geworden. Voorzitter. Dat is zoo, maar ik laat De Voorzitter zegt dat daar reeds met het gewoonlijk maar doorloopen, anders I den opzichter over is gesproken, schiet men niet op. I De heer Dankers vraagt nog hoe het Van Amelsfoort. Dat reglement wordt I staat met de locomobiel van het pro- nooit gevolgd. visorium uit Loonopzand. Roestenberg. Hij kan gemoedsbezwa- De Voorzitter kan heel toevallig mede ren hebben. deelen dat 29 dezer daarover de uitspraak Voorzitter. In het vervolg zullen wij zal volgen, alleen voor of tegen laten stemmen I De heer De Bresser wijst op de slechte Met algemeene stemmen wordt hierna straatverlichting bij hem in de buurt, besloten het verzoek in te willigen. Dikwijls zelfs is er heelemaal geen licht. 10. Verzoek van A. M. van Loon te De Voorzitter heeft dat reeds onder- Loonopzand om hem voor Het bouwen zocht. De lampen zijn stuk en opdracht van een eigen woning het benoodigd I is reeds gegeven om daar verbetering terrein te willen verkoopen. in aan te brengen. De Voorzitter stelt voor de grond Rijken. Bij ons is heelemaal geen licht, voor f75 te verkoopen. De heer van den Wildenberg zegt heden van Loon te hebben gesproken Van Amelsfoort. Bij ons ook niet. IJpelaar. Bij ons ook al niet. De heer de Wijs zegt dat bij hem en deze vroeg hem hier te willen vragen I voor eenige dagen geleden een flink of tegelijk grond aan hem kan worden binnenbrandje heeft plaats gehad, juist verkocht voor C. Musters, die wil gelijk toen er zoo'n hevige wind was. Te met v. Loon bouwen. Van zelf spreekt voorzien was het dan ook dat een groote het dat v. Loon zonder verhooging van ramp zou ontstaan. Te begrijpen is het prijs de grond moet overgeven. dat spoedig om de brandspuit werd Met algemeene stemmen wordt daar- gevraagd. Niets kwam er echter. Zelfs toe besloten. nog niet nadat voor de derde maal 11. Adres van de bewoners van de daarom was gevraagd. Dank zij het Torenstraat, houdende verzoek om ver- krachtdadig aanpakken van buren heeft betering daarvan. men den brand kunnen bedwingen doch Adressanten wijzen er op dat daar te voorzien was dat zonder hulp van dagelijks een 200 personen passeeren een brandspuit men de vlammen niet Bij het minste regenachtige weer is er kon meester worden. Spr. zou wel eens niet droogvoets doorheen te komen, willen weten waarom geen brandspuit Daarom verzoeken adressanten de weg is gekomen, vanaf het schoolhuis tot aan van der De Voorzitter antwoordend zegt dat Mijs met keien te verharden en dan men hem kwam vertellen dat de brand verder met sintels en voorts de weg van dien aard was, dat hulp van een met boomen te doen beplanten. brandspuit niet noodig was. Voorzitter. Aangezien dit adres pas is De Wijs. Eenieder heeft er van staan ingekomen, stel ik voor dit aan te houden te kijken dat men den brand zoo nog tot een volgende vergadering, evenals heeft meester weten te worden, een adres van J. Maas, waarin hij ver- De Voorzitter zegt toe een nader on- zocht tot aankoop van een perceel grond I derzoek te zullen instellen, in de Verlengde Hoofdstraat. Daarna ging de raad over in geheim De menschen komen altijd pas met Comité ter behandeling van adressen als ze hooren dat het dan en 13. Reclames Hoofd. Omslag en dan vergadering zal zijn. Schoolgelden. Wordt besloten aan te houden. I 12. Schrijven van E. P. Vloemans en j ^ïriUft Gr, VEBK4DE P. J. Schellekens inzake aankoop van WITK- oikaa grond ter zijde en achter het gemeente-1 WAALWIJK. 21644 Ter behandeling van dit punt schorst 7oor den Schoonmaak de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de raad over in geheim Comité. Na heropening wordt besloten Burg. en Weth. te machtigen met adressanten te onderhandelen over de verkoop van bedoelde perceelen Bij de rondvraag zegt de heer IJpelaar zoo weinig te hooren van de bouw vereeniging. Hij zou gaarne vernemen of deze nog doorgaat met bouwen. Vitrages, Allovernets, Ondergordijntjes. Afgepaste Linnen Gordijnen. Door het departement van Lands verdediging in België worden maat- regelen getroffen om de troepen, welke deel uitmaken van de 5e legerdivisie en thans te Bergen (Mons) en Doornik garnizoen houden, naar Limburgsche steden over te brengen. Andere regi menten nog zullen voortaan in plaatsen, langs de Belgisch-Duitsche grens ge legen, worden ingekwartierd. De Fran- sche grens zal geheel van troepen worden ontbloot. Altijd in huis. De ontsmettende, verzachtende en heelende eigenschappen van Foster's Zalf maken deze onmisbaar voor huid uitslag, kloven, huidvlekken, eczema, psoriasis, en de verschillende vormen van aambeien. Spoedige aanwending brengt weldra baat. Houdt Foster's Zalf altijd in huis; prijs 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. 910 - De Duitsche rijkskanselier heeft met de presidenten der Duitsche staten De Voorzitter zegt daaromtrent niets I en de leiders der rijksdagfracties be- meer te kunnen zeggen dan dat er tot sprekingen gehouden over de af te heden nog geen aanvraag is. Een heele leggen regeeringsverklaring. De voor morgen is er geboomd over zuinig zijn naamste nieuwe eischen der herstel en wil men dat, dan moet men zeker I commissie zouden worden verworpen, niet overgaan tot het bouwen van welke verwerping door de meerderheid woningen, want dat is duur. Beter is van den rijksdag zou worden goedge- het, het bouwen aan het particulier keurd. Het Nederl. Correspondentiebureau In Den Haag meldt Zijn wij juist Ingelicht, dan is In voor bereiding een wijziging van de eenigen tt)d geleden Ingediende en nog door de Tweede Kamer te behandelen Vlootwet, beoogende verlenging van den termijn van afwerking van de verschillende vloot- bases in Nederiandsch-Indië. Het plan-Van Cranenburgh. We hebben een bericht opgenomen over de tweede vergadering van de voorstanders der actie-Van Cranenburgh met bet dagelijksch bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigiogeo. Deze mededecllng zou den indruk kunnen vestigen, dat nu het tafellaken tusschen de heeren Van Cranenburgh c.s. en het bestuur van den Algemeenen Bond is doorgesneden en dat de Haar- lemsche en de Amsterdamsche heeren nu verzamelen gaan blazen om op eigen gelegenheid bij de verkiezingen in zee te gaan. Oce Informaties luiden gelukkig anders, schrijft de >N. Haarl. Crt.« Op de ver gadering heeft weer een zeer aangename toon geheerschtde aanwezigen konden zich met het pas verschenen verkiezings program en speciaal met het hoofdstuk >algemeen< heel best vereenlgen. Huo beswaar Is echter, dat zulke programma's veel mooie theorieën inhouden, maar dat de practijk onder den druk van alletlel politieke omstandigheden vaak heel veel anders te zien geeft. Men wil daarom aan de toekomstige afgevaardigden toonen, dat er een seer groote strooming in het land is, ook onder de Katholieken, welke het niet eens is met de huidige richting der politiek. .Vandaar dat binnenkort te Amsterdam een groote vergadering bij een zal worden geroepen, om aan de meeningen welke thans nog in kleinen kring tot uiting zi|n gebracht, de volle ruimte te geven. Reden voor ongerust heid, vrees voor scheuring Is er dus nog niet. Wij voor ons, zegt het blad, hebben altijd nog het volle vertrouwen, dat, oadat deze groep het hart eens gelucht heeft en tot verheldering der zienswijzen iu ons eigen kamp heeft bijgedragen, de eenheid aan de stembus weer her steld wordt. De Neder!. R. K. Werkmeesters- bond heeft Zaterdagavond en Zondag te 's Hertogenbosch zijn achtste bonds vergadering gehouden, hoofdzakelijk ter vaststelling van wijzigingen van statuten cn huishoudelijk reglement. De bond zal voortaan heeten Nederl. R. K. Bond van werkmeesters en toezichthoudend personeel. De nieuwe bondsadvlseur, kapelaan F. Hcodrikx, werd geïnstalleerd. De bestuursleden Chr. Bours te Maas tricht, H. Habraken (voorzitter) te 's Her togenbosch en J. Jansen te Bussum, waren aan de beurt van aftreden. De belde laatstgenoemden werden herkozen; In de plaats van den beer Bours werd >enoemd de heer H. Kloppenburg te Utrecht. De heer H. Habraken werd weer als voorzitter aangewezen. De begrooting werd vastgesteld op f66,716. In de algemeene vergadering van de vereenlging R. K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen, werd machtiging verleend tot het aan gaan van een leening van f 500.000 voor den bouw van een nieuw klooster en het bijbouwen van eenige ziekenzalen voor kinderen. Het Nederlandsche Rood Kruis beeft wederom f15 000 (In totaal thans f70.795 46) naar de Union Internationale de Secours aux Enfants te Genève ge zonden voor de kloderkeukena in Rus land, bene'rens f 15 000 aan het hooge commissariaat (dr. Nansen) van het in- ternatlonalri comité voor hulpverleeniog aan Ruslaind, voor aankoop van graan. Naar wij vernemen Is de kapitein D. C. M. .André de la Porte van den staf der Artillerie, werkzaam bfi het ministerie, va» oorlog, benoemd tot dlreeteur van het ftemontewezae. Volgens de laatste bekendmaking betreffende de afgegeven nummerbewij zen voor automobielen en motorrijwielen tot 2 Maart, blijkt dit aantal in totaa te zijn 100.625, zoodat de 100.000 ge passeerd z8n. Een zeer groot getal voor ons kleine Nederland. Naar w3 vernemen is tengevolge van het afloopen van eenige groote order* voor de leverantie van vliegtuigen door de directie der N.V. Nederl. Vlieg tuigenfabriek Fokker* aan een 50-tal arbeiders ontslag aangezegd. Men deelt ons tevens mede, dat dit massaontslag voorkomen bad kunnen worden Indien onze regeering hare orders voor be- noodigde vliegtuigen voor leger en vloot aan onze nationale vliegtuigindustrie had opgedragen in plaats van zooals nu het geval is slechts een klein gedeelte. Waar het geld blijft. (Knipsels die te denken geven). 's-Gravenhage 16 Febr Hier is Dinsdag en Woensdag j.l. het weten schappelijk examen gehouden voor jongelieden, die een verbintenis wen schen aan te gaan bij het reserve kader. In de commissie, belast met het afnemen van dat examen waren, naar wij vernemen, benoemd 1 kapitein uit het garnizoen Bergen op Zoom, 2 kapiteins en 1 luitenant uit het garni zoen Amersfoort1 luitenant uit het garnizoen Amsterdam, 1 burgerleeraar uit 's-Gravenhage en 1 burgerleeraar uit Amsterdam, alzoo 7 personen, waar van 6 van elders moesten komen. Deze commissie ging reeds daags te voren op reis, zoodat de hiergenoemde heeren elk een declaratie aan het Rijk in rekening brengen van 1, de reis kosten 1ste klasse; 2. de verblijfkosten gedurende drie dagen. Aan het examen werd deelgenomen door.... 1, zegge en schrijven één jongeling van 18 jaar, die, (het idiote van de heele vertooning zeker willende verhoogen) niet geslaagd is. {De Telegraafl7-2-'22.) In onze grootere steden staan op vrij korten afstand van elkaar groote in het gebruik goed voldoende brievenbussen. Het hoofdbestuur der posterijen heeft echter eenigen tijd geleden ontdekt, dat die bussen niet mooi genoeg meer zijn om de artistieke gevoelens van ons volk te bevredigen en heeft een prijs vraag uitgeschreven voor een ander model. Spoedig zullen de eerste nieuwe exemplaren wel gemaakt worden en zullen we ons in hunnen aanblik kunnen verlustigen Weet u wat die luxe kost? De kosten van een tegenwoordige bus bedragen met schilderen transport en plaatsing stellig meer dan f200 per stuk; de nieuwe zullen nietgoedkooper zijn waarschijnlijk. Daar er meer dan 2500 in gebruik zijn is het niet moei lijk te berekenen dat die aardigheid den lande op meer dan een half miilioen komt te staan. Er komt echter nog heel wat bijde oude bussen zullen natuur lijk verplaatst moeten worden naar kleinere steden en dorpen waar ze niet noodig zijn, daar zullen ze na korten tijd ook aanstoot geven en groote afgunst wekken tegen de bewoners van meer bevoorrechte groote steden en waar die grief niet anders dan billijk geacht zal kunnen worden, zullen ze ook daar weer door nieuwe vervangen moeten worden. Weg miilioen NRott. Crt., 26-2-'22.) Uit de suppletoire onderwijsbe groting blijkt de aankoop van een villa te Leiden voor f 80 00Q.—welke moet dienen als ambtswoning voor den directeur van het nieuwe ziekenhuis. De algemeene opinie is, dat dit pand veel te duur door het rijk is gekocht. De tegenwoordige eigenaar betaalde er als ik mij goed herinner f 35000.— voor. Een klein gebouwtje voor berging van een auto is er later bijgezet. Een ambts woning, die het Rijk komt op een huur waarde van ongeveer f6000,— is toch zeker wel wat bar en onnoodig voor een ambtenaar, wiens salaris zeker niet boven dat van een hoogleeraar zal gaan. (N. R. Crt. 26-11-212) „De Tijd" meldde eergisteren Naar wij vernemen, zal hedenavond (Maandag) te 7 uur in het gebouw der industrieele Club te Amsterdam de in uitzicht gestelde vergadering plaats hebben bijeengeroepen door den heer mr. C. W. Hüffer van degenen, die instemmen met de actie-Van Cranen burgh. Behalve door de onderteekenaars van de bekende advertenties zai deze vergadering ook worden bijgewoond door talrijke geestverwanten uit het geheele land. Het voornaamste doel van de bijeen komst is, te geraken tot een stevige organisatie der aanhangers van de nieuwe richting. Een voorloopig comité is tevoren geconstitueerd, waarvan de heer R. C. A. van Cranenburgh voor zitter en de heer mr. J. A. van Sonsbeek secretaris is, terwijl er mede de heer mr. C. W. Hüffer zitting in heeft. Indien er de vergadering van hedenavond hare adhaesie aan geeft, zal het voorloopig bestuur als definitief worden beschouwd. Getracht wordt een landelijke organi satie te stichten met een eigen studie kring tot 't onderzoeken van actueele sociaal-oeconomische kwesties, welke men zal trachten op te lossen in eeu richting, afwijkend van die, door de heeren Van Cranenburgh c.s. een „een zijdig democratische" genoemd. Ook zal men op den duur trachten te geraken tot een scherpere formulee ring van het nagestreefde doel, daarbij uitgaande van de overtuiging, dat geen afscheiding van democratie en kapitaal moet geschieden, iets wat naar de meening der heeren Van Cranenburgh c.s. het geval zou worden, indien men tot een plutocratie zou geraken en op kapitaalvernietiging werd aan gestuurd. Tegelijkertijd zal naar de uiterste bezuiniging moeten worden gestreefd. Voorshands ligt het niet in de be doeling bij de stembus te ageeren tegen de R. K. Staatspartij en het Politiek Advies, ofschoon de juiste houding in de practijk nog moet worden vastgesteld. Zelfs zal men op gentlemanlike wijze voeling houden met het Dagelijksch Bestuur van den Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen en trachten alsnog tot een voor allen bevredigende op- lossing te geraken, hoezeer het betreurd wordt, dat zulks tot dusver niet kon geschieden, ondanks het optreden van mr. Baron A. van Wijnbergen en de tusschenkomst van prof. J. G. J. Aen- genent. intusschen is reeds in voorbereiding de definitieve oprichting van groepen te Amsterdam. Utrecht, Den Haag. Haarlem, Leiden, terwijl voeling is ver kregen met geestverwanten te Rotterdam, Tilburg, Den Bosch, Venlo, Maastricht en eenige voorname steden inOverijsel en het hooge Noorden, waar eveneens de oprichting van groepen onder de oogen wordt gezien. Bij de N. V. Zwanenburg'» slachte rijen te Oss zijn wegeas malaise 90 man van het personeel ontslagen. Voor het Hoog Militair Gerechtshof werd in hooger beroep bepleit de straf zaak tegen J. A. oud 45 jaren, Opper wachtmeester der Koninklijke Marechaus- sée, Commandant der Brigade Breskens, die in eersten aanleg voor den Krijgs raad te 's-Hertogenbosch had terecht gestaan beschuldigd dat hij 17 Aug. 1919 te Dussen, waar hij als Brigade-Coin- mandant der Koninklijke Marechaussée gestationneerd was, als zoodanig opzet telijk W. W. wederrechtelijk van de vrijheid heeft beroofd en gehouden, door dezen in diens woning te arresteeren tegen zijn wil aan te grij pen en het huis uit te sleuren, hem vervolgens over den openbaren weg naar de Marechaussée kazerne te Dussen te geleiden en hem aldaar op te sluiten in een der arrestlokalen waar hij hem gedurende meer dan een uur opgesloten heeft gehouden en eerst daarna weder in vrijheid heeft gesteld. De Krijgsraad had bekl. deswegen veroordeeld tot eene voorwaardelijke gevangenisstraf van drie dagen, met een proeftijd van een jaar. Van dit vonnis was bekl. bij het Hof in appel gekomen. Hij werd als raads man bijgestaan door Mr. G. H. A. Gros heide te Amsterdam. Mr. Grosheide had sympathie voor bekl. en voor de zaak. Het heeft pleiter gefrappeerd, dat de zaak is aangebracht, eerst twee jaren nadat het feit is ge pleegd, ofschoon het vanaf den eersten dag volkomen bekend was. Bekl. zelf voelt zich niet schuldig. De juridische kwestie der zaak is of beklaagdes op treden rechtmatig was. Pleiter meent van wel. De Advocaat-Fiskaal speet het hier tegen ambtenaren van politie te moeien optreden, maar waar noodig komt hij op voor de rechten der burgers. Door spr. wordt dan ook geconcludeerd tot voorwaardelijke veroordeeling van bekl. ot een week gevangenisstraf. Het Hof zal later uitspraak doen. WAALWIJ K. 21649 Men meldt uit R'dam aan het N. v. d. D. Aan de post, cheque en girodienst is order gegeven dat op het giro van de Handels- en Landbouwbank voorloopig geen betalingen gedaan mogen worden. Uit de brandkast van het Kon. Staldepartement in den Haag is f 4000 gestolen. In verband met dezen diefstal worden de administrateur en diens zoon in arrest gehouden. Na eenige maanden van malaise zal de firma Ant. Jurgens, margarine-

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2