DE ECHO VAN HET ZUIDEN. Heeren Regenjassen Tweede Blad. Gemeenteraad. BUITEN L A N 1)7" Firma G. VERKADE Binnenland. Firma G. VEEKADE prima solide 11650 - 119-50 Provinciaal fiieuws Dames Nachtjaponnen f2.28. Dames Hemden met feston f 1 38 No. 26. Woensdag 29 Maart'22. 45e Jrg Firma G.VEBKADE WASPIK. Openbare vergadering van den raad dezer gepieente op Vrijdag 24 Maart des namiddags ten 2 uur. Voorzitter Edeiachtb. heer P. Dekkers. Ongeveer klokslag 2 uur opent de Voorzitter de vergadering met gebed afwezig met kennisgeving de heer C. de Hond, terwijl er twee vacatures zijn ontstaan door het bedanken van den heer v. d. Steen en het niet aannemen van het lidmaatschap door den heer Kisssscn De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Mededeelingen. a. Schrijven van den heer van der Steen, waarin hij mededeeling doet, dat hij door verandering van woonplaats vanaf 18 Maart op moet houden lid van den (raad te zijn. b. Schrijven van de vereeniging Wit- Gele-Kruis, houdende dankbetuiging voor de verleende subsidie. Worden voor kennisgeving aange nomen. 2. Belediging Armmeesters. De heeren De Glas en van Strien leggen in handen van den Voorzitter de bij de wet voorgeschreven eeden af. De "Voorzitter merkt op dat de heer De Gl^s heden voor 20 jaar geleden reeds tot armmeester werd benoemd. De r ?d weet.~evengoed als Burg en ■Weth.,c dat aan het beheeren van de administratie van hetarmbestuur heel wat vasUxit en dat zulks vele moeilijkheden met «Zich brengt. Die moeilijkheden heeft de heer De Glas steeds weten te overwinnen en met lof is er altijd over gesproken. De Voorzitter is zeker de tolk te zijn van den geheelen raad, indien hij den heer De Glas hier openlijk dank zegt voor alles wat hij in het belang van het Armbestuur heeft gedaan. Hij wil daarbij de wer.sch uitspreken dat de heeren De Glas en Van Strien nog lange jaren deze functie mogen vol brengen. Ook wenscht hij niet na te laten aan den heer Van Strien, die nu afgetreden is en ruim IS jaar de betrekking met eere heeft vervuld, een woord van dank daarvoor te brengen De heer De Glas dankt voor de schoone woorden tot hem gesproken en voor het opnieuw in hem gestelde vertrouwen. De heer Van Strien dankt voor het in 'hem gestelde vertrouwen en hoopt de voetsporen van zijn vader ook in deze te drukken. Vervolgens brengt hij den Voorzitter dank voor de sympathieke woorden tot zijn vader gesproken. Vervolgens zegt de Voorzitter de raad te kunnen mededeelen, dat hij met den opzichter van de Provinciale wegen een onderhoud heeft gehad over de ver betering van het Vaartje en de Hoek bij mevrouw De Roon. Als altijd was de heep Pijnenburg weer bereid om zoover! *hulp te verleenen als hij maar kan. Volgens het idee van den opzichter moet het feit, dat de wegen daar zoo slecht zijn, in hoofdzaak worden toe geschreven doordat de wagens direct uit de' polders komen. Er zijn maar weinig wegen waar zooveei over wordt gereden door wagens die direct uit de polders komen. Een verbetering van wegen zou reeds zijn te verkrijgen,1 wanneer de raad in de politie-verorde- n»~g de bepaling opneemt dat wagens, die uil de polder komen, verplicht zijn de wielen schoon te maken alvorens ze op de wegen komen. Ook de paden geiegen naast den weg van het Vaartje, dienen te worden verhard. De opzichter zal, zoodra de middelen van de Pro vince het maar eenigszins toelaten, daartoe aandringen. Aan den Hoek zal spoedig verbetering worden aangebracht. Ook het fietspad dat van mevrouw De Roon tot aan Teunen loopt, zal dan worden nagekeken. Burg. en Weth. erkennen dat de weg in Waspik-Boven slecht is en om daarin verbetering te brengen hebben ze 8 wagons macadam aangekocht van f65 per wagon. De heerilPruijssers wijst er op dat aan de ^Zuidzijde van het Vaartje een fietspad moest worden aangelegd. Aan de Noordzijde wordt 't altijd stuk ge reden. Hij meent zelfs dat het polder bestuur vroeger alleens heeft te kennen gegeven dat het daarin wel de behulp zame hand wil bieden. De Voorzitter zegt toe daar met den opzichter nogmaals over te zullen spreken. 3. Vaststelling vergoeding aan de bij- zondere^scholen, ingevolge art. 101 der Lager onderwijswet en voorschot daarop. De Voorzitter zegt dat wijl men hier geen openbare school meer heeft, men aan gelijke gemeenten heeft moeten WAALWIjK. 21646 vragen wat de kosten een vorig jaar per leerling zijn geweest. Dit nu is heel wisselvallig, want het eene jaar heeft men veel grooter uitgaven te doen dan een ander jaar. Willemstad heeft bericht gezonden dat de kosten f5.10 hebben bedragen, Schijndel f 8.12'/a, Dongen f 7.65 en Dussen f 9.98. In 1917 hebben de kosten in deze gemeente bedragen f931.37. in 1918 f 1348 90 en in 1919 f2163.79. Het ge- middelde moet de gemeente nemen van wat de gemeentebesturen hebben opge geven en dat gemiddelde komt overeen met wat de school in de drie laatste jaren van het bestaan hier heeft gekost. Burg. en Weth. stellen voor de ver goeding per kind te stellen op f7. De heer Rijken noemt het een in de lucht slaan, het bepalen van de kosten. De raad zal nu beslissen dat voor kosten f7.— per leerling zal worden gegeven en later blijkt dat f8.— is uitgegeven. Spreker vraagt of men dan het recht heeft om meer te geven. De Voorzitter merkt op dat het school bestuur na 3 jaar moet afrekenen. Blijkt dan dat ze te kort hebben dan kan in beroep worden gegaan. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten de vergoeding op f 7.— per leerling te bepalen. 4. Verzoek van het Wit-Gele Kruis om een brancard te- mogen bergen onder het gemeentehuis. De Voorzitter zegt dat dit verzoek bij Burg. en Weth. een punt van over weging heeft uitgemaakt. Alle heeren zullen het er over eens zijn dat onder het raadhuis geen plaats is, waar alles waar men mee aankomt, maar kan wor den geborgen. Het Wit-Gele Kruis is echter eene instelling van algemeen belang en daarom stellen Burg en Weth. voor voorloopig toe te staan dat de brandcard daar zal worden geplaatst. Burg. en Weth. moeten voorloopig zeg gen omdat de brandspuit thans geborgen is in de schuur van wethouder Rubbers. Zoodra deze echter wordt verkocht zal ze onder het raadhuis geplaatst moeten worden en dan is er geei plaats meer. Bovendien moet ook niet worden ver geten dat onder het raadhuis een motor brandspuit staat ter waarde van f 18 000. Daarvoor hebben Bur«. en Weth. de verantwoording. Daarmede willen Burg. en Weth zeggen dat zoo maar niet klakkeloos kan worden toegestaan daar alles te laten plaatsen en er iedereen maar kan komen. De heer Rijken weet mede te deelen dat het Wit Gele Kruis bezig is met het daarstellen van een ontsmettingsdienst waarvoor een gebouwtje zal moeten worden gevonden. De bedoeling is dat dan, zoodra dit gebouw er is, de bran card daar ook wordt geplaatst, zoodat het hier slechts maar van tijdelijken aard is De Voorzitter zegt dat dan de kwestie is opgelost. Wordt met algemeene stemmen be sloten het Wit-Gele Kruis de gevraagde vergunning te verleenen. 5 Advies inzake de herziening wed den burgemeester en secretaris. Gcd. Staten stellen voor het salaris van Burgemeester en Secretaris hier te brengen op een minimum van f 2500, maximum f 3250. Burg. en Weth. doen in deze geen voorstel. Met algemeene stemmen wordt be sloten Ged. Staten te berichten dat men tegen verhooging van salaris is 6. Verzoek van A. Schellekens om eenige vergoeding voor een heg. De Voorzitter zegt dat A. Schellekens op verzoek van Burg. en Weth zijn heg een halve Meter heeft achteruit gezet omdat het padje naar de spoor lijn te smal was geworden. Wel is waar stond de heg te ver vooruit, doch Schellekens heeft direct toen de heg verplaatst, met het gevolg dat alle planten zijn dood gegaan. Daarvoor vraagt hij nu eenige schadevergoeding. 8urg. en Weth stellen voor f 10 schade vergoeding te verleenen. De heer Pruyssers merkt op dat hij die heg nooit op dien grond had mogen plaatsen. Voorzitter. Destijds was hem gezegd dat hij dat mocht doen. De heer Pruyssers wijst er op dat, als de heg later breed wordt, de pad weer zeer smal zal zijn. De heer Rubbens zegt dat dit nooit het geval zal zijn. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten f 10 vergoeding te verleenen. De Voorzitter geeft vervolgens een overzicht van den stand van het baggeren in de Kerkvaartsche haven en wijst er daarbij op, dat de arbeiders daaraan werkzaam f 3 50 per dag ver dienen en!ongeveer dooreen slechts 5 dagen per week kunnen werken, zoodat ze f 17.50 per week verdienen. Hij wijst deze ook in het meubelmakers— en behangersbedrijf kan worden toegepast. De stakingen, die hier en daar waren uitgebroken, zullen binnen 24 uur worden opgeheven. er op dal liet een zeer moeilijk en de geschoolde werknemers en ongeveer lastig werkje is. De inenschen die er 12 pet voor de routine arbeiders, aan werken kunnen elders nog geen Hierbij werd overeenrekoinen. dat in werk vinden en daarom hebben Burg. het collectief contract ue bepaling zal en Weth. hen aan dit werk voorloopig worden opgenomen, dat bij invoering nog maar laten doorgaan. Burg. en bij de wet van de 48-urige werkweek. Weth. voelen weinig voor een steun regeling Liever zien ze dat de menschen door arbeid in bun behoeften voorzien en daarom vooral hebben ze die men schen aan het werk gehouden. De raad heeft nu te beslissen of hij verder wil gaan met de werkzaamheden. Thans j zijn er nog 9 werklieden bezig, maar 3 of 4 krijgen binnenkort werk. zoodat j er nog 6 of 5 overschieten, die nog geen werk hebben. Burg en Weth. zijn van oordeel dat, wordt het uitbaggeren flink doorgezet, men een fatsoenlijke haven krijgen zal. De heer Pruijssers meent dat een goed werk met het baggeren wordt verricht, maar acht het een bezwaar dat de modder zoo maar op de ka wordt geworpen en dat straks geen enkel pee schip of welk ook, meer kan lossen De Voorzitter zal daar een onderzoek naar instellen. De Belgische pers is zeer veront waardigd over den moord op den Belgischen luitenant Grafe in Duitsch- land. Men eischt krachtige maatregelen. Ook in Kamer en Senaa' is deze zaak met ernst besproken. Waalwijk, 29 Maart 1922 Maandagmiddag had de laatste vergadering plaats van het comité van menig keihard schot te verwerken. Deze was echter in uitstekende conditie en hield alles. Spoedig kwam er bij R V.V. een pinalty, die door den scheidsrechter maar door de vingers werd gezien en als de scheidsrechter einde blaast, is het een punteloozen uitslagO—0. Juliana. die met twee invallers speelde, leverde een uitstekende partij voetbal en heeft een goeden indruk in Rosmalen achter gelaten. De voetbalwedstrijd van Zondag 11. tusschen Quick en Zalt Bommel is een der slechtste wedstrijden geweest welke Quick tot heden vov>r de com petitie gespeeld heeft. Het begin "is voor Zalt-Bommel dat direct een corner forceert, die niets op levert Doch even later komen zij terug en doelpunten, onhoudbaar voor Meeth. I Quick valt iets beter aan en heeft weldra succes uit een corner, welke in I een doelpunt wordt omgezet. Van toen af aan is het een taaie wedstrijd geworden. De Quick-voorhoede knoeide erbar melijk en de mooiste kansen werden ze het tegen de kant hadden geworpen, geen bezwaar zou zijn geweest. Teunen. Dan is het toezicht niet vol doende geweest. De heer Rubbens vraagt of de heer Teunen wel weet wanneer er wordt gevaren. Dat is bijna, met het oog op het tij, altijd 's r.achts en wie zal nu vergen dat het Dag. bestuur dan\gaat kijken. Men moet op de menschen iets kunnen afgaan. Als hun werk wordt verschaft moeten ze dat waardeeren. De heer Teunen is de meening toe gedaan dat de verdiensten van die men schen, gezien het werk en onder welke omstandigheden ze moeten werken, zeer gering is. De Voorzitter merkt op dat ze door elkaar 3 dagen hebben gewerkt. Met vijf dagen waren ze tevreden. De heeren Rijken zegt het met den heer Teunen eens te zijn dat het een zwaar werk is. Hij zou Burg. en Weth. willen machtigen te handelen zooals ze denken dat het 't best is. Nu de dagen wat langer worden, kunnen ze wat meer doen. Daartoe wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de openbare vergade ring en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van Hoofd Omslag. WAALWIJK. 21648 Speciaal Aanbieding voorbereiding der nieuwe Kamer van K. De heer Rubbens meent dat, wanneer Koophandel en 't Handelsregister alhier i Noch voor, nog .na de rust welke bijeenkomst een - enigszins fees-e„;een der be.de verenigingen te lelijk karakter droeg en waar vele har- j ?oe pun zooda! de ^edstr.jd ,n een Door de directie der Ned. Spoor wegen is bepaald, dat reizigers van en over Tilburg naar Oisterwijk met de treinen 183/602 en 193/608 over Boxtel reizen. Reizigers" van Oisterwijk naar en over Tilburg mogen met de treinen 601/184 en 607/194 over^Boxtel reizen. Reizigers van en over Lage Zwaluwe naar Made en Drimmelen mogen met de treinen 243/1148 over Geertruiden- berg-Raamsdonksveer reizen. Bij de toepassing van vorenstaande bepalingen behoeven de reizigers voor het reizen over den omweg niet bij te betalen, maar zij mogen op den omweg hun reis niet afbreken of eindigen. De competitiewedstrijd R. W. B. 2 Wilhelmina 2 Kaatsheuvel is een mooie wedstrijd geweest en door R. W. B. 2 met 3—0 gewonnen. Er is door het geheele elftal best gespeeld, vooral door den doelverdediger. R. W. B. 3 verloor van Excelsior 2 zooals te verwachten was met 2—0' De wedstrijd R. W. B.-combinatie tegen het fabrieks-elftal Blok-v. Heijst. is door R. W. B met 4—2 gewonnen. telijke woorden werden gesproken De algemeene vergadering van „Waalwijks Belang" heeft plaats op Donderdag 30 Maart des avonds ten 8V2 uur in de achterzaal van hotel Verwiel. Aan de orde 1. Opening en Notulen. 2. Periodieke aftreding der heeren Norbert van Loon, Jan Tielen, H. van Tussenbroek 3. Jaarverslag Secreiaris. 4. Operatiekamerfonds. 5. Kiosk. 6. Mededeelingen en besprekingen. Wij spreken nogmaals het vertrouwen uit, dat zeer vele leden deze vergadering zullen bijwonen, speciaal, wijl er ver schillende belangrijke zaken zijn te bespréken. De voorzitter van W. B., van zijn zware ziekte vrijwel hersteld, hoopt deze algemeene vergadering bij te komen wonen Naar wij vernemen heeft de minis ter van Arbeid goedgunstig beschikt op het verzoek van de Bonden van Lederfabrikanten, om in de lederindustrie 87a uur per dag te mogen werken. Voortaan wordt 48 uur per week gewerkt tegen 't zelfde loon als vroeger voor 45 uren. [;ij het onderwijzers-examen te Breda, zijn o.m. benoemd tot deskun digen Voor schrijven en teekenen Mej. van Oppenraaij, onderwijzeres aan de R. N. L te Waalwijk. Voor geschiedenis: de heer j. Pik, leeraar aan de R. N. L. te Waalwijk. Vrijdagavond ten Qll2 uur zal op de Gemeente-Teekenschooï de plech tige prijsuitdeeling over den vorigen cursus plaats hebben. Daarna zal door den voorzitter der De zomerdienstregeling der Neder- j c0,„missie, de Edelaclub heer Th. de landsche Spoorwegen zal met ingang van 1 Juni a.s. worden ingevoerd. Naast een vermeerdering van treinen i zal ook de rijtijd der treinen worden bekort. Omtrent de Maandagavond te j Amsterdam gehouden vergadering, bij-1 eengeroepen door mr. C. W Hiiffer, van j personen, die instemmen met de actie- j Van Cranenburgh. meldt men ons In de vergadering is besloten tot hel houden van een algemeene vergadering te Utrecht op 7 April, van allen, die adhaesie betuigden met het artikelDe richting in de politiek." Tot leden van het voorloopige comité van uitvoering zijn gekozen de heeren R. C. A. van Cranetiburg, jhr. mr. C, H. van Nispen rot Sevenaer, W. baron Surmont de Bas Smeele eene lezing gehouden worden met lichtbeelden over Oud-Rome. Behalve de teekenschool-commissie zullen de commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs en de leden van den Gemeenteraad daarbij worden uitgenoodigd. De succesvolle cursus 1921 1922 wordt hiermee gesloten. Zaterdag a.s. 1 April, des voor- middags ten half elf, zal ten raadhuize alhier de installatie plaats hebben van de gekozen leden van de nieuwe Kamer van Koophandel voor de Langstraat. Zaterdagmorgen ontstond brand in het huis bewoond door J. de Folter en toebehoorende aan de Maatschappij Noord-Braband", gelegen aan de Bur- van Voorst tot Voorst, S. W, Swane, Direct werd door de buren de eerste hulp geboden, maar ook ten spoedigste was de motorspuit ter plaatse, die in enkele minuten in gereedheid was en krachtige stralen water in 't brandende pand zond. De spuit werkte uitstekend, zoodat de brand spoedig gebluscht was en beperkt bleef tot de bovenverdieping, die echter geheel is uitgebrand. De schade, die slechts gedeeltelijk door assurantie gedekt wordt is vrij groot, vooral veel bedden-, linnen- en lijfgoed r u"is verbrand, terwijl een 40-tal kostbare vergader,ng zal het dagelijksch bestuur (duiven ee„ der vlammen van den Algemeenen Bond van R.K. i K Kiesvereenigingen worden uitgenoodigd. De vergadering te Utrecht zal alleen toegankelijk zijn voor genoodigden en voor de pers. 4 0 n A Zondag zullen W. S. C. en p u/ Ml p w' o L gemeester van der Klokkenlaan. dr. B W. Nuijens, P. J. M Schure, mr. n|pprf wprH finnr Hp hnrpn de L. van Cranenburgh. mr. Th. Wester- woudt, mr. C. W. Hiiffer. mr. J. A. B. j van Sonsbeek en L. C. J. Nieuwenhuys, welk comité met andere heeren uit ver schillende streken des lands zal worden aangevuld, Voorts werdt met 30 tegen 16 stemmen en 5 blanco besloten, aan de algemeene vergadering te Utrecht te adviseeren, eigen candidaten voor de Tweede Kamer te stellen, alsmede een kiezers organisatie in het leven te roepen. Tot bijwoning van de algemeene moeten op het terrein van eerstgenoemde vereeniging. werden. Het is daarbij zeer moeilijk, thans aan een andere woning te komen. Oorzaak van den brand is onbekend. - ln de laa'f daKe" R. WZB*' elk^aT vooTde cornpeTitie ont- pogingen gedaan om in het meubel makers- en behangersbedrijf tot een overeenstemming te komen tusschen werkgevers en werknemers. Voorstellen Zondag jl. speelde de R.K. V. V. daartoe werden Maandagmiddag in een Juliana een competitiewedstrijd voor de vergadering van de commissie van R.K. tweede klasse tegen R.V.V. te Ros- vertegenwoordigers van werkgevers malen. Na een prachtig combinatiespel en werknemers organisaties gedaan. onzer geelzwarten gaat de rust in met In deze conferentie werd overeen-1 gelijken stand 0—0. Na de rust zijn de stemming bereikt op de basis van een onzen niet van de R.VV.-heltt af te loonsverlaging van ongeveer 8 pet. voor krijgen en kreeg de R.V.V.-doelman j stelde kiezerslijst voor 1922—1923 zal WAALWIJK. 2165 DRUNEN, 27 Maart. Op 1 April a.s. herdenkt de heer D. Olden, kantoor houder bij den postdienst alhier, den dag dat hij voor 40 jaren bij de posterijen in dienst trad, waarvan hij 33 jaren zijne ambtelijke loopbaan te Drunen heeft gevolgd. De jubilaris, aanvankelijk bijna geheei zelfstandig den geheelen dienst uitoefenende, heeft door vooruitgang van handel en industrie in deze gemeente, eveneens zijne werkzaamheden aanmer kelijk zien vermeerderen, en wordt thans bijgestaan door drie ambtenaren. Veel dank zijn de gemeentenaren aan hem verschuldigd, steeds was hij de bereid willige en behulpzame brievengaarder, en onfeilbaar zijn de diensten die hij als zoodanig aan Drunen's bevolking be wezen heeft. Op zijn 25-jarig ambts jubileum waren we getuigen hoe hij als om strijd gehuldigd werd. Met onverdroten ijver heeft hij zich steeds gekweten van zijne taak, welke de administratie hem oplegde. Bij zijn drukken werkkring vond hij nog altijd tijd om anderen met raad en daad bij te staan. Hij leefde mede met zijne kerk waarvan hij een trouwjid is, en vele jaren ouderling. Ook was hij geruimen tijd bestuurslid van de harmonie „De Volharding." Steeds was hij bereid mede te werken om Ge welvaart dezer ge meente te bevorderen. Deze achtens waardige ambtenaar gaat 1 Mei onze gemeente verlaten, om zijne belangrijke functie aan jongeren over te dragen. Hij gaat zich. metterwoon vestigen te Apeldoorn. Wij hopen dat het dezen ambtenaar die Drunen's bevolking zoo veel diensten bewezen heeft, en aller achting genoot, op 1 April a.s. niet aan belangstelling zal ontbreken, en we spreken den wensch uit dat het hem met zijne echtgenoote en kinderen goed moge gaan en een lange en welverdiende rust zijn loon moge zijn na zoo'n werk zaam leven. Dit is voorzeker de wensch van Drunen's ingezetenen en zijne vele vrienden. Prov. Ct. SPRANG. Met ingang van 1 April a s. zal de ontspanningszaal van den Chr.. Volksbond alhier tot nadere aankondi ging worden gesloten. In den afgeloopen winter werd van deze lokaliteit zeer druk gebruik gemaakt. De door B. en W. alhier vastge- teliikp wnnrrtpn wprri.n npcnrnlrpn gelijk Spel eindigde. i

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5