Eerste Blad De Portierster van Alfortville Heeren-Costuums Üit ons Parlement Firma G VERKADE FEUILLETON Buitenland Binnenland, „NOORD-B RABAND" NüMMSR 27 ZATERDAG 1 APRIL 1921. 40e JAARGANG. Telef. 33. WAALWIJKSCHE EN LANGSTRAATSCHB COURANT. Uitgave: Waalwfjksche Stoomdrukkerij An toon Tleleo Teleur.-Adr«§ ECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie bladen. Eerste en Tweede Kamer. Premievrij pensioen Salarissen. Bezuini ging. Credieten voor haringreeders en anderen. De bezuiniging bij Oorlog. Het bleek der Tweede Kamer, dat haar zuster aan de overzijde van het Binnenhof het bestaan had haar werk als 't ware over te doen. Dat zij een aan deze zijde aangenomen wet verwerpt komt meer voor. Maar hier had zij door haar verwerping der premievrijdom uit de pensioenregeling voor burgerlijke ambtenaren weten weg te werken, door dat minister de Geer's onmiddellijk na de verwerping ingediend nieuw ontwerp waaruit die vrijdom was vervallen, was aangenomen. Feitelijk was dus de mi nister hier de schuldige, die der Eerste Kamer in de gelegenheid stelde door zijn tweede indiening een recht van amendement uit te oefenen, dat onze constitutie haar niet toekent. Maar de Tweede Kamer, op haar teenen getrapt, had alleen verwijten voor onzen Senaat en scheen, getuige ook het amendement van den heer van der Stapele, voorstel lend den premievrijdom weer te herstel len, wel geneigd, het op een conflict te laten aankomen. Bezadigder heeren waarschuwden daartegen en trachtten aan te toonen, dat de zaak erg opge blazen werd. En ook de minister, wien een te zwakke verdediging van den premievrijdom werd verweten, deed zijn best duidelijk te maken, dat uit art. 36 oud niet de noodwendigheid van premievrij pensioen volgde en uit het nieuwe art. 36 niet het omgekeerde en dat de beteekenis der wijziging hierin bestond, dat voortaan geen wet zou noodig zijn om het premievrij pensioen op te heffen, maar een Kon. Besluit daartoe voldoende zou zijn, tot welk besluit echter nog geen plan bestond. Zijne Excellentie nam tevens de gele genheid waar om den heeren en het land voor te rekenen welk exorbitant bedrag aan ambtenaarssalarissen wordt betaald. Het totaal bedrag aan salarissen bleek 518 millioen per jaar. Maar hier ging af 100 millioen aan salarissen vooreen deel der postadministratie en voor ge meentebedrijven Er kwam echter bij 23 millioen voor wat de Staat aan de spo ren moet bijpassen, zocdat het totaal bleef 441 millioen. Op een totale op brengst van 840 millioen is dat zeker verbazingwekkend, ook al houdt men er overeenkemstig de opmerking van den heer Van der Waerden rekening mee, dat hierbij ook de salarissen in de productieve bedrijven begrepen zijn en dat de militaire salarissen als 't ware onder een afzonderlijk hoofd zouden te van ,J)e Echo van hot Zuiden'", 95). rangschikken zijn. Voorzichtigheidshalve legde de minister er den nadruk op, dat hij dit niet vermeldde om tegen de ambtenaren furore te maken, maar dat hij enkel de noodzakelijkheid van be zuiniging wilde aantoonen Had ook de vakbonder Stenhuis niet verklaard, dat de maatschappij niet meer geven kan dan zij heeft En zou het ooit mogelijk zijn aller behoeften onbeperkt te bevredigen van een inkomen van f300 per persoon off8500 per gezin? Ongetwijfeld kon deze bezuinigings peroratie bizonder goed als oratio pro domo dienst doen en als zoodanig een prachtige inleiding vormen voor de voortgezette behandeling van de be grooting van financien De opheffing van twee predikantsplaatsen, waartoe onder regeeringspressie besloten was, werd met deze bezuinigingsoverweging ver dedigd, waar de twee vlootpredikanten de bezetting der plaatsen onnoodig maakten. Maar ze kon de Kamer niet verhinde ren de motie-Duys tot afschaffing van de veilingensrechten voor land- en tuin bouwproducten aan te nemen of de motie Ter Laan tot opheffing van den assistentenrang bij de directe belastingen aan te nemen. Toch bleek ze op de Kamer wel vat te hebben, want allerlei credieten werden op grond dezer over weging bestreden. Zoo de exportkredie ten en het garantiekrediet van 3 millioen voor de Handelskamer, dat de motie Staalman, echter vergeefs uit de begroo ting trachtte ie lichten. De heer Brauti- gam bestreed op dien grond ook de steunverleening aan de haringreeders, die hun strop van 2'/2 millioen. naar hij beweerde, aan zich zelf te danken hadden, omdat ze eerst niet coulant genoeg tegenover Duitschland waren geweest en daarna door vast houden van de haring tevergeefs getracht hadden dien op prijs te houden. Ook de uit breiding der Staatsloterij werd voor een deel op grond van deze bezuinigings- over/c eging die het noodzakelijk maakte overal zooveel mogelijk geld uit te halen, door den heer Staalman verdedigd. Maar wel in zeer bizondere mate deden de heeren deze overweging gelden bij de behandeling der oorlogsbegroo ting. De strijd draait hier allereerst om de vraag, of men zich tegen aanvallen van anderen verdedigen wil. Wil men dat, dan is het verstandig zich op deze verdediging voor te bereiden. En de mate van die voorbereiding wordt na tuurlijkerwijs voor een groot deel be paald door de al of niet waarschijnlijk heid van een aanval. Het was daarom van de minister nog zoo gek niet be dacht den heer Kruyt, die een toename van het militairisme in Europa vreesde, waarmee hij blijkbaar het Sovjet-leger van l'/a millioen wilde verdedigen (meer dan heel het overige Europa samen, riep de heer Duys). den besten verdediger der begrooting te noemen. Maar behalve de aanwezigheid van gevaar is er nog een andere voorname factor waarmee bij de voorbereiding rekening te houden valt en dat is de mogelijkheid om die voorbereiding te betalen. De minister trachtte voor te rekenen, dat men met hem zoo goed koop mogelijk uit was Acht en-zeventig millioen was de begrooting van zijn voorganger. Maar daarop was al ruim 8 millioen bezuinigd En de minister had er nu nog ruim 6 afgedaan. Enge- land's begrooting was nog 62 millioen pond en naar dien maatstaf moesten wij er een hebben van 106 millioen gulden. In 1913 bedroeg het totaal militaire uitgaven nog 14 pCt. van het budget, nu slechts 8 pCt. Maar niet alle heeren bleken overtuigd. Vooral de heer Marchant achtte de uit gaven te hoog en gaf de schuld aan den militairen geest van de beroeps officieren, waarmee hij min of meer in het schuitje kwam van den heer Van Wijk. die over den conservatieven geest aan het departement van oorlog klaagde. De heer Marchant bleek nogal heil te verwachten van vermindering van be- roepspersoneel en diende een desbetref fende motie in. Enkele kleine ontwerpen werden goedgekeurd en de Eerste Kamer veree- nigde zich met den Zomertijd. LWUK (<p«T))^WAAI DOOR ERVARING STERK. WAALWIJK. 21650 Speciaal Aaobiedirg f 19 50 en f24.- (Wordt vervolgd). Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. DE ECHO VAN HET /IIDEV, Prijs der Advertentlön 20 cent per regel; minimum U0. Reclame» 40 cent par regaL Amanda liet hein niet lang wachten. Eer er tien minuten voorby waren, stapte zy in. en een pakje op de bank voor haar leggend, riep zy den koetsier toe: „Bourbonkade, nummer 9." „Heeft madame veel werksters in de stad?" vroeg Ovidius. „Neen", antwoordde het meisje. „Zij houdt daar niet van. Slechts voor enkele, die zij gaarne behouden wil, maakt zij een uitzondering. Dat is het geval met haar, die niet naar het atelier kunnen of niet willen komen. Lucia b.v „Wie is Lucia?" onderbrak haar Oivdius. „De werkster, waarheen ik thans ga." „Een jong meisje?" „Ja". „Schoon?" „Noch schoon noch leeiyk, maar dom als een gans, en tpch is zij behept met heel wat pretentie! En dan weet zij een uiterlijk aan te nemen, alsof zij de deugdzaamheid zelve is!'t Is niet om uit te staan! Doch zy is eene bekwame werkster, dat zal ik niet ontkennen, en madame kan ook steeds op haar rekenen... Zoo heb ik hier de noodige stoffen bU my voor een balkostuum, dat zy overmorgen te Colombes moet gaan passen en Zaterdagavond om negen uur afleveren. En daar valt op te rekouen en er zal ook niets aan ontbreken." „Te Colombes!" hernam Ovidius, de groot ste verbazjng veinzend. „Een balkostuum!" „Wat zonderlings is daarin gelegen? 't Is voor de vrouw van den maLro, die door den prefect der Seine is uit genood igd. „Eu moet die juffrouw Lucia dat costuum dn ar ginds gaan passen". „Zy gaat natuurlijk met den trein en (Lui if) het zoo ver nietIk zelve ben vertschei- j deue malen naar die dame geweest. Men neemt de trein te St. Lazare en stapt af aan I het station van Bois Colombes, men gaat I daar de lijn over van Versailes en volgt daarlangs een binnenweg, die recht naar 't huis van de maire leidt 't Is een zeer sehoone weg in het midden van den dag. maar 's nachts is hy natuurlijk minder aan genaam." „Gy zijl dan 's nachts reeds daar ge weest?" „Ja, eenmaal." ..Alleen?" „Neen, met Lucia. Wy gingen dezelfde dame een avondcostuum brengen, dat zy in onze tegenwoordigheid moest passen om te zien of er ook iets aan haperde. O, zij is zoo moeilijk tevreden te stellenWij zyn er tot over tien uur gebleven." „En toen moest gy den trein nog nemen te Bois-Colombes?" „Ja, om twaalf uur. De dame (lacht er niet aan ons in haar rytuig te laten terug brengen." „Dat moest waarachtig niet zeer aange naam zyn. Waart gy niet bang?" „O, dat verzeker ik uwy beefden als een riet." „En gy zult thans nogmaals daarheen moeten gaan?" „Dat is zeer te vreezen... Wat is het toch vervelend een dergelijk vak uit te oefenen „Geduld! Geduld, liefste! 't Zal zoo lang niet meer duren. Er zal spoedig iemand op dagen om u eene schitterende positie te ver schaffen". „En wie zal dat zyn?" vroeg het meisje met eene zeer behaagzieke tronie. „Dat weet gy wel, kleine. Wie anders dan ik?" Op dit oogenblik stond het rytuig stil te genover nummer 9 op de Bourbonkade. Amanda nam het pakje en stapte uit. „Gy zult my wachten, niet waar, vriend?" zeide zy. In vijf minuten ben ik terug." En dan verdween zy door de poort in het huis waar Lucia woonde. Ovidius verschool zich in een hoek, sloot de oogeu en begon na te denken. MAATSCHAPPIJ VAK VERZEKERING OP HET LEVEN In den ltyksdag heeft Dr. Wirth zyn aangekondigde verklaring afgelegd. Tribu nes en Ryksdag waren flink bezet, dr Wirth heeft de nieuwe hersteleischeu afgewezen, doch de deur voor onderhandelingen open gelaten. De partyen keurden de verklarin gen goed. Het Belgische koningspuar Ls te Rome op geestdriftige wijze ontvangen. Met alle plechtigheid had ten Vaticane de ontvangst Licht als een gazelle had Amanda de zes verdiepingen bestegen. Zy klopte aan Lucia's kamerdeur. ..Binnenriep het meisje. „O, zyt gy het?" sprak Lucien's verloofde, toen zy Amandn zag binnentreden. „Ik wed dat gy my weer een haastwerk brengt!" „Dan hebt gij uwe weddenschap gewon nen. 't Is werkelijk zeer gepresseerd." „Eu voor wie Ls 't?" „Voor iemand, die niet gemakkelijk Ls. Raad eens!" „O, dan is 't voor de maire's vrouw van Colombes!" „Juist, een baltoilet." „Wanneer moet ik gaan passen?" „Overmorgen." „Dat is niet mogelijk!" „Waarom niet?" „Omdat ik een pak onderhanden heb voor mejuffrouw Harmant, dat zoo spoedig mo gelijk moet gereed zyn." „Laat dat liggen. Madame wil het zoo. Overmorgen om drie uur moet gy gaan pas sen. De dame wil haar toilet hebben voor de receptie van Zaterdagavond by den prefect der Seine." „Zaterdagriep Lucia uit, de handen ten hemel verheffend. „En 't is reeds Woens dag!" „Ja, 't zal nachtwerk voor u worden. Maar madame laat u zeggen, dat gy op eene goede gratificatie kunt rekenen." „Welnu, ik zal er voor zorgen. Moet het costuum thuis gebracht worden?" „Ja, even als de laatste maal. Ik zal u vergezellen." „O, wat hebben wy toen een angst uit gestaan „wy zullen een liedje zingen om den schrik te verjagen." „Madame kan op ray rekenen. Ik zal Vrij dag gaan passen." „Goed, dan kom ik u Zaterdag afhalen. Tot weerzien, juffrouw „Tot wederzien Ovidins was nog steeds in zijne gedachten verdiept en ,sprong verwilderd op, toen Amanda weer in het rytuig stapte. „Sliept gy?" vroeg het jonge meisje. „Met opzet. Om van u te droomen." „Dat is al te galant!" ..Wilt gy mij terugbrengen waar Ik ben door den H. Vader plaats. Volgens officieele gegevens heeft Duitschland van SepL 1919 tot 31 Dec. 1.L uit het Roergebied 20i millioen ton steen kool, L875 millioen ton bruinkool en 9.07 millioen ton cokes aan de Entente geleverd, tezamen 32.077 millioen ton. Met 1 April gaan in Noorwegen be langrijke loonsverlagingen in. Ais voor naamste maatstaf voor deze verminderingen Ls genomen de toestand der Industrie en niet de levensstandaard. Den Prins van Wales wacht in Japan een schitterende ontvangst. Men verwacht den prins met de Renown den 12en April te YokohamaDe Japansche vloot zal de Renown verscheidene dagen te voren opwachten by zyn komst in de Japansche wateren. Kroonprins-rogent HI- rohito zal den prins van Wales te Yokohama ontvangen, waarop beiden zich per extra trein naar Tokio zullen begeven. liy zal te Tokio verblijven in het keizer lijk pnleis van Akasuka; een der grootste en kostelijkste Japansche paleizen. Natuur- ïyk zullen de noodige feestelijkheden, gast malen. jacht- en golfpartyen enz. op het pro gramma staan, met een Japansch tuinfeest onder de bloeiende kersebooraen. De prins blijft ongeveer een week te Tokio en gaat dan naar Nikko, de prachtige historische stad op de heuvelen ten Noorden van de hoofdstad. Verder zal een bezoek aan de oude hoofdstreken van Kioto en Nora in het Zuiden, een groote fabrieksstad Osaka en de havenstad Kabe en een krulsreis worden gemaakt op de Japansche Zee. De Associatie Press verneemt uit Lis sabon, dat er weinig hoop bestaat, dnt ex- keizer Karei de longontsteking te boven zal komen. Er hebben zich complicaties in de hersenen voorgedaan. De dokters hebben hun toevlucht tot het toedienen van zuurstof genomen. Uit Funchnl is bericht ontvangen, (lat aan ex-keizer Karei door den bisschop van Funchnl reeds de H. H. Sacramenten der Stervenden zouden zyn toegediend. Het conflict in de Engclsohe machine- nyverheid dreigt door een nieuwe uitslui ting nog 000.000 arbeiders meer te zullen omvatten. Men koestert echter goede ver wachtingen van informeelo besprekingen. De Kameroverzichtschryver van 'het Hbld. betreurt de houding van de tegenstem mende Vrybeidsbonders tegen de oorlogsbe- grooting en zegt bcscbeideiyk zyne geluk- wensclien te voegen by die van de vele leden van rechts aan Minister Van Dyk. ingestapt?" „Volgaarne." „Wanneer zie ik u weder?" „Morgen vroeg niet. Ik moet. voor zaken naar Fontalnebleau." ..Zaken gaun voor alles." „Zoo wy eens samen dineerden in eene fync restauratie?" „wy zullen zien, vriendje," antwoordde Amanda op de aangeduide plaats uitstap pende en zich naar het magazijn spoedend. NEGEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Lucien Lubroue was met de personen, die hem vergezelden, des avonds om tien uur te Bellegarde aangekomen. zy namen hun intrek ln een goed hotel en begaven zich des nnderendaags naar de industrieelen om te zorgen dat alles in ge reedheid zou gebracht worden voor de in stallatie der machines. Na een kort onderhoud met de patroons, meldde Lucien zyne voorspoedige aankomst aan den heer Harmant en deelde hem tevens de woorden mee, die hy met de klanten ge wisseld had. Gedurende (le reis was de jongeman schier altyd in diepe gedachten verzonken geweest. Hy dacht aan zijne verloofde, doch neven Lucia's beeld daagde ook steeds dat van juffrouw Harmant op en zyn geheugen bracht hem de geringste byzonderheden voor den geest van het tooneel, dat Zondag in Lucia's kamer was afgespeeld. Hy zag het bleek gelaat der arme Mary, hare saamge- perste lippen, hare oogen vol tranen. Hy begreep het ïyden van dat hart, door zyne onverschilligheid gebroken, de kwellingen dier ziel, door zyne liefde voor Lucia tot wanhoop gebracht, eu gevoelde dan eeu diepe vertoedering, een eindeloos inedeiyden, ter- wyi hy het innig betreurde, dat hy 't. meis je niet beminnen kon. „Zy kwynt weg, dacht Lucien en ik ver hoog nog hare smarten, ik verkort haar le ven door myn eed getrouw te blijven. Zou het niet eene goede daad zyn, een liefdadig doel, de dame te doen gelooven, dat ik haar wel eens zal kunnen beminnen? Er blijft baar nog zoo weinig tyd te leven overDe hoop zou hare krachten ondersteunen en den na derenden dood minder vreeselijk maken. En „Want zoowel zyn stelsel, zyn zin voor noodige bezuiniging eenerzyds en voor 's lands veiligheids anderzijds èn zyn persoou, schynen ons juist wat wy thans noodig heb ben. De rechte man en het rechte stelsel te rechter tyd." Eeu voorloopige telling voor de R. K. lijst kieskring Haarlem heeft uitgemaakt, dat liet politiek advies is gevolgd. Dat advies luidt: 1. uir. J. B. Bomnns. 2. Chr. v. d. Bilt. 3. mr. P. Reymer. 4. mevr. Bronsveld-Vitringa. 5. A. B. Michleisen. G. mr. A. J. Leesberg. 7. A. J. Loerakker. 8. B. Veltman. 9. P. Heilker. 10. Chr. Janssen. De Tweede Kamer heeft gisteren na een vry rumoerige zitting de Oorlogsbe- grooting aangenomen met 47 tegen 42 stem men. De regeering heeft het wetsontwerp, houdende voorschrift van den uitvoer van boter en kaas, gewyzigd ln dien zin dat de regeering de bevoegdheid wordt gegeveu uit voer van ongecontroleerde boter en kaas te verbieden. De Zeereerw. heer dr. M. J. Smit, pro fessor aan het groot-seminarie „Iiysenburg" te Driebergen, is door de vergadering van de kardinalen -der Propaganda met alge meene stemmen tot VIcarlus Apostollcus van Noorwegen eu Spitsbergen benoemd. Deze benoeming is door Z. II. Paus Plus XI be krachtigd. Do Minister van Oorlog deelde in de gisteren gehouden zitting der Tweede Ka mer mede, dat het ln zyn bedoeling ligt de organisatie van de politietroepen zoodanig in te richten, dat van de 700 man, 100 man bereden troepen in Amsterdam zullen wor den gelegerd tor vervanging van de cava lerie, die naar elders wordt verplaatst. Het door het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bereken de indexcUfer der groothandelsprijzen van 53 artikelen \*oor de maand Januari Ls se dert de daaraan voorafgegane maand De cember weer met 4 punten gedaald tot 101 (1913 100). De prijsbeweging sedert 1913 ls: 1913 100 1914 106 1915 145 1916 1917 286 1918 392 1919 297 1920 207 Februari 1921 197 Maart 188 April 176 Mei 182 182 Juli 170 Augustus 180 September 180 October 169 November 165 December 165 1922 Januari 101 Voor Engeland is het indexcyfer voor de maand Januari 107, voor Frankrijk 315 en voor Duitschland 3665. verrichtte ik die goede daad, Lucia, die zoo'n edele ziel, zoo'n goed hart heeft zou het goedkeuren, indien zy er iet» van be greep." Onder den indruk dezer gedachten eindig de Lucien den brief aan zyn patroon, met de volgende woorden: „Beleefd verzoek ik u, geachte heer Har mant, by mejuffrouw Mary de tolk te zyu myner eerbiedige eu vriendsehappeiyke ge voelens. .Trots den .afstand, die ons van elkander scheldt, staat juffrouw Mary my steeds voor den geest Ik vergeet niet en nooit zal ik vergeten, dat ik het aan haar te danken heb, uw nederig, maar toegenegen m»vle- worker te zyn." „My dunkt (lat ik door deze regelen myn geweten verlicht,"' (lacht de jongeman. Dan schreef Lucien een brief aan zijne. Lucia vol diepe teederheid en elmlelooze liefde. Na haar alle byzonderheden te hebben medegedeeld over zyne reis, verzocht hy zyne bruid, dat zy mama Llson voor hem zou omhelzen. De avondpost nam beide brieven mee. Was Lucia gelukkig, toen zy baar schrij ven ontving, (le valsche Paul Harmant was hot niet minder. „Ziedaar een goed teeken," sprak hy tot zich zei ven eu een oogenblLk dacht hy er zelfH aan Lucia niet te laten opofferen. „Daar komt l»y reeds eerherstelling doen," zeide hy. „Ik heb het wel geraden, dat deze voorgewende groote hartstocht eigenlijk niet veel te beteekenen had. Hij heeft nagedacht. Men stoot de fortuin zoo maar niet weg, wanneer deze zich aanbiedt Hy heeft geenc uitzondering op den algemeen en reged ge leverd. Eer er twee maanden verloopen zyn, zal hy aan de voeten myner dochter liggen: ik geloof zelfs, dat het doen verdwynen der mededingster volkomen overbodig ls gewor den." Zeer verheugd begaf hy zich naar Mary's kamer om haar de laatste zinsneden van den brief mede te doelen. Het arme kind bad sinds de scène op de Bonrbonkade steeds in somberen en droevi- gen toestand verkeerd.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1