Cliina Matten f 1.48. Heeren Regenjassen COR5ETTEN Adveiteeren doetveikoopen Firma G. VERKADE Firma G VERKADE prima solide 116.50 - f 19.50 Firma G. VERKADE Firma G. VERKADE ZUIVER WOL BLAUW CHEVIOT W A ALW1* 21648 Speciaal Aanbieding het met den heer Timmermans eens, het zou een allerschrijnendste indruk maken bij de ingezetenen. De heer Tak merkt nog op dat men hier toch betrekkelijk kort bij het maxi mum is. Spontaan is door vrijwel de meeste gemeentebesturen besloten niet in te gaan op het voorstel van Oed. Staten en dat zou hij ook hier willen besluiten. De heer Meijers kan niet nalaten den heer Tak op te merken, dat men hier op de secretarie geen ambtenaren heeft waarop bezuinigd kan worden. Het zijn allemaal volontairs, die de gemeente geen cent kosten. Naar zijne meening is het salaris veel te gering en hij is er dan ook zeker van dat. had de secretaris een huishouden en kinderen gehad, deze armoede zouden hebben geleden. Nooit althans zou hij dan met dat salaris hebben kunnen rondkomen. De heer Scherp wil, als er over be zuiniging wordt gesproken, in vele gevallen daar mee medegaan. Waar echter vele titularissen in de omgeving meer salaris hebben dan hier en hier nog meer werk is, daar komt het hem billijk voor om op het voorstel van Ged. Staten in te gaan. Vroeger, onder burge meester Meijers, waren beide functies verbonden, doch men ziet dat thans in de geheele omgeving niet. Segeren. Er is in de laatste jaren nog geen sergeant, hoofd der school of politie geweest, of hij heeft zijn salaris met 100 pCt. zien verhoogen en niemand zal toch zeggen dat deze meer aan hun hoofd hebben. En een burgemeester moet onafhankelijk kunnen regeeren, anders is het niets. Jammer is het daarom dat Ged. Staten niet veel eerder zijn gekomen, want misdadig is het om menschen met capaciteiten een peewledersloon te geven en dat hebben ze, als ge alles gedurende de laatste 10 jaar in doorsnee neemt. Door den heer Tak is nu wel gesproken over nevenbetrekkingen en bijverdiensten, doch is het wel goed als men daar op gaat aansturen. Dan gaan ze de eene bijbetrekking bij de andere er bij ver vullen en dan loopt dat op het laatst tot in het oneindige en wat blijft er dan van de ware groote betrekking over Geen snars. En waar waar blij't dan de onafhankelijkheid En de critiek zal dan toch ook niet gespaard blijven. Treurig noem ik het zoo'n klein salaris te geven. Hoe is het mogelijk dat ze er van kunnen bestaan. Andere hebben hun salarissen met 100 en 200 pCt. omhoog zien gaan en zij ze zijn blijven staan op 'n schooiersloontje. Ja, ik noem het een schooiersloon. Het spijt me dan ook zeer dat ons voorstel niet is ge handhaafd. De Voorzitter zegt zich het liefst zoo weinig mogelijk in deze kwestie te willen mengen. Na deze discussies wordt het echter moeilijk verder leiding te geven en daarom vraagt hij, nu er verschillende gezichtspunten bestaan, of er iemand een bepaald voorstel heeft. De heer Timmermans stelt voor Ged. Staten te berichten, dat men niet met hun voorstel kan meegaan. Segeren. Eerst moet het voorstel van Ged. Staten in omvraag worden gebracht, want dat weegt het zwaarst. Ik wil het in omvraag zien gebracht, mijnheer de Voorzitter. De heer Tak zegt zich nog op een ander standpunt te stellen. Het salaris van den burgemeester zou hij willen houden zooals het thans is, dus niet verhoogen, doch met den secretaris zou hij iets anders willen vinden. Hij voor zich is nog steeds de meening toege daan, dat reorganisatie op de Secretarie mogelijk is en wordt dit gedaan, dan zou hij in uitzicht willen stellen dat het salaris van den secretaris binnen be trekkelijk korten tijd zal worden ver hoogd. Daar straks is wel gezegd dat de be dienden geen salaris hebben, doch het is hem toch bekend dat voor het ver richten van werkzaamheden wel eens gelden worden uitgegeven. Meijers. Alleen secretaris en ontvanger ontvangen een salaris en anders niemand. De Voorzitter zegt dat de volontairs wel eens ooit eenige vergoeding krijgen als ze bijzonder werk hebben verricht. Zoo hebben ze bijvoorbeeld nog kort geleden aangelegd de Registers van den Burgerlijken stand. De heer Tak meent te weten dat ook wel eens, al is het weinig, werk wordt verricht buiten de secretarie om De secretaris merkt op dat dit is ge weest voor de Volkstelling iets wat door het Rijk wordt vergoed. Vervolgens wijst de secretaris er nog op dat overal de uitvoering van de distributie veel geld heeft gekost terwijl daar hier zoo goed als niets aan is behoeven uitgegeven te worden. i Het door den heet Tak bedoelde werk zal zijn het schrijven van de kie zerslijsten. Moeten deze worden gedrukt dan kosten ze handen vol geld De jon gens hebben er nu eenige overgeschre ven en hebben daar een kleinigheid voor gekregen. De heer Tak blijft bij zijne meening dat meer werk valt te centraliseeren en daardoor een betrekking beter kan maken. Wat voor 10 jaar kon, zal nu zeker ook nog wel gaan. Op de ver schillende departementen is men in deze richting ook werkzaam, 't Moge wat hard klinken, doch het moet wor den gezegd, er moet, wil men daadwer kelijk bezuinigen, in deze richting worden gewerkt. 5 uur per dag werken, het mag niet overdreven heeten Daar zou nog wel een uurtje bij kunnen, vooral als men zijn positie er beter door kan maken. De heer Scherp merkt op dat 5 uur kantoorwerk vermoeiend, zeker zwaar is. Segeren. Er staan 9 punten op de agenda, moet overal zoo lang over wor den gesproken, dan weet ik wel, dan zitten we vanavond ©m 8 uur nog. Ik stel voor het verzoek van Ged. Staten in omvraag te brengen. De Voorzitter (tevens lid van den raad) zegt buiten stemming te willen blijven. Voor het voorstel van Ged. Staten stemden de heeren Scherp. Segeren en Meijers, tegen de heeren Tak, Smolders en Timmermans, zoodat de stemmen staakten. De secretaris merkt op dat de Voor zitter thans moet beslissen. De Voorzitter zegt dan met het oog op de geboden zuinigheid tegen het voorstel te zullen stemmen. Segeren. De circulaire en de kritiek wegen zwaarder dan deze bezuiniging. 2 Intrekking besluit wijziging regie ment Sted. Godshuizen. Ged. Staten dringen er op aan dit genomen besluit, dat alleen van kracht kan zijn bij de annexatie, in te trekken De heer Smolders meent dat dit be sluit altijd nog kan worden ingetrokken. Zoolang de vereeniging van gemeenten nog niet van de lucht is, zou hij er absoluut nog niet toe willen overgaan om het in te trekken. Voor spr staat het vast dat men, zij het niet vandaag dan toch morgen met een ander voorstel tot vereeniging zal komen en dan zou weer een zelfde besluit moeten worden genomen. Dit besluit, dat niet van kracht is zoolang er geen vereeniging is. brengt heeiemaal geen bezwaar met zich en daarom zou hij het zoolang willen gehandhaafd zien. Segeren. Ja zeker, de lusten wel wil len hebben en niet de lasten. Smolders. Dat is niet zoo. U begrijpt toch nog hoe het in elkaar zit. Segeren. Ik denk dat de eerste de beste vergadering die er zal worden gehouden na vereeniging, de raadsleden op dat besluit al zullen gaan hakken. De lusten zou men willen houden en de lasten niet nemen, dal gaat niet en het is zoo klaar als een klontje dat men daar nooit genoegen mee zal nemen. Het is dan ook in strijd met alles. Voorzitter. Het gaat niet over het beginsel. Het gaat er nu alleen maar over of men het besluit wil intrekken of niet. Men behoeft zich nu niet te gaan verdiepen over de gronden die hebben geleid om het besluit alzoo te nemen. Wenscht men het besluit te handhaven of in te trekken. Segeren. Het besluit is geheel mis plaatst. Bij annexatie zou men wel de lusten maar niet de lasten willen hebben. Stel nou eens dat Geertruidenberg met Made en 't Veer wordt vereenigd, dan krijgen we 13 raadsleden, waarvan er zeker niet meer dan 3 uit Geertruiden berg zullen zijn. Komt men dan met zoo'n besluit, dan begrijpt men toch zeker wel dat men de eerste de beste keer elkaar het hok zal uitvechten. Ik geef u de verzekering dat ze dan het heele hok afbreken. De heer Timmermans vraagt of het j van Ged. Staten eene gewone vinger- aanwijzing is om het besluit in te trekken en later, wanneer er weer met I een voorstel tot vereeniging komt, men weer met hetzelfde besluit moet komen. De Voorzitter zegt dat het een ge- j woonte is om dergelijke besluiten in te trekken, als ze voor geen enkele zaak dienstig zijn. Op het oogenblik is er geen sprake van vereeniging, dus heeft het besluit geen doel en derhalve advi- seeren Ged. Staten dat besluit in te trekken. Nu is het nog niet uitgemaakt dat geen andere voorstellen tot ver- eeniging zullen worden gedaan. Naar spr. heeft vernomen zijn deze zeker nog eens te verwachten, maar wanneer is WAALWIJK. 2165 t niet te zeggen. Bereikt de raad later een voorstel tot vereeniging, niets staat dan in de weg om alsdan weer een dergelijk besluit te nemen. Segeren. Het is erg gewenscht het besluit in te trekken. Als er later een voorstel tot grenswijziging komt. kan men nog altijd weer eens zien. Het is een Katholieke instelling. Timmermans. Is dat een Katholieke instel ing Smolders. Dat is niet waar. Segeren. Nou, een arme instelling dan, een algemeene armen-instelling. Ik geloof dat het in den Bosch zal worden toegejuicht, indien het wordt ingetrokken. De heer Timmermans meent dat ze zich daar niet veel van zullen aantrekken. Na nog eenige discussie brengt de Voorzitter het voorstel, om het besluit in te trekken, in omvraag, dat met op één na algemeene stemmen, die van den heer Smolders, wordt aangenomen. 3. Bespreking benoeming Van Veen als schatter schadeloosstelling P.N.E.M. De Voorzitter merkt op dat op het convocatiebiljet is geschreven benoe ming van schatter. Die uitdrukking is echter niet juist. Meer de bedoeling is het dat hij arbiter is, die de commissie van schatters die bestaat, moet bijstaan. Nu is de heer van Veen al eerder door den raad daarvoor aangewezen en aan de P.N.E.M. is toen ook bericht dat de heer van Veen daarvoor door het gemeente bestuur is aangewezen, maar nu komt na heel lang wachten de P.N.E M. met het verzoek een ander persoon voor den heer van Veen te willen aanwijzen aangezien de heer van Veen in een procedure tegen de P.N.E.M. zal op treden. De Voorzitter zegt de P.N.E M. te hebben geschreven dat het zeer moeilijk gaat om den heer van Veen. die daar voor is aangewezen te gaan zeggen dat hij dat nu niet mag doen Bovendien is er moeilijk voor deze zaak een ander persoon te vinden en wat nog het meeste zegt is wel het feit dat het er voor de gemeente op aan komt iemand te hebben die voor de belangen van haar uitkomt en uit kan komen. De heer van Veen kent de toestanden hier goed en is van alles op de hoogte. Dat hij in een proce dure tegen de P N E.M. moet optreden, moet geheel buiten deze zaak blijven. De heer van Veen heeft alleen te bepalen en taxeeren de schade en dat kan hij met kennis van zaken doen. Ot de persoon sympathiek of anti-pathiek tegenover een ander persoon staat, kan en moet hier buiten beschouwing blijven. Spreker kan dan ook geen enkele grond vinden om op het besluit terug te komen. De heer Scherp zegt dat het moeilijk zal zijn om buiten de heer van Veen om, een ander geschikt persoon te vin den. Zeker, de heer van Veen, aldus spr., zal ook wel eens een fout hebben gemaakt, maar het is toch in ieder geval iemand met een buitengewoon goed oordeel. WAALWIJK. 21647 Speciaal Aanbieding 98 cent. De heer Tak vindt het zeer verklaar baar dat men iemand aanwijst die voor de belangen van hem. die hem als arbiter neemt, uitkomt De P.N.E.M. zal dat ook wel doen. De derde arbiter, die door den Kantonrechter wordt aange wezen, staat geheel builen de andere partijen. Dat de P.N.E M. kwestie heeft kan voor de gemeente geen motief zijn om den heer van Veen niet te handhaven. Segeren. De vorige keer met die be- noejning is het mij niet duidelijk ge weest. Er zijn toen ook geen twee can- didaten geweest, er was toen maar een persoon, er werd gezegd hier hedde Van Veen. Je hebt hem maar te slikken ja of neen. Het spijt me zoo geweldig dat alles zoo raar, zoo vreemd er naar toe moet gaan. Om de Centrale hier te krijgen, daar heeft men alle zeilen toe bijgezet, men heeft toen beloofd steeds een engel voor haar te zullen zijn en wat wordt nou gedaan. En wat lusten hebben wij Voorzitter U moet bij het onder werp blijven. Aan de orde is of men mijnheer van Veen in zijn benoeming wil handhaven. Segeren. Dat is onbeleefd van je, mijnheer de Voorzitter, om mij altijd in de rede te vallen. U moet niet zoo rem mend op de discussie werken. Ik spreek niet ten gunste van die of die, maar ik kom op voor het algemeen belang en dan wil ik niet hebben dat u me tel kens tot de orde roept Dat verkies ik niet. Het is treurig dat die Voorzitter hamerend. Als u niet bij het onderwerp blijtt, moet ik u het woord ontnemen. Segeren. Het is in het belang van de Centrale, maar ook in het belang van Geertruidenberg, het is in beider be lang als men doet zooals de P. N. E. M heeft aangegeven. U zegt nou wel dat hij, Van Veen. de man alleen is en doet dan net of hij alleen het buskruit heeft uitgevonden. Ik stel er prijs op dat de Centrale op haar plicht wordt gewezen, maar dan moet de gemeente het ook doen en als Van Veen altijd zoo goed z'n plicht had gedaan, dan zou hij zooveel bokken niet hebben geschoten. Dat Voorzitter. Dat is de laatste keer. Ik kan niet dulden dat u hier alle moge lijke menschen zoo maar beleedigd. Segeren. Het is treurig, men spreekt maar van bezuiniging en voor het be lang van de gemeente zou men niet eens mogen uitkomen. Daar lach ik eens mee, hoor Zoolang ik er ben, zal ik voor het belang en anders nergens voor, uitkomen. Voorzitter. Ik roep u nu voor de laatste maai tot de orde en gaat u door. dan ontneem ik u verder het woord. Segeren. Ik kom voor het belang van de gemeente uit. Voorzitter. U kan alleen spreken of we de heer Van Veen handhaven. Smolders. Hij is eenmaal benoemd, waarom zullen wij nu die benoeming gaan intrekken Meijers. Mijnheer de Voorzitter, ik zou het maar in omvraag brengen, het heeft nu lang genoeg geduurd Het voorstel, om den heer Van Veen in zijn benoeming te handhaven, wordt met op één na algemeene stemmen, die van den heer Segeren, aangenomen. 4. Machtiging verpachtingen 1922. De heer Timmermans vraagt of het de bedoeling is dat ook het gedeelte wat is geslecht, te verpachten. De Voorzitter zegt dat daar nog niets op groeit. Bovendien zijn de pachters, toen ze afstand moesten doen daarvan, in het vooruitzicht gesteld, dat ze van dien grond nog zoolang de vruchten zouden mogen plukken, als zij er nog pacht aan hebben. Het ligt in de bedoeling van Burg en Weth. om er hooizaad op te gooien opdat niet allerlei onoogelijke gewassen daarop komen te groeien. Op het oogen blik heeft men nog niet de beschikking over al die perceelen, doch spr. is bij den ontvanger geweest om te vragen dat de zaak spoedig in erfpacht wordt overgedragen. Dat 'is noodig in hoofd zaak voor de gronden, gelegen langs de rivier en om de hoek te geven aan de Vatenfabriek en aan de firma Speyer. De ontvanger heeft gevraagd dit nog eens schriftelijk te herhalen om het de hoogere ambtenaren over te leggen in de hoop dat het de zaak zal bespoedigen. Spr. is van meening dat er dit jaar niet veel op zal groeien. Nu wordt het terrein in beslag genomen voor voetbalveld. Dat is toe te juichen, zegt spr., want betere bezigheid voor de jeugd is bijna niet denkbaar. Wordt hierna besloten de gevraagde machtiging te verleenen. 5. Benoeming lid van de plaatselijke schoolcommissie voor schooltoezicht, wegens periodieke aftreding van den heer W. Mulders. De heer Mulders wordt met algemeene stemmen herbenoemd. 6 Mededeeling kasopname. De boeken zijn in orde bevonden en het dienovereenkomend bedrag in kas bevonden. 7. Benoeming stembureau. (Toeken ning presentiegeld). De Voorzitter zegt niet het minst eenige invloed op de stemming te willen uitoefenen Echter durft hij in overwe ging geven, omdat het een zwaar werk is, mannen te benoemen die op de hoogte zijn met het werk. Hij zou er daarom de voorkeur aan willen geven indien de leden van een vorige maal worden benoemd. Tak Is er toen ook presentiegeld gegeven. Voorzitter. Neen Tak. Alvorens dat men overgaat tot het stemmen van leden stel ik voor ook nu geen presentiegeld uit te keeren. Voorzitter. Over het algemeen wordt f3 presentiegeld gegeven. Tak. Dat is zoo'n luttel bedrag, dat zou ik maar buiten beschouwing laten. Het is een werk onvermijdelijk verbon den aan het lidmaatschap van den ge meenteraad. Timmermans. Wie zijn de vorige maal leden geweest. Voorzitter. De heeren Scherp en Segeren. Wordt besloten geen presentie-geld te geven Na eenige stemmingen worden be noemd tot leden de heeren Scherp en Tak en tot plaatsvervangende leden de heeren Meijers, Timmermans en Smol- ders. 8. Vaststelling percentage heffing plaatselijke inkomsten-belasting. De Voorzitter zegt dat aan den in specteur is gevraagd welk percentage zal moeten worden gesteld en deze heeft doen weten dat dit op 3 zal moeten worden gesteld. Een vorig jaar was dit 2. Wordt besloten het op 3 te stellen. 9 Ingekomen stukken. Scherp. Vele jaren achtereen heeft er op de begrooting een post gestaan voor aanschaffing van meubels voor de bur- W A A L W I) K. 21642 Speciaal Aanbieding f 1.75. £4", 2 90, 3.90 gemeesterskamer, doch nooit is men er toe kunnen komen omdat de financiën niet toereikend waren of noodzakelijke uitgaven die vorderden. Dit jaar heeft de Voorzitter op reis zijnde, een ameuble ment gekocht en aan de gemeente cadeau geven, benevens nog eene mooie vloer bedekking. Ik meen dat het past hem daarvoor een woord van hartelijken dank te zeggen, want het is een zeer mooi en kostbaar ameublement. Ik hoop dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren daarvan gebruik te mogen maken. Schrijven van de firma van Reydten van Riel, houdende het verzoek aan de rivier eene automatische graanzuiger te mogen plaatsen. Adressanten wijzen tevens op den on- houdbaren toestand van den weg. Dik wijls is deze zoo slecht dat de men schen onmogelijk bij hun magazijnen kunnen komen, waardoor hun zeer veel schade wordt berokkend. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. om een teekening hebben verzocht en stellen nu voor de vergunning onder de gewone voorwaarden te verleenen. Wat het verdere verzoek betreft, daaromtrent kan hij mededeelen, dat hij weer voor de zooveelste maal naar den ontvanger is geweest om op be spoediging aan te dringen dat de ge meente het erfpacht krijgt van die gronden langs de rivier. Men wacht daar nog steeds op een gedeelte van Bastion V. De ontvanger had reeds een vorig jaar gezegd dat de beschikking zeker in Januari zou kunnen worden verwacht. Er is heel wat voor noodig om dat alles aan een eind te brengen. De ambtenaren leggen alles op een rijtje en als de klok slaat verlaten ze het bureau en laten alles liggen, als zit men hier nog zoo op afdoening daarvan te wachten. De heer Tak zegt dat het nu meer dan een jaar is geleden dat met alge meene stemmen besloten is dit werk uit te voeren. Den gemeente-opzichter is opgedragen teekenir.gen te maken, maar nooit heeft men daar iets van gezien of gehoord. Spreker zegt verder dat de leden van den raad zoo eens om de 2 of 3 maanden bijeen komen en dus vanzelf niet veel meer weten wat moet afgewerkt worden. Vroeger was er een commissie en die kan in dergelijke zaken nog wel eens een duit in het zakje werpen. Zaak is dat er onderhand eens iets wordt gedaan. Voor restauratie aan het huis hiernaast is wel f 1300 te vinden, terwijl men daarbij met eene voorloopige herstelling had kunnen volstaan Dat bedrag had z.i. beter besteed kunnen worden aan den weg bij de rivier, want wacht men nog lang met deze te herstellen, dan is er geen enkele steen meer over. Waar ze nu zijn gebleven is hem een raadsel. Hij zou thans willen zien dat met het werk, ook al heeft men de beschikking nog niet over de grond van Bastion V, wordt begonnen. De Voorzitter merkt op dat zoolang men de beschikking niet heeft, men niets kan doen. De weg moet worden omgelegd en een deel van die grond aan de vatenfabriek worden afgestaan. De heer Tak zou een andere weg willen bewandelen en beginnen en aan stonds beginnen om zooveel mogelijk reeds in orde te maken, 80 pCt. kan reeds in orde gemaakt worden. Dat stuk Bastion van 25 M., daar behoeft de zaak geen jaren op te wachten. De Voorzitter zegt dat men die grond moet hebben voor de verhooging. De heer Tak zou de grond dan elders maar laten halen. Bovendien had men die reeds voldoende kunnen heb ben, dat was maar een kwestie van wat meer opspuiten geweest. Spreker vindt het schande dat in Geertruidenberg, het mooist gelegen, geen schip kan binnen komen. In 's-Gravenmoer, Oos terhout, overal kunnen de schepen be hoorlijk komen. De Voorzitter vindt het ook jammer dat men niet eerder met de werkzaam heden kan beginnen doch meent dat zulks niet kan voordat men de beschik king over Bastion V heeft. De heer Tak meent dat. wordt aan het Departement gevraagd of alvast met de werkzaamheden kan worden begon nen, dat volmondig ja zal zeggen. Men moet op gaan schieten Te veel schade is er reeds door dien desolaten toestand geleden. De heer Timmermans juicht het idéé van den heer Tak toe en is het roe rend met hem eens dat niet langer meer mag worden gewacht. (Wovdt rervoiad).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6