DE ECflOWlT ZUIDEN. Firma G. VERFA DE Jongenspakjes voor -Plechtige tl. Communie 18/5, Firma G. VËRKADE Firma G. VFüKADE Provincaal Nieuws DERDE BLAD. Japan4U bree 58 cent. 7oordeur-matten 8 ct. Dames Nachtjaponnen f2 28. Dames Hemden mot feston f 1.38. No. 27. Zaterdag 1 April'22. 45eJrg. DE KifcZBRSLIJST. Reeds een week liggen de nieuwe kiezerslijsten opde gemeente-secretarieëo ter inzage geieed. Ze blijden daar to< en met 21 April gedeponeerd, opda' ieder zicb kan overtuigen of zijn naam erop voo'komt. Het is geweDsebt dat onze kiezeresseo en kiezers van deze gelegsobeid tot controle geb uik maken. De ltjsten zijn. mede tengevolge vao het vrouwenkles- recbr, veel uitgebreider dan vorige jaren het is dus Diet butteogesl^ten dat e» vergissingen of weglatingen In zoudeD voo- komen. Men wachte met zHn controle nle1 tot de i«a<stc dageD van bovengenoem- den termijn want dan Is bet te laat De wet toch bepaalt dat tot en me> den l5den April een leder bevoegd is bij bet gemeentebes uur verbetering van de kiezerslijst te vagen, op g<ood dat bt) zeif of een ander, in strijd met de we', daarop voo'kom', niet voo«* komt of Diet behoorlijk voorkomt. Dus 15 April Is de laatste dag, waarop men kan reclameereo. Wie na diet- da um met klachten aan komt dragen, wo-dt niet meer aangehoord. Op de klezcrsltjs'en moeten staan de namen van de inwoners, die be>oegd zijn tot bet kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van deo Gemeeoteiaad. Dit jaar gaat het om de kiezers voor de Tweede Kamer. Om het Kamer kiesrecht te bezitten i« verelscbt dat men op 1 Feb'Uari 1922 N*de'lande> was of ten mmste gedurende 18 maan den in het Riik of zijo koloniën of bezittingen was gevestigd en vóó of op 15 Md a.s. den leeftijd van 25 jaa' heefi bereikt. Ieder kan dus zelf bepalen of hij op de kiezerslijst moet voorkomen. Het zou de eerste keer niet zijn, wanneer In Juli menigeen, die voor zicb overtuigd was kiezer te zijo, bt) de stembus werd afgewezen. Dar Is bet echter te laat voor klachten. Nu kan meo zorgen, dat dergelijke ver rassingen zich niet zullen voordoen. Men controleere dus de lijst en doe het spoedig Waalwijk,T April 1922~ Donderdagavond ten 8'/j uur had in de achterzaal van het hotel Verwlel, eene algemeeoe ve gadering plaats va' do veieestging »WaalwnksBelang» welkr d'uk was bezocht en een zeer geani meerd verloop had. De waarnemende voorzitter, de hee- M. A. J. van Llempt, opende de vet- gadclng, heette de aanwezigen welkom en richtte zich speciaal tot den voot- zitter van W. B., den hee» Ph. Timmet mans, die na een langdurige et- ernstige ziekte thans weer voor 't eersi ter vergadering Is. Hij uitte de bijzonder»- vreugde van bestuur en vergadering ove< het herstel en de aanwezigeoheld vai den voorzitter, waardoor de vereenlgiog nieuw leven, s»uw- en werkkracht wordi ingeblazen. De heer Timmermans zeg- voor de hartelijke woorden en den spon- tanen bijval hartelijk dank en mag con st ateeren dat zijn vreugde nog vee> gtooter Is èa om zijn herstel èi om de gelegeoheld dat hij weer voor Waalwijk- BelaDg kan gaan werken en geeft nog maals de ve'Zekeriog dat htj voor de vereeniglng ook in de toekomst zal doen wat mogelijk Is. O >k dankt hij het bestuu en de vceeniglag voor de belaogstelliog bij zijn t Leren bruiloft. De aftredende bcs'uur*ledeD,de heerer Norb. van Loon, Jan Tlelen en H. va» Tussenbroek, worden met vrijwel alge meeoe stemmen herkozen. De secetarls brengt het jaarverslag uit over 't afgeloopen jaar, waarvoor ht» een hartelijk woord van dank van den voorzitter en een applaus van de ver gadering In o ttfso?"' heeft te nemen. Inzake het Operatiekamerfonds deelt de Voorzitter mede, dat het bestuur van de stichting vorige week zijne jaarver gadering heeft gehouden en dat daar is gewezen op den grooten drang die in onze plaats bestond om tot de op richting ten spoedigste te komen. Voor geen enkele zaak bestaat als 't ware op 't oogenblik zoo'n belangstelling. Hoewel 't resultaat der besprekingen bevredigend geacht kan worden, zijn wij natuurlijk niet voldaan De con clusie is geweest dat wij van den Voorzitter van 't R.K, Kerkbestuur de persoonlijke toezegging kregen, dat zoodra de financieele positie van het gasthuisbestuur in verband met andere zaken zal zijn te overzien, direct plannen zullen worden ontworpen voor een geheel nieuw modern ziekenhuis, een van die zaken die de Z.Eerw. heer Pastoor vanaf zijn benoeming tot pastoor als een der noodzakelijkste heeft be schouwd. Wij hebben de vraag over wogen of we voorloopig ons ten deze W A A L W IJ K. 21649 provisorisch moesten en konden be helpen, maar zijn tot de conclusie ge komen dat het jammer zou zijn daaraan kosten te maken, nu in afzienbaren tijd iets geheel moderns zal zijr. te krijgen. Voorts kan de voorzitter mededeelen dat de financieele positie van het fonds goed is. Er is een vast bedrag van f6300; er is een toezegging van indu- strieëlen enz. van een rente-garantie van f2500 gedurende 4 jaren, waaronder een patroon die f500 ineens bijdraagt. Aan den raad zal worden voorgesteld eene jaarlijksche bijdrage van f 1000, zoodat we op 't oogenblik zoo noodig zouden gedekt zijn voor een crediet van plm. f20.000. Daarbij komt nog, zooals de voorzitter der propaganda— commissie kan mededeelen, dat dealg. vergadering der R. K Werkliedenver- eeniging besloot tot wekelijksche bij dragen door de leden, tot een totaal- bijdrage van f 5000, welke mededeeling met applaus werd begroet. Waar zoo de zaken staan wordt van tal van zijden aangedrongen op eene spoedige tot standkoming dezer aange legenheid, waarvoor nu klaarblijkelijk werkelijk de meest algemeene sympathie en belangstelling bestaat. Het wordt betreurd dat deze nuttige instelling moet wachten tot na den bouw der nieuwe kerk of op de financieele positie van 't gasthuisbestuur. De Voorzitter zegt dat op die ver gadering alle mogelijkheden zijn over wogen, maar dat men tot de conclusie kwam dat er thans geen geschikte plaats is, hoewel een idee misschien nog voor verwezenlijking vatbaar was. maar ook dit moest wijken voor de mogelijkheid dat we over korten tijd een geheel nieuw instituut krijgen en dat dan de thans besteede gelden nutteloos zouden zijn. Op aandrang van het bestuur hebben we de zekerheid gekregen dat we in de al i. verg. van 't volgend jaar de absolute mededeeling zullen hebben of er van een nieuw ziekenhuis iets zal komen. Deze toezegging heeft bij ons den door slag gegeven om dan in Godsnaam nog maar een jaar te wachten. Is die toe zegging dan niet in den geest als ver wacht wordt, dan zullen direct andere maatregelen genomen moeten worden. De secretaris, vurig voorstander van ten spoedigste afwerken, zegt nog dat men in deze afhankelijk is van 't gast huisbestuur en dat ook het doel en de intentie van het fonds in 't oog moeten worden gehouden. Van verschillende zijden wordt nog de vraag gesteld of het volgend jaar als het antwoord afwijkend uitvalt, direct op een andere wijze in deze aan gelegenheid zal worden voorzien waarop de voorzitter antwoordt dat hij meent dat de pastoor dan z.i. geen principieel bezwaar zal hebben, deze dringende zaak op andere wijze, zij het dan pro visorisch, op te lossen. Anderzijds meent men dat het beter ware, maar een ziekenauto aan te schaf fen, als het nog jaren moet duren, waarop geantwoord wordt, dat de zieken auto van 't provinciaal Wit-Gele Kruis elk ooge.iblik ter beschikking is. Nadat als 't ware de geheele vergade ring nogmaals tot spoed en 't over wegen van maatregelen ten deze had aangedrongen, ging men accoord met de houding van het bestuur. Daarna kwam aan de orde de bespre king der kiosk, waarvan een aardige schets van den heer Ir. van Veen in de zaal was opgehangen. Het aanwezige bedrag bleek te zijn plm. f 450 Het ging er nu over om tot de rest te komen. Verschillende wegen werden daartoe besproken; o.m. het opnemen van 't ontbrekende bedrag, met garantie van rente en aflossing door eenige belang stellenden. Ten slotte meende men dat het beter was ineens een bedrag te geven, waar toe, zooals later bleek, alle aanwezigen bereid waren, zoodat staande deze ver gadering voor een bedrag van f430,— werd geteekend en de propaganda- commissie zich bereid verklaarde de rest bijeen te zullen brengen. De voorzitter feliciteerde de vergade ring met dit schitterend resultaat en beloofde dat de plannen nu ten spoedigste tot uitvoering zullen worden gebracht. Nadat' mededeeling was gedaan be treffende de bedoeling van 't bestuur inzake samensmelting der voetbalclubs, reeds vroeger door ons vermeld en welk plan de volle instemming der leden had en nog eenige zaken waren gememo reerd, huldigde de voorzitter speciaal de propaganda-club, die thans weerde propaganda in voormalig Baardwijk en Besoijen op haar programma heeft. De heer Klijberg bracht hiervoor dank en verklaarde dat de club zoo actief mogelijk zou blijven in 't belang van Waalwijks Belang. De uitnemend geslaagde vergadering werd daarna gesloten. Naar wij vernemen zullen de be sturen van de Bonden van Lederfabri kanten en van den R. K. Bond van Schoenfabrikanten hunne tweede ver gadering houden inzake maatregelen tegen den invoer van schoenen en leder uit het buitenland op Woensdag a.s. te Tilburg. De aangekondigde excursie van de Machinale Schoenmakerij-afdeeling der Rijksschool alhier naar de schoenfa brieken te Kleef heeft 27 en 28 Maart plaats gehad Bezocht werden de fa brieken der firma's Gustav Hoffman waar 6000 paar en Frits Pannier, waar 2000 paar per dag worden gemaakt. Met de grootste welwillendheid wer den de fabrieken en alle bijzonderheden getoond aan de leeraren, leerlingen en oud-leerlingen die aan deze excursie deelnamen en waarvan velen reeds in een bedrijf werkzaam zijn. Zeer zeker heeft deze reis die het aangename met het nuttige vereenigde voor hun ont wikkeling en 't opdoen van nieuwe ge zichtspunten groote waarde gehad. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Luchtwacht, afdee- ling van den Vrijwilligen Landstorm, zijn na] een uiteenzetting van kapitein Adams van het doel en werking van de Lucht vaart, tot porst-commandant gekozen de heer N. Gragtmans en tot ploeg-com- mandanten de heeren Lackamp en Lan germans. Op de vergadering gehouden door de R. K. Werkliedenvereeniging Zon dag 19 Maart werd besproken een reis- kas op te richten om met de a.s ker misdagen in Juli een uitstapje te maken naar de H. Landstichting. 27 leden gaven zich reeds op. W. S. C.—R. W. B. 2 April. Morgen staat voor Onze piaate wederom een zeer aantrekkelijke ontmoeting op het programma, ol. de plaatselijke wed strijd W. S. C R. W. B.. voor de 3 klas N V. B. welke wedstrijd op bet terreio aaa den Parallelweg gespeeld zal worden. Gaan wi) de verrichtingen beider ver- eenlgtogen in de competitie tot op heden na, dan 'laat de balans iets door ten gunste van W. S. Cevenwel mo gen we niet vergeten te vermelden dat R. W. B. tot op beden in bare wed- «trilden allesbehalve fotulaltjk is geweest. W. S. C neemt thans de derde plaats in en zal in de resteerende wedstrijden er alles opzetten om deze plaats te behou den. R. W. B. daarentegen zal alles in het werk stellen om te trachten hooge* op is komen. Kio en ander zegt derhalve voldoende dat wij inofgen een wedstrijd zaliea aanschouwen van twee tot bet einde zich inspannende ploegen, omtren' welks uitslag wij ons niet aan voorspel- ■in^ea kunnen wagen, vootal omdat meo zooals reeds vroeger aangehaald, bit plaatselijke ontmoetingen zoo dikwijls voor verrassingen komt te staan. De heer P. Mathijsen zal dezen wed strijd komen leiden, welke om half drie aanvangt. Om 12 uur zal W. S C. 2 tegen Vossenberg spelen, tenminste als laatst genoemde vereeoigiog wederom niet thuisblijft zooals jl. Zondag. H:denmiddae (Zaterdag) om half 5 speelt W. S. C. 3 tegen Sprang 2, eveneens voor de competitie. Omtrent de groote bekerwedstrijden op 30 April. 7 en 14 Mei wo-dt ons oog medegedeeld, da» behalve da vier vereeniglogen, welke wfl jl. Zaterdag reeds vermeldden, nog inschreven Olym pia 1 uit Dongen, aitkomeode In de O-tergansklasse van de R. K. Federatie en Tilburg 1 nit Tilburg. R. W. B. speelt as. Zondag 2 April met 3 elftallen voor de competitie. R.W.B. I moet voor de 3e klas N.V.B. naar W. S. C. Waalwijk. R.W.B. 2 gaat naar Kaatsheuvel tegen Berkdijk 2, voor de 2e klas B.V.B. R W B. 3 speelt tegen Berkdijk 3 voor de 3e klas B.V.B. op het R.W.B.-terrein, aanvang 12 uur. W A A L W IJ K. 21643 DRUNEN, 30 Maart. Heden bad de plechtige uitvaart plaats van wijlen den heer J. E. IJpelaar, schoenfabrikant alhier, overleden In den ouderdom van ruim 69 jaren. De overledene was in leven lid der O. L. Vr. Broederschap, bestuurslid der Kamer van Arbeid voor het Schoenma kersbedrijf en president der harmonie >de Volharding*, waaraan hij verschei dene jaren zijne beste krachten wijdde en veel heeft bijgedragen tot derzelver bloei. Vooraf gegaan door de Harmonie werd, onder het spelen van schoone treu'marscheo, het stoffelijk overschot kerkwaarts en daarna grafwaarts ge dragen. Een prachtige krans dekte de lijkbaar. Voorzeker zullen de leden steeds dankbaar hun overleden president ge dachtig zijn. Op 2en Paaschdag a.s. zal de toooeelver. van het jongeaspatronaat een uitvoering geven. Er zal opgevoerd wor den het drama van Henri 't Sas >Pa»to» Bonus* en het blijspel >Jochem S-.umpel als koning Herodes.* Naar men verneemt zal dit jaa» vanwege de geitenfokver. alhier eer» gotten ten toonstelling gehouden wordeo. De ingeschrevenen der lichttor 1923 voor deze gemeente moeten op 11 Met a.s. des v.m. teo 9 ure te Waalwijk v-or den keuiiogsraad verschijoeti. Zoodag J.l. speelde D F.C. 2 alhier een vtiendschappelijken wedstrijd tegen H. V. V. I Haarsteeg en verloor me 2—1. Het 3e X[-tal spee-de tegen Loo- nidas I Waalwijk en speelde gelijk spel 2—2. Op 2eo Paaschdag a.s. zullen alhier serie-wedstrijden gehouden worden uit geschreven door ie V,V. D.F.C. alhier. ELSHOUT. De heer J. Klerks alhier, vond bij het graven van fundamenten tot bouwing van een schuur, verschil lende overblijfselen van menschelijke geraamten. Onder meer stukken van schedels dij- en scheenbeenderen. Een schedel, groef hij op die geheel onge schonden was en waar de tanden bijna alle nog inzaten. Allerlei fantastische verhalen doen de ronde. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim zijn herbe noemd de heeren: J. Klijn,J. Muskens, J. F. A. M. Willems en A. M. Willems. VLIjMEN. In de gemeenteraadsver gadering van Donderdagavond, is o.m. besloten Een afkeurend schrijven te richten aan Ged. Staten over haar voorstel tot ver hooging der bezoldiging van Burge meester en Secretaris. De kermis is zoodanig verzet dat deze aanvangt op Donderdag 24 Augustus en eindigt Zondag 27 Augustus, dus geen nakermis. Daar de gelden beschikbaar voor werkverschaffing waren uitgegeven en er nog een groot aantal werklieden zon der werk was, werd besloten nog eens naar ander werk uit te zien en weder om een leening van f 5000 aan te gaan om de kosten daarvan te dekken. Uitvoering verslag komt in een vol gend nummer. HEDIKHUIJZEN. Heden Vrijdag gaat Mej. A. Clerkx alhier die bijna 40 jaar als onderwijzeres aan de school ver bonden was haar betrekking als zoo danig verlaten. Hare leerlingen, oud leerlingen, schooltoezicht, enz. hebben gemeend dit feit niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan en zullen haar dien dag hulde brengen voor het vele dat zij in al die jaren in het belang van het onderwijs heeft verricht. Door de harmonie zal haar een aubade gebracht worden. wij vernemen verder dat door Burg. Weth. van Vlijmen ook een waar- deerend schrijven aan haar is gericht haar dankend voor hetgeen zij geduren de haar loopbaan voor Vlijmens inge zetenen deed. SPRANG. De kiezerslijst voor 1922 1923 voor deze gemeente bevat de namen van 938 kiezers voor Tweede Kamer, 929 voor de Staten en 896 voor de gemeenteraad. In aansluiting op een bericht in een der vorige nummers, vernemen wij nog van de zijde van het bestuur der Chr. Gemengde Zangvereen. „Excelsior" alhier, dat in hunne laatst gehouden vergadering is besloten de eigendommen der vereen, niet te verkoopen, doch nogmaals pogingen aan te wenden om een directeur te krijgen, en alsdan met de repetitie's weer een aanvang te ne men. Wij hopen dat hun pogen spoedig met succes bekroond mag worden. VRIJHOEVE-CAPELLE. Hedenavond ten half acht acht uur zal de raad dezer gemeente eene openbare vergadering houden. Verslag daarvan geven wij in een volgend nummer. CAPELLE. Algemeene Vergadering der Landbovwvereeniging Capelle, Vrijh.-Capelle en Sprang, op Maandag 3 April 1922, des avonds ten 6uur, ten koffiehuize van J. Treffers te Capelle. Aan de orde 1. Aanvrage om lid te worden. 2. Aanschaffen Veevoeder en Hulp meststoffen. (Aankoop Kali a.s. najaar.) Tweede Cursusvergadering A. R. Kiesvereeniging „Ned. en Oranje" te 's Capelle, D.V. op 4 April te zeven uur precies in de O. L. School, Heistraat. Onderwerp „Samenwerking met andere partijen," in te leiden door den heer H. Kerst. Geestverwanten vrij toegang Niemand verzuime deze nuttige cursus vergaderingen bij te wonen tot breedere ontplooiing der A. R. beginselen. A.s. Woensdag 5 April e k. hoopt voor de Chr. Hist. Kiesvereeniging alhier als spreker op te treden Ds. I. Voorsteeg uit Katwijk met het onderwerp„Onze ernstige politieke taak." Aanvang half acht in de O. L. School in de Nieuw- straat. Onze vroegere predikant, Ds. H. Koster te Wouterswoude heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente te IJselmuide. A.s. Zondag speelt Excelsior een competitiematch voor den B V.B. tegen T.O.V. te Loon-op-Zand. Het tweede elftal speelt voor de derde klasse B.V.B. tegen de Langstraters uit Kaatsheuvel op het terrein alhier. WASPIK. In een Woensdag jl. alhier gehouden vergadering van de leden der stoomzuivelfabriek „Nooit Gedacht" werd tot bestuurslid gekozen de heer D. Konings Azn. uit Raamsdonk. De prijs der suikerbieten is thans vastgesteld als volgtle levering tot 15 Oct. f 15.25; 2e levering tot 20 Nov. f 13.75 en 3e levering na 20 Nov. f 10 alles per 1000 K.G. Had de keuring voor de militie voorheen steeds te Oosterhout plaats, tengevolge van de invoering van de nieuwe Dienstplichtwet geschiedt zulks voortaan te Raamsdonk, Oude School. De keuring voor de personen, inge- schreven voor de lichting 1923 zal voor deze gemeente plaats hebben op 30 Mei e.k. des voormiddags half 12 uur. Bij de dezer dagen gehouden aan besteding van den bouw van eer. woon huis met steenkolenbergplaats voor rekening van den heer A. Kerst, alhier, was de minste inschrijver Am. de Graauw, timmerman te Waspik, voor de som van f5975.— RAAMSDONKSVKER. Op de ver gadering van den Chr. Werkmansbond die Zaterdag wordt gehouden, zal o.m. behandeld wordenDe inneming van den Briel. Tot bestuursleden van de Knapen- vereenlglng werden gekozen tot Secr. D. v. d. Waals, tot penniogm. J. Dekker en tol bibliothecaris M. de Rooij. Naar oni medegedeeld werd zal de dulvenclub >De Vredesduif* alhier binnen een of twee weken weder deel nemen aan de verschillende wedstrijden. Het paard van dhr. Dank wt9t uit den stal te komen en door de keuken de woonkamer binnen te gaan. Wel vriendschappelijk, evenwel minder pret- *lg was hst dat het daarna maar al te veel de achterpooten ln de lucht verhief. Tot voorloopig telegrambesteller werd benoemd M. de Rooij. Wegens vacature zal Zondag de ZoerEerw. Heer Ds. D. v. d. Graaft" «Heen des v.m. op 'c Dorp voor zijn Gemeente optreden, terwijl des u.m. leesdlenst op 't Veer zal 'zijn, Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester der Vereeniglng rot instandhouding van het Varkeosfonds bleek dat er een batig saldo was van f 1213.36. Tot bestuursleden werden her kozen dhren J- J. Joore, W. v. Raams donk, H. Visser eo J. v. Scbtjodel. Het <oleggeld voor nieuwe leden werd vast gesteld op f5, uiikeeringen voor jonge biggen f 15voor groote varkens 35 cent per pond leveud gewicht. De ver eeniglng mag zich in een gestadigen bloei verheugen, terwijl de verhouding tusschcn bestuur en leden bovenst best is. De heeren D. Konings Azn., A. J. Koning en C. de Bont werden geko zen tot bestuurslid of commlssarts van de Coöp. Roomboteriabtiek >Nooit Gedacht*. Paard en kar van landbouwer Mathon geraakten van den wal in een schip met pulp geladen. Na een paar uur was alles weer op den wal, evenwel vermeerderd met een veulen. Het paard bad in het schip het veulen gewo'pen. MEEUWEN. De kiezerslijst 1922/23 vermeldt 412 kiezers, waarvan 205 mannen en 207 vrouwen. De heer Mols, tijdelijk onderwijzer alhier, is In vasten dienst bij het onder wijs te Kerkrade benoemd, met Ingang van 3 April a.s. ROOSENDAAL. Een tragisch sterf geval had aldus de „Grondwet" Woensdagmiddag plaatseen sterfgeval van een man, die in een zeer breeden kring bekend, geacht en bemind was. Ten huize van den heer Fr. v. Gilse, aan de Markt, waar ter gelegenheid van de Eerste H. Communie van een der kinderen een familiefeestje gevierd werd, overleed plotseling, in den ouderdom van 65 jaar, de heer Victor F. D. M. van Gilse, lid van de Provinciale Staten en bestuurslid van tal van vereenigingen op godsdienstig, charitatief en sociaal gebied in deze gemeente. 's HERTOGENBOSCH. Opvolger van wijlen den heer V. F. D. M. van Gilse als lid van de Provinciale Staten van WA AL WI[ K. 2164

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9