Heeren-Costuums C0R5ETTEM Firma G. VEEKADE Firma G. VERKADE KERKNIEUWS. Firma G. VERKADE Binnenland. SPORT Dames Nachtjaponnen f2.28. Dames Hemden met feston fl.38. BUITENLAND. Voor den Schoonmaak i-in* tegeowoordig *yo. Koo u ait laatst nog Na deti geruchtmakende*! rntord te fanfare „Arbeid Adelt** en hel stafmuziek het geval geweest. Toen heeft me» zoo per j Serajewo, waar de Oostenrijksche troon- vin het 3e Reg. Inf. auto maar wat leden van den raad uit ver- opvolger en zijn echtgenoote dOOdge- - schillende gemeenten naar Breda gehaald en schoten Werden door den JoegO Slaaf JfirDMI O, VEBKADE Princlp, werd de nu overleden Karei WAALWIIK. 2164 Ex-keizer Karei van Oostenrijk- Hongarije is Zaterdag in ballingschap overleden te Funchal op Madeira. Op Madeira was hij terecht gekomen, omdat hij op aandringen van zijn vrouw met haar per vliegtuig uit Zwitserland naar Hongarije trok om te probeeren, volk en ex-vijanden van een voldongen feit te plaatsen en zoodoende weer op den troon te komen. Het eenige resultaat was. dat hij verbannen werd naar den Atlantischen Oceaan met toezegging van een ruimere toelage, dan die, waarvan hij en de zijnen al gerulmen tijd honger leden. Verleden jaar Paschen, hel gedwongen verblijf in Zwitserland moede deed hij zijn eerste ontsnapping naar Hongarije. Hij dwaalde rond met een paar vrienden en verdween roemloosde Entente eischte het. Dit Entente, tn dit tltchtn 1 van Habsburg de aangewezen troonop volger van den ouden Frans Jozef. Nu, acht jaar later, is er van de eens zoo machtige Oostenr.-Hongaarsche monarchie niets anders over dan een klontering van noodlijdende, uitgeputte staatjes, die elk voor zich niets te be- teekenen hebben in de wereld. Ex keizer Karei is jong gestorven, 35 jaar was hij nog maar. Oeboren is hij den 17den Augustus 1887 op een kasteel nabij St. Pölten, als zoon van den aartshertog Otto Frans Jozef, neef van den ouden keizer Frans Jozef. De opvoeding van den jeugdigen aartshertog was zoo wetenschappelijk mogelijk, en eindigde met een meer speciale studie in rechts- en staatsweten schappen, Zijn militaire opvoeding had er gelijken tred mee gehouden. Na zijn meerderjarigheid verbleef hij meestal te Praag op het oude Hradschin, middenin een bevolking die den Oosten rijkers een rassenhaat en daarmee den Habsburgers zeer verbitterde gevoelens toedroeg Karei heeft den Tsjechen nooit aanleiding gegeven dien haat te ver meerderen, eerder het omgekeerde. Frans Jozef maakte meermalen van de diensten van den bescheiden en rustigen achterneef gebruik, om zich te laten ver tegenwoordigen bij groote officieele ge legenheden, zooals de koningskroningen e.d. De oorlog brak uit, met als onmiddel lijke oorzaak de moord op den Oosten rijkschen troonopvolger. Frans Ferdi nand en Sofie Chotek werden den 28sten Juni te Serajewo vermoord. En de jonge Karei zag zich onverwachts troonopvolger, en moest een voornaam egercommando vervullen. Groot waren zijn successen niet. In 1916 op den 21sten November, overleed de oude keizer, binnen twee- en-een half jaar was diens achterneef (arel van aartshertogelijk hoveling «eizer van de. Donaumonarchie ge worden. Hij werd populair, om dat hij zoo ongevaarlijk was. De volken der Donaumonarchie wachten op den dood van den ouden beminden Frans Jozef, om uiteen te vallenmaar toevallig hield de groote wereldoorlog hen bij een en de figuur van den jongen keizer Karei verhaastte die ontbinding niet Maar wat door verscheiden decennies heen al verwacht werd, gebeurde door den afloop van den oorlog; de neder laag der centrale rijken bezegelde den afbraak van „al het oude". Langs den Donau kraakte het en toen Karei gevlucht was met vrouw en kin deren, was Oostenrijk al een republiek en kraaide het bloedigste communisme in Hongarije koning. De gebeurtenissen, sinds 1918, liggen ons allen nog versch in het geheugen. Karei zat in Zwitserlandzijn vrouw knoopte allerlei relaties weer aan. En toen Konstantijn van Oriekenland terug keerde in zijn vaderland en daar ont vangen werd met gejuich, droomde de jonge laatste Habsburger, dat.hem een zelfde gelukslot weggelegd zou zijn. Maar zelfs het feodale Hongarije heeft hem niet met vlag en wimpel terug verlangd, toen het communisme als het ondraaglijkste juk ter wereld, te boven gekomen was. De mogendheden, die den oorlog ge wonnen hadden, hebben zich blijvend gewroken op een feitelijk onschuldige. De „Neptune" is in staat te mel den, dat de koning, de koningin, prins Umberto en prinses Yolande van Italië in de tweede helft van Juli, waarschijn lijk tegen het nationale feest, een tegen bezoek zullen komen brengeu aan het Belgische hof ter beantwoording van het Belgische koninklijk bezoek aan Rome. Volgens den correspondent van de „Neptune" te Rome, bevestigt de „Mes- sagero* dat er huwelijksplannen tus- schen den Belgischen kroonprins en prinses Yolande bestaan. De motie van vertrouwen in de Engelsche regeering is aangenomen met 372 tegen 94 stemmen. De liberalen, de leden van de arbeiderspartij en enkele unionisten hebben èr tegen gestemd. W A A L W IJ K. 21644 jj Vitrages, Alloveraets, Ondergordijntjes. Afgepaste Linnen Gordijnen. deeren crediteuren van Marx Co.'s Bank de intregale voldoening van hunne vorderingen. - Onder groote belangstelling heb ben Zaterdag en Zondag in den Brie de groote herdenkingsfeesten plaats gehad. Toen was het 350 jaar geleden dat de watergeuzen der Briel namen wat beschouwd wordt als het begin van ons onafhankelijk volksbestaan. H. M. de Koningin, de Koningin-Moe der Prins en Prinses waren tegenwoordig Minister de Visser sprak de feestrede „De Standaard", het hoofdorgaan uit en ook H.M. heeft eene rede ge- der anti revolutionnaire partij, schepping houden. van nu wijlen dr. A. Kuyper, bestond Er hadden groote feestelijkheden plaats Zaterdag 50 jaar. een gedenktafel werd onthuld, een prach Ter gelegenheid van dezen herinne- tige optocht, voorstellingen van 't ra- ringsdag verscheen van het blad een meien der stadsspoort, steekspelen, enz. prachtnummer als feestuitgave. werden in de prachtig versierde en Op de voorzijde prijkt het welgelij-1 schitterend verlichte stad gegeven. kend portret van dr. A. Kuyper. Tal van andere foto's versieren dit uitnemend geslaagd feestnummer. Por tretten van Colijn, Idenburg enz. treft men er in aan en tal van bijdragen ge ven aan dit jubileumnummer een blij vend karakter. Bij ministerieele beschikking is in verband met het Kon besluit, waarbij de garnizoensdeeling voor het wapen der infanterie is vastgesteld, bepaald, dat deze garnizoenen, voor zoover zij niet reeds thans als zoodanig voor de verschillende onderdeelen gelden, op 2 Mei zullen worden betrokken. Iste infanterie-brigade (brigade grena diers en jagers)staf 's-Gravenhage regiment grenadiers 's-Qravenhage, regi ment jag inf. Delft. nhagi ment jagers 's-Qravenhage15de reg. -•">% Ilde inf.-brlgadestaf Ede7e reg. inf. Leiden 10de reg inf. Ede22ste reg. Inf. Ede. lilde inf.-brigadestaf, Assen1ste ref. inf. Assen 9de reg. Inf. Assen 12de reg. inf. Groningen IVde inf.-brigadestaf Arnhem 8ste reg. inf. Arnhem; 11de reg inf. Nij megen; 19de reg. inf Arnhem. Vde inf.-brigade staf Venlo2de reg. inf. Venlo; 13de reg. inf. Maastricht; 17de reg. inf. Venlo. De staf van de Vde infanterie-brigade blijft tot 1 October te Roermond en wordt eerst op dien datum te Venlo gevestigd. Vide inf.-brigadestaf Breda3de reg. inf. Bergen-op-Zoom6de reg. inf. Breda14de reg. inf. staf Middelburg, 1ste en 2de schoolcompagnie Middel burg. 3de schoolcompagnie Bergen-op- Zoom, opleidingscompagnie Bergen-op- Zoom. Vilde inf.-brigade staf Harderwijk 7de reg. inf Harderwijk 18de reg. inf. Amersfoort20 ste reg. inf. Harderwijk. VlIIste inf-brigade Amersfoort. Het bataljon wielrijders 's-Bosch 1ste school voor verlofsofficieren der infan terie Amersfoort2de school id. Breda lste stormschool 's-Hage2de storm- school Amersfoortinstructie-bataljon Kampen normaal-schietschool 's-Hage gymnastiek- en sportschool Utrecht. Het Haagsch Correspondentie bureau meldt: Naar wij vernemen kan thans weldra de benoeming worden verwacht van een gezant te Mexico. Voor dien post zou bestemd zijn de gep. schout-bij-nacht W. D. H. baron van Asbek, oud-gouver neur van Suriname Tegelijkertijd wordt de bezetting ver wacht van den vacanten post van ge zant in Brazilië, waarvoor de oud-minis ter van Koloniën mr. Th. B. Pleyte, ons werp genoemd. Het liberale Laatste Nieuws en de katholieke Standaard hadden gemeld, dat Segers, het katholiek conservatieve Kamerlid voor Antwerpen, onlangs bij de bespreking van het wetsvoorstel Vandervelde tot beperking van den mi- itairen diensttijd in een der Kameraf- deelingen zou hebben verklaard, dat België een sterk leger noodig heeft om twee gevaren, Duitschland en N e d e r- I a n d, af te weren en dat beperking Z. D.^ H Mgr. A. F. Diepen, Bis van het Belgische leger de positie van schop van 's Bosch, diende heden in de WAALWIJK. 21650 Speciaal Aanbieding f 19.50 en 124.- Het gouden jubilé van „De Zoom is gevierd met eeir H. Mis van dankzeg ging. De drukkerij was geheel versierd- De heer J. Bakker, voorzitter der feest commissie, huldigde den directeur-uit gever, den heer H. Verlinden en bood hem namens het personeel een gedenk plaat aan. Na het dankwoord van den directeur sprak de heer F. Verlinder» om den heer Bakker te huldigen en bood hem een geschenk aan. Op de receptie verschenen vele ver- eenigingen, autoriteiten en belangstel lenden. Ruim een 50-tal bloemstukken werden ontvangen. De heer Verlinden bood in De Gouden Leeuw een gemeen schappelijk diner aan en om 8 uur begon de soirée amusante. Aubades werden gebracht door de harmonie «Eendracht maakt Macht", de dit land inzake Limburg tegenover Ne derland zou verzwakken. Segers logen straft dit thans in een brief aan de Standaard en beweert geenzins te heb ben verklaard dat Nederland een gevaar voor België zou zijn. Hij zou alleen hebben laten uitkomen, dat de Belgische oostergrens nog steeds blootgesteld is aan een Duitschen inval en dat de hoop mag gekoesterd worden, daarom trent met de Nederlandsche noorderburen een minnelijke overeenkomst te treffen. Naar wij vernemen hebben com missarissen en directie van Marx Co.'s Bank, op grond van de thans opge maakte balanscijfers per 31 December 1921, besloten aan aandeelhouders het voorstel te doen om tot liquidatie over te gaan. Het ligt in de bedoeling aan de alge- meene vergadering voor te stellen dat de liquidatie zal geschieden door de directie, onder medewerking van de firma R. Mees Zoonen en de Rot- terdamsche Bankvereeniging, welke zich daartoe bereid hebben verklaard. De firma R. Mees Zoonen en de Rotterdamscbe Bankvereeniging garan- kapel der Bisschoppelijke Kweekschool te 's Hertogenbosch het H. Diaconaat toe aan de Eerw. heeren fr. W. Cooij- mans, fr. Gerardus Laane en fr. Justnus Rooijackers Ord. P<aem. te Heeswijk, en het H. Priesterschap aan de Eerw. paters fr. Paaias van Cuijk, fr. Lucius van Utrecht, fr. Xaverlus van Gassel en fr. Jesualdus van Rijen Ord. Cap. te 's Hertogenbosch. Z. D. H. Mgr. H van de Wetering, Aartsbisschop van U recht, heeft aan de besturen der R. K. lagere scholen io Nederland meegedeeld, dat alle vragen betreffende het onderwijs en de uit voering der wet, voortaan niet meer mogen gericht worden tot den Minister of de Kamerleden, doch rechtstreeks aan het R. K. Centraal Bureau voor Opvoeding en Onderwijs te Den Haag. Prof. J. D. J. Aengenent, hoog leeraar ln de philesophte en de sociologie aan het groot-seminarium te Warmond, beeft gisteren zijn zilveren priesterfeest gevierd, 's Morgens half tien droeg de jubilaris de plechtige Heilige Mis op ln de feestelijk versierde kapel van het seminarium. Deze plechtigheid werd, behalve door de familie van den jubilaris, o.a. bij gewoond door den minister van arbeid, mr. Aalberse, en prof. Bijsens uit Utrecht. Te half één werd de jubilaris oot- vaogen in de keurig versierde recreatie zaal van het seminarium, waar hij namens de studenten werd toegesproken en waar een deputatie van de geestelijkheid In bet bisdom Haarlem hem een geschenk aanbood, bestaande uit een som geldt, die hij naar believen kan aanwenden. De jubilaris dankte in hartelijke be woordingen voor de bewijzen van hulde enz. 's Middags was er een receptie, die druk bezocht waso.a. kwamen hem daar gelukwenschen de praeses van het gr.-semioarlum de H.Eerw. heer Tasken, prof.Van Aken namens bet Centr. Buieau det K. S. A., de heer J. van Rijzewijk, voorzitter van het R. K. Vakbureau, de heer J. Smit, voorzitter van den R. K. Volksbond en vele anderen. Bijna allen lieten hun toespraken vergezeld gaan van geschenken. Voetbal. Het Nederlandseh elftal dat op Tweeden Paaschdag 17 April in het stadion te Amsterdam tegen de Denen zal uitkomen, is als volgt samengesteld van Tilburg, N.O A.D., F. Pelser, Ajax, Denis, H.B.S. (a), Hordijk, Ajax, van Linge, Be Quick, G. Hulsman, Fijenoord, (m)Boeli Kessler, H.V.V.. Rodermond, Be Quick G., Jaap Bulder. Be Quick G., A Groen, Be Quick G. en Dé Kessler, H.V.V, Verwondering baart zeker de weder opname van v. Tilburg, doelverdedigers als van Rhijn, Steenhauer, Schindeler, van Hemert, om er een paar te noemen zijn minstens evengoed of beter. Dat Denis met Fons Pelser de achter- toede zouden vormen lag voor de hand. 3e middenlinie ziet er met Hulsman en van Linge stevig uit. In de voorhoede de Kesslers op de uiterste vleugels eu iet trio van Be Quick er tusschen. Een aardige vondst, waarvan iets te ver wachten valt. Het Deensche elftal bestaat uit Frigart Larsen (doel), Larssen en 31icher (achter), Gröthan, Tarp en Paul ensen (midden), Dennin, Rohde, P. Nielsen, H. Hansen en E. Nielsson voor). WAALWIJK. 21642 Speciaal Aanbieding f 1.75, 2 40, 2.90, 3 90 DRUNEN. Vanwege hei Wu—Gtle Kruis alhier zal een moedercursus ge geven worden welke Vrijdag a. s. des namiddags ten 61/» ure zal geopend worden. Het aantal opvorderiogspilchüge paarden voor deze gemeente bedraagt 150 stuks. In de kerk van den H. L^mbertus alhier deden jl. .Zondag een 70 tal kin deren hunne plechtige H. Communie. J.l. Zondag verloor D. F. C. I alhier van Juliana I Baardwijk met 3-0 voor de comp. klasse B. EDSHOUT. Statistiek over de maand Maart Iagekomen 7, Vertrokken 1, Geboren 4, Overleden 4. Huwelijken geen. - Terwijl H. van H. Zaterdag jl. op zijn fiets naar huis reed, werd hij door een motor aangereden, met het gevolg dat hij van zijn fiets afgeslingerd werd. Zijn hand werd hevig geblesseerd, ter wijl zijn fiets geheel vernield werd. SPRANG. Beroepen tot predikant bij de gecomb. Geref Kerken van Sprang en Vrijh.-Capelle Ds. G. H. de Jonge van Naarden. Aan het Hulppostkantoor alhier werd ln de maand Maart voor de Rtjka- spaarbank ingelegd 13633,12 (51 Inlagen) en terugbetaald f 1429.09 (14 terugbe talingen.) J.l Zaterdagmiddag speelde onze voetbalvereniging S. V. V. II eene Comp. match teg-n W. S. C. III te Waalwijk. Uitslag 33. VRIJH.-CAPPEL. In de op 31 Maart jl. gehouden vergadering van de Stoom- zulvelfabriek «De Toekomst» bij don heer L. F. van Dongen te Vrijhoeve- Capelic werden door de daarvoor be noemde commissie de heeren A- J. Verhoeven en Jac. de Bie met den heer Jansen, inspecteur van den Noordbrabant- sch«n Zuivelbond de boeken in orde bevonden. Eokele nieuwe leden werden nog aangenomen, waardoor het ledental thans 552 bedraagt. Wegens bedanken door den heer Verhoeven als com missaris werd in diens plaats gekozen de beer D. de Roon met 97 van de 124 uitgebrachte stemmen. Dezer dagen werd nog als derde assistent aangesteld de heer J. D. vaa der Meulen uit Eefde. WASPIK. Aan het jaarverslag van de Coop. Stnomsuivalfabtlek «Nooit die de Statuten laten goedkeuren. Daartegen is protest aangeteekend. De heer Mr. Allard wordt hierna gekozen. Verzoek van den heer Speetjens, technisch ambtenaar aan het Electriciteitshedrljf om verhooging van salaris. De Voorzitter stelt voor dit schreven.aan te honden totdat alle rekeningen zijn inge komen. De heer Timmermans vraagt wat of de rekeningen daarmede hebben uit te staan. De Voorzitter zegt dat daaruit kan worden gezien of nog een toelage moet worden ge geven. Speetjens verricht de aansluitingen tegen een tarief door den raad vastgesteld en verder zijn er nog vele zaken die hü verricht doch niet tot zfln verplichtingen bebooren. Na nog eenlge discussie wordt besloten 't adres aan te houden. De heer Tak zou gaarne zien dat in bet vervolg de Commissies in al dergelijke za ken eerst werden gehoord. acht het van het grootste belang dat deze over al derge lijke zaken ook een woordje krijgen mee te spreken. Niet dat hty Burg. en Weth. niet vertrouwt maar liet behoort nu eenmaal Schrijven van de Commissie voor steun - verleening aan de Zuid Nederl. Stoomtram weg Maatschappij. De Commissie heeft geoordeeld dat Breda 9700, Dongen 7500, Oosterhout 8800, Geertruldenberg 1500, Raamsdonk 2650, 's-Gravemoer 600, Teteriugen 2500 eu Tilburg 7100 subsidie moeten geven. De heer Scherp zegt dar de bijdrage van Geertruidenberg eerst voor 1000 wns aan geslagen, doch toen is door de gemeente Breda geprotesteerd tegen haar aanslag. Ze wou er 2000 af hebben en dat werd bill tik bevonden. Dit. bedrag is daarop door andere gemeenten bijgepast moeten worden. De heer Scherp zegt vervolgens, er nog wel op te hebben gewezen dat deze gemeente heel weinig belang heeft by het voortbestaan van de tram. De heer Timmermans vraagt of deze by- drage voor eens of per jaar is bedoeld, waar op de Voorzitter zegt dat maar voor 1 maal wordt betaald. Wordt besloten de gevraagde subsidie te verleenen. Schrijven van God. Staten, houdende aanmerking op het besluit tot uitbetaling van de verjaarde vordering van de Wed. Krols. Oed. Staten vorderen «jaarvoor een apart raadsbesluit. De heer Segeren vraagt of de Weduwe nu direct wordt uitbetaald als het besluit er is. Ook een zekere Staal moet nog worden betaald. Wacht men daarmede, dan komt men weer voor dezelfde feiten te staan. De heer Timmermans dringt or op aan dat met de uitbetaling wat baast worde ge maakt, ook by de bedrijven. f De Voorzitter zegt dat de menschen zelf daarvan oorzaak zyn wyi ze niet eerder hun rekeningen hebben ingezondeh. De heer Segeren zegt dat tegen Slaal ge zegd is, betalen of anders krijg je geen licht meer. Toen de raad het heeft onderzocht, is besloten diens rekening 100.-— te vermin deren. De Voorzitter zegt dat een acte zal wor den opgemaakt en getracht zal dan worden een goede overeenkomst te krijgen. Schrijven van Ged. Staten houdende me- doedeeling dat op de begrooting een post moet worden gebracht voor de Vleesehkeu- ring. De Voorzitter zegt dat daaromtrent nog geen enkele gegevens bestaan. Hty zou wil len voorstellen daarvoor 1000 op de be grooting te brengen. Daartoe wordt met algeraeene stemmen besloten. Niets meer aan de orde zjjude en nie mand meer het woord verlnngende. sluit de Voorzitter de vergadering. lu cc*n gezamenlijke vergadering der besturen van de R. K. Directeurenvereeni- ging en van de Nederlandsche R. K. Journu- listenvereeniging is besloten, dat de beide besturen te zarnen bet bestuur zouden vor men van het R. K. Perscongres, op Woens dag 7 Juni tydeus den tweeden Nederland- schen Katholiekendag te Nymegen te hou den. Tot voorziter van het Congresbestuur werd aangewezen de beer J. B. Vesters, tot secretaris de heer L. 15. Stolwijk, reap, voorzitter en secretaris van de Ned. li. K. Journalistenvereeniging. Met hen zullen ver der het Congresbetsuur uitmaken de heeren G. J. Beckers, S. Bruysten, Alb. van dor Kallen. H. Kuyper», Arnold Smits, bestuurs leden van de R. K. Directeurenvereeniging, L. A. 1'. M. van den Broeke, W. S. Galesloot, J. H. A. Schuurs, P. H. J. Stêenhoff, .1. Thomassen, bestuursleden en pater Bona- venturft Kruitwagen O. F. M., geestelijk ad viseur van de Ned. R. K. Journnlistenver- eeniging. Nu de officieele verslagen der ver schillende examen-commissies voor middel bare aktes zyn verschenen, zyn wij in do gelegenheid het percentage der geslaagden, die aan de R. K. Leergangen hun opleiding ontvingen, te vergelijken met het percen tage van het totaal aantal geslaagden. In 1921 werden door studenten der li. K. Leergangen 29 middelbare aktes verworven d.i. 63% van onze candidaten slaagden, ter- vvyl het totaal percentage geslaagden over diezelfde vakken slechts bedroeg 43%. De R. K. Leergangen hadden dus nog 50% succes boven het gemiddelde. De .spe cificatie over do verschillende vakken is als volgt Leergangen. Totaal. Nederlandseh Fransch A Fransch 15 Duitsch A Engel ach A Geschiedenis Aa rdrijkskunde Wiskunde KI Natuurwetenschappen Kill Handelswettenschnppen Teekenen Md 38% 33% 50% 38% 100% 64% 50% 39% 67% 41% 100% 46% 80% 68% 40% 30% 67% 50% 75% 18% 32% zy trekken ook de aandacht in kringen van niet-geloofsgenooten. Vele andersdenkenden laten zich inschrijven by de R. K. Leergan gen. zelfs zyn er. die een neutralen e,ursus volgden en naar de R. K. Leergangen over kwamen. Een succes, dat niet alleen het curatorium, maar geheel katholiek Nederland tot vreugde mag stemmen. Deze Leergangen zyn immers een stichting voor geheel Roomscli Neder land en verdienen daarom ook den steun van alle katholieken. Dat het werk der Leergangen ook waar deering vindt by de officieele examen-com missie kan blijken uit het verslag, dat de commissie voor examen handelswetenschap pen dit jaar aan den Minister van Onder wijs inzond. Daarin wordt onomwonden verklaard, dat voor middelbare acte han delswetenschappen in 't goheele land slechts te Tilburg aan do Leergangen deugdelijke opleiding wordt gegeven. Een verklaring, die gezien de personen, welke die gaven en de plaats, waar z.y werd neergeschreven, niet hoog genoog kan worden aangeslagen.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2