DE ECHO VAN HET ZUIDEN. Grastonen voor Lakens, Heeren Regenjassen Firma G VFKK&DE 88 cent. Firma g7VERKADE prima solide f 16.50 119.50 Provincaal Nieuws No. 28. Woensdag 5 April '22. 45e Jrg. Waalwijk, 4 April 1922 Kamer van Koophandel. Zaterdagmorgen ten half elf had ten raadhuize alhier de installatie plaats van de nieuwe Kamer van Koophandel voor de Langstraat. Tegenwoordig waren van het groot bedrijf de heeren M. A. van Beurden, Kaatsheuvel, G A. van Dongen (firma Huijsman en Lankhuijzen), Raamsdonks- veer, A. de Haan, Heusden, F. J v. d Reijdt, Made, A. 1. J. Smits, Dongen, B. J. M. C. Timmermans, Waalwijk, H Verheyen. Dongen en J. B. Verschu ren. Loonopzand. De heer G. van Loon (firma P. van Loon Gzn.), Waalwijk, had kennis ge geven dat hij door verblijf in het buiten land, verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Van het klein-bedrijf waren tegen woordig de heeren M. Beerens. Waalwijk, J. Bergmans, Drunen, B Hoevenaars, Dongen, H. L. J. van lersel, Waspik, J. B de Lange, Kaatsheuvel, B. Rosa, Wijk, J. H. Rombouts, Raamsdonksveer, en P. C Schellekens, Dongen. De heer J. P. Elemans, Raamsdonks veer had kennis gegeven tot zijn spijt deze vergadering niet te kunnen bij wonen. De heer M. van Loon, vice-voorzitter van de commissie van voorbereiding, opende de vergadering en zei geheel onverwacht de taak van voorzitter op zijn schouders te moeten nemen. Tot zijn spijt vernam hij bij het binnen treden, dat de voorzitter de heer J Bern. Timmermans Wzndoor ongesteldheid verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Gaarne had hij gezien dat de heer Timmermans, die 44 jaar lang voorzitter van de Kamer van Koophandel is geweest, voorzeker een unicum in Nederland, bij deze afócheidsvergadering was tegenwoordig geweest. Over de groote verdiensten van den heer Tim mermans wil spr. niet lang uitweiden, die zijn genoegzaam bekend niet alleen in deze streek doch zelfs ver daarbuiten. Alleen wil hij er hier nog op wijzen, dat de verslagen en adviezen van de oude Kamer van Koophandel en Fabrie ken, zoowel door de regeering als door de Provincie steeds op hoogen prijs zijn gesteld. Op verzoek van den vice-voorzitter leest de secretaris het schrijven van den heer Timmermans voor. Daarin deelt hij mede dat het hem zeer speet deze ver gadering door ongesteldheid niet te kunnen bijwonen. De secretaris voegt aan dit schrijven nog toe. dat de heer Timmermans hem hedenmorgen heeft opgebeld. Zijn toe stand liet het absoluut niet toe. Namens hem moet hij alle heeren met hun be noeming feliciteeren en hun de verzeke ring geven dat hij steeds met de nieuwe Kamer zal blijven meeleven. De heer van Loon zegt het Voorzit terschap van deze vergadering te zullen aanvaarden tot zoolang een Voorzitter uit de leden is gekozen. Echter wil hij er eerst op wijzen dat hier twee groepen vertegenwoordigd zijn n.l, de groep groot- en kleinbedrijf. Voor den goeden gang van zaken en voor het groote belang van deze streek, durft hij de hoop en het vertrouwen uitspreken dat iedere groep niet voor één maar steeds voor aller belangen zal ijveren en werkzaam zijn. Hij hoopt dat in deze nieuwe Kamer steeds de zelfde eendracht zal moge heerschen die steeds gedurende 44 jaar in de oude Kamer heeft geheerscht. Dan, hij is er zeker van, zal de Kamer werkzaam zijn tot heil van de Langstraat. (Bravo's). Hierna stelt de Voorzitter aan de orde de benoeming van een Voorzitter. De heer j. Bergmans. Drunen, vraagt of het niet wenschelijker is de functies eerst in een volgende vergadering te verdeelen. Nu toch kent men elkaar niet genoeg om te kunnen oordeelen of men de ware man op de ware plaats brengt. De Voorzitter zegt dat het niet aan hem is om daarover te oordeelen. Een Voorzitter moet thans worden benoemd. Acht deze het goed dat men met de verdeeling van de verdere functies wil wachten, dan kan daartoe worden be sloten. Er moet 1 Voorzitter worden benoemd. Deze is zcowel voor het groot- als voor het kleinbedrijf Voorzitter. Bovendien moeten er dan 2 Vice-Voorzitters wor den benoemd, een voor het groot- en een voor het kleinbedrijf. Gezamenlijk wordt dan een Secretaris aangewezen. De heer Verheijen uit Dongen vraagt of ook candidaten voor Voorzitter naar voren mogen worden gebracht. De Voorzitter zegt dat daartegen geen bezwaar kan bestaan. De heer Verheijen uit Dongen zou dan gaarne den heer B. Timmermans, Voorzitter van den Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten, naar voren willen brengen. Voor den goeden gang van zaken en voor de administratie acht hij het wenschelijk dat de Voorzitter woont daar waar de Kamer haar zetel heeft. De heer Smits uit Dongen zegt ook over deze aangelegenheid te hebben nagedacht. Wil de Kamer resultaten van haar werken hebben, dan is het noodig dat men heeft een Voorzitter die leiding weet te geven. Wil men van deze Kamer iets maken, wil men er een invloedrijk instituut van maken waarvan in de naaste toekomst een groote kracht kan uitgaan, dan is het noodig dat aan het hoofd daarvan staat een man niet alleen berekend voor zijn taak, maar ook iemand bezield met ambitie, van wie steeds een groote werk kracht uitgaat, iemand die in het ver leden bewezen heeft te zijn een groot werker. Zoo iemand, zegt spr., heeft men hier in deze Kamer voor het grijpen. Hier toch is tegenwoordig iemand, die zijn zaken heeft weten op te voeren tot de beste van het land iemand die bewezen heeft eene eminente leider te zijn, een geknipe Voorzitter voor zijn Vakbond allen die hem kennen, zullen mijne woorden, aldus spr. gaarne onder strepen en hen die hem niet kennen durft hij de verzekering geven dat ze vroeg of laat met groote voldoening op hun besluit zullen weerzien. Men zal zien, dat hij zich steeds in de beste beteekenis van het woord geeft. Die man is de heer Timmermans. Spr. wijst er verder nog op dat voor de Kamer ten slotte de naam Tim mermans eene beteekenis heeft. De heer J. B Timmermans Wzn, die 44 jaar met eere het Voorzitterschap heeft waargenomen en wien terecht alle hulde daarvoor is gebracht zal het zeker ook op prijs stellen en hij is overtuigd dat de heer B. Timmermans de naam Timmermans steeds in hooge eere zal houden. De heer van Beurden, Kaatsheuvel, zegt dat hij gaarne alles wil onder schrijven wat door den heer Smits is gezegd. Ook de heer Bergmans uit Drunen sluit zich gaarne volkomen bij het ge sprokene aan. De Voorzitter kan zich met de sym pathieke woorden van de vorige spre kers goed vereenigen. Reeds eerder heeft hij gelegenheid gehad met een enkel woord er op te wijzen, van hoe veel belang het zal zijn een voorzitter te hebben met een lête reposée en vol ambitie. Het applaus dat iedere spreker mocht in ontvangst nemen is voor hem een bewijs dat men eenparig van wil is een goed voorzitter te hebben. Hij kan de verzekening geven dat de oude Kamer er trotsch op zal zijn, dat 't eenige in de nieuwe Kamer overgaande lid, tot voorzitter zal worden benoemd. Bij stemming wordt de heer Timmer mans Verschure met op een na alge- meene stemmen tot voorzitter gekozen. Een stem was uitgebracht op den heer H Verheijen uit Dongen. De Voorzitter wenscht den heer Tim mermans geluk met het in hem gestelde vertrouwen, doch ook de Kamer zelf wenscht hij geluk met de eensgezind heid, die nu reeds blijkt te heerschen, welke tot resultaat heeft gegeven dat men heeft gekregen een voorzitter allen waardig. Hij twijfelt er niet aan of hij zal de oude traditie van den naam Timmermans getrouw, vele jaren met welbereid overleg en energie aan de belangen van de Kamer werkzaam zijn. De heer Timmermans dankt op de eerste plaats de heeren Verheijen en Smits en de overige'sprekers voor de woorden van sympathie tot hem gespro ken. De lof hem door den heer Smits toegezwaaid in z.i. wat al te groot, is met te groote maat uitgemeten en de verwachtingen zouden daardoor al te hoog gespannen zijn. Niettemin wil hij de sprekers gaarne voor hunne goede bedoelingen dank zeggen. Wat de taak van Voorzitter betreft, deze wil hij gaarne aannemen, want hij weet als vertegenwoordiger van de schoenindustrie dat een groot arbeids veld voor industrie en handel braak ligt De industrie en handel tot hooger bloei te brengen, dat zal steeds zijn streven zijn, doch dat zal hij zonder medewerking van de leden niet ver krijgen en daarom durft hij de hoop uitspreken dat hier geen 2 deelen, groep rechts en groep links, in de besprekingen en de besluiten zullen zijn te zien, maar dat de Kamer steeds een geheel zal vormen en steeds eendrachtig zal samen werken. Vervolgens wijst hij er op dat een Voorzitter alleen flink werkzaam kan zijn en goed leiding kan geven, indien hij naast zich heeft staan een goed secretaris. Een onbegonnen werk is het voor een Voorzitter als hij geen actief secretaris naast zich weet. Het doet hem daarom genoegen dat daar straks stemmen uit de vergadering zijn opgegaan om met de verdere functie- verdeeling te wachten totdat men er eerst eens beter over heeft kunnen nadenken. Nu aan de Kamer is verbonden een Handelsregister, komt het hem voor dat voor de Kamer noodig is een secretaris die aparte studie van de zaak maakt want het leeuwenaandeel in de werk zaamheden zal hij moeten hebben. Hij geeft daarom in overweging dit punt goed onder de oogen te zien en in verband met den finantieelen toestand te bespreken. Tenslotte brengt spreker een woord van hartelijken dank aan den scheiden den Voorzïttter den heer j. B. Timmer mans Wzn. Op te sommen wat hij in het belang van Waalwijk en de Lang straat gedaan heeft gedurende de 44 jaren dat hij met onverdroten ijver is werkzaam geweest, gaat niet. Het spijt hem dat hij door ziekte verhinderd is hier tegenwoordig te zijn, doch hij meent te mogen zéggen dat de oud Voor zitter met genoegen op zijn afgelegde loopbaan mag terug zien. (Applaus). Na de aanvaarding van het presidi um door den Heer B. Timmermans werd de vergadering huishoudelijk voortgezet. Wij vernemen hieromtrent dat o m. nog werd besloten het maken van een ontwerp-begrooting voor 1922 op te dragen aan eene commissie, waartoe werden benoemd van het grootbedrijf de heeren P van Dongen en H. Ver heijen, van het kleinbedrijf de heeren M. Beerens en j. Bergmans. Deze com missie zal zich voorloopig ook belasten met het handelsregister en hetgeen moet worden voorbereid ter behandeling in de eerstvolgende vergaderingen. De vergaderingen der Kamer zullen zooveel mogelijk worden gehouden des Woensdags of Donderdags 's namiddags. De benoeming van een Secretaris werd uitgesteld tot een der volgende vergaderingen. De Voorzitter deelde de vergadering mede dat de heer M. A. J. van Liempt, Secretaris der oude Kamer van Koophandel en der Voorbereidings commissie, zich bereid verklaarde het Secretariaat tijdelijk te zullen blijven waarnemen tot de Kamer een geschikte kracht zou hebben gevonden mits de tijdruimte daartoe zooveel doenlijk zou worden bekort. De heer van Liempt werd daarna met algemeene stemmen tot tijdelijk secretaris benoemd. De administrateur ten kantore van het Handelsregister de heer J. v. Nunen, werd voorloopig tijdelijk herbenoemd. W A A L W IJ K. 21645 Prachtig 10/4 breed Vrijdagavond ten 6l/a uur had op de gemeente-feekenschool de uitrei king der prijzen plaats, terwijl tevens de voorzitter der teekenschool-commissie, de edelachtb. heer Th. de Surmont de Bas Smeele, daarna eene lezing met lichtbeelden gaf over „Oud-Rome". Tot deze bijeenkomst waren tevens uitgenoodigd de leden van de gemeente raad. de commissie van toezicht op het M O., en andere belangstellenden, welke vrijwel allen aan deze uitnoodiging hadden gevolg gegeven, terwijl eenigen verhinderd waren tegenwoordig te zijn. De Voorzitter neemt 't woord en zegt Met groot genoegen open ik deze bijeenkomst en heet U allen namens het bestuur welkom. Welkom aan den direc teur, leeraren en leerlingen, welke dezen winter gezamenlijk met veel succes ge werkt hebben. Welkom aan den wet houder, de leden van den raad, de commissie voor het M. O en de andere hier aanwezigen, die door hunne tegen woordigheid blijk geven van belang stelling voor het teekenonderwijs, het welk aan deze gemeentelijke .inrichting wordt gegeven. Het bestuur stelt deze belangstelling zeer op prijs. Wij hebben uwe belang stelling ook noodig. Wij wenschen niet te blijven hangen op dezelfde hoogte wij moeten ons niet tevreden stellen indien de zaken hun gang gaan, neen, daar moet vooruitgang in zijn, steeds voorwaarts, steeds beter en juist daar voor vragen wij uwe medewerking. Men kan van goeden wil zijn, men kan ijveren voor een zaak, doch indien medewerking ontbreekt, dan zal de vooruitgang niet die omvang hebben welke verwacht kan worden. Hoe is 't nu met de gemeente-teeken- school gesteld Is er vooruitgang Het antwoord hierop kan gegeven aan de hand van het jongste verslag van den directeur onzer school. Vooraf wil ik U mededeelen, dat ik sinds jaren een illusie gekoesterd heb. Met groote belangstelling informeerde ik steeds naar het aantal leerlingen, 't Bleef maar om de 50. Allerlei plannen werden beraamd, het onderwijs werd uitgebreidwij hadden de 60doch mijn wensch was, mochten wij toch maar het getal 100 bereiken, en zie deze illusie is thans werkelijkheid ge worden. Voor den afgeloopen cursus gaven zich 101 leerlingen op Doch nu kwam een moeilijkheid n.l. de bestaande lokalÊ teiten waren voor een dergelijk aantal leerlingen onvoldoende. Wat te doen Een twintigtal leerlingen afwijzen, dat kon het bestuur niet van zich verkrijgen. Hel eenige middel was uitbreiding van het schoolgebouw. De gelden daartoe werden welwillend door'den Raad ge voteerd en nu is de school met twee ruime lokalen verrijkt, waarvan het grootste sinds 1 Jan. in gebruik is ge- j nomen. Dientengevolge kon ook het programma der school worden gevolgd. I Overigens was er gedurende de laatste jaren reeds behoefte gevoeld aan uit breiding, want om volgens den lesrooster de lessen te volgen, moest steeds van lokaal worden gewisseld, hetgeen zeer hinderlijk was. vooral het heen en weer loopen van boven naar beneden. Thans is ook dit bezwaar opgeheven, de leer lingen kunnen op een enkele uitzonde ring na, steeds de lessen in hetzelfde lokaal ontvangen. De directeur en leer aren hebben zich met grooten ijver en werklust van hun taak gekweten en ik breng gaarne daarvoor een woord van dank. De heer Pasman, die een tijdelijke aanstelling had, heeft eene vaste aan stelling bekomen. Het was het bestuur een genoegen hem hiervoor te kunnen voordragen, overtuigd als het was dat dit ten volle is verdiend. Door de uitbreiding van het aantal leerlingen is voor het hand- en hand- vakteekenen een assistent-leeraar aan gesteld n.l. de heer L. Versteeg, oud leerling dezer school. De afdeeling bouwkunde is de laatste jaren steeds vooruit gegaan en is nu zelfs tot grooten bloei gekomen, en ik aarzel niet te zeggen, dat dit te danken is aan den uitstekenden leeraar, den heer L. van der Meijs. Ik moet. helaas, hieraan toevoegen, dat wij den volgenden cursus dezen leeraar zullen moeten missen. De heer v. d Meijs is n.l. be noemd aan de ambachtschool en avond- teekenschool te Haarlem. Dit is werkelijk een verlies voor onze schooi. Door zijn vakkennis en takt heeft hij gedurende de 6 jaren, welke hij aan onze school verbonden is geweest, getoond, wat het voor een instituut zeggen wil, een prima leeraar te hebben. Ik breng hier, tevens namens het bestuur, een woord van j warmen dank aan den scheidenden leeraar. Wat betreft het gedrag en den ijver der leerlingen, daarvan getuigt de direc teur in zijn verslag, dat er hard en met ambitie is gewerkt en dat straf slechts zelden behoefde te worden gegeven. Ook dit is zeer verblijdend. Ik wil er nog op wijzen, dat, nadat den vorigen cursus door den heer v. d Meijs een lezing met lichtbeelden is gegeven over „oude Grieksche kHnst", in den loop van dezen winter de heer Froklage de leerlingen vergaste op een voordracht van tal van lichtbeelden over St. Jan van den Bosch. De heer Froklage had van deze lezing zeer veel werk gemaakt en belangloos weken, misschien maanden zijn vrijen tijd hieraan geofferd. Het bestuur stelt dit bijzonder op prijs. De heer Froklage heeft moeite noch kosten gespaard om dienstig te zijn aan het algemeen. Ik breng hem dan ook, tevens namens het bestuur oprechten dank. De gehouden tentoonstelling van het werk der leerlingen heeft veel succes gehad en heeft veel bijgedragen tot het wekken van belangstelling voor de school. Ten slotte wil ik nog een illusie naar voren brengen, thans echter een van het bestuur. Het bestuur is ervan over tuigd, dat het ambachtswezen nood zakelijke ontwikkeling behoeft. Een alge meene en degelijke ontwikkeling moet de grondslag vormen, waarop later moet voortgebouwd worden. Ónze ge meente mist een instituut waar een dergelijke vorming mogelijk is. Het bestuur heeft dit reeds meermalen be sproken en kwam tot de conclusie, dat hier een weg kan gevonden worden door de stichting van een ambachtschool, zij het dan alleen voor enkele ambachten. Hierdoor ook zouden de bestaansvoor waarden der leeraren aanmerkelijk wor den verbeterd en zouden goede krachten niet naar elders behoeven te gaan om een bestaan te vinden. Ik heb gemeend, dat dit een geschikt oogenblik is om mededeeling te doen van hetgeen het bestuur meent, dat noodzakelijk is voor de vorming van den ambachtsman. Zal dit bij een illusie blijven Voorloopig zou ik willen antwoordende aan houder wint. Wij kunnen met voldoening terug blikken op den afgeloopen cursus en willen hopen, dat de bloei onzer teeken- school steeds zal toenemen. (Applaus). Daarna gaat hij over tot uitreiking der prijzen, die zijn behaald als volgt: le Klas. Ie prijs J. Couwenberg. 2e prijs A. Schoonen. 2e prijs M. van Tilburg. WAALWIJK. f,2165 Diploma W. Schoonen. Klasse II afd. Handteekenen. Ie prijs M. Hulst. 2e prijs C. Verhagen, le prijs Cor van der Heijden. Diploma L. Trimbach. Klasse II afd. Bouwkunde. Diploma A. den Teuling. Klasse 111 afd Bouwkunde, le prijs A. Raaijmakers. 2e prijs W. Klerkx, 2e prijs B. de Ronde. Klasse III afd. Handteekenen. le prijs A. van Waasdijk. Diploma W. Kuijsten. Diploma L. van de Leur: Klasse IV afd. Bouwkunde, le prijs J. van Wees. Diploma Th. Berkelmans. Klasse IV afd. Handteekenen. le prijs Jac. Bergmans, le prijs A. Trommelen. Klasse V afd. Bouwkunde, le prijs C. van Eeten. Diploma J. van der Rijken. Klasse V afd. Handteekenen. Diploma J. Korthout. Einddiploma afd. Bouwkunde. Corn, van Eeten Joh. van der Rijken. Afd. Handteekenen. Theo van der Heijden. Hierna wenscht de voorzitter degenen die een prijs behaald hebben van harte geluk met hun overwinning. Zij die de school verlaten zullen haar naam hoog houden, de anderen zullen alle krachten inspannen om het aanstaande jaar weder om een prijs te behalen. (Applaus.) De Voorzitter nam daarna het woord voor zijne lezing, wees er de aan wezigen op dat zij bedoeld was voor de jongelingen en dat het door hem daarom zeer werd op prijs gesteld dat men toch belangstelling hiervoor toonde; misschien dat er toch nog beelden bij zouden zijn, die ook de ouderen zouden opwekken tot nog meer belangstelling voor de geschiedenis van een oud volk. De bedoeling van dezen avond was de jongens iets bij te brengen ter hunner ontwikkeling en hen te prikke len tot meer studie, liefde in te boeze men voor kunst en wetenschap en om daardoor het karakter te vervormen en te verfijnen. De geschiedenis van de beschaving en de kunst van het Ro- meinsche volk, dat zich in de oude ge schiedenis heeft opgewerkt tot een machtigen staat, waarvan elk individu het zich tot eer rekende er deel van uit te maken, dat is het onderwerp dezer lezing. De kunst te beoefenen was niet direct het streven van den Romein, zijn ideaal was macht, heerschzuchtig als zijn karakter was. Zij droegen hun recht op de spits van 't zwaard, den dappe ren mannen behoorde alles. Maar lang zamerhand kwam de zucht naar be schaving, naar weelde en pronkzucht. De kunstproducten der overwonnen volken moesten Rome sieren, vooral de Grieksche kunst moest naar Rome over geplant. zoowel als groote Grieksche kunstenaars en geleerden. De Romeinen waren prachtisch aan gelegde menschen, hadden oog voor 't nuttige, zooals waterleidingen, riolen, viaducten, bruggen enz. Zij gebruikten reeds beton, gebakken steen enz. daar voor daardoor konden zij reusachtige bouwwerken saamstellen. De Romein had een groot gevoel van plicht van vaderlandsliefde, een groote gestrengheid, en een verloochening van het natuurlijk gevoel, dat komt b.v. uit bij Brutus, die een doodvonnis over zijn| beide zonen uitsprak. In de eerste eeuwen der republiek leefden de Romeinen in uiterste een voudigheid, matigheid en zuiverheid van zeden. Later na de overwinningen op de Grieken, kwam daarin verandering. Daarna kregen we een en ander uit den strijd tusschen de Romeinen en Carthagers, bekend als de Punische oortog, waarin men als tegenstander had Hannibal, de aarts-vijand der Ro meinen. Bekend is zijn tocht met leger en tros over de Alpen, waarbij hij van de 50.000 man, slechts de helft over hield, en waarbij hij toch voorloopig over winnaar bleef, maar ten slotte plukte Rome weer de vruchten van zijn vol harding en behaalde de beslissende zegepralen. Voorts werd een pakkende beschrij ving gegeven van de schitterende ont vangst der overwinnende veldheeren, de feestelijkheden, optochten, de offe randen. Door al de overwinningen behoefden de burgers in 124 jaar geen belasting te betalen. Daarna werden eenige bijzonderheden medegedeeld over kleeding en huisves ting der Romeinen, over het Romein- sche woonhuis, over het gezin, over de namen, over de opvoeding der Ro meinen, de slaven, de piëteit voor de afgestorvenen, voorts de kunsten en wetenschappen, de bouwkunst, muur schilderingen, enz. enz.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5