Firma G. VERKADE Japanmatten, 58 eent V oordeurmatteii 68 ct Ffgco's Zenuwhoofdpijnpoeders Correspondentie. Gemeenteraad FTrmalTVERKADË RECLAME. ZUIVER WOL BLAUW CHEVIOT der Nationale Bankvereeniging te Utrecht die aan de beurt van aftreding was, werd als commissaris herkozen. Besloten werd 4 pCt. op de cum. pref. winstd. aandeelen uit te keeren. Uitslag van het toelatingsexamen voor de le klas der Rijksnormaallessen en daaraan verbonden Voorbereidende klas. Vrijdag werd het mondeling gedeelte van het toelatingsexamen gehouden. Voor de Normaallessen hadden zich 18 en voor de Voorbereidende klas 10 candidaten aangemeld. Van de eersten waren er zes, die tot een hoogere klas wenschten toegelaten te worden. Hun examen loopt parallel met het overgangs examen van de klassen der Normaal- Thermen van Caracalla, grafmonumen ten, het Columbarium, tempel van Vesta, kasteel van St Angelo, Via Appia, de groote waterleiding van Claudius, circus Maximus en verschillende merkwaardige Romeinsche bouwwerken in het buiten land. Ten slotte wees de geachte spreker nog op den rijkdom, weelde^en verdor venheid gedurende de keizerlijke regee ringen, terwijl tijden van vrede het algemeen verkeer hadden bevorderd. De bewoners wierpen zich in de armen der weelde en overdaad. Werken bleef door den rijkdom onbekend. In spijs en drank was een grenzelooze over daad Dat alles gaf aanleiding tot voor- beeldelooze verbastering en de erger lijkste ondeugden en gruwelen. Toen werden dan ook de verfoeilijk ste hartstochten even algemeen, als in vroegere dagen de deugden der Ro meinen geweest waren. Men pleegde ongehoorde gruwelen en wreedheden met een schaamteloos heid, die sedert in die mate nooit meer is waargenomen. Men werkte niet meer. Het volk riep slechts om brood en vermaken en dit werd overvloedig gegeven. Het mensclidom verzonk hoe langer hoe dieper. Een nieuwe en betere staat van zaken was noodzakelijk. De oude wereld zag reikhalzend uit naar een nieuwe en betere leer. Toen hel verval en zedenbederf het toppunt bereikt hadden en de opheffing van het menschdom niet meer mogelijk scheen, toen verscheen Jesus Christus op aarde en legde den grondslag voor het Christendom. Hij, Gods zoon, was een strenge boet prediker, zoowel als de prediker der liefde. Zijn leer ademde liefde en ver zoening. „Heb Uwen naasten lief als U zeiven. Hij leerde arbeiden en leerde tevens bidden„geef ons heden ons dage lijksch brood". Deze betere tijd kon temidden van de gedurige worsteling met het algemeen bederf, niet dan langzaam gedijen, maar de goddelijke hervorming, waaraan zulk een volstrekte behoefte was, is toch in weerwil van alle hinderpalen tot stand gekomen. Een allerhartelijkst applaus volgde op deze zeer interessante lezing van vorm en inhoud, die op uitstekende wijze voorgedragen, de toehoorders een zeer leerrijke en aangename avond had be zorgd. Jammer genoeg dat wij ze niet in extenso kunnen opnemen, maar wij hebben hoop dat ze nog wel eens ge geven zal worden, opdat meerderen van deze werkelijk belangrijke lezing zullen kunnen profiteeren. De spreker dankte nog z'n hoorders voor de aandacht en zijn helpers voor hunne welwillendheid De directeur der school bracht den burgemeester een woord van dank, de hoop uitsprekende dat hij nog eens meer gelegenheid zou vinden een lezing te houden. Loop der bevolking gedurende de maand Maart 1922. M. V. Tot. W A A L W IJ K. 21643 Na de pauze werden een groot aan tal prachtige lichtbeelden vertoond, waarbij de lezer een duidelijke verkla ring voegde. Wij maakten kennis met het oude Forum Romanum, tal van tem pels, zuil van Trajanus, basilieken, het colosseum, Kapittel van Lateraan, de Catalijnsche heuvel, verschillende schit- lessen, waarvan de uitslag in den loop terende paleizen; hel Patheon, dejcjezer maancj bekend wordt. Van de candidaten voor de Eerste klas slaagden W. Elshout te Geertrui- denberg, A. M. van de Pol te Herpt M. C M van der Heijden te Waalwijk J. A. Dijkstra te Drongelen, P. L M Sterrenburg, W. L. J. Sorée. C. Dekkers J. Covée en M. de Rooij te Capelle en M. J. S. Sneep te Raamsdonksveer. Voor de Voorber. klas werden aan genomen A. J. G. van Huiten te Waal wijk. J. L. Vos, D. M. Vos enE.J Vos te Sprang, M. van Venrooij te Drunen, J. Broks te Kaatsheuvel, E. C. Beunis, M. Rutters en M J. de Jong te 's Gra- vemoer. Men schrijft uit Waalwijk aan de Maasbode Het werkloozencijfer in de schoen en lederindustrie neemt onrustbarend toe. In de laatste twee weken hebben aan het bureau van den Ned. R. K. Le- derbewerkersbond meer dan 600 nieuwe aanmeldingen van werkloozen plaats gehad. Uit Velthoven een 200-tal tege lijk. Uit Dongen wederom een 100-tal. Naar we vernemen heeft de bonds raadsvergadering van genoemden vak bond II. Zaterdag besloten het collectief contract voor de schoenindustrie, waar over de onderhandelingen met den RK Schoenfabrikantenbond nu ruim een jaar loopende zijn, te aanvaarden. Dit ge schiedt dan op de basis zooals de jaar vergadering van den fabrikantenbond heeft vastgesteld, nl. met toepassing van de glijdende loonschaal per 1 Juli a.s en dan telkens om het halfjaar naar ver houding der indexcijfers. De Christelijke fabrieksarbeidersbond is echter niet voor teekening yan genoemd contract op de zen grondslag. In verband met de Arbeidswet is eene ministiereele circulaire gekomen, die o.m. zegt: Dertienjarige, niet leerplichtige kin deren van het mannelijk geslacht, die dien leeftijd bereikt hebben vóór 1 Juli '22, zullen arbeid mogen verrichten in den zin der Arbeidswet 1919. Voor dergelijke jongens kan derhalve een arbeidskaart worden afgegeven. Ik teeken hierbij nog aan, dat m.i. de wet er zich niet tegen verzet, dat voor 13-jarige jongens, die dien leeftijd be reikt hebben vóór 1 Juli 1922 maar nog eerplichtig zijn, een arbeidskaart wordt afgegeven nadat de leerverplichting in geëindigd, ook al valt het einde der eerverplichting na 1 Juli 1922. In de Prov, Bossche Courant van Maandagavond kwam het volgende vreemde bericht voor „Naar wij vernemen gaan uit den boezem der Kamer van Koophandel te Waalwijk stemmen op tot opheffing dezer Kamer." Als men nu weet dat 1.1. Zaterdag de eerste vergadering, de installatie dezer <amer van Koophandel voor de Lang straat is gehouden, dat daar de alge- meene voorzitter is gekozen, dat de inanciën, de werkwijze, het secretariaat ampel zijn besproken en daar getuigenis werd afgelegd van de ambitie van alle eden om deze voor zulk een belang rijke industrieële streek zoo hoogst ge wichtige en noodzakelijke instelling, zoo joed mogelijk aan haar doel te doen jeantwoorden, dat over opheffing n.b, geen woord is gesproken, daar zal het wel niet noodig zijn, veel meer woorden aan dit dwaze bericht te verspillen. Hier is een werkelijk fantast aan 't woord geweest. Er is natuurlijk geen tittel of jota van waar. Misschien bedoelt men de oude Kamer van Waalwijk, maar die behoeft niet opgeheven te worden, dat volgt van zelf Het aantal inwoners boven de 25 jaar bedraagt thans in onze gemeente 4446. Daarvan zijn voor de Tweede Kamer 4432, voor de Prov. Staten 4379 en voor den gemeenteraad 4233 kiezers. Gisteravond werd een bestuurs vergadering van de R. K. Kiesvereen. gehouden. Vastgesteld werd dat de candidaatstelling voor een definitief bestuur zal plaats hebben op 2en Paasch- dag en de stemming zoo noodig op 29 April 1922. Besloten werd voorts dat de regle mentswijziging na keuze van een defi nitief bestuur zal worden aan de orde gesteld. Zoodra de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden zijn goedge keurd zal eene bijeenkomst der R. K. raadsfractie bijeengeroepen worden ter Werkelijke bevolking op 1 Maart 1922 Vermeerd. d. geboorte vestiging Geheele vermeerdering Vermind. door sterfte vertrek 4538 4508 9046 19 11 11 18 30 29 30 29 59 9 17 5 19 14 36 bespreking der wethouderskeuze. Voorts werden nog huishoudelijke en andere zaken ook in verband met de verkiezing enz. besproken. De heer M. A. J. van Liempt heeft zooals hij reeds vroeger had te kennen gegeven, thans ontslag genomen als bestuurslid der R. K. Kiesvereeniging. Ook de heer W. Ehlert heeft als zoo danig zijn ontslag genomen. De heer A. G. van de Wiel, thaas vaarcemend directeur bij de firma Van Gend Loos te Valkocswaard, werd net iugang van 1 April op zijn verzoek •vergeplaaist bij de Dulische Po«t met «randplaats Arnhem, ouder eervolle ver- neldlng iu zijee vorige betrekking be wezen. Onze Voetbalclub >Lanpstratcrs< alhier spee'dc j.J. Zondag tegen Capelle II en verloor met 41. B. V. V. I alhier won haren laatsten competitiewedstrijd legen B. V. V. III ul< 's Bosch met 20. Het tweede eif al «peelde met 10 man 22 gelijk \egcj> R. W B II. Alle jeukende huidkwalen als eczema, uitslag, uetelroos, aeue, winter handen enz., en ook lichte kwalen als za delpijn, insectenbeten, kloven enz. worden geheeld door aanwending van Foster's Zalf. Prijs 1.75 per doos. alom verkrijgbaar. ll—O HERTOGENbOSCti. middag werd alh-er do M<taodag- Kamer var bosch Or Zij koos zich tot algemeen Voorzitter den heer W. Lutkie. AU voorzitter der afdecliog kleinbedrijf weid de heer Jos. M-ijrleg en als voo*- zitter der afderllag grootbedrijf de heer Alph. Hou'rapu gekozen. Do heer E. Mulder zal het secrcïadaa' tijdelijk waa'oem»-p. ZENUWKOORTS, zecuwhooldpijp, ztnuwwrcëa, zenuw pijnen worden ia buu hardoekklgb-id het brst bestreden door volgens het beroemd recept van Dr. Ed. Ludwigs ie Btsli'n, P^r poeder 8 eert, per doos 25 siuk f 1 70 VerkriJebaa- bü Drog. »De TOKO» Waalwijk, ev EZ. WaGEMAKERS. K«a"h»uvr|. 26 24 50 Verschil tusschen de ge heele vermeerdering en de geheele vermindering 4 5 9 Bevolking op 1 April 1922 4542 4513 9055 Opmerking omtrent den loop der be volking over de maand Maart 1922. Getal geboren in de gemeenteM. V. Tot. Levend 19 11 30 Levenloos aangegeven 1 Tezamen 20 11 31 Sterfte in de gemeente zonder levenloos aange- gevenen 9 5 14 In de Dinsdag gehouden alg. ver gadering van aandeelhouders der N. V. Kon. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel werd verslag over het boekjaar 1921 uitgebracht, de balans en winst en verliesrekening goedgekeurd. De heer W. H. Derks, hoofddirecteur Door overvloed van copie moeten wij het verslag van den raad der gemeente Vrijhoeve-Capelle tot een volgend num mer verschuiven. In een zeer forsch, nu en dan wel wat te forsch gespeelden wedstrijd, heeft W. S C. eene verdiende overwinning Koopbaadel "oor Hertogen! weten te behalen op Rood-Wit-Blauw. Gcnstrekcn geïasfallee d. Zi W. S. C. bleek al spoedig de sterkste en bleef dit gedurende het grootste deel van den wedstrijd. Voor de rust was het spel meer verdeeld, de achterhoede van R. W B. had heel wat zwaarder werk te verrichten dan die der tegen partij. Vele kansen gingen door naast en overschieten voor W. S. C. verloren. Met blanken stand werd gedraaid Na de rust eenzelfde strijd. Toch duurde het nog geruimen tijd, alvorens de linksbuiten van W. S. C. met een schitterend schot wist te doelpunten Het gelukte W. S. C. niet meer om den stand op te voeren en kwam het einde met eene 1—0-overwinning voor de thuisclub. Zondag jl. speelde Quick 1 een comp. wedstrijd tegen Zaltbomme! op het terrein aldaar. Hoewel Quick met een invaller voor Bladel speelde, heeft zij na vinnigen strijd met 1—0 weten te winnen. Stand met rust 0—0. Na de rust, die zich ken merkte door een overwegend sterker zijn van Quick, wist Jos Hensen het eenigste doelpunt te maken. Na de wedstrijd protesteerde Zalt- bommel over drie penalty's, welke vol gens hen in de wedstrijd voorgekomen waren en door den scheidsrechter niet zouden zijn gezien. De scheidsrechter iet Zaltbommel toen reglementair de drie penalty's geven, doch de eerste werd naast geschoten en de tweede en derde door Meeth schitterend gehouden. Zondag jl. speelde onze R.K.V.V. Juliana een competitiewedstrijd voorde tweede klasse van den R. K. V. B tegen D. F. C. uit Drunen. Juliana telde twee invallers en won met 3-0. iuliana II nam deel aan de seriewed strijden bij B.v.V. Na loting kwam ze te staan tegen W. S. C III en won na een goed gespeelden wedstrijd met 3-2. In de finale speelde ze tegen Union I uit Nieuwkuik en won met 10, zoodat zij in het bezit kwam van den len prijs, een prachtige zilveren lauwerkrans. Zondag speelde de voetbalvereen. Hollandia een vriendschappelijke wed strijd tegen Quick 3. Hollandia won met 9—1. De Hollandia linksbinnen wist in dezen wedstrijd 8 maal te doelpunten. De R.K. V.V. H E.C. heeft Zondag tl aar overwinningsreeks van de laatste weken voortgezet. Nu was het „Sursum Corda" te Tilburg, die een 3 1 neder laag lijden moest. Hierdoor heeft H E C. zich steviger op de eerste plaats harer afdeeling geplaatst en haar kansen op kampioenschap zeer vergroot. Zondag a.s. komt N.A.T. uit Tilburg op bezoek. Onze geelzwarten zullen er natuurlijk alles op zetten om de eerste plaats te -handhaven en daarom mogen we een spannende strijd verwachten. Aanvang 2 uur op 't terrein van H.E.C. H.E.C. 2 was in Geertruidenberg minder gelukkig door van Olympia met 4—1 te verliezen. Het Is j.l. Zondag geea slechte dag voor R vV.B. geweest. Met het 3e elftal re beginnen, dit behaalde de grootste verwinning van het seizoen door Br-1<- dijk 3, (met 7 spelers) met evenijes 12 0 te verslaan. R. W. B. II met verschil- ulï hot 3e elf al Kwam spel 22 uit Berkdijk 21729 lende invallers met een gelijk aar huis. Do wedstrijd van dea dag R.W.B. I g-a W. S. C. te Waalwijk, Is door W.S.C, met 10 gewonnen. Ging d- stnld voor de rust geluk op, mei R.W.B, iets in de meerderheid, na de rust was W S.C. in de meerderheid. Men moet •■chier in aanmerking nemen dat de rechtshalf en midhalf van R.W.B. zoo goed als niets meer konden prrsteeren wegens opgeloopen ongevallen, In dete periode maakte W. S. C. met een mooi schot het eenige doelpunt. Oadauks onvolledigheid is er door R.W.B. hard gewe>kf, hoewel maar weinig mooi spel wc d gegeven, wel werd er meermalen te forsch gespeeld, overigens kunnen we over het verloop voor een plaatselijke ontmoeting wel tevreden zijn. Den scheidsrechter hebben we ook wel eens beter gezien, en zuIIcd we maar aannemen dat bi) zijn dag niet had. VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 30 Maart 1922 's avonds 7 uur. Voorzitter Edelachtb. heer v. d. Ven. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn verschillende goed keuringen van genomen raadsbesluiten, berichten van aanneming eener benoe ming, alsmede schrijven van de gekozen vrouwelijke leden van het stembureau dat zij deze benoeming niet wenschen aan te nemen. Alle stukken worden voor kennis geving aangenomen 2. Verzoek tot verhuring van het Post en Telegraafkantoor met voorstel van Burg en Weth. Van den inspecteur is een verzoek ingekomen om het postkantoor wederom voor 5 jaar in huur af te staan, en waarin hij voorstelt om de huur, welke vroeger f 525 bedroeg te brengen op f768. Dit laatste met het oog op de aangebrachte verbouwing. Voorzitter Het zal U opgevallen zijn dat de inspecteur geen rekening houdt met de hooge onderhoudskosten, welke tegenwoordig aan iederen eigenaar wor den opgelegd. De inspecteur gaat van het standpunt uit dat de gewone huur blijft zooals die vroeger was en rekent dan daarbij de kosten van de voorzie ningen die door de gemeente zijn aan gebracht, daar destijds was overeen gekomen dat de kosten van verbouwen door de posterijen zouden terug betaald worden. Een verhooging der huur zooals hij voorstelt is dus eigenlijk geen ver hooging, want die kosten van verbou wing hebben hier niets mee uit te staan, Zoodoende zou men nog dezelfde huur prijs betalen als 5 jaar geleden. B. en W. adviseeren hierop niet in te gaan doch stellen voor f 1000 huur te vragen, waar in de kosten van verbouwing dan mede zijn inbegrepen, zij achten dit tegenover het rijk geen onbillijke eisch. Wordt met algemeene stemmen aan genomen. 3. Schrijven van Ged. Staten tot ver hooging der bezoldiging van Burge meester en Secretaris Ged Staten stellen o.a voor om voor gemeenten met een zielental van 3-5000 (waaronder dus Vlijmen valt) het salaris te bepalen op minimum f2500 maximum f 3250. Voorzitter. B. en W stellen voor om hierop afwijzend te beschikken met het oog op de huidige omstandigheden. v. Heesbeen. Zou het wel voldoende zijn om Ged. Staten enkel te berichten dat de raad er afwijzend op heeft be schikt. Ik achtte het wel gewenscht hun eens te laten hooren dat we met hunne handelwijze verre van ingenomen zijn. Elk oogenblik toch maken zij van de gelegenheid gebruik om bij de gemeente besturen op bezuiniging aan te dringen en nu komen ze nog met zulke voor stellen. De heer v. Heesbeen doet hierna voor lezing van een door hem opgemaakt antwoord aan Ged. Staten waarin de raad zijn afkeuring te kennen geeft over deze handelwijze die weer tot gevolg heeft dat de belastingschroef nog harder wordt aangedraaid. De heer C. v. Wagenberg steunt dit adres dat in omvraag gebracht met al gemeene stemmen wordt goedgekeurd. 4. Voorstel van Brug. en Weth. tot benoeming van een 1ste en een 2de plaatsvervangend lid van het stembureau. De beide hiervoor benoemde vrouwen hebben hunne benoeming niet aange nomen Gekozen worden nu de heeren P. v. Buul en C. van Wagenberg-- 5. Verzoek van eenige ingezetenen om het Baarpad in het Heksenpad als voetpad te behouden met voorstel van B. W. Tegen het destijds genomen besluit tot verkoop van deze paden kon men gedurende 14 dagen bezwaren in dienen. Nu is er van bewoners van de Wolput het verzoek ingekomen deze als voetpad te behouden vooral ten behoeve van ouden van dagen en doofstommen daar die weg vrij van alle gevaar is. De Voorzitter zegt dat dit alleen be trekking heeft op het vondertje. Burg. Weth. stellen voor het verzoek niet in te willigen Het verschil in afstand over dezen of den anderen weg is maar 59 meter. Besloten liet vroegere besluit te hand haven. 6. Aanvulling van het besluit tot ver koop van het Baarpad en het Heksen- pak volgens voorstel van Burg. Weth. Een ingenieur van den Provincialen Waterstaat heeft in overweging gegeven om aan de overeenkomst nog een clau sule toe te voegen daar er anders nog iets aan de goedkeuring in den weg zou kunnen staan. Wordt dienovereenkomstig besloten. 7. Voorstel van Burg. Weth. tot wijziging van den legger der wegen. In verband met den verkoop van Baarpad en Heksenpad en andere be sluiten is wijziging van den legger noodig geworden. Bezwaren zijn hier tegen niet ingebracht. Aangenomen. 8. Voorstel van het lid Prinsen om trent het lezen en vaststellen der notulen met voorstel van Burg. en Weth Voorzitter. Hoe sympathiek ons het voorstel ook was. bijzonder omdat het ook een compliment inhield aan het adres van onzen secretaris voor zijn nauwkeurigheid, lijkt het ons toch niet gewenscht hieraan gevolg te geven. Wel willen wij een ander voorstel doen. n.l om in de notulen alleen op te nemen de voorstellen van Burg. en Weth. en de leden, alsmede de toe lichting van den voorzitter. De discus sies zullen dan slechts worden opge nomen, als door de leden hierom speciaal wordt gevraagd, anders blijven die voortaan achterwege. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. 9. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verzetten van de kermis. Voorzitter. Het heeft reeds enkele jaren een punt van overweging uit gemaakt om de kermis te verzetten. De oorzaak daarvan is dat, als de eerste dagen der week de kermis gehouden wordt, er dan de volgende dagen ook nog maar bijgenomen worden. Dan wordt er gewoonlijk de heele week niet meer gewerkt, dus niets verdiend en maar gedronken, met gevolg dat vele huishoudens daarvan veel last onder vinden. Burg. en Weth. stellen nu voor om de kermis van Donderdag tot en met Zondag te houden en dan de nakermis af te schaften. Maar alvorens dit te doen, hebben Burg. en Weth. zich met het gemeente bestuur van Nieuwkuijk en Hedikhuijzen in verbinding gesteld om te voorkomen dat de menschen anders de eerste dagen naar de kermis in die gemeenten zouden gaan, waardoor het verzetten zijn doel zou missen. Van Nieuwkuijk is al bericht inge komen, dat zij met het plan ten volle instemmen, terwijl de raad van Hedik huijzen besloten heeft ook de kermis zoodanig te stellen zoodra het voorstel in de gemeenteraad van Vlijmen zal zijn aangenomen. (Wordt vervolgd.) WAALWIJK. 21647 Speciaal Aanbieding 98 cent. DE LEZERSKRING VAN ONS BLAD BREIDT ZICH MET DEN DAG UIT, ZOODAT OOK DE WAARDE VAN ADVERTEEREN STEEDS GROOTER WORDT. ADVERTENTIE CONTRACTEN ZIJN ZEER BILLIJK.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6