Laat ons tijdig Uwe Advertenties brengen voor het a.s. PRACHTIGE RECLAME-GELEGENHEID gedurende dzze dagen door de groote verspreiding die ons blad geniet. Graslinnen mor Lakens, COR5ETTEN J. M. Son en Dr Langeveld ,DE DROOM." Firma G VERKADE 88 cent. Firma G. VERKADE Buitenland ieder en Vrijdag te eon- sulteeren zijn nzer kiesvereenigingen kunnen wij niet; un gehalte en de wijze, waarop zij in e kiesverenigingen hun rangnummer bevochten, is van dien aard de goeden niet te na gesproken dat van velen hunner onze verwachting niet hoog ge spannen kan zijn üe liefde tot de waar heid, waar is zij te vinden in onze kiesverenigingen Daar ziet men helaas te veel volksbedrog en volksverblinding men prijst er de zegeningen eener wet geving, die ons land naar den afgrond voert. De sociale politiek onzer regeering is neergelegd in wetten en verordenin gen uitgebreider en strenger dan in welk land der wereld ook, zij doodt werk lust en energie, bevordert werkloosheid en ongebondenheid, werkt verkwis- J ting in de hand, houdt de productie tegen, laat do -r een duur corps ambtenaren improductieven arbeid ver richten, teert het nationaal vermogen op, voert de belastingen op tot een hoogte, die met kapitaalsvernietiging gelijk staat, -- en maakt niet alleen een bloeiende industrie onmogelijk, maar drukt die zoodanig in een keurslijf van wettelijke gebods-en verbodsbepalingen, datde ernstigste gevolgen ook ten nadeele van de arbeiders daarvan te wachten staan. Oaat de sociale politiek in deze rich ting door, dan snelt ons land met ras- sche schreden zijn ondergang tegemoet. De jacht naar zetels en posijes en het daarmede gepaard gaande volksge vlei in de kiesvereenigingen heeft zulke proporties aangenomen dat het daar doen schijnen van het licht der waarheid en het daar uiteenzetten der naakte werkelijkheid geen gemakkelijke en in de meeste gevallen een wel is waar noodzakelijke doch zeer ondankbare taak moet worden geacht. Meerderen deelden hun wedervaren mede in de Kiesvereenigingen, hadden vroeger functies bekleed, maar waren daar uitgewipt, terwijl anderen verklaar den, dat hun artikelen, ingaande tegen politieke, sociale of economische op vattingen dier bladen, door de katholieke pers werden geweigerd. Zij beschouwen die pers als te zeer boerenstand op te offeren aan arbeids wetgevingsmanie Met kracht moeten wij ons verzetten tegen de meening, dat onze actie zou gericht zijn tegen het belang der arbei ders of zou zijn een actie van hoogere standen en niet ook van den midden stand. Onze actie wil omvatten alle standen en beoogt enkel het algemeen landsbelang. Ook willen wij in katholiciteit voor niemand onder doen en stellen ons zonder eenig voorbehoud op het standpunt, neergelegd in het schrijven van het Doorluchiig Episcopaat d d 24 Mei 1921, gericht tot den algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland luidende: „Het Doorluchtig Episcopaat, over tuigd dat het belang van Kerk en Staat daardoor het best zal worden gediend verlangt, dat de tot nu toe in de poli tiek gevolgde samenwerking met de Christelijke partijen worde bestendigd i en verklaart zich beslist tegen het sa mengaan met de Sociaal-Democratische partij." Vervolgens werd het woord verleend aan den heer Baron van Wijnbergen, die verklaarde dat het bondsbestuur met uit Utrecht onderwierpen het program en de handelingen der R.K. Staatspartij aan ernstige cretiek Toen ten slotte mr. van Wijnbergen had gezegd, dat van het verbinden der lijsten van de R.K. Staatspartij en een eventueele nieuwe katholieke partij niets kon komen en de voorzitter ver klaard had, dat hij het voorzitterschap niet zou blijven bekleeden, vooral als men met eigen lijsten kwam, werd lot stemming overgegaan. Er werden uitgebracht 281 stemmen, waarvan 160 stemmen voor eigen lijsten, 87 er tegen en 14 blanco, zoodat be sloten werd met eigen candidaten uit te komen en een nieuwe partij te vormen, die zou heeten „De Nieuwe Katholieke partij". Te Utrecht zal een dezer dagen een vergadering worden gehouden, om te komen tot oprichting eener nieuwe R.K. Kiesvereeniging. Mr. Cremers heeft evenals de heer F. Swane bedankt als bestuurslid van de R.K. Kiesvereeniging te Utrecht. Naar thans gemeld wordt, zal de heer Swane niet bedanken als lid van den Utrechtschen gemeenteraad. Verwacht: 21769 groot genoegen de gelegenheid aan vaardde om te zeggen, waarom 't de uitnoodiging voor deze vergadering aanvaardde. Deze actie, daargelaten of ze al dan niet of ten deele, goed is, verschilt hierin van alle aciies tot dus ver gevoerd, dat ze geschiedt openlijk en in contact met het hoofdbestuur van den Bond. Daarvoor bracht spr. hulde. Voor een deel is dit contact niet afge slagen, omdat wij op uwen president kunnen steunen. Wij wisten dat gij u I volkomen onderwerpt aan de voorschrif- ten der Kaih«»lieke overheid en niet slechts afwacht, of iets verboden wordt, maar het nalaat, als u weet, dat iets niet gewenscht is. Hulde bracht spr aan het stuk. dat ten grondslag ligt der actie De R K. Kiesvereeniging te 's Hage heeft in haar gisteravond gehouden ver gadering de kwestie der Nieuwe Katho lieke Partij ter sprake gebracht. Na langdurige debatten werd aange nomen een voorstel van het bes uur, om een vergadering in Utrecht aan te vragen van den Ned. Bond van R K Rijkskieskringorganisaties en een poli tieke geloofsbelijdenis te doen afleggen door de Kamercandidaten. In het begin der vergadering verlieten eenige Cranenburghers de zaal, onder wie o.a. dr. Kervel, die zijn lidmaat schap der kiesvereeniging opzegde. Ook te Maastricht bereidt men een afdeeling van de Nieuwe Katholieke Partij voor. Te Nijmegen: voor de afdeelingen der Kringen Nijmegen en Oss, behalve i voor Alem, Uden, Veghel en Mill. 1 Te Tilburg: voor de afdeelingen der Kringen Tilburg, Langstraat en 's- Bosch, behalve Berlicum, Den Dungen, Heeswijk, St. Michielsgestel en Schijn- delbenevens voor Alem. Te Eindhoven: voor de afdeelingen der Kringen Helmond en Eindhoven, behalve St. Oedenrode, Aarle-Rixtel, i Beek en Donk, Erp en Gemert. Te Veghelvoor de afdeelingen Veg hel: voor de afdeelingen Veghel, Uden, Mill, Berlicum, Den Dungen, Hees- wijk, St. Michielsgestel, Schijndel, St. Oedenrode, Aarle-Rixtel, Beek en Donk, Gemert en Erp. De Meetings zijn door ons bepaald: te Eindhoven Zondag 21 Mei Te Tilburg Donderdag 25 Mei Hemel vaa rtsdag) te Veghel Zondag 28 Mei De 4e Meeting voor den Kring Nij megen hebben wij doen vervallen met 'toog op den te Nijmegen op den 2en Pinksterdag te houden optocht, die den 2en Nederlandschen Katholieken dag voorafgaat. We houden ons er van overtuigd, dat onze Werkliedenver- eenig'ingen uit den Kring Nijmegen, allen in grooten getale aan dezen op tocht deelnemen, zullen. Zeer waar schijnlijk zullen we voor den Kring Nijmegen dien dag een speciale verga dering beleggen te Nijmegen. Binnen een paar weken pnbliceeren wij U het program voor onze drie ge westelijke Meetings. Thans echter sporen wij reeds aan nu reeds de pro paganda tot deelname aan deze Mee tings op te zetten en nu reeds uwe maatregelen te nomen om te zorgen dat ook dit jaar we zullen hebben 'groote en grootsche betoogingen. Ter plaatse waar de Meetings worden ge houden Endhoven Tilburg en Veghel moet er alles op gezet worden, dat geen enkel lid op de Meetings en in den op tocht ontbreekt. De overige afdeelin gen hebben te zorgen, dat het aantal hunner leden, dat te voet, per tram, per spoor, of per vrachtauto komt, zoo groot mogelijk zij. 't Is hard noodig. worden aangezien. Wat 'n helden. Zo hebben duizenden laten doodschieten, op schandelijke wijzen vermoorden, plunderen, uit schudden, verhongeren .enz., of zulks tenminste goedgevonden en nu heeft elk der 85 bolsjewiki-vertegenwoordi- gers een geheim-politieagent bij zich. terwijl de heeren op den weg van hun hotel naar de conferentie door een 1200 geheime Italiaansche agenten worden bewaakt! Poincaré's telegram, dat ter confe rentie voorgelezen werd, bevatte zijn spijtbetuigingen, dat hij te Parijs moet blijvtn, want dat hij graag gekomen was. Verder de frases, die wij zoo lang zamerliand van buiten kennen: „aller medt werking tot het economisch en financieele herstel van het zieltogend Europa." .Het paleis vail St. Joris, waar het zieltogend Europa saamge- komen Ls, om lange redevoeringen te houden, dreunde van het applaus. Lloyd George zeide onbeduidende vriendelijkheden aan een ieders adres, maar tuschen de woorden door kon men duidelijk waarnemen, dat hij zijn stelregel van eerst de kat uit den boom te willen zien en daarna Engelsch han dig en verstandig allen te dwingen naar zijn wil, weer in praktijk zal brengen; en de anderen zullen toege ven, net als altijd. Facta liet. hij dade lijk optreden als zijn stroomanbraaf beweerde de Italiaan, dat er aan Can nes niet mocht getornd worden, en weer dreunde het paleis van St. Joris. Verder bracht Facta enkele benauwen de statistische gegevens, o.a. dat er in Europa 300.000.000 niet kunnen wer ken, zooals men wel zou willen, door gebrek aan gereedschappen en trans portmiddelen. Barthou, de afgezant van Poincaré. Hajasji, de Japanner en Theunis, de Belgische minister-president deden daarna op hun beurt een duit in het zakje; per man met klimmend succes. Toen, het klopte als een bus, daalde het enthousiasme, want dr. Wirth sprak, en na hem de bolsjewiek Tsjit- serin. En Tsjitserin bedierf de pret van deze eerste bijeenkomst. verpolitiekt en niet genoeg objectief. De katholieke bladen zijn niet meerde weerspiegeling van hetgeen er leeft in het katholieke volk. Velen dienen meer de troebele huidige politiek, dan de objectieve waarheid. Verder werd betoogd, dat mede ten gevolge van de sociale maatregelen der regeering en de daarmede gepaard gaande geldverspilling, de belastingen voor Nederland en Koloniën ondragelijk zijn geworden en blijven die gehand haafd, wij onvermijdelijk in ellende komen door: verminderde kapitaalsvorming; verminderden ondernemingslust; vermeerderde werkloosheid uittocht van kapitaal toenemende tekorten inflatie door vlottende schuld loonstrijd en ten slotte Duitsche, Oostenrijksche en Russische toestanden en men beschouwde staatsbankroet in de toekomst als onvermijdelijk, wan neer niet radicaal van politieke richting W A A L W IJ K. 21645 Prachtig 10/4 b-eed wordt veranderd. Vertrouwen in den leider der Katho lieke Kamerfractie, Mgr. D. Nolens, had de vergadering niet. Het is juist zijn overweldigende in- vloed, die de geheele staatkunde be- i heerschte, die de R K. Staatspartij meer en meer den rooden hoek induwt. Zijn welvaartsverschuiving dreigt welvaarts- j vernietiging te worden, ook voor den arbeider. Men wenscht meer practische men- schen aan 't roer en meent, dat alleen een star theoreticus er over denken kan, om de patriarchale verhoudingen in den na voorop gezet te hebben, dat de be zwaren aan een splitsing verbonden, onder de oogen zijn gezien. Het woord splitsing is direct eerlijk genoemd, eerlijk is voorop gezet dat de zaak goed onder de oogen is gezien. Een van de twee voorname punten was, dat de verzekering zou worden gegeven, dat geen samenwerking met de sociaal-democraten plaats zou vin den. Die verzekering is thans in af doende mate gegeven. Gij moogt tevreden zijn met wat is bereikt. Daar om is de actie door ons niet verstooten, omdat aan de grondgedachte der actie zooveel goeds ten grondslag ligt, omdat daarin gezien werd een versterking der Staatspartij. Het eenig verschil waren de middelen, waarmee het doel moest worden bereikt. Eenigen, onervaren in de politiek waren van zins naast de lijsten der Katholieke Partij andere lijsten te stellen. Wij weenden, dat dit kon zonder splitsing, niet, zooals U zeide, dat de splitsing er dan was. Diegenen gaven daardoor het bewijs van gemis aan beleid, om dat juist door aldus te doen, men zou spelen in de kaart van degenen, die, naar wij meenen, te sterk zijn. Ik zie niet mis, als ik zeg, dat we hebben een georganiseerde Staatspartij en een groep-Cranenburgh, die wenscht, dat het in de Staatspartij anders gaat en dan hebben we een derde groep, i nog zonder naam en leider, die zich los wil scheuren en met een eigen lijst j uitkomen. Dat daarover gestemd zal worden in deze vergadering heeft spr. verbaasd. Over zulke zaken kan een stemming niet gehouden worden. Een gewetens zaak blijft het, of men zich zal steden tegenover de Katholieke Staatspartij en dit zeide spr. niet zonder overleg met hen, die bevoegd zijn te oordeelen over gewetenszaken. In gewetenszaken zou hij zich schuldig achten, als hij zich daartoe zou leenen. Daarna hadden de debatten plaats, die nog al scherp waren, vooral Dr. Kerner uit den Haag en notaris Swene Ook te Nijmegen worden pogingen in het werk gesteld om een afdeeling der „Nieuwe Katholieke Partij" op te richten. W A A L W Ij K. 2i642 Sp-civil Aanbieding f 1.75. 14'IflO, 390 Meu »ciii)ii aau üe T-»., da» ztin b rtch', waarin tegen 1 Mei eeo belang rijks verlaging der Nederlandsche spoor wegtarieven wordr aangekondigd, eeolge 'oebchtJog behorf Wel vervalt de bijslag van 25 pcL, de zoogenaamde rxtra he fiog, doch deze wordt nu dl'eet opgenomen In het een heid-getal. B v Voor stukgoed van Amsterdam Doklaan naar AaierHofW was de vra h' tot op heden per 100 K G f0 54. Men telde daar echter 25 pc«. of t 0 13 bij en moest dus in totaal 10 67 betalen. V»r> l Mei af bedraagt de vrachtprijs f 0 67 in ééo bedrag, m.e.w. precies heizelfde. E^enzoo de bestelgoederen, ook deze ondergaao geen veilagiog, zij het dan misschien bij de groot ere gewichten voor enkele centen. Eo wat de invoering van speciale tarieven betreft, ook hier dient erop gewezen te worden, dat verlaging slechts ingevoerd wo»dt voor eokele artikelen en waarschtlnlijk dan nog al'éé» voo' een paar met name genoemde stations. Dc gcice stelijkc Encycliekmeetings ran den Bosschen Diocesanen Werklieden-bond De tijd nadert, waarin wij ons voor stellen onze gewestelijke Meetings te houden ter herdenking van de uitvaar diging der Encycliek .„Rerum Nova- rum" in de maand Mei. Volgens het besluit van den Cen- tralen Raad, worden de Meetings ge houden dat ook door onze Meetings in deze drukkende malaisetijden „de moed er in gehouden wordt." Meer dan ooit hebben nu onze leden opwekking en enthousiasme noodig. Daarom, Besturen en propagandis ten, aan den arbeid voor onze Meetings. Niet uitstellen, direct beginnen. Met vele duizendtallen moeten we elkaar ontmoeten op 21 Mei te Eindhoven op 25 Mei te Tilburg Eu met vel« honderdtallen op 28 Mei te Veghel. Het Bondsbestuur. De conferentie te Genua is be gonnen. In de stad Genua was liet. een en al drukte en belangstelling voor de con ferentie. Er slenterden allerlei vrije- dags-Italianen en vreemdelingen door def eestelijk versierde straten. Bij de ingangen van 't conferentie-paleis verdrongen zich nieuwsgierige menig ten, om de gedelegeerden van het eco nomisch-apegapend Europa deftig naar binnen te zien schrijden. De Ita liaansche studenten overtroffen zich zelf en zongen hun facsistische strijd liederen maar zachtjes. Om van Genua geen Babel te maken, mogen er maar drie talen gesproken worden op de conferentie: Engelsch, Fransch en Italiaansch. En om de len te-gemoederen kalm te houden, mogen er in de stad alleen stads- en Italiaan sche vlaggen wapperen. Want als men de gelegenheid openliet, andere natio- aaliteiten in den wind te hangen, zou den er allicht zijn, die hun mooiste roode lap voor den dag haalden ter eere van de bolsjewiki en dat De veiligheid der Russische gedele geerden is zoo uitstekend gewaarborgd en er staan zooveel bewakingssoldaat jes voor hun kasteel in Rappallo, dat zelfs geen journalist tot ze kan door dringen zonder voor moordenaar te Wirth bleef hoffelijk koel ,en zeide, dat waar de volken genezing zoeken, Du it sell land alles in het werk zal stel len om mee te zoeken. Het wereld wan trouwen moet weg en de atmosfeer moet gezuiverd worden. Toen babbelde Tsjitserin. En na tuurlijk over allerlei dingen, die niet binnen het bestek vielen, «m waarvoor Frankrijk al aldoor bang geweest was, dat het aangeroerd zou worden. Hij deed iets zeer onwelvoeglijks tegen het heilig huisje van Cannes, en dat ver wekte een geweldige opschudding. Wat hij precies heeft gezegd vertellen de telegrammen nog niet. Facta luwe de storm; Tsjitserin be loofde dat hij het nooit weer zal doen. Hij had slechts een wensch van het Russische volk willen uitspreken, zon der echter iets te willen afdwingen. En de anderen voeten zich gestreeld, dat den eersten dag den besten de ge vaarlijke. bolsjewiek bakzeil had moe ten halen. ARTS, MOND- en TANDARTS, zulle» van half elf tot 3% uur bi| deu Heer v. ERP, Haven 8 B te WAALWIJK, voor het plaatsen van Kunsttanden- en gebitten waarmede men alles kan eten en her behandelen van mond en tandziekten. 20566 Op de Kunsttanden wordt gegarandeerd. 99' PAASCHNUMMER.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2