DE ECHO M HET ZUIDEN. lm onze Adverteerders Tweede Blad. XJit ons Parlement. Firma G. VERKADE Heeren-Costuums DE DROOM." Firma G. VERKADE Voor den 5choonmaak: Provincaal Nieuws De verwachtingen van Genua. Tijdelijke invoer verboden. De behandeling der Vlootwet uitgesteld. Onze regeering en de Ge- nueesche conferentie. De Marinebegrooting. Het loodswezen en de ramp met de „Eems II'. Indische aangelegenheden en de Grond wetsherziening in de Eerste Kamer. Niets toont wellicht duidelijker in welken betreurenswaardigen oeconoipi- schen toestand we langzamerhand zijn vastgeraakt, dan de verwachtingen, die men alom van de pas aangevangen con ferentie van Genua koestert, 't ls of de oogen van gansch Europa daarheen gericht zijn in angstige hoop op einde- lijke uitkomst en in de gespannen ver wachting de handen rusten van den arbeid. „De regeering doet niets tijdens de Genueesche conferentie", verklaarde minister Van IJselstein op de op hem geoefende drang tot invoering van tijde lijke invoerverboden ter bescherming onzer industrie, waarop ook de heer Nolens reeds bij de algemeene beschou wingen had gezinspeeld. Wel toonde de regeering tegenover de toenemende malaise, die de heer Hermans met 'n beroep op de toenemende werkeloosheid en liet toenemend aantal faillisementen (nu 58 per week) had geïllustreerd, een sterke neiging voor dergelijke verboden, al betoogde ook de heeren Marchant. Teenstra en Schaper uitvoerig de schade lijke uitwerking ervan op den levens standaard en de internationale gezind heid. Maar blijkbaar wil zij de besluiten der conferentie in zake een nieuwe regeling van Europa's oeconomisch leven afwachten, alvorens zich de handen te binden. De aanneming van de motie-Oud, die de behandeling der Vlootwet uitstelde, toonde een dergelijke afwachtende hou ding der Kamer. Toen indertijd de voor zitter der Kamer dit ontwerp op de agenda wilde plaatsen, had de heer Hugenholtz zich daartegen reeds met een beroep op de resultaten der Was- hingtonsche conferentie, de verwachting van Genua en den korten behandelings- tijd verzet. De heer Kooien dankte het thans vooral aan zijn katholieke partijgenooten dat het ontwerp weer van de agenda werd afgevoerd. Want het was hun stem voor de motie, die haar lot bepaalde. Tevoren had het verzet van den heer Nolens reeds duidelijk gemaakt, hoe die stem zou uitvallen. Ook de katholieke Jeider meende dat thans de tijd voor behandeling te kort was en men liever de terugkomst van minister Van Karne- beek uit Genua moet afwachten. Zelf scheen deze minister niet van dit gevoe len. Na den aanval der heeren Drion en Van Ravensteyn, die zich eveneens op Washington beriepen en op de spoedige verandering van een vlootplan, ter ver dediging te hulp geroepen, betoogde de heer Van Karnebeek dat het Washing- tonsche vlootverdrag zich niet tegen bewapening ter verdediging keerde en dat, zoo de toestand in het Oosten al was opgeklaard en* we een zekere garantie van de mogendheden ten op zichte van ons bezit gekregen hadden, dit ons niet mocht verleiden lndië weerloos te maken, waardoor immers het gevaar voor anderer aanval vergroot zou worden en bovendien onze neutra liteit niet te handhaven zou zijn. Maar de Kamer achtte afwachten voorloopig veiliger, waar aanname een stijging der marine-uitgave van 78 tot 137 millioen tengevolge zou hebben en Genua op gewijzigde politieke verhoudingen en overeenkomsten van ontwapening he* uitzicht opende. Was het wonder, dat, waar zoo de Genueesche conferentie haar licht over de huidige gebeurtenissen vooruitwierp ook deze conferentie zelve in de be sprekingen betrokken werd. Het was de heer Van Ravensteyn, die onder de lijst van aan de regeering gerichte vragen deze besprekingen inleidde. Zijn vragen betroffen zoowel de voorbereiding als de voornemens der regeering. En hi; bleek daarvan niet al te groote ver wachtingen te hebben, welke blijkbaar door het antwoord van minister Van Karnebeek er niet op verbeterden. Her ziening, althans bespreking van het ver drag van Versailles en herstel van de handelsbetrekkingen met Rusland achtte hij beslist noodzakelijk. En zijn motie wenschte de regeering daaromtrent een bindende opdracht te geven. Dit laatste was de reden, waarom de heer Troelstra ofschoon ook deze herziening en dit herstel een absoluut vereischte voor he herstel van Europa achtende, zich tegen de motie verzette, die dan ook door de Kamer verworpen werd. Daarmee scheen No. 30. Woensdag 12 April'22. 45e Jrg. zij de meening van den minister te be vestigen, dat dergelijke conferenties onmogelijk werden, wanneer daarbij eerst de parlementen een bepaalde gedragslijn voor de delegaties moesten vaststellen. Men wist trouwens alleen, dat de conferentie samenkwam overeen komstig de resoluties van Cannes en wat zij in hoofdzaak beoogde. De be ginselen waren dus, dat alle naties hun eigen huishouding mochten regelen, dat allen hun openbare schulden moesten erkennen en zich onthouden van storen de propaganda buitenslands. En het vraagstuk was vooral het Russische. De minister meende daarom dat de vraagstukken van den geldkoers, van de taak der circulatiebanken, van het geldwezen, van een internationaal syn dicaat en van de vrijmaking van het handelsverkeer, aan de orde zouden komen en herinnerde eraan, dat de conferentie van Stockholm getracht had een richtingslijn voor de neutralen te zoeken. Maar over de eigenlijke ver wachtingen, die de conferentie opwekte, liet hij zich wijselijk niet Hit. Die verwachting laat zich echter niet weg praten en sprak zich ook bij de behandeling onzer marinebegrooting nog uit, waarbij vooral de heer Hugenholtz zich tegen de stijging der uitgaven keerde. Deze afgevaardigde besprak ook naar aanleiding van zijn interpellatie over de veiligheid van het loodsperso- neel en het personeel bij het reddings wezen, die de ramp met de „Eems II" van Delfzijl hem had ingegeven, uit voerig het loodswezen en het daarbij gebruikte materiaal en kwam evenals de heer De Kanter, die een motie had ngediend voor vervanging van dezeil- oodsvaartuigen door stoomloodsbooten en voor betere regeling van het loods wezen op. De minister, die de zee waardigheid van de verongelukte „Eems II" en andere schepen volhield, vertelde, dat de zeilschepen langzamerhand door stoombooten vervangen .werden, maar dat treilers, wier aankoop was aange raden, daarvoor ongeschikt waren en dat iedere post, waar een zeilschip door een stoomboot vervangen werd daardoor f 220.000 per jaar meer kostte, wat geen kleinigheid was, waar de loodsdienst reeds met een verlies van f 6'/j millioen per jaar werkte. Omtrent het loodswezen in de Wielingen meende hij, dat daar België, uit concurrentiezucht altijd meer loodsbooten zou stationeeren dan wij er plaatsen. De motie van den heer De Kanter werd niettemin aangenomen. Dat geluk viel niet aan de motie van den heer Van Stapele ten deel, die steun voor de haringvisscherij bepleit had. Wij moeten er nogmaals aan herinneren dat abonnements-ad- vertenties en wijzigingen daarin, u i t e r i ij k in ons bezit moeten zijn Vrijdagmorgen ten 9 nor, andere advertenties tot 12 uur. Men gelieve hiermee rekening apparte instellingen waren, met eigen te houden, daar de courant Vrijdag- reglementen, die men gedurende de De vergadering gaf algemeen en her- laag toe te brengen. De Oorzaak van haaldelijk hare afkeuring te kennen over deze nederlaag van Quick is te wijten de opvatting van het hoofdbestuur waar-aan te laksch spel dat zij vertoonde. Voor rust nam R.W.B. de leiding uit tegen zij zeer vele grieven naar voren bracht. In hoofdzaak kwam men er tegen op dat, als men bedankte voor den vak bond, doordat men grieven had tegen het bestuur, men dan tevens geroyeerd zou worden van de Werkliedenvereeni- ging waarmee samenging de royeering van Ziekenfonds en Coöperatie, welke onderafdeelingen toch eigenlijk geheel middag moet worden afgedrukt en wij nog geregeld Vrijdagsmiddags en Zaterdags advertenties ontvan gen, die dan niet meer kunnen worden opgenomen. De Administratie. W A AL WIJ K. 21644 Speciaal Aanbieding 119.50 en 124.- strijk-orkest(je) in onze gemeente. Tot dusverre hebben deze pogingen goed succes, tal van leden, zoowel uit Waal wijk als daarbuiten bebben zich reeds opgegeven. Wij hopen dat het niet bij dit aanvankelijk resultaat zal blijven, want werkelijk zoo iets komen we in 't muzikale leven onzer plaats nog te <ort't zou een prachtige aanwinst zijn, waarvoor wij bij voorbaat gaarne ieders medewerking en steun inroepen. De winkeliers in heeren-mode- artikelen hier ter plaatse hebben besloten voortaan Zondags na 2 uur te sluiten. Verwacht21769 Verschillende andere belangen waren nog door andere heeren bepleit, zoo o.a. het instellen van een rijkslandbouw proefstation ten behoeve van de bloem bollenteelt. In de Eerste Kamer werd de Indische begrooting goedgekeurd maar de Tariefwet verworpen. Bij de behandeling der Grondwetsherziening werden vooral bezwaren ingebracht tegen de ontbind baarheid der Provinciale Staten, de evenredige vertegenwoordiging, de twee- jaarlijksche begrootingen, de regeling van de troonsopvolging, het vrouwen kiesrecht, enz. Enkele heeren betreurden het, dat het processieverbod was ge handhaafd. Waalwijk. 12 April 1922 De heer P. Vermeulen, stationchef alhier, gekozen tot lid van den gemeen teraad op de Chr. Hist, lijst, heeft van de directie der S.S. bericht ontvangen, dat zij de functie van stationchef alhier niet vereenigbaar acht met die van ge meenteraadslid te Waalwijk, zoodat de heer Vermeulen het raadslidmaatschap niet kan aanvaarden. In de hedenmorgen gehouden zitting van het hoofdstembureau is als zijn op- volger benoemd de heer M. van Driel. Hoe kort tevoren ook aangekon digd, toch mocht het strijkje uit Tilburg, dat Zondagvoormiddag in 't hotel Ver- wiel optrad, onder leiding van den heer Laurey, ten bate van het noodlijdende Russische kind, aardig belangstelling trekken. Wij mogen vooral bij dergelijke gelegenheden geen critisch verslag aan leggen en kunnen zeggen dat er heel aardige nummertjes werden gegeven, vooral de bekende wijsjes hadden succes. Ook het resultaat van de zeer op prijs te stellen pogingen van deze Tilburg- sche amateurs hadden succes, er werd plm. f 100 gecollecteerd. Naar wij vernemen worden ernstige pogingen aangewend van de zijde van 't strijkje van 't Gemengd Koor, spe ciaal door den heer Norbert Gragtmans, om te geraken tot oprichting van een Met 2en Paaschdag zal vanwege het Algemeen Groene Kruis wederom het „Emma bloempje" voor de tuber- culose-bestrijding, in onze gemeente worden verkocht. Wij behoeven natuur lijk voor dit goede doel geen reclame meer te maken, ledereen zal zeker zoo'n bloempje koopen en aan goeden prijs. De jongedames, die zich met den verkoop willen belasten, worden ver zocht zich aan te melden bij mevrouw Schaap. Het is de gewoonte onzer slagers om met Paschen hun klanten iets prima's voor te zetten. Aan deze gewoonte blijven zij ook ditmaal getrouw, als men hoort welk vee er geslacht wordt. Zoo heeft de heer C. van Loon een os aan gekocht wegende het respectabele ge wicht van 700 K.G., een pracht exem plaar, van een qualiteit die ook zijne afnemers zeer zeker op prijs zullen weten te stellen. Meermalen hebben wij er met voldoening op kunnen wijzen dat onze winkeliers en middenstanders zich zeer gaarne en goed aanpassen aan de tijds omstandigheden. Hebben wij herhaal delijk kunnen melding maken van de verfraaiing van winkels, thans kunnen wij mededeelen dat in de bekende Electrische bakkerij van den heer G. Goutière een warmwateroven van de allernieuwste constructie is geplaatst. Deze oven, een wonder van techniek, is de zesde die in ons land door den Duitschen fabrikant-uitvinder wordt ge plaatst. Juistheid van warmte, met de grootste hygiënische behandeling gedurende het geheele bereidingsproces van brood en banket is hiermede in deze machinale bakkerij bereikt zoodat wij hier mogen spreken van een der meest moderne en hygiënische inrichtingen op dit ge bied, waarmede wij den ondernemer gaarne alle succes wenschen. De St. Antoniusstraat heeft, door- dat de heer P. Donkers er een slagerij heeft gevestigd welke aan alle gestelde eischen voldoet, eene ver fraaiing ondergaan en is een doelmatige zaak rijker geworden, die door de be woners van de St. Antonius-parochie zeer zeker op prijs zal worden gesteld. Zondagmiddag had een druk be zochte bijeenkomst plaats van de afdee- ling voormalig Baardwijk van den R.K. Diocesanen Werklieden Bond. De heer van Rijen uit Tilburg. Voor zitten van den Diocesanen Bond zette het standpunt van het hoofdbestuur uiteen inzake het royeeren als lid van de R K. Werkliedenvereeniging van hen die het lidmaatschap voor den R. K Lederbewerkersbond hadden opgezegd. Het hoofdbestuur stelt zich op het standpunt, dat volgens de statuten, zij, die als lid van een vakbond bedanken ook als lid van de Werkliedenvereeni ging moeten worden geschrapt en daardoor dus tevens komen te vervallen als lid van de Coöperatie en het Zie kenfonds. Het bestuur der afdeeling voormalig Baardwijk had tot heden nagelaten de leden die zich voor den R. K. Leder bewerkersbond hadden doen schrappen, ook te royeeren als lid van de R. K. Werkliedenvereeniging, zich erop be roepende dat de statuten toch in bij zondere gevallen ook afwijking van deze bepaling toelieten en deze bijzondere gevallen achtte men hier zeker aanwezig. een strafschop en na de rust bracht zij den stand op 2—0. Wat Quick ook >robeerde, er was geen tegenpunt te maken. Sporadisch kwam R.W B over de helft, doch het was pech of een ^.W.B.-been, dat doelpunten maken ver hinderde. Eindelijk een minuut voor het einde werd door Quick een tegen- ?unt gemaakt, waarmede toch de eer jered werd. Quick 111 won een comp.-wedstrijd van Berkdijk met 52. 'tis H.E.C. mogen gelukken om Zondag de puntjes in Waalwijk te hcuden. In een vlug gespeelden wedstrijd moest het Tilburgsche NAS. met4—1 tiet onderspit delven. Hierdoor zijn de kampioenskansen voor H.E.C. weer gestegen en als zij in de nog restende wedstrijden zoo voortgaat, zullen we een volgend jaar een federatieve 2de klasser in onze gemeente hebben. W. S. C. i«.jl. Zondag te Tilburg bij de Willem 2 leserves, ui komende in de tweede klasse Zuid, op bezoek geweest en wist in een zeer goed ge- speelden wedstrijd eene 20 overwin ning te behalen op het volledige 2de elftal. Vooral hare voorhoede legde een activiteit aan den dag, welke wij een langen tijd bij haar gemist badder, n.l. van iedere gelegenheid, welko geboden werd om te schieten, werd door haar gebruik gemaakt en is het hoofdzakelijk aan het keurige doelverdedigen van den Willem 11-doelaian te dabken dat de score niet hooger was. Deze hield er als bet ware de onmogeltikste ballen uit. Voor de rust wi9t Moonen uit een algemeen opbrengen onhoudbaar met een schot in den uitersten linkerhoek te doelpunten. Het tweede doelpunt werd gemaakt uit een doo'braak in een periode dat Willem 2 even het spel In handen had genomen. Van Draoeo had gedurende den ge- beelen wedstrijd slechts enkele ballen te verwerken. Het was weder een ouderwetsche joviale wedstrijd, welke wi| helaas d<a reeks van jaren van hun bestaan had helpen groot maken, en men wees op de ernstige gevolgen die zulk een massa-ontslag voor die onderafdeelingen zou hebben zoo het hoofdbestuur zijn standpunt doordreef. Eenig resultaat werd in deze verga dering, welke begrijpelijkerwijs een nogal rumoerig verloop had, alsnog niet bereikt. Maandag 2en Paaschdag zal de Liedertafel „Oefening en Vermaak" de rij harer winter-uitvoeringen sluiten met eene soirée. Het programma, wegens zware studie voor het a.s. concours te Rotterdam, niet omvangrijk, biedt echter veel schoons. Naast twee nieuwe ge mengde koren zal het mannenkoor o.a. ten gehoore brengen „Hansken van Gelder", toonwerk met begeleiding waaronder tenor-, baryton- en bas soli die werkelijk te genieten geven. Dit en tevens het feit dat we tot November wederom verstoken zijn van concerten zal voorzeker voor muziekliefhebbers een spoorslag zijn om deze uitvoering bij te wonen. Aanvang 8 uur. Bij den stoomtramweg De Meierij gevestigd te Eindhoven, zijn met ingan van 1 Juli 17 stokers. 3 conducteurs 3 bankwerkers en 1 machinist wegens bezuiniging ontslagen. De diensten zullen beperkt en vereenvoudigd worden De laatste uitwedstrijd is voor R.W.B. een der beste geweest van d seizoen. Men was echter voor den wet strijd niet erg optimistisch gestemd, R W B. was onvollediger als ooit te voren terwijl 2 spelers wegens verleden week Tijden "b4na"""n»êt meer te aan- opgeloopen ongevallen niet in conditie waren om mede te spelen. De invallers hebben zich echter uitstekend gehouden. R. W. B. speelde vooral voor de rust zeer enthousiast en was steeds in de meerderheid, vooral het vele en goede kopwerk van de voorhoede viel op. Uit een overtreding voor het Quick doel maakt R.W.B. met een hard schot het eerste doelpunt. Rust 1—0 voor R.W.B. en was de stemming zeer hoopvol. Na de rust zet er Quick alles op om gelijk te maken, doch verder dan een paar corners brengt zij het niet; in deze periode valt vooral het tactische werk van Henk te roemen, telkens zien we hem uit een kluwen van spelers den bal vrij te maken om deze met een zuiveren trap naar zijn voorhoede te plaatsen. Uit een dezer maakt R.W.B onder uitbundig gejuich van de vele R W.B.-supporters het 2e punt. Quick probeert alles om een tegen- punt te maken, doch er is voor Quick geen doorkomen aan. R.W.B. begaat de fout om zich tot verdedigen te bepalen en wordt een tijd ingesloten. Even voor het einde redt Quick met een mooie kopbal de eer. De wedstrijd eindigt met een zeer verdiende overwinning voor R.W.B. met 2—1. R W.B. speelde met meer overleg en hieraan is het succes te danken waardoor op eerlijke wijze revanche is genomen, want de verstand houding onder de spelers was best. Het 3e elftal wilde voor het eerste niet onder doen en klopte W.S C. 3 te Waalwijk met 4—0. 2en Paaschdag R.W.B.—W.S.C. De R.K. V. V. Juliana speelde Zondag j 1. een wedstrijd voor de com petitie van de lie klasse van de R.K. V. B. tegen O. V. V., Orthen, welke wedstrijd eindigde met 2- 0 in het voordeel van O. V. V. Juliana gaf schit terend partij en speelde eene goede combinatie. De doelpunten doorO.V.V. gemaakt, waren een ernstige fout van den Juliana-doelman. die over den bal trapte, zoodat deze in het doel belandde, luliana speelde met goeden moed en was heel den wedstrijd ver in de meer derheid, maar het geluk was niet aan hare zijde. Bij O.V.V. was het bacstel, dat uit oud Zuidelijke 11de klasse-spelers bestond, de ster van 't veld. De heer Brands uit 's Bosch leidde uitstekend. Juliana lil speelde vriendschappelijk tegen Hollandia en won met 6—1. Het is Zondag aan R.W.B. gelukt om met een wel zwak doch vurig spelend Xl-tal aan Quick een 2—1 neder- W A AL WIJ K. 21644 Vitrages, Allovernets, Ondergordijntjes. Algepaste Linnen Gordijnen. schouwen krijgen. Het Centraal Bureau van het R. K. Huisvestings Comité te 's Hertogenbosch deelt ons mede, dat de ZeerEerw. heer Dr. Knebel voor den tijd van drie weken naar Hongarije is teruggekeerd. Voor alle aangelegenheden de kinder actie en de geestelijke verzorging der Hongaarsche kinderen betreffende, ge lieve men zich te wenden tot het Cen traal Bureau in Den Bosch. DRUNEN. In de gehouden jaarver* gaderlng der R. K. Ctöp Productie- en Consumptievereenlging »Oos Belang* werd door den secretaris verslag uitge bracht over het afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek dat de omzet over 1921 bedroeg f 24960.64'. Hierop werd e*oe netto winst gemaakt van 11123,32', waarvan voor bet reservefonds 25 pCt. werd afgeschreven, terwijl 4 pCt. van aet in het jaar besteedde bedrag der leden aan hen werd uitgekeerd. In den loop van het jaar werd aan 7 leden een week vrij brood gegeven, btj bevalling hunner ecbigenooten. Het is te betreuren dat er nog al'ijd zooveel leden der R. K Werklieden vereeniging aarzelen als lid der Coop, toe te treden, hoewel de ondervinding leert, dat deze vereeniging prima pro ductie en onovertroffen kwaliteiten con sumptie levert, tegen zoo laag mogelqke prijzen. Moge het spoedig beter worden. De weleerw. Heer P. J. J. Welting kapelaan alhier zal op advies van dr. Boekelman ie Utrecht, met ingang van 12 April voor eenige weken onze ge meente verlaten, om rust te nemen wegens overspanning. Wtj wenschen den ijvervolleo priester die in zijn kerkelijke bedieningen, èn als muziek- en znngleeraar zich sooveel moeite en opofferingen getroost, een spoedig en algeheel herstel. |l. Vrijdag werd alhier de te geven moedercursus geopend. Er gaven zich slechts 7 vrouwen op, een zeer klein getal waar er verleden jaar niet minder dan 74 dezen cursus volgden. Zij die dezen cursus nog wenschen te volgen, kunnen zich nog deze week daarvoor opgeven. Voor de vacante betrekking van hoofd der school (gehucht Wolfshoek) hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. De jl. alhier opgerichte postduiven- ver. „de Vliegende Vrienden" houdt a-s. Maandag een wedvlucht van uit Tilburg, tot opening van hetvliegseizoen. Jl. Zondag speelde D.F.C.l. alhier een vriendschappelijke wedstrijd tegen H.E.C.IL uit Waalwijken won met 5—1. HED1KHUIZEN. Spoedeischende ver gadering van den Gemeenteraad op Woensdag den 12 April 1922 des voor middags om IVIt ure. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming Onderwijzeres aan de O L. School afd. Haarsteeg ter vervan ging van Mej. Clerkx. 99

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5