"rechtzaken. JURuENS' Tweede Blad. KRUISDOOD. Firma G. VERKADE Firma G. VERKADE Heeren-Costuums KERKNIEUWS. Gemeenteraad Voor den 5choonmaal<: fTvUflIOrt RIJWIELFABRIEK NUMMER 31 ZATERDAG 15 APRIL 1922. 45e Jaargang. ingezonden mededeeungen. Zoo, Schepper, ging uw glorie onder Bij 't ruwe raat'len van den donder Aan donkre hemelbaan Zoo hingt Ge in bitt'ren dorst te sterven, Op droge lippen bleeke verven, Op 't aanschijn bloed'ge traan Zoo moest Uw heilig Hoofd toch buigen, De spotters van Uw Godheid juichen, En lachen met Uw macht Maar tusschen al dat spot-rumoeren Blijft Gij bedaard Uw lippen roeren, Nooit sprak Uw mond zoo zacht Wie sprak als Gij zoo'n wond're mare, Wie kon in nood den storm bedaren Op Galilae's meer? Wie gaf den dood zoo'n machtig teeken. Riep 't leven weer, waar 't was geweken? Nu gaat Gij sterven, Heer Wie ging door Palaestina's velden, Die al de koren-aren telde, Want, Schepper, 't was Uw oogst En als de slaap Uw oogen kuste, Hadt Gij geen steen om op te rusten Nu is de nood het hoogst Zoo waart Gij, rijke, een der armen, Hun toondet Gij Uw mild erbarmen In hunne lichaamspijn En pijnlijk traden Uwe voeten, Om 's werelds schuld in wee te boeten, Gij moest een Redder zijn De gouden zon begon te duist'ren, Wij staan aan 's kruisen voet en luistren, Naar Uwen stervenskreet Doch eerst moet Gij nog bevend spreken, Dat niet de Vader eens zal wreken Op ons Uw groote leed Wanneer ik soms in stil gedachten, Bij dag of slapelooze nachten, Uw stervensnood bepeins, }Och, laat mij dan niet angstig vluchten, "lar aan Uw kouden voet verzuchten „'t Is onzer zonden cijns". *En geef mij dan een moedig willen, Dat ik mijn lusten en mijn grillen Bij U ten offer breng Zoo zal 'k mijzelf aan 't kruishout hechten, "in eens zult Gij me als boetling rechten, Die bitt're tranen pleng Goede Vrijdag 1922. (Huisgezin). L. BIJNEN, Pr. HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 12 April 1922 des voormiddag9 ten 11 f/a uur. Voorzitter Edelachtb. beer van Bok* hoven. De notulen der' vorige vergadering worden tot de volgende vergadering aangehouden. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Procesverbaal van kasopnemiog bij den gemeenteontvanger, waaruit blijkt dat het aanwezig kasgeld klopt met de boeken en bescheiden- Koninklijk besluit, houdende goed keuring der schoolgeldverordening. Verder een schrijven van Ged, Staten dat de minister bezwaar heeft een ver mindering van het belastbaar inkomen met f 200 toe te passen ten aandien van personen met ziels* of lichaamsgebreken De minister stelt voor dezen aftrek te bepalen op f 50, dus gelijk aan den kinderaftrek. Besloten wordt art. 4 der verordening Zj]E h> dien zin te wijzigen. 2. Benoeming onderwijzeres aan de v O, L. school afd. Haarsteeg ter vervan ging van mej. Clerkx. No. 1 op de voordracht mej. Dank- lof. No. 2 mej. C. Noten. Van het hoofd der school i9 een ad vies ingekomen naar aanleiding van het onderzoek dat hij Instelde naar de re sultaten van beider practlsch onderwijs Hf Q ,n hunne klassen. IIIO> Zijn oordeel over de bekwaamheden van mej. Danklof waren vrij goed, bij constateerde van haar onderricht vol- 1 doende resultaten. Dat van mej» Noten moest naar zijn oordeel voor de resul taten In de klas van mej. Danklof onder doen* Bovendien vernam hij dat mej. Noten spoedig met een onderwijzer in het huwelijk treden zou en tegen een gehuwde onderwijzeres had hij bezwaren 2161- welke hij niet nader omschreef. De heer van Vrede merkt nog op dat m mej. Clerkx nog niet door den raad Sjtonstlagen Is en dit naar zijn meening C toch behoorde te geschieden zooals de vorige keer; waarop de Voorzlter ant woordt dat dit ontslag reeds door B. en kg*! W. is gegeven* Hierna wordt tot stemming overgegaan» waarvan de uitslag is dat mej. Danklof met algemeene stemmen Is benoemd. Voorzitter. We zullen direct aan baar telegrafeeren en vragen wanneer zc In dienst treden kan, ik denk wel dat dit reeds op 1 Mei zal kunnen geschieden. Vrede Moet er nu ook geen onder wijzer voor de vierde klas benoemd worden Voorzitter. Er zijn nog geen sollcltan- ten. Slechts één heeft er gesollclteerd, doch zijn stukken zijn nog niet inge komen. Misschien is hij reeds eiders benoemd. Het is gebleken dat hij dien onderwijzer is die verkeering heeft met mej. Noten die hier gesollclteerd heeft. Ik heb gehoord dat die mej. Noten al op een andere phats is benoemd, dus zal hij hier wel niet meer willen komen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. W A A L W IJ K. 21644 Vitrages, Allovernets, Ondergordijntjes. Atgepaste Linnen Gordtfnen. Bij notarieele akte ten overstaan van notaris Dolk uit Rotterdam, werd de Hollandsche Crediet en Effectenbank te Baarle-Nassau in September 1919 opgericht met boekhouder Akkermans aldaar, als beheerend vennoot den ren tenier P. Vergouwen uit Roosendaal, den manufacturier Raaymakers uit Ou denbosch en den meubelfabrikant Hen driks uit Tilburg als commissarissen. Koopman H. C. A. Vergouwen uit Roo sendaal werd benoemd tot commanditair vennoot. Akkermans stortte zijn bezit van 10 mille in de zaak, de anderen niets. Omdat er reeds een Hollandsche Credietbank bestond, werd de naam gewijzigd in Tilburgsche Crediet en Effectenbank. Er werd kantoor gehouden te Tilburg en te Baarle-Nassau. In December 1920 was reeds f 100.000 aan obligatiegelden ingekomen. Op aanraden van Hendriks werden huizen gekocht ter waarde van f 60.000, doch deze konden niet meer uit de kas betaald worden. De boekhouders Bilgen en Van Breda uit Tilburg, die door Hendriks uitge- noodigd waren contröle uit te oefenen, kregen van Akkermans geen inlichtingen. Hun eigen boekhouder Bruijninkx kreeg evenmin inzage. Deze merkte op, dat de commissarissen zich buiten den gang van zaken hielden. Tengevolge van de vele klachten van obligatie-houders, ingekomen bij justitie en politie te Tilburg deed deze een inval op 15 Augustus 1921, toen een der 2-maandelijksche trekkingen plaats had ten kantore van notaris Dolk te Rotterdam. Dit leidde tot arrestatie van A., die in Mei 1921 zijn Bank verkocht had aan zijn ondergeschikten Bruurs en Zopfi te Tilburg voor f 50.000. Zij ging een maand daarna failliet. De zaak heeft Maandag en Dinsdag voor de rechtbank te Breda gediend. Ter zitting werd A. door Raaijmakers beschuldigd van knoeierijen bij de trek king door middel van doorzichtige pa piertjes, doch een achttal getuigen a décharge, onder wie notaris Dolk, ver klaarde geen bedrog opgemerkt te hebben. Als bewijs, hoe A. uitsluitend op eigen voordeel bedacht was, liet het O.M. getuigenis afleggen, dat op 5 Februari 1921 ten overstaan van notaris Wouters te Oisterwijk boekhouder Bruyninkxen de inspecteur der Bank Schouten uit Rotterdam, werden aangesteld als be heerend vennoot, terwijl A. zelf zich benoemde als trustee, waarbij hij zijn tractement van drie tot vijf duizend gulden verhoogde met terugwerkende kracht. De nieuw-benoemde titularissen moesten hun eigen werk voortzetten, kregen wat verhooging van salaris, maar moesten daarvoor de obligaties teekenen. A. bekende advertenties en prospec tussen gesteld en geplaatst te hebben met de bedoeling zooveel mogelijk obligatie-gelden binnen te krijgen. Hij beweerde een actief te hebben van circa 170 mille, terwijl het O. M. zijn passiva op 465 mille berekende. Beklaagde hield vol, dat de zaak zelfs na overdracht, had kunnen bloeien, indien niet ingegrepen was door de justitie. Het O. M. eischte wegens voortgezet i misdrijf van oplichting drie jaar ge. vangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis. Mr. F. Pauwels uit Amsterdam, pleitte PLANTENBOTER ""POND CENT vrijspraak op grond, dat er niets be wezen was. betreurde den langen tijd, dien'beklaagde in voorarrest had door gebracht en deelde mede, dat zijn cliënt bereid was zijn hypothecaire vorderingen beschikbaar te stellen voor de bena deelden. Uitspraak 24 dezer. (N.v.d.D.) Dinsdag diende voor de rechtbank te Arnhem de strafzaak tegen den heer A. Stoot, gewezen burgemeester van Gendringen. Beklaagde was ten laste gelegd dat hij 1. na of omstreeks op 4 Mei 1921 te Gendringen van den gemeente-ont vanger aldaar een bedrag van f 15.000 uit de gemeentekas ter betaling van een schuld der gemeente aan het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen te Den Haag, opzettelijk tusschen genoemden datum en 3 December 1921, te Gen dringen, of elders in Nederland deze gelden, toebehoorende aan de gemeente Gendringen, althans aan een ander dan aan hem, den beklaagde, en die hij alzoo anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. 2. na of op omstreeks 24 Augustus 1921 te Gendringen van den admini strateur van de Brandstoffencommissie dier gemeente, den heer Westerhoff een bedrag van f 1.833.12, zijnde het batig saldo van het door deze commissie beheerde bedrijf te hebben ontvangen ter storting in de gemeentekas, opzettelijk tusschen genoemden datum en 3 Dec. 1921 te Gendringen of althans in Neder land deze gelden, toebehoorende aan de gemeente Gendringen, althans aan een ander dan aan beklaagde en die hij alzoo anders dan door misdrijf onder zich had, wederrechtelijk zich heeft toegeëigend. Het O. M., waargenomen door mr. Rechter van Lennep, herinnerde eerst aan de vroegere onverkwikkelijke zaken in Gendringen, waarop thans de kroon is gezet, door de handelingen van burge meester Sloot. Gezien de stukken, waarvan de recht bank inzage heeft gehad, doet de benoe ming van dezen man eenigszins vreemd aan. In het algemeen is gebleken dat bekl. veel geld noodig had, en dat hij in Gendringen kwam, beladen metschulden. Dit is, naar de meening van het O. M. aanleiding geworden tot het opnemen van gelden, die burgemeester Sloot vol gens het O. M. ten eigen bate gebruikt had. Spr. neemt aan, dat de ten laste gelegde verduistering gepleegd is en vraagt, gezien de ernst van het feit, één jaar gevangenisstraf. stellende echter bij alle besprekingen, j dat de éénheid der R.K. Staatspartij j [ongerept zou worden gehandhaafd. J Met allen nadruk is op de vergade ring van 7 April 1.1. betoogd, dat groote schade voor de katholieke belangen In ons vaderland van een splitsing in de ééne, katholieke partij het onafwendbaar gevolg zoude moeten zijn. Voorgehouden werd aan de aanwezigen de groote en zware verantwoordelijkheid, welke rusten zou op hen, die eene scheuring in de katholieke partij door zouden drijven. Met kracht is naar voren geschoven, dat de katholieke beginselen en de katho lieke solidariteitsgedachte, welke geen ijdel, leeg woord, maar levende werke lijkheid behooren te zijn, onze onge broken eenheid gebiedend eischeu dat materieele belangen en grieven tenslotte niet den doorslag mogen geven bij een besluit, waarbij zoo groote ideëele katho lieke belangen zijn gemoeid. Het heeft alles niet mogen baten. In een rumoerige en opgewonden ver gadering, meegesleurd door krachtig aangewakkerde ontevredenheid over stoffelijke zaken, weinig of niet ontvan kelijk voor argumenten van hooger orde en hooger belang, is het droeve besluit tot afscheiding van de R.K. Staatspartij genomen. Dat het beroep op hoogere motieven met rumoer en gejoel werd ontvangen, dat dit beroep door de sprekers der uiterste elementen werd afgewezen als niet ter zake dienende, bewees een betreurenswaardig gemis aan Roomschen geest, hoe hoog men ook opgaf zich uitsluitend te stellen op het standpunt der katholieke beginselen. Men deed dit niet! Het Dagelijksch Bestuur heeft tot het uiterste gepoogd dezen onberaden stap te voorkomen. Niemand kan beweren te voren niet ten volle te zijn ingelicht over de zware verantwoordelijkheid van den stap, dien men ging zetten. Eene groote minderheid heeft die ver antwoordelijkheid niet willen aanvaarden. Doch zij, die haar wél op zich heb ben genomen, hebben de draagwijdie ervan ten volle kunnen voorzien. De gevolgen zijn geheel en al voor hunne rekening. Het Dagelijksch Bestuur heeft de geruste overtuiging, door zijn wel willende houding tot het einde toe, iedere verantwoordelijkheid voor die ge volgen absoluut te kunnen en te mogen afwijzen. Het Dagelijksch Bestuur meent goed te doen, de kern der zaak, ontdaan van alle bijkomstigheden, nog eens uitdruk kelijk naar voren te brengen. Moet het katholieke kiezersvolk van Nederland en in het bijzonder de ka tholiek georganiseerde kiezers, moeten W A A L W IJ K. 21644 Speciaal Aanbieding 119.50 en 124.- Het Dagelijksch Bestuur van den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskies- kringorganisaties in Nederland heeft onderstaand rondschrijven gericht aan de besturen der R.K. Rijkskieskring, organisaties in Nederland en verzoekt ons daarvan opname Dames en Heereri, Zooals U reeds uit de dagbladen is bekend geworden, hebben op eene ver gadering te Utrecht, gehouden op 7 April 1.1., eenige personen besloten zich van de R.K. Staatspartij af te scheiden, en zijn zij tot de vorming eener eigen partij overgegaan. Het Dagelijksch Bestuur van den Alge- meenen Bond is, met instemming en algemeene goedkeuring van de Bonds bestuursvergadering d.d. 10 Maart, de actie, naar aanleiding van de publicatie van het artikel van notaris van Cranen burgh begonnen, zoo welwillend moge lijk tegemoet getreden. Waardeerende het goede, in deze beweging ongetwijfeld gelegen, heeft het Dagelijksch Bestuur getracht, door overleg en bespreking, dit goede tot vruchtbare en heilzame ontwikkeling te doen komen. Voorop t*»UfWHkan men ujn canyè a/et Dr* LJjri even \,vaarc/evo/qecfor-rtde 7* FaBJvdBERG „Als iets voor niets meer bruikbaar geldt, Wordt het op non-actief gesteld". Agenten Firma Gebs. SCHOEP, Baardwijk, zij zich laten ontmoedigen door het af keurenswaardige, dat op 7 April II. is geschied? Allerminst! Wij zijn en blijven de ééne, katho lieke Staatspartij, omvattende het gehéélt Roomsche volk, van hoog tot laag, rijk en arm, iederen standde partij, binnen welke, met uitsluiting van alle eenzijdige politiek, de belangen van allen behar tigd worden. Het karakter onzer volkspartij wordt niet in het minst door afscheiding van eenige personen aangetast. Integendeeldat karakter van katho- lieke eenheid en algemeenheid, van katholieke solidariteit springt daardoor des te meer naar voren. Dat kenmerk onzer partij wordt er ons dés te dier baarder door! Aan allen vragen wij thans, dringen der dan ooitsluit U hecht aaneen Wij zullen onze eenheid, gebouwd op onze katholieke beginselen, dat groote goed, verworven na vele jaren van harden strijd en bittere ervaring ons niet laten ontnemen door eenige malcontenten over stoffelijke zaken Zeker zal door de dissidenten onder ons getracht worden de ontevredenheid in stoffelijke zaken aan te wakkeren zal de heerschende malaise tegen onze eenheid worden uitgespeeld met voorbij, zien van de groote moeilijkheden, aan de regeeringstaak onder de huidige om standigheden verbondenzal met woor den worden aangevuld het gebrek aan Roomschen geest, dat uit de daden spreekt. Practlsch zal de eene groep tegen de andere worden opgezet, prac- tisch zal klassenstrijd worden gevoerd. Dit worde duidelijk in het licht gesteld, zonder liefdeloosheid en noodelooze scherpte In onze uitlatingen, maar in alle oprechtheid, die door de omstan digheden wordt geboden. Het Dagelijksch Bestuur vraagt thans krachtige en werkdadige medewerking van allen, uit alle kringen onzer katho lieke bevolking Ja, vooral uit de hoogere kringen vragen wij oprechte en hartelijke samenwerking met de andere katholieke volksgroepen, opdat zóó, door sterke eendracht, de heerschende crisis het spoedigst zal doorstaan zijn. Nu kan eenieder progagandist zijn voor de een heid onzer katholieke partij, door in eigen omgeving en in eigen kring die eenheid te verdedigen, duidelijk en on omwonden, frank en vrij, de principi- eele politiek te stellen boven groeps- en belangen-politiek. In het bijzonder doen wij een beroep op U, leden der Rijkskieskringbesturen. die thans nog meer dan vroeger eene zoo verantwoordelijke taak te vervullen hebt. Geeft krachtige leiding in Uwe respectieve kieskringen, geeft voorlich ting aan de besturen der locale kiesver- eenigingen omtrent hetgeen geschied is en wat daartegenover onzerzijds ge schieden moet, bevordert de propa ganda, aan de hand mede van het ka tholieke staatsprogram, zooveel in uw vermogen is, weest actief, beseffend welke groote belangen er op het spel staan. Tenslotte doen wij, langs dezen weg, ook een beroep op de R.K. Pers. Er kennende den groeten invloed van haar uitgaande op ons Roomsche volk, we tende, dat zij onze ideëele beginselen stelt hoog boven materieele bezwaren, zijn wij ervan overtuigd, dat zij in de komende maanden met al de haar ten dienste staande middelen de eenheid in ons katholieke kamp zal bewaren en verdedigen. Zonder de afscheidingsbeweging te onderschatten of daarvoor beangst te zijn, moet erkend worden, dat voor de R.K. Staatspartij een gevaarvolle en moelijke tijd aanbreekt. Wanneer alle weiwillenden onder ons Roomsche volk hun plicht weten te doen, mogen wij vertrouwen, dat God ons werk zal ze genen en de moeilijkheden met glans zullen worden overwonnen. Hoogachtend, Het Dagelijksch Bestuur van den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland, A. VAN WIJNBERGEN, Voorzitter. J. HEERKENS THIJSSEN, Penningmeester. FRANS TEULINGS, Secretaris. Door de heeren A. Staalman, Rink, Visser van IJzendoorn, de Muralt, de Groot en Ter Hall is ingediend een voorstel van wet tot wijziging der ta bakswet. Het doel der wijziging is, de uitvoering der wet uit te stellen tot 1 September 1923. -- Naar de Tel. verneemt is door den Rijksopsporingsdienst van Delfstof fen bij haar onderzoek te Bocholt we derom een steenkolenlaag aangeboord van niet minder dan 4.70 meter dikte Hierin bevond zich slechts 14 c.M. lei steen. Onder deze laag werd 97 c.M. leisteen gevonden, waarna weder een steenkolenlaag van 3.18 M. aangetroffen werd. Een totale dikte dus in steenkool van 7.84. Het Bossche Eucharistisch Congres. „Eucharistia" deelt nader mee, dat het houden van dit Diocesaan Eucharis tisch Congres in het Bisdom en de Stad Den Bosch in de maand September zal plaats hebben. Wij kunnen eraan toe voegen, dat de eerste stappen reeds zijn gezet tot samenstelling van het uit voerend Comité. Gelijk uit hetzelfde nummer van „Eucharistia" blijken kan, is. in verband met een a.s. Eucharistisch Congres, aan 't Bestuur van het Eucha- ristisch Secretariaat (Brakkenstein Nij megen Pastoor Van Mulukom, Voor zitter. Pater-rector Kaarsgaren. Secretaris) opgedragen den Voorzitter van 't Congres aan te wijzen en de plaats, waar het gehouden wordt. In overleg met dezen Voorzitter worden een geestelijke en een leek als medebestuurders aangezocht, waarvan een het Secretariaat waarneemt. Vergelijk t.a.p. Algemeen Reglement paragraaf 3. Aldus is geschied. Voorzitter is Mgr. C. C. Prinsen. Medebestuurders zijn de heer Leo v. d. Steen en Kapelaan De Kroonde laatste Secretaris. Aan de hand van genoemde paragraaf 3 van het „Algemeen Reglement voor het houden van een Diocesaan Eucharistisch Congres in het Bisdom Den Bosch", worden thans een 5-tal personen aan gezocht, die met de drie genoemde het „Dagelijksch Bestuur" vormen. De Echo van het Zeiden. PLANTA VOCWAAH HEERUUK «oma* PIlIHWIWIWIUffllBfi INGEZONDEN MEDEDGELiNGEN. 't kemAr Jeven f

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5