DE ECHO TIN HET ZUIDEN, Heeren Regenjassen Binnenland. 3 Cilia lata f148. JONGENSPAKJES f 8.75. COR5ETTEM DERDE BLAD. Buitenland Firma 6. VERKADE prima solide f 16.50- 119.50 Firma G. VERKADE Firma G. VERKADE Firma G. VERKADE Provincaal Nieuws No. 31. Zaterdag 15 April'22. 45e Jrg. Het memorandum aan Rusland." In de telegrammen van gisteren maak ten wij melding van het memorandum, dat Lloyd George aan Tsjitsjerin met een hartelijk „alsjeblieft", pak aan" overhandigde. Tsjitsjerin verschoot van kleur en vroeg een paar dagen vrij om het te kunnen doorlezen. Zoo geschiedde. Maar of hij er nu al door is, blijft een vraag, want het is een lijvig en onaangenaam brok lectuur. Het rept van haast niets anders dan verplichtingen voor Rusland, terwijl er van Russische rechten niet gesproken werd. Rusland zal moeten beginnen met alle schulden te erkennen, onverschillig of die van staten, plaatselijke overheden, spoor wegen of openbare instellingen zijn. Alle schade, waarvan de Entente be wijzen bij elkaar kan sleepen, moet worden vergoed. Neutrale voorzitters zullen aan het hoofd komen van uit Russen en buitenlanders te vormen com missies, waarin alle verdere verwikke lingen ontward zullen worden. Alle er kende vorderingen zullen worden ge bracht in een bon-systeem en de Rus sische staatsinkomsten zullen door be voegden worden gecontroleerd. Zoodra de Russische regeering haar begrootin gen ingericht heeft op de schulden, die zij voldoen wil, zal het toezicht der Entente eindigen. Oude Russische schuld bekentenissen in buitenlandsche munt waarden, worden opnieuw van kracht. Onbetaalde renten en amortisalies wor den gefundeerd. Dat alles geldt ook voor provinciale-, spoorweg- en andere obligaties. De Russische regeering moet voor alles instaan, onverschillig of de vroe gere Russische regeeringen de vreem delingen gewaarborgd hadden of niet. Benadeelde vreemdelingen kunnen hun bezittingen terugeischen. Russische ondernemingen in buiten- Iandsch bezit zullen desgewenscht als buitenlandsche ondernemingen worden behandeld. Alle toegewezen vorderingen worden verrekend in nieuwe obligaties. Rentevoet en jaarlijksche aflossing wor den vastgesteld door de schuldencom missie en Ruslaid moet met zijn geheele bezit borg blijven. Een volkomen nieuwe rechtspraak zal moeten gelden voor de vreemdelingen, die in Rusland zouden komen te wonen. Buitenlandsche vonnissen zullen in Rusland uitvoerbaar moeten kunnen zijn; daarmee zou voorkomen worden, dat het een vluchtoord werd voor allerlei politieke en andere misdadigers, die de wijk zouden nemen naar het „veilige Rusland". Rusland zal bij buitenlanders geen huiszoeking mogen doen en ze ook niet mogen aanhoudenslechts betrokken consuls kunnen daartoe aan de Rus sische regeering toestemming verleenen. Altijd zal de Russische regeering zich moeten verstaan met de consuls der buitenlanders als er strafrechterlijke vonnissen uit te spreken zijn. Voor po litieke misdaden mag de Russische re geering hoogstens uitwijzing vellen. Buitenlanders zijn slechts aan Russische sociale wetlen gebonden, in zooverre die wetten ook gevolgd worden in het buitenland. Met deze eischen Rebben de Euro- peesche rijken Rusland overvallen Tsjitsjerin en de zijnen waren metont zetting geslagen. Er zal geen sprake van zijn, dat zij ooit dergelijke krasse voorwaarden zónder voorbehoud aan vaarden. En het zal ons niet verwon deren, als hij er een oorzaak in vindt, om de conferentie van Genua te ver laten. Daarmee is het buitenland weer evenver met Rusland als vóór de lente dagen van Genua, waar de vlaggen der toenadering heeten te waaien van alle daken. Het memorandum is vergezeld van een rapport van deskundigen, die voo elk onderdeel uitgewerkt hebben hoe e in te voorzien zou zijn, en waarop he is gegrond. Aan de stabiliseering van de geldkoersen hebben de deskundigen veel aandacht besteed. Het goud is als algemeene grondslag genomenin d vraag er naar moet samenhang gebrach worden centralisatie zal groote schom melingen onmogelijk maken in de koop kracht der afzonderlijke landen, da deze zich dus van goudreserves kunnen' voorzien, en daarmee anderen kunnen dooddwingen, wordt daardoor tot een kleine mogelijkheid teruggebracht. In verband daarmede hebben de des kundigen een internationaal clearing, stelsel uitgewerkt. Tegen deze financieele bepalingen zal Tsjitsjerin zich niet zoo verzetten als tegen de consulaire, die een beleedigend karakter dragen. Facta, de algemeene voorzitter, heeft stappen gedaan om Tsjistjerin er van terug te houden, met een dollen kop naar Rusland weer te keeren; als Tsjitsjerin een beetje zich WAALWIJK. 2155 oefent in de techniek van confereeren a la Lloyd George, dan zal hij binnen kort een in matige vormen gewijzigd en ingekrompen memorandum met genoe gen onderteekenen. Nederland is niet vergeten, nu het aankomt op financieele en economische moeilijkheden: het is benoemd in de beide sub-commissies. Het aantal andere commissies wordt onoverzichtelijk; telkens komen er nog nieuwe deputaties opdagen, die trachten een of ander klein-algemeen, maar groot- locaal belangetje besproken te krijgen. De officieele gedelegeerden worden bij al hun drukke werk nog bestormd door dergelijke petitieopisten. In den boezem der Russische delegatie zijn twee stroomingenéén ten gunste van onderhandelen over de voorstellen der entente-experten, de andere voor verwerping daarvan. Heden komt het Russische vraagstuk in behandeling. De Duitsche rijkskanselier Wirth is bij den aartsbisschop van Genua op bezoek geweest. Italië *zal een millioenenleening aan Oostenrijk toestaan. In de gisteravond gehouden ver gadering der R. K. Kiesvereeniging te Utrecht heeft de heer Swane, de tijdelijke voorzitter van de Nieuwe Katholieke Partij, o.m. meegedeeld, dat deze, als er kans is op herstel der eenheid, vol komen bereid is de uitgestoken hand aan te nemen. Waalwijk, 15 April 1922 Deze week slaagde te Tilburg Mej. Grada van Bavel voor het examen stenografie. De heer Alphons Kemperman is benoemd tot hoofd der school te Heu- kelum. Wij herinneren er aan dat 2en Paaschdag candidaten kunnen worden gesteld voor het definitief bestuur der R.K. Kiesvereeniging. Maandagavond wordt, zooals we reeds aankondigden, in Musis een con cert gegeven door de Liedertafel, met na afiooD bal WAALWIJK. 21648 Speciaal Aanbieding Ons bericht omtrent den verkoop van het >Emma-bloempje> op Tweeden Paaschdag was niet geheel juist. De verkoop n.l. gaat uit van het Wit—Gele en het Algemeen Groene Ktuls, die de tuberculose-bestrijding gezamenlijk ter hand nemen in onze gemeente. De Flora-Bioscoop zorgt Paaich- Zondag wederom voor een schitterend programma. Naast de mooie Pathé-kleken en het komische Kareltje, vormt een zeer boelend Carnaval-Drama het Hoofd nummer. Zooals steeds zal bet bezoek aan dit mooie programma wei weer zeer druk zijn. Bij de dezer dagen gehouden aanbesteding van het vervoer der steen kolen der R. K. Steenkolen-Coöperatie .Broederhulp" alhier is dit werk ge gund aan de laagste inschrijvers de heeren J. Schilders en W. van Helvoirt alhier. Men meldt ons het volgende: Binnenkort zullen de ingezetenen, die hiervoor in aanmerking komen, een beschrijvingsbiljet voor Weggeld ont vangen, waarop moeten worden aan gegeven de rijwielen, paarden, auto's enz., die men op de provinciale wegen van N -Brabant in het nieuwe dienstjaar, loopende van 1 Mei 1922 tot 1 Mei 1923, denkt te gebruiken. Deze biljetten worden niet afgehaald, maar behooren, na ingevuld en door den belastingschuldige zeiven onder teekend te zijn, weder te worden inge leverd ten kantore van den ontvanger der dir. bel. enz., alhier, waarna men een rijkaart voor het genoemde belas tingjaar ontvangt. Daar het raadzaam is, deze kaarten op 1 Mei a.s. in bezit te hebben, wordt aangeraden, zich in de week van 24— 29 April van 9—1 uur daarvoor ten kantore aan te melden, voorzien van het ingevulde en geteekende biljet, zoo mogelijk de rijkaart van het vorige jaar, en, desverlangd, van het bedrag der belasting, welke o.a. voor een rijwiel f2.50 bedraagt. Heeft bij de aangifte betaling plaats, waarvoor men op de rijkaart quitantie ontvangt, dan blijft toezending van een aanslagbiljet en eventueel van waar schuwing en aanmaning en verdere verdrietelijkheden des levens althans voor Weggeld in het nieuwe belas tingjaar achterwege. Heeft men geene gelegenheid zélf het biljet terug te brengen, dan zorge men in elk geval dat het onderteekend is en dat de brenger nauwkeurig op de hoogte is van merk en nummer van het rijwiel dit toch is het meest voorkomende geval dat men denkt aan te geven. Zittingen voor hetzelfde doel zullen worden gehouden in het gemeentehuis te Nieuwkuik op 20 April en in dat te Drunen op 21 April a.s., beide dagen van 9—1 uur. Natuurlijk worden bij die gelegenheden gaarne de gewenschte in lichtingen verstrekt, en zijn, zoo noodig, nieuwe beschrijvingsbiljetten verkrijg baar. Na zes weken van rust zal, naar achterstaande advertentie vermeldt, de Witte Bioscoop wederom heropend worden. De Directie heeft voor deze herope ning, behalve een Ie klas pro gramma, ook voor extra muziek gezorgd, door den bekenden violist Leo Breugel- mans en den talentvollen pianist Arle Smeehuijzen te engageeren. Zeer zeker zal de Witte Bioscoop wederom op een druk bezoek kunnen bogen. Het is zeer te bejammeren dat van regeeringszijde niet spoediger wordt beslist betreffende de plannen door de gemeente ingediend voor den bouw van arbeiders- en middenstandswoningen. Het tekort, de behoefte neemt met den dag toe. Als een typisch staaltje van den nood, vernemen we dat menschen die willen gaan trouwen en hier steeds gewoond hebben en ook hier op een fabriek werkzaam zijn, in Heusden een woning hebben gehuurd en dus dage- ijks op en neer moeten, dat menschen ie voor een aantal weken zijn afgebrand n nu de resten van 'l huis moeten ntruimen omdat dit huis weer moet oet opgebopwd, absoluut geen onder omen kunnen vinden Voorts vernemen we dat aan tal van menschen hun woning is opgezegd en de bouwcommissie krijgt steeds meer aanvragen. Dinsdag 1,1. bezochten de leerlin gen der twee hoogste klassen der R.K. Middelbare Handelsschool alhier, onder leiding van hun leeraar scheikunde en warenkennis, de gemeentegasfabriek alhier. Zij werden aldaar rondgeleid door den directeur der fabriek, die hen op zeer aangename en duidelijke wijze het gasfabricage-proces in zijn geheel uit legde, alsook de daarvoor benoodigde machines, ovens, hulpwerktuigen, als ook de tegenwoordig zeer moderne in richting der fabriek bevattelijk demon streerde. Voor de jongelui was het een zeer nuttig en leerzaam bezoek. Wij vragen gaarne de aandacht voor achterstaande advertentie betreffen de het op te richten symfonie-orkest in onze gemeente. Men heeft reeds een flink aantal leden op het oog, zoodat een spoedige oprichting te wachten is. Speciaal worden nog gezocht meer vi olen, bas en alt. Wij roepen bij even- tueele uitnoodiging tot toetreding zoo- veel mogelijk medewerking in. W A A L W IJ K. In de 1.1. Dinsdag te Tilburg ge houden Hoofdbestuursvergadering van den Ned. R. K. Bond van Schoenfabri kanten werden benoemd tot leden der commissie van onderzoek naar 't pro ductievermogen der leerfabrieken de heeren v. Beurden. Hoogenbosch en Denteneer. Door de heeren Donker en Hessels werd het doel der Schoenententoon stelling in Augustus a.s. te 's Hage uit eengezet met den opzet, inrichting, enz. Alle belangstelling en medewerking werd toegezegd. Ook kwam ter sprake de Schoen- en lederbeurs te Amsterdam. Men achtte deze wenschelijk en ver kieselijk boven de jaarbeurs te Utrecht. Besproken werd het collectief con tract dat spoedig geteekend zal worden. De commissie der arbeids-prestatie onder voorzitterschap van den heer Spapens zal voor 't eerst op Maandag 24 April a.s. bijeenkomen, om maatre gelen te beramen voor spoedige invoe ring. Ook zullen met de regeering zoodra mogelijk besprekingen worden gevoerd, om met de arbeidersorganisa ties te verkrijgen de overwerkvergun- ningen volgens 't contract. Natuurlijk is dit alleen de bedoeling voor leden van den Bond. Tenslotte kwam nog ter tafel het centraliseeren van buitenland sche zendingen. Door het voorloopig comité tot het oprichten van een speciale Schoen en Lederbeurs hier te lande wordt een circulaire verspreid van den volgenden inhoud Gedurende eenige weken reeds wor den besprekingen gevoerd tusschen verschillende belanghebbenden (gedeel telijk vertegenwoordigd door de bestaan de organisaties) in de Schoen-, Leder en Fourniturenbranche over de vraag of het wenschelijk en voor de ontwik keling der zaken noodig kan worden geacht te organiseeren een speciale Schoen- en Lederbeurs, éénmaal per jaar, in den geest van de Shoe- and Leather Fair te Londen. Tegen den thans bestaanden toestand werden verschillende bezwaren inge bracht en was het algemeen gevoelen, dat een onderzoek of een dergelijke in stelling levensvatbaarheid zou hebben, zeer gewenscht was, ook teneinde verbrokkeling van krachten te vermijden. Bij de gehouden bespreking werd nadrukkelijk naar voren gebracht, dat een zakelijke samenkomst éénmaal per jaar, op een tijdstip voor onze branche het meest geschikt en alleen en uitslui tend toegankelijk voor personen bij de Schoen- en Lederbranche geinterresseerd principeel als wenschelijk moet worden geacht, indien een dergelijke samenkomst ten minste niet langer zou duren dan 4, hoogstens 5 dagen. Deelnemers zouden zich dienen te verplichten dan aan geen andere beurzen deel te nemen, tentoon stellingen uitgesloten. Het zou dan tevens in de bedoeling liggen te trachten medewerking te ver krijgen, opdat gedurende dien tijd door de. verschillende Bonden en Vakorgani saties, welke voor de branche bestaan, algemeene vergaderingen of congressen worden uitgeschreven, teneinde ook daardoor een zoo groot mogelijk bezoek te bevorderen. Alvorens echter een in alle onderdeelen uitgewerkt plan samen te stellen en aan belanghebbenden voor te leggen, ver meenden ondergeteekenden, dat het beter was zich eerst op de hoogte te stellen van de gevoelens, welke in het algemeen in de branche voor het hier in korte trekken aangegeven plan be staan, waarom wij U dan ook beleefd verzoeken het hierbij aangehechte for mulier ingevuld te willen inzenden uiter lijk voor 15 April a.s. Na ontvangst van die antwoorden zullen ondergeteekenden dan beoordeelen of er aanleiding bestaat verder op deze zaak in te gaan, eventueel door het uitschrijven van een vergadering van belanghebbenden, opdat deze zich zelf kunnen uitspreken over de leiding en verschillende details. Vertrouwende U door spoedige in zending van uw antwoord van uwe be langstelling zult willen blijk geven, teekenen hoogachtend, L. Gompen, AmsterdamJ. L. van Gijn, Lochem S. Kogel, AmsterdamJoh. R. Levy, Amsterdam H. Mannaerts, TilburgTh. Roes, DelftL. Stibbe, AmsterdamB. Timmermans, WaalwijkH. Verheijen, DongenJ. Verwoerdt Amsterdam. P.S. Voorloopig fllle correspondentie te richten aan den heer A. Kogel, Spui straat 210, Amsterdam, die zich bereid heeft verklaard voor dit voorloopig werk belangloos zijn medewerking te verlee nen, Daaraan is gehecht een vragenlijst, uit welker beantwoording echter gelijk u/tdrukkelijk is vermeld nog geenerlei verplichting voortspruit. I. Acht u het houden van een speciale schoen- en lederbeurs gewenscht? II. Zoo ja, welke maand vermeent u, dat daarvoor het meest geschikt is III. Zoudt u in principe bereid zijn op nader overeen te komen voorwaarden een stand te nemen? Thans is bij de firma J. C. van Eijkelenburg, voorheen fa. Wed. Tie- len, boekhandel voor de Langstraat, verkrijgbaar gesteldDe Snijderij in de Machinale Schoenfabriek door Alois Stülz, hoofdleeraar aan de Rijksvakschool voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk. (Uitgever C. Misset Doetin- chem.) In dit 250 bladzijde dikke boek worden niet minder dan 50 voor name factoren van de snijderij beschre ven en met voorbeelden en tal van staten toegelicht. Dit boek moet ieder fabrikant, werk meester en snijder lezen en toepassen. Naar wij vernemen zijn thans bij de Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen te Waalwijk eenige werken van de hand van den heer Stiitz in bewerking. Maandag 2den Paaschdag speelt Quick I een vriendschappelijke wedstrijd tegen Olympia uit Dongen. Deze ver- eeniging speelt in de overgangsklasse R.K.N.V.B. en neemt in deze afdeeling de derde plaats in. Het is voor Quick dus een sterke tegenstander, doch reeds dikwijls heeft Quick getoond juist tegen de zwaarste vereenigingen haar beste spel te vertoonen. Ook zal de opstelling van Quick een algeheele wij ziging ondergaan, opdat het slechte spel hetwelk Quick in de twee laatste wed strijden heeft vertoond, niet meer voor zal komen. Aanvang half drie, terrein Quick. Quick II speelt om 12 uur een comp.-wedstrijd tegen T O.P. uit Loon- op-Zand. 2den Paaschdag speelt R.W.B. haar laatste comp. wedstrijd tegen W. S. C. Waalwijk. De thuiswedstrijden zijn tot heden alle door R.W.B. verloren, ter wijl op de uitwedstrijden heel wat meer gepresteerd is Laten we hopen dat de laatste wedstrijd voor R.W.B. met suc ces zal eindigen en dit kan als er ge speeld wordt als tegen Quick verleden week. Als beide vereenigingen er toe medewerken en wat minder forsch spelen, kunnen we nog wel een mooien wedstrijd bijwonen. We vertrouwen dat de spelers onderling, zoowel als het publiek, elke onaangenaamheid achter wege zullen laten de belangstelling voor de voetbalsport zal hierdoor zeer zeker bevorderd worden. De leiding is bij scheidsrechter Mat- hijssen in goede handen. Aanvang half drie, terrein R.W.B. WA ALWIJ K. 21642 Speciaal Aanbieding f 1-75, "Z 40, 2.90, 3.90 Voor de groote Bekerwedstrijden, welke door W.S.C. op 30 April, 7 en 14 Mei op haar terrein gehouden zullen worden, hebben de volgende 8 vereeni gingen definitief ingeschreven 1 Boxtel I, 2 N.O.A.D. II Tilburg, 3 Geel—Zwart (overgangs klasse R.K. Fed.) 's Bosch, 4 Olympia I Dongen, 5 Quick Waalwijk, 6 Tilburg I, 7 Willem II 2, 8 WilhelminaH 's Bosch. A.s. Zondag vindt de loting plaats, op welk resultaat wij in onze volgend nummer zullen terugkomen. Onze R. K. V. V. Juliana heeft voor Maandag a.s. 2en Paaschdag Vitesse Vucht uitgenoodigd. Komt deze ver- eeniging dan zullen vele voetbil-sup- porters van een prachtigen wedstrijd kunnen geiieten. De jaarlijksche seriewedstrijden uit geschreven door luliana worden ge houden op 30 April a.s. Een viertal vereenigingen van gelijke sterkte zullen worden uitgenoodigd. Prachtige prijzen zijn beschikbaar gesteld. Do wleler-wedstrijden, welke op den 2ea Paaschdag te Tilburg gehouden worden, vormen een reuzenprogram. Vooreerst een handlcap-wedstr^d voor nieuwelingen, waarin deze geplaatst worden naar gelang zij vroeger hebben gepresteerd. Dan een koppel-wedstr^d bestaande uit 8 koppels amateurs, waar onder verschillende die reeds naam ge maakt hebben in de rennerswereld. De wedstrijden met motorgangmaking zijn Internationaal. Daarin zullen de Hollander Schlebaum, de Dultscher Rosellen, de Belg Lejour en de Zwitser Humann elkaar bekampen. Het zal een wedstrijd zijn om sport liefhebbers van alle zijden naar de Twem te trekken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9