Toegewijd aan Handel, en Gemeentebelangen. De Portierster van Alfortville, Gemeenteraad FEUILLETON „NOORD-BRABAND" NUMMER 32. WOENSDAG 19 APRIL 1922. 45e JAARGANG. Uitgave: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 15 April des namiddags ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb heer Moons. Ongeveer 6 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden. Bij de vaststelling der notulen van de vorige vergadering zegt de heer Broeders eene opmerking, geen aanmerking te hebben, naar aanleiding van punt 4 Vaststelling van het te verleenen voor schot aan de bijzondere scholen. In de notulen leest hij dat het voorschot in 2 termijnen zal worden uitbetaald en wel 1 Juli en 31 December. Zijnsinziens kan hier moeilijk van een voorschot worden gesproken wijl de gemeente vanaf 1 Januari reeds moet gaan beta len. Vanaf 1 Januari tot 1 Juli kunnen de scholen dus niet altijd aan hun ver plichtingen om leveranciers te betalen, voldoen. De Voorzitter merkt op dat dit met de vaststelling van de notulen niets heeft te maken. Na onderling overleg is daartoe in eene vorige vergadering besloten en bovendien is het slechts eene verrekening wat zoowel voor de gemeente-administratie als voor de schoolbesturen gemakkelijker is wanneer deze tweemaal per jaar plaats heeft dan Het is meer eene verrekening met het schoolgeld. De geheele afrekening heeft slechts om de 3 jaar plaats en om het de schoolbesturen gemakkelijk te maken, heeft de wetgever gezegd, dattusschen tijd, een voorschot kon worden verleend. De heer van Dongen-Torman is de meening toegedaan geweest dat in de vorige vergadering slechts alleen het bedrag voor het Dorp is vastgesteld en niet voor het Veer. Bij de stukken heeft daaromtrent ook niets ter inzage gelegen. De Voorzitter moet den heer van Don gen-Torman opmerken, dat bij de be spreking over deze kwestie in de vorige vergadering is gezegd, dat van de ver schillende gemeentebesturen, waar naar de gemiddelde kosten was geïnformeerd, nog geen antwoord was binnen geko men. Besloten is toen na inkomst daar- 101). van het te verleenen bedrag door Burg. en Weth. te laten bepalen. De heer van Dongen-Torman zegt, dat zoo niet begrepen te hebben wijl hij er anders zeker over zou hebben ge sproken. Het bedrag thans door Burg. en Weth. voorgesteld is zijnsinziens zeer krap. Spreker vraagt of de gemeenten aan wien inlichtingen is gevraagd, on geveer van gelijke grootte zijn. De Voorzitter zegt dit straks te zullen mededêelen. 1. Ingekomen stukken. Eenige ingekomen stukken behelzende de goedkeuring van genomen raads besluit. Worden voor kennisgeving aange nomen. Schrijven van de firma Van Suijlekom waarbij deze er op wijst dat door haar met de gemeente een contract is aan gegaan over afname van een zeker aan tal K W. Door de heerschende malaise kan zij niet met volle capaciteiten werken en derhalve lang niet de gecontracteerde K W. afnemen zoodat thans haar een K.W. 93 cent kost Adressant vraagt om zoolang de malaise aanhoudt den gewonen prijs te mogen betalen en kan het contract niet worden verbroken, dat dan later pas weer in werking behoeft te worden gesteld. Wordt in handen gesteld van de des betreffende Commissie. Schrijven van den schoolopziener be treffende de verbouwing van de open bare school in het Dorp. Aanvankelijk heeft de schoolopziener tegen de verbouwing zooals die door den raad was vastgesteld, geen bezwaar gehad. Nu echter komt hij met een heele reeks van opmerkingen. Moeten deze allemaal worden uitgevoerd, dan zal de verbouwing, in plaats van f 9000 wel op f 19000 komen te staan. Burg. en Weth. stellen voor alsnog gedaan te krijgen dat de verbouwing kan plaats hebben als aanvankelijk door den raad is vastgesteld. Kan dat niet dan van de geheele verbouwing maar af te zien. De heer van Dongen-Torman kan zich met het voorstel van Burg. en Weth. volkomen vereenigen. Hij is de meening toegedaan dat na overleg met den school opziener wel met het oude plan kan worden volstaan. Daartoe wordt besloten. De Voorzitter deelt hierna mede, dat de gemeenten waarnaar het gemiddelde bedrag dat per leerling zal worden ge heven, zijnOudenbosch,^ Roosendaal en Heusden. 2. Aanbieding verslagen. a. van den toestand der gemeente. b. van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting is verricht. Worden voor de leden ter visie neder gelegd. 3. Voorstel van Burg. en Weth. om met intrekking van het raadsbesluit No. 207, het renteloos voorschot aan de Zuider-Stoomtramweg-Maatschappij te bepalen op f 2650. De Voorzitter zegt dat in een vorige vergadering is besloten f2500 te ver leenen, wat overeenkomstig het rapport van de Commissie was. De gemeente Breda echter, die volgens het rapport dier commissie f 11000 moest betalen, wenscht dit niet te doen en slechts f 9700.— te geven, zoodat de resteerende (pgT^WA A LW u K. ^TTTvyJ" DOOD ERVARING STERK. f 1300.— door de andere gemeentebe sturen moeten worden bijgedragen. Deze gemeente zal nu f 150.— meer, dus f2650.moeten verleenen. De heer Lankhuijzen zou willen zien dat men zich aan het eerste voorstel blijft vasthouden. Hij acht het in het geheel niet comme il faut dat andere ge meenten voor Breda moeten gaan betalen Door de commissie is alles naar draag kracht en naar gelang de waarde die de tram voor de gemeente heeft, hetbedrag bepaald. De heer de Wit zegt uit vertrouwbare bron te hebben vernomen dat de ge meente Dongen, die nu weer f600.— meer moet betalen, niet daartoe zal overgaan. De Voorzitter merkt nog op dat de gemeente Breda geen enkel motief aan geeft waarom ze geen f 11000 wil geven Ze heeft alleen gezegd we betalen maar f9700-. De heer van Dongen-Torman is het met de vorige sprekers eens dat het niet in den haak is. Als de zaak met die f150.— echter staat of valt, zou hij hoe ongaarne ook, toch dit bedrag meer willen geven. De Voorzitter wijst er verder nog op dat Breda als stad het meest van de tram profiteert. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten het eerst genomen besluit te handhaven. 4. Ontwerp-besluit inzake verhuring van gras- en houtgewas van diverse perceelen. De Voorzitter merkt op dat het altijd de gewoonte is geweest om de bermen langs de wegen publiek te verpachten. Thans zijn er echter al aanvragen ge komen om voor 6 jaar stukken te mogen huren voor een flinken prijs, een prijs, die waarschijnlijk bij publieke verpach ting niet zal worden verkregen. Zoo wil men voor den berm van den Nieuwen weg f6 geven, voor de berm van het Kerk- huisje tot het raadhuis f 20, voor dat om de oude Centrale f 4 en langs het Blok f8. Wordt besloten alle perceelen voor den tijd van 6 jaar voor deze prijzen te verhuren. 5. Ontwerp-verordeningen en instruc ties ter uitvoering van de Vleeschkeu- ringswet, Staatsblad 1919 no. 524. Wordt besloten in geheime vergade ring te behandelen. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot inwilliging van het verzoek van Mevr. Wed. A. W.J. van Iersel, om vergunning tot het dempen van een gedeelte sloot aan de Achterstraat. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 7. Voorstel van Burg. en Weth tot verkoop van den ondergrond van het brandspuithuis -op ,het Veer aan G. A. Simonis en J. J. 'Simonis. De Voorzitter deelt mede dat dit huisje bij den laatsten storm zeer veel heeft geleden en dat het zeer veel zal kosten ^als dit moet worden opgebouwd. Wordt het afgebroken, dan heeft men de beschikking over een klein hoekje grond, waarvoor f 750 is geboden. De opstand blijft dan nog aan de gemeente. De heer Lankhuijzen kan zich met het voorstel van Burg. en Weth. vol komen vereenigen, want de prijs f 25.000 per H A. is buitengewoon. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van de gemeente-begrooting dienst 1921 en 1922. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. De Voorzitter wijst bij de rondvraag |r op dat de havenkwestie nog niet in orde is. Leijtens, de aannemer, heeft hij dezer dagen gezegd dat er geen kwestie van is dat de f 2500 worden uitbetaald, zoolang de„zaak niet volkomen in orde is afgeleverd. Zelfs heeft hij gezegd dat, wordt het werk niet spoedig afgeleverd, hij bij deurwaarders exploit daartoe zal worden gesommeerd en anders het werk door de gemeente voor zijn rekening zal worden uitgevoerd. Leijtens zegt het incident te betreuren en wijst er op dat dit is gekomen ten gevolge van handelingen van zijne mede aannemers. Hij voor zich is wel genegen om de zaak tot eene goede oplossing te brengen en wil daartoe gaarne over gaan, indien de gemeente het arbeids loon wil uitbetalen, wat ze kan doen van de som. die hij nog tegoed heeft. De Voorzitter meent dat daartegen geen bezwaar kan bestaan. De heer Dorreboom informeert wat aan het werk mankeert, waarop de Voor- De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Langstraalsehe Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.2G. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. in vier termijnen. Van de zijde der school besturen is dan ook geen enkel bezwaar daartegen gemaakt. van ,J)e Echo van bet Zakten", „Gy ztJt gisteren ook hier geweest?" „Ja". „Madame heeft u hooren bellen en mij gewekt't Moet dan wel slecht gaan met de dochter van madame?" „Zij beeft nog slechts enkele uren te leven. Madam Lebel was opgestaan en met den blaker in de hand naar beneden gekomen. „Hier is een brief voor u, madame," riep Jeanne haar levendig toe, „een zeer drin gend schrijven van uw schoonzoon, mijn heer Lebret." Madame Lebret nam met een uiterlijk vol waardigheid den brief aan, verscheurde de enveloppe en las, zonder eenig teeken van ontroering te laten blijken. „Goed," sprak zij dan koel. „Mijn schoon zoon heeft het hoofd nedergelegd. Daarop wachtte ik!... Justine, breng mij mijn klee- ren, mijn gevoerden mantel en maak y ook gereed. Wij zullen met den laatsten trein naar Parijs vertrekken. Ik zal mijne dochter niet laten sterven, zonder haar alvorens te hebben opgezocht." Dan voegde zij er bij, zich tot de brood draagster wendend: „Wacht mij hier. Het zal niet lang duren. En de oude dame ging zich gereedmaken. Op de villa van den maire had Lucia spoe diger gedaan dan zij had durven hopen. Mevrouw trappelde van ongeduld. „Het is klaar, mevrouw,zeide het jon ge meisje „en het is nog vijf minuten voor elf uur." „Kom. spoed u wat met het aankleeden!" Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per reuel. By contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Lucia liet zich dit geen tweemaal zeggen. De tyd snelde vooruit en voor niets ter wereld zou zy den trein van twaalf uur hebben willen missen. Het was echter geen eenvoudige zaak om deze mevrouw te kleeden. Hier moest nog een plooitje gelegd, daar een ander wegge nomen en ginds weer een bloem verplaatst worden, zoodat er geen einde aan het werk scheen te komen. Eindelijk na vijfentwintig minuten ver klaarde zij zich tevreden en betuigde Lucia hare erkentelijkheid met de volgende woor den: „Ik dacht dat gij nooit zoudt zijn gereed gekomenEindelijk is er dan toch een einde. Gij kunt gaan, Juffrouw, ik houd u niet langer tegen... Goeden avond „Goeden avond mevrouw!" Lucia vertrok. Zij had nog veertig minuten tijd om het station te bereiken, veel meer dan zij noo- dig had. Nochtans spoedde zy zich met versnelden stap vooruit. Het meisje was niet gerust. Zy volgde het pad langs de heg aan de over zijde van de spoorbaan en wierp vaak een angstigen blik in de verte voor zich uit. Ovidius hoorde haar aankomen. Spoedig haalde hij het mes, dat wij ken nen uit den zak, trok den stop van de punt en plaatste zich in positie, om in staat te zijn zich ijlings op het arme meisje te kun nen werpen, op dezelfde wijze als .de tijger zijn prooi bespringt. „Zij moet het toch zijndacht hij, vruch teloos trachtend met den blik de duisternis te doorboren. Lucia naderde meer en meer. Eindelijk herkende haar Ovidius. Thans ook weer had zij de kartonnen doos van mevrouw Augustine in de hand. Twee i drie seconden verliepen er. Het jonge meisje had haren bespieder be reikt. VIJF EN DERTTGSTE HOOFDSTUK. Ovidius sprong ensklaps toe, stond met opgeheven arm in 't midden van den weg, en alvorens Lucia het verschrikkelijke ge vaar bemerkt bad, dat haar bedreigde, stort te zy, door het wapen van den ellendeling MAATSCHAPPIJ VAN VERZEK6RTNG OP H£TLEVEN getroffen, een smartelijken kreet slakend, ten gronde. De moordenaar bukte, verhief dan nog maals den arm en bracht het arme kind een tweeden steek toe; doch het mee stiet dit maal op eenig hard voorwerp af en brak in twee stukken. „Dat is niets mompelde de bandiet zy zal er wel genoeg van hebben." En ziende dan, dat Lucia een horloge droeg met gouden ketting, eigende hy zich deze voorwerpen toe, zoowel als de porte- monnaie, die hy 't meisje uit den zak haal de. „Dit zaakje zal wel op rekening geschoven worden vun de dieven, die de streek tegen woordig min of meer onveilig maken," zoo dacht Ovidius, opstaande. Dan haastte hy zich vooruit, den weg op dien de brooddraagster korte oogenblikken te voren gevolgd had. Eensklaps vertraagde hy den stap en stond stil met alle aandacht het oor leenend. Er werd op zachten toon gesproken op cenigen afstand van hem. Drie personen volgden daar hun weg in de duisternis. Ovidius verliet haastig het gebaande pad, liep het bebouwde land op en haastte zich zoo snel vooruit als zyn beenen hem dragen konden terwijl hy het heft wegwierp van het gebroken mes, dat hy nog steeds in de hand hield. Het waren drie vrouwen, die hy gehoord had, Jeanne Fortier, madame Lebel en hare dienstmeid. „Ik verzeker u, madame," zeide Jeanne, „dat ik een angstkreet gehoord heb aan de zijde van het spoor, daar ginds, tegenover onsEen vreeselijke kreet, madame, den angstkreet van een stervende!" „Welicht hebt gy u vergist," antwoordde de oude dame, die nog al hardhoorig was. „O, neenIk heb het zeer goed gehoord I" „De stoomfluit van een machine mis schien." Op dat oogenblik nam Ovidius de vlucht over velden en akkers. „KykKykMadamehernam zy haas tig, den arm uitstrekkend. „Daar is iemand die ons gezien heeft, en thans de vlucht neemt!... Er is hier een misdaad gepleegd! Wat ik gehoord heb was wel een doods kreet!" En de brooddraagster liet) haastig vooruit Madame Lebel en hare meid volgden met gewonen stap. Zy kwam by het boschje populieren, de plaats waar het vreeselijke drama was af gespeeld, dat onze lezers hebben bygewoond. Eensklaps stond zy stil, terwijl een vree selijke rilling haar over de leden liep. Op den grond aan hare voeten zag zy een lichaam uitgetrekt liggen, zonder eenige be weging. Haastig bukte zy zich, en hare blikken ontmoetten de ledige doos, die Lucia uit de handen had laten vallen. Op dat oogenblik rilde haar lichaam koortsachtig van het hoofd tot de voeten. Een vreeselijke gedachte maakte zich van haar meester. Zy herinnerde zich dat Lucia daags te voren op dezen weg ontmoet en toen de ver zekering uit haren mond ontvangen te heb ben, dat zy <}es anderen daags met een bal- costuum naar Bois-Colombes moest gaan. Waanzinnig van angst en schrik en het hart bekneld knielde de brooddraagster ne der en lichtte het hoofd van de ongelukkige op, die daar voor haar op den grond lag uit gestrekt. Een doffe zucht, door een kreet van af grijzen gevolgd, ontsnapte aan hare lippen. zy had Lucia herkend. „Wat is er dan?" vroeg madame Lebel, die thans ook de plaats bereikt had. „Eene misdaadEene misdaadIk zeide het u welantwoordde Jeanne, ten prooi aan de grootste ontsteltenis... „zy is dood, vermoord door den ellendeling, die zooeven wegvluchtte!... Lucia!... Liefste Lucia!... Arm kind En de weduwe van Pierre Fortier bracht snikkend de handen der ongelukkige naai ster aan hare lippen en bedekte die met kussen en tranen. Madame Lebel en hare meid waggelden van schrik bevangen, op de beenen. „Kent gy dan de ongelukkige?" hernam de oude vrouw. Jeanne hoorde niet wat haar gevraagd werd. Zy richtte het onbeweeglijke lichaam op en drukte het liefderijk aan hare borst. Eensklaps voelde zjj een warm vocht op hare handen. „Het bloed vloeit!" sprak zy liare rood geverfde handen op het hart van het jonge meisje leggendHaar hart klopt!" ging zy met een vreugde kreet voort. „Zy leeft nog!... Myn God! Heer mijn God, wees ge zegend En de brooddraagster voegde er by, zich tot madame Lebel wendend: „Uwe dochter wacht u... Zorg dat gy den trein niet mist.... Ga spoedig door! Doch ik smeek er u om, waarschuw iemand aan het station van Bois-Colombes, opdat men my hulp zende om dit arme kind te redden. Ik zal haar niet verlaten." „Goed, ik zal er voor zorgen. Maar, nog eens, kent gy haar dan?" „Of ik haar ken?" riep Jeanne uit, wier tranen weder overvloedig vloeidenJa, zeker ken ik haar, en ik bemin het meisje, alsof het myn eigen kind was Kom, madame, kom spoedig," sprak daar op de meid van madame Lebel„wij zullen den tTein nog missen zoo wij ons niet hans- ten." En hare meesteres by de hand nemend, trok zy de oude vrouw voort. Zy bereikten het station, bygend van ver moeidheid en ontsteltenis, enkele minuten voor het vertrek van den treiu. Twee gendarmen hadden daar dienst. „Myne heeren," zeide hun Je oude vrouw, diep ademhalend. „Er is eene misdaad be gaan „Eene misdaad?" herhaalde de brigadier. „Waar?" „Op den weg langs de spoorlijn St. Ger main." „Eu wat is er gebeurd?" „Er is een jong meisje vermoordwy hebben eene vrouw by haar achtergelaten, die my vergezelde, eene vrouw die haar kent" „Is het meisje dood?" „zy is buiten kennis en verliest veel bloed." „wyst my de juiste plaats aan." „Naby het voetpad, dat door de akkers loopt, by een klein boschje populieren." „Genoeg. Dat weet ik... wy gaan er on middellijk heen." (Wordt vervolgd),

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1