Dames Nachtjaponnen f2 28 JURuENS Firma G. VERKADE Buitenland firma G. VERKADE Dames Hemden met feston f 1.3S. Firma G. VERKADE Heeren-Costuums Binnenland. ?rS\- Firma G. VERKADE Voor den 5choonmaak: Provincaal Nieuws ZUIVER WOL BLAUW CHEVIOT WAALWIJK. 21647 Sp^C'ftal Af»nbe>ing dat de schoeiïng niet er zeker 6 of 7 palen zitter antwoordt waterdicht is en stuk zijn. De heer Van Alphen meent dat de fout ook in de constructie kan zitten en het in dat geval dan niet opgaat om den aannemer er voor te laten opdraaien De Voorzitter wijst er op dat de onderhoudstermijn nog niet is afgeloopen en het onverantwoordelijk van hem zou zijn indien de aannemingssom toch maar zou worden uitbetaald. De heer Van Alphen blijft bij zijne meening dat de aannemer niet aan sprakelijk kan worden gesteld, als het waar is dat de fout in de constructie fit. Dan is de directie aansprakelijk en niet de aannemer. De Voorzitter wijst er op dat de aannemer nu zelfs toegeeft dat hij het werk goed moet opleveren en de raad dan nu ook alleen maar te beslissen heeft of de gemeente het arbeidsloon zal voorschieten, iets waarlegen naar zijne meening geen bezwaar kan bestaan. Het is obstructie voeren ueweest van de mede-aannemers van Leijtens en daardoor is de zaak zoo lang aanhangig geweest. De heer Van Alphen kan tot zijn spijt het met den Voorzitter nog niet eens worden, want uit het oog mag niet worden verloren dat de gemeente het zand heeft geleverd en nu kan het best zijn dat er te veel of te weinig zand is geweest. Ook kan het zijn dat daar direct teveel steenen zijn neergezet of te veel peeën zijn geworpen. Als de specie nog niet goed droog was, had zoo iets niet mogen plaats hebben. De aannemer daarvan de dupe te laten worden, kan j hij niet billijk vinden. De Voorzitter merkt op dat zoo iets niet had kunnen plaats hebben als het nu althans heeft plaats gehad, indien de aannemer het werk tijdig had op geleverd. Nu was men 6 weken na den vastgestelden datum nog niet gereed. De heer Rijnen heeft de opleverings termijn altijd te kort gevonden De Voorzitter merkt op dat deze kwestie nu met de zaak waarom het thans gaat, niets heeft uit te staan. Dat kan later, wanneer over de f 2500 moet worden beslist, worden besproken De heer van Alphen zet hierna uiteei wat aan het werk mankeert en hoe dat had kunnen worden voorkomen. De spreker was echter niet te verstaan. Met algemeene stemmen wordt be sloten dat Leijtens hel werk verder in orde maakt en de gemeente de arbeids- loonen uitbetaalt. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede dat hij de Wed. Schoenmakers bij zich heelt gehad die hem kwam verzoeken om uitbetaling van een obli gatie van f 125 die is uitgeloot maar welke ze is verloren. Spreker is er voor de Wed. Schoenmakers het bedrag uit te betalen met de conditie dat, komt binnen 5 jaar iemand met de obligatie opdagen, zij het bedrag moetterugbetalen. De heer van Dongen-Torman vraagt of ze niet op naam staan, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt Met algemeene stemmen wordt hierna besloten het bedrag op de conditie als door den Voorzitter aangegeven, uit te betalen. De heer van Alphen vraagt hoeveel de werkloozen, wanneer die in dienst der gemeente worden gesteld, verdienen. Voorzitter, f 15 per week. De heer van Alphen acht dit een bedroefd beetje. Groote gezinnen lijden met zoo'n weeklQon bittere armoede Om eenigszins tegemoet te komen zou hij kindertoeslag willen geven. Alle christelijke partijen hebben dat op hun program staan en waar de raad hier uitsluitend uit christenen bestaat, ge looft hij dat iedereen daar veel voor zal voelen. den zijn. die door de werkloozen hier worden verricht. Was het dat werk werd gezocht om werk te verschaffen, dan was het iets anders, doch nu wordt hier een weg opgehaald, wat vandaag of morgen toch moet gebeuren en dan door de gewone arbeiders moest wor den gedaan. Het zijn hier allemaal werkzaamheden, die worden verricht die in geen ver band gebracht kunnen worden met werkverschaffing. De Voorzitter is het in deze niet met den heer van Alphen eens, aangezien hier de gewone werkzaamheden door het vaste personeel worden verricht en de andere werkzaamheden worden ge daan om werk te verschaffen. Hooger loon onder welke vorm dan ook, kan niet worden gegeven. Hierna gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van reclames Hoofd Omslag. WAALWIJK. 21644 De Voorzitter merkt op dat hij aan de bepalingen van den Minister is ge bonden Hij zelf acht f 15 ook niet veel en daarom laat hij zoo dit maar mo gelijk is, het werk door die menschen aannemen, dan kunnen ze, door wat vlugger te werken, vanzelf wat meer verdienen. Hooger loon mag. onder welke vorm ook, niet worden gegeven. De heer van Alphen wijst er vervol- gens op dat het gewone werkzaamhe- Uit een te Genua gegeven over zicht van de eerste conferentie-week blijkt, dat de geallieerden van de confe rentie tot nu toe een politiek onderonsje maakten. De conferentie droeg tot dus ver, noch een internationaal, noch een economisch karakter. j De Russen leggen thans een meer en meer onverzoenlijke houding aan den dag. i Minister Ruys de Beerenbrouck is reeds uit Genua vertrokken. Hij beves tigde. dat er nog niet veel beslissends was bereikt I De neutrale en kleinere mogendheden leggen een toenoem.nde ontevredenheid aan den dag. Ook gedurende de Paaschdagen hadden te Genua eenige commissie-ver gaderingen en niet-officieele besprekin gen plaats. Het kan, dat, ingevolge nieuwe sommaties, de Russen heden hun antwoord op het Londensch rap port zullen indienen, zoodat dienaan gaande de dag van heden een beslis sing brengen zou. Imusschen hebben de Duitsche en Russische gedelegeerden, hun te Berlijn begonnen besprekingen voortzettend, een overeenkomst bereikt, welke in entente-kringen groote ontevredenheid gewekt heeft. De vroede mannen te Genua heb ben geen rustige feestdagen gehad. Uit de optimistische stemming, die op Goeden Vrijdag nog heerschte, zijn ze opgeschrikt door een overeenkomst tusschen Duitschland en Rusland, die hun als onverteerbaar Paasch-ei zwaar op de maag ligt en voor den loop van zaken ter conferentie onberekenbare ge volgen kan hebben. Berlijn deelt officieel mede dat de onderhandelingen over het verdrag maandenlang hebben geduurd, zoodat ze eigenlijk slechts bij toeval juist op den eersten Paaschdag te Genua hun beslag kregen. Over den inhoud van het verdrag zegt hetzelfde communiqué, 't welk uit Genua is gedateerd, dat „Duitschland en Rusland een streep door het verleden halen en tevens den grondslag leggen voor het gemeenschappelijk herstel." Beide partijen, die elkaar aanstonds de jure erkennen, doen afstand van hun vorderingen, aan Duitschen kant gegrond op den vrede van Brest Litofsk en op de schade, door Duitschers ge leden tengevolge van vernieling of in beslagneming door de Sowjets van hun eigendommen in Rusland, dat zijnerzijds afziet van zijn aanspraken op schade vergoeding krachtens art. 116 van het verdrag van Versailles. Duitschland heeft bovendien de gun stige bepaling bedongen dat het auto matisch alle rechten op schadevergoe ding wegens socialiseering van buiten- landsch bezit krijgt, die Rusland anderen mogendheden mocht toestaan. Voor het gemeenschappelijk herstel geldt, dat de twee landen zich ver plichten elkaar op voet van meestbe- gunstiging te behandelen. Berlijn voegt aan het resumé gerust stellend toe, dat het verdrag hoegenaamd geen invloed heeft op de betrekkingen der twee partijen met andere landen en een heilzame uitwerking zal hebben op het herstel van Europa Dat de Geallieerde staten daar anders over denken, kan ondanks deze. ver zekering niemand verbazen. Zij be- schouwen de overeenkomst niet alleen als een daad van kwade trouw, maar betwisten met een beroep op het pro gram van Cannes zelfs de bevoegdheid van Duitschland en Rusland om afzon derlijk zaken te regelen, die te Genua door een algemeene regeling haar beslag zouden krijgen. i Intusschen schijnt de totstandkoming van het verdrag juist bespoedigd te zijn door het feit. dat Engeland, Frank rijk, Italië en België zonder medewerking van de vele andere belanghebbenden met de Russen onderhandelden. Daar over heerschte niet alleen in het Duitsche kamp ontstemming, de Kleine Entente en Polen (en vermoedelijk ook de neutralen) keurden het evenmin goed, dat zij daar geheel buiten werden ge houden. Zoodra het verdrag bekend werd, zijn de kleine Ententestaten trouwens uit- genoodigd om vandaag mee te beraad slagen over het antwoord, dat men Duitschland en Rusland zal geven. Hun hulp kan eerlang noodig zijn In af wachting van de beslissing zijn alle werkzaamheden van de conferentie op geschort. WAALWIJK. 21644 Speciaal Aanbieding 119.50 en 124- Het ministerie van buitenlancische zaken brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 1 Mei voor Nederlan ders, die zich naar Denemarken begeven, het bezit van een geldig Nederlandsch paspoort voldoende is, en een visum niet meer is vereischt Evenmin is een visum noodig voor hen, die zich naar IJsland begeven. Omgekeerd behoeven onderdanen van Denemarken of IJsland, die zich naar Nederland begeven, zich niet meer van een Nederlandsch pasvisum te voorzien De hoofdbesturen van de vier ar beidersorganisaties in het boekdrukkers- bedrijf hebben aan het hoofdbestuur van den boekbinderspatroonsbond kennis ge geven, dat zijn voorstellen tot invoering van een loonsverlaging van 5—30 pCt. van de hand zijn gewezen. De Nederl. Bond van Steendruk kerijen en de Vereeniging van Nederl. Chemigrafische Inrichtingen hebben aan den Nederl. Litho-, Foto- en Chemigra- fenbond, den Nederl. Chr. Grafischen Bond en den Nederl R. K. Grafischen Bond voorgesteld, den vacantiebijslag, welke in de collectieve arbeidsovereen komst is vastgesteld, te laten vervallen en art. 39 dier overeenkomst aldus te wijzigen, dat de werktijd 48 uur per week zal bedragen, van het oogenblik af. dat de Arbeidswet dit weer zal toe laten. PLAHTEMSOTEf? POND CENT Van officieele zijde vernemen wij, dat de besprekingen om tot overeen stemming te komen tusschen de Nieuwe Katholieke partij en de bestaande orga nisatie op verzoek der Utrechtsche R.K. Kiesvereeniging voorloopig geen resul taat hebben bereikt. De voorstellen welke bestonden in 't in overweging nemen door den Alge- meenen Bond om een wijziging van nader overeen te komen punten in het ontworpen program der R K. Staatspartij te brengen en om na afloop der verkie zingen de kiesvereeniging te reorgani- seeren, waren onaannemelijk. De totstandkoming dier maatregelen kon door de geraadpleegde personen niet worden gewaarborgd. Bovendien zou de Nieuwe Katholieke Partij daar door op de aanstaande verkiezingen geen invloed kunnen uitoefenen, noch eenige zekerheid verkrijgen, dat de eerste vier jaar met haar politieke richting re kening wordt gehouden. Het voorstel, door de Nieuwe Katho lieke Partij herhaald, om haar lijsten met die van den Algemeenen Bond te ver binden, werd niet in overweging ge nomen. De actie dier nieuwe partij wordt over het geheele land onafgebroken voortgezet. Men meldt aan de „N. R. C." dat maatregelen in voorbereiding zijn tegen de verzending per post, uit het buiten land naar Nederland, van gedrukte stukken, waarvan de ter postbezorging in het buitenland plaats vindt met het doel om voordeel te trekken van het verschil tusschen de NederJandsche posttarieven en de in het buitenland verschuldigde porten. Deze maatregelen zullen waarschijnlijk binnen enkele weken worden ingevoerd. Tegenwoordig overtreft het aantal hier te lande uit het buitenland ontvangen stukken dat der naar het buitenland verzondene met meer dan 10 millioen per jaar, terwijl deze aantallen vroeger altijd ongeveer gelijk waren. Naar het H b 1 d. verneemt, over weegt de minister van onderwijs, uit een oogpunt van bezuiniging, de op heffing van de voorbereidende klassen van de rijksnormaalscholen in plaatsen, waar niet vooropleiding ook aan scholen voor u 1. o (voorheen m. u. 1. ozou kunnen worden verkregen. De uitsluiting in de steenindustrie is voorkomen. De arbeidsvoorwaarden zijn tot 1 Maart 1923 geregeld. De loonsverlaging zal niet 15, maar 10 pCt. bedragen, met ingang van 15 April. De werktijd blijft 50 uur, zonder in haling van regenverzuim instede van de thans nog wettelijke 55 uur. De uitkeering bij ziekte zal vanaf den 8en dag nog gedurende 13 weken 50 pCt. van het loon bedragen. Naar de „Res Bode" meldt, is de regeering voo.rnemens art. 40 van het Bezoldigingsbesluit te schrappen, waar door de mogelijkheid geopend wordt, dat de salarissen van het rijkspersoneel over de geheele linie zullen kunnen worden verlaagd. Art. 40 waarborgde het personeel, dat zij het eenmaal verkregen salaris zouden behouden. De aanzienlijke daling van het belast baar inkomen in ons land, zou, naar men het blad meedeelde, aan dezen maatregel niet vreemd zijn. De eerste stappen tot het nemen van dezen maatregel zijn reeds genomen. In het vervolg zullen ook premiën kunnen worden verleend voor beschei den winkelwoningen, welke een winke lier ten eigen behoeve Iaat bouwen. De Kortenaerbank te 's-Gravenhage heeft gisteren haar kantoren gesloten. Bij informatie werd vanwege de directie, medegedeeld, dat de bar.k op het oogen blik niet in staat is aan haar verplich tingen te voldoen en* dat zij zich on ledig houdt met het treffen van een regeling met de crediteuren der bank. W A A L W IJ K. 21644 Vitrages, Allovernets, Ondergordijntjes. Afgepaste Linnen Gordijnen, Waalwijk, 18 April 1922 Bij Kon. besluit van 13 dezer is toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille in zil ver aan A. Roestenburg, tuinbaas op het kas teel van Drunen (gemeente Nieuwkuyk) van de gravin d'Öultremont te Brussel. Voor het definitief bestuur derR K. Kiesvereeniging zijn alleen lijsten ingediend voor het voorloopig bestuur met uitzondering van diegenen die niet meer in aanmerking wenschen te komen. Het voorloopig bestuur is dus perma nent verklaard met uitzondering van de heeren M. A. van Liempt en J. Ehlert, in wier plaats eveneens bij enkele can- didaatstelling zijn gekozen de heer Adr. Jansen-Huijs en Mej. E. Hombergen. Het bestuur is dus samengesteld als volgt- W. Eibers, J. v. d. Geld.J Groe nen. E. Hombergen, Adr. jansen-Huijs, E. W. Klijberg, j. Krol, Ant. Lombaerts, Mathieu van Loon, Frans Smolders en H. Surig. Op de vorige week gehouden ge combineerde ledenvergadering van de Chr. Hist. Kiesvereenigingen van Be- soijen en Baardwijk en het voorloopig Chr. Hist. Comité van Waalwijk is met algemeene stemmen besloten tot de samensmelting van deze drie tot ééne flinke Chr. Hist. Kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" te Waalwijk. De verkoop van het „Emma- bloempje" heeft in onze gemeente op gebracht' f 164.38. Heden, ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H Prins Hendrik der Nederlanden, wappert van de open bare en andere gebouwen de nationale driekleur. Vanavond zal de Harmonie hare muzikale wandeling maken, volgens de aangegeven route Donderdag 20 April viert het Tweede Kamerlid jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt zijn zeventigsten ver jaardag. De Hooggeachte jubilaris is den 20 April 1852 te Waalwijk geboren, in het huis naast de pastorie, westwaarts, tegenover de parochiekerk St. Jan Bap tist, welk huis ongeveer 15 jaar geleden is verbouwd. De vader, jhr. van Sasse van Ysselt was kantonrechter alhier. Het ouderlijk paar was, o.a. om zijn bekende groote liefdadigheid zeer gezien. Dc thans 70-jarige, hoogbegaafde en zeer verdienstelijke heer van Sasse van Ysselt. heeft steeds een bijzondere ge negenheid toegedragen aan zijn geboor teplaats, wat Z.H Ed.Gestr. dan ook meermalen door daden heeft getoond, o.a. als er in de Staten van Noord- Brabant speciale belangen voor onze gemeente en omstreken behandeld werden. Maandag 2en Paaschdag had inde za^l van P. v. Daalen de eerste uit voering plaats, gegeven door de aldaar gevestigde „Waalwijksche dansclub". De medewerking /an het duo v. Enge- len-Didden deed vele deze uitvoering bijwonen en reeds lang voor het begin was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet. Het luid applaus na elk nummer bewees wel dat het Waalwijksche duo in den smaak van het publiek viel. Op Initiatief van de heeren v Enge len en Didden werd na het zingen van een extra nummer in de zaal gecollec teerd voor hongerend Rusland, wat nog f 10.41 opbracht. Dit is afgedragen aan de afdeeling van 't Roode Kruis alhier. f Op het politie-bureau te Waalwijk is komen aanloopen een doberman. Door den eigenaar aldaar terug te be komen. Maandagavond gaf de Liedertafel „Oefening en Vermaak" in Musis Sacrum haar laatste Winterconeert. Met het oog op de vele repetities die men heeft te houden voor het a s. concours in Rot terdam, werden ditmaal slechts een vijftal nummers, drie voor mannenkoor en twee voor gemengd koor, tenr ge- hoore gebracht De nummers van het Gemengd koor werden zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht. Die van het mannenkoor vol deden eveneens goed Alleen Hansken van Gelder van Nicolai, koor met tenor, baryton en bassoli en pianobegeleiding, beantwoordde niet aan die verwachting, welke vrijwel alle bezoekers daarvan hadden. Het is geen koor vol afwisseling, zelfs komt het koor te weinig aan het woord en wordt de vertolking vrijwel voor het grootste gedeelte aan den tenor overgelaten. De heeren de Bont, de Vaan en van den Meijdenberg, niettemin brachten de solo's goed ten gehoore. Een gezellig en zeer druk bal onder leiding van den heer Landmeter uit 's-Bosch, sloot den avond. Op initiatief van het bestuur van de R.K. Werkliedenvereeniging, gesteund door de ZeerEerw. heeren geestelijken in de vier parochies te Waalwijk is een collecte gehouden voor de Drentsche veenarbeiders, welke f278.01 heeft op gebracht Maandag speelde W.S.C. een rom- petitiematch tegen R.W.B., die deze laatste won met 3—1. 't Was ouderge woonte een vrij ruwe vertooning. Voor a.s. Zondag staat vastgesteld de wedstrijd W.S.C.—Zalt-Bommel, de laatste competitiewedstrijd in dit seizoen voor onze plaats. De aangekondigde wedstrijd Quick Olympia kon wegens verhindering van de Dongenaren niet doorgaan. Op de eerste uitnoodiging was B.V.V. 2 uit den Bosch bereid om te komen spelen- Deze wedstrijd kenmerkte zich door een vlug opgaand spel, waarin de doelen om beurten in gevaar waren. Het was vooral Meeth in het Quickdoel die moeilijke ballen te verwerken kreeg, doch Meeth had wederom zijn ouden vorm te pakken en stopte de moeilijkste ballen. Het einde bracht een 2—1 overwin ning voor B.V.V. De laatste competitiewedstrijd is voor R.W.B. een mooi succes geweest. Na een forsch gespeelden wedstrijd heeft R. W. B. met 3-1 van W. S. C. Waalwijk gewonnen. Evenals ver leden jaar op het einde van het seizoen komt R.W.B. ook thans weer goed op dreef. Binnenkort zullen we de rang lijsten publiceeren. Maandag jl. speelde een versterkt Juliana 2 Xl-tal een oefenwedstrijd tegen Juliana 1 uit Heusden, welke wedstrijd eindigde met 2 1 in het voordeel van laatstgenoemde vereeniging. Beide doel punten door Heusden gemaakt waren zuiver buiten spel. De leiding was on voldoende. Volgens het maandelijksch over zicht van den stand op 1 April j.l. be draagt het aantal krachtens artikel 373 der 1. W. toegekende ouderdomsrenten 17883, het aantal toegekende weduwen- renten 1135 en weezenrenten 2665. Tot op dien datum werd aan 2999 verzekerden geneeskundige behandeling of verpleging toegestaan voor rekening van het Invaliditeitsfonds, terwijl in 619 gevallen observatie werd verleend, waarbij geneeskundige behandeling of verpleging niet of nog niet was gevolgd. DRUNEN. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan der harmonie „De Vol harding" zal op 13, 14 en 15 Augustus 1922 een festival worden gehouden voor verschillende muziekgezelschappen, in den tuin van den heer M. Vissers. Het comité is reeds benoemd en in goede cpn». INGEZONDEN MEDEDEEGINGEN. ïïriüHïïïïilliiiTTif uM f 3LANTA VOEDZAAM HEERLIJK VOORDEEUG PER nji" 11 "i1

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2