De Portierster van Alfortville. Firma G. Verkade. - Waalwijk. Voor den schoonmaak!! i i DERDE BLAD. Land- en Tuinbouw Provinciaal Nieuws Vitrages, Allovernets, Ondergordijntjes, afgepaste linnen Gordijnen, Lancaster gordijnen, Beddetijken, Overtrekken, Stores, Vlaamsch linnen en Gestreept linnen voor Marquizen. Prima Hospitaaldoek i 1.45. Afgepaste Tafelzeilen. Wollen en Peluche Tafelkieeden. FEUILLETON NUMMER 33. ZATERDAG 22 APRIL 1922. 45e Jaargang. Wat iedere maand te doen geeft. (2e helft April). Nadruk verboden. Terwijl ik dit schrijf 13 April is het de eerste Lente dag die zoo heeten mag. De natuur is milder en de lucht staat naar regen. Tot heden was het steeds droog. koud. schraal weer. Alles: akker, wei en hof verlangt naar mal- schen regen en koesterende zonneschijn 't Vee moet uit den stal, 't heeft genoeg gekost, maar van grasgroei is nog geen sprake. Vele weiden vertoonen nog plek ken als verbrand, gevolg der droogte nog van den vorigen zomer. Echter, we hebben 't vaker gezien wordt het weer gunstig, dan kunnen er in een paar weken tijd wonderen gebeuren. En zoo kan ook het winterkoren, dat maar niet kan opschieten en er verkommerd uit ziet, zich vóór de Meimaand in 't land is, nog heel wat herstellen. Men strooie op de akkers, die het noodig hebben, wat chili; 50-150 K.G. per H.A. naar behoefte, een malsch regentje daar boven op kan in enkele dagen aan het gewas een heel ander aanzien geven. Over de granen spraken we reeds een vorige maal. Voor Mei pote men aard appels, suikerbieten, koolraap en mangel- wortelzaad, wortelen. Bij aardappelen voor de consumptie genomen geen te ruime stikstofgift, die zou aan de kwa liteit (smaak) afbreuk doen. Ook is het bekend en dit geldt vooral voor de stikstof van stalmest en compost, minder voor die van Chili, zw. ammoniak en groenmest dat te veel stikstof even eens nadeelig werkt op het zetmeelge- haite van fabrieksaardappels. Voor de laatste geve men bij stalmest of compost steeds kali. en verder extra stikstof. Zaad van Suikerbieten wordt in volle rijen gezaaid, zeer ondiepnooit van het kweekbed, want verplanten laten de plantjes niet toe. Hoeveelheid zaad 15—20 Kilo per H.A. Een goede poot- wijdte moet in acht genomen worden, dat is naar omstandigheden een rijen- afstand van 30—35 c.M. en een bieten afstand van 25—30 cM. Koolzaad zaait men nu of in Mei op een kweek bed, om in Juni te verplanten. In Enge land zaait men het zaad in volle rijen op den akker en dit zou ook hier aan te bevelen zijn, hoewel erkend moet worden, dat op een kweekbed deaard- vloo beter kan worden bestreden. 't Spreekt van zelf, dat het verplanten is aangewezen als het gewas komt na snijrogge of aardappels of, als ook nog kan. na rijpe rogge Op kweekbed is benoodigd per H.A. plm. 2 K.G. zaad. bij zaaien op den akker plm. 2 K G. Mangclwortelzaad zaait men uit de hand of met de machine in rijen, meestal in volle rijen: zaadhoeveelheid in 't le geval 9 10 K G., in 't 2e geval 15-20 K.G. Eenruime hoeveelheid is gewenscht om een goede opkomst zooveel mogelijk te verzekeren. Het dibbelen, waarbij het zand op hoopjes komt te liggen is af van -De Echo van het Zuiden 103) te keurende worteltjes groeien licht door elkaar, waardoor het dunnen moei lijk kan plaats vinden. Peen (wortelen) vraagt, als de mangels, een diepe bewerking (liefst vóór den winter) en een ruime bemesting. Versche stalmest is nadeelig. omdat de planten dan eerder doorschieten. Let er thans vooral op in de groentebakken te gieten doe dit bij koud weer 's morgens, 's avonds zou te veel afkoelen. Dit geldt ook voor bloemen en planten totdat het volop zomer is. Giet niet te rijkelijk en liefst met water dat al een paar dagen heeft gestaan. Spit nu als het nog niet gebeurd is uw kool- en boonen- land om, anders groeit er te veel on kruid op, dat den grond uitput Kool en boonen houden van een diep om- gespitten grond. Hebt ge al kropsla-, bloemkool- en andere planten in uw hof? Schoffel bij droog weer tusschen de rijen, 't weert het onkruid, houdt den grond los en bevordert aldus zeer den groei. Hark uw gazon af, opdat er geen gele plekjes ontstaan. Zaai uw radijs niet te dicht; ze groeit overal, ook tusschen wortelen, sla. schorseneeren, enz Bij scherpe droogte moet ge uw persikboomen begietenmaak flinke kuilen en dek deze daags met mos om het uitdrogen te voorkomen. Als de maand ten einde loopt, neem dan de ramen af van sommige bloemen Zonale's, Fuchsia's en andere, welke tot de koude planten gerekend worden dek ze nog eenigszins bij nacht. Groote Internationale Land- en Tuinbouwi entoonstelLng. 1922. Tilburg. Wij ontvingen de Aleemeene P'os- pecu* met plattegrond en indeeliog van het hoofdgebouw der bovengenoemde 'eotooostelilog. Zooals uit deze gegevens blrikt is bet geheel verdeeld is drie af- decliogen n m. Waalwijk. 21 April 1922 Wij vernemen dat de heer M. van Driel (Chr. Hist.) zijne benoeming als gemeenteraadslid heeft aangenomen. As Maandag ten 63/4 uur zal de laatste openbare vergadering van den ouden raad gehóuden worden, tot onderzoek en goedkeuring der geloofs brieven van de nieuwgekozen leden van den Gemeenteraad. De toestand in de Leder- en Schoenindustrie wordt ook in deze ge meente, met den dag slechter. In Dongen, Hilvarenbeek, Velthoven enz. is het schrikbarend slecht, daar wordt door eenigen niet, anderen veel minder gewerkt. Was er tot dusverre in onze gemeente betrekkelijk nog weinig werkeloosheid deze zal naar wij vreezen thans ernstig toenemen en ook inkrimping van den arbeidsdag zal spoedig volgen. En dat tusschen Paschen en Pinksteren. Voor examen stenografie slaagde Mej M. v. d. Broek alhier. 2 Mei a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer Ferdinand Dumoulin in dienst trad bij de Levens verzekering-Mij „Noord-Braband" alhier. Het zal den jubilaris bij dit zeldzame jubilé zeker niet aan belangstelling ont breken. In „de Toko" alhier worden voor een minimumprijs van 25 cent mooi uitgevoerde albums over Rusland ver- krijgbaar gesteld. Zij bevatten een be- schrij\ ing met 22 foto's uit de meest geteisterde streken Het zijn interessante werkjes, die op zeer treffende wijze door woord en beeld de ellende daar geleden demonstreeren. De de prijs is gering en daarenboven doet men met den koop een goed werk voor de arme Russen. De wedstrijd W.S C.—Zalt-Bommel welke morgen op het terrein van eerst genoemde vereeniging gespeeld zal worden, is de laatste competitiewedstrijd in dit seizoen in onze plaats. Toch is deze laatste wedstrijd niet van belang scheidsrechter en den grensrechter van Wilhelmina II. H.E.C. had toen met 1—0 de leiding welke zij altijd behoudt. We zullen dus maar afwachten, wat het Bondsbestuur van de R. K. V. B. beslist. Denkelijk zal Wilhelmina II de res- teerende 27 minuten op het terrein van H E.C. moeten uitspelen, daar H E.C. niet de minste schuld had aan dit geval. Het tweede elftal ging naar Olympia, Waspik, een competitiewedstrijd spelen, welke eindigde in een gelijk spel 2—2. H E.C. 11 had eerst de leiding met 2—0. As. Zondag speelt H.E.C. thuis tegen Exelsior, Oisterwijk In Oisterwijk werd H E.C. verslaan met 3—2 maar ze zuilen er nu alles op zetten om de kampioenskans te behouden en om ontbloot en voor WS C. zelfs van zeer j revanche te nemen op Oisterwijk. We groot belang. Wil zij zich op de derde plaats der ranglijst handhaven, dan moet deze wedstrijd door haar gewonnen worden. W.S C. is hiervan zelf terdege overtuigd en zal er morgen alles op zetten om de supporters niet te leur te stellen. Om 12 uur speelt W.S.C. III eveneens haar laatsten wedstrijd tegen „De Lang- straters" uit Kaatsheuvel, welke wedstrijd voor haar van belang is betreffende het bezetten van de tweede plaats. Het publiek wordt er nogmaals aan herinnerd, dat er in het vervolg eene scherpe controle zal worden uitgeoefend van politiezijde op de toegangsbewijzen. De loting voor de Bekerwedstrijden op 30 April, 7 en 14 Mei a.s., heeft een zeer mooi resultaat opgeleverd wat be- verwachten daarom een spannenden wedstrijd, die het bezoek wel waard zal zijn..Aanvang 2 uur. treft de vereenigingen welke elkaar I violoncellist er wel bet hunne toe bij zullen ontmoeten. Hieronder volgt het resultaat. Op 30 April staan vastgesteld Wilhelmina II—Tilburg I. Boxtel I—L. S. V. Op 7 Mei staan vastgesteld Olympia—Willem 11. N.O. A. D. 11—Quick. In verband met de nog te spelen competitiewedstrijden van enkele ver eenigingen, kan in het programma nog eene kleine wijziging gebracht worden. 23 April speelt R W.B. 11 de laatste uitwedstrijd voor de competitie B V B tegen Exelsior op het terrein te Capelle. R.W.B 11 staat nu op de tweede plaats, zorgt er dus voor, R.W.B ers, dat ge daar blijft Capelle is reeds kampioen van deze afdeeling, zoodat het voor R.W B. geen gemakkelijke taak zal zijn. Zondag j.l. speelde de R. K. V V. H.E.C. een competitie wedstrijd te Til burg tegen Wilhelmina II. Deze wed strijd werd door den scheidsrechter gestaakt 27 minuten voor het einde, door een meeningsverschil tusschen den 21833 Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt is zeventig jaar geworden. In ruimen katholieken kring en ook daarbuiten is dit uit erkentelijkheid, waardeering, dankbaarheid en sympathie herdacht. Vooral in Noord-Brabant, waar mr. A van Sasse van Ysselt werkte op politiek juridisch en archeologisch terrein. Als Kamerlid werkt hij nog onverdro ten en zijn leeftijd behoeft voor hem geen beletsel te zijn. In Staten en ge meenteraad vervulde hij bovendien zijn hoogsten burgerplicht, welke voor hem een levenstaak is geworden. En ondanks dat alles vond hij tijd voor nog veel meerals vice-president van het Bossche Hof. als historicus. Moge mr. A. van Sasse van Ysselt nog lang vjor de gemeenschap en het katholiek welzijn werkzaam kunnen zijn. Uit alle oorden des lands bereikten den jarige telegrammen en gelukwen- schen in allerlei vorm. Des middags om drie uur werd de jarige te zijnen huize gecomplimenteerd door het gemeentebestuur, dat hem den gouden eeiepenning voor verdienstelijke medeburgers onder een hartelijke toe spraak overreikte. De heer Van Sasse van Ysselt is de eerste ingezetene die dit eereteeken sinds zijne instelling ontvangt. Om 4 uur bood een deputatie van het Provinciaal Genootschap van Kun sten en Wetenschappen, bestaande uit de heeren jhr. mr. F. van Rijckevorsel, voorzitter, mr. Smit secretaris en L. van der Steen, bibliothecaris, aan zijn pen ningmeester het eerelidmaatschap aan. Des avonds om 7 uur bracht de vereeniging Koninginnedag aan haar jarigen beschermheer met de muziek van het Kon. Muziekkorps der Kon. cho van Afd. A. Provinciaal' Voor land- eo 'U'obouw, zutvciiodus He, transport- en ander materiaal, machloes, rundvee, paarden, varkeos, klrla vee, pluimvee en kooijoro, bijenteelt, akkerbouw, ont- ginoio?, groodve»beteriopf cul'uunech- olek, boschbouw, bloemrp, planten en slerarrikelen, tulna<cbi eeuw, kuus'.mest- stoffio, zaden en producten. Afd. B. NationaalIdem en weten schappelijke demonstraties op land- en 'ulnbouwfjebied. Afd. C. Internationaalvoor machine*, materiaal en krachtwerkingen voor land en tuinbouw eo aanverwaot, kunstmest- «toffee, producten, ulthecmsche vruchten eo gewassen. Ook is aan de tentoonstelling toege voegd een afzonderlijke afdeellog voo» de aanverwante bedrijven van laad- eo ulnbouw in welke afdeellog kunnen worden ten toon gesteld alle, van land en tuinbouw afkoms ige, verwe kte pro duces die als gewone of toebereide voedingsmiddelen, of in anderen vorm, in den handel worden gebracht. Naar vermeld zullen in deze afdeeliog ■al van binnen- en buitenlandsche fab'i- kanten medediogen, terwijl ook voor de «odere afdeeliogen de aanvraag voor XoosMe bijzonder groot Is. Gezien de algemeeoe medewerking van belangheb benden op deskundig en commercieel vebied In binnen- en buitenland en de bijzondere medeweikirg der groote landbouwers- en tuindersorganisaties in den lande, belooft deze expositie wer- «elnk te worden *een groote interna- 'tonale land-en tuinbouwtentoonstelling.4 De R. K. Gycnoastiekwereenlelog »Kuast eo Kun»*4 geeft Zoodpgavood wederom eeo uhvóertog Id h«-t Boods.- gebouw («oo'ipalig Baa'dwtjk Het af- wlssrl-od p'Ogramma heeft ongeveer dezelfde i ideeliog ah vorige maal en verzekert ons du> weer een genotvolle avood. Naast enkele verrichtingen op turc- gebled, zooals vrije- eo ordeoefeologeo, i y amides, enz, treffen we verschillende coaitsche duetten aan en als hoofd nummer een blijspel in d ie bedrijven »Zoo gewonnen, zoo geronnen4, Veder rullen de beereu Joh. Vissers en Tb. Fossimu», respec ievclijk als pianist en dragen om den gaoschen avood een aangename stemming c ia to houden. De kleine (leur werd gesloten en men be gaf zich naar het bureau van den construc teur. Eensklaps hoorde men het gerucht van 'een rijtuig op de kade. Ovldius luisterde. „Wat is dat?" vroeg hq. „Myn koetsier is daar en voert mflue he velen uit. Hij komt juist op tyd." „Dan zullen wij hem niet laten wachten." Soliveau haastte zich andere kleeren aan te trekken. ZJjn boerenpak borg hy in zijn valies en stak in een der zakken het horloge en de portemonnaie, aan Lucia ontstolen. „Ik ben gereed zeide hy, zfjn valies mede nemend. „Welnu, laat ons vertrekken." Jacques Gérard doofde het licht en ging, door Ovidius gevolgd, de deur uit. Het rijtuig wachtte. De twee personen stapten in. „Waar zal ik u heenbrengen?' vroeg de constructeur aan zjjn gewaanden neef." „Naar den boulevard BatiguollesDan is het maar een stap meer van huis." „Boulevard Batiguolles," beval Paul Har- maut aan den koetsier, het portier dicht trekkend. Het paard, eeu echte Iersche stepper, vloog vooruit, als de pijl vau een boog, naar de aangeduide plaats, waar de twee boos wichten afscheid namen. Jacques Gérard keerde naar de Murillo- straat terug. „Mary is gered," dacht hy. „Hare mede dingster is niet meer. Weldra zal Lueien aan de voeteu liggeu mijner dochter." Zoodra hy thuis was gekomen ontkleedde zich Ovidius en mompelde: „Mfl dunkt, dierbare neef, dat de reke ning tot een aardig bedrag stygt." ZEVEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. By het krieken van den dag waren de commissaris van Bois-Colombcs, zyn secre taris en de gendarmes byeengekomen op do plaats, waar Lucia was aangevallen. Een nauwkeurig onderzoek leverde het bewfjs, dat de moordenaar in liet hoschje was verborgen geweest en daar op zyn slachtoffer had gewacht. De andere helft van het mes werd niet gevonden. Men hernam den weg naar Bois-Colombes. De dokter zat aan het bed van de zieke, die eindelijk tot bezinning kwam. Toen Lucia voor het eerst de oogen opende wierp zq zeer ongerust een blik om zich heen. Diepe rimpels waren in haar voorhoofd gegroefd, en haar geest scheen zich met sombere zaken bezig te houden. Eensklaps bemerkte zy mama Lison. Het meisje wilde een vreugdekreet uiten, doch de smart, deed de woorden op hare lippen sterven. Jeanne neeg over liet bed. „Herkent gy my, liefste?" vroeg zy. „Ja, ja," antwoordde Lucia op zwakken toon. „Maar ik weet niet waar ik my be vind. Ik keu dit vertrek niet. Waar ben ik?" „Gy zyt hy den commissaris van politie van Bois-Colombes." Deze woorden waren voldoende om Lucia alles in het geheugen terug te roepen. De commissaris naderde het jonge meisje op zyue beurt. „Gy waart, gekwetst, mejuffrouw," zeide hy, „en het is my een dure plicht u myn huls tot toevluchtsoord aan te bieden." „Ja, ja, dat herinner ik my," dacht Lucia. „Ik had een balcostuum weggebracht en volgde den weg langs de spoorbaan om naar Bois-Colombes terug te keeren en daar den trein te nemen naar Pai-ys. Eensklaps sprong er een man voor mij op en stak my met zyn mes. Van af dat oogenblik herinner ik my niets meer." „Hebt gy het gelaat van den persoon ge zien, die u gewond heeft?" vroeg de commis saris. „Neen, mynheer, het was te donker." „Gy droegt een horloge, niet waar?" „Ja, mynheer, een goud horloge met ket ting". „En een portemonnaie?" „Ja." „Wat was er in?" ..Zoowat dertig francs en een retour- kaartje van het spoor." „Wellicht heeft men u willen dooden om u des te gemakkelijker te kunnen bestelen. Alle horloges dragen een nummer. Kent gy liet nummer niet van het uwe?" „Neen, mqnheer." „Waar hebt gy het gekocht?" „Ik heb het ten geschenke ontvangen, maar ik weet toch wel, dat het voortkomt uit een horlogewinkel in de St. Antoniusstraat." De commissaris schreef dit op. „Mag ik zoo vrij zyn u den naam te vra gen van den persoon, wien het horloge ver kocht werd?" „Zeker! Die persoon, myn aanstaande, is de heer Lueien Labroue." Ook dezen naam schreef de commissaris op. „De ellendeling zal zeker trachten het ge stolen horloge van de hand te doen. Met het nummer zullen wy hem misschien op het spoor komen." „Ik moet zwaar gekwetst zyn," zeide het meisje, „want ik ïyd zeer veel." „Ja, myn kind," antwoordde de dokter, ,gq moet zwaar ïyden. 't Is een diepe wonde, doch ik kan u de verzekering geven, dat uw leven niet in gevaar is. Gij kunt zelfs op een spoedig herstel rekenen... 't Is gelukkig, dat deze goede vrouw den weg volgde, waar de moordenaar u heeft aangevallen. Ware zy niet daar geweest, zoudt gq reeds lang dood zyn, gestorven aan bloedverlies". „O goede mama Lison, ik hen u het leven verschuldigd," zeide Lucia, de handen naar de brooddraagster uitstrekkend. Jeanne drukte liefdevol het meisje aan 't hart. Dan ging Lucia weer voort: „Hoe lang hen ik hier?" „Sinds den afgeloopen nacht." „Kan ik niet naar Parys terugkeeren?" De commissaris wendde zich tot den dok ter. „Kau de juffrouw nu reeds vertrekken?" vroeg hy. „Ja, dat zal zonder gevaar kunnen plaats hebben, zoodra ik een ander verband gelegd heb," antwoordde de dokter, „maar niet voor van avond." „Mama Lison, gy zult my niet verlaten, niet waar?" vroeg Lucia aan Jeanne. „Neen, liefsteMaar toch zou ik eens graag naar de Dauphinestraat gaan om myn patroon alles mede te deelen. Ik zal spoedig terug zyn." „Ja, mama Lison, gy hebt gelijk. Gy moet den man waarschuwen. Ga, maar kom spoe dig terug." „O. wees gerust." „Overigens, myn kind," zeide (1e commis saris „wees zonder angst. Gy zult niet alleen gelaten worden. Mijne vrouw zal u gezel schap houden tot dat madame terugkomt." „Wat zyt gy goed, mqnheer! Ik dank u!" „Ga dan, brave vrouw," voegde er de ma gistraat by, zich tot Jeanne weudend. „Me juffrouw zal goed opgepast worden." De brooddraagster omhelsde opnieuw Lucia en haasstte zich naar het station. Toen zy in de Dauphinestraat aankwam ontstelde de vrouw allerhevigst. De winkel was gesloten en op een briefje aan het venster geplukt las zy Gesloten wegens overlijden. Jeanne ging met benepen hart binnen en begaf zich naar 't achtervertrek, waar zich madame Lebel bevond met haar schoonzoon en de dienstmeid. Alle drie weenden. „Het is gedaan, mama Lison," zeide Le- bret. op droeven toon, „myn arme vrouw is dood." De brooddraagster sprak, met de oogen vol tranen „Gelief het my niet teu kwade te duiden mynheer, dat ik gisteren ulet ben terugge komen." ,Myne schoonmoeder heeft my medege deeld wat er te doen is geweest. Mama Lison, alles is u by voorbaat vergeven. Myn arme vrouw heeft nog naar u gevraagd, alvorens te sterven. Zij zou u nog zoo graag gespro ken hebben. De goede ziel hield zoo veel van uGy zult my niet verlaten, niet waar mama Lison? Gy zult draagster blijven by my, even als te voren." Jeanne weende. Zoodra zy een weinig tot bedaren gekomen was, sprak zy „Mynher Lebret, ik wenschte u verlof te vragen om van daag naar Bois-Colombes hy (1e arme gekwetste terug te keeren." „Goed, mama Lison. Gy kunt gaan." „En hoe is het met het meisje?" vroeg madame Lebel. „Zoo goed mogelijk. De wonde is wel diep, doch stelt haar leven niet In gevaar. Ik keer thans naar haar terug. Van avond breng ik haar reeds mede naar Parys." „Ga dan. De bakkery zal twee dagen ge sloten blijven: de meid zal in uwe plaats 't brood rondbrengen." „Morgen vroeg zal ik hier zyn en op nieuw mijne plaats innemen," antwoordde Jeanne. „Ik wil rnqn ongelukkige meesteres mede naar het kerkhof begeleiden." Moeder eu schoonzoon weenden bitter. De brooddraagster vertrok. In een uaby- gelegen restauratie ging zy wat gebruiken en begaf zich dan haastig naar het station om den eersten trein te nemen. Het was ongeveer drie uur, toen zy zich aan het bed van de geliefde zieke nederzette. Lucia was in diepen slaap gedompeld en de vrouw vau den commissaris waakte, zoo als zy had beloofd, met de teederste zorg. Terwijl Jeanne te Bois-Colombes aan kwam, was men hy madame Augustine zeer verwonderd niets van Lucia te vernomen. De tya liep voorby eu daar er geen bood schap gebracht werd, zond de modiste een barer werksters naar de Bourbonkade. Na een uur kwam deze terug met de boodschap, dat juffrouw Lucia daags te vo ren naar Bois-Colombes vertrokken, maar nog niet teruggekeerd was. Deze afwezigheid scheen zeer zonderling en maakte de groote modiste zoo ongerust, dat zy onmiddellijk iemand naar den maire zond. Deze bediende bracht de boodschap mede terug, dat de juffrouw daar geweest en om kwart over elf weder vertrokken was. Zoo veranderde de ongerustheid van ma dame Augustine in angst. Weldra sprak men In het atelier van deze zonderlinge zaak. De modiste dacht dat er een ongeluk ge beurd was. zy hield zeer veel van het. jonge meisje en schatte het zeer hoog. De dame begon zich zelfs te verwyten, dat zy haar zoo laat aan eenig gevaar had blootgesteld. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9