Firma Q. Verkade. - Waalwijk. Voor den schoonmaak!! Mnrtiirt in dit Blad- Vitrages, Allovernets, Ondergordijntjes, aigepaste linnen Gordijnen, Lancaster gordijnen, Beddetijken, Overtrekken, Stores, Vlaamsch linnen en Gestreept linnen voor Marquizen. Prima Hospitaaldoek f 1.45. Afgepaste Tafelzeilen. Wollen en Peluche Tafelkleeden. Buitenland. M Provinciaal Nieuws 21833 Mecklenburg, moeder van den Prins dering uitsluitend voor de goedkeuring der Nederlanden, Hertog van Mecklen- van de geloofsbrieven van de nieuw burg, is Zaterdagochtend om 11 uur op gekozen leden van den gemeenteraad. 72-jarige leeftijd ontslapen. Nadat de notulen der vorige verga- De ziekte, die haar in het begin der dering waren voorgelezen en goedge- afgeloopen week zij was Zondag te i keurd, werden de geloofsbrieven in voren nog ter kerke overviel en zich handen gesteld van een commissie be door haar wisselend verloop al spoedig staande uit de heeren Verwiel en vrij ernstig liet aanzien, nam zeer snel Smolders. Na het onderzoek werd zonder hoof delijke stemming besloten tot toelating. in hevigheid toe. Zaterdagochtend vroeg was de toe stand reeds zoo, dat spoedig het ergste gevreesd moest worden, hetgeen dan ook enkele uren daarna gebeurde. De Groothertogin, wier gezondheids toestand in de laatste tijden, in Duitsch- land nog. te wenschen overliet, kwam eenige maanden geleden in oogenschijn- lijk, goede gezondheid te's-Gravenhage aan, na door haar zoon Prins Hendrik, aan de grens zijn afgehaald en werd hartelijk verwelkomd in het Staatsspoor station door de Koningin en de Prinses, en zou ettelijke weken in Den Haag vertoeven. Zij zou juist dezer dagen naar Duitschland terugkeeren. Haar andere zoon, Hertog Adolf Fre- derik Van Mecklenburg, is Vrijdag nog bijtijds te 's-Gravenhage aangekomen om zijn moeder in leven aan te treffen en aan de stervenssponde tegenwoordig te zijn. Nu wijlen Groothertogin Marie Van Mecklenburg was geboren in Rudolstadt den 29en Januari 1850. Zij was 4 Juli 1868 gehuwd met Frederik Frans II. Groothertog van Mecklenburg, die in 1883 overleed. Het lijk wordt heden met denoodige plechtigheid naar 't Staatspoorstation overgebracht, om naar Mecklenburg vervoerd te worden, alswaar de begra fenis zal plaats hebben. Het ligt volgens de Tel. in het De Voorzitter bracht hierna een woord van dank aan de leden die niet meer in den nieuwen raad terugkomen, voor de tijd en moeiten die ze zich hebben ge geven om de belangen van de gemeente naar vermogen te behartigen. De heer Brekelmans dankte den Voor zitter voor zijne sympathieke woorden en den raad voor de aangename samen werking die er steeds heeft geheerscht. Daarna werd de vergadering gesloten. Vrijdagavond tusscben balf nlf en elf uur, Is ingebroken In het woochuls van den heer Jos. de Kort-van Erp in de Mr. van Coothstraat, terwijl deze zelf afwezig was. Waarschijolijk heeft men zich toegang verschaft door het raampje in de W. C., tenminste de echtgcnoote van den heer de K. vermoedde zulks. Zij beeft wel gestommel gehoord, maar durfde geen alarm te maken Bij onder zoek Is gebleken dat ruim f 400 Is ont vreemd olt een lade van 't buffet, terwifl in de keuken nog een briefje van f 25 werd teruggevonden, dat men vermoe delijk beeft verloren. Dc politie werd bi) thuiskomst van den heer de K. gewaar schuwd en stelde direct eon onderzoek In. Tot dasverre 19 het niet mogen ge lukken eenlg spoor te ontdekken. Op de Kon. Stoomschoeaenfabriek A. H- van Schijndel alhier, gebeurde 11. Zaterdagmorgen een ongelnk dat b6- voornemen van den Minister van Oorlog lrekke!ijk oed ls a(geioopen. Toen een de bestaande landweer-balaljons met me| ua> A vtn de Meerakker zlch ingang van 1 Juli a.s. op te heffen. De dienstplichtigen van de landweer zullen alsdan administratief overgaan bij het leger, terwijl de verschillende landweer-districts-commandanten, voor zoover zij niet tot het actieve leger behooren op pensioen zullen worden gesteld. De stemming ter conferentie van Genua schijnt weer gunstiger. Aan het Incident, ontstaan door het Dultsch- Rassisch verdrag en het jongste protest van Barthou Is een einde gemaakt door een nieuwe nota aan de Duitsche dele gatie, waarin eenige details der Duitsche antwoord-nota worden rechtgezet en opnieuw voorbehoud wordt gemaakt ten aanzien van de wettigheid van het verdrag. Ook het Incident, verwekt door het optreden der Russen, Is opgelost, doordat de sovjet-delegatie haar memorandum Introk. Nlenwe besprekingen hadden reeds weer plaats met de sovjet-gede legeerden. Poincaré heeft te Bar-le-Dac een rede gehouden, waarin htj Frankrijks houding tegenover Duitschland en Rus land aangaf door de woordenGeen concessies aan Duitschland of Rusland. Slechts onder dit voorbehoud zal Frankrijk te Genua blijven. Betreffende de herstelbetalingen zeide Poincaré, dat Frankrijk, desnoods zonder de medewerking der bondgenooten, de volkomen uitvoering van verdrag van Versalles zal doorzetten. Verwacht wordt, dat de conferentie de volgende week ten einde zal loopen. Naar verluidt. Is tusscben de leiders der republikelniche troepen in Ierland en de troepen van den vrijstaat een overeenkomst getroffen, die van zeer grooten Invloed zoa zijn op de vredes pogingen ln Zald-Ierlaad. De voorjaarsuitzaai in Rusland ls volgens een bericht uit Moskon gunstig verloopen. Men hoopt dit jaar den hon gersnood te kunnen voorkomen. Volgens geruchten zou Frankrijk moblllseeren en een operatie in het Roer gebied voorbereiden. Waalwijk, 25 April 1922 Maandagavond hield de oude raad van Waalwijk, onder Voorzitterschap van den Edelachtb. heer Th. de Surmont de Bas Snieele, eene openbare verga- van A. van op de goederenlift bevond, viel de mand waarop zij zat om, jalst toen de lift In beweging ging, en kwam het kind met haar beenen tusscben de mnurope- ning en de lift bekneld. Gelukkig zette de man, die de lift bediende, deze on- mlddelijk stop, anders waren de gevolgen niet te overzien geweest. Na echter reeds zat het kind ernstig met belde voeten beklemd, zoodat de muur moest worden uitgehakt om haar uit deze benauwde positie te bevrijden. Toen dit na een 3 kwartier gebeurd was, constateerde de geneesheer dat de voeten, die deerlijk waren opgezet, op eenige plaatsen waren gekwetst, doch dat het vermoedelijk nogal zal meevallen. DE LEZERSKRING VAN ONS BLAD BREIDT ZICH MET DEN DAG UIT, ZOODAT OOK DE WAARDE VAN ADVERTEEREN STEEDS GROOTER WORDT. ADVERTENTIE CONTRACTEN ZIJN ZEER BILLIJK. Aan 't verzoek van zoovelen om ook in onze gemeente een z g. Kerk klokje te doen verschijnen waarin men alles kan vinden, wat de geheele week aan kerkelijke diensten, oefeningen enz. geschiedt in de vier parochies onzer gemeente, zal weldra worden voldaan. Het weekblaadje dat zal uitkomen, staat onder redactie van den weleerw. heer kapelaan Beijnen en zal bevatten alle diensten, oefeningen, evangelie met uit leg, lithurgische kalender, agenda's van vergaderingen, enz., en zal aan lagen prijsdoor of vanwege de kosters aan huis bezorgd worden. - De Hanze houdt hedenavond ten 8 uur een algemeene vergadering. Aan de orde is o.m. het kiezen van een Voorzitter, zulks ter vervanging van den Edelachtb. heer J. Verwiel, die we gens vertrek als zoodanig heeft bedankt. Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. K. H. prinses Juliana, op 30 April a.s., zal door de Harmonie der R. K. Werkliedenvereeniging Zondag a.s. ten 12'/2 uur eene muzikale wande ling worden gehouden. De route is als volgt Afmarsch van den Gildenbond door voormalig Besoijen, Besoijensche Steeg, Spoorlaan, Mr. v. Coothstraat naar den Gildenbond. Op den weg van Tilburg naar Waalwijk, nabij Kaatsheuvel werd A- de Krniff uit Sprang Zaterdagmiddag door een auto aangereden. Bewusteloos werd hij onder den wagen vandaan gehaald en met de auto naar den geneesheer te K'henvel overgebracht. Deze onderzocht en verbond hem, waarbij bleek dat de kwetsuren slechts van lichten aaid waren. De tooneel-uitvoerlng Zondagavond door de R.K. Gymn. Ver. «Kunst en Kracht» gegeven is voor die vereeni- glng wederom een groot cusses ge worden. De leider de heer Versteijaea heeft werkelijk eer van zijn werk. De zaal was, zooais te verwachten was, veel te klein. Onder het talrijke publiek beerschte den geheelen avond een opgewekte stemming, waartoe de heeren Vissers en Possimus. respectievelijk als pianist en violist zeker veel hebben bijgedra gen. De uitvoering der gymnastische oefeningen zoowel als van het blijspel in drie bedrijven en de verschillende comiiche duetten vielen zeer in den smaak. Het blijkt meer en meer dat deze kranige club zich la de algemeene Bympatbïe mag verheugen. De laatste competitiewedstrijd In dit seizoen In onze plaats ls in eene alleszins verdiende 1—0 overwinning voor W. S. C. geëindigd, een uitslag, waarmede Zalt-Bommel meer dan te vreden kan zijn. Had W. S. C. een schutter gehad, welke eenlgszins ge bruik had kunnen maken van de zoo prachtig aangegeven kansen, de uitslag ware dan geheel anders geweest dan een magere 1—0 overwinning. De eerste tien minuten waren belde partijen aan elkander gewaagd, lang zamerhand kwam W. S. C. in de meer derheid en bleef zij steeds haar over wicht toonen. De vlugge rechtsbuiten bracht herhaaldelijk op; uit één zijner telkens keurig geplaatste voorzetten wist Klerkx even keurig den bal in het net te deponeeren. Toch viel het op, dat het blnnentrlo zoo weinig van deze kansen wist te profiteeren. Na de rust kwam het overwicht van W.S.C. nog sterker aan het licht en had Zalt-Bommel zoo goed als niets meer in te brengen. Sporadisch kwam gzij over de helft der tegenpartij. Haar anders zoo gevaarlijke en snelle rechtervleugel i werd volkomen door Kleijn in bedwang gehouden, die dezen middag ook een zijner beste wedstrijden speelde Het regende corners op het doel van Zalt- Bommel, alle even keurig voor den doelmond geplaatst, doch raadselachtig kan worden, doordat het niet zeker was dat Tilbuig kan meespelen en dat Boxtel a.s. Zondag nog voor de com petitie moet spelen. Het programma voor a.s. Zondag zou dan als volgt gewijzigd worden. 1ste wedstrijd L.S.V. tegen W.S.C., daarna N.O.A.D. tegen Quick. In ons volgend nummer weten wij dit definitief mede te deelen. H.E.C. heeft Zondag haar zooveel- ste overwinning mogen boeken. De strijd ging thans tegen 't sterke Excelsior uit Olsterwijk en, ofschoon H E.C, met in vallers speelde voor Unksback.en mldbalf» werd Oisterwijk toch met 41 nederlaag naar huis gestuurd. Vooral 't spel van den rechtsbuiten van H.E.C. wa9 in dezen wedstrijd bijzonder keurig. Alle vier de doelpunten werden door hem gemaakt. Zondag gaat onze vereeniglng naar Concordia Tilburg. Zondag j.l. speelde de R. K. V. V. „Juliana" haar laatsten competitie-wed strijd tegen de sterke Bossche ploeg D.E.K O. te 's-Bosch. In een tamelijk forsch gespeelden wedstrijd wisten onze geel-zwarten de DEKO menschen met 2 1 er onder te houden. Juliana li speelde een vriendschappe- lijken wedstrijd tegen Excelsior uit Kaatsheuvel. In een goed gespeelden wedstrijd wisten de reserves met 61 te zegevieren. Zaterdagmiddag j.l. speelde een Juliana-combinatie een wedstrijd tegen een fabrieks-elftal van Hollandia, welke wedstrijd eindigde met 6—5 in het voordeel van Juliana. Voor Zondag a.s. heeft Juliana groote seriewedstrijden uitgeschreven en zal het publiek van spannende wedstrijden kunnen genieten. De volgende ver- eenigingen nemen deelV.F.C I Vught. R.W.B. II Besoijen, B.V.V. I Kaats heuvel en S.V.V. I Sprang. De loting zal nader worden bekend gemaakt. De wedstrijden nemen om 1 uur een aanvang. Het 2e elftal van R.W.B. heeft dit seizoen uitstekend gespeeld, doch speel de j 1. Zondag te Capelle tegen Exelsior wel zijn besten wedstrijd. R.W.B. II was over het geheel de meerdere van Exel sior. R.W.B. speelde kalmer en met meer overleg en hierdoor behaalde de R.W.B.-reserve een mooie overwinning en werd Exelsior op eigen terrein met 3—0 door R.W.B. II geklopt. Van R.W.B. II een kranige prestatie om de tot heden ongeslagen kampioen van haar afdeeling op eigen terrein te overwinnen. Er schuilen in Capelle zeer zeker uit stekende krachten, doch er wordt te onbesuisd gespeeld, en hieraan hebben zij de nederlaag grootendeels te wijten. Wij vernemen, dat uit de ingekomen antwoorden van belanghebbenden op een circulaire, betreffende de oprichting eener Schoen- en Lederbeurs te Am sterdam, gebleken is, dat een zeer belangrijke meerderheid zich voor de wenschelijkheid dezer beurs heeft uit gesproken en tevens de principieele toezegging heeft gegeven, eventueel, een stand te huren. Het voorloopig bestuur is van meening, dat er alle aanleiding be- was het, dat hieruit niet één doelpunt gemaakt werd. Evenwel mag niet ver geten worden, dat de doelman van Zalt- Bommel hier ook de groote struikelblok wasdeze wist op een schitterende wijze zijn doel schoon te houden en heeft er hoofdzakelijk toe bijgedragen, dat zijn club voor eene groote neder laag behoed werd. Door deze overwinning heeft W.S.C, zich op de derde plaats der ranglijst gehandhaafd. Terloops maakten wij reeds mel ding van de groote bekerwedstrijden, welke W. S. C. heeft georganiseerd. Nu a.s. Zondag de serie begint, willen wij daar nader op terugkomen. W.S.C. mag het wel als een voorrechi beschou wen dat zij er in geslaagd is 8 zulke goede elftallen als deelnemers te krijgen, want daar overal in den lande seriewed strijden gehouden worden, is het uiterst moeilijk een voldoend aantal vereeni- gingen te bekomen. Des te meer mag het Waalwijksche publiek het op prijs stellen dat W.S.C. het eerst het initiatief nam dergelijke wedstrijden uit te schrijven en daarmede zoo'n succes heeft gehad, dat de supporters de eerste 3 Zondagen van mooi en goed voet ballen verzekerd kunnen zijn. De eerste Zondag brengt ons reeds 2 prachtwed- strijden nl. om twee uur Wilhelmina tegen Tilburg en daarna Boxtel tegen L.S.V. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat hierin nog een wijziging gebracht staat tot het veronderstellen, dat het succes der Schoen- en Lederbeurs verzekerd is en dat nu vóór alles eerst het definitief karakter van het instituut tot beheer van deze beurs moet worden geregeld, alsmede het kiezen van de bestuurders dezer instelling. In verband hiermede zal binnenkort een constitueerende vergadering worden gehouden. De directie van de Eerste Neder- landsche Balata Drijfriemenfabriek te Delft zegt in haar jaarverslag over 1921 o. m. De fabricatie van Balata drijfriemen nam een aanvang in het afgeloopen jaar. De Mij. is thans zoover dat zij een uitstekend product maakt en daarvan op heden reeds een bevredigend aantal orders heeft uitgevoerd. De noodzakelijkheid van completeering der machines en de kosten van organi satie en inbedrijfstelling hebben een be langrijk bedrag geëischt. Daarbij komt, dat moest worden af geschreven op de vrij groote voorraden Balata en katoendoek, welke goederen destijds, toen ze schaarsch te krijgen waren, zijn ingekocht in het vertrouwen spoedig in bedrijf te komen. Bij dit verlies, gevoegd de salarissen en onkosten die in het afgeloopen jaar verschuldigd waren, maakt dat de ex ploitatie-rekening sluit meteen nadeelig saldo van f71,297. Het komt de directie in dezen moei lijken tijd noodzakelijk voor ook de post ad f 4U.000 uitvinders en patenten geheel af te schrijven, zoo ook om de winst- en verliesrekening bovendien te belasten met een afschrijving op machi nes, installaties, enz. van f 11.960. Derhalve toont deze rekening per 31 December 1921 aan, dat in totaal gele den is een verlies van f 123,258. Door deze resultaten is de kooppositie hoogst ongunstig en bezit de vennoot schap geheel onvoldoende geldmiddelen om het bedrijf te financieeren. Wordt niet onmiddellijk voorzien in het geldgebrek, dan is de onderneming gedwongen te liquideeren, waardoor voor aandeelhouders een gering bedrag zou overblijven met het oog op de in courantheid der machines. Daar het bui tengesloten is, om in de huidige malaise van handel en bedrijf nieuw bedrijfska pitaal te krijgen, meent de directie, dat het thans de tijd is tot nadere aanslui ting bij de N. V. Delftsche Leerlooierij en drijfriemenfabriek v.h. Alex Adam. Met het bestuur dezer vennootschap werden besprekingen daarover gehou den met het resultaat, dat het bestuur bereid gevonden werd om de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen tot ruiling van alle activa en pas siva der Eerste Ned. Balata Drijfriemen fabriek tegen 300 aandeelen N.V. Delft sche Leerlooierij elk van 1500. Hierdoor wordt de mogelijkheid geo pend elk aandeel Eerste Ned. Balata Drijfriemenfabriek te vervangen door een aandeel Delftsche Leerlooierij a f500. De balans vermeldt onder activa de volgende cijfersgebouwen en terreinen f 122,489 (v. j. 69,092)machinerieën en toestellen f 150,004 (v. j. f91,802) meubilair f 4960 (v. j. f 392)uitvinders en patenten f 40,000 (v. j. f 19.000) voorraden f 58,925 (f 68 846)kas f 5151 (f 33,784)debiteuren f 5908 (nihil), en onder passiva o. a. geplaatst kapitaal f 300,000 (v. j. f 280,000)crediteuren f 158,731 (f4511). DRUNEN. Zondag hield de Post- dulvenvereen. Vliegende Vrienden*, ge vestigd in bet café Th. Elshont alhier, een wedvlucht vanuit Eindhoven. De prezen werden behaald aU volgt le, 4e, 5e en 7e prijs door H. Berg mans. 2e en 6e pr. door Th. Elshout Azn. 3e pr. door P- Scherpenbnrg. le overdaif Th. Elshont Azn. Openbare vergadering van den Raad der gemeente op Donderdag 27 April 1922 des n.m. ten 7 uur. Agenda a. Ingekomen stukken. b. Bespreking instructie onderwijzers L.O. c. Benoeming hoofd der school te Wolfshoek. (Op de voordracht slaan 1. Veltman, 2. van der Wee, 3. Bomi- naar, 4. van Gennip). d. Vaststellen Landbouwverlofdagen Leerplichtwet. e. Bespreking presentiegeld leden stembureau. f. Benoeming leden stembureau. g. Aanbieding gemeenteverslag en verslag art. 52 Woningwet. h. Rekening Huurcommissie 1921. i. Idem woningbouwver. j. Idem correspondentschap arbeids bemiddeling. Zondag j.l. hield de Postd. ver. „De Vliegende Vrienden", gevestigd op het Jongenspatronaat alhier, een wed vlucht vanuit Breda. Lostijd 9 uur. Aan komst le duif 9.57.15 uur. De prijzen werden als volgt behaald: le pr. A. Rekers2e pr. L. van Drunen3e, 4e, 5e, 6e, 7e, 8e en lie pr. A. v. d. Steen; 9e pr. M. Klomp; 10e en 13e pr. A. Rekers; 12e pr. J. Schapendonk. Overduiven A. v. d. Veer en J. van Sambeek. Eerstgeteekende er. Konings poel A. Rekers. SPRANG. Di. G. H. do Jonge van Naarden heeft het beroep naar de Geref. Kerken vat Sprang en Vrijh.-Capolle aangenomen. Onze dorpsgenoot C. B., had j.l. Zaterdag het ongelak te Kaatsheavel onder een auto te geraken, waardoor hij een diepe wond aan z'a hoofd en enkele kwetsuren opliep. Na bij Dr. de B. aldaar verbonden te zijn kon hij huiswaarts keeren. Onze voetbalvereniging S. V. V. speelde j 1.Zondag eene competitie wedstrijd voor den B. V. B. tegen Wil helmina uit 's-Bosch. Uitslag 1—1. CAPELLE. J.l. Donderdag had alhier een ongeval plaats, dat een treurig gevolg had kunnen hebben. Een kind van den herbergier V. raakte voor het schoolhuis ln de Kom te water. H. de Ble, toe vallig daar aanwezig, sprong onmiddellijk te water en wist zwemmende de dren kelinge op het droge te brengen. Een woord van lof voor deze kranige redding, welke met levensgevaar gepaard ging, mag zeker niet ontbreken. J.l. Vrijdag herdacht de afdeeling Capelle van den Ned. Chr. Bouwarbel- -lersbond haar driejarig bestaan op fees telijke wijze. Ongeveer half acht werd deze bijeenkomst door den voorzitter

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2