Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Portierster van Alfortville. Gemeenteraad. FEÜiLLETOh „NOORD-BRABAND" NUMMER 36. WOENSDAG 3 MEI 1922. 45e JAARGANG. Uitgavb: WAALWIJKSCHK STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegv.-AdresECHO. DRUNEN. (Vervolg.) 107). huren en aan Burg. en Weth. over te laten den prijs die daarvoor zal moeten worden betaald. Tenslotte kan de Voorzitter nog mede- deelen dat naar aanleiding van de dis cussies in eene vorige vergadering over de vakschool gehouden, de commissie, de heer Van de Wiel en hij, aanstonds naar het Gouvernement is geweest om te gaan zien of de mogelijkheid bestond, j dat de provincie alsnog eene subsidie zal verleenen aan de vakschool alhier. De commissie trof den Commissaris niet thuis, doch heeft toen met den Griffier gesproken en deze heeft gezegd dat de mogelijkheid daartoe niet is uit gesloten. Men moet dan echter aan- oonen. dat het voor de gemeente on doenlijk is zelf alle kosten te kunnen dragen. De heer van de Wiel zegt met den tieer Bergmans naar den Haag te zijn geweest en daar met den Inspecteur- Deneraal van het vakonderwijs te heb ben gesproken. Hij heeft daar gewezen A LW u K. [DOOP ERVAR1NG STERK. op het groote bezwaar als de gemeente alle kosten moet betalen, wijl hier over het algemeen alleen kostwinnende burgers wonen en kapitaalkrachtige personen zoo goed als* niet wonen en de industrie van dien aard is, dat daar vooralsnog niet veel uit te putten is. De heer de Groot heeft er op gewezen dat de provincie Zuid-Holland aan eene dergelijke school subsidie geeft en hij zou alles in het werk stellen om Ged Staten van onze provincie te bewegen dit ook voor deze school te doen. Spreker heeft ook gevraagd of er kans bestond dat de school door het Rijk zou worden overgenomen, doch daar gaf hij niet veel hoop op, dan moet de school al heel erg in verval zijn gekomen eer daartoe kan worden over gegaan. De heer Bergmans merkt op dat de Inspecteur er op wees dat men parti culier beheer het meest gevvenscht acht. Eer het Rijk de school in beheer neemt moet eerst alles zijn geprobeerd, eer doet men het niet. De heer v. d. Wiel meent ook ver staan en begrepen te hebben, dat hij de school liever aan het volk laat, omdat ze uit en door het volk is gekomen en opgericht. Besproken is dat voortaan het vervolg-onderwijs kan vervallen, wijl dat hier reeds wordt gegeven. De heer Bergmans zou la overweging willen geven dat bij een vacature de ontslagene in aanmerking zou komen. Vervolgens kan hij nog mededeelen dat het idee van den heer Bataille kan wor den doorgazet. Over de kwestie of de gemeente Waalwijk moet bijdragen voor die jon gens, die hier schoolgaan, heeft hij ook gesproken en de Inspecteur heeft hem positief gezegd dat Waalwijk daarvoor moet betalen. Van de Wiel. Dat is zoo. Alle plaat sen waarvan jongens hier de school be zoeken, moeten in de kostsn bijdragen. Spr. zou mnt het bestuur van de Hanze nog eene bespreking willen houden over huishoudelijke aangelegen heden. De heer Bergmans acht dit ook ge- wenscht. Hij wijst er verder op dat alleen door goede samenwerking resul taten kunnen worden ve?kreeen. Na nog eenige discussie en nadat de Voorzitter de heeren bedankt heeft voor de moeiten die ze zich hebben ge troost, sluit hij deze vergadeilng. HEUSDEN. Openbare vergadering van den raad der gemeente Heusden op Vrijdag 20 April 1922 nam. 7'/2 uur. Als naar gewoonte waren allen aan wezig. Nadat de vergadering geopend was. werd na de afleggen der voor- eschreven eeden het nieuwe lid M. Uhl geïnstalleerd. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld werden de volgende egekomen stukken. 1—3 Besluit van Ged. Staten tot goedkeuring eener geldleening van 2000 idem voor den verkoop van een stukje grond aan P. Verschuren idem der wijziging van de geraeente- begrootingen van 1921 en 1922. 4—6. Kon. Besluit houdende goed- <euring der verordening tot heffing van schoolgeld; idem tot wijziging der hondenbelasting; idem tot heffing der plaatselijke inkomsten belasting. 7. Proces verbaal van kasopneming bij den Gemeente-ontvanger op 28 Maart j.l. 8. 't Verslag van den toestand der Gemeente over 1921. Vastgesteld werd een verordening tot aanwijzing van het tijdvak binnen hetwelk ingevolge de Leerplichtwet landbouw-vergunningen kunnen worden verleend. Dit zal kunnen geschieden in het tijdvak 15 Juni—14 Juli. Uit de voordracht tot benoeming van een lid in de commissie vau toezicht op het Lager Onderwijs (vac. Hendrikx) werd no. 1 F. S. M. Schreuder met alg. stemmen gekozenno, 2 stond J. van Dieten. Hiermede werden de SChoolgeld- De Echo van het Zuiden, Waalwgkselie en Langstraatsche Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het gebeele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertenüën '20 cent per regelminimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Advertentlën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur iu ons bezit zijn. Van Haider. Ik vrees dat de schoolopzie ner dat niet zal goedkeureu, want 't is juist hij die daarop heeft aangedrongen. Bergmans. Dan moet het worden toege licht, het is toch te probeeren. Van de Wiel. Hij staat er op. dat weet ik wel. Vroeger is besloten dat alleen iu deze gemeente door het hoofd een cursus in de land- en tuinbouw mag worden gegeven. Maar het is als Bergmans zegt, Burg. en Weth. behoeven het, al wordt het gevraagd, niet altijd toe te staan. Muskens. Dat een kwartier voor den tijd op school zijn is ook nog al bezwaarlijk, ten minste in de Woll'slioek. Als ze s middags naar huis gaan. wordt het lastig. Van Son. -Voor het hoofd die er toch woont, is het iets anders. Van Halder. De schoolopziener achtte dit noodzakelijk, zeker voor hot hoofd. Van Son. Maar al staat het er in wat geelt het dan nog. Niemand die zal gaan kijken. Voorzitter. Voor de goede orde is er toch wel wat voor te zeggen. Van Halder. Burg. en Weth. zouden er niet aan gedacht hebben indien de school opziener er niet op had aangedrongen. I)e heer Bergmans zou wat betreft het les geven buiten de gemeente Burg. en Weth. de macht willen verleenen dat al of niet toe tc staan. De Voorzitter zou dit dan liever in handen van den raad stellen. Daartoe wordt besloten. 3. Benoeming van een hoofd dor school tc Wolfshoek. Op de voordracht zijn geplaatst de hoeren 1. Veltman, Van der Wee. 3. Bominaar. 4. Van Geunip. De Voorzitter schorst de openbare verga dering om eene l>espreking te houden over de candidaten. Na heropening wordt tot stemming over gegaan. De uitslag is dat de heer Veltmann zes stemmen verkrijgt en de heer v. d. Wee een stem. De infunctietreding zal zoo spoedig moge lijk moeten plaats hebben. 5. Landbouw-verlofdagen ingevolge de I .leerplichtwet. De Voorzitter zegt dat daar wel eens over mag worden nagedacht. Burg. en ü'eth. meenen dat voor deze gemeente de beste lijd is van 18 Juni tot 15 Juli. Dan heeft men de pluktijd en hooibouw. Van Sou. Het hoofd der school mag die niet naar willekeur het verlof verleenen. Voorzitter. Neen, er is een maximum aan gegeven door den Minister en die tijd moet door den raad worden vastgesteld. run ..De Echo van het ZutèlsB" Lucia zag er zeer bleet uit; zjj was blijk baar hijzonder ontroerd en scheen moeite te hebben op de beenen recht te staan. Mar.v ontging het niet dat er eene groote verandering had plaats gegrepen sinds zij Lucia voor het laatst gezien haddoch zij gevoelde zich daardoor in het geheel niet. aangetrokken. .,Wnt wenscht gij?" vroeg de dochter van den millionnair. Op zwakken toon antwoordde Lucia „Ik ben gekomen, mejuffrouw, om u uwe costuums aan te passen. Ik weet wel dat liet wat te lang geduurd heeft, doch dat is geheel buiten mijne schuld. Ik ben het voor werp geweest van een ongeluk of liever, van eene misdaad, die mij verscheidene dagen belet heeft iets te verrichten." Harmant beefde hij liet hooren dezer woorden. „Eene misdaad?" riep Mary uit, wier nieuwsgierigheid geprikkeld werd. „Ja. mejuffrouw." „En welke misdaad?" „Men heeft, getracht mij te vermoorden en het scheelde heel weinig of men was er in geslaagd." „Dan zijt gij gekwetst geweest, mejuf frouw?" vroeg Harmant met de grootste koelbloedigheid. „Ja, mijnheer, en de bekomen wonde doet mij nog veel lijden. Een messteek ontving ik in de borst en een tweede zou mij den gena deslag toegebracht hebben, zoo deze niet op de stalen balein van mijn corset was afge schampt. Aan dat toeval ben ik het leven Het voorstel van Burg. en Weth. wordt hierna aangenomen. Bespreking presentiegeld leden stem bureau. Burg. en Weth. stellen voor 3.per dag te verleenen. De leden zullen dan zelf voor liuu eigen kost moeten zorg dragen. De 'Voorzitter merkt op dat ze hel op veel plaatsen thans zoo doen. De heer van Spijk wijst er op dat het voor de gemeente het voordeeligst is want liet gezamenlijk eten heeft, steeds veel geld gekost. Met algemeeno stemmen wordt hierna hel voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 7. Benoeming leden stembureau. Voor liet dorp worden benoemd tot leden de heeren van Halder en v. d. Wiel en tot plaatsvervangers de heeren Bergmans en Elshout. De Burgemeester is hier ambtshalve Voorzitter. Voor de Wolfshoek worden benoemd als Voorz. de heer v. .Spijk en als leden de hee ren van Son en Muskens en tot plaatsverv. leden Mimpon en G. Muskens. S. Aanbieding gemeenteverslag en ver slag art. 52 der Woningwet. Wordt voor de leden op de secretarie ter inzage nedergelegd. 9. Aanbieding van de rekening van de HuurcommLssie over 1921. Idem van de Woningbouwvereenigiug. Idem van het Correspondentschap voor de arbeidsbemiddeling. Wordt ter onderzoek iu handen gesteld van een Commissie bestaande uit de heeren an Halder, Bergmans en van de Wiel. Bij de rondvraag deelt de Voorzitter mede dat de schoolopziener er op aangedrongen heeft om dit jaar in alle lokalen van do Wolfshoek nieuwe banken te brengen en niet, zooals in een vorige vergadering be sloten is te beginnen met. een lokaal. De schoolopziener heeft echter eeuigc adressen opgegeven en nu is gebleken dat de prijzen enorm schelen. De heer Bergmans vraagt ol' het zoo nood zakelijk is dat de banken worden ver-, nieuwd. Voorzitter. Ja. reeds vroeger hebben we al moeten beloven dat we daartoe zouden overgaan. De heer Bergmans merkt wel dat het groote prijsverschil te wijten is aan de va luta-kwestie. Op de eene plaats zou hij de Hollandsche industrie willen steunen doch als raadslid heeft hij de belangen van de belastingbetalers te behartigen. Wat het zwaarst weegt, moet maar gebeuren. Wordt besloten Burg. eu Weth. te mach tigen tot aankoop van banken over te gaan. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mode, dat naast de woning van Couwenborg ecu stukje grasland is gelegen wat eigendom is van de gemeente. Couwenherfc heeft ge vraagd dit te mogen huren. Daardoor ver krijgt hij meer vrijheid naast zijn woning Wordt besloten het perceeltje land te ver verschuldigd." „Een gelukkig toeval, mejuffrouwDe moordenaar is zeker in arrest genomen?" „Neen mynheer, maar alle redenen zy» er om te veronderstellen, dat het spoedig zal gebeuren." Dit antwoord riep het kille zweet op de slapen van den millionnair te voorschijn. Nochtans had hij de kracht om zijne ont steltenis te overmeesteren, en hernam „Gij hebt zeker zyn Signalement aan de justitie kunnen verstrekken?" „Neen mijnheer. Nauwelijks heb ik hem gezien, en dan in het midden van den nacht. Het schijnt dat hij tot eene nachtelijke die venbende behoort, die tegenwoordig de om streken van Pary's onveilig maakt Het was blijkbaar zijn doel niet moord te plegen, maar slechts liet middel om daartoe te ge raken. Hij moordde om te stelen." ..Zoo, men heeft u bestolen?" „Ja mijnheer, men heeft mij van mijn horloge, mijne ketting en mijn portemon- naie beroofd." Sinds Lucia was binnengetreden staarde Harmant haar met groote nieuwsgierigheid aan. Hij kon de oogen van haar gelaat niet af wenden de man bestudeerde de uitdruk king barer oogen, den klank harer stem. alles. „Zonderling," dacht hij. „my dunkt, dat ik dit gelaat reeds vroeger gezien heb. die stem reeds vroeger gehoord heb. En tocli is 't de perste maal dat ik mij thans in tegen woordigheid van dit jonge meisje bevind. Daar ben ik zeker van." Eensklaps ging er een licht voor hem op. „O. nu ben ik er," dacht hij dan weer „Ziedaar een sprekend portret van Jeanne Fortier, toen deze Jeanne nog van hare jaren was. Paul Harmant vergiste zich niet. Wie Jeanne twintig jaren geleden ge kend had en thans Lucia zag. moest wel een groote gelijkenis tusschen de twee vrouwen vinden, een gelijkenis, natuurlijk gowmg en licht genoeg te begrijpen voor hea. <'le, zoo als onze lezers, op de hoogte van den toe stand zijn. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN EEN EN VEERTIGSTE HOOFDSTUK. Terwijl Paul Harmant dit nieuws ontdek te herinnerde hij zich dat. op het oogonbilk van den brand te Alfortville Jeanne's doch tertje by eene voedster te Joiguy was uit besteed. Hij wist ook dat Lucia haar eerste jaren in 't gesticht had doorgebracht: dit luid* Mary hem reeds vroeger gezegd. Een plotselinge gedachte schoot hem door het hoofd. „Zoo zy het eens was?" vroeg hij zich af. Lucia .van vermoeienis uitgeput, scheen een steun rondom zich te zoeken. Paul Harmant scheen het op te merken en haastte zich het meisje een stoel aan te bieden. ,,Gy zflt vermoeid, juffrouw," zeide hij „zet. u" Mary voelde zich gekwetst door de toe gevendheid haars vaders. „Ik zal mijn kostuums niet passen," zeide zy op drogen toon. „Juffrouw Lucia kan vertrekken. Zy kleedt my overigens lang genoeg om myn kleeren te kunnen afleveren, zonder dat er eerst gepast wordt. Ik zal deze na een tiental dagen in ontvangst gaan nemen by madame Augustin. Er is geen haast by." Zoo was duidelijk genoeg gezegd, dat Lu cia geen voet meer in het hotel had te zet ten. Het meisje begreep dit. Het hart vol vernedering, groette zy en verliet de eetzaal, hare doozen medenemend en vruchteloos er over nadenkend wat zij toch gedaan kon hebben om juffrouw Mary, die vroeger zoo lief en welwillend tegenover baar was. thans zoo hardvochtig en min achtend te stemmen. Zy trof mama Lison weer aan. wie zij haar leed mededeelde. „Maak u daarover niet ongerust, lieve," zeide de arme vrouw, die al het lijden van het meisje medeleed, „mejuffrouw Harmant. is, naar het schijnt zeer ziekelijk eu ziekten maken zelfs de beste karakters moeilijk en onverdraagzaam. Droevig gestemd sloegen zy weer den weg in naar de Bourbonkade. Toen Paul Harmant alleen met .Mary in de eetzaal was gebleven, knoopte bij het Ia ons vorig ra&dsversl&g lieten wij den hoer Bergmans zeggen over den heer van Rooy Hij denkt zeker de ge meente alleen te regeeren. Dit was door ons foutief geschreven. Niet over den heer van Rooij, doch tegen den heer v. d. Wiel zei de heer Bergmans zulks. gesprek met <le volgende woorden weer aan „Weet gy wel dat die Lucia een beeld schoon meisje is?" Mary stroomden dikke tranen uit de oogen. „Dunkt u dat?" zeide zy droefgeestig. „En gy begrijpt ook, dat Lucien zeer goed in staat kan zijn haar zyn liefde te schenken?" „De liefde van een ongenblik, die als een stroovuurtje opvlamt eu niets overlaat... A propos, ik heb weer een brief van Lucien ontvangen." „Keert hij terug vroeg Mary levendig. „Binnen enkele dagen, ja." „Spreekt hy van my?" „In al zijn brieven spreekt hij van u, en gy kunt wel begrijpen, dat hy zich zoo druk niet. met u zou bezig houden, zoo gij hem onverschillig waart." „Gelooft gy. dat hy my ooit zal bemin nen „Ik geloof dat, zonder het te weten, hy u reeds vurig lief heeft „Gy zegt het, maar uit zijnen mond zou ik het willen hooren „Dat zult gy, myn kind Mary neeg het hoofd. Een lange zucht ontsnapte aan hare be drukte borst, zy scheen niet overtuigd. Dan ging de millionnair weer voort „Hebt gy my vroeger niet gezegd, dat Lucia noch vader, noch moeder heeft?" „Ja." „Van haar zelf... Daar ik belang Ln haar stelde, wilde ik hare geschiedenis kennen." „zy werd opgevoed in het gesticht der vondelingen, niet waar?" „Ja". ..Te Parys?" „Zeker. Zy werd opgeschreven onder nummer 9.. Maar dut alles heb ik u vroeger reeds medegedeeld, vader". „Dat is wel mogelijk, maar ik herinnerde het my toch niet juist meer. Heeft zy nooit vernomen door wie zy verlaten werd?" „Nooit". „Zy zou pogingen in het werk hebheu kun nen stellen, om dat te leeren kennen." „Ja, doch zonder kans op eenigen goeden uitslag. De gevonden kinderen worden met opzet alle middelen tot het instellen van eenlg onderzoek ontnomen. Maar waarom bekommert gy u daar zoozeer over?" Om my volkomen te overtuigen, dat Lu cien Labroue, die tot een fatsoenlijke famüie l»ehoort niet ernstig een meisje kan bemin nen. dat uit het gesticht der vondelingen komt en zelfs geen naam draagt." Paul Harmant. stond op. „Tot weerziens, liefste!" zeide hy. „Ik gn naar de fabriek." „Komt gy dlneeren?" „Ja. zoo er zich althans geen onvoorziene omstandigheden voordoen. Zoo ik echter op het gewone uur niet hier ben, moet gy niet wachten. Denk dan maar, dat eenige zaak van belang my weerhoudt naar huis te koeren." Hy omhelsde Mary en verliet de zaal. De reden waarom Paul Harmant zyne dochter omtrent Lucia's eerste jaren zoo nauwkeurig ondervroeg lag in de gedachte, die wy hij hem hebben zien opkomen, toen hy eene groote gclykenis meende te vinden tusschen dit jonge meisje en Jeanne Fortter op hare jaren. Nu had hy eenige zekerheid. Zonder uitstel wonsehte hy thans Ovidius te zien om hem mede te deelen. dat hy zyn slag gemist had en dat zy» slachtoffer, het welk hy dood waande, zich in een zeer ge zonden toestand bevond. De millionnair nam een huurrytuig en liet zich naar de Avenue de Olicby brengen. Vruchteloos schelde hy aan het kleine poortje dat wy reeds kennen. Ovidius was afwezig. Paul Harmant stampvoette van woede. Toen dit eerste oogenblik van booze luim voorby was, haalde hy een zakboekje te voorschyn er. schreef op een blaadje de volgende woorden „Zoo gy voor vyf uur heden avond thuis komt, haast u dan onmiddellijk naar Cour- bevoie. Zoo gij na zes uur terugkeert, zal ik u van avond om tien uur wachten Ln het Café de la Paix, op het Operaplein. Drin gend." Hy scheurde het blaadje uit het zukboek je en wierp het in de brievenbus. Onmiddellijk daarna liet hy zich naar de fabriek brengen. Sinds Ovidius zyne betrekkingen met juffrouw Amanda had afgebroken, was hy uit verveling weder aan 't spelen gegaan. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1