Firma Q. Verkade. - Waalwijk. Voor den schoonmaak!! Vitrages, Allovernets, Ondergordijntjes, afgepaste linnen Gordijnen, Lancaster gordijnen, Beddetijken, Overtrekken, Stores, Vlaamseh linnen en Gestreept linnen voor Marquizen. Prima Hospitaaldoek i 1.45. Afgepaste Tafelzeilen. Wollen en Pelucbe Tafelkleeden. Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws. 21833 die door Sun Yat Sen was uitgezonden. Zonder zich ie bekommeren oin de kansen der strijdende partijen, schijnen de vreemde regeeringen een ernstigen oorlog te verwachten. De legaties te Peking hebben alle onderdanen hunner regeeringen, die in den omtrek van Peking wonen, aangespoord, zich naar de hoofdstad te begeven. Bovendien wordt gemeld, dat te Tientsin Fransche en Engelsche oorlogschepen worden verwacht, met het doel, afdoende maat regelen te nemen voor de bescherming van de vreemdelingen tegen mogelijke geweldadigheden der strijdende partijen. kohieren vastgesteld voor 1922. De ver moedelijke opbrengst zal zijn f2781,81 en met M.u.l.o-school f 1410.80. Opb. Lag. f 447.60 en de beide R. K. Kath. scholen f860.40. Wederom verzocht de Directie der Holl. Buurtspoorwegen om subsidie ditmaal voor het exploitatie tekort 1920 op de tramlijn Drunen—Heusden. B. en W. stelden voor f 1000 te geven. De Haan vroeg, of bij f 1000 subsidie de exploitatie wordt voortgezet, wat den Voorzitter niet bekend was. Hij deelde echter in dit verband mede, dat er een verzoek was ingekomen van G. Ruijsch, die bij eventueele stopzetting een auto- dienst wil beginnen op voorwaarde van een subsidie van f1500 'sjaars van de Gemeente. De heer De Haan betwijfelde de be- staans mogelijkheid van een auto-dienst Het lid Uhl bepleitte de noodzakelijk heid van tramverkeer en wilde desnoods meer geven, zelfs f 1500. De heer De Haan was van dezelfde meening. Het lid De Mol vormde hiermee een contrast en wilde eerlijk gezegd liefst „nik»'' geven, doch draaide toch bij en was te vinden voor f 1000 subsidie. De Voorzitter deelde mee vernomen te hebben van pogingen, die worden aangewend om de tram door te trekken t®t Sleeuwijk en dat er dan mogelijk een andere toestand komt. Hierna werd het verzoek Ruijsch aan gehouden en met algem. stemmen een subsidie ad f 1000 toegekend. Men kan dan later nog zien. Vervolgens werd vastgesteld een ge meenschappelijke regeling met de be sturen van de Gemeenten Wijk c. a. Veen, Genderen, Drongelen, Meeuwen, Oud-Heusden, Nieuwkuik, Hedikhuizen en Herpt inzake de uitvoering der Vleeschkeuringswet. Een gebouw voor npodslachtingen komt alzoo hiervoorts wordt iemand aangewezen voor de vleeschkeuringen etc.terwijl op een vraag van 't lid Uhl de Voorz. ant woordde, dat een eventueel nadeellg saldo gedekt wordt door de gezamenlijke gemeenten. Uit de voordracht 1. H. van Wijck en 2. J. Sonneveld werd de eerste met 5 stemmen benoemd tot regent der godshuizen, No. 2 kreeg er twee. Op 't verzoek van 't curatorium der R.K. Leergangen te Tilburg om f 25.— subsidie in verband met de cursussen voor Gem. administratie, Gem. finantien en Staatsinrichting werd afwijzend beschikt. Voorts werden op de begrooting 1921 nog een vijftal posten gebracht tot een totaal bedrag van f98.75, waarna de openbare vergadering gesloten werd ter behandeling van bezwaarschriften be treffende den hoofd, omslag en 't ver gunningsrecht. In Genua, waar men nog onder den indruk was van Lloyd Georges rede voering, schrok men van Barthou's aan kondiging „Ik ga weg!" en waar men meesmuilde om de kantteekeningen, die Frankrijk en de Kleine Entente zich aangematigd hadden te maken op Lloyd Georges Non-Agressie tractaat in datzelfde Genua is de politieke sub commissie een eindje opgeschoten met haar antwoord aan de pingel Russen. Rakofsky had dit antwoord voor willen zijn met volkomen nieuwe voorstellen, maar wijselijk heeft men daar niats van aangetrokken, want het was al te dui delijk, dat hij een nieuwe poging deed om, waar zooveel andere besprekingen met Rusland nog onafgedaan zijn blij ven liggen, op een slinksche manier langs een achterdeurtje de „erkenning de jure" binnen te smokkelen. Het prettige van de jongste memorie, die aan de Russen overhandigd is, is het onomschrevene en onaangeroerde, n.l. dat de vroegere Entente-oorlogs vrienden hun hoogloopende gekibbel in de sub-commissie hebben laten va ren, om aan de groote vergaderingen te laten zien, dat men ijst van een breuk in West-Europa. En de toon der voorstellen treft ook men mist het on aangename der vorige memorandaer gaat iets dwingends van het zakelijke uit. Misschien kan men van de Russen nu iets anders verwachten dan ontdui kend gescharrel. Zij zullen hebben te raageeren op de volgende concrete zinnen „Rusland heeft een te belangrijk his torisch verleden om voorgoed op den achtergrond te geraken. Economisch was Rusland voor Europa van waarde, dat ondervindt Europa, nu het aan delfstof-rijke Rusland moet ontberen, i Het is echter ook in het eigenbelang van Rusland, dat het handelsbetrekkin gen met Europa hersteld ziet, want het lijdt zelf een onbeschrijflijke ellende. Geef garanties voor het leven, de veiligheid en het eigendom van vreem de onderdanen, en zij zullen toegesneld komen met kapitaal en werkkracht, om te helpen maken van Rusland, wat er weer van te maken zal zijn. Doormid del van zijn verborgen rijkdommen en hen. die ze ontginnen kan Rusland weer in het bezit komen van alles dat het noodig heeft en wat te veel is om op te noemen. Rusland heeft nog oude verplichtin gen, laat het die nakomen en industri eel Europa zal niet langer aarzelen zijn energie ten dienste en ten hulpe te stellen. Weet dat er reeds een inter nationaal consortium gereed staat met een kapitaal van 20 millioen pond ster ling om al de komenden ondernemingen finantieel te ondersteunen. De landen zullen met meer kapitalen bijspringen, indien noodig, en de banken. Engeland zal zijn handelsfaciliteiten ook tot Rusland uitstrekkenhet wil voorloopig 40 millioen pond sterling ter beschikking houden. Frankrijk, hoewel zelf arm, heeft toe gezegd met eenzelfde bedrag deel te willen nemen aan een internationaal consortium. Het wil zaaikoren, land bouwmachines en locomotieven (1200) en wagons (25 000) leveren. Italië wil al zijn krachten wijden aan de bevordering van den Russischen landbouwen voorzoover het kan, zal het de Russische industrie bijspringen. Japan biedt hulp aan ter aanmoedi ging van den Russischen handeleen Russisch-Japanschehandelsmaatschappij zou op een kapitaal van 8 millioen yen kunnen rekenen. België staat een afzonderlijk crediet toe van 250 millioen francs ter bevor dering van den uitvoer. Verder zal België 20 pCt. van het kapitaal van het internationaal consortium bijdragen. Particulieren hebben voor een mil liard francs gewaarborgd, om aan de plannen der mogendheden kracht en steun te verleenen. Alles goed en wel, maar als Rusland zijn verplichtingen weigert na te komen? Dan gaan de andere vliegers niet op. Poincaré heeft aan Barthou geseind, dat Frankrijk op z'n stuk blijft staan, wat die verplichtingen van sowjet-Rus- land betreft; daarover zullen dus wel de heftigste meeningsverschillen zich uitspreken Bovendien achtte men het agitatorische en propagandistische ka rakter der bolsjewistische beginselen niet te licht moet een regeeringsvorm als die van Lenin en Trotsky de eenige reddingsboei wegwenden, waarop zij drijven kande propaganda bij de massa Dat zal hun moeilijk vallen, want zij zijn nog altijd bezig zich een plaats naast (en liefst boven) de andere regeeringsvormen bij elkaar te schreeu wen moet dat nagelaten worden, dan wordt hun recht van bestaan zoo klein, dat zij feitelijk beschouwd kunnen wor den als te loopen aan den leiband van regeeringen en landen, die zij vervloeken. De natuur gaat boven de leer, dus zullen Lenin en Trotsky ook wel in binden, als zij Rusland niet dieper wil len laten vallen, dan het al ligt. Al binden zij dan zelf niet in, dan laten zij het doen, door middel van anderen, b.v. Tsjltsjërin c.s., die zich op het oogenblik in de gelegenheid daartoe bevinden, te Genua. Do subcommissie vcor de Rus sische vraagstukken te Gecast beef: gistermiddag art. 6 goedgekeurd eahet amendement-Jaspar verworpen. Deze heeft het defioitleve 9tuk geweigerd te teekenen. Barthou beeft geieektnd onder voorbehoud van de goedkeuring der Fransche regec'n^. Moesje, doet je hoofd weer pijn, Neem maar gauw je medicijn. Zusje weet al dat het meest 't Freco's kokertje U geneest. PER KOKER 45 CENT. Verkrijgbaar bij Drog. „De Toko", Waalwijk en bij Gez. Wagemakers, Kaatsheuvel. 21887 De Spanjaarden in Marokko. Raisoeli's vesting aangevallen. Dertigduizend man, ondersteund door 40 vliegtuigen, zijn Vrijdag in den vroe gen ochtend de militaire operaties tegen het bolwerk van Raisoeü begonnen, met het doel, hem tot overgave te dwingen, of hem op de vlucht te jagen. Zijn ont snapping zal moeilijk blijken, want de Spaansche colonnes rukken van onder scheidene richtingen naar hem op. Zaterdag werd officieel uit Madrid gemeld, dat de Spanjaarden tot dusver alle gestelde doeleinden hadden bereikt en de vijand zware verliezen had geleden, j Het is voor de Spanjaarden inderdaad j te hopen, dat zij thans meer succes zullen hebben, dan het vorige jaar Juli. toen de nederlaag bij Moolla hen noopte, de operaties tegen Raisoeli op te geven. De Mooren beschouwden toen Raisoeli's ontsnapping als een wonder. Indien men hun thans mores leert, zal dat van zeer groot belang zijn voor de Spaansche prestige in Marokko. Vandaar dat in Madrid met spanning het verloop der krijgsbedrijven wordt gevolgd, zoomede de verlieslijst. Zaterdag maakte het departement van oorlog bekend, dat bij de jongste krijgsverrichtingen de Span jaarden de volgende verliezen hebben geleden 5 officieren gedood, 4 gewond, 27 Europeesche soldaten gedood, 224 gewond, 17 inlandsche soldaten gedood en 74 gewond. De burgeroorlog in China uitgebroken. Zaterdag zijn in China de vijandelijk heden begonnen tusschen de beide militaire bevelhebbers, die elkaar de macht betwisten. De een, Tsjang Tso Lin, gouverneur-generaal van Mantsjoe- rije, staat aan de zijde van de regeering te Peking, terwijl de andere, Woe Pei Foe, leider van de liberale en anti Japansche partij in Midden-China. een nationale vergadering wil doen verkie zen, die te Peking een regeering moet instellen, om de tegenwoordige regeer ders te Peking, die feitelijk niet meer zijn dan stroomannen van Tsjang Tso Lin, te vervangen. De beide tegenstanders hebben hun troepen samengetrokken, Tsjang Tso Lin bij Tientsin, ten zuidoosten van Peking, Woe Pei Foe te Paoting, ten zuidwesten van de hoofdstad. Vrijdag heeft de president van de Chineesche Republiek nog een laatste poging gedaan om een botsing te voor komen, door de beide tegenstanders te sommeeren hun troepen terug te trekken. Van dat bevel is door geen van beiden notitie genomen en Zaterdagmorgen zijn de vijandelijkheden begonnen over een linie, welke zich van het zuiden naar het noorden uitstrekt van Meisjang tot Peking. Uit de eerste telegrammen blijkt, dat sedert 20 uren een verschrikkelijk artil leriegevecht aan den gang was in het gebied van Meisjang en dat er reeds bloedige gevechten zijn geleverd, waar van de uitslag nog niet met zekerheid is mede te deelen. Te Moekden en te Peking zijn reeds de eerste gewonden binnengebracht. Inmiddels moet zich in het zuiden iets hebben voorgedaan, dat ver-strekken de gevolgen kan hebben. Sun Yat Sen, die heeft medegewerkt aan de stichting van de Chineesche Republiek, is op het oogenblik gouverneur over een regee ringsdistrict in het zuiden van Kanton. Hij heeft zich voor Tsjang Tso Lin verklaard en dezen onverwachte hulp gebracht, door in de wateren van Kanton het voornaamste eskader van de Chi neesche vloot te vermeesteren, dat uit 9oorlogsbodems bestaat. De bevelhebber van dat eskader had namelijk geweigerd onzijdig te blijven, als Sun Yat Sen een expeditie naar het noorden mocht onder nemen om Tsjang Tso Lin te helpen. Aangezien Sun Yat Sen bang was, dat het eskader, dat te Whampoa, 40 K.M. ten zuiden van Kanton, voor anker lag, deze stad zou bombardeeren, liet hij het Zaterdag sommeeren, zich over te geven. De bevelvoerende admiraal weigerde, aan de sommatie te voldoen. Toen kwamen 3 bombardeervlieg- tuigen van de regeering te Kanton j boven de oorlogsschepen vliegen en i lieten op ieder vaartuig verscheidene bommen vallen. De bommen hadden1 een ontzettende uitwerking20 matrozen werden op slag gedood, een dertigtal gewond. Het gevolg van den aanval der vliegtuigen was dat het geheele eskader zich overgaf aan den kruiser „Haichi", De R K. rijkskieskring Rotterdam heeft zoo meldt het „Huisgezin", met bijna algemeene stemmen een motie- Hendriks aangenomen, waarin de ver gadering als haar meeninguitsprak.dat het Bondsbestuur onder geen beding verbinding van candidatenlijsten moet doen plaats hebben met die der Nieuwe Katholieke Partij en een motie-v. d Plas, waarin geprotesteerd werd tegen de manier, waarop de voormannen der Nieuwe Katholieke Partij het beleid van dr. Nolens als leider der R.K. Staats partij in opspraak hebben gebracht. Hetzelfde blad meldt, dat in den R.K. Rijkskieskring Dordrecht een uitvoerige discussie is gevoerd over het feit, dat de heer Borghols, no. 2 op de candi- datenlijst, onderteekenaar was van de Haagsche Cranenburghers-advertentie en onbevredigende antwoorden had gege ven op door hem gestelde vragen. Ook over het feit, dat de heeren Kuiper (no. 1 op de lijst) en Veraart de ver gadering van 22 April te Utrecht (de Veraart-vergadering) hadden bijgewoond Een en ander was oorzaak, dat de ver gadering met 48 tegen 31 stemmen een motie aannam, waarin zij, van oordeel, dat de groslijst in den tegenwoordigen vorm niet meer den wensch der kie zers weergeeft, besloot, de groslijst op nieuw door de kiesvereeniging te doen vaststellen. -- Het comité ter bevordering van de verkiezing van liberalen in de Tweede Kamer heeft, in overleg met de candidates die reeds de candidatuur hebben aangenomen, het volgende pro gram vastgesteld lo. De leden der Tweede Kamer oefenen hun invloed op wetgeving en bestuur uit, zonder begunstiging van eenige volksklasse of eenige kerkelijke of andere bijzondere vereenfging. 2o. Zij houden streng toezicht op de bestuursdaden van de regeering en haar ambtenaren en de daarmede verbonden bemoeiingen en uitgaven, doen zijn zelf geen ambtenaren en kunnen slechts aanspraak maken op schadeloosstelling, niet op bezoldiging. 3o, De leden van de te kiezen groep plegen onderling overleg over belangrijke aanhangige voorstellen en over door hen te nemen initiatief, doch handelen naar plicht en geweten, zonder aan meerderheidsbesluiten der groep gebonden te zijn. 4o In het bijzonder wordt hun aan dacht gevestigd op de volgende punten a. Herziening van de Kieswet, zoo dat weder volksvertegenwoordigers in de Tweede Kamer zitting nemen, die tegenover een bepaalden kiezerskring verantwoordelijkheid gevoelen. b De noodzakelijkheid van een goede staatsinrichting van een Eerste Kamer met zoodanige verkiezing en af treding, dat zij niet enkel strekt ter voorkoming van overijling en corruptie, maar ook als waarborg tegen machts misbruik van een ééndagsmeerderheid van de Tweede Kamer. c. Meer vrijheid van werktijd voor volwassenen, waarbij ten hoogste regelen te stellen, ook voor mannen, als in de wet van 1911 reeds voor vrouwen en kinderen waren neergelegd. d. OphefSng van de Huurwetten, geleidelijke doch spoedige terugkeer in zake den bouw van woonhuizen tot nor male toestanden. e. Vermindering van de door den oorlogstoestand ontstane werkloozen- verzorging. Waar daartoe gelegenheid is, bevordering van emigratie. Waalwijk, 3 Mei 1922 Wij waren dezer dagen in de ge legenheid de plannen eens te zien voor de nieuwe kerk. We kunnen daar natuurlijk nog niet heel veel van zeggen, waar de opdracht nog niet definitief is verstrekt, maar toch mogen we wel als onze indruk weergeven, dat de plannen voor den bouw van een nieuwe kerk voor de parochie van St. Jan Baptist, opgezet door de heeren H Valk, archi tect 's-Bosch als teekenaar en Ir. S. Orie als constructeur, schitterend zijn en dat onze parochie, komen ze tot uitvoering een Godstempel zal krijgen, zooals men er niet veel vindt 't Is iets geheel nieuws, gedacht en uitgevoerd in Byzantijnschen stijl, oud christelijk verwerkt. Het geheel geeft met z'n elftal koepeldaken en den stijl vollen toren een machtig gezicht. De hoofdkoepel heeft een hoogte van 40 Meter, terwijl de 10 andere koepels zich daartegen aan welven. De toren bereikt een hoogte van pl.m. 60 M. Ook de indeeling inwendig met z'n hoofdaltaar van alle zijden zichbaar, z'n vier zij-altaren, z'n mooi priesterkoor, afzonderlijke zitplaatsen voor kinderen, z'n processie-gang, z'n doopkapel is werkelijk uitnemend geslaagd, terwijl de stijl geheel behouden blijft en de rythme in den bouw nergens verloren gaat, evenmin als de lithurgische betee- kenis, die overal is terug te vinden. Werkelijk de plannen, die van de eerste idee's en eenvoudige lijnen door samenwerking van architect en pastoor tot zoo iets indrukwekkends zijn opge groeid, maken een zeldzame indruk, zoodat wij verlof hebben gevraagd bin nenkort een afbeeldsel daarvan in ons blad te mogen reproduceeren De kleu- renteekening zelf voldoet zeer mooi en thans is men met een maquette ervan doende. Wordt de opdracht tot dit plan ge geven, dan wordt direct met de noodkerk begonnen en wordt het amoveeren der oude kerk en het grondwerk voor de nieuwe kerk spoedig aanbesteed. Men hoopt hiermee voor den winter gereed te zijn, om dan in 't voorjaar met den bovenbouw aan te vangen die men geheel gereed verwacht in 't voor jaar van 1924. Zaterdag verscheen voor de eerste maal in onze gemeente het „Kerkklokje", onder redactie van den weleerw. heer L. Bijnen. Het bevat een inleidend woord, Weekkalender, H. Evangelie met ver klaring, H. Kruisvinding, Maria-vers, voorts agenda's en de Kerkelijke diensten der week van alle vier de parochies. Wij gelooven dat dit weekblaadje, dat in bescheiden formaat veel goeds bevat, in een lang gevoelde behoefte voor de Katholieke huisgezinnen voor ziet en behalve een groote gemak, ook voor het Roomsche leven in onze plaats van veel nut zal zijn. Zonder twijfel zal het daarom alier steun vinden en in ruim aantal worden verspreid. Door eene vergissing werd het eerste nummer in de parochie St. Jan nietzoo rondgebracht, als men zich dit had voorgesteld. Daarom zal nummer twee a.s. Zaterdag nogmaals algemeen worden verspreid, waarna men zich bij de col porteurs kan abonneeren. Mej. Johanna Maaywee slaagde bij het dezer dagen te 's Hage gehouden examen voor praktijk diploma Boek houden I. P. Naar wij vernemen werd in de Vrijdagavond gehouden bijeenkomst der Katholieke raadsfractie, waarbij twee leden afwezig waren, de heeren B. Timmermans-Verschure en J.v. d. Geld, besloten, de aftredende wethouders van Waalwijk de heeren Gragtmans en KUjberg, bij de a.s. wethouderskeuze als zoodanig te stemmen. Een der tegen woordigen hield zich echter zfjn stem voor. De voorwaarden voor de inschrij ving naar den bouw der kiosk van „W. B." zijn thans aan heeren smeden en timmerlieden, leden van „Waalwijks Belang", toegezonden. Te verwachten is, dat dus spoedig, met den bouw kan worden begonnen. Wij vertrouwen ook dat het nog ont brekende bedrag door de goede zorgen der propaganda-commissie spoedig bij een zal zijn, daar zeer zeker nog velen daarvoor iets over zullen hebben. In een gehouden vergadering van de bouwvakpatroons alhier is besloten de loonen van de in die bedrijven werkzaam zijnde personen met ingang van 8 Mei met 10 cent per uur te ver lagen. Vrijdag werd te Amsterdam onder eiding van den heer B. Timmermans te Waalwijk, een, vergadering van b? - anghebbenden gehouden ten einde te komen tot de oprichting eener speciale schoen- en lederbeurs. Uit de antwoorden, ingekomen op een desbetreffend rondschrijven, was ebleken. dat een zeer belangrijke meer- cerheid zich voor de wenscheli/kheid dezer beurs had uitgesproken. In' deze vergadering werd besproken welken vorm het instituut tot beheer der schoen en lederbeurs zou aannemen. Na uitvoerige discussie werd 'besloten over te gaan tot de stichting eeaier Naam- ooze Vennootschap tot beheer eener schoen- en lederbeurs en werd staande de vergadering door bijna alle aan wezigen ingeteekend op aandeelen in het kapitaal. De gelegenheid tot inteeke- ning zal nog worden opengesteld. Om de N.V. voor te bereiden en als oprichters op te treden werden gekozen heeren G. Gompen, Amsterdam -I. C. v. Hemert, Den HaagS. Kogel,, oh. R. Levy, M. A. Levie, Amsterdam Van Loon, Waalwijk; H. Mannaerts,. TilburgL. Stibbe, Amsterdam B. Tim mermans, Waalwijk. Ter gelegenheid van den verjaar dag van Prinses Juliana, wapperde van de officieele gebouwen en eenige parti culiere huizen de nationale driekleur.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 2