BEZOEKT Buitenland. Binnenland. DERDE BLAD. De socialisten en de Arbeidswet. Provinciaal Nieuws. NUMMER 37. ZATERDAG 6 MEI 1922. 45e Jaargang. Hoe de houding der socialisten is bij de behandeling der wijziging der Ar beidswet wordt typisch weergegeven door den Kamer-overzichtschrijver van de N. Rott. Ct. Deze schrijft o m. als volgt Minister Aalberse was aan het woord. Een inderdaad belangwekkend betoog, al gaf het in menig opzicht tot com mentaar en zelfs tot vrij scherpe critiek aanleiding. Het liep tegen kwart vóór zes en het viel te voorzien, dat de rede- voering nog wel een poosje zou duren. Niettemin luisterden de aanwezige af gevaardigden het waren er toen nog circa dertig met belangstelling en aandacht. Eensklaps echter klonk eene interruptie door de zaal, waarbij zelfs de ernstigsten kwalijk een lachje kon den onderdrukken. Met kluchtig ver ontwaardigde gebaren en demonstree- renden wijsvinger stond daar de heer Duymar van Twist nabij de banken, waar de sociaal-democraten veronder steld werden te zitten, en met stemver heffing riep hij: „Er zijn er maar twee /van de 22. 't Is toch sterk!* A Inderdaad waren op dat oogenblik negen roode afgevaardigden, die aan het debat hadden deelgenomen zeven sociaal-democraten, de communist Wijn koop en de syndicalist Kolthek was alleen nog maar de vrouw overgebleven van de 26 socialisten en revolutionairen trof men er nog slechts twee (de juist genoemden) in de Kamer aan. Dit wa ren dan de heeren, die met obstructie gedreigd hadden, als ze niet ieder een uur inplaats van drie kwartier bij de algemeene beschouwingen konden spre ken; die de een na den ander verve lende, overbodige, tijdroovende rede voeringen hadden gehouden. Toen het er op aankwam, zelf een heel klein offer te brengentoen het oogenblik gekomen was, waarop reeds alleen uit hoffelijkheid tegenover den minister de aanwezigheid der felle critici verwacht mocht worden, liepen de heeren lar.gs het strand of tramden ze naar huis. Van de ministerieele rede trokken zij zich niets aan, de gansche wet liet hen ijs koud. Ze hadden geprotesteerd en ge fulmineerd en gefantaseerd, dat was voldoende. All het aan hen gelegen had zou de minister van arbeid voor louter leege banken gesproken hebben. Het geval typeert de oppositie van hen, die zonder zweem van argumen tatie beweren, dat minister Aalberse door dit wijzigingsontwerp door zijn voorstel inzake de wettelijke 48-urige arbeidsweek en nopens eventueele re gelingen door collectief overleg met een jaarmaximum van 2500 uren een „reactionair" is geworden. Voor argu menten gingen de helden op den loop; toen de minister sprak waren zij ver dwenen. Zij beseften zelf ten volle, welk een minderwaardige rol zij ver vulden en moesten toch voor verdedigers van arbeidersrechten en de hemelweet wat nog meer poseeren. Even zwak als de sociaal-democratische oppositie was trouwens die van de christen-sociaal Van de Laar en het op verzet uitloopend weifelspeechje van Mr. Marchant, die aan den minister den gevraagden vinger zal weigeren, omdat dan straks die vermaledijde werkgevers, de geheele hand zullen eischen Van verschillende kanten wordt op den nauwen samenhang tusschen het Russische vraagstuk en de olie kwestie gewezen; vooral in Engelsche kringen gaan daaromtrent merkwaardige geruchten. Intusschen blijft hier het laatste woord aan Rusland, over welke houding men nog steeds in het onzekere verkeert. Wat de kwestie der oorlogsschul den, door de nota van Lloyd George opgeworpen, betreft, schijnt men in Frankrijk een absoluut afwachtende hou ding aan te nemen. Echter heeft Poincaré aan Lloyd George doen weten, dat hi aan geen zitting van den oppersten raad voor 31 Mei wil deelnemen. tijdelijk het werk van den zieke mogen overnemen. b. het maximum van 2500 in art. 28 lid 7 wordt verhoogd tot 2800 uren. c ook verschuiving c q. verlenging van den arbeidstijd bij overeenkomst tusschen den werkgever en zijn eigen arbeiders wordt mogelijk gemaakt, dat de werking van deze overeenkomst in geen geval beperkt mag worden tot die gevallen, die niet van invloed zijn op de verhouding tot andere onderne mingen. De Centrale Raad van Vakbonden in het Grafisch- en Boekbedrijf heeft besloten, aan de Tweede Kamer een adres te richten, waarin wordt aange drongen op uitbreiding van de in art. 28, 7e lid van de Arbeidswet genoemde 2500 uur tot 2700 uur. Verder werd besloten, instemming te betuigen met het adres, door het Ned. Verbond van Fabrikantenverenigingen aan de Regeering gezonden, waarbij opheffing wordt gevraagd van de zake lijke bedrijfsbelasting. De Koningin en de Prins stellen zich voor, den 27sten dezer voor vij' weken een reis naar Noorwegen te ondernemen. Daartoe is gecharterd het stoomschip Batavier V, van de firma Wm. H. Mül- Ier Co. Ook Prinses Juliana zal de reis meemaken H. M. en Z K. H hebben voor dezen tocht uitgenoodigd hertog Adolf Frie- drich van Mecklenburg, broeder van den Prins. De Tweede Kamer heeft gisteren de nieuwe grondwetsherzienings-voor- stellen aangenomen. Het program der Nieuwe Katho lieke Partij is verschenen. Te Utrecht werd een afdeeling opgericht. Niet rood, maar blauwwit. Wijziging der Arbeidswet. De Vereeniging van Ned. Papierfabri kanten heeft zich in een adres tot de leden van de Tweede Kamer gewend, waarin de noodzakelijkheid wordt be toogd, dat: a. ingeval van ziekte van een con tinu arbeider de correspondeerende arbeiders uit de beide andere ploegen, De socialisten hebben wederom hunne Mcl-betoogingen gehouden. De deel name, de begeestering, het succes w&9 verschillend in de verschillende deeleu des lands. Het hoogtepunt werd bereikt, waar de socialistische leer het meest in merg cn been der arbeiders en van mnne verleiders is doorgedrongen. Zi die nog groot gaan op den eerenaam van katholiek, hebben zich van die be toogingen afzijdig gehouden. Voor hen is het socialisme volgens het woord van Teaedlctus XV, de grootste vijand vaa de christelijke beschaving. Voor hen brengt het, volgens de herhaalde waar schuwingen van onze hoogw. bisschop pen, den ondergang van het geloof, den oodcrgaog ook der reine reden, van eer en deugd. »Niet rood*, zoo was onze leuze op 1 Mei. »Maar blauw-wit<( zoo voegen wij er bij ic deze Meimaand, nu de dag nadert, waarop volgens voorschrift van onze bisschoppen in al onze kerken en open bare kapellen een collecte moet ge houden worden voor de inrichting en instandhouding /an het Centraal Bareau van Voor Eer en Deugd. Is het rood der socialisten in schrille tegenspraak met ons katholiek denken en voelen, ook op zedetijkheidsgebled, het blauw-wit van het insigne onzer Roomsch-katholieko zedelijkbeld9organl salie trekt aller oog en hart en vervulle allen met een warme belangstelling ea brenge allen tot daadwerkelijken steun, nu deze op last van het Doorl. Episcopaat gevraagd wordt. De reinheid van ons volk ia al zijne geledingen, de reinheid der zoo ontvankelijke jeugd, oas toekomstig geslacht, zoo bij uitstek door Voor Ber en Deugd met haar Centraal Bureau behartigd, verdient toch wel dat man er een geldelijk ofer voor brengt. Vetafschuwea wij de 1 Mei-betoogieg, ook omdat het socialisme de reiae zeden ondermijnt en doet vardwijnee, laten wi dan bij ons zei ven en bij anderen een warme begeestering wakke# voor den echt Roomschcn Voor Eer e# Dengd- strijd, ea iaat het op den dag door den Bisschop voor de collecte bepaald, aller wegen met fierheid klinken en weer klinken: >Niet rood, maar blauwwit*. J. BEMELMANS, Direct. Centraal Bureau. Op de Bondsvergadering van den Bond van R.K. Statenkleskrlngorganlsa- tles in den Rijkskieskring 's Hertogen bosch (R. K. H), welke vergadering gehouden werd op Zaterdag 29 April 1.1. te 'b Hertogeoboscb, werden de vol gende amendementen op het Oatwerp R.K. Staatsprogram 1922 aangenomen 1.) Een amendement der R.K. Kies- vereeniging te Oerle, strekkende om aan punt 2 van Hoofdstuk Algemeen», luidende: >Tot herstel van het verstoorde financieel evenwichtstreng doorgevoer de bezuiniging in alle takken van Staats dienst, ook door het achterwege laten van overigens nuttige uitgaven», toe te voegen de woorden»met name met betrekking tot de administratie». 2.) Een amendement der R.K. Kies- vereeniging te Vught, strekkende om in puat 1 van de Defeasle-paragraaf, luiden de >De organisatie van leger en vloot dient bepe:kt te blijven tot het geen noodzakelijk is voor de handhaving der neutraliteit eu verdediging der onafhan kelijkheid» de woorden >d!ent beperkt te blijven» te vervangen door: dient ingekrompen te worden». 3.) Een amendement dar R.K. Klas- vereeniging te Oerle, strekkende om tusschen punt 2 en 3 der Onderwijs- paragra&f in te lasschen «Verplicht stellen van hel vervolgonderwijs». 4.) Een amendement voorgesteld door den secretaris, mr. Teulings, tot toe voeging van een nieuw artikel aan de paragraaf: «Onderwerpen van algemeen maatschappelijk belang», welk artikel wordt voorgesteld als volgt«Steun aan hat particulier initiatief inzake het Reclas- seeringswerk, onder conti óle der Over heid». 5.) Eeu amendement der R.K. Kle-s vereeniging te Oerle, om puut 5 van de Laodbouw-paragraaf te lezen als volgt «Wettelijke regeling tot bevordering der ruilverkaveling». 6.) Een amendement van het bestuur der R.K. Kiesvereeniglog te 's Hertogen bosch, strekkende om de punten 2 cc 3 der Middenstands-paragraaf te doen ver vallen, eu aan deze paragraaf toe te voegeö de volgende punten a) wettelijke maatregelen ter bestrij ding der concurrentie, welke loon arbeiders den patroons aandoe» buiten den wettelijk geoorloofden arbeidstijd. b) de voorgestelde wettelijke regeling der winkelsluiting worde niet ingevoerd dan gelijktijdig met de wet op het werk tijdenbesluit van winkels en kantoren. 7.) Een amendement van hst bestuur der R.K. Kiesvereeniging te 's Hertogen boicb, tot toevoeging van een nieuw artikel aan tic paragraaf «Arbeid» Wettelijke regeÜng van den kinder toeslag». Op grond van de overweging, dat grootere en meer gewichtige belangen niet door een minder belang mogen worden geschaad, hoezeer dat mindere belang bij hot katholieke volk ook ge voeld worde, weid een ingediend amen dement, om aan de paragraaf«Justitie toe te voegen een nieuw artikel: «Af schaffing van het processieverbod» na eenige discussie ter vergadering ver worpen. de Bekerwedstrijden van W. S. C. op 7 en 14 Mei. naar gelijke verhouding in de gelegen heid te stellen tot terug-verkoop bij in schrijving van 250 aandeelen der ven nootschap, omdat, niettegenstaande den gunstigen gang van zaken in het nieuwe boekjaar en de voorgenomen nieuwe uitbreiding van het bedrijf, met een te Waalwijk te stichten Sandalenfabriek, door de opheffing van de Hollandia- verkoop Centrale te Amsterdam en de belangrijke daling der grondstoffen het in de Vennootschap gestoken kapitaal te groot bleek. Diensvolgens wordt in dezelfde vergaderingen een voorstel tot statuten wijziging, strekkende tot ver- half twee tot drie uur in hotel Gerris komen. Vergadering van stemgerechtigden in den Binnenpolder van Waalwijk op Woensdag den 31 Mei 1922 des voor middags om 10.30 in het Hotel Verwiel te Waalwijk. Aan de orde 1. Rekening 1920-1921. 2. Begrooting voor 1922—1923. 3. Machtiging om werken ii\ eigen beheer uit te voeren. Eenige jongelui, die naar de keuring waren geweest en in te groote luid- statuten wijziging, strekkende tot ver- ruchtigheid de orde verstoorden, werden mindering van het kapitaal met f 250.000 door de politie medegenomen en ver- J~ orde gesteld. j baliseerd. de hierboven bedoelde maat-j jn den regelen wordt hetzelfde doel bereikt, nacht van 2 op 3 Mei zijn door de politie te Breda aangehouden J K. en H. M. D., die in het bezit waren van tal van inbrekerswerktuigen. Aldaar werden ook in beslag genomen als door het bestuur werd beoogd toen het besloot tot terugkoop van aandeelen zonder inschrijving, welke handeling ongedaan gemaakt is Wij herinneren aan de bedevaartden diefstal te Waspik in den nacht van naar Elshout die de R.K. Werklieden-j 27 op 28 April gepleegd, vereeniging morgen, den eersten Zondag De daders zijn overgebracht naar van Mei voor hare leden organiseert.Waalwijk en worden morgen getrans- zal den tocht mede verschillende voorwerpen afkomstig van Waalwijk, 5 Mei 1922 Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Dinsdag 9 Mei a s. des namiddags 63/4 uur ten Raadhuize. Aan de orde: Installatie der nieuwe leden. Verkiezing van Wethouders. II. Benoeming van a. een Commissie van Bijstand voor de bedrijven voor Gas, Electriciteit en Waterleiding b. een Commissie van Bijstand voor het Woningbedrijf; c. een Schattingscommissie d. een Commissie van Toezicht op iet Middelbaar Onderwijs e. - een Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs een Commissie voor de Gemeen telijke Teekenschool. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende adverten tie, waarin wordt aangekondigd de algemeene vergadering der R.K. Kies vereeniging op Dondersdag a.s. Alsdan zal behalve de verkiezing van een Voor zitter aan de orde zijn, eene lezing van den bekenden katholieken propagandist, de heer B. de Wolff, oven „den komen den stembusstrijd." Zeer zeker zullen alle leden dezen ijverlgen en weispre kenden propagandist willen hooren. Maandag werd te Tilburg gehou den de eerste vergadering der z.g. Prestatie-commissie van den Ned. R.K. Bond van Schoeniabrikanten, voorzitter de heer J. C. Spapens, secretaris de heer Jud. van Delft, leden de heeren W. Brekelmans, H. v. d. Besselaar A. van Dongen, F. de Wert, J. v. d. Heu vel en A. Wiegerink. Als afgevaardig den van den R. K. Lederbewerkersbond in deze commissie waren tegenwoordig de heeren C. Roestenberg en F. Passier. De Bondsvoorzitter de heer B. Tim mermans installeerde in welgekozen woorden deze zeer belangrijke commis sie, die zal trachten te komen tot eene rationeele arbeiders-prestatie in de schoenindustrie en gaf voorts de leiding over aan den voorzitter, den heer J. C. Spapens. Daarna wordt een werkprogramma opgesteld en besloten zich te wenden tot de afdeelingen om de invoering plaatselijk voor te bereiden. N. V. E. Klijbtrg-PernoCs Stoomschoen- fabriek „HollandiaH Waalwijk Naar wij vernemen hebben de tegen 23 Mei e.k. bijeengeroepen vergaderin- gen van aandeelhouders dezer vennoot schap uitsluitend ten doel de houders van preferente en gewone aandeelen, De Harmonie maken. Precies om 5 uur vertrekt men van het Bondsgebouw en om half zeven is de H. Mis in de kerk van de Lieve Vrouw van den Elshout. Ons bericht van 1.1. Woensdag, betreffende de loonsverlaging in de bouwvakken, was niet geheel volledig. Hei betreft nl. loonsvermindering van 10 cent, terwijl tevens het uitbetalen van R. K. Feestdagen en eenige andere bepalingen van het oude contract buiten werking worden gesteld. Waalwijks Gemengde Zangveree- ning zal haren honorairen leden een muziek-avond aanbieden op Dinsdag 16 Mei a.s. in de Zaal Musis Sacrum Wij komen hierop nader terug Dinsdagavond had in het Café van heer A. v. Berkel een biljart-wedstrijd plaats tusschen twee vijftallen der ver- eenigingen „Ons genoegen" en de „Waalwijksche biljartclub". Gespeeld werden 10 partijen van 75 caramb. De Waalwijksche biljartclub wist na schitterend spel 9 partijen te winnen, met een meerderheid van 263 caramboles. Hoogste serie 21 caramb werd behaald door den heer L. v. Engelen. Niet alleen in onze omgeving maar ook in andere plaatsen is de toestand der Schoen- en Lederindustrie al even slecht Zoo vernemen wij dat de N.V I Van Grinsvens Schoen- en Lederfabrie- ken te 's-Bosch 75 werklieden ontslag heeft aangezegd, terwijl men ons ander zijds uit betrouwbare bron mededeelt, dat deze fabrieken geheel worden stopgezet Maar steeds meer en terecht word1 de aandacht in woord en beeld geves tigd op de ellende in Rusland. Vooral voor de kinderen, die toch zeker part noch deel hebben aan den droeven toestand van dit overigens zoo rijke land. wordt terecht om hulp geroepen. Nu weer ontvingen wij van het Ned. Roode Kruis eene uitgave, waardoor om steun gevraagd wordt voor de beide Ned. Kinderkeukens te Saratow. Dit werk geeft de meest lugubere afbeel dingen van den ijselijken hongertoestand die er heerscht en laat daar tegenover zien wat er kan gedaan en gered worden als er tijdig hulp wordt verleend. Wan neer men dit prachtig uitgevoerd album ziet, dan moet men helpen en zal men ingaan op de smeekbede erin zoo telkens herhaalt „helpthelpt 1" Men zal niet rusten voor men de voldoening heeft eraan meegewerkt te hebben dat weer „vijf kinderen gedurende een ge heele maand voor 12 gulden kunnen worden gevoed." Loop der bevolking gedurende de maand April 1922. Werkelijke bevolking op 1 April 1922 Vermeerd. d. geboorte vestiging Geheele vermeerdering Vermind. door sterfte vertrek M. V. Tot. 4542 4513 9055 10 14 24 15 14 29 25 28 53 3 16 2 18 Verschil tusschen de ge heele vermeerdering en de geheele vermindering Bevolking op 1 Mei 19 20 39 8 14 M. 10 1. 11 V. 15 Tot. 25 15 26 1922. 4548 4521 9069 Opmerking omtrent den loop der be volking over de maand April 1922. Getal geboren in de gemeente Levend Levenloos aangegeven Te zamen Sterfte in de gemeente zonder leveloos aange- gevenen 3 3 6 Getal Huwelijken 3 Wij verwijzen gaarne naar achter staande advertentie, waarbij de tand artsen Droge en Van Rhijn mededeelen. dat zij ook voortaan Dinsdags van porteerd naar 's Bosch A.s. Zondag 7 Mei zal de 2de ronde der W.S.C. bekerwedstrijden plaats hebben. Om twee uur speelt Boxtel tegen Wilhelmina II (Bosch) om vier uur Willem II tegen Olympia (Dongen). Wij verwachten twee zeer spannende wed strijden, want alle vier vereenigingen zijn van gelijke sterkte. Het is dan ook absoluut niet vooraf te zeggen, wie met L.S V. en N.O A D. aan de laatste ronde zullen deelnemen. Wanneer nu het weer ook wat mee werkt, krijgen we morgen een pracht voetbaldag. R.W.B. 1ste en 2e elftal combe- natie speelt a.s, Zondag op de Beker wedstrijden van S.V.V. te Sprang, tegen Capelle. R.W.B. 2—W.S.C. 2 Waalwijk voor de competitie wordt waarschijnlijk Zater dag om 5 uur gespeeld, eventueel Zon dag om 12 uur Terrein R.W.B. In ver band met de bezetting van de 2e plaats is deze wedstrijd nogal belangrijk. Zondag speelt de R.K V.V. H.E.C. I een competitiewedstrijd tegen D. V. S Tilburg. Aanvang 2 uur. Het tweede elftal ontvangt Vitesse uit Geertruiden- berg, welke wedstrijd om 12 uur aan vangt. Zaterdagmiddag had in het nieuwe gebouw der P. N. E. M., aan den Ko ningsweg te Den Bosch de afscheids- plechtigheid plaats van het perso neel aldaar en te Geertruidenberg van den directeur prof. Van Swaay die 1 Mei zijn functie als zoodanig heeft neer gelegd. Bij monde van ingenieur De Voogt werd de scheidende directeur namens iet personeel gehuldigd en hem een ond-Hollandsche staande klok als sou venir aangeboden. Namens het oud- personeel sprak nog eenige waardeerende woorden de ingenieur W. Stibbe uit Den Haag. Geroerd dankte Prof. Van Swaay voor al deze ondubbelzinnige blijken van belangstelling en sympathie. In de door den raad van commis sarissen van de Provinciale Noord- brabantsche Electriciteits Maatschappij gehouden vergadering werd benoemd tot lid van den raad van toezicht, dr. P. J .H. van Ginneken teBergen op-Zoom. Uit de door den directeur ter ver gadering gedane mededeeling en ver strekte cijfers bleek o.m. dat het stroom- debiet over de eerste drie maanden van 1922 in vergelijking met het overeen komstig tijdvak van 1921 met ongeveer 69 pCt. was toegenomen en dat er alle reden bestaat tot tevredenheid over den gang en de ontwikkeling van het bedrijf dat onder zoo buitengewoon bezwarende omstandigheden tot stand en in exploi tatie moest worden gebracht. Aan het slot dezer vergadering, welke de laatste zou zijn, door prof. Van Swaaij als directeur zou worden bijge woond, werd bij monde van den Com missaris der Koningin, adviseerend lid van den Raad van Commissarissen onder grooten bijval van de geheele vergade ring, den scheidenden directeur op zeer waardeerende wijze dank gebracht voor alles wat hij gedaan heeft om dit groote. de geheele provincie omvattende, bedrijf onder de meest moeilijke omstandig heden op te voeren tot wat het thans is. Op Maandag 8 Mei a.s. houdt de Bossche Diocesane Mariabond, hare jaarlijksche Algemeene Vergadering te 's-Bosch Ten 10 uur draagt de ZeerEerw. Heer N. van Riel, Geestelijk Adviseur, tot intentie van den Bond een H Mis op, aan het prachtig versierde Maria- Altaar in de Kathedraal van St. Jan, waarna te 11 uur de vergadering aan vangt, welke dit jaar zal gehouden wor den in de groote zaal der R.K. Militairen- Vereeniging, Hinthamerstraat. De agenda vermeldt, naast jaarver^ slagen en verkiezingen de volgende in" De Echo rui het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9