Firma G. Verkade. - Waalwijk. MmM in dit Blad- TWEEDE BLAD. Gemeenteraad. Voor den schoonmaak!! Vitrages, Allovernets, Ondergordijntjes, afgepaste linnen Gordijnen, Lancaster gordijnen, Beddetijken, Overtrekken, Stores, Vlaamsch linnen en Gestreept linnen voor Marquizen. Prima Hospitaaldoek f 1.45. Afgepaste Tafelzeilen. Wollen en Peluctie Tafelkleeden. Buitenland. Binnenland. NUMMER 3ü. ZATERDAG 13 ME! 1922. 45c jaargang. HAARSTEEG. Opeabare vergadering van dea raad dezer gemeente op Dimdag 6 Mei dea voormiddag* ten 11 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Van Bok hoven. Ongeveer 11.15 aur opent de Voor- sitter de vergaderlog j aanwezig alle ledea. Voorlezing van de notulen der vorige vergadering wordt aangehouden, aan gezien deze ln het korte t^dsbestek niet gereed gemaakt zijn kunnen worden. AAN DE ORDE 1. Verzoek van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van Haarsteeg om beschik baarstelling van schoollokalen tot stich ting eener Bjzondere Jongensschool te Haarsteeg met leekeaoaderwi|s, welk voorstel in een vorige vergadering it aasgehouden. Voorzitter. Hedenmorgen is «og een adres van enkele menschea ingekomen. Adressanten wgzeu erop met leedwezen vernomen te hebben dat de openbare school, die altijd bekend gestaan heeft om goed onderwas zal gaan verdwijnen. Adressanten wjjsnn er op, dat Gods dienstonderwijs, volgens de wet, toch in deze school kan worden gegeven, zoodat men dus niet zeker kan zeggen dat door emsettlag van de openbare school In eeae blondere, verbetering zal worden verkregen. Derhalve versoeken sg het plan niet ten uitvoer te brengen. Voorzitter. Op deze lijst hebben men seben geteekend die ook op die voor een bgzondere school hebben geteekend. Non, die kunnen natuurlijk niet in aan merking komen. Verder staan er S protestanten op en 8 van den Vltjmen- schea kant, zoodat er nog 6 over schieten van dezen kant, die op de vorige lijst niet hebben geteekend. Burg. en Weth. hebben In de vorige vergadering hun stanapunt uiteengezet en daar blijven se bij. Heeft iemand er nu nog wat over te aeggeo, anders sullen we er maar over stemmen. Van Vrede. Hoeveel staan er van de tegenpartij op. Voor sitter. Feitelijk maar sas, want da anderea hebben ook op de vorige l^jst geteekend. Van Vrede. Eq toch ook nog vijf protestantea. Ik dacht dat er seker 40 men goteekend hadden. Voorsltter. Ja, ala ge se neemt die ook op de andere lijst hebbea geteekend. Vaa Vrede. Dat segt niets. Secretaris. O segt dat niets, dan kan men er wel 100 op krijgen. Van Vrede. Mea hneft zich af te vragen wat de billijkheid eischt. Wat zal men met de overige leerlingen doen, die niet voor het bgzonder onderwijs hebben geteekend. Voorzitter. Die kunnen daar even goed les krijgen. Die Katholieken, die niet geteekend hebben omdat ze voor de een of andere reden dat niet durfden weigeren, zullen de kinderen daar later toch wel naar toe laten gaan* Vaa Vrede, Dat weet Je niet seker, Voorzitter. Ik geef niets om dat ver moeden. Vaa Vrede. Ze hebbea aanspraak op openbaar onderwas. Voorzittar. Er is maar gavraagd de openbare school over te geven omdat dat de goedkoopste manier zal zijn. Het Schooltoezicht in den Bosch is daar ook voor te vinden en God. Staten zullen het ook de besta manier vinden. Vaa Vredo. Hoeveel sijn er die 4 K.M. zullen moeten loopen. Voorzitter. Geen. Vaa Vrede. Dan sou je se naar Hedik- huijsen moeten sturen. Dat Is wel een zelfde gemeente zal je zeggen, maar het is toch een andere parochie en dat is geen werk om daar de kinderen heen te sturen. Voorzitter. Kijk eens hier, de minder heid moet voor de meerderheid zwichten, dat is altijd al zoo geweest. Van Vrede. Als er 8 leerlingen sijn moet er een openbare school aija. Voorzitter. Dat behoeft niet. Van Vrede. Zoo, wat ge zegt. Gij zegt non wel dat dat alet behoef, maar een vorige keer zei je ook wel dat we direct moesten beslissen, want dat anders direct een school vaa f 50.000 zal worden gebouwd, maar dat Is ook niet zoo. Voorzitter. Ge hebt toch wel gehoord wat het Kerkbestuur schreef of kan Je soms niet lezen. Van Vrede. Dat kan ik zeker zoo goed als gij. Ze vroegen toch om de openbare school over te dragen of anders een credtet van f 50000, Vooral iter. Ja, een van de twac. Da heer van Vrede vraagt voorlesing van artikel lf. Searatarls. Dat heeft er niets mee te maken. Daarop leest hij ee&lge artikelen voo betreffende de onderwijswet. De heer Winkels zou als Katholiek toch ook Kathobekonderwijs prefereereo. Vaa Vrede. Maar hier is het onderwijs altijd goed geweest en dair komt nog bij dat de geestelijken godsdienstonder wijs kunnen komen geven. Voorzitter. Dat doen ze niet. Secretaris. Ge moet dan bouwen. Winkels. Ik moet toegeven dat het onderwijs hier al'ijd best is geweest. Voorzitter. Dat zit 'm in de ondei* wijzers. De een is goed en een ander kan weer tegenvallen, daar kan je niets van zeggen. Winkels. Alt Katholiek wil Ik voor mij geen on-Katholiek onderwijs, maar nu Is het waar dat er aodere menscben zijn die ook geholpen moeten wordon. Vaa Vrede. Wij zijn In de vorige vergadering verkeerd ingelicht. Wt), ik net zoo goed, wisten toea direct aiet hoe die zaken precies la elkaar zitten aa daarom was het zoo goed dat het eens werd aangehouden. Ja, Secretaris, daar behoef je nou niet mee gaan aitten te lachen, dat komt heelemaal niet van ja te pas, hoor. Voorzitter. Hij doet heelemaal nleta wat niet past, de Secretaris. Van Vrede. Hjj behoef niet te gaan zitten lachen als ik spreek en anders zullen wij eens kijken, wat denk je nou. Winkels. Wil men In Haarstneg een openbar# school hebben, dan moeten wij een bijzondere laten bouwen. Voorsltter. Ja. Secretaris. Natuurlijk. Van Vrede. Dat is niet waar, wij hebben ten plaats beschikbaar te stellen. Zijn er In de openbare school eenlge lokalen over, dan kunnen we die daar- /oor geven. Winkels. Mo dunkt dat dat niet be staat. Voorzitter. Dat mag niet volgena de Wet. Van Vrede. De vereenigleg of het Kerkbestuur heeft een lokaal aan tc vragen, maar die hebben niet tn zeggen geef nu daar f 50.000 voor. Do Secreta'is zegt dat dit niet zoo Is en geeft voorlesiog van eenige des betreffende artikelen. Van Vrede. Maat wij hebben toch 3 maanden dsn tijd om er over te be slissen en dat is maar goed ook want de meeste meoschen weten niet wat ze hebben gedaan. Voorsltter. Dat sin je hier wel aan die meoschen die op twee lijsten teeke nen. Ik begrijp niet dat sooals hier alle raadsleden Katholiek stfo, ze zoo'n zaak nog kuonen tegenwerken. Van Vrede. Ik ben niet tegen een bijzoodere school. Voorzitter. Dat merk Ik wel aan de discussies. Van d6n Brand. Ik ben nint tegen een bijzondere school, maar er zijn nog meer raken. Achten. Ik heb het een vorige keer duideltik genoeg gezegd dat ik heelemaal niet tegen bijzooder onderwijs ben. Voorsltter. Nju en ik zeg dat, als ge tegen stemt, dat ge dan tegen het bij zonder onderwijs bent. Achten. Dat is niet waar. Het gaat er maar over wat het voordeeligste is, of nr latnr toch geea openbare school zal moeten komeo. Het la een zaak waar men wel eens orer mag denken. Van den Brand. Dat is 't 'm. De ge meente zit toch al voor zulke zware lasten dat we wal uit onze oogen mogen kijkee. Achten. Ik protesteer tenminste tegen de woorden van den Voorzitter. Wij zijn niet tegen het bijzonder onderwas maar willen eerst alles goed onder het oog zien en zulke zaken niet ovorhaastlg afwerken. Voorzitter. Dan heb ik me vergist. Eer ontstaat een verwarde discussie. Van Vrede. U bent burgervader voor alle gemeentenaren en niet voor een groep. Voorzitter. Dat weet ik ook wel, dat behoeft gij me niet te leggen, maar in dit heele geval zit nieta onbillijks lo. De andere kunnen ook komen als ze willen, nis ie maar genoeg leer liegen hebben en dan sullen se dat wel doen ook. Maar overal waar de toestand zoo Is als hier gaan de kinderen vaa protestanten naar de bijzondere school. De juff ouw vertelde zélfs dat het In Gemert zoo ook gebeurde. Willen se niet, ja, dan Is er niets aan te doen. Secretaris. Breng het toch in omvraag. Van Vrede. Neen, neen, het mag e® moet goed onder de oogen worden ge" zien. Ik heb zelf een geestelijke gespro ken en toen lk hem vertelde dat ze hier de kwestie ln een vergadering wenschten af te baodelen zei hij, nou, dan zal er wel Iets achter steken, anders kon hQ hst ook niet begrijpen. W(j hekken t|4 genoeg »n er ever 21333 ts denkeo. Zoo iets behoeft niet afge rammeld te worden. Of wat denken jullie tu eigeoltik wel. Vooisiiter. Ik zal het ln omvraag brengen. Winkels. Dus wordt het voorstel niet aangenomen, dan gaat do pastoor bou wen. Voorzitter. Ja. Van Vrede. Och, leg nou toch niet te lullen, wij hebben 3 maanden den Secretaris. Ze behoeven de school niet te aemnn nis se niet willen. Achten. Wij moeten onderzoeken wat het beste uitkomt voor de gemeente, dat zijn we als raadsleden verplicht en dat souden jullie ons trachtnn te be letten. Voorzitter. Wfl beletten niets, maar denkt er aan dat bouwen veel kost hoor. Secretaris. Laten we er toch over stemmen. Van Vrede. Al wat ge een vorige vergadering gezegd hebt la tegen de regels en wet in Er staat lo de wet dat wi) drie maanden den ttfd hebben. Secretaris. Wat zit ie toch op te scheppen. Lees de wet dan maar eens goed na. Voorzitter. Mtjn oordeel is dat, als bier nog langer poppenkast gemaakt wordt de pastoor de school alet meer wil hebben. Secretaris. Laten we nou toch stem men. Achten. Is er zoo'n haast bij. Secretaris. Al dat wachten verandert aan de zaak niets meer. Achten. U kan zeggen wat ge wil, maar voor ons is het een gewetenszaak Voorzitter. Je moet maar eens zien hoe dat teekenen op die eene lijst ls gegaan. Van Vrede. En met die andere dan. De heer Winkels zegt gehoord te hebben dat het bijzonder onderwijs in Vlijmen zoo veel Ipst en vraagt of dat waar is. Voorzitter, Dat komt omdat het open baar onderwijs daar te duur is. Het bijzonder onderwijs heeft recht wel zooveel te vragen. In Vlijmen kost het openbaar onderwijs f 15 per kind, wat verschrikkelijk duur is en daarom willen ze die school daarom ook op heffen, zooals ik heb hooren vertellen. Van Vrede. Die kwestie is naar de Kroon. Secretaris. Het Kerkbestuur vraagt daar f 15 per leerling, dat heeft de pastoor van Vlijmen mij zelf gezegd, maar de raad zegt daar wij schipperen niet, wij handelen volgens de wet. Een verwarde discussie ontstaat. Den Secretaris hoorden wij zeggen dat de pastoor verklaard heeft dat hij het onderwijzend personeel wil over nemen Het voorstel daarna in omvraag ge bracht wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Vugts, Win kels, Luljben en Van der Heijden. Tegen de heeren Van Vrede, Van den Brand en Achten. De Voorzitter zegt dat met punt 2 van de agenda opheffing der openbare school en ontslag onderwijzend perso neel, voorloopig kan worden gewacht. Bij de rondvraag wijst de heer Van den Brand op den slechten toestand waarin de wegen verkeeren. Hij geeft in overweging daar spoedig verbetering aan te laten brengen. Voorzitter. We moeten een schuit grint hebben, maar de begrooting laat het niet meer toe. Van der Heijden. Uit de brug zijn de spellen uit, wat zeer gevaarlijk is. Zouden de gemeente-arbeiders daar niet wat Ijzerdraad om heen kunnen spannen. Voorzitter. Dat kunnen we wel doen. Winkels. De weg op den Dijk zit ook vol kuilen. Voorzitter. Als ze hier klaar zijn, kun nen ze daar beginnen. Na nog eenige discussie stelt de Secretaris voor aan het polderbestuur te vragen of dit niet wat grint kan overgeven om daarmede de noodige herstellingen te verrichten. Daartoe wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Uti beirouwDdie brou woiüi mede gedeeld dat men het tot staedkomeo veiwacht van een nlgemeene politieke en economische overeenkomst, welke op het oogenblik tusschen Italië eo Engeland wotdt gereed gemaakt en tot hoofdzaak zou hebben, de positie van Italië lo het gebied van de Middelland- sche Zee te waai borgen. Het gaat nog alet met Rusland tn Genua. T>jtt»jerln hneft het concept van het Russische antwoord aan Schaoser laten zien, die het afkeurde. De Partjsche kabinetsraad toonde alch onverzoenlijk in Frank'tjks houding tngenover Rusland, waaruit de Russen leering hebben getiokken. Vandaar dat de overhandiging van het Russisch# antwoord opnieuw is uit gesteld. Het gaat alles wel heel moeilijk. De Eclair bevat den voliedlgen tekst van een militaire overeenkomst, die tusschen de tegeerlng vnn het Doii- sche rijk en die te Moskou gesloten en op 5 April 1.1.. te Benign geteekend is. De Eclair verklaart den tekst uit uiterst betrouwbare bron te hebben. De over eenkomst bevat 12 artikelen. De Daitscho generale staf verbinde zien, aan het roode leger, de wapens en het materieel te leveren, noodig voor de uitrusting en proviandeering van 180 regimenten infanterie, tegelijk met iwme artillerie en veldgeschut voor de wape ning van 20 Infanterie-divisies. Behalve dat de Russische oorlogsvloten in de Oostzee en Zwarte Zee gereorganiseerd zullen worden door het zenden vao instructeurs en de levering van 500 vliegtuigen, verbinde de Duitsche stat zich den staf van het roooe leger op de hoogte te stellen van de uitkomsten van de nieuwste pioeven, uitvindingen en technische toepassingen op het ge bied van den gasooilog. De staf van bet roode leger verleent machtiging voor het In werking stellen in Rusland van drie Duitsche fabrieken voor den aanmaak van militalm be hoeften. Het roode leger vei bindt zich dt capaciteit van sommige spoorwegen te vergrooten. De contracteereode partijen verbinden zich, de overeenkomst geheim te houden la de Woensdag gehouden zitting an het Deensche Folketing ts door den minister van ooilo^ Berntsen het wets ontwerp ingediend, betreffende de re organisatie van het leger. Volgens dit onlweip wordt bet jaat- Itlksch contingent gereduceeid van 11.500 tot 6700 man. De diensttijd wu dt vei mmderd. Vao de ka iveidedlglng wo'deo zeven of acht tonen gesloopt. Do buhenste lorten komen onder het beheor de> marine. Voorts wees de minister op de nood- zakelgkheid van een weermacht, die de Deenscbe neutraliteit kan beschermen en Denemarken In staat stelt, zijn in ternationale verplichtingen te vervullen. Van welingelichte zijde wordt ui' Berlin gemeld, dat de betiding van 50 millioen goudmark, welke door de commissie van Herstel voor de maaod Mei Is vastgesteld, stipt door Duttsch- land zal worden betaald. De vermoedelijke datum van de Tweede Kamerverkiezingen is5julia.s. Te Eindhoven wordt hedenavond een vergadering gehouden van voor standers der Nieuwe Katholieke Partij. Te Zwolle zal dezer dagen een bij eenkomst wordent gehoudeu van Ka tholieken, die sympathiseeren met de Nieuwe Katholieke Partij. Doel is te komen tot de oprichting van een af- deeling. Ook te Roermond te Maastricht en te Breda zal een afdeeling van de Nieuwe Katholieke Partij worden opge richt. Te Tilburg is zulks Woensdag geschiedt. In verband met de geruchten om trent een eventueel voornemen der Re geering inzake salarisverlaging van Rijks ambtenaren, kan de Rsb. uit de beste bron mededeelen, dat van een verlaging In het loopend jaar geen sprake is. Wel ligt het ii* het voornemen der Regnering, daar de groot» gjnancieele crisis in 1923 wordt verwacht, met in gang van 1 Jan. 1923 een algemeene salarisverlaging in te voeren om het premievrij pensioen geheel in te trekken. Teneinde wegens verliezen, die tot onrust aanleiding hadden gegeven, hare positie doeltreffend te versterken heeft de Bank-Associatie de medewer- king verkregen van een consortium der voornaamste banken en bankiers, onder leiding van den Nederlandsche Bank tot het doorvoeren van het volgende plan van reorganisatie. Ie. Het consortium heeft heden aan de Bank-Associatie verstrekt een bedrag van 14 millioen, waartegen aan het consortium, na de daartoe strekkende statuten wijziging, zullen worden uitge reikt 6°/o bevoorrechte aandeelen. 2e. De over 1921 behaalde winst wordt voor afschrijving en reserveering be stemd. Daarenboven zal het gewone^aandee- len-kapitaal met een belangrijk percen tage moeten worden gereduceerd, ten einde de noodige afschrijvingen te kunnen verrichten en voldoende te kun nen reserveeren tegen nog dreigende verliezen. De belangen van deposanten en crediteuren zijn hierdoor beveiligd. Wij vernemen van de directie van De Nederlandsche Bank, dat tot het consortium voor de overname van f4 millioen 6 pCt. preferente aandeelen der Bank-Associatie zijn toegetreden de navolgende instellingen en firma's Amsterdamsche Bank, Geldersche Cre- dietvereeniging, lncassobank, Lippman Rosenthal Co, R Mees Zoonen, Nederlandsche Handel Maatschappij, Ne derlandsche Indische Escompto Maat schappij, Nederlandsch Indische Han delsbank, Pierson Co, Rotterdamsche Bankvereeniging, De Twentsche Bank, benevens directie en commissarissen der Bank-Associatie. De noodige maatregelen voor de re- organisatie der Bank-Associatie. met de bedoeling het voortbestaan der Bank- Associatie te verzekeren, zijn reeds met kracht ter hand genomen. De Noordelijke Credietbank, kan toren te Sappermeer en Hoogezand, heeft surséance van betaling aange vraagd. De stemming der crediteuren-ver gadering over het al dan niet medegaan met de surséance-aanvrage van de ban kiersfirma Arnold Qilissen Co. heeft Woensdag den geheelen middag in be slag genomen. Bij het uitbrengen van de stem moest telkenmale het totale gecrediteerde be drag worden genoemd. Een en ander vlotte zeer traag. Niettegenstaande de bedragen nog geverifieerd dienen te worden met de boekhouding der firma, schijnt het stemmingsbeeld zóó sterk ten gunste van de surséance te zijn uitgevallen, dat de rechtbank deze na zich ln raadkamer te hebben terug getrokken verleende aan de beide firmanten, de heeren D. J. Gilissen en A. J. A. Gilissen. Tot bewindvoerders werden aange wezen door de rechtbank de heeren mr. j. Coert, te Rotterdam, mr. O. B W. de Kat te 's-Gravenhage, mr. H. G. Kronenberg, te Rotterdam en mr. H. A. E. Modderman te Amsterdam. Tot deskundigen werden benoemd de heeren W. C. Kuipeis, accountant te Rotterdam, W. de Brey accountant te 's-Gravenhage en J. Groot accountant te Rotterdam De deskundigen moeten vóór 1 Dec. 1922 verslag hebben uitgebracht. Zooals bekend is, hebben de Kamers onlangs eene wet aangenomen, waardoor het mogelijk wordt voorloopige aanslagen in de directe belastingen op te leggen. Naar wij vernemen, heeft de /minister van Financiën voorgeschreven, dat zoodanige aanslagen worden opge legd aan allen, wier inkomen f 7500 of meer bedraagt. Deze aanslag betreft niet alleen de rijksinkomstenbelasting, doch ook de gemeentebelasting. Het is aan de beoordeeling van de inspecteurs overgelaten, om ook voor inkomens beneden f7500 voorloopige aanslagen op te leggen. De voorloopige aanslagen worden geheel overeenkomstig de gedane aan- gifte opgelegd. Zoodra de aanslag definitief is vastgesteld, krijgt de belas tingplichtige hiervan bericht. Het meerdere of mindere bedrag aan belasting wordt alsdan verrekend. De Echo van het Zeiden. tijd.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5