Firma G. Verkade. - Waalwijk Voor den schoonmaak Vitrages, Allovernets, Ondergordijntjes, afgepaste linnen Gordijnen, Lancaster gordijnen, Beddetijken, Overtrekken, Stores, Viaamsch linnen en Gestreept linnen voor Marquizen. Prima Hospitaaldoek f 1.45. Afgepaste Tafelzeilen. Wollen en Peluciie Tafelkleeden. Binnenland. Buitenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Ingezonden 5tukken. 21833 staande niet raakt. In den groente tuin is veel werk. Worteltjes zaait men om de 3 weken, men heeft ze dan steeds jong Kropsla plant men om de 14 dagen, dus ook zaaien, om geregeld planten te hebben. Postelein zaait men van nu af, zoolang het warm is, dus tot in Augustus: de bedden nazaaiïng goed nat houden, tot de plantjes uit komen. Ook kervel zaait men meer malen, en verder alle groenten, die men gedurende den geheelen zomer wil oogsten. In deze maand legt men, bij warm weer, de boonen. Een boon houdt niet van matigheid en koude, zij moet den grond „uitstoomen". Houdt ge regeld uw groentebedden vrij van on kruid, door verwaarloozing gaat veel verloren. Laat het vooral niet in zaad schieten. „Wie één jaar zijn roet (onkruid) iaat staan, Moet zeven jaar uit wieden gaan." De Limburger Koerier komt er tegen op, dat in verband met het optreden van de Nieuwe Katholieke Partij, door een bericht uit Rome aan de Tijd, als mede door een artikel van mr. van Wijnbergen, de paus en het Roomsche episcopaal in het gedrang worden ge bracht. Het blad schrijft o.m. Dat zoowel Z. H. de Paus als onze Nederlandsche bisschoppen de verstoor de eenheid betreuren, is zoo van zelf sprekend, dat het dwaas zou zijn, anders te veronderstellen. Wie betreurt het gebeurde niet? Maar het is niet een daad van hoog zedelijke waarde, het hoogst Kerkelijk Oezag daarom tegen een bepaalde katho lieke groepeering uit te spelen. Zeker, wij katholieken, zullen, ook op politiek terrein, alles trachten na te laten wat onze kerkelijke overheid zou kunnen verdrieten. Maar dat wil daarom niet zeggen dat men onder alle om standigheden zulk een teleurstelling als een beslissende factor onder de menigte mag werpen. Wij zijn, dunkt ons. aan de waardigheid van het hoogste kerke lijk gezag verplicht, dit bij elke poli tieke strubbeling zoo lang mogelijk te ontzien. Het is volkomen waar en nogmaals van zelfsprekend, dat onze geestelijke leiders met droefenis in het hart zien. dat er tusschen de katholieken van eenig land een ernstig meeningsverschil heerscht. Maar deze omstandigheid zal en kan de oorzaken van bepaalde verschillen bezwaarlijk opheffen. De rijksmiddelen hebben over d^ afgeloopen maand f 1.78 millioen minde1" opgebracht dan over April '21 over de eerste vier maanden van 1922 f0 60 millioen meer dan over die maanden in 1921. De grondbelasting bracht op in April 1922 f 1.378.515, in April 1921 f 621.681. Inkomstenbelasting f13 635 362 tegen f 12 404.670. Vermogensbel. f 3.2091 02 tegen 2 992.132. Accijns op suiker f2 203 505 tegen 3.122.330. Accijns op gedistilleerd f 4.866.553 tegen 4.428 717. In de komende dagen hebben de besturen onzer verschillende R K. Werk- liedenvereenigingen in het Bisdom tijd van malaise en depressie 1 Wanneer ooit noodzakelijk is dat de arbeiders in drommen bij elkaar komen, dan is het in deze omstandigheden.'t Is hier de plaats niet. om daarover uit te weiden. Maar nu op sociaal, politiek en economisch terrein onze beweging, direct en indirect wordt aangevallen, nu de economische omstandigheden zich daar thans vooral goed voor leenen, nu de arbeidersbeweging, speciaal de vak organisatie, niet dat kan geven, wat de massa van haar verwacht en verlangt, nu vooral is het noodig om onze arbei ders toe te spreken, hen voor te houden de moeilijke positie, waarin ook de arbeidersbeweging verkeert, maar on danks die moeilijkheden hen te vertellen, dat deze omstandigheden geen aanlei- tot blijvend pessimisme mogen zijn IntegendeelDoor strijd zijn we groot geworden en gegroeid, laten wij ook nu toonen, dat we na de z g. vette jaren ons ook door de magere jaren zullen weten heen te slaan. Wanneer men dit vooropstelt, dan voelt men, dat de be- teekenis der verschillende meetings, vooral'^ thans, een zeer bijzondere is. Voor ons zelf en voor den buitenstaan derVoor ons zelfom pal te staan in den bestaanden en komenden strijd, voor den buitenstaanderals graadmeter van den aanwezigen strijdlust onzer Katho lieke arbeiders Daarom moeten onze afd.-besturen, prop.clubs, vakvereenigingsbesturen in de komende weken in volle actie komen. Immers een gewestelijke meeting leent zich gemakkelijker voor deelname van den geheelen Bond, dan één bondsdag! Immers de kosten aan de deelname ver bonden, zijn zooveel minder, omdat de reiskosten bij gewestelijke meetings natuurlijk door de kleinere afstan den veel minder zijn. Gewestelijke meetings leenen zich ook gemakkelijk voor fiets- of wandeltochten. Daarom moeten onze besturen alles overwegen, wat aan het welslagen dezer meetings bevorderlijk is. In overleg met de e.v. bestaande prop.club moeten de voor bereidende werkzaamheden worden ge daan. Naar gelang van plaatselijke om standigheden, moet vroegtijdig aan de leden worden bekend gemaakt, hoe laat men per trein, tram, fiets naar de meeting trekt. Gaat men te voet, dan de plaats van samenkomst bepalen. Kan men een muziekcorps krijgen dat de wandeling medemaakt, dan is flinke deelname ver zekerd. Maar vooral de besturen geven zelf het voorbeeld. Een meeting is geen congresOp een meeting zijn geen afgevaardigden, doch daar moet de massa komen 1 Wanneer men zóó de zaak bekijkt en aanpakt, dan zuilen onze gewestelijke meetings dit jaar even goed slagen als anders. Maar dan mag geen enkel afd.bestuur nalatig zijn Als het bestuur de zaak goed aanpakt, dan zijn er altijd nog wel een aantal leden te vinden, die mede optrekken ter meeting. Laten we daarom afspreken, dat in elke W.V. op de e.v. bestuurs- en ledenvergadering de gewestelijke meeting op de agenda voorkomt In zijn Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot toeken nen uiteraard eerst worden genomen nadat de wet van kracht is geworden Veel tijd zal hiermee echter niet meer gemoeid zijn. Tot de bepalingen, die nog niet on middellijk in werking treden, behoort de verlenging van den arbeidstijd in fabrieken en werkplaatsen (met inbe grip van broodbakkerijen) van 8 uur per dag en 45 uur per week tot 8'/2 uur per dag en 48 unr per week. Wel treden op den tweeden dag na de afkondiging in werking de nieuwe regeling betreffende de collectieve ver gunningen voor overwerk, te verleenen door den minister bij publicatie in de Staatscourant, en de nieuwe bepaling betreffende de na onderling overleg tusschen vereenigingen van werkgevers en van arbeiders door den minister te verleenen vergunningen, om van de algemeene geldende regelen omtrent den arbeidsduur in beperkte mate af te wijken, mits per jaar niet meer dan 2500 uur gewerkt wordt. Ook treden op den tweeden dag na de afkondiging verschillende bepalingen betreffende broodbakkerijen in werking, zoodat dan de verkoop van versch en opgewarmd brood vóór 10 uur 's morgens, overal en voor iedereen verboden is. De Ned. R.K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten wendt zich tot de Tweede Kamer met een verzoek om invoerbelemmering van buitenlandsche sigaren. Cijfers betreffende daling van den Ned uitvoer en stijging van Duit- schen import. De conferentie te Genua. De voortzetting te Den Haag. Voor de zooveelste maal ziet de door snee Nederlander weer eens bewaarheid, dat het buitenland ons beschouwt als een vrije en rustige natie, waar het goed logeeren is en waar men tot ver gelijk kan komen over de moeilijkste internationale twistpunten. Den Haag dus is uitverkoren om een verbeterde voortzetting van Genua te ge ven. Barthou, die de lucht te Genua vergiftigd vond, heeft er het eerste voor stel toe gedaan; een mooie voldoening voor hem, dat het gelukt is, alle gede legeerden mee te krijgen. Niet alleen de ligging van onze residentie schijnt ver lokkend geweest te zijn, maar ook de goede naam, dien onze beste diplomaten zich blijvend verworven hebben in het internationale leven. Zoo worden wij dus van derde rangs gasten met één slag verantwoordelijk gastheer. Nu, dat zal wel lukken. Voordat de gedelegeerden het slagveld van Genua verlieten, hebben ze nog eenige schermutselingen geleverd, waar bij meer hun vermoeidheid dan wel hun stokvoering opviel. Hoe staat de wereld nu tegenover de conferentie van Genua. Meelijdend en sceptisch. De Russen duelleerden er met West-Europa, Franschen worstelden met Engelschen. Feitelijk heeft Poincaré, door te Parijs te blijven, gezegevierd over Lloyd George te Genua ten- nlng van een renteloos voorschot uit ™,nS* a'®Lmen °"dne™ii"fn.Hzepviehren 's Rijks schatkist ten behoeve van in- 1 1" de in d t s standhouding van de spoorweglijnen van Breda naar Geertruidenberg met een zijtak naar Dongen en van Dongen naar 's Bosch een belangrijke taak te ver- dK nddr "«"gen en van uongc.. vullen. Immers, in 't laatste van dezeTilburg, merkt de minister van Water maand worden onze jaarlijksche meetings SJ °P» ^at. met-toekenning hiervan de streek voor jaren zou kunnen berooven gehouden. Willen deze meetings goed slagen, dan wordt daarvoor een goede voorbereiding geëischt in de verschil lende vereenigingen. 't Is altijd hetzelfde liedje Zooals de plaatselijke W V. niets kan uitvoeren zonder de medewerking van de leden, zoo kan de Dioc. Bond bijna niets uitrichten zonder de volledige medewerking der plaatselijke vereeni gingen. Welnu, door ons Bondsbestuur zijn een 4-tal meetings georganiseerd. Op Hemelvaartsdag (25 Mei) te Tilburg en Eindhoven, op Zondag 28 Mei te Veghel, en Tweeden Pinksterdag te Nijmegen. Deze laatste valt samen met den Ned. Katholiekendag. Willen deze meetings dus goed slagen, dan moeten de afd.-besturen hun beste beentje voor deze zaak eens voorzetten. Dat kan gemakkelijkWanneer we ons even herinneren onzen schitterend geslaagden Bondsdag verleden jaar te 's Bosch ge houden, dan worden allen, die dit mede gemaakt hebben, vol enthousiasme. En dit moet er vooral zijn 1 Vooral in dezen van een bruikbare verbinding. Dit kan zeker niet zijn in het algemeen belang. Het feit dat de laatste jaren voor de maatschappij minder gunstig waren, staat allerminst op zich zelf. Dit ver schijnsel is bij vrijwel alle soortgelijke ondernemingen waar te nemen. Het gaat dus kwalijk te ontkennen, dat de tijdsomstandigheden daarvan de oorzaak zijn. Nu ook de Eerste Kamer het wetsontwerp tot herziening van de Arbeidswet heeft aangenomen, is bin- nen enkele dagen de in werking tre ding van een gedeelte van die wijzi ging tegemoet te zien. De wijzigingswet toch bepaalt, dat zij, behoudens enkele artikelen, in werking treedt op den tweeden dag na de afkondiging. Nog niet onmiddellijk treden in wer king de artikelen, waarvan de uitvoe ring samenhangt met nog uit' te vaar digen algemeene maatregelen van be stuur. Deze Koninklijke besluiten kun de Russische en de Westersche diplo matie is remise geworden. Enkele Bel gische bladen der linkerzijde zeggen „Cienua is een échec voor Lloyd George. De Fransche machtspolitiek heeft dat op haar geweten. Het eenige positieve resultaat was het Duitsch—Russisch accoord, maar daar hebben de uitnoo- digende mogendheden hoogstens last van. Dat het verdere gedoe naar Den Haag verwezen wordt, is een negatief resultantLloyd George zal er alle ver dere pleiten verliezen. En dat de Fran schen nu vriendelijk doen, komt, omdat zij de gewoonte hebben, om dooden vriendelijk te eerenwelnu, zij eeren het doode Genua. Jammer is het, dat hun lijkrede verloren gaat tegen den kreet van de millioenen werkloozen, die voor de zooveelste maal hun hoop kun nen opgeven." Van de neutrale bladen zijn de Scan dinavische het meest sceptisch„De vorming van een kapitalistisch front tegen de bolsjewiki", kan men lezen, Is mislukt." Lloyd George heeft voor een grondige teleurstelling gezorgd te Genua. Als ver loren man zal hij in 's Gravenhage wel voor verdere desillusies zorgen. O, welk een ontgoochelingen zullen er binnenkort te boeken zijn Hoe kan het anders. De staatslieden zijn aan het verkeerde einde begonnen niet Rusland mag al hun aandacht vergen, maar zij hadden om Duitschland het allereerst moeten denken. Niemand heeft baat ge had bij Genua, hoogstens de Russen. Die lachen in hun vuistje, dat zij twee dracht hebben kunnen zaaien in de ka- pitaiastische reserve-troepen, zoodat hun front vanzelf instortte. De Russen heb ben de conferentie, die hoogdravend aangekondigd is als wederopbouw voor het kranke Europa, weten te veranderen tot een lawaaiïge petroleumbeurs. Den Haag wordt een collectie van tante- BetjesDe toekomst zal uitmaken of Lloyd George's politieke nederlaag zich niet omzet in een moreele over winning. Maar dan zal meteen het einde er zijn van de Fransch-Britsche vriend schap en de wereld zal te rekenen krij gen met een Engeland, dat louter en alleen rekening houdt met eigen be langen." Voor het voorloopige houdt de wereld rekening met wat Den Haag brengen zal in de naaste toekomst. Nu Van Kar- nebeek weg is, treedt Patijn in zijn plaats op als hoofd der Nederlandsche delegatie en in die functie heeft hij Tsjitsjerin van morgen ontvangen, na aan dezen zijdelings verzekerd te hebben, dat de persoonlijke veiligheid der Rus sische communisten in het vrije Neder land niet het minste gevaar zal loopen. Tsjitsjerin heeft zich jegens den correspondent van de „N. R. Ct." inge nomen verklaard met de verwijzing van de Russische zaken naar de commissies van deskundigen. De verklaring van mr. Patijn heeft hem ten aanzien van de keus van Den Haag volkomen te vreden gesteld. Ook de Russen hebben nu den Haag, als de plaats, waar de commissie voor de afwikkeling der Russische aangelegenheden zal bijeenkomen, aan vaard. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Waalwijk, 18 Mei 1922. Aan den Heer Voorzitter van de Raad der gemeente DRONGELEN. In het verslag dat De Echo van het Zuiden in het nummer van 17 Mei j.l. geeft van Uwe vergadering van 10 dezer komen mededeelingen van U voor, die compromitteerend zijn voor den Veearts van den kring Waalwijk (den Heer A. de Jong te Capelle). Aangezien deze mededeelingen geheel bezijden de waarheid zijn en op schromelijk mis verstand moeten rusten, meen ik goed te doen, die te rectificeeren. Ik meen dat het wel aan mij is dit te doen, omdat ik door de Besturen der betrokken kringgemeenten mede ben benoemd in eene Commissie, die hetgeen in verband met de Vleesch- keuringswet is te behandelen, zal voor bereiden, terwijl wat door U is mede- gedeeld, ook op dit voorbereidingswerk schijnt te doelen. In Uwe mededeelingen schijnt het er om te gaan aan te toonen, dat het bouwen van een slachtplaats annex verbrandingsoven en steriliseerinrichting te Heusden voor een goede uitvoering der vleeschkeuringswet noodig is Wanneer daartoe wordt aangevoerd, dat de veearts van den kring Waalwijk een oplossing aangeeft, die wel minder kostbaar zou zijn, doch bij toepasssing waarvan dan (zooals het verslag U in den mond legt) de heele wet wel in de papiermand kan worden gedeponeerd, dan moet dit worden tegengesproken, omdat den betrokkene dan een blaam treft, die absoluut onverdiend is. De kringveearts van Waalwijk heeft in het voorbereidingswerk nooit gezegd dat niet behoeft te worden gebouwd. Het is ook niet aan hem om te beoor- deelen of en hoe zou moeten worden gebouwd. Van het bouwen van een soort laboratorium aan diens woning s natuurlijk nooit sprake geweest. De kringveearts woont nota bene te Capelle en het ligt toch voor de hand, dat de Directeur van den keuringsdienst zal moeten wonen daar waar de dienst gevestigd is; in het geval hier dus te Waalwijk. Ik kan natuurlijk niet nagaan of het verslag het door U gesprokene juist weergeeft, terwijl ik bij voorbaat aan- neem, dat het in geen geval in Uwe bedoeling heeft gelegen den Heer De "ong te kwetsen. Het is hier niet de plaats mede te deelen welke voorstellen zullen worden gedaan ten aanzien van de wijze van nrichting van den keuringsdienst, wel kan ik verzekeren, dat het verre van den Heer De Jong is maatregelen in overweging te geven, die de goede werking van de vleeschkeuringswet zouden kunnen schaden. Trouwens zal de inrichting van den dienst moeten jeantwoorden aan de inzichten, die het Staatstoezicht op de volksgezondheid daaromtrent heeft. Met de meeste hoogachting, Uw dienaar, (geteekend) VAN LIEMPT I Dinsdagmiddag ia de heer K., automobielhandelaar uit Nijmegen, nabij Voorthaizen, met zijn auto tegen een juist dalende afsluitboom van den spoor weg, die daar deo straatweg kruist, ge reden. Door het breken der voorruit bekwam genoemde automobilist hevige sotjwOaden in sijn gelaat, te-wi}! een in de auto zittende dame den afsluitboom tegen het voorhoofd kreeg en dienten gevolge ook ernstig verwoed werd. Na door een geneesheer te zijn ver bonden hebben beiden hun reis vervolgd. Ook gisteravond was de groote Doelezaal te Rotterdam geheel volge stroomd met belangstellenden, waarvan honderden reeds van vijf uur af queu maakten op den Coolsingel Tengevolge van het groot aantal patiënten, dat zich aanmeldde, werd het tegen 9 uur, voor dat de heer Otto-Otto met zijn experi menten kon aanvangen. Zijn inleidend woord maakte hij dit maal kort; het was in hoofdzaak een protest tegen de offieele medische we reld, die hem het optreden scheen on mogelijk te willen maken. Althans ver schillende artsen hadden hun patiënten een attest geweigerd over den aard hunner ziekte, terwijl ook de beide ge- neesheeren, die den vorigen dag bereid gevonden waren de patiënten te onder zoeken zich gisteren hadden terugge trokken. De heer Otto had nu een dok ter uit den Haag voor dat doel geën gageerd. Weer werden vervolgens een negen tal gevallen behandeld. Allereerst was aan de beurt een 49-jarige vrouw, die sinds 16 jaren aan rheumatiek lijdend de laatste vijf jaren verlamd was in de beenen. Ze liep na enkele minuten als een kievit het podium af. Volgde een neurasthenisch jong- mensch, die door een val met z'n fiets zoodanig was geschrikt, dat hij met het rechterbeen niet meer gaan konhij liet zijn derde been in de handen van de psychotherapeut achter. Daarna maakte een 63-jarige vrouw, sinds 15 jaar in beenen verlamd, haar rondgang door de zaal, werd een geval van 8-jarige schouderverlamming ge nezen en werden chronische hoofd krampen op de vlucht gejaagd. Tot slot kwamen twee stotteraars aan de beurt, een 18-jarig meisje en een 12-jarige jongen. Beiden spraken na de behandeling even vlot als hun welbe spraakte geneesheer, die van elk geval, dat hij onder handen nam, een beknopte omschrijving gaf. De toeloop van patiënten was na afloop zoo groot, dat vier agenten het podium hielden afgezet. Buiten wachtte een dichte volks massa het vertrek van den professor op. Na Vrijdag a.s. oorspronkelijk den laatsten avond dat hij hier optreden zou komt de heer Otto nog voor tien dagen naar Rotterdam Gistermiddag is te Stadskanaal een automobiel van de melkinrichting onder het rijden in brand gevlogen. De chauffeur sprong van zijn wagen af tegen een boom langs den weg en was op slag dood. WASPIK. Over de maand April. GeborenGerardus Wilhelmus zv W. Mozes-van der Linden Lamber- tus Adrianus zv M. J. de Wit-Schelle- kens Johanna Wilhelmina dv J. J. Verschure-In 't Groen Eligius Paulus zv G. Ch. Montens-van Beers Jo hannes Adrianus zv A. Boons-Heijkant Adriana dv J. IJpelaar-Vervoort. Overleden Johannes Damen 4 mnd. Pieter Scheilekens 59 j. echtgenoot van P. Fijneman -- Pieternella Kools 78 j. Leonardus Rekkers 69 j echtg,. van G. Smits. WAALWIJK. Van 1 tot 15 Mei 1922. Geboorten Adriana Catharina Maria dv H Klerx en H A A Sommers Johannes Bernard Florent Maria zv J P Koeken en M A Veraart Adrianus Johannes zv P F J van de Pas en L W L W Steenbergen Johannes Jacobus zv H Lammers en E M Leijtens Allegonda Adriana dv Marinus Wage- makers en H Nerings Maria Arnolda dv A Musters en J van Wagenberg Florentius Gerardus zv C J Leijtens en Th Fr Wartenberg Helena Johanna dv Chr van den Anker en J van Drunen Bernardus Maria zv H J Stokwielder en J H Klijn Wilhelmina Maria dv A J den Teuling en S Heeren Petro- nella Maria dv A J den Teuling en S Heeren Antonia Maria Catharina dv J H Michaël en G J M Verhoeven Maria Adriana dv C Maas en A C Klerkx. Overlijden Johanna Maria van den Hooven oud 7 mnd Antonetta Johanna Verhoeven oud 6 mnd Bertha Henrica van Ark oud 7 mnd Anna Maria Smink wed van Reinier Braams Adrianus Kerkhof echtg van Adriana Fijneman oud 54 jaar. Huwelijken Laurentius Adrianua van den Elshout 28 j met Johanna Geertrudn

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6