WITTE BIOSCOOP EDDIE POLO. MniM in dit Blad Vanaf Zaterdag DERDE BLAD. Provinciaal flieuws. NUMMER 41 ZATERDAO 20 MEI 1922. 45e Jaargang. Brieven uit Suriname. Bevolking. Suriname is zeer dun bevolkt, want op een oppervlakte ruim vijfmaal zoo groot als geheel Nederland leven niet meer zielen dan één flinke stad in Nederland bevat Feitelijk is dan ook slechts de kuststreek van Suriname bewoond. In de binnenlanden treft men weliswaar hier en daar plaatsjes aan die bewoond zijn door Boschnegers en Indianen, doch van een bevolkte streek, zooals men zich dit in Europa voorstelt, is geen sprake Verkeerswegen ont breken geheel. Het verkeer heeft daar plaats per corjaal door kreken en rivieren, die door vele watervallen en stroomversnellingen een zeer moeilijke en gevaarvolle verkeersweg zijn. Wat de landaard der bevolking betreft, kan men wel zeggen dat er bijna geen land ter wereld is waar een meer gemengde bevolking leeft dan in Suriname. De eigenlijke Surinamer is óf een afstamme ling van de Joden', die zich vroeger op de Joden-Savana aan de Boven- Suriname nederzetten, óf een afstamme ling der Negerstammen, óf een kleurling, die afstamt van een Europeaan, jood of neger. Dat er echter vele hoogst be schaafde menschen onder zijn, zal nie mand betwisten. En dat er in Nederland nog zeer verkeerde begrippen bestaan over Suriname en den Surinamer, is zeker. Verder treft men er van allen landaard menschen aan. Amerikanen, Engelschen, Portugeezen, Franschen, Chineezen, Britsch-Indiërs, Javanen, van alles treft men hier aan. En dan toch nog zoo dun bevolkt? Ja er kunnen nog eenige duizenden Emigranten of kolonisten hierheen komen, eer men van een bevolkt Surimane zal kunnen spre ken en zoolang de bevolking ontbreekt, zal het rijke en lieve land noodlijdend blijven. Rijk en lief? O, ja, een land zoo vruchtbaar en voor landbouw zoo -geschikt. Rijk ook buiten den rijkdom aan goud, hout. balatta, ijzer- en alu- miniumertsen enz en een land met een zoo bij uitstek gezond klimaat, (wel tropisch, maar dan toch zeer gezond tropisch), is ook een lief land. Na al wat ik hierboven zeide zou men geneigd zijn te vragen, of het dan geen eldorado zou zijn voor menschen die in Europa hard moeten tobben om aan den kost te komen, waarop ik beslist zou moeten antwoorden lang niet voor alle. Aan kantoorpersoneel b.v. is geen behoefte, aan ambachtslieden al even min. Mogelijk een paar goede hoef smeden, waaraan wel behoefte is Ook zouden een paar goede klompenmakers hier wel een bestaan kunnen vinden, doch smeden, timmerlieden, metselaars, ververs, enz., zijn hier voldoende en bekwaam genoeg, zoodat hieraan geen behoeften is. Voor houten scheepbouw is er ook personeel voldoende aanwezig, dus voor ambachten hier geen plaats. Voor kantoor- en winkelpersoneel geen plaats. Voor wie dan wel? Dat zal Ik in een volgend schrijven eens probeeren duidelijk te maken. Men zou licht geneigd zijn te meenen dat in een land met zulk een gemengde bevolking, wel zoowat allerlei talen dooreen gehoord zouden worden en Suriname op dit punt wel een echt Babel zou moeten zijn. Niets is minder waar dan dat. Er wordt in hoofdzaak Nederlandsch en Neger-Engelsch gespro ken. Het lastigste is de zoogenaamde volkstaal, doch gij kunt zelfs geen neger tegenkomen die geen Hollandsch ver staat, of het moet een heel oude zijn, die nog uit den slaventijd dateert, die spreekt alleen Neger-Engelsch. Het onderwijs is hier zeer goed en zelfs de kinderen van Javanen en Britsch- Indiërs spreken U in vrij goed Hollandsch aan en antwoorden in die taal, hoewel zij thuis Hindoetaai of Javaansch en op straat Neger-Engelsch spreken. Dat die verschillende volken ook ver schillende godsdiensten, zeden en ge woonten met zich brengen, is zeker. Toch geeft geen der godsdiensten de andere eenigen aanstoot, en men kan wel zeggen dat godsdiensthaat hier onbekend is. leder gelooft wat hij wil en haat den andere niet omdat die iets anders gelooft. De Moravische bond en de R.K. Missiën doen zeer veel goed, ook met de scholen in de binnenlanden, zoodat ookonderBoschnegers en India nen een zekere beschaafdheid wordt aan getroffen, wat gij in de Langstraat U niet kunt voorstellen. Meermalen over nachtte ik in Boschnegerdorpen, op reis naar of van de goudvelden, zoodat ik bij ervaring heb ondervonden dat zij hulpvaardig zijn en vrij gemoedelijk van aard. MARIPA. daarvoor is aangekocht. De bedoeling is deze huizen zoo spoedig mogelijk publiek aan te besteden. De leerlingen der R.K. Middelbare Handelsschool maakten heden onder geleide van den directeur en den leeraar den weleerw. Sanders, een fietstocht naar Heeswijk, om daar onder deskun dige voorlichting het bekende kasteel te bezoeken. Door den directeur dar Rijksvak school alhier, den heer Ir. H. v. d. Waerden, werd dezer dagen telegrafisch bericht ontvangen, dat op zijn broer Ir. van der Waerden, verbonden aan de Ned petroleumwinnin'g in Roemenië en 5e prijs, kunstvoorwerp, J. Mengering, openen. Wachtmeester der Koninklijke Mare- De wagen van den boter. en chaussée te Kaatsheuvel met eereprijs. j eierenhandelaar M. werd dezer week De njeuwe Grondwet. De Haagsche redacteur van het H bid. resumeert de beteekenis der aanhangige herziening van de Orondwet, opdat de kiezers weten waarover ze, bij de aanstaande verkiezingen, wat de Orond wet belangt, zullen moeten beslissen. Troonopvolging. Deze wordt beperkt ,tot de man of de vrouw die den laatst zijne ëchtgenoote door sluipmoordenaars overleden koning, in de lijn der afstam ming van hare Majesteit Koningin Wil- helmina, het naast, doch niet verder dan in den derden graad van bloedver wantschap bestaat", (dat wil dus zeggen uiterlijk ooms of tantes van den laatst regeerenden vorst, de afstaminingslijn beginnende bij Koningin Wilhelmina). Is er geen bevoegd troonopvolger aan wezig. dan kan de Koning bij gewoon wetsontwerp er een voordragen. Heeft de Koning dat niet gedaan en is erbij zijn overlijden dus geen troonopvolger, dan roept de Raad van State binnen 4 maanden de Staten-Generaal bijeen om, in dubbelen getale en in vereenigde vergadering er een te benoemen. Inkomen van Kroon en Tweede Ka mer De inkomens van de Kroon worden verdubbeld en gebracht op f 1.200.000 voor den regeerenden vorst, f 300.000 voor de Koningin-Moeder en f200.000 voor Kroonprins of Kroonprinses (te beginnen met zijn of haar 18e jaar). Dit laatste bedrag wordt bij huwelijk verdubbeld. Ook het bedrag voor on derhoud der paleizen is verdubbeld en gebracht op f 100.000. De „schadeloosstelling" voor leden der Tweede Kamer die bij de herziening van 1917 al was verhoogd van f2000 tot f 3000 (met toevoeging van pensioen) is nu gebracht op f5000 (f 10.000 voor den voorzitter). Het pensioen is verhoogd tot f 150 per dienstjaar met een maxi mum van f3000 Aan de weduwen en wezen der leden kan, door een wet, pensioen worden verleend. Eerste Kamer. De eerste Kamer blijft gekozen door de Provinciale Staten (al thans door de leden der Provinciale Staten, dus niet meer provinciesgewijze, zooals nu) en de Staten blijven onont bindbaar. De verkiezing moet echter geschieden op den grondslag van even redige vertegenwoordiging en dit moet vóór den derden Dinsdag in September 1923 zijn geregeld. De leden der Eerste Kamer, die tot nu toe voor 9 jaren werden gekozen, met aftreding van 1/3 om de drie jaren, zullen nu worden gekozen voor 6 jaren, met aftreding van de helft om de 3 jaren. Oorlog en verdrag. De Koning heeft niet meer het recht om zelfstandig oor log te verklaren en vrede te sluiten. Hij kan dat slechts doen na de stemming van de Staten-Oeneraal en nadat, wat oorlog belangt, eerst gepoogd is, het geschil op te lossen door rechtsspraak of door andere vreedzame middelen. Alle verdragen moeten in het vervolg, om ze van kracht te doen zijn, de goed keuring der Staten-Oeneraal verwerven. „Andere overeenkomsten,, worden zoo spoedig mogelijk, zonder uitzondering, medegedeeld aan de Staten Qeneraal. Koloniën. De uitdrukking „Koloniën en bezittingen" is vervangen door den enumeratieven term „Nederlandsch-Indië. Suriname en Curasao". De Indische bestuurs-bepalingen worden zoo gewij zigd, dat de regeling der inwendige zaken hoofdzakelijk wordt overgelaten .aan aldaar gevestigde organen, op de wijze bij de wet vast te stellen". Publiekrechtelijke lichamen. Er zullen, behalve de in de Grondwet genoemde publiekrechtelijke lichamen, ook andere (b.v. jachtschappen, maar ook bedrijfs organisaties) kunnen worden ingesteld en die zullen verordenende bevoegdheid kunnen krijgen. Verruiming van de werksfeer der ge meente is onmogelijk gemaakt. Voorts dienen nog de volgende wijzi gingen van verschillenden aard te wor den vermeld naturalisatie zal niet alleen meer door. maar ook krachtens een wet kunnen geschieden, het vrouwenkiesrecht is vastgelegd in de Grondwet, de stem plicht is er uit geschrapt, maar voor- loopig nog gehandhaafd (kan bij gewone wet worden veranderd). Wie geen kiezer is, kan niet gekozen worden, twee- jaarlijksche begrootingen zijn mogelijk gemaakt, leekenrechtspraak in burger lijke gedingen eveneens, en wegens ge wichtige gewetensbezwaren zal, onder bij de wet te stellen voorwaarden, vrij stelling van militairen dienst kunnen worden verleend. des nachts ten 1 uur een aanslag was gepleegd. De heer v. d. Waerden werd door zeven messteken, zijne echtgenoote door vijf ernstig gewond. Nadere bij zonderheden, hoe en waar een en ander heeft plaats gehad, zijn niet bekend. Geen van beiden werd direct gedood, latere tijdingen waren zelfs iets beter, doch het laatste bericht sprak van com plicaties bij den heer v. d. W. Men is bereids derwaarts vertrokken, nadat door de regeering alles voor de reis in eenige uren was in gereedheid gebracht. WAALWIJK. de groote 6-WEEKSCHE sensatie-film met h wij'geheel 21969 Waalwijk, 19 Mei 1922 De door de gemeente te bouwen dubbele ainbtenaarswoning in de Mr. van Coothstraat komt op het terrein van den heer Th. van Delft, ten Zuiden van het kantoor en magazijn van den heer B. van Zwol, welk stuk grond Verder aanbeveling achteh overbodig. - De directie der Rijksvakschool schrijft in „De Schoenindustrie: Het ongeval overkomen aan onzen hulpleeraar Mateijsen geeft ons aanlei ding nogmaals $sr op te wijzen, dat het ttjksproefstation en den Voorlichtings dienst evenzeer ten dienste staan van de schoen- als .van de lederindustrie Het is dan ook een verkeerde gewoonte, om zich tot een der ambtenaren van ons instituut te wenden en die in zijn vrijen tijd te laten monteeren. Had de betreffende fabrikant den uisten weg gevolgd en zich gewend tot den Voorlichtingsdienst, dan was dit ongeval niet geschied, omdat wij dan het plaatsen van een amarilschijf op een as, die minstens 6 maal te snel loopt, niet toegelaten zouden hebben. Hadden wij dat onverhoopt wel gedaan, dan was het ongeval geschiedt in dienst en was het Rijk voor alle consequenties opgekomen. Nu dat het ongeval buiten dienst geschied is, staat de betieffende ambtenaar eigenlijk rech teloos daar, ofschoon wij overtuigd zijn, dat de firma, die aan dit ongeval schuld draagt, hare verplichtingen wel zal na komen. De wedstrijd door de Politiehonden- vereeniging op t mooie landgoed Roestel- berg, dat door den heer A. H. van Schijndel voor de oefeningen enz. steeds welwillend wordt beschikbaar gesteld, had veel belangstelling getrokken en werkelijk de moeielijke tocht door 't mulle zand werd rijkelijk beloond door de zeer interessante verrichtingen der schrandere honden. Men zag hier wat het instinct der viervoeters, gepaard aan voortdurende en deskundige oefening, vermogen. De gehoorzaamheidsoefenin gen, hei speuren, zoeken en vooral de oefeningen op den man waren schitte rend. Vooral de hond van den inspecteur van politie alhier werkte zeldzaam mooi. Werkelijk, met dergelijke honden zoo afgericht, zoo stipt onder appel, kan heel wat worden gedaan en zijn deze oefeningen en wedstrijden voor den politiedienst beslist van zeer groote waarde. De uitslag van deze interessante wedstrijden was als volgt: le prijs, kunstvoorwerp voor le klasse P J. J. Letschert, Inspecteur van Politie te Waalwijk met eereprijs, zi1--— medaille. 2e prijs, kunstvoorwerp, H. van Breukelen, agent van politie te Kaats heuvel met eereprijs, zilveren medaille 3e prijs, kunstvoorwerp, L. van der Griendt, Rijksveldwachter te Waalwijk met eereprijs, kunstvoorwerp. 4e prijs, kunstvoorwerp. J. van Hels land, Inspecteur van Politie te Kaats heuvel met eereprijs kunstvoorwerp. kunstvoorwerp. 6e prijs, kunstvoorwerp, G. Pieters, j Opperwachtmeester der Koninklijke Marechaussée te Kaatsheuvel. Voor 2e klasse, le prijs, kunstvoorwerp, H. van den Dungen, agent van politie te Kaats heuvel met eereprijs, bronzen medaille. 2e prijs, kunstvoorwerp, G. de Ridder. Rijksveldwachter te Capelle. 3e prijs, kunstvoorwerp, M. Meijaart, Marechaussée te Waalwijk. Alsnog werden speciale prijzen behaald door Kunstvoorwerp voor den hond die het beste onder appèl stond door Letschert voornoemd. Kunstvoorwerp door Van Breukelen voornoemd Kunstvoorwerp voor den hond die het meest aantal punten behaalde bij het manwerk door Letschert voornoemd. Zilveren medaille voor den besten speurder door Letschert voornoemd. Zilveren medaille voor den hond die het beste den vluchteling stelde en trans porteerde door Letschert voornoemd. Zilveren medaille voor den hond die het hoogst aantal punten behaalde bij de gehoorzaamheidsoefeningen door Letschert voornoemd. Verguld zilveren kruis voor den hond die na no. 1 het hoogst aantal punten behaalde door van Breukelen voor noemd. Kunstvoorwerp door van Helsland voornoemd voor den hond die het beste stelt zonder bijtvrijpak. Naar wij vernemen worden zij die aan hun verplichting tot inschrijving in het Handelsregister nog niet hebben voldaan voor de laatste maal door de Kamer van Koophandel en Fabrieken gewaarschuwd en wordt bij verder ver zuim strafvervolging ingesteld. Wij meenen goed te doen er de aan- dacht op te vestigen, dat de Wet op het Handelsregister een straf toelaat van ten hoogste f 2000. Het concours uitgeschreven door den Waalwijkschen Kegelbond, belooft in alle opzichten schitterend te worden. Een keur van prijzen is voor dit con cours aangekocht Het concours zal bestaan uit 1. Vrije-baan Dames-wedstrijd. 2. Vrije-baan Heeren-wedstrijd. 3. Kampioenswedstrijd voor leden van clubs, aangesloten bij den Waal wijkschen Kegelbond. De wedstrijden zullen gehouden wor den op de kegelbanen van Hotel De Twee Kolommen op Donderdag 25 Mei en Zondag 28 Mei van 's middags 12 uur tot 's avonds 12 uur. Zaterdag 21 Mei van 's avonds 6 uur tot 's avonds 12 uur. Naaml. Vennootschap Lederfabriek P. van Loon Gzn te Waalwijk. Oprich lers: P. J. van Loon, N. G. van Loon, M. J. P. van Loon te Waalwijk en G. N. van Loon te Vlijmen. DoelVervaardi- ing van alle soorten leder, alsmede de handel in alle soorten leder en daar mede samenhangende grondstoffen in den ruinisten zin en het deelnemen in andere ondernemingen die een soort gelijk of aanverwant doel beoogen Duur: 50 jaar. Kapitaal f 1.000000. BestuurMinstens 2 directeuren, al of niet onder toezicht van Commissa rissen. Door de R K. Werkliedenvere niging in voormalig Baardwijk, is voor morgen, 21 Mei, een bedevaart naar Ishout georganiseerd. Te kwart voor zes wordt aangetreden aan het Bonds- jebouw aldaar. Zondag j.l. hield de vereeniging De Postduif" een wedvlucht van uit Mechelen. Afstand 90 K.M. De duiven werden om acht uur in vrijheid gesteld en bereikten hunne hokken als volgt: 1, 3 5, 10 Gebr. v. Bladel 2, 4, 13. 16 W de Graaff. 6, 19 P. Schoondermark. 7, 12, 14, Adr. Stokwielder. 8, 9, 11. 18 Jan Schalken, 15 Ant. v. Eijck, 17 Adr. Hensen. 20 Jan Alessie. Eerste overduif Gebr. v. Bladel, tweede overduif J Schalken Eerste duif werd geconstateerd te 9 uur 8 min. 2 sec. Laatste duif werd geconstateerd te 9 uur 20 min. 44 sec. postduivenvereehiging gevestigd bij den hield Zondag 14 Mei een met oude duiven vanuit De prijzen werden -de heer i - De Ordonnans L. Ketels, wedvlucht Chimay (België), behaald als volgt le, 2e en 6e pr. J. v. d. Pennen. 3e en 4e pr. H. Donders. 5e en 10e pr. P. v. Beijnen. 7e en lie pr. M. Herman. 8e en 9e pr. C. Verhoeven. 12e pr. C. Herman. De Minister van Onderwijs, Kun- sten en Wetenschappen, dr. J. T. de Visser, zal Dinsdag 23 dezer, des na middags half drie, het nieuwe school gebouw van de Vakschool voor Schoen makers in de Chrispijnstraat te 's-Hage door een groentenwagen aangereden, zoodat z'n karretje omver ging en de inhoud over de straat roldeEen 50-tal eieren waren stuk, verschillende stukken boter bevuild, zoodat de man een groote schadepost had te boeken. Donderdag 25 Mei a.s. wordt te 's Bosch in Casino, .de 25e algemeene vergadering gehouden van den R. K. Onderwijzersbond in het bisdom van 's Bosch. In de 13 Mei te Delft gehouden algemeene vergadering van aandeel houders der N.V. Delftsche Leerlooierij en Drijfriemenfabriek v/h. Alex Adam, werd besloten tot wijziging der statuten, waarbij veranderd wordt: „Het maat schappelijk kapitaal der Vennootschap bedraagt f2.000.000, verdeeld in 2000 aandeelen, elk groot f 1000, waarvan geplaatst en volgestort f 720.000 in „Het maatschappelijk kapitaal der ven nootschap bedraagt f 2.000.000, ver deeld in 4000 aandeelen van f500, waarvan geplaatst en volgestort f791.000" Mede werd bepaald dat van de over winst zal komen 60 pCt. aan aandeel houders (50 pCt.), 22'/a pCt. aan de directie (30 pCt 7'/a pCt. aan com missarissen (10 pCt.), 10 pCt. ten bate van het personeel (onv.). Op 22 Mei a s. vertrekt wederom een transport naar Budapest. Met deze trein kunnen liefdesgaven verzonden worden, deze moeten uiterlijk 18 Mei aan het bureau Zuid-Willems vaart 157 worden gezonden. Zondag 21 Mei speelt de R.K. V. V. H.E.C. haar 17e competitiewedstrijd tegen het sterke Concordia, Tilburg, om 12 uur op het terrein van H.EC. W. S. C. Ill speelt morgen haren laatsten competitiewedstrijd tegen Berg- dijk 111 uit Kaatsheuvel om 12 uur, terrein alhier Winnen de W.SC.- juniores dezen wedstrijd, dan komen zij op de llde plaats van de ranglijst te staan. Het Iste elftal van W.S.C. speelt a.s. Donderdag (Hemelvaartdag) tegen Wil helmina uit Kaatsheuvel, voor den nog niet uitgespeelden eindstrijd van den Bekerwedstrijd van 21 December j.l. De W.V.V. Quick heeft voor Zondag a.s. beker-wedstrijden georganiseerd, waaraan door 4 vereenigingen wordt deelgenomen. Het program is samen gesteld als volgtvan 2 tot 3 uur Excelsior Capelle tegen Juliana Baard wijk van 3 tot 4 uur S. V. V. Sprang tegen Juliana Heusdenom half vijf heeft de finale plaats tusschen de twee winnaars. Gezien de prachtige prijzen, welke bij d.hr. L.v. Adelberg in de étalage staan, zullen de vereenigingen wel om het hardst werken teneinde een prijs machtig te worden. Dus Zondag a.s. allen naar het Quick-terrein. - Elk jaar, sinds de instelling van den R.W.B.-beker (1919), werden de komende wedstrijden met spanning en ongeduld tegemoet gezien, elk jaar ver meerderde de belangstelling en was het voor de voetbalenthousiasten geregeld een genoegen de wedstrijden bij te wonen en was men R.W.B. dankbaar dat zij het aangedurfd heeft zoodanige wedstrijden te organiseeren. R.W.B. is de eerste vereeniging geweest welke met het uitloven van een beker begonnen is, doch allengs zijn er meerdere bekers in de omgeving verspeeld en is er de aardigheid wel wat afgegaan, vooral voor een wisselbeker en hiervoor was toen- dertijd veel meer spanning en strijd dan nu. R.W.B. heeft dit jaar, vooral door de late competitie, geen 8 vereenigingen bij elkaar kunnen krijgen, terwijl onder linge afgunst anderzijds hieraan ook niet vreemd is. Men is er tenslotte in geslaagd 5 flinke vereenigingen, dus geen 2e of 3e elftallen, te engageeren, waarvan uit den aard der zaak Xerxes en Neptunus uit Rotterdam de uitblinkers zijn, doch ook N.O.A.D.2 zoowel als Quick Waal wijk en Wilhelmina Kaatsheuvel mogen er zijn en zullen zich zeker niet onbe tuigd laten, voor hen intusschen de eenigste gelegenheid zich eens meteen Westelijke 2e klasser te meten. Het is bekend dat het westelijke spel tactisch en technisch veel hooger staat dan het zuidelijke speldit neemt echter niet weg dat een strijd daarmede nog niet gewonnen is, want hoe dikwijls heeft men het niet gezien, dat enthousiasme zegeviert over techniek: aan Wilhelmina, Quick en N.O.A.D2 om dit te bewijzen. Zooals reeds vermeld is in dit blad en tevens op de mooie reclamebiljetten nog eens duidelijk gemaakt is, a.s. Zondag 2 uur Quick—R.W.B.; 4 uur N.O.A.D2- Wilhehnina Kaatsheuvel, aldus reeds 2 spannende wedstrijden, een mooi zitje op het R.W.B.-terrein, wat wil men nog meer. Scheidsr. B. Voltijn, 's Bosch. DRUNEN. JI. Zondag hield de Post- j duivenver. „De Vliegende Vrienden" alhier een wedvlucht van uit Goes. Lostijd 9 uur. le en 2e prijs L. van Drunen, 3e pr. M. v. Loon, 4e pr. A. Rekers, 5e en 6e pr. Joh. v. Sambeek, 7e pr. A. v. d. Steen, 8e en 9e pr. A. v. d. Veer. De Echo van het Zuiden Circosroes

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9