JURGEIMS' TWEEDE BLAPj, Gemeenteraad. PLANTENBOTER VOEDZAAM RECLAME Wl[ verwilzen ÏTW de advertentie van A. PE ROOI J-BOURGON JEN, voorkomende in dit blad. VQ0RDEELIG NUMMER 43 ZATERDAG 27 MEI 1922. 45e Jaargang. GEERTRUIDENBERG. (Vervolg.) Segeren. Het publiek mag het gerust weten. Morgen kan een ander lid wel weer met een aanvraag komen. Is me dat een bende. Het is het mooiste ge deelte van Geertruidenberg dat ge weg gaat geven. Ge kunt nooit mooier plek vinden als daar naast de Thor. Als Tak een degelijk raadslid was, dan had hij weg moeten gaan. De Voorzitter hamert. Segeren. Ik eisch het woord. Tak heb je vanmorgen het woord gegeven en nu moet ge Segeren dat ook geven. Ik betaal toch ook belasting zeker, wel- nou dan, waarom dan die poppenkast uithalen en mij het woord niet willen verleenen. Is het al niet treurig genoeg dat hier i.i Geertruidenberg maar één wethouder is. O, jé, als ik eens gedaan had wat hij heeft gedaan, wat zou ik al lang aan den dijij_hebben gestaan. Maar Ged. Staten ontzien z'n ouderdom. Scherp. Schoft 1 Voorzitter (hamerend). Als U niet bij het onderwerp blijft, zal ik genoodzaakt zijn U andermaal het woord te ontnemen. Segeren. Ja, na verloop van een jaar zal het weer voc een paar duizend gulden moeten worden overgenomen. Er is weer gespeculeerd. Dat zijn dan de belangen waar de heertjes voor zitten. De heer Timmermans zou het, vooral tegenwoordig, willen toejuichen als er een persoon in Geertruidenberg is, die een bedrijf wil plaatsen en of deze nu een raadslid is of niet, doet niets ter zake. Spr. kan niet gelooven dat er eenig bezwaar is om op het voorstel van Burg. en Weth. in te gaan. Die driehoek bij den steiger van de Thor is voor het bedrijf van den heer Tak wat waard, voor iets anders echter niet. Het geheele gedoe is daarom maar spijkers op laag water zoeken. Gaat men zoo zoeken, dan is er altijd wat te vinden. Men moet het toejuichen dat er een bedrijf komt, inplaats van af breken. Ik doe, aldus spr., dan ook een beroep op het gezond verstand van de leden en hoop van harte, dat ze het voorstel van Burg. en Weth. zullen aan nemen. Er zit niets achter om den heer Tak toestemming te geven. Scherp. Het doet me genoegen dat door den heer Timmermans zoo is ge sproken. Hij heeft daarmede mijn ge voelens geheel vertolkt. Meijers. Ligt het wel op den weg van de gemeente om erfpacht te geven. Is dat wel in het belang van de ge meente. De Voorzitter wijst op de toenemende werkeloosheid en hij meent dan dat er alles voor is om nieuwe bedrijven te helpen en bestaande voort te helpen. Óp de vele insinuaties van den heer Segeren wil hij thans niet ingaan, want deze zijn beneden alle critiek en waar digheid. Hij zal den heer Segeren thans het woord nog verleenen en wil er op wijzen dat volgens het reglement van orde tweemaal over een onderwerp het woord mag worden gevoerd. Segeren. Eerlijke propaganda juich ik toe, maar hier is het van alle kanten persoonlijk. Zijn andere personen zoo ook in de gelegenheid gesteld. Er had daar een bordje geplaatst moeten wor den. Nu heeft er niemand in de ge meente eenige kans gehad. Uw eigen zaken, mijnheer de Voorzitter, doe je toch beter, dan geef je erfpacht voor 4 jaar en hier gaat men het voor 10 jaar geven. Er is gespeculeerd, dat weten we. (Lawaai en gehamer van den Voorzitter.) De heer Segeren schreeuwt er boven uit: Hier wordt alles Geer truidenberg uitgebracht. De boeren van hier en Made zullen nu naar het Veer moeten gaan. (Rest is door het rumoer onverstaanbaar.) De Voorzitter zegt dat enkele dagen geleden de beschikking nog niet geheel aan de gemeente was om aan den heer Tak erfpacht te verleenen. Indertijd is er ook wel eens naar gevraagd, maar toen ging het niet. Nu echter van den Ontvanger een antwoord is binnen gekomen, nu zou hij dit ter wille van de industrie willen geven. Scherp. Van welken datum is dit schrijven. Nog van zeer korten datum? Segeren. 't Was geen schrijven, 't was een telegram. Scherp. Dat is niet waar, zulke groote telegrammen worden niet verzonden. Voorzitter. Het schrijven dat wij er over kunnen beschikken, dateert van 16 Mei. Segeren. Die ontvanger, betaalt die hier plaatselijke belasting? Scherp. Wat een vraag en hij woont in Oosterhout. Segeren. Wat kan mij dat nou schelen, al woont hij in Amerika. Ik vraag of hij hier plaatselijke belasting betaalt. Meijers. Is dat stukje grond, dat grenst aan de fabriek van de firma Speyer, eigendom van de gemeente. Voorzitter. Ja, dat aan de zijde van de aanlegplaats van de Thor. De rest is eigendom van den Staat. Het overige kan, zoodra wij daarover de beschikking hebben, ook in erfpacht worden gegeven. Segeren. Mag ik het woord? Als je blieft dan? (Gelach.) Voorzitter. Dat is dan al zeker voor de derde maal. Segeren. Dank je wel hoor. Ik wil maar zeggen dat als je het aan Tak geeft, moet je het aan anderen ook geven. (De heer Segeren zegt iets tegen den heer Scherp, wat een algemeene vroolijk- heid teweeg bracht op de tribune. Door het lawaai was het voor ons onver staanbaar.) Voorzitter. Ik zal het voorstel van Burg. en Weth. in omvraag brengen, het is voldoende besproken. Segeren. Nou, ik vind het treurig, dat moet ik zeggen. De Voorzitter brengt het voorstel in omvraag en terwijl hij aan den heer Timmermans vraagt of hij daar voor of tegen is, roept de heer Segeren Hé, wat doe je daar nu, wat maak je me daar nu voor een Lnksche beweging. (Gelach.) Ja zeker, ge bent toch gewoon om altijd rechts te beginnen. Ga je nou linksomkeer maker., 'tls altijd rechts omkeer geweest hoor, zoo gaat de zon. Voorzitter. Dat is niet noodig. De Voorzitter brengt daarna opnieuw het voorstel in omvraag. Toen hij aan den heer Segeren vroeg of hij voor of tegen was, zeide dezeDat hoef je aan mij niet te vragen, dat weet je wel. De uitslag van de stemming was dus vijf voor, één tegen en één buiten stem ming. Voor stemden de heeren Timmer mans, Meijers, Smolders, Scherp en Allard. Tegen de heer Segeren. De heer Tak bleef buiten stemming. 6. Bespreking Vleeschkeuring. De Voorzitter deelt mede dat van het gemeentebestuur van Raamsdonksveer bericht is ingekomen om een keurings dienst in te richten. De noodslachtingen zullen daar dus moeten plaats hebben. Een paar maal is daarover door de gemeentebesturen vergaderd om over de voorwaarden enz. te spreken. In de eerste vergadering zijn een reeks van aanmerkingen gemaakt, waarop men later met andere voorstellen is gekomen. Later hebben het gemeentebestuur van Made en Geertruidenberg, Waspik was toen niet aanwezig, verzocht om nog nadere inlichtingen en wij hadden ge hoopt dat deze er heden zouden zijn en alhoewel het ons was toegezegd, zijn deze er nog niet gekomen. Daarom zou spr. voor willen stellen dit punt aan te houden tot eene volgende ver gadering, opdat dan de noodige inlich tingen kunnen worden verstrekt. Segeren. Ik vind het onnoodig, want we kunnen toch niets anders doen. De wet is er eenmaal. Raamsdonksveer heeft de teugels in handen gekregen. De wetten moeten worden opgevolgd, maar er moet niet worden getracht om er af te komen. Ged. Staten zullen wel zeggen: Je moet er bij. Dat doet mij zeer, maar het is recht. Made, dat anderhalf uur van de slachtptaats is afgelegen heeft geen bezwaar en wij met onze 2600 zielen zouden gaan tegenpruttelen. Als wij bezwaren maken, zal de regeering zeg gen je moet er bij, want alles is door Ged. Staten goedgekeurd. Er is A. ge zegd, nu moet ook B. worden gezegd. Het zijn geen kwajongens daar. Destijds hebben wij alles nog kunnen redden, want toen zei de burgemeester van het Veer nog dat, als wij betere voorstellen hadden, hij al zijn prullen in de kachel zou werpen. Wij hebben hier een grond bedrijf, waarom de grond niet cadeau gegeven. Nu is Raamsdonksveer ons voor geweest. Heusden en Waalwijk gaven den grond daarvoor ook gratis en dat hadden wij als centrum ook moeten doen- De straf is er nu, nu kun nen wij naar het Veer. Ik zou nou maar zeggen dat wij er naar toe gaan, dan doen we het nog uit vrije beweging en anders moeten we toch. Geertruidenberg moet geen politiek spelen. Wat is het nou, aan den eenen kant geven we weg dat we onderhand uitgekleed zijn en aan den anderen kant geven we nog geen stukje grond om hier de slacht plaats te krijgen. Meijers. De heer Segeren zegt dat hij heeft voorgesteld om een stukje grond daarvoor af te staan. Indertijd is zulks wel door den Voorzitter gezegd, maar niet door den heer Segeren. Segeren. Secretaris, zoek op alvoor we verder gaan, geen gras er over laten groeien. Onderzoek het eerst zeg ik. Moet er nou weer zoo'n herrie komen als vanmorgen. Je zal Meijers. Pas op, niet beleedigen hoor. Segeren. Geen Jan Klaassen spelen. Opzoeken, dan zal je zien dat ik voor gesteld heb om den grond daarvoor gratis af te staan. Maar daar moet je hier mee komen. Ze geven het liever aan een voetbalclub. De Voorzitter zegt dat, toen van deze inrichting voor het eerst sprake was, de heer Segeren en hij een bezoek hebben gebracht aan den veearts om diens ad vies in te winnen. Aan hem hebben wij gevraagd in welke richting wij moesten werken. Daarop heeft hij toen gezegd of geadviseerd om voorloopig nog niets te doen, want dat al wat we zouden doen, voor niets zou zijn en geen nut zou hebben. Dat zei ons toen de Rijks veearts die destijds hier woonde. Segeren. De veearts was voor een ander, want wat kreeg ie hier? f 100 subsidie. Mijnheer Timmermans had er op gewezen dat de boeren zelf wel konden betalen, dat was een stommiteit (gelach). Men heeft zijn hoofd gestooten. Geertruidenberg was niet wakker. Ged. Staten voeren de wetten uit hoor, denkt er aan. En dan, de veearts hier, waarom is die vertrokken? Omdat hij te weinig subsidie kreeg hier. Hier kreeg hij f 100 en in 't Veer f 800 geloof ik. Ik blijf er bij. 't Is treurig dat men niet wakker is geweest, want wat had men dan hier niet gehad. Voor de expeditie, de boek houding, overal is er volk voor noodig. Er moet toch een directeur zijn. Heusden wist wel wat 't deed, dat gaf den grond cadeau. Nu zijn er alle verordeningen, alles is door Ged. Staten goedgekeurd en die nemen niets terug, zoodat wij er bij aan moeten sluiten. Dat moeten we nou niet op hooge beenen doen, maar uit vrije beweging. Wij hebben niet op onzen tijd gepast. Made, dat 2 uur verder is gelegen dan wij, maakt geen bezwaar, dus kunnen wij het toch zeker niet doen. Ze zijn ons te rap af geweest. Wij moeten correct handelen. Als we A ge zegd hebben moeten we als eerlijk man ook B zeggen. Voorzitter. Wat de heer Segeren daar heeft zitten te verkondigen, heeft me zeer verwonderd, want in het Dag. Bestuur heeft hij heelemaal niet op deze manier gesproken. Hij dacht toen als wij. Maar zoo gaat het meestal. Op de Segeren. U zegt van anders praten in het Dag. Bestuur. Als dat niet was, zou die herrie er niet zijn. Hoe is het gegaan met de verhooging van salaris voor Secretaris en Burgemeester. Daar ben je ook raar mee omgesprongen. In de vergadering van Burg. en Weth. zei je dat het goed was om de salarissen te verhoogen en in den raad ben je er dan tegen. En hoe is het met die besteding ge gaan? Één biljet hebben we er van gezien. En hoe is het met de kiosk gegaan En wat hebben we gezien met dien grond? f 1500 a f 2000 geven. God. God. Ja, 't is waar, U hebt me uitgenoodigd mee naar het terrein te gaan kijken. De kuikens mochten met de kloek mee loopen (gelach) hoor en wat konden die kuikentjes doen? Niets, want alles was mosterd na den maaltijd Ik dank daar dan ook voor om zoo mooi mee te mogen loopen. Op schandelijke wijze wordt er met de belangen van den boer omgesprongen. Anderen maar erfpacht geven en de boer die erfpacht heeft, wordt er afgegooid, die blijft van het gras af en anderen krijgen f3300. Die anderen, al is het voor speculatie, krijgen het wel. Schamen moest U zich (lawaai en de Voorzitter hamert). Ik ben nog niet bang voor 50 raadsleden en voor dit besluit wil ik niet verantwoordelijk worden gesteld. Wordt er een boom verkocht, ja, dan wordt er aan Segeren gevraagd: wat denk je er van, zouden we die ver- koopen O, dan gaat het tip top, maar gaat het over duizenden, dan weet je er geen bal van. Voorzitter. U weet heel goed hoe de kwestie is geweest, want U is toch een boodschap gezonden. De Secretaris kreeg telefonisch bericht dat de ingenieur van de Staatspoorwegen om 10 uur aan het station zou zijn en of men daar de zaken wilde regelen. De biljetten zijn daar allemaal geopend. De wethouders waren niet aanwezig, die hadden de zaak blijkbaar verkeerd begrepen, want inplaats van naar 't station te gaan, zijn dezen naar het raadhuis gegaan. Later ben ik daar ook heengegaan en heb hen dat laagste biljet laten zien en hadden ze naar de andere gevraagd, ik zou ze hen hebben laten zien, want ik had ze het woord weer verkrijgen. Segeren. Vooruit dan maar, dan gaan we maar weer slachten. Timmermans. Waar moet u eigenlijk op wachten. Welke inlichtingen verwacht u nog. Voorzitter. Wij hebben, en ook Made heeft dat gedaan, gevraagd of men ons kon opgeven welke kosten er voor ons zouden komen. Wij hebben naar cijfers gevraagd, iets wat wij meenden te moe ten doen. Scherp. Het is niet zooals de heer Segeren doet voorkomen een protest tegen de plaats. Wij hebben alleen maar gevraagd welke de kosten zouden zijn die wij hebben bij te dragen. Dat is het eenige wat we hebben gevraagd en ik meen dat men dat ook wel mag en moet doen ook. Made heeft hetzelfde gedaan. Meijers. Nou, dan is er niets tegen dat we nog even wachten. We moeten toch eerst weten wat het kost alvorens we besluiten. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten het antwoord van de gemeente Raamsdonk af te wachten. 7. Bespreking verbetering loswal. De Voorzitter deelt mede, dat er 3, eigenlijk 4 voorstellen en plannen voor de verbetering zijn ingekomen. Een voorstel gelijkt heel veel op dat van den gemeenteopzichter zoodat dus feite lijk slechts van 3 voorstellen of plannen kan worden gesproken. Het 1ste plan is het maken van een beschoeiing met beneden ijzeren balken en boven een bekleeding van beton platen. Smolders. Van wie is dit plan. Voorzitter. Dat is gemaakt door den gemeente-opzichter op verzoek van B. en W. De begrooting van dit plan bedraagt f 2300. Het 2de plan is ongeveer hetzelfde, doch inplaats van ijzer en beton zal hier uitsluitend hout worden gebruikt. De begrooting van dit plan bedraagt f 200. Het 3de plan bestaat uit een steen- glooiïng. Het 4de plan, het plan Segeren, is hetzelfde als dit, doch deze zou zetsteen willen gebruiken. De Voorzitter zegt dat B. en W. ten slotte het meest zijn gaan gevoelen voor het laatste plan, wijl dit in vergelijking het goedkoopste zal blijken te zijn. De heer Tak zegt dat de commissie de zaak meermalen onder de oogen heeft gezien en ten slotte tot de over tuiging is gekomen dat het beste het meest afdoende zal zijn. De commissie is bang dat, gaat men er te weinig kosten maken, men geen afdoende werk krijgt en het maar lapmiddeltjes zullen blijken te zijn, zoodat men dan binnen enkele jaren weer voor uitgaven zal komen te staan. Vervolgens deelt spr. mede welk plan de commissie het best acht. De kosten daarvan zijn wel geraamd op f 19300, doch daar staat tegenover dat dan een bron van inkomsten kan worden ge schept. Er kan kaai- en havengeld wor den geheven gelijk dat in de omliggende plaatsen ook wordt gedaan. Het groot ste deel van de rente zal daardoor woreen gedekt. Spreker zegt zeer goed te weten dat niet alles daardoor gedekt zal worden, in de toekomst wellicht wel, doch men moet er een klein offertje voor over hebben en zich niet op de kosten blind staren. Voor industrie en handel zal het een goede en noodzakelijke verbetering blijken te zijn. De heer Timmermans is het in deze volkomen met den heer Tak eens. Als men lapwerk gaat maken, gaat men geld in het water smijten. Beide heeren bepleiten hun voorstel vergaderingen van Burg. enWeth. spreekt hij altijd heel anders. Er Segeren. Daar kom je ook veel mooier Voor den dag. Voorzitter. Er bestond eenige wedijver om eene instelling te krijgen en in die ijver hebben wij thans het onderspit moeten delven. Maar wij moeten de zon in het water kunnen zien schijnen en over iets dergelijks niet zoo spoedig gegriefd zijn. Immers wij hebben de overtuiging dat we voor de belangen van de gemeente doen wat we kunnen. Waar mij de verwijten zijn gedaan, dat ik mijn eigen zaken beter zou doen of heb verricht, daar protesteer ik tegen en ben bereid alle werk door iedereen, zonder uitzondering, te laten zien. Alle zaken waarbij de uitbreiding van de gemeente is betrokken, kunnen tot in alle bijzonderheden worden nagezien en ik zou willen dat daar maar eens een onderzoek naar werd ingesteld ook. ook allemaal bij me. Ik weet zelf niet of ik het hen heb gevraagd. Tak. Ik Segeren. Ik Tak. Ik heb het Segeren. Ik ben ouder dan U, dus ik krijg eerst het woord. Tak. Dat zijn praatjes. Segeren. Praatjes, gelijk gij maakt. Voorzitter. Ik verzoek de heeren stilte. Segeren. Ik moet eventjes het woord. Tak. Ik had het eerst gevraagd. Segeren. Smolders 1 Timmermans. Mijnheer de Voorzitter, al waar men nu over aan het praten is geraakt behoort bij de rondvraag thuis De kwestie van de Vleeschkeuring moet worden afgedaan. Voorzitter. Het is zoo, men moet bij het onderwerp blijven. Segeren. U hebt mij het woord toe gestaan Voorzitter. Bij de rondvraag kan U Influenza en de gevolgen. Echo van het Zuiden, Nadruk verboden. P.v.6 vïll Velen hebben tot hun schade ondervonden, dat de gevolgen van influenza en griep soms erger dan de kwaal zelf zijn. Een van de gevolgen is achteruitgang van de nieren, en dit kan maanden van pijn en ellende met zich brengen. Bij kou en koorts toch worden de teere nierorganen overspan nen door hun pogen om de ongewone hoe veelheid onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Zorg voor de nieren bij deze in spanning zou uitputting voorkomen, doch hoe zelden wordt die zorg besteed. En deze verwaarlooziug leidt tot ontsteking van de nieren en blaas, urlnekwalen, onzuiver bloed, niergruls, nierwaterzucht, rheumatiek, steen, rugpijn, duizeligheid enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen baten te gen deze nierverschijuselen. Wees niet moe deloos door vroegere verwaarloozing; hoe wel vroegere behandeling het best is, kan verdere ernstige ontwikkeling voorkomen worden. Dit speciaal geneesmiddel voor de nieren behaalde zelfs bij gevorderde en ern stige nier- en blaaskwalen succes. Duizenden dankbare mannen en vrouwen hier in het land danken hun goede gezondheid aan tij dige behandeling met Forster's Rugpijn Nieren Pillen. De handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Waal wijk verkrijgbaar bij Wed. Orie-Dumoulin, Markt ft 1.75 per doos.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5