DERDE BLAD WIJ verwijzen U naar de advertentie van A. DE ROOIJ-BOURGONJEN, voorkomende in dit blad. Provinciaal Nieuws NUMMER 43. ZATERDAG 27 MEI 1922. 45e Jaargang. Waalwijk, 26 Mei 1922 R.K. Middelbare «Handels- dagschool met 4-jarigencursus te Waalwijk. /aarverslag kalenderjaar 1921. Hoofdbestuur: Dr. H. W. E. Moller, (Voorzitter) Tilburg. Mr. B M. van Spaendonck, Tilburg C. P. v. d. Eeden, Breda. P. P. A v. d. Putt, Eindhoven. J. Verheijen, Roosendaal. Dr. Ph. Goossens pr. (Bisschop, lnsp.) Tilburg. J. J. A. van Loon, (Secretaris) Tilburg. Plaatselijk Schoolbestuur: E. W. Klijberg-Pernot, (Voorzitter) Waalwijk. M. A. J. van Liempt, (Secretaris) Waalwijk. J. van Iersel-Holtus (Penningmeester) Waalwijk. H. Donkers, Baardwijk. L. Verwiel, Besoijen. Plaatselijke Commissie van Toezicht op het M O. A. jansen, (Voorzitter). H. Wiesman, (Secretaris) Dr. H G. Langemeyer. B. Timmermans-Verschure. N. v. Loon. Het personeel der school. G. J. de Vries, Directeur, gaf het geheele jaar de lessen in Aardrijkskunde, was van 1 Jan. tot 1 Oct tevens belast met het onderwijs in de Engelsche Taal in de 4e klas, van 1 Oct. tot 1 Nov. met Geschiedenis in de 1ste en vanaf 1 Nov. met eenige lessen Nederlandsch in de 1ste klas L. A. Sanders Pr., Moderator der school, tevens leeraar in Godsdienst leer en Kerkgeschiedenis G. M F. A. v. Imbeeck, leeraar in de Fransche Taal en Handelscorres pondentie, J. P. H. M Odekerken leeraar in de Duitsche Taal en Handelscorrespon dentie. J. N. H. Al, leeraar in Geschiedenis en Staatswetenschappen, (van 1 Jan.— 1 Sept. in alle klassen, vanaf 1 Sept. alleen in de 4e klas), werd met ingang van 1 October benoemd tot directeur van de R.K H. B. S. te Hilversum. In zijn plaats wöVd benoemd de Heer G. J. Rooymans, die vanaf 1 Sept. tot 1 Oct. de Geschiedenislessen gaf in de le, 2e en 3e klas; van 1 Oct.— 1 Nov. Geschiedenis en Staatsinrich ting in de 2e, 3e en 4e klas, vanaf 1 Nov. de lessen in Geschiedenis en Staatswetenschappen in alle klassen. A. van Domburg, van 1 Jan.—1 Oct. tijdelijk leeraar in de Nederlandsche Taal en Handelscorrespondentie, ging het onderwijs op laatstgenoemden datum verlaten. In zijn plaats werd tijdelijk benoemd de Heer J. J. Tempelman, van 1 Oct.—1 Nov belast met het geven van lessen in Nederlandsch in alle klassen, vanaf 1 Nov. alleen in 2e, 3e en 4e klas. H. J. L. Vrehen, leeraar in Handels- rekenen, Boekhouden, Handelskennis en Handelsrecht, gaf tevens van 1 Mei— 1 Sept. de Wiskunde-lessen in alle klassen W. H. C. v. Heek. leeraar in Wis kunde en Natuurwetenschappen, werd met ingang van 1 Mei benoemd tot leeraar aan de R. K. Kweekschool voor Onderwijzeressen te 'Écht. Van 1 Mei tot 1 September werden de Wiskunde lessen tijdelijk opgedragen aan den heer H. j. L. Vrehen, leeraar in de Handels wetenschappen, van 1 Sept.—15 Nov. vacature (voor Wiskunde). Met ingang van 16 Nov werd tot leeraar in dit vak aangesteld de Heer J. Köster, tevens leeraar aan de R. K. Lycea in Den Bosch) In verband met den achterstand, door deze vacature ontstaan, werd vanaf 16 Nov., met goed vinden van het Hoofdbestuur, aan de 4e klas één uur Wiskunde meer gege ven dan in het programma is bepaald. De Natuurwetenschappen werden van 1 Mei—1 September gegeven door den Heer Th. A. Sedée, (tevens leeraar aan de R. K. Lycea in Den Bosch). Van 1 Sept. tot 1 Nov. konden slechts 5 van de 8 uren voor Natuurkennis worden gege ven. Door de benoeming van den Heer Ir. P. Levedag, (tevens leeraar aan de R. K Lycea in Den Bosch); in gaande 1 Nov., konden de Natuurwe tenschappen weer volledig gegeven worden. Met het oog op het geringer aantal lessen van 1 Sept.—1 Nov. werd de Heer Sedée vanaf 1 Nov. belast met het geven van één extra uur in klasse IV. Den heer Ir. P. Levedag werden tevens de Scheikunde en Warenkennis- lessen opgedragen ter vervanging van den Heer H. v. D. Waerden, die wegens drukke werkzaamheden ontslag had aange vraagd. J J. v. Mierlo, bleef belast met het geven van de lessen in Schrijven, Ste nografie en Machine-schrijven. Th. v Delft met de lessen in Tee kenen. Mej. M. v. Mackelenberg, werd 1 Jan. 1921 aangesteld tot leerares in de Engelsche Taal en werkzaam gesteld in de klassen I, II en III, vanaf 1 October ook in klasse IV. De Leerlingen. Eindexamen. Het eindexamen werd wederom geregeld overeenkom stig het Programma Eindexamen der Midd. Handelsscholen met 3/4-jarigen cursus der Vereeniging „Ons Middel baar Onderwijs in N.B." Het schriftelijk gedeelte werd afge nomen in de Directeurskamer van 21 tot 26 Juni, vóór namiddag uitge zonderd Woensdag- en Zaterdagmiddag. S c h r i f t e 1 ij k werd geëxamineerd in Godsdienst (1 uur), Ned. Taal (4 uur), Fransch (2'|2 uur), Duitsch (2'|2 uur), Engelsch (2'|2 uur), Aardrijks kunde (1 uur), Warenkennis (1 uur), Boekhouden (5 uur), Handelsrekenen (2 uur), Wiskunde (2 uur), Teekenen (2 uur), Stenografie-Machineschrijven (2 uur). Het mondeling gedeelte had in het openbaar plaats in de achterzaal van Hotel Verwiel te Waalwijk op Dinsdag 5 Juli. Mondeling werd geëxamineerd in: Godsdienst (15 min.), Nederlandsch (20 min.). Fransch (20 min.), Duitsch (20 min.), Engelsch (20 minAard rijkskunde (15 min.), Scheikunde-Wa- renkennis (15 min.), Practisch Handels kennis en recht'(20 min.), Geschiedenis- Staatsinrichting (15 min.), Natuurweten schappen (20 min.), Staathuishoudkunde (15 min.). Overeenkomstig bovengenoemd pro gramma-eindexamen werd door de eigen leeraren geëxamineerd onder toezicht van de volgende gecommitteerden. N. H. J. van Riel, Pastoor Waalwijk. Th. de Surmont de Bas Smeele, Bur gemeester Waalwijk. H. Wiesman,(Industrieël), Secr. PI. Comm. van Toezicht op het M. O. Waalwijk. B. Timmermans-Verschure, (Indu strieël), Lid van de PI. Comm. van Toezicht M. O. Waalwijk. J. van Iersel-Holtus, (Industrieël), Lid van het Plaatsel. Schoolbest Waalwijk J. J. Verwiel, Burgemeester Besoijen. Tevens was bij het examen aanwezig de ZeerEerw. Hooggel. Heer Dr. Th, Goossens, Rector van de R. K. Leer gangen en Bisschoppelijk Inspecteur bij het M. O. te Tilburg Aan het examen werd deelgenomen door 7 leerlingen, waarvan 1 werd af gewezen. Het einddiploma kon worden toegekend aan J. Ansems te Dussen, J. Smolders te Besoijen, Fr. Spapens te Waalwijk, A. J. Tabbers te Waspik, C. Vesters te Drunen, P. van Vuuren te Sprang. Van deze 6 geslaagden werd één bij zijn vader in het lederbedrijf opgeno men, één bij zijn vader in een schoen fabriek, één op een kassierskantoor ge plaatst, één op een fabriekskantoor. één bij de post en één werd als leerling der Rijksvakschool voor Schoenmakers aan genomen. Bij de uitreiking der diploma's prees de Voorzitter van het Schoolbestuur in het bijzonder de candidaten A J. Tab bers en J. Smolders, den eersten we gens het prachtige examen door hem afgelegd, den tweeden, omdat hij, on danks de ongunstige omstandigheden waaronder hij gestudeerd had, toch geslaagd was. Toelatingsexamen. Het toe latingsexamen voor de le klas had plaats op Donderdag en Vrijdag 7 en 8 Juli en werd schriftelijk en mondeling afgenomen in Ned. Taal en Rekenen, mondeling in Godsdienst, voor R. K. candidaten), Aardrijkskunde en Ge schiedenis. Aan het examen namen 17 leerlingen deel, die allen konden wor den toegelaten. In September deden nog 3 leerlingen met succes toelatings examen voor de 2e klas. Bevordering naareen hoo- g e r e klas. Aan het einde van den cursus 1919—'20 werden bevorderd van de le naar de 2e klas 20 (niet bevorderd 2); van de 2e naar de 3e klas 13 (waar- van 1 voorw., niet bevorderd 5) van de 3e naar de 4e klas 13 (waar- j van voorw., 1, niet bevorderd 2). Aantal Leerlingen. Ultimo December was de sterkte der klassen i aldusle klas 19, 2e klas 27, 3e klas 15, 4e klas 13. Totaal 74, hiervan waren 51 R. K.niet Kath. 23. 25 leerlingen behoorde tot de oude gemeente Waalwijk, 31 tof de nieuwe gemeente Waalwijk. Twee leerlingen ontvingen tegen geringe vergoeding de studieboeken van de school. Gedrag en vlijt lieten niets te wenschen over, geen enkele maal behoefden ernstige tucht maatregelen te worden genomen. Het Onderwijs. Het onderwijs werd gegeven volgens de programma's van 1920—'21 en 1921 '22 met een kleine afwijking in het tijdvak 1 Sept 15 Nov., toen er door vacature geen wiskunde kon wor den gegeven, maar het aantal lesuren voor de vreemde talen iets werd ver meerderd. Ook werd eenige verandering gebracht in de regeling voor natuur wetenschappen [zie onder Leeraren] Daar gebleken was, dat het tweede leer jaar voor minder begaafde leerlingen nog wel wat zwaar was, is, met ingang van Sept. 1921, het onderwijs en de beginselen van het Duitsch naar de le klas gebracht. Ziekte-verzuim van leerlingen en leeraren kwam meer voor dan in 1920; in de maanden Oct. en Nov. had het onderwijs hier nog al onder te lijden. Toch kunnen de resultaten ook nu weer alleszins bevredigend worden genoemd. Excursies met de 4e klas werden tweemaal gehouden op 6 Juli brachten de geslaagde leerlingen der 4e klas een, door omstandigheden uitgesteld, bezoek aan de textiel-fabriek der firma Elias te Tilburg; op 6 Dec. bezochten de leerlingen der 4e klas de Suiker fabriek «Statendam" te Zevenbergen. Belde excursies stonden onder leiding van den leeraar in Warenkennis en den Directeur De laatste 3 dagen van de zomer- vacantie werd voor de R. K. leerlingen een 3 daagsche retraite gehouden in de kapel der Eerw Zusters, onder leiding van den ZeerEerw. Pater Redemptorist Van Gemert. Gebouw, Leermiddelen, enz. Wat het gebouw betreft, de toestand is nog dezelfde als die van het vorig jaar. Toch zijn ook nu weer alle leer lingen zoo goed mogelijk onderge bracht, wat in de le en 2e klas slechts kon geschieden, door verschillende ban ken naast elkaar te plaatsen. Voor zoover de geldmiddelen het toelieten, werden dit jaar weer leermiddelen aan geschaft [o.a. een collectie opgezette vogels] en de bibliotheek voor leeraren en leerlingen werd weer wat aangevuld. Moge de school, welke in September haar eerstejustrum vierde, in het tweede 5-tal jaren in bloei blijven toenemen en „een zegen blijven voor de jongelui van Waalwijk en omgeving." Waalwijk, Mei 1922. De Directeur R. K. M H. S. G J. DE VRIES. Onze lezers zullen zich al meer malen nebben afgevraagd, waar het roode toestel, staande naast den tuin van de pastorie der Ned. Herv. Ge meente voor moet dienen. Dit zal Maandag te zien zijn en wij willen reeds nu zeggen waar het voor dient. De benzine maatschappij „De Auto maat" heeft op de meest drukke ver keerspunten in ons land automaten geplaatst, waar auto- en motorrijders benzine op gemakkelijke wijze kunnen innemen. Deze automaten werken heel zuiver. Wenscht men één of vijf liter te nemen, de klok wijst het aan en men krijgt precies zijn maat nooit te weinig, nooit te veel. De Automaat zuigt de benzine op uit een daarvoor in den grond aange brachte tank, waarin 2000 liter benzine zit en welke steeds wordt volgehouden. Wij twijfelen er niet aan of vele automobiel- en motorrijders zullen van deze practische gelegenheid gebruik maken, wat wij den agent, den heer P. Botermans alhier gaarne toewenschen. De heer J. Teurlings te Kaatsheuvel behaalde met zijn Groenendaaler teef „Nora* op de Internationale tentoon stelling te Dordrecht eerste prijs open klasse en eerste prijs Limite klasse. De heer Alfons van Roessel alhier behaalde met zijn Barsoi-teef, die door een ongeval niet in de gewenschte con ditie was, eervolle vermelding. Donderdagmiddag om 12 uur vond de opening plaats van het concours van den Waalwijkschen Kegelbond. Nadat de prijzen, die in de Kegelbaan waren geëtaleerd, bezichtigd waren, werd met gooien begonnen. Ondanks de hitte was de belangstelling toch groot en is verder gedurende den heelen middag en avond nogal aardig gekegeld. De stand na dezen eersten concours dag is als volgt Dames-Vrije-Baan 1. Mej. A. Gerrls 31. 2. Mej. L. Gerris 23. 3. Mej. J. van Well 22. Kampioenswedstrijd. 1. J Verkade 37. 2. L. v. Adelberg 26, Heeren -Vrije-Baan. 1. G. Verkade 40. 2. R. Grothe 39. 3. J. Langermans 39. 4. J. de Kort 39. 5. A. v. d. Broek 38. 6. L. v. Adel- berg 37. J. Pulles 36. 8, E. Hauk 36. 9, H. Aarts 35. 10 J. Bouwens 34. Serie-kaart. G. Verkade 156. Zaterdag en Zondag wordt bet con cours voortgezet, dat zich den eersten dag kenmerkte door gezelligheid en ernstigen wil en sludie om 't kegelen ook werkelijk als sport te beoefenen. Wij twijfelen dan ook niet meer aan het welslagen van dit concours. De wedstrijd W.S.C.—Wilhelmina uit Kaatsheuvel op Hemelvaartsdag ge speeld, eindigde In een 3 1 overwinning voor eerstgenoemde. Wilhelmina is ons ditmaal bijzonder medegevallen en ver toonde boel wat beter spel dan vorig jaarj enorm hard werd door haar gewerkt en kreeg W.S.C, de overwinning absoluut olet cadeau. Zondag a.s. zullen bij Quick de groote Bekerwedstrijden aanvangen waarvoor nu reeds veel belangstelling heerscht. De eerste wedstrijd welke aanvangt om 2 uur zal gaan tusschen H. E. C. en T. V. V. uit Tilburg. Gezien de comp. wedstrijden vau T.V.V. waarin t'\j veel succes had, voorspellen we H. E. C. zwaar werk en vooral Verhulst in het doel zal het zwaar te verant woorden krijgen. Om 4 uur krijgen we de wedstrijd van den dag n.l. W.S.C. tegen Velocltas 'sBo9ch. Velocitas dat In de 1ste klas B.V.B. uitkomt onder den naam «Rood borstjes» behaalde dit seizoen op schitterende wijze het kampioenschap met 13 gewonnen wedstrijden. Het zal dan voor W.S.C. oppassen worden om tegen dit Xl-tal, dat over een zeer vlug spel beschikt niet te ver liezen. Met belangstelling wordt dan ook deze wedstrijd tegemoet gezien, waarin men ook tevens kan zien welke clubs het sterkste zijn de 3de klas N.V.B.er of de 1ste kla9 B.V.Ber. Het is te hopen dat de twee Waal- wijk9che clubs hun naam hoog zullen houden en trachten de overwlnnlogen hier te houden. Als het niet te warm Is beloven het mooie wedstrijden te worden die dan ook een bezoek aan bet Qulck-terrein dubbel v/aard zijn. De volgende prijzen zijn door Qaick uitgeloofd lste prijs Zilveren Beker. 2de prijs Groot verguld Zilveren Medaille, met 11 draagmedallles. 3e prijs Lauwerkrans. 4de prijs Lauwertak. De prijzen zije vanaf Zondagmorgen in de etalage van den heer Simons op de markt tentoongesteld. Het was voor de vele voetbal enthousiasten een groote teleurstelling toen bekend word dat de eindwedstrijden om den R.W.B.-beker tot 4 Juni uitge steld moesten worden, doch men kon nu eenmaal niet anders. Over een week zal men dus van de spannende eind- wedstrijden kunnen genieten, vooral Xerxes belooft dit jaar heel wat te presenteeren terwijl de ploeg geheel volledig overkomt. R.W.B.' gaat 28 Mei naar Tilburg bij Willem II op de Bekerwedstrijden. Voor deze gelegenheid wordt een fietstocht georganiseerd waarvoor reeds veel deelname is. Afrit om 11 uur aan de Besoijensche Steeg waar eventueeie deelnemers zich alsnog kunnen aan sluiten. De Postdulvenvereeniging »De Ordonnans», gevestigd by den heer L. Ketels, hield Zoudag een wedvlucht vanuit Noyon (Frankrijk). De prijzen werden behaald als volgt le kasprijs H. Hensen. 2e P. v. Beijneu. 3e J. v. d. Pennen. 4s N. Herman. 5e M. Herman. 6s C. Verhoeven. 7e A. de Kloe. H. Donders. 9e J. Staal. lOe Adr. de Graaüf. le onderlinge pr.P, v. Beijnen. 2e J. v. d. Pennen. 3e P. v. Beijnen. 4e P. v. Beijnen. 5e N. Herman. 6e M. Herman. 7e M. Herman' 8s C. Verhoeven. 9e C. Veihoeven. lOe A. de Kloe. lie H. Donders, l2e J. Staal. Bij de bereiding van huiden wor den in Brazilië drie methodes gevolgd, t.w. de natte zouting, vooral toegepast in de statenEspirito, Santo, Micas Geraes, Rio de Janeiro, Sao Pauio en In het Federale Districtde huid wordt oogenblikkelijk, nadat zij van het dier is verwijderd, In pekel gedompeld en daarin gehouden tot op 't tijdstip dat zij naar de looierij vervoerd wordt Amertkaansche looiers geven aan deze huiden de voorkeur. Ook uit Bahla worden kleine zendingen der op deze wijze toebereide hutden verscheept, doch de Bahlaansche natte huid is veelal plomp en zwaar (van 22 —27 Kg.) Bovendien bevat zij gewoon lijk nog »tlks« en Blernijvllegen (1). De droge zoutlog, voornamelijk toe gepast in de zuidelijke Staten van Brazilië de huid wordt dadeiyk nadat het dier gevild is, met droog zout Ingewreven en in de zon gedroogd en op die wijze voor geruimen tijd gevrijwaard tegen bederf en tegen het invreten van wor men het product der derde methode Is de harde droge huid, die onmiddellijk na het «fstroopen ln de zon gedroogd en daarna met een oplossing van arsenicum wordt bestreken. De huid wordt zoo doende immuun tegen de Inwerking van insecten. Deze harde droge huiden worden voornamelijk voortgebracht ln de staten Ceaiè, Pisuhy, Parabyba, Pati en Bahla, en zijn zeer licht (het gemiddelde ge wicht van een huid bedraagt van 7 10 Kg.) In het algemeen worden deze huiden zwaarder naarmate zij meer uit het Zuiden afkomstig zijn. Die alt Ceaié, Piauby en Parabyba zijn de licht ste (7—8 Kg.), terwijl die uit Bahla zwaarder zijn (9 of 10 Kg.) en van ge ringere kwaliteit dan bovengenoemde. Iiarde droge huiden worden ook ge ëxporteerd uit Santa Catharlna en Rio Grande do Sul. De uit deze staten ko mende hulden zijn echter nog zwaarder dan die uit Bahla en wegen 14 of 15 Kg. De huiden, afkomstig uit de slacht huizen in het Federale District en den staat Minas Geraes, z^n zeer zwaar en zijn gewoonlijk ernstig (van 15—60 pCt.) beschadigd door »Biemy<. De balden der in de vier groote »frigorificos« ln den Staat Sao Paulo geslachte dieren behooren met die af komstig uit de exportslachterijen van Rio Gronde do Sul, tot de beste, welke bier te lande worden geproduceerd. Zij wor den op vakkundige wijze van de dieren verwijderd en op dezelfde manier be handeld als die ln de groote slachthuizen ia Noord-Amerika en Argentinië. Het eenige nadeel van het Sao Paulo- product is echter, dat van 15—40 pCt. door de >Biernijvi{eg( zijn aaogetast. Brazlliaansche huiden vinden In het algemeen nog geen gereeden afzet en moeten meestal tegen lagere prijzen van de hand worden gedaan. De oorzaak dezer verschijnselen is in de earste plaats de minderwaardige kwaliteit van het vee, welk euvel alleen verholpen zal kunnen worden door de veefokkerij op een meer wetenschappe lijke basis uit te oefenendan volgt de onbedrevenbeid der arbeiders, die de hulden van de dieren verwyderen en ten slotte de »BierniJ<-plaag, voor welker beteugeling men blijkbaar nog geen middel heeft kannen vinden. Als een bewijs van den nadeeligen Invloed, welken de bovengenoemde omstandigheden uitoefenen op de markt waarde van Braziliaanscbe huiden, moge dienen het feit, dat de hnld, afkomstig uit een der groote slachthuizen te Baenos-Alres 75 tot 80 pCt. meer waard is dan die van een rand, dat ln een abatolr te Rio de Janeiro is gedood. Aangeteekend zij, dat de uitvoer y hulden uit Brazilië over de laatste twee jaren bedroeg: Over 1920 31.422 tonnen met een Waarde van -^3.646.000 en over 1921 37.330 tonnen met een waarde van 1.512.000. Mededeelingen van Vice-Consul Kleijn Molekantp te Rio de Janeiro (1). De «Blernij'-vlieg bijt gaten ln de huid en legt daarin haar eieren, die onder de huid tot rypheid komen, de door de vlieg aangetaste doelen zijn nagenoeg waardeloos. De vlieg komt voornamelijk voor in de staten Bahla, Rto de Janeiro, Minas Geraes, Sao Paulo, Matto Grosso, Goyaz en het Federale District. -- Dinsdag zijn ln den kieskring Den Bosch candldaatlijsten Ingediend door de volgende partijen R. K. Staatsparty. Nieuwe Kath. Partij. Lijst A. Arts en mr. P. Arts. Anti-Rev. Party. Chr. Hist. Unie (2 lijsten). Vrijheidsbond (3iysteo). Comité voor Verkiezing van Liberale Kamerleden. Vrijz. Dem. Bond (2 lijsten). Democratische Parij. S. D. A. P. Socialistische lijst-v. d. Zwaag. Communistische Partij. Chr. Sociale Partij. Chr. Dem. Party. Hervormde (Ger.) Staatspartij. Plattelandspartij (3 lijsten Teenstra Braat, rechtsche en linksche lijst). De Onafhankelljken. Ned. Bond voor Bezuiniging (van de Mijle). Ned. Bond van belastingbetaling. (Bar. v. d. Bosch v. Verwolde c.s.) Bond van belastingbetalers (Göbel c.s.) Bond van belastingbetalers (Schou- ten c.s.) Kunstenaarsvereniging. Staatkundig Gereform. Partij. De Echo vin het Zniden.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9