Sigaren-, Tafaak- eo Sigaietten-Magazi|n HOOILAND FIRMA ANTON BROKX-SMITS de heer CHR. EMMEN te Vrijhoeve-Capelle. 25 PaaTdën 60 Personen. Gala-Openingsvoorstelling agenten uitsluitend tegen provisie, Tweede Pinksterdag 1922 naa, uORDRECHT en ROTTERDAM Buitenland. Binnenland OPENING Notaris Canters verpachten Rdvertentiën Naaimachinehandel te Waspik, DIENSTBODE. eene Dienstbode Te Koop. G. Bijnen-Pullens, Woensdag 31 Mei 's avonds om 8 uur. Donderdag 1 Juni namiddag 4 uur. Groote Parade-Voorstelling. S1G ARETTENF ABRIEK per S.S. „THOR.1 Reederij ARIE SMIT, Slikkerveer. KINDERWAGEN, van het ongeloof. Steunt ook met offervaardigheid, naar vermogen door uwen penning of door milde gaven, de arme missiëo, opdat het katholieke missiewerk zich in volle kracht zal kunnen ontplooien, steunt en bevordert met heiligen ijver het Genoot schap tot Voortplanting des Geloofs, het Genootschap der H. Kindsheid en bet Pauselijk Liefdewerk van den H. Petrus opdat aan alle missionarissen de noodlge hulpmiddelen ten dienste staan om hun gezegenden arbeid met vrucht voort te zetten. Moge dn viering van het 300-jarig bestaan der H. Congregatie van de >Propaganda Fide«, die door Paus Gregorius XV roemrijker gedachtenis, den 22 Juni 1622 op plechtige wijze Is opgericht, en wier verheven als ook gewichtige plicht het is om aan het hoofd te staan en leiding te geven aan alle missies, die in den loop der drie eeuwen op voortdurende en geregelde wijze heeft voorzien in het prediken vao het Evangelie aan de ongcloovigea en door den apostollschen flver der missio narissen zoowel op godsdienstig als op wereldlijk gebied onberekenbaar veel heeft tot staod gebracht, die ook tot 29 Juni 1908 in Nederland het kerkelijk leven het zij met dankbaarheid ge constateerd, heeft geregeld en bestuurd, die thans staat onder de voortref felijke leiding van Zijne Eminentie, den kardinaal-prefect W. M. van Rossum, dien wij Nederlanders dankbaar den onzen noemen, moge de viering van het derde eeuwfeest der Propaganda er toe bijdragen, dat alle katholieken zullen gaan begrijpen, dat allen door gebed en geldelijken steun aan het missiewerk moeten medewerken. Dat ge/e God, door de voorspraak van Maria, de Ko- nlogin der Apostelen. Overeenkomstig het verlangen van Z. H Paus Benedictus XV z.g. hebben wij besloten te bepalen, en bepalen wij bij deze, dat op het Pinksterfeest a.s. en de twee voorafgaande dagen een drie- daagsche oefening zal plaats hebben, waarbij 1. Op ieder van deze drie dagen zal worden gehouden een Lof met uitstelling van het Allerheiligste in monstrans, waaronder vooral voor de uitbreiding van het katholieke geloof zal worden gebeden en op den laatsteo dag zal worden gezongen de lofzang >Te Deum.« 2. Op Pioksterzondag 'n plechtige H. Mis zal worden opgedragen, en onder deze H. Mis of onder het Lof, zoo eenigszins mogelijk, zal worden gehou den een preek, waarin den geloovlgtn zullen worden uitgelegd het allergewich tigst belang der missies en de plicht der geloovigen, om God en de H. Maagd te bidden voor do uitbreiding des geloofs en om naar vermogen de missies te •teonea. P<*us Benedictus XV z.g. heeft goed gunstig een aflaat van 500 dagen ver bonden aan ieder van deze dageu des gebeds en een vollen afliat op den da der plechtige viering, onder de gewooe voorwaarden, en heelt daarbij verklaard dat deze aflaten ook toepasselijk zijn op de zielen In het vagevuur. En zal dit ons schrijven op de ge bruikelijke wrize in alle tot het aarts bisdom en de bisdommen van Nederland behoorende kerken alsmede in de ka pellen, waarover een rector is aangesteld, worden voorgelezen op den 6den Zondag na Paschen 1922. Gegeven den 17 Mei 1922. f H. VAN DE WETERING, Aartsbisschop van Utrecht, f A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem, f L. J. A H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond, t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, A. F. DIEPEN, Bisschop van 's HArtogenbosch, Eucharistisch Congres. Het Eucharistisch congres te Rome, dat duizenden bezoekers heeft getrok ken uit alle deelen der wereld, heeft een enorm succes. De H. Vader heeft zelf eene schitterende redevoering ge houden, die begrijpelijkerwijze grooten indruk maakte. Zondag morgen droeg mgr. Bartolo- masi, bisschop van Triest en president van het nationaal comité der Eucharis tische congressen in het amphitheater van het Coliseum een H. Mis op, waar bij duizenden kinderen en leerlingen van colleges en scholen met talrijke vlaggen tegenwoordig waren. Mgr. Bar- tolomasi hield een toespraak en deelde de H. Communie uit. In de kerk van den H. Clemens cele breerde kardinaal Laurenti. In de kerk van den H. Ignatius had een algemeene H. Communie plaats van alle leden van katholieke mannenver- eenigingen, die aan het congres deel namen. Pater Venturini hield een preek. In den namiddag werd de groote processie door Rome's straten gehouden. Twee vliegtuigen stegen omhoog, toen de grootsche processie, welke van de basiliek van Lateranen vertrok, begon. Van de vliegtuigen uit werden op de menschenmassa briefjes neergeworpen, waarop een smeekbede om den zegen van den Koning des Vredes stond af gedrukt. Tusschen de aan weerskanten van den weg opgestelde rijen soldaten schreden de bisschoppen en prelaten voorbij. Carabiniers in gala uniform om gaven het door een kardinaal gedragen Allerheiligste. Zoodra het H. Sacrament uit de basi liek van Lateranen naar buiten werd eedragen, werden duizend postduiven opgelaten, terwijl alle klokken van Rome begonnen te luiden. De volgende kardinalen droegen af wisselend het AllerheiligsteBelmonte, Vannutelli, Merry de Val, Bourne en Pompili. Aangekomen in de basiliek van Maria de Meerdere groepeerde zich de hooge geestelijkheid op het prachtige bordes, waarna door kardinaal Vannutelli van de Pauselijke loggia af den zegen met het Allerheiligste werd gegeven. Vijf in het wit gekleede meisjes met kleurige sjerpen, de vijf werelddeelen voorstel- lend, brachten Jezus in het H. Sacra ment een bloemenhulde. Tegelijkertijd strooiden 25 knapen, de 25 steden voor stellend, waar tot nog toe een Eucha ristisch congres heeft plaats gehad, voor het H.Sacrament bloemen. Deze jon gelingen droegen blauwe sjerpen met de namen der verschillende congres- steden. Ook van de tribune-loggia van den achterkant der basiliek werd over het Piazza Esquilino de zegen gegeven. Dan kwamen 20 jongelingen uit de Romeinsche aristocratie in Spaansche kleederdracht onder den Constantijnschen boog aan, die een tapijt van levende bloemen uitspreidden, waarover Jezus Eucharisticus werd weggedragen. Teruggekeerd in de .basiliek van La teranen knielde de menigte op het plein voor de basiliek neer. Tooverachtg werd dit plein door electrische reflectors be licht. Van de hoofdloggia gaf kardinaa Pompili weerden;zegen met het Aller heiligste. In den avond schitterden allejcerken van Rome en ook vele particuliere hui zen in een prachtige verlichting. Maandag werd in de St. Pieter he slot Te Deum gezongen. L. ri de Paus was zelf aanwezig. om te stemmen. Men kan voortaan stemmen io de plaats waar men op Juli vertoeft. Om hiertoe in staat te zijn, moet men bi) den gemeente-secretaris zijner woon plaats vóór of op Dinsdag 20 Juni de plaats opgeven waar men op 5 Juli wil stemmen. Men ontvangt dan tijdig vóór den stemdag een leglmitatiekaart, die eoodlg is om te worden toegelaten tot de stembus Men bedenke, dat wie deze kaart heeft niet meer stemmen kan In zijn woonplaats, omdat op de ktezerslflst aldaar staat aangeteekend, dat hij elders aat stemmen. De centrale commissie voor be zuiniging deelt het volgende mede over de aanbesteding van schoenzolen en schoenen aan het Departement van Oorlog ln 1919, toen de prijzen op zijn hoogst waren, zijn schoenzolen aanbesteed voor een tijdvak van drie jaren, zoodat nu nog 50 a 60.000 K G. zolen geleverd moeten worden. De prijs, waarvoor men de zolen nu zou kunnen koopen, is on geveer 1|3 van den prijs bij de aanbe steding, t.w. f 3.50 tegen f 10 per K.G. Hieruit heef: genoemd Departement bilijkbaar niets geleerd, want een zestal weken geleden zijn ongeveer 120.000 paar schoenen aanbesteed, waarvan de laatste in September-October van het volgend jaar geleverd zullen worden. Bij de nog steeds dalende prijzen kan dit gemakkelijk weer een verschil van f 3 per paar uitmaken Volgens de commissie wordt aan de keuring in de Centrale Magazijnen veel te veel geld weggegooid. Eerst wordt gekeurd de zool met het ondertuig, daarna het bovenleder en dan voor de derde maal de geheele schoen. De hier aan verbonden kosten zouden ongeveer geheel zijn uit te sparen door iederen schoen behoorlijk te laten stempelen en die, welke in de praktijk niet bruikbaar bleken, eenvoudig opnieuw te laten leveren. Ta verwachten is een verlaging der spoorweg-arbeldersloonen ter neutra- liseoring van de voorgeschreven vracht- tadefverlaglng. Hbl. De datum van de eerstvolgende te Urrecht te houden Nederl. Jaarbeurs Is vastgesteld op 4—9 September. Ingevolge wetswijziging behoeft men op den stemdag (5 Juli) niet naar de plaats, waar men kiezer is te reizen Uiermede bericht ik het ge- achte publiek de van een op Zaterdag 3 Juni a.s. Hopende door prompte be diening en le klas kwaliteit de gunst van het publiek waardig te worden, teekent zich. 22007 Beleefd aanbevelend Wed. H. v. d. Eerden- v. d. Burgt, Grootestraat 181. WAALWIJK De bekende en on. bekende schuldeischers van Mcj. PETRONELLA JOHANNA MARIA HENDRIKA DE ROON gewoond hebbende te Waspik (laatst Raamsdonk) en op 27 Maart 1921 te Wolfheeze overleden, worden opgeroepen om op Zaterdag 10 Juni 1922, des namiddags om 3 uur te ver- schijnen ten kantore vaa Notatl9 A. SCHAAP te Waalwijk, tot het aanhooren en opnemen der reke ning en verantwoording, welke door de erfgenamen die onder het voorrecht van boedelbeschrij ving hebben aanvaard zal worden gedaan van het door hen gevoerde beheer, zullende, indien geen verzet, uitbetaling plaats hebben. 22009 N. V. E. W. Klijberg-Pernot's Stoomschoenenfabriek „H O L L A N D 1 A" gevestigd te Waalwijk. Ingevolge beslait der vergade ring van aandeelhouders d.d. 23 Mei 1922, zal worden overgegaan tot aflossing van 125 gewone en 125 Cumulatief preferente winstdeelende Aandeelen, en wel b ij i n s c h r ij v l n g op 10 Juni 1922 ten overstaan van den Notaiis A. SCHAAP te Waalwijk. De voorwaarden van inschri)vlcg alsmede inschrijvingsformulieren zijn ten kantore der Vennootschap verkrijgbaar. 22010 te DRUNEN, zal in JUNI 1922 DONDERDAG 8, voorm. 9 uur in de Veldtent te Baardwijk. VRIJDAG 9, voorm. 10 uur bij Somers te Engelen. WOENSDAG 14, voorm. 9 uur bij v. d. Loo te Haarsteeg. ZATERDAG 17, voorm. 10 uur ln het »Wapea van Amsterdam* te Heusden. MAANDAG 19, voorm. 9 uur bij de Erven W. van Faller te Vlijmen. 22013 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, in den ouderdom van 76 jaren, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, Bastiaao Adriaan Middelkoop. Oud-Notaris. Cape/le (N.-B.) 21989 M. E. MIDDELKOOP- van den Hoek. R. MIDDELKOOP, L. Ph. M. M1DDELKOOP- de Wit. Maastricht. E. van der SCHRIECK- Middelkoop. F. N. F. VAN DER Schrieck, en Kleinkinderen. Capelle (N.-B.), 24 Mei 1922. Eenige en algemeene kennisgeving geeft hierbij kennis dat vanaf 18 Mei niet meer aan zijn zaak verbonden is, en vanaf dien datum niet meer gerechtigd is machines onder zijn firma naam te verkoopen. 22012 GEVRAAGD 22011 die netjes kan werken. Liefst een buitenmebje. Indiensttreding voor 1 Juli. AdresVAN GRINSVEN, Westwal 9 's BOSCH. Een zeer weinig gebruikte, zoo goed als nieuwe aan billijken prijs. Te bevragen Stationstraat 123, Waalwijk. 22006 VOOR DIRECT. BAARDWIJK. 22016 Standplaats naast den heer Heijmans, NIEUW STRAAT. Eigen Lichtinstallatie. Eigen Muzick-Orkest 12 man. met een Reuzen Wereldstad Programma. tegen verminderde prijzen. 's Avonds 8 uur Verder een uitgebreid Programma. Prijzen der plaatsen le Rang f 1.50, 2e Rang f 1.— 3e Rang f 0.80, Staanplaatsen f 0.50. Plaatsbespreken vanaf 's morgens 9 uur aan den Bureauwagen. 22015 DE DIRECTIE. ZOEKT voor haar goedkoope merken welke een plattelandsdistrict bewerken. 22014 Brieven onder No. der advertentie aan het Bureau v. d. blad. Van WAALWIJK naar Rotterdam om 6 uur en terug van ROTTERDAM 4.30 n.m. 22008 Van GEERTRUIDENBERG naar Rotterdam v.m. 7 uur en terog van ROTTERDAM 5.30 n.m, Er zal nog wat lieen en weer gepraat moeten worden tusschen de commissie van herstel en de Duitsche regeering over de laatste nota van deze, maar men is nu op den goeden weg. aan het einde waarvan de internationale leening uitkomst moet bren gen uit de Duitsche uooden, tot erweer nieuwe komen. Want indien niet alle teeke non bedriegen, krijgt Duitscliland, zoo het zijn financieele zorgen tegenover de gealli eerden verlichten kan en de mark. dank zij het in beginsel reeds vastgestelde deflatie- procedé, wat kan stflgen, met eeu econo mische crisis te kampen, die voor andere landen dan tegelijk zal eindigen. De Ber- lynsche oud-corerspondent van de N. It. Ct. heeft gisteren in ztfn brief over de weder waardigheden van een zuigeling de eerste teekenen van die komende crisis al aange wezen. De voortdurende prijsstijging en de duidelijk waarneembare nadering van de Duitsche productie-kosten tot de prijzen op de wereldmarkt baren veel zorg, zegt hy. Duitsche inschrijvingen op de levering van locomotieven aan Roemenië konden al niet met Amerikaansche concurreeren. In ande re bedrijven die voor het buitenland werken vermindert de omzet, enz. Eenige com pensatie is natuurlijk te verwachten, wat de pryzen van buitenlandsche grondstoffen betreft, die, by een styging van de mark, den Duitschen fabrikanten goedkooper ko men, maar Duitscliland heeft aan den an dereu kant ook een belangrijken uitvoer handel in grondstoffen (kolen en kali), die dan weer minder marken opbrengen, zoodat de nijverheid in haar geheel er misschien nauwelijks by gebaat zal zijn. Het is duide lijk, dat de Duitsche nijverheid, om haar concurrentievermogen te behouden, dan uit zal zyn op een algemeene loonsverlaging, wat niet te bereiken is zonder dat men eerst door een periode van onrust heen moet. Toen de mark al maar daalde, zyn de prijzen het eerst, maar niet met dezelfde snelheid als de koersen daalden, de hoogte ingegaan en daarna pas heel geleidelijk de loonen en bezoldigingen. By een stijging van de mark zullen de menschen die met voorraden zitten, hun oude pryzen zoo lang mogelijk trachten te handhaven en dat moet liet nog moeilijker maken de loonen omlaag te krijgen. In an dere landen, zooals Engeland, heeft het procédé van loonsverlaging daarentegen reeds grootendeels zijn beslag gekregen en daar staat men klaar, om bij de eerste ge legenheid die zich opdoet, den ouden con- currentie-stryd op de wereldmarkt te be ginnen. Gevallen als dat van den Kussischen ingenieur Rutenberg, den eigenaar van een concessie voor Jtiet omzetten van water kracht in eleetrischen stroom in Palestina, die verklaarde dat hy Duitsche machines 100 pet. goedkooper kon krygen dan Engel- sche zullen dan tot het verleden gaan be lmoren en men zal tevens een aanmerke lijke vermindering van de neiging tot „des- industralisatie" en tot terugkeer tot den laudbouwstaat in Engeland kunnen consta- teeren. Circus Roberti r- en fiiilieiiii: 99

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 3