a s TWEEDE BLAD. - Gemeenteraad. u 2 O O NUMMER 45 ZATERDAG 3 JUNI 1922. 45e jaargang. *- CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 26 Mei des namiddags ten 7 uur. Voorzitter. EdelAchtb. heer Valter. Ongeveer 7.10 uur opent de Voor. zitter de vergadering afwezig de heer Middelkoop. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten houdende goedkeuring van de verordening op de heffing van haven- en kaaigelden als mede die op de schoolgeldheffing. b. Schrijven van den lieer Cdlet hou dende het bericht dat hij 1 Juni als hoofd der school in het Dorp in dienst zal treden. Wordt voor kennisgeving aangeno men. c. Schrijven van de R K. Leergangen, houdende het verzoek om eene subsi die van f 25. Wordt besloten bij de begrooting te behandelen. d. Schrijven van den heer J. Rozen- brand houdende het verzoek om aan de Willem van Gendsvaart bij de Tol steeg een houten noodwoning te mogen bouwen. B. en W. hebben met de Gezondheids commissie overleg gepleegd en deze hebben er thans, nu geen brandgevaar bestaat en gezien den heerschenden woningnood, geen bezwaar tegen. Wordt met algemeene stemmen be sloten de gevraagde vergunning te verleenen. c. Schrijven van Ged. Staten betref fende verpleging krankzinnigen. De Voorzitter merkt op dat sinds 1876 een krankzinnige voor kosten van de gemeente wordt veipleegd. Reeds eenmaal heeft men gevraagd voor dezen- verpleegde 50 cent per week uit te keeren doch daaraan is toen niet voldaan. Ged. Staten dringen aan dit alsnog te doen, er op wijzend dat slechts tien gemeentebesturen van Noord-Braband deze 50 cent weigeren. De krankzinnige geniet een ouderdomsrente en nu stellen B. en W. voor daar 50 cent per week van te verleenen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 2. Aanbieding verslag van den toe stand der gemeente over 1921 en van het verslag, opgemaakt ingevolge art. 88 der woningwet. De heer Kerst vraagt of dit verslag onder de leden kan circuleeren. Nu kan men alleen het eens gaan inzien wanneer de seeretarie geopend is en dan kan men het in zijn vrije avonduren eens inzien. De Voorzitter wil aan dit verzoek gaarne voldoen. 3. Voorstel B. en W. tot vaststelling eener verordening tot aanwijzing van de tijdvakken, binnen welke de vergun ningen, bedoeld in art. 13 eerste lid der Leerplichtwet kunnen worden verleend. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. 4. Alsvoor tot het verleenen van een subsidie aan de vereeniging het Groene Kruis. Voorzitter. B. en W. stellen voor evenals een vorig jaar een subsidie van 7'|a cent per inwoner te verleenen, wat dan een bedrag uitmaakt van f 189.52'|z. Ook de raad van Vrijh.-Capelle heeft daartoe besloten. Treffers. Is gebleken dat dit bedrag voldoende is. Voorzitter. Het tegenovergestelde hebben we niet gehoord. Treffers. Ik vraag het maar omdat ik het erg jammer zou vinden als een nuttige vereeniging als het Groene Kruis niet gehandhaafd zou kunnen worden. Voorzitter De gemeenten Vrijhoeve Capelle en Sprang dragen ook 7'ja cent per inwoner bij, wat dan een flink be- drag wordt. Met algemeene stemmen wordt beslo ten de voorgestelde subsidie te verleenen. 5. Voorstel B. en W. tot het verlee nen van een bijdrage in de kosten van het openbaar onderwijs in de gemeente Loonopzand voor kinderen uit deze gemeente, die de openbare school aan den Loonschendijk bezoeken. Van het hoofd der openbare school aldaar en van de heeren Groeneveld en Mandemakers is een adres ingekomen waarin ze er op wijzen dat door een ge nomen besluit van Capelle in een vorige vergadering gedaan om geen bijdrage in de kosten van het onderwijs aan de gemeente Loonopzand te verleenen. hun kinderen aanzegging hebben gekregen de school te moeten verlaten. Het hoofd der school wijst er opdat het onderwijs daardoor heelemaal wordt ontwricht, want nu zijn er nog drie onderwijzers en dan zal door het aan tal leerlingen het aantal leerkrachten met een moeten worden verminderd. De lieeren Groeneveld en Manden makers wijzen er op dat hun kinderen daar steeds de school hebben bezocht en nu zoowat de hoogste klassen heb ben bereikt. Gaarne zouden ze zien dat deze de school kunnen blijven be zoeken. De heer Treffers zegt na deze toe lichting er wel wat voor te voelen dat de kinderen zoolang de school blijven bezoeken. Voor nieuwe leerlingen zou hij geen bijdrage meer willen verleenen, alleen voor leerlingen die er nu nog zijn, wil hij een bijdrage verleenen. De heer Kerst is hetzelfde gevoelen toegedaan. Ook hij zou slechts alleen voor de bestaande leerlingen een bijdrage verleenen. De Voorzitter zou liever zien dat men daar de vrijheid in liet. De heer Sneep kan zich daarmede niet vereenigen wijl dat alles veel geld kost. Wordt besloten voor de thans ter school gaande kinderen alsnog eene bijdrage te verleenen. 6. Voorstel B. en W. tot het verleenen van een schadeloosstelling aan H. de Bie voor het rooien van een boom. De Voorzitter merkt op dat voor het schoolhuis in de kom 6 boomen zijn gerooid. De Bie heeft nu gezegd dat een van die boomen op zijn grond heeft gestaan. Aangezien dit zeer moeilijk was na te gaan heeft men een landmeter het laten uitmaken en deze heeft ge constateerd dat het terrein niet aan de gemeente behoorde. Echter mag de vraag gesteld worden of het de Bie's eigendom is. Bewijzen heeft hij niet, doch beweert dat het destijds bij den verkoop mondeling was opgegeven. De kosten van de landmeter hebben f 16,83 bedragen, waarvan de Bie de helft moet betalen. De boomen hebben doorelkaar f 16,83 per stuk opgebracht Een deel van de kosten van het rooien moet hij ook betalen zoodat hij in het geheel nog een gulden of vijf zal krijgen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 7. Voorstel tot vaststelling van een verordening tot aanwijzing van stem lokalen in stemdistricten voor verkiezing van leden van de Tweede Kamer, Pro vinciale Staten en gemeenteraad. De gemeente zal worden verdeeld in 2 stemdistricten. Het le stemdistrict zal zitting houden in de raadszaal van het gemeentehuis en het 2e stemdistrict in het noordelijk lokaal van de openbare school in de Nieuwstraat, dat is het ledigstaande schoollokaal wat door ver schillende vereenigingen ook wordt gebruikt. Aangenomen. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot het toekennen van een presentiegeld voor leden van stembureaux. Burg. en Weth. stellen voor een be drag van 50 cent per uur te verleenen. De heer De Roon vraagt of het niet kan blijven als altijd is geweest. De Voorzitter ziet geen kans er voor om voor de Nieuwstraat iemand te vinden die geschikt en genegen is voor dat bureau alles gereed te maken. Beter is het dat de leden die zitting hebben, zich met de plaatsvervangers verstaan. Aldus wordt besloten. 9. Benoeming leden voor stembureaux. Voor leden van het hoofdstembureau worden benoemd ambtshalve tot voor zitter de Burgemeester, tot plaatsver vangend lid de heer Sneep en tot leden de heeren Middelkoop, De Roon, Kerst en J. v. d. Hoeven en tot plaatsvervan gende leden de heeren Treffers, Michael en A. v. d. Hoeven. Voor het stembureau voor het Raad huis wordt tot plaatsvervangend lid benoemd de heer Middelkoop en tot leden de heeren Sneep en Michael en tot plaatsvervangers de heeren De Roon en Van der Lely. Voor het stembureau in de Nieuw straat worden benoemd tot Voorzitter de heer J. v. d. Hoeven, tot leden de heeren Kerst en Treffers en tot plaats vervangende leden de heeren A. v. d Hoeven en J. v. Pelt 10. Voorstel van Burg. en Weth. tot vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfer van de plaatselijke inkomsten belasting voor het dienstjaar 1922/23. Voorzitter. Burg. en Weth. geven in overweging om de Rijksontvanger te Waalwijk te verzoeken het vermenig- vuldigingscijfer op 2,3 te brengen. Een vorig jaar is dit 2,6 geweest. Treffers. Het is een tasten in het duister. Voorzitter. Het is als U zegt. Wij vermoeden dat de groote inkomens zullen verminderen en de kleinen daar door worden verhoogd. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 11. Voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den klokluider. 1 De Voorzitter deelt mede dat de klok luider een jaarwedde heeft genoten van f 60 per jaar en dat gedurende de laatste j jaren een duurtetoeslag is verleend van I f20. Dit bedrag willen Burg. en Weth als vast bedrag er bij voegen, dus het salaris op f80 brengen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 12. Alsvoor tot af- en overschrijving op posten der gemeentebegrooting dienst 1922. Conform het voorstel van Burg en Weth wordt besloten. De heer Treffers heeft gedurende den laatsten tijd meermalen klachten hooren uiten dat door jongens over pas ge zaaide akkers wordt geloopen. Wanneer de politie daar eens op wil letten, zou goed zijn. Voorzitter. Mij heeft geen enkele klacht bereikt, doch ik zal er op laten letten. Treffers. Het is op de meer afgelegen akkers dat het gebeurt. Voorzitter. Ik zal er ook den Rijks veldwachter over spreken. De heer Kerst informeert of het be kend is wanneer de waterleiding gereed komt. Er zijn menschen die gaan bouwen en plan hebben om bij de waterleiding aan te sluiten. Komt deze nu spoedig gereed, dan gaan ze niet meer tot het maken van pompen over. De Voorzitter zegt daarover te hebben geschreven. Als antwoord heeft men hem bericht, dat men hem een dezer da gen een bezoek zal brengen. De heer Treffers vraagt of men nog iets heeft gehoord over de waterbestrij- ding van het overtollige water Toen een ramp dreigde, zou tot verbetering van de wateraflossing worden overge gaan, doch thans hoort men niets meer en toch bestaat het gevaar nog. De Voorzitter zegt daaromtrent aan verschillende lichamen te hebben ge schreven, doch heeft van niemand eenig antwoord mogen ont\angen. De heer Treffers geeft in overweging bij bevoegde personen nogmaals aan te dringen, wijl anders de put zal worden gedempt als er weer een kalf ver dronken is. De Voorzitter zegt toe nogmaals eens te zullen schrijven. De heer Michael acht samenwerking met aangrenzende gemeenten en polder besturen de beste weg om tot een goede oplossing te komen. De Voorzitter zal in die richting werkzaam zijn. De heer De Roon wijst op de water aflossing van het oude Maasje en zegt dat, wordt daar niet in voorzien, een ramp als in Cuyk heeft plaats gehad, beslist staat te wachten. Dan krijgt men een overstrooming vanaf Baardwijk tot Raamsdonksveer. Voorzitter. Dat is een zaak die ons niet betreft. De Roon. Neen, dat weet ik wel en toch mag en moet er eens op worden gewezen. Het is een zaak voor alle be staande waterschappen en gemeente besturen vanaf Waalwijk tot Raams donksveer. Voorzitter. Dat is iets om alle ge meentebesturen en waterschappen op een vergadering uit te noodigen. Treffers. Ze denken maar, ik hoor er niets meer van en dat komt omdat we nu al lang een zeer gunstige water stand hebben gehad. Ik voor mij geloof toch dat we voor rampen bloot staan als niet tijdig wordt ingegrepen Het best zal zijn alvorens tot andere maat regelen over te gaan, om eerst op eenig antwoord aan te dringen. Voorzitter. Ik zal de zaak in de vergadering van Burg. en Weth. aan eene ernstige bespreking onderwerpen en laat de heer De Roon met een beslist voorstel komen in een volgende ver gadering. Daarna wordt de openbare vergade ring gesloten en gaat de raad over in geheim comité ter behandeling van 13. Behandeling reclame Hoofdelijken Omslag dienst 1921. De Echo van het Zuiden. HEUSDEN. Vergadering van den Raad van 29 Mei. 7i uur n.ni. Met den Voorzitter waren alle leden aan wezig. De notulen worden onveranderd goedge keurd. De volgende ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. le Besluit Ged. Staten, houdende goed keuring van de wijzigingen der Gem. begroo tingen voor 1921 en 1922. 2e. Bericht van F. Schreuder, meldend, dat hij zijn benoeming aanvaardt als Lid der pl. schoolcommissie; 3e. Dito van H. van Wijk als Lid van het College van Regenten van de Godshui zen en 4e Bericht van Notaris Drooglever For- tuyn in opdracht van de N. V. Gasfabriek te Hellevoetsluis, dat zoodra de Kon. Goed keuring is verkregen de Gasfabriek alhier overgaat aan de N.V. Gasfabriek Heusden. Punt 3 was een hernieuwd verzoek van de Directie der Holl.-Bnurtspoorwegen om de volle aangevraagde subsidie in het ex ploitatie-te kort der lijn DrunenHeusden over 1920. De Voorzitter deed verslag omtrent zijne bemoeiing in deze materie, ovenals die vau den Heer Commissaris der Koningin, die bij de buitengemeenten had aangedrongen op subsidie. De Mij. wil per sé 1750. Slechts Gendereu is bereid 100 toe te staan, terwijl de andere betrokken gemeen ten niet bereid werdpn gevonden. Ingekomen was een verzoek van 155 in gezetenen. wanronder vele hoogstaangesla genen en op zeer enkele uitzonderingen na alle belastingbetalenden. De Voorzitter erkende de vorige keer den financieeleu toestand donker te hebbeu geschetst, doch een nauwkeurig onderzoek van den dienst over 1921 was bevredigend uitgevallen, voorts herhaalde hij nogmaals zyn vroegere meening, dat de tram een ge meentebelang was etc. en stelde voor de subsidie van 1000 te verhoogen tot 1650. Wel is in het adres der ingezetenen aange drongen dat de dienstregeling de goedkeu ring moet hebben van den Raad, doch de Directeur kon zich daartoe niet verbinden; wel zou hij al het mogelijke doen, om tot een goede regeling te geraken; intusschen blijft de dienstregeling die met Juni Ingaat in ieder geval onveranderd, wat niet anders kan. De Haan een tweeledige beschouwing hou dend over de exploitatie van het lijntje Drunen-Heusden en vertrouwen stellend in 't beleid en den goeden wil der Directie mo tiveerde zijn stem vóór 't voorstel. IJhl bleek eveneens een voorstander, al werd de dienst min of meer beïnvloed door de posttreinen, zoodat men die niet lom regelen naar willekeur ten bate van 't rei zend publiek. Te meer was liij voor de ver hoogde subsidie, waar de Hoofdelijke Om slag er niet voor behoeft te worden ver hoogd. De Mol vroeg, of het te kort werkelijk bestaat, waarop wethouder De Jongh mee deelde te hebben vernomen dat de boekhou- y ding is onderzocht vanwege de Provincie. Na nog een opmerking van De Haan en den Voorzitter werd de subsidie met alg. stemmen toegestaan. Tot leden van het Stembureau werden be noemd de Wethouders van Everdiugen en de Jongh, tot plaatsvervangers de Mol en de liaan, onder afstand van presentiegeld. Op de aanbevelingen van twee leden van het College van Zetters zgn geplaatst in de Vacature L. Verhoeven: Hub. Verhoeven en Joh. de Molin de vac. L. VeermanA. J. van der Kolk en H. van Wijk. Tot leden der SchattingscommLssie voor de Rijksinkomstenbelasting (vac. L. Ver hoeven en L. Veerman) zgn gekozenHub. Verhoeven en A. J. van der Kolk. Daar gebleken is, dat de verordening op de winkelsluiting, vooral ook met het oog op de gewijzigde omstandigheden, beter achterwege kan blijven, werd besloten, ze in te trekken. Op het suppletoir-kohier der rioolbelas- ting over 1922 werd een post gebracht ad 2.— (F. de Bruijn, Wittebroodstr). De post vergoeding schoonhouden van 't Patronaatsgebonw na de oefeningen van den Vrflw. Landstorm werd van 25.ge bracht op 35.per jaar. Bij de rondvraag verlangde niemand het woord, waarna de Openb. Verg. werd geslo ten, om in Comité Generaal over te gaan tot behandeling van zaken betreffende den Hoofd. Omslag. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 27 Mei 1922 des namiddags 3 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer Snijders. Afwezig de heer v. d. Koppel. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd goedgekeurd. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. Medegedeeld werd o.a. dat betreffende de watervoorziening van de Kerkstraat nog geen rapport was ingekomen, ook was nog geen request ingezonden tot afschaffing van het tarief voor het overzetten aan het Kei- zersveer. Van een ambtenaar van de P. N. E. M. had de voorzitter vernomen, dat de stroom afname hier niet voldoende was. Den Voorzitter werden toen circulaires ter verspreiding ter hand gesteld waarin op het nut der electriciteit gewezen wordt. Bedoelde ambtenaar verklaarde zich ook genegen hier eene lezing te komen houden over dit onderwerp, wat door den Voorzit ter gaarne werd aanvaard. Van Ged. Staten was een schrijven inge komen houdende toezending van het Kon. besluit tot goedkeuring der schoolgeldhef- fing. Uit het procesverbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger bleek dat daar al les in goede orde werd bevonden. Schrijven van de R. K. lieergangen te Tilburg, dat aan die instelling ook een cur sus voor gemeente-administratie wordt ge geven. De kosten daarvan worden door de lesgelden slechts gedeeltelijk gedekt. Zij vragen deze gemeente een subsidie van 25. Voorzitter. Burg. en Weth. meenen dat van deze leergangen door de gemeente wei nig wordt geprofiteerd, waarom zij voor stellen voorloopig afwijzend te beschikken. Aangenomen. 2. Vaststelling percentage van beffing der R. I. B. Voorzitter. U weet dat we volgens de tegenwoordige regeling ieder jaar het per centage kunnen herzien. Het vorig jaar was het percentage 3. Dit jaar zouden we het met het oog op de uitgaven wel iets kunnen veringen, muur omdat de inkomsten zich overal in dalende lijn bewegen zullen vanzelf de belasting-op brengsten ook veel minder zijn en daarom ordt ook door den inspecteur voorgesteld het bel'fingspereentnge van het vorig jaar aan te houden. In verband daarmede Is dan ook bet voorstel van B. en W. om hetzelfde percentage te blijven handhaven. Aldus wordt besloten. 3. Ontslag onderwijzers herhallugson- derwijs en vaste benoeming personeel ver- •olg onderwijs. Dit is slechts een formaliteit ingevolge een ministerieele beschikking, waartoe dan ook zonder nadere bespreking wordt beslo ten. 4. Wijziging verordening vervolg onder wijs. Ingevolge verlangen van Ged. Staten wor den In bedoelde verordening enkele artike len geschrapt. Hierna wordt eerst punt 6 aan de orde gesteld, daar punt Gfbeter in verband met punt 7 behandeld kan worden. 6. Vleoschkeuringswet. f>e voorzitter zegt dat de leden met be trekking tot de vleesch keu rings wet wel reeds een en ander zullen hebben vernomen. Al het slachtvee of dood vee moet voor taan eerst gekeurd worden. Door Ged. Sta ten is in overweging gegeven met de uitvoe ring dezer wet by andere gemeenten uit de omgeving aan te sluiten om de kosten zoo laag mogelijk te houden, o.a. met Almkerk, Audel, Woudriehem en Rtyswljk. (Werken dam wordt er niet by getrokken). Reeds hebben hieromtrent de verschillende burge meesters met elkaar besprekingen gevoerd. Aangewezen zouden worden de veearts uit Almkerk en de hulpkeurmeester uit Andel. Verder zal een noodslaehtgelegenheid moe ten worden ingericht. Burg. en Weth. had den gedacht dat Rotterdam voor ons do voordeeligste plaats daarvoor zou zyn. Het inrichten van een eigen noodslnehtery zou de gemeente 30.000 kosten. Volgens schrüven van den Minister moet de verordening voor bet personeel afzon derlijk worden vastgesteld en wel door de gemeente die als centrum is aangewezen. Do andere verordening op de Vleeschkeurings- wet evenwel moet door iedere gemeente af zonderlijk worden vastgesteld. Hierna doet de voorzitter voorlezing van de ontwerp verordening. L. v. d. Pluijm. Moeten wy daarby aan sluiten of we willen of niet? Voorzitter. We kunnen er van afblijven maar dan moeten we zelf een keurings dienst oprichten. We hebben ons by andere gemeenten aangesloten om de zaak zoo goed koop mogelijk te maken. Blijven we op ons zelf stnnn, dan moeten wc zelf een gedi plomeerd veearts en ander i>ersoneel bekos tigen. Van Drunen. U noemt Rotterdam de bes te plaats voor noodslacht-gelegenhold, mis schien is dit ook wel zoo. maar heeft n niet aan Gorinchem gedacht. Voorzitter, wy hebben gemeend aan Go rinchem niet vertier te moeten deuken. Op de eerste plaats is het een lastig vervoer en op de tweede plaats is die inrichting en de verkoop er lang niet zoo goed. Van Drunen. Het kan zyn dat die inrich ting er niet zoo goed is, maar voor het ver- poer acht ik het gemakkelgker. Middelkoop. Het wordt een heele schade post als een beestje b.v. een poot breekt, dat is toch evengoed een noodslachting. Voorzitter. Daar is nn eenmaal niets aan te doen, het is wet. Van Drunen. Vooral voor een dergelijk geval acht ik juist Gorinchem de beste plaats. Verschillende leden geven hierna te ken nen niet veel in deze nieuwe wet te zien. Hun inziens weegt het nut hieraan verbon den lang niet op tegen de bezwaren. De Voorzitter is niet van dat gevoelen, vooral voor de steden acht hy deze vleesch- keuriug zeker van groot, belang. Waar biy- ven anders op bet oogenblik de slechte beesten allemaal? Na nog eenige discussie wordt de voorge lezen ontwerp-verordoning ongewyzigd goed gekeurd. 5. Vaststelling verordening omtrent toe lating van kinderen uit de gem. Almkerk op de openbare school in deze gemeente. Voorzitter. Van het gemeentebestuur van Almkerk is een schryven ontvangen, dat zy met Ihissen een regeling wensclien aan te gaau betreffende liet zenden van kinde ren tiit hunne gemeente naar onze open bare school in den Polder, onder toezending van een desbetreffend besluit van hun ge meenteraad. Zy zullen ons den kostprys terugbetalen. Burg. en Weth. zien hiertegen geen be zwaar. Deze regeling is gegrond op de La- ger-onderwgswet. Ik weet niet eens zeker of er wel kindereu zullen komen, doch het is een formaliteit die geschieden moet. Hoe meer kinderen er echter komen hoe liever. Van Honsewgk. Ik meen dat er 10 kinde ren znllen komen. Voorzitter. Die propaganda die men in den Polder schijnt te voeren om de kinde ren van de openbare school te houden vind ik geen handelwyze. Eerst moest daar een school gebouwd worden, die de gemeen te 50.000 gekost heeft en nu gaan ze haar ontvolken, dus zouden we baar voor niets gebouwd hebben. VHn Drunen. Dat Is hun toch niet kwalijk

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 5