i Kerknieuws. Buitenland. Nieuws uit Kaatsheuvel. Mieuws uit Eeusden. Notaris JANSEN Advertentiën f 2000,- i 9. Vergoeding aan schoolgaande kin deren ingevolge Art. 13 L.O. wet 1920. Ingekomen is een schrijven onder teekend door Groeneveld en Hendr. v. Drunen, waarin zij mededeelen dat hunne kinderen de Bijzondere School in Wer kendam bezoeken. Daar de grooten afstand nogal bezwaarlijk is, zullen zij genoodzaakt zijn ze in Werkendam in de kost te doen. Zij vragen de gemeente daarvoor eene vergoeding. De Voorzitter zegt dat dit verzoek door een der onderteekenaars persoonlijk bij hem gebracht is. Spr. heeft er toen op aangedrongen dat hij de kosten niet te hoog zou maken, en hem gevraagd eens nauwkeurig na te gaan en op te geven welke in deze de voordeeligste manier zou zijn. In het daarop ingekomen schrijven melden zij, dat een stalhouder f24.— per week vraagt om de kinderen te rijden. Zij zouden de kinderen in Wer kendam in de kost kunnen doen, waar van de kosten dan gezamenlijk f 16.— zouden bedragen. Zij verklaren zich verder bereid het hunne erin bij te dragen om de kosten voor de gemeente zoo laag mogelijk te doen zijn. Voorzitter. Na ontvangst van dat schrijven heb ik er eerst de veldwachter nog eens op afgezonden om te zien hoeveel K.M. die weg lang was. Het is toen gebleken dat de weg meer dan 5 K.M. lang was. Zoo de gemeente spitsvoudigheid wou toepassen, dan was nog wel gedeeltelijk aan onze ver plichtingen te ontkomen, dan zouden we hun b.v. tot binnen de 4 K.M. afstand van die plaats kunnen brengen, maar daar ook adressanten hun goeden wil toonen door zooveel mogelijk mede te werken, zouden B en W. willen voor stellen om het aan B. en W. over te laten deze zaak verder op de voor de gemeente meest voordeelige wijze te regelen. De vergadering kan hiermede accoord gaan. Van Drunen. 't Zijn arme menschen, boeren, van een gulden of 14. Leemans. Wat, 14 gulden, ze hebben er zeker 20 met vrij aardappelen enz. mee. Middelkoop. Ik geef ze groot gelijk dat ze vergoeding vragen, de wet geeft er hun 't recht toe. Leemans. Maar hoe is het vroeger dan moeten gaan. v. Drunen. Zij gaan daar pas naar, school, vroeger waren ze op de bewaar school. Voorzitter. Dat ze groot gelijk hebben kan ik nu niet zeggen. Ik weet niet waar het met het onderwijs voor de gemeente naar toe moet. We hebben daar een nieuwe school laten bouwen en nu komen er geen leerlingen. De school is met 26 leerlingen geopend moeten worden. Bovèndien moeten we nu nog vergoeding gaan geven om elders op school te gaan. Ik hoop dat de menschen daar elkaar wat in de hand zullen werken om de gemeente niet al die kosten voor niets te laten maken. Van Steen. Mag ik ook eens mijn verwondering uitdrukken over den toe stand der nieuwe school in den Polder. Vroeger zijn de Christelijk-Historischen en Anti-Revolutionairen geraadpleegd, zij hebben dikwijls met elkaar over die schoolkwestie gesproken en zijn er plannen uitgewerkt om de school later over te nemen. Doch daarvan is nooit iets meer gehoord, de school is gebouwd en beide hebben er zich van terug getrokken. Dat zij het niet met eikaars principe eens zijn dat is de kwestie dat er zoo weinig kinderen naar school gaan. v. Drunen. Het verschil in beginsel is hier wel zoo groot, dat er wel een heel goede samenwerking moet zijn eer we daar samen mee in zee gaan Voorzitter. Dat beginsel kan men wel laten rusten. Ik voor mij en ook de schoolopziener zijn van meening dat met een beetje ernstigen wil die kloof wel te overbruggen is. v. Drunen. Maar niet als het op het beginsel aankomt. Voorzitter. Ja, houdt dan je beginsel maar hoog, je maakt overal maar een beginsel van. v. Drunen. Dat is niet waar. U weet misschien niet eens het verschil tusschen de verschillende richtingen bij de ge reformeerden. Middelkoop. Al was alles op de voordeeligste manier gegaan, dan was het nog een strop voor de gemeente geweest. Voorzitter. We hebben met 3700 zielen 7 scholen, 't wordt verschrikkelijk. Ik ben er al eens op uit geweest om sub- sidie te krijgen, met het oog op de positie waarin onze gemeente zich be vindt door hare ligging en doordat de bevolking uit verschillende richtingen bestaat. Ik heb er nog een onderhoud over gehad met een hoogstaand persoon die ook zijn verwondering over dezen toestand te kennen gaf. Doch toen hij na informatie vernam, dat het heffings percentage hier nog maar 3 pCt. was, verklaarde hij van een subsidieaanvrage maar anderen, die er beter mee bekend zijn dan ik, roemen toch altijd de keurige afwerking van zijn werk. Weten jullie dan misschien een betere architect aan te wijzen, ik weet zeker dat hij het liever niet doet. De heer F. v. d. Pluijm, die intusschen aandachtig de begrooting der herstel lingskosten voorde onderwijzerswoning heeft zitten bestudeeren. merkt op dat hem f 2000 nogal hoog voorkomt. Hij verklaart zich bereid een en ander eens te gaan opnemen en dan uit te rekenen of die reparatie niet goedkooper kan geschieden, wat door den Voorzitter dankbaar wordt aanvaard. De heer F. v. d. Pluijm merkt tevens nog op dat het huis misschien nog wel eens heelemaal invalt; het staat van achter al 14 c.M. lager dan van voren. De Voorzitter deelt nog mede dat door het Armbestuur om schadever goeding is gevraagd voor graven aan den kant van de wei der Diaconie. Zij vroegen maar even f 500. Hij heeft hen toen geadviseerd om met de raadsleden van hunne partij daarover te spreken, dan kon hij dit beter met hen afhandelen. Hij noemde het belachelijk zulk een prijs te vragen. De gemeente is toch ook nooit zoo onwillig niet als er b.v. eens gevraagd wordt om van den lijk wagen gebruik te maken. Waar moet het toch naar toe als men altijd zoo tegenover elkaar moet gaan staan. De heer Middelkoop is de zaak eens persoonlijk wezen opnemen en heeft den indruk gekregen dat de gevraagde schadevergoeding veel te groot is. Hij zou willen voorstellen om 40 cent per Meter te geven zooals aan de anderen. Het stuk is ongeveer 100 Meter lang. De Voorzitter vindt dat eigenlijk ook nog te veel, maar na eenige discussie wordt daartoe besloten. De heer Middelkoop vraagt nog of er geen kans is om water in te laten, t is hoog noodig. De Voorzitter zegt dat het dien dag nog gebeurt, waarna de vergadering wordt gesloten. Plechtige ommegang ter eere van de Wonderbare Moeder van Elshout op Zondag 28 Mei 1922. Tot opening van den plechtlgen ommegang werd des morgens door al de parochianen In de eerste twee H.H. Missen de H. Communie ontvangen, terwijl om 10 uur een solemneel© H. Mis werd opgedragen, door den ZeerEerw. Heer Oaderstela Prior van de Abdij van Berne geassisteerd door twee Eorw. hoeren geestelijken. Onder de H. Mis werd onder leiding van den WelEerw. niet veel heil te verwachten. In de ge meente waar hij woonde was het veel hooger. 8. Uitvoering van werken in eigen beheer. De Voorzitter deelt mede, dat de onderwijzerswoning aan de school in wijk B in slechten toestand verkeert. Hij heeft eens laten opnemen hoeveel het kosten zou om hiervan nog een goede woning te maken. Deze kosten zijn ge raamd op ongeveer f 2000. Ofschoon het eigenlijk tot de competentie van B. en W. behoort, wilden zij hierover eerst eens de meening van den raad vernemen alvorens zij hiertoe overgingen. Krimpe^, 't Is anders treurig nu al zoo'n kosten aan een nieuw gebouw. v. Drunen. Herhaaldelijk geeft U te kennen, mijnheer de Voorzitter, dat U zeer tevreden bent over, en vertrouwen stelt in den architect, den heer Oomens uit Breda Maar is dit vertrouwen slechts gegrond op Uw persoonlijken omgang met hem. Hoever was hij niet met zijn begrooting mis en hoeveel was hij niet vergeten, welke kosten er later nog bij gekomen zijn. Voorzitter. Dat er later nog kosten bijkwamen was niet zijn schuld, daar hem pas later gezegd werd, dat we het aldus wilden hebben en wat het mis slaan van zijn begrooting betreft, mij dunkt dat ongeveer f 1000 op zoon groot bedrag er niet ver naast is' v. Drunen. Het bestek luidde, dat het zand gewaterd moest worden, doch het is er zoo maar neergesehud, er is nog niet naar getracht en de architect was daar toch zelf bij. Hij kan toch moeilijk in 8 dagen tijd van opinie ver anderd zijn, dat behoort tenminste niet te zijn. Weiken indruk heeft U daar wel van gekregen Voorzitter. Daarvan kan ik niets zeggen. Er is me niets van bekend, Heer van Veggel met versterkt koor op keurige wijze uitgevoerd de mis van Kuypers. Daarna was het om twee uur plechtig Lof met Rozenhoedje. Circa kwart voor drieëa zette de stoet zich in beweging. Onder het trekken werden verschillende liederen gezongen, la de processie merkten we op dat vele gouden en zilveren exvoto's aanwezig waren, die als bewijzen van dankbaar heid zijn gegeven door hen wier gebed verhoord is. Het wonderbeeld werd door zes-tal btuidjeB gedragen. In de processie waren tegenwoordig: verschillende Heeren Geestelijken de Eerw. Zusters en Heeren onderwijzers met de schoolkinderen, de Eerwaarde Broeders, Deputatie van de H. Familie van Berlicum, Studenten uit Oozenoord, Heeren Kerkmeesters, Commissarissen en verdere ingezetenen en pelgrims. De processie werd opgeluisterd door twee hartnoiiën al. alt Elshout en Drunen. Van al de hulzen wapperde de driekleur terwijl voor het raam van elke woning het beeld van de H. Maagd Maria, omgeven met kaarsen en bloe men, was neergezet. Aan de kapel gekomen werd door den Weleerw. heer Wlllemse, kapelaan dezer parochie oen toespraak gehouden, waarin ZEerw. In korte maar duidelijke woorden het doel der bedevaarten weer gaf. Duizenden waren van heinde en verre saamgestroomd om de Wonderbare Moeder te komen vereeren. Met eerbied aanhoorde allen de woorden door den vertolker van Gods woord gesproken. Na beëindiging der toespraak werd op die gezegende plaats, waar volgens de legende In de twaalfde eeuw aan een landsman de H. Maagd verscheen, eenige gebeden verricht en liederen gezongen. Daarna trok de processie kerkwaarts waar de plechtige ommegang door een Tantnm Ergo en Benedectie werd besloten. Hierna bracht de Weleerw Heer Willems een woord van dank aan allen die hunne medewerking bij de gehonden bedevaarten hadden verleend en sprak de hoop uit, dat de bedevaarten naar dit genadeoord steeds meer en meer znllen mogen toenemen. Volgens de legende verscheen in de twaalfde eenw de Moeder Gods In Ehhout op de Garsweide, tegenwoordig het Oude Kerkhof genoemd, aan een landsman, wiens dorst zt) leschte. Vol dankbaarheid beloofde hij Haar op dien grond een Kapel te bouwen zijne Moeder tereere, zoodra het vlas, dat hij zaaide zou gerijpt zijn. 's Anderen daags, den dag na hoc zaaien, stond het vlas rijp. Nog wordt er van dit vlas een klein gedeelte bewaard op de pastorie. Spoedig werd landsman'sbelofte vervuld, de kapel gebouwd. Sindsdien heeft volgens de legende de eene kapel na de andere daar In den loop der eeuwen de ge- loovtgen uit den omtrek zien samen- stroomen om Maria's voorspraak in te roepen. Het wonderbeeldje in de Kerk dag- teekent volgens zijne stijlvormen uit de 14e eeuw. De legende verhaalt ons dat het Beeldje herhaaldelijk door beeld- stormers buiten de kerk werd gesmeten en telkens terugkeerde In de kerk, tot dat eindelijk eenige landlieden, die aan het oude geloof getrouw waren gebleven het in een boom terug vonden en naar Oudheusden brachten maar het beeldje keerde terug naar den boom waarin het gevonden werd. Elshout was de plaats der Wonder bare Moeder. Dezer dagen verscheen Vlugschrift 3 van het Centrale Missiegenootschap, dat bekend staat als het Pauselijk Lief dewerk van den H, Petrus Dit schoone propagandageschrift, uitgegeven door Ars Catholica (Joh. L. v. Lith) te Leiden is met vele illustraties in koperdiepdruk verlucht: kap. Ant de Wit uit Arnhem behandelt er duidelijk de noodzakelijk heid en het aanvankelijk succes van dit Liefdewerk tot opleiding van inlandsche priesters in Missiegebeden. Het vlug schrift is daarom het aangewezen pro pagandamiddel om bij het komend Triduum tot herdenking van het derde eeuwgetij der CongregatiedePropaganda Fide alom naar Rome wensch parochiale afdeelingen van dit Liefdewerk op te richten. Van dit vlugschrift wordt gratis een exemplaar uitgereikt in alle huisgezinnen waar minstens een lid van dit Liefdewerk gevonden wordt. Aan anderen (leden zoowel als niet leden) wordt het verkocht a 20 ets. per exemplaar. Het vlugschrift is uitsluitend verkrijg baar bij de diocesane en plaatselijke Directeuren, bij wien men zich ook als lid (minstens f0 50 per jaar), weldoener (f 2.50 per jaar) of stichter (f 25.00 in eens) van dit Liefdewerk kan opgeven De Diocesane Directeuren zijnvoor Breda mgr. J. van Oers te Bredavoor Haarlem rector Th. M P. Bekkers te Voorschoten voor 's-Hertogenbosch rector A. Vingerhoets te Tilburgvoor Roermond prof. dr. G. Lemmens te Roermondvoor Utrecht kapelaan Ant. de Wit te Arnhem (Sint Walburgis). De weg voor een bevredigende regeling van de kwestie van de Duitsche schadevergoeding is geheel geëffend, daar de commissie van herstel in haar antwoord aan de Duitsche regeering mededeelt, het besluit te hebben ge nomen, het voorloopige uitstel van be taling dat aan Dultschland verleend was, in een definitief uitstel te veranderen en 1 ook de overige voorstellen van Duitschl. te aanvaarden. De onderhande lingen over de punten, die de commissie nog niet voldoende opgehelderd acht, kunnen dus voortgaan, zonder dat door een in-gebreke stelling van Duitschland een acute crisis ontstaat, want het voor loopige uitstel was op 31 Mei geëindigd. De Russische Sowjet-regeering heeft, kort voor de Haagsche bijeen komst, een gevoelige zedelijke nederlaag geleden, die haar misschien tot verder nadenken zal brengen over de wijsheid van hare bekende laatste memorie te Genua, waarin zij nog zoo hoog van den toren blies. De Zweedsche Rijksdag heeft gisteren de door de regeering voorgestelde Russisch-Zweedsche han delsovereenkomst verworpen. Uit het korte bericht erover uit Stockholm valt op te maken, dat het verzet zich vooral grondde op het feit dat zij de erkenning van Sowjet-Rusland door Zweden zou meebrengen, aan welke de meerderheid niet aan wilde, aangezien zij ook een sanctie zou beteekenen van alle willekeur die de Sowjet zich tegenover vreemde staten en hun onderdanen veroorloofd heeft. Voor menigeen zal dit een ver rassing zijn. - Bij de straatgevechten, welke gisterenavond te Belfast plaats grepen, werden, voor zooverre nu bekend, tien personen gedood en 16 gewond. De onlusten begonnen met een poging van Sinn-Feinmannen om stedelijke politieagenten te vermoorden. Nadat beide partijen versterkingen hadden gekregen, ontwikkelde zich een verwoed gevecht. De slag werd op een veiligen afstand door groote menigten gadegeslagen. Het gepeupel viel ook huizen aan, waarvan er verscheidene totaal ver brand zijn. Een volksvertegenwoordiger in België, aldus lezen wij in De Standaard, heeft aan den Minister van Landsver dediging gevraagd, wat thans gemiddeld het dagelijksch onderhoud kost van een soldaat (voeding, kleeding, huisvesting, slapen, geneeskundige zorgen, enz.). Het antwoord luiddeHet gemiddeld dagelijksch onderhoud van den soldaat wordt geraamd op fr. 4.52, en wel voor voedsel fr. 2.46, kleeding fr. 1.36, huis vesting fr. 0.12, verwarming fr. 0.10, slapen fr. 0.18, geneeskundige kosten fr. 0.30 Vermenigvuldigd door honderdduizend ons leger telt voor het oogenblik honderdduizend manschappen komen wij tot de verschrikkelijke som van een half millioen frank daags. Op één jaar dus kost het onderhoud van de man schappen ruim 180 millioen frank. Toch, zegt het blad, vragen de sol daten in hun eersten brief aan moeder geld en eten 1 Kaatsheuvel, 1 Juni 1922. Apollo houdt Zaterdagavond zijn laatste repetitie voor 't concours te Rotterdam op den len Pinksterdag a.s. naast de beide concoursnummers zal tevens de zware Marche Nuptiale gegeven worden. Zondagmorgen om half tien wordt per S.S. Tnor de reis naar de groote Maas stad aanvaard. Jammer, dat Apollo zoo weinig concurrentie heeft. Onze Har monie staat n 1. geheel alleen in de af- deeling uitmuntendheid. Wat meer con currentie ware aangenamer geweest. We twijfelen er niet aan of Apollo zal zijn roem weten te handhaven. Veel erger dan' op vele andere plaatsen doet zich alhier de schrikba rende droogte gevoelen. De rogge is op vele plaatsen wegens gebrek aan regen in de aar geschoten. Erwten nauwelijks twee hand hoog bloeien in den top. Gras is bijna niet te bespeuren. Zoo niet ten spoedigste regen komt, loopt het met alles mis. De Kaatsheuvelsche concoursclub vloog Zondag 21 Mei van uit Noyon. Uitslag 1,4,11,23 Th. Ligtvoet; 2,5,21 A. Hendriks; 3,7,18,20 G. v. d. Lffiden 6,12 A. Snoeren; 8,9,16 Fl. Michaels; 10 P. Laros; 12,17 J. v. d. Wouw; 13,15 P. Snoeren14 G. Bokstel19 H. Montee, le duif 20,18,6. Laatste 10,30,4. Lostijd 7 u. v.m. Wedvlucht 28 Mei van Pont St. Marence. Lostijd 7 u. v.m. leduif 12,19,12. Laatste 1,2,6. Uitslag 1,20 G. v. d. Linden; 2,4,10 Th. Ligtvoet3,8 T. Michiel5 W. Kemmeren6,7 A. Snoeren 9 P. Laros; 10 W. v. Beere; 12,13,18 J. Stokker- mans14,15 A. Hendriks; 16 J. Berg mans; 17,9 Snoeren; 19 W. v.d. Ven. Heusden, 1 Juni 1922. De volgende zangvereenigingen ne men deel aan het festival alhier op 28 Juni: Crescendo (Heusden); Crescendo (Wijk)Eendracht (Giessen)Onderling Genoegen (Werkendam)Volharding (Bab. Broek); Polyhymnia (Genderen) en de muziekgezelschappenExcelsior (Genderen)Kunst na strijd (Oudendijk); Kunst en Vriendschap (Meeuwen)Wil- helmina (Veen) en Oefening en Uit spanning (Wijk). Andels fanfare. In verband met den nieuwen spoor dienst hebben de postiichtingen plaats als volgtrichting 's Bosch 5.25 9.25 1.45 en 6 45. richting Zwaluwe 5.25 - 9.25 en 3.55. Gisterenavond is de heer Stal, volontair ter Secretarie alhier, bij het zwemmen in de Maas verdronken. De heer eo Mejuffrouw VAN HEESBEEN hebben de eer U kennis te geven van de geboorte van hun Zoon flet. Waalwijk, 2 Juni 1922; 22020 te Waalwijk, bericht, dat het perceel Welland gelegen achter den heer J. Broeders te Becoife® is ingezet op Toeslag Donderdag 8 Juni '922 te 7 our in het calé van VAN LOON te Besoijen. 22027 NOTARIS JANSEN. te uenieu, iedereen kan toch voor ztyn be ginsel uitkomen. Het is van te voren te voorzien geweest. Voorzitter. Het is nooit te voorzien ge weest. Het was beter dat de partyen zich daar te voren met elkaar verstaan hadden, nu heeft het de gemeente veel geld gekost voor niets. Zeker ieder kan vry voor z|jn beginsel uitkomen. Ik hoop echter dat er meer kinderen naar die school zullen ko men, 't is zóó treurig. 7. Verbouwing btfz. school wflk A. Ingekomen is een schrjjven van de Ver- ecniging tot instandhouding van scholen met den Bijbel waarin wordt medegedeeld, dat de vereeniging besloot tot uitbreiding van de bijzondere school in wijk A. en zij verzoekt aan de gemeente de daarvoor be- noodigde gelden beschikbaar te willen stel len. De kosten zyn geraamd als volgt. Voor uitbreiding van het gebouw 14.500, voor den daarvoor noodigeh grond 350.f voor den bouw' eener overdekte speelplaats 2500.— en voor den hiervoor noodigen grond 200. Voorzitter. Deze uitbreiding met één lo kaal en een overdekte speelplaats beteekent voor de gemeente een uitgave van ruim 17000.— Volgens de wet zullen wij in be ginsel moeten besluiten hierop in te gaan en stellen B. en W. zulks dan ook voor. wy zullen nog trachten in overleg met den in specteur zooveel mogelijk te schrappen, wat onnoodig zal zijn, o.a. wordt de grond ge kocht voor 12.— per vierk. Meter, geen kwestie van dat daarop zal worden inge- gaun. Ik heb nog een onderhoud gehad met den inspecteur, die mij zeide, dat het geld niet alleen dienen moest voor het bijbouwen van 1 lokaal, doch dat ook de privaten en gangen o.a. veranderd zouden worden, in hoeverre een en ander beslist noodig is, 'weten B. en W. niet. Wij zullen ons in deze laten assisteeren door een deskundige b.v. de heer Oomens uit Breda. B. en W. stellen dus voor èr voorioopig op in te gaan en bet schoolbestuur te be richten dat wij onze medewerking zullen verleenen. Behalve met de wet die ons deze verplichting oplegt hebben wij echter ook rekening te houden met het schrijven van den minister welks bedoeling is het bou wen van scholen zonder noodzakelijkheid tegen te gaan. B. en W. zien in dit geval ook wel (lp noodzakelijkheid in en de school heeft een flink aantal leerlingen (84), doch wij zullen toezien dat toch de voordeeligste weg bewandeld wordt. Middelkoop. Zeker we moeten hierin meegaan, maar ik vind het toch treurig, dat de wet aan de gemeentefinauciën zulke eischen stelt die niet te overkomen zjju. Er zijn dan ook wel gemeentebesturen die de aanvragen gewoon terzijde leggen. Maar we hebben hier eerst aan de bijzondere school in den Polder toegegeven, dus moeten we hieraan ook wel voldoen. Na eenige discussie wordt overeenkom stig het voorstel van B. en W. besloten.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 6