„HET KERKKLOKJE.' Buitenland. Provinciaal Nieuws LEEST EN VERSPREIDT NUMMER 47. ZATERDAG 10 JUNI 1922. 45e Jaargang. Waalwijk, 9 Juni 1922 Loop der bevolking gedurende de maand Mei 1922. Werkelijke bevolking M. V. Tot. op 1 Mei 1222 4547 4522 9069 Vermeerd. d. geboorte 12 16 28 vestiging 18 16 34 Vermind. door sterfte vertrek Geheele vermindering Verschil tusschen de ge heele vermeerdering en 30 32 62 5 3 8 14 21 35 19 24 43 ii 8 19 Bevolking op 1 Juni 1922 4558 4530 9088 Opmerkingen omtrent den loop der bevolking over de maand Mei 1922. Getal geboren in de gemeente M. V. Tot. Levend 12 16 28 Sterfte in de gemeente zonder levenloos aange- gevenen 5 3 8 Getal huwelijken 12. Van de eigenaars der wielen, ge legen ten Zuiden van den Melkdijk (Galgenwiel en andere) vernemen wij, dat wegens het groote brandgevaar dat aan veelvuldig bezoek is verbonden, het baden en zwemmen, ook daar voor taan verboden is. Zoolang er dus geen speciale zwem-- en badinrichting 'bestaat, zullen de liefhebbers zich dus moeten begeven naar Kanaal, Hooigracht of Nieuwe Maas. In verband met ons bericht om trent den onhoudbaren toestand van den Spoorsloot, Loint enz. maakt men ons de opmerking of het niet op den weg ligt van het gemeentebestuur of de politie, na te gaan de oorzaak der ver ontreiniging van die waterloopen en zoo die gevonden is, de veroorzakers daarvan de verontreiniging bij verorde ning te verbieden of hen voorschriften te stellen, zooals dat vroeger reeds op een of meer plaatsen is geschied. Men achtte het, misschien terecht, al te gek, dat de belastingbetalers rio- leering of andere kosten zouden moeten betalen voor een paar fabrikanten die hun vuil loozen in de waterloopen langs publieke wegen, tuinen enz. We geven dit idee gaarne ter over weging. Wij lezen in de Schoenindustrie Rijksschool voor Leerlooiers en Schoenmakers te Waalwijk. Het mag zijn nut hebben de aandacht nogmaals te 'vestigen op bovenstaand instituut, daar het nog steeds niet vol doende bekend, in ieder geval niet vol doende geaprecieerd wordt. Vooral is het noodig voor de fabrikanten nog eens duidelijk uiteen te zetten, waarom de vakschool zoo belangrijk is voor hun zoons en voor allen, die in hunne industrie een plaats moeten innemen als bedrijfsleider of werkmeester. Dat de Machinale Schoenmakerij Af- deeling recht van bestaan heeft is in de 7 jaren sinds hare opening ten dui delijkste gebleken. Zij is de eenige in richting op dit gebied in Europa, uit gezonderd Tshecho—Slowakye en leert hare leerlingen zoowel theoretisch als praktisch alles wat op schoengebied noodig is te weten. Het instituut is voorzien van alle machines op dit ge bied (plm. 100 machines) en ieder leerling is werkzaam als in een ge regeld mechanisch bedrijf, leder leer ling zet de schoenen geheel zelfstandig in elkaar en maakt er zooveel dat hij praktisch alle werkzaamheden kent. Het onderricht is dus zoowel theoretisch als praktisch en levert geschoolde krachten, die direct in de industrie te gebruiken zijn. Aan de dagschool van de machinale afdeeling hebben tot heden 160 jongere en oudere leerlingen onderricht genoten, aan de avondscholen zijn 592 deel nemers geweest. De helft van de dagleerlingen waren zoons van fabrikanten, de rest schoen makers, kooplieden, enz. De leerlingen der dagschool, die niet in eigen zaak kwamen, vonden allen een goede be trekking in de schoenindustrie. Voor de schoenfabrikanten bestaat het nut der vakschool daarin, dat zij leert de voordeeligste wijze van werken d.i. hoe zij met weinig onkosten groote en volledige productie maken kan. In de fabriek het vak goed te leeren is werkelijk uitgesloten, als men ten minste productie maken wil en al zou 't al lukken dan kost het veel meer geld en moeite. Dit geldt evenzeer voor de zoons van fabrikanten als voor anderen. Het spreekt toch vanzelf dat men geen behoorlijke productie maken kan, als de zoon van den fabrikant voortdurend alles uitgelegd moet hebben. Bovendien is het veel beter voor zijn overwicht op het personeel, dat hij slechts als theoretisch en praktisch vakman, die het geheel behoorlijk over ziet in de fabriek komt. De werkman kan dan aan een bepaalde machine i misschien meer handigheid hebben, maar merkt toch onmiddellijk dat de bedrijfsleider of meesterknecht beter op de hoogte isi Deze feiten worden reeds lang door vooruitziende fabrikanten en vaklieden ingezien wat o.a. daaruit blijkt, dat de groote buitenlandsche fa brieken hun zoons en goed onderlegde werklieden naar Nederland sturen, om hier de vakschool te volgen, hoewel dat voor hen reusachtige uitgaven met zich brengt door den slechten stand der valuta. Zij zijn er van overtuigd, dat dit geld niet te vergeefs uitgegeven is en met woeker terugverdiend zal worden. Wanneer men in ons blad een beschrijving leest van een fabriek of werkplaats, dan heeft dit gewoonlijk betrekking op de schoen- en leder industrie. Voor ditmaal geldt hierop een uitzondering en betreft het een geheel ander bedrijf, n.l. de tabaks- en sigaren- industrie. Wij namen een kijkje in de gemoderniseerde inrichting van de firma thans genaamd M. A. van der Lee en Zonen alhier, voormalig Besoijen, welke firma origineel werd opgericht in 1793 en vermoedelijk wel een der oudste, zoo niet het oudste bedrijf is uit plaats en omgeving. Werd detabakskerverij enz. tot nog toe geheel in handbedrijf uit gevoerd, thans is een en ander machi- naai ingericht. In eene daarvoor speciaal ingerichte afdeeling treffen we de snij- en droogmachine, geleverd door de firma Vict. Quesker te Köln, specialiteit op dit gebied, welke machines door geniale inrichting, prachtig werk leveren. In zeer korten tijd worden kolossale hoeveelheden onberispelijk gesneden, om daarna in den draaienden droog- ketel, gedroogd en losgemaakt te worden. De machines worden electrisch gedreven en werd een en ander aangelegd tot volle tevredenheid door den heer Verdick alhier. Voeg hieraan toe dat bij alles de meest hygiënische behandeling wordt gevolgd, dat wij in 't magazijn reusachtige vaten en stapels tabak zagen in de grootste verscheidenheid van kwaliteit en prijs, dan is het niet te verwonderen dat de van ouds bekende merken der firma v. d. Lee, die in qualiteit en bewerking met het nieuwere goed meegaan, steeds meer liefhebbers en verbruikers vinden en dat deze fabriek hare vleugels meer en meer zal uitspreiden, nu zij op deze wijze is ingericht, speciaal als de beslomme ringen en belemmeringen, die de tabaks wet ook den fabrikant oplegt, eenigs- zins zullen zijn opgeheven. Dat gunnen wij deze oude firma, met hare jonge en arbeidzame krachten van harte, ook wat de sigarenfabriek betreft, die meer en meer hare bekende merken opgang ziet maken. Als een bijzonderheid vermelden wij nog dat ons een tabaksbuil werd getoond, die gebruikt werd bij de oprichting, dragende het jaartal 1793, verders prach tige geschilderde portretten van den oprichter e.m. Voorts verwijzen wij naar achter staande advertentie betreffende de huidi ge prijzen. Het schriftelijk eind-examen van de R.K. Middelbare Handelsdagschool alhier zal dit jaar gehouden worden in 't gebouw van den R.K. Gildenbond van 12—20 juni a.s.- Er nemen 14 leerlingen aan deel. Op 4 Juni 2en Pinksterdag, hield de visschersclub „Vischlust" gevestigd bij den heer L. Ketels zijn jaarlijksch onderling concours. De prijzen werden behaald als volgt Eere-prijs J. v. Bokhoven. Ie prijs A. Snaphaan, 2e prijs C. van der Kolk, 3e prijs L. van Es, 4e prijs M. de Goeij, 5e prijs G. Bruurmijn, 6e prijs Th. van Leent. Maandag 2en Pinksterdag werd door de Herv. Jongelingsvereenigingen uit Noord-Brabant de Provinciale Bonds dag gehouden in het Kerkgebouw der Ned. Herv. Kerk voormalig Besoijen. De morgenvergadering werd geopend met een hartelijk welkomstwoord door Ds. Kluin van Nederhemert, die daarna het onderwerp behandelde „Christen zijn". Spreker behandelde dit in verband met de rede van den Apostel Petrus beschreven in Handelingen 2, laatste gedeelte. Een dér jongelingen uit Brabants Westhoek, vergastte de vergadering met een keurig referaat getiteldTweeërlei wegen. Beide onderwerpen werden op zakelijke wijze behandeld. De Middagvergadering werd geopend met het zingen van het Bondslied, daarna sprak Ds. Nauta van Doeveren over het Zendingswerk, terwijl Ds. Daran van St. Oedenrode sprak over Der Jongelingen Sieraad, beide onderwerpen werden met gespannen aandacht gevolgd. Ook het orgelsolo van den heer F. ten Hooven bleek in goede handen te^ zijn. De Jongelingenvereeniging alhier, die het initiatief nam tot het houden van dezen Bondsdag hier ter plaatse, mag met genoegen hierop terugzien, wijl deze uitnemend geslaagd mag genoemd worden. Gedurende de maand Mei werd aan het Hulpkantoor voormalig Besoijen Ingelegd f3332.68, aantal inleggers 110. Terugbetaald f 7861.80, terugbetalingen 50. Meer terugbetaald dan ingelegd f4529.12. De Postduivenvereeniging „De Ordonnans" hield Zondag 4 Juni een wedvlucht vanuit Corbeil (Frankrijk). De prijzen werden behaald als volgt: le pr. C. Herman. 2e J. v. d. Pennen. 3e J v. d. Pennen. 4e M. Herman. 5e P. v. Beijnen. 6e H. Donders 7e H. Hensen. 8e TL Donders. 9e J. Staal. 10e H. Hensen. lie P. v Beijnen. 12e M. Herman. Uitslag wedvlucht vanuit Corbeil (Frankrijk) gehouden door de post duivenvereeniging „De Luchtverkenners" alhier. le, 3e, 5e en 8e pr. J. v. Muilekom. 2e en 9e pr. J. Leijten. 4e en 10e pr. A. Lombarts. 6e en 7e pr. A. v. Eeten. Een ongekende belangstelling heerscht er onder de voetbalsupporters naar den uitslag van de finale om den Quick-beker. Wie zal winnaar worden van dezen prachtbeker. Aan voorspellin gen kunnen we ons niet wagen, want de vier overwinnaars welke Zondag el kaar zullen bekampen, hebben reeds getoond over een stevig XI-tal te be schikken. Wel wordt B V.V. een goede kans gegeven, vooral nu Zondag haar le XI-tal vrij is. Doch clubs als W. S. C., T. V. V. of V. F. C. laten zich niet gemakkelijk verslaan, zoodat het er spannend om zal gaan wie tenslotte den beker heeft. Gemakshalve laten wij het programma voor morgen nogmaals volgen A. Om 2 uur W. S. C.-T. V. V. B. Om 3'U uur B. V. V.-V. F. C. C. Om 5 uur de finale tusschen A. en B. Quick heeft op het terrein voor een goede verbetering gezorgd door op den len rang een 400-tal zitplaatsen te maken welke zonder verhooging van entree beschikbaar zijn gesteld. Dus Zondag allen op het Quick-terrein aanwezig om te genieten van spannende wedstrijden. SPRANG. Men verzoekt ons als aanvulling aan het verslag van de jaar vergadering van de Coöp. >Broederhulp« nog toe te voegen dat de leden In het afgeloopen jaar allen 2 weken vrij brood hebben genoten en daarnevens na de jaarvergadering nog f 1300.'— van de winst beschikbaar werd gesteld voor divldend-uitkeetiog. Dit was dan ook de belangrijkste mededeeling op de algem. vergadering. SPRANG. Zondag a.s. des voor- en namiddags hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. D. van Lutter- veld, vroeger predikant alhier, van Blauwkappel. VRIJHOEVE-CAPELLE. 2e Pinkster dag trok het Fanfarecorps Slrena reeds vroeg op pad naar de boot te Capelle om zich naar Rotterdam naar het con cours te begeven, 'c Was een heerlijke boottocht bij zulk mooi weer. Zoo aan en af werd op de boot reeds een marsch geblazen, 't geen de gezellig heid voor de vele medepasagiers nog verhoogden. Verder ging het per tram naar het park om daar overgezet te worden op Charlois, waar op het vlieg terrein het feest werd gevierd. Daar verschillende corpsen nog voorgingen kon ieder eerst genieten van de muziek, terwijl het volop kermesse d'é was. Tegen 3 uur nam het gezelschap de plaats van den wedstrijd in en kort na de afwerkieg werd de uitslag vernomen, n.l. Slrena le prijs met 306 punten. Een luid hoera ging nu evenals bij andere gezelschappen op. Een duif van den jongenheer Kleinloog, die dadelijk werd opgelaten deelde In korten tijd de overwinning mee aan onze dorpsge- nooten. Vervolgens ging het onder vroolijke muziek teiug naar Rotterdam en verder per spoor. Bij aankomst stond de Harmonie Apollo van Kaatsheuvel, die daags te voren 2 eerste prijzen had behaald te Rotterdam, aan 't station Kaatsheuvel—Capelle om beider kra- nigen directeur, den heer Bisselink en tevens Sirena met muziek te verwel komen. De eerste werd met een prachtigen krans getooid en zoo trokken de gezel schappen onder volle muziek, omgeven Prijs slechts 4 cent. Men abonneert zich bij de Colporteurs. WASPIK. Zuster Leonina. onderwij zeres aan de R. K. Bijz. Meisjesschool, alhier, is als zoodanig overgeplaatst naar Huijbergen. Zondag j.l. vierde de Eerw. Zuster Overste van het Liefdegesticht, alhier, haar 40-jarig Jubileum als kloosterzuster Van de receptie maakten velen gebruik, terwijl tal van cadeaux werden aange boden. De prijs van de melk is hier we der met 1 cent verlaagd en gebracht op 12 cent per liter. Door het gemeentebestuur alhier is besloten, voor wat de uitvoering van de Vleeschkeuringswet betieft, aan te sluiten bij den keuringsdienst te Raams- donk. RAAMSDONKSVEER. Bij den heer C. J. viel een 12-jarig kind door het keldergat in den kelder, zoodanig zich bezeerend dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De Vredesduif hield een wedvlucht vanuit Orleans. De eerste duif kwam om 4 uur aan, opgelaten om half zeven. De prijzen werden behaald als volgt le en 3e pr. K. Hommel, 2e en 6e M. Heijblom, 4e W. van Dongen, 5e L. van Diem. Maandagavond geeft dhr. C. de Regt, billardmeester, een voorstelling in het Hotel de Rijer. Voorgift 400 op de 500 caramboles. Na de partij nog eenige kunst- en fantasiestooten. De Chr. Middenstandsvereeniging Raamsdonk en Omstreken hield haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J. P. Elemans. De te be handelen punten waren vlug afgewerkt. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. P. Elemans, A. J. v. d. Sluijs, G'berg en F. Dank. Tweeden Pinksterdag behaalde de R. K. Harmonie „De Eendracht" op het concours te Rotterdam den eersten prijs met lof van de Jury en den eersten directeursprijs in de le afHarmonie. Schitterend is de vooruitgang van dit muziekgezelschap In 3 jaren tijd werkte het zich op van 3de afdeeling tot le. Dinsdagavond hield de Harmonie de Eendracht een rondgang door de gemeente, voorop in een rijtuig zaten de directeur dhr. N. Snijers en de pre sident dhr. J. de Jong. Uit verschillende huizen woei de vaderlandsche driekleur ter eere van het schitterend succes door de harmonie behaald en zeker niet minder ter eere van den eniinenten directeur. Zondag treedt voor de Herv. Gem. des morgens op 't Dorp en des n.m. op 't Veer op de Z.Eerw. Heer Ds v. d. Wal uit Papendrecht. LOON-OP-ZAND, 6 juni. Heden vierde de Z.Eerw. heer Kamp. pastoor van St. joachemsmoer zijn 40-jarig priesterfeest. De parochianen hebbern hun geliefden herder eerbiedige hulde gebracht. Eene prachtige Kerstkribbe was hun feestgave. Van de pastorie tot aan de school was een nette versiering aangebracht, de kerk niet te vergeten. Te 10 uur werd een plechtige Hoog mis gecelebreerd, daarna werd de ju bilaris door vele vrienden en kennissen gefeliciteerd o.a. ook door de Hoog Welgeboren familie Verheijen en te 3 uur werd in de openbare schooi een kinderuitvoering gegeven en den Z.Eerw. herder hulde en eerbied betuigd. Het feest had een mooi verloop, dank zij vooral den heer E. Verhelst, de ziel der feest-commissie. Van deze week af wordt in de stoomvacheleerlooierij der fa. B. en H. slechts 3 dagen gewerkt. Ook op andere fabrieken is wegens slapte werkvolk ontslagen o.a. ook op de stoomvache leerlooierij van de fa. v. d. W. en v. R. 't Gaat er treurig uitzien LOON-OP-ZAND. Het programma ter gelegenheid der feestelijke opening der nieuwe zaal voor de harmonie „Con cordia" op Zondag 11 Juni a.s. luidt als volgt Uur van aanvang der feestelijkheid 5 uur n.m. Samenkomst der opluisterende gezel schappen in het Café van den heer f. B. Hornman. Entrée in de nieuwe zaal. 1. Welkomstrede van den Voorzitter van het Feestcomité. 2. Inwijding der zaal door den Zeer- Eerw. heer Pastoor. 3. Openingsrede door den Edelachtb. heer J. L. van Besouw, Burgemeester van Loon-op-Zand. 4. Toast door de Liedertafel Echo der Duinen en harmonie Apollo, en voorts verschillenne muzieknummers. DRUNEN. A.s. Zondag beginnen de bekerwedstrijden der R. K. V. V. D. F. C. Om 1 uur komen in het veld Quick 1 Waalwijk—V. V. O. 1. Vlijmen. Beide ploegen zijn aan elkander gewaagd en kan het publiek reeds direct van een spannenden wedstrijd genieten. Om 2 uur spelen Quick 1 's-Bosch— H. B. S. 1 Tilburg. Deze clubs bezitten prima doelverdedigers en zal het een lust zijn ze aan 't werk te zien. Als scheids rechters zullen fungeeren de heeren Jansen en van Gestel uit 's-Bosch. Elk der vereenigingen zal wel zijn best doen om den prachtigen beker (welke van massief zilver is) te bemach tigen. Het terrein zal een feestelijk aan zien gegeven worden. Er wordt dan ook veel publiek verwacht. Voor vol doende zitplaatsen zal worden gezorgd. De Postduivenvereeniging „de Vliegende Vrienden" gevestigd op het jongenspatronaat alhier zal a.s. Zondag een wedvlucht houden vanuit Zwolle. Naar wij vernemen heeft de andere Postduivenvereeniging hier ter plaatse van de reizen vanuit het Noorden af gezien, zoodat nu haar Noordelijk vliegprogram in duigen valt. HAARSTEEG. Op het concours yan Claudius Civillis zijn op de personeele baan de prijzen behaald als volgt le pr. F. Swinkels, Schijndel, 24 p 2e pr. A. Brekelmans Vucht, 4 rozen 3e pr. P. v. d. Klundert, 4 vieren 4e pr. Th. v. d Loo Esch, 5 drieën5e pr. P. Brekelmans Vught, 5 tweeën6e pr. J. Pulles Vlijmen, 4 eenen. 's-HERTOGENBOSCH. Bij het deze week gehouden examen voor het diplo- ma_ cand. gem. secretaris slaagden de heeren Hermans en van Rooij, ambte naren ter prov. Griffie, van Liempt, volontair ter secretarie te Rosmalen en Reijner, ambtenaar ter secretarie te Vught, die allen den alhier gevestigden cursus volgden van de heeren Verwiel, burge meester te Oisterwijk en Smit, commies ter Prov Griffie van N.-Br. Marktberichten. Varkens f 20—f 25. Eieren a 10—12 cent per stuk. Schanzer heeft in de Kamer ver klaard, dat er tusschen Italië en Enge land geen bondgenootschap bestaat, maar wel het plan om samen in een geest van samenwerking en tegemoet koming alle vraagstukken te onderzoe ken, die de twee landen belang inboe zemen. De minister wenscht zich geluk met de overeenstemming, die tusschen Fran krijk, Engeland en Italië bereikt is aan gaande het Grieksch-Turksche conflict. Italië zal blijven bij zijn instemming met het denkbeeld, om in Palestina een Israëlitische woonplaats te vestigen, maar zal zorg dragen, dat de Katholieke belangen niet gedeerd worden. LONDEN, 8 Juni. Volgens de Daily Telegraph zou te Moskou een samen zwering ontdekt zijn, welke hetsowjet- bewind wilde omver stooten, ingeval Lenin zou komen te overlijden. Er zou den zoowel te Moskou, als te St. Petersburg honderden gevangenen zijn aangehouden, tengevolge waarvan de gevangenissen overvuld zijn. BRUSSEL. Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken is uitvoerig gesproken over de Neder- landsch—Belgische betrekkingen. Renard, katholiek senator voor Luik zeide, dat Nederland aan België niets te verwijten had en dat een overeen stemming spoedig te bereiken zou zijn wanneer Nederland de kwestie van de verdragen van 1839 uit minder plaatse lijk standpunt wilde bekijken. Markies Emperiali, katholiek, verklaar de, dat hij zich aansloft bij de woorden door Poullet gesproken. Coppietters, socialist, wijst op het ontwerp-verdrag tusschen Nederland en België dat te Parijs klaar gemaakt was. Dit ontwerp stelde ten voordeele van België de regeling inzake de beneden- Schelde vast. Maar de verbinding van Schelde en Rijn deed de kwestie Wie lingen opkomen. Sedert dien schijnt het verdrag in den steek gelaten en leven wij onder het stelsel van 1839. Wij hebben geen enkele macht over het Nederlandsch gebied van de beneden Schelde. Wij hebben het veto van Ne derland te aanvaarden betreffende ver lichting, loodswezen, onderhoud. Het ontwerp-verdrag bracht verbetering in de positie van inferioriteit van België. Dezelfde nadeelen doen zich voor bij De Echo Tan het Zeiden. door een ontelbare menschenraassa Daa- hare haatstedeo terug, 't Een en ander heeft voor velen 2eo Pinksterdag tot een oavergcteliiken riig gernaak'..

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9