Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Portierster van Alfortville, Binnenland FEUILLETON „NOORD-BRABAND" NUMMER 48. WOENSDAG 14 JUNI 1922. 45e JAARGANG. Uitgave: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Binnen één maand zal de groote beslissing van den verkiezingsdag, 5 Juli zijn gevallen. Met het gewicht en het belang, welke deze beslissing voor de Katholieke zaak in ons vaderland heeft, voor oogen, acht het Bondsbestuur R. K. H. zich verplicht een woord van leiding te spreken tot de Katholieke Kiezers van den Bosschen kieskring. En daarom richt het Bondsbestuur zich tot de Be sturen van de plaatselijke vereenigingen, met het dringende verzoek in leden vergaderingen dit schrijven van het Bondsbestuur te willen voorlezen. Onzer zijds zal aan de R. K. Pers van den Kieskring gevraagd worden aan dit schrijven ruime bekendheid te geven. Het eerste groote belang, dat bij de stembus van 1922 op het spel staat, is het behoud van eene Christelijke regee ring. Onder den invloed der liberale grootpers, onder den invloed vooral der huidige malaise is hier en daar eene ontevredenheid tot uiting gekomen, welke als slachtoffer heeft gekozen onze huidige Christelijke Regeering. Nu zal de Regeering zelve zich niet voor onfeilbaar houden, en zullen allicht fouten in het vierjarig regeertijd- perk zijn aan te wijzen. Maar dat neemt niet weg, dat de Regeering-Ruys zich groote verdiensten voor het vaderland heeft verworven. Wij herinneren aan de krachtige handhaving van het staats gezag in 1918, aan de onderwijswetten, die ons bijzonder onderwijs gelijk berechtigd maakten en verwezenlijkten het lang nagestreefde doelieder Katholiek kind Katholiek onderwijs aan het werk van den Minister van Landbouwdoor de snelle opheffing der crisisbureatixaan de noeste werk kracht van den Minister van Arbeid, die, wat de critiek ook moge afbreken in zijn werk, met aller instemming zijn sociale wetgeving tot stand bracht, en niet aarzelde, in moeilijker tijden, zijn Arbeidswet te herzien en aan te passen aan nieuwe nooden van den huidigen tijd. Wij wijzen op de alom erkende successen van onzen Minister van Bui- tenlandsche Zaken. De katholieke kiezer en kiezeres, die dit alles bedenkt en daarnaast inziet, dat, ware een niet-Christelijke Regee ring aan het bewind geweest, èn op stoffelijk, maar vooral op geestelijk ge bied niets meer, wel ontzaggelijk veel minder zou zijn bereikt, hij zal het belang erkennen dat een Christelijke Regeering behouden blijve voor onze van ,J)e Echo van het Zuldm", 121). stoffelijke belangen, maar allereerst voor onze meer ideëele belangen, waarvan wij zouden willen noemen: de zorg voor ons bijzonder onderwijs, dat het geen slachtoffer worde van een zijdige bezuiniging, als door de libera^ len voorgestaan een bezadigde, allen verzoenende en alle belangen behartigende, opvoedende, sociale politiek een waarlijk Christelijke vervulling van onze staatkundige plichten jegens onze koloniën de bestrijding der alom zich uitbrei dende openbare zedeloosheid de handhaving van rust en orde in ons vaderland, tot heil niet in het minst van de ongestoorde werkzaamheid onzer Katholieke Kerk. Wanneer onze Katholieke Kiezers deze belangen goed beseffen, dan zullen zij niet vatbaar zijn voor de propaganda, welke van socialistische zijde, in onzen kieskring even sterk als elders, wordt gevoerd. En evenmin zullen zij zich laten verleiden door de mooie voor spiegelingen van een Vrijheidsbond. Maar evenmin ook vreezen wij dan diegenen onder ons, die, om allerhande verschillende „moppermotieven" te hoop geloopen, door afscheuring de eenheid der Katholieke Staatspartij trachten te sloopen. Onze Katholieke belangen eischen de éénheid van ons allen, omdat iedere splitsing of verdeeldheid onderlinge ver zwakking en teruggang beteekent. Alle vooraanstaande Katholieke persoonlijk heden hebben dit als hun vaste en heilige overtuiging uitgesproken. Te verwonderen valt het dan ook niet, dat de afgescheidenen met een candidaten- lijst zijn gekomen, waaruit blijkt dat geen enkel vooraanstaand Katholiek zich daarvoor heeft laten vinden. Dat het onze bijzondere aandacht heeft getrokken, dat eer» dier candida- ten nog geen maanden te voren ijverig poogde op onze lijst een plaats te ver werven, spreekt wel van zelf. Toen was de R. K. Staatspartij daar nog goed voorWij hebben voldoende vertrou wen in den gezonden en eerlijken zin van onze Brabantsche Kiezers, om per- sonenbelang en „Streberei" te onder scheiden van Katholiek belang. Alléén zouden wij nog willen waar schuwen tegen een onwaardig en on waarachtig propagandamiddel, dat tegen de Katholieke lijst wordt aangewend, vooral onderonze eenvoudige, Roomsche Middenstanders. Dat is het belasting argument. Niet alleen staat het vast, dat door vorming van nóg een kleine partij practisch niets zal worden bereikt, maar óók hoe door de wereldcrisis de be lastingen drukkend zijn geworden. Be zuiniging is plicht, maar dat is geen argument voor de noodzakelijkheid eener scheiding Boven alles sta het groote, Katholieke belang Wij weten, ons in de Brabantsche Katholieke Kiezers niet te vergissen, wanneer wij met goeden moed den uitslag van de stembus van 5 Juli a.s. tegemoet zien. Roomsch Brabant stemt de Katho lieke lijst: le. omdat het Katholiek belang dit vordert, zooals ieder inziet, die verant woordelijkheidsgevoel heeft en het niet, al dan niet te goeder trouw, opzij zet; 2e. omdat de Bossche Candidaten- lijst, met Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt aan het hoofd, met Fleskens, Dr. Deckers, Wintermans en Van de Putt daaropvolgend, een echte Brabant sche lijst is Laat 5 Juli aan onze lijst een groote overwinning geven Daartoe moeten alle krachten worden ingespannen Bestuursleden, geeft krachtige leiding in het propaganda- en voorlichtings- werk. Zoodra het stembiljet is vastge steld, zal door het Centraal Propaganda- Comité een model-stembiljet worden verkrijgbaar gesteld. Daarmede moet (^WAALWU K [door ERVAR1NG STERfC] huisbezoek worden gedaah Ongeldige stemmen zijn even nadeelig als stemmen op de tegenpartijdat bedenke men goed. Ten slotte wijzen wij U op de be langrijke wijziging in de Kieswet. Het is n.l. voortaan mogelijk zijn stem uit te brengen in een andere plaats dan waar men als kiezer is ingeschreven. Hoe kan men dit doen? Uiterlijk 14 dagen vóór den stemdag, dus op zijn laatst op Woensdag 21 Juni, moet een kiezer, die in een andere gemeente wil stemmen dan waar hij op de kiezerslijst staat, daarvan in eigen persoon mededeeling doen ter secretarie van eene gemeente in Neder land. Hij kan dus voor die mededeeling gaan naar elk gemeentehuis, dat hij verkiest. Het kan zijn (maar behoeft niet persé te zijn) het gemeentehuis van zijn nieuwe woonplaats. Het kan ook zijn het gemeentehuis van de ge meente waar hij op 5 juli zal vertoeven. Overal kan men dan terecht. De kiezer doet de mededeeling in den vorm van een schriftelijke verkla ring, waarvoor het formulier nog moet worden vastgesteld bij Koninklijk be sluit. In die verklaring deelt hij mede, in welke gemeente hij op 5 Juli zijn stem wenscht uit te brengen. En hij geeft daarbij tevens een adres op in de gemeente waar hij stemmen wil. Aan dat adres wordt dan vóór de stemming aan den kiezer de stemkaart (de op- roepingskaart) gezonden. Wij meenden goed te doen op het belang dezer bepalingen te wijzen. In 1918 is er een massa geld moeten worden uitgegeven om kiezers te laten overkomen, of elders heen te sturen tot het vervullen van hun stemplicht. Dat is niet meer noodig, mits men tijdig, uiterlijk 21 Juni, de verklaring aflegt als boven omschreven. Kijkt dus goed uit in Uwe gemeente of er personen wonen, die van deze wetswijziging kunnen profiteeren. Men doe het vooral tijdig. Wellicht zouden de locale Besturen aan de plaatselijke Geestelijkheid kunnen verzoeken, vanaf den preekstoel op deze zaak de aan dacht te vestigen en de kiezers, wien het aangaat, naar Uwe besturen te ver wijzen tot het bekomen van inlichtingen. Met de meeste hoogachting, Namens het Bondsbestuur R. K. H. A. VAN RIJCKEVORSEL, Voorzitter. FRANS TEUL1NGS, Secretaris. De Mij. Wandelhoofd te Scheve- ningen maakte verleden jaar een winst van ruim f83.000 de.Mij. zeebad Sche- veningen ruim f 34 000 Staatsraad mr. A. A. H. Struycken en jhr. mr. Snouck Hurgronje, secretaris generaal van het Departement van Buitenl. Zaken zullen Nederland ver tegenwoordigen op de aanstaande bij eenkomst over Rusland te's-Gravenhage. In verband met voortschrijding van de reorganisatie van de Landmacht zullen de volgende plaatsen op 1 Juli a.s. als garnizoen worden opgeheven Doesburg, Gouda, Hoorn, Leeuwarden, Coevorden en Zutfen. Op 1 September a.s. zullen als zoo danig worden opgeheven: Den Briel Geertruidenberg, Hellevoetsluis, Muiden, Schoonhoven, Willemstad en Zwolle. Over dc afgeloopen week, eindigen de 9 JudI zijn in Nederland uitgesproken De Echo van het Zuiden en Courant. Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 ee.ut per regel. By contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. „Dat is wel mogelijk," antwoordde Lucien glimlachend. „Zoo ik zulke dubbelzinnige woorden goed begrepen heb. dan hebben zij wel voorstellen gedaan van by zonderen aard. Doch daarvoor ben ik geheel onge voelig gebleven; gy begrijpt bet zeer goed. mynheer, dat was aan doovemans deur ge klopt." ..Het verheugt mij zeer, dat gy niet naar lnmne woorden hebt willen luisteren en daarvoor zal ik u myne erkentelijkheid we ten te betuigen... Zyt gy van nacht aange komen?" „Gisteren avond." „Hebt gy u daar ginds niet verveeld?" „O ja, zeer dikwijls," antwoordde Lucien aan Lucia denkend. Harmaut zette zyn gesprek niet verder voort. Hy oordeelde dat bet best was op dit oogeublik slechts over zaken te spreken, die in onmiddellijke betrekking stonden tot de door hem uitgeoefende industrie. Er ontspon zich een druk gesprek over de plannen, die Lucien mede terugbracht, plan nen voor nieuwe machines, die weder by- zondere reizen zouden noodzakelijk ma ken. Het onderhoud duurde ongeveer een uur. „Hy spreekt niet van myne dochter," dacht de millionair. Nauwelijks bad hy daarover gedacht, toen Lucien zeide „Ik heb u nog niet gevraagd, mynheer, hoe het met mejuffrouw Mary gaat?" „Zy is zeer ïydend geweest," antwoordde Harmaut, en op 't oogenblik is 't niet veel beter." „Een ernstig Iyden?" „Ernstig genoeg om mij de grootste on gerustheid in te boezemen. Gy zult haar heden nog ontmoeten en dan kunt gy er zelf over oordeelen. O konde ik aan myne dochter het genoegen verschaffen, waar naar zy haakt! Ik heb Mary medegedeeld dat gy zyt teruggekomen en haar eerste gedachte was voor u." „Voor mij. mynheer?" herhaalde Lucien. minder aangenaam gestemd, want hy zag toen reeds zeer duidelijk alle onaangenaam heden, die hy door Mary's dolzinnig» liefde ',ou hebben te doorstaan. „JaZy wil uwe terugkomst op plech tige wyze vieren. Myne dochter heeft mij verzocht u vandaag teil eten te vragen't zal haar byzonder aangenaam zyn ons hei den vanavond present te zien. Het zal een intiem familiefeestje wezen." „Maar, mynheerstamelde de jongeman. „Geen uitvluchten Geen verschooningen als ik u verzoeken mag." onderbrak hem levendig de millionair. Er is geen moge- lykheid haar beter uwe sympathie te be tuigen dan door het aannemen dezer uit- noodiging, die ik thans uit haren naam u overbreng. En wat my aangaat, voeg ik er, by dat een weigering my zeer onaange naam zou stemmen. Er is slechts sprake van een aangenaam familiefeestje. Niemand komt er buiten ons drieën. Gy zult wat vroeger van de fabriek vertrekken om wat toilet te gaan maken, en dan onmiddellijk tot ons komen." Het verlangen van het meisje istemde Lucien zeer onaangenaam, doch de jonge man begreep zeer goed, dat het niet denk baar was hét vriendelijk verzoek met een weigering te beantwoorden. Lucia had zyne terugkomst feestelijk ge vierd. En nu zou Mary hetzelfde gaan doen. Evenals Lucia beminde zy hem. DRIE EN VIJFTIGSTE HOOFDSTUK. Lucien Labroue zou volgaarne heel wat betaald hebben om zich te onttrekken aan den wreeden en belachelijken toestand, waarin hy verkeerde. Het was hem on- MATSCHAPPLI VAN VERZEKERING OP HET LEVEN Tc 's-Bosch bad Zondag onder gvoote belangstelling een missie-optocht plaats. De Roomsche Landdag» Zonda^, te Rotterdam gehouden is een geweld!gc demonstratie geworden van het Katholie ke leven te Rotterdam, de grootsche stoet telde meer dan 30.000 deelnemers en op het Schuttersveld waar door 20 spreeksters en sprekers het woord werd gevoerd, waren nog ettelijke duizenden meetloggangers meer tegenwoordig. De >Batavler V« is Zaterdagavond te Svolvaer aangekomen, bij prachtlgen zonneschijn. Later kwam de Prins-Gemaal aan met de lorpedoboot, die Zoutstroom had bezichtigd. De Koningin ging on middellijk aan land. Gistermiddag vertrok de Batavier vla Raftsont en Troilfiord naar de Noordkaap. Dekoeinolo is zeer opgetogen over de rchUterende ligging van de Lofodco inet hun schoone mid dernachtzon. Ter voorkoming van stopzetting van het bedi-yf door schuld van de regeering die niet voor voldoende zegels zorgde, heeft naar men uit Groningen meldt, de minister toegestaan, dat de stoom>abaksfabbriek voorheen Tb. Nle- meyoc voorloopig ongezegelde tabak aflevert na den verschuldlgden accijns te hebben betaald. Za'erdag is te Wageningen een vergaderiog gehouden van de sigaren fabrikanten aldaar, waarin algemeen de ovcriulgiog werd uitgesproken dat de pas ingevoerde tabakswet in haar ge volgen fataal blijkt te zijn, aangezien de bepalingen van deze wet aan verschillen den fabrlceercn onmogelijk maken en voor allen onoverkomelijke bezwaren scheppenBesloten werd langs organi- satorischen weg een scherpe actie te beginnen, teneinde deze wet zoo spoedig mogelijk opgeheven te krijgen. draagbaar door twee vrouwen bemind te worden. „Aangenomen mynheer," zelfle litj ein-. del ijk. Het zal my hoogst aangenaam zijn mejuffrouw, uwe dochter, mijne eerbiedige hulde te brengen." „Bravoriep de millionair uit. „By voorbaat wist ik dat het n niet mogelijk was Mary of mij een droevig leed aan te doen." Dan werd er niet meer over het diner gesproken. De dag liep spoedig voorby. Lucien be- zocht de verschillende ateliers en tegen 4 uur verliet hy Courbevoie om zich te gaan kleeden en naar de Murillostraat te gaan. Terwijl hy de lange Neuillylaan opliep en daarna die van het Groote Leger, gevoel de hij zich byzonder somher en droefgees tig. Thans had hy spijt de uitnoodiging te hebben aangenomen, die hem gedurende ge- ruimen tyd in Mary's tegenwoordigheid zou brengen, wier dolzinnige liefde hij kende en betreurde. Wie weet of deze uitnoodiging niet een valstrik was? Wie weet of Paul Harmant niet in tegenwoordigheid van zyne dochter de voorstellen zou herhalen, die hy reeds vroeger gedaan had? Welke houding zou hy aannemen zoo dit geschiedde, en wat zou hy antwoorden zon der eenige brutaliteit te toonen? Zyn antwoord tot den millionair te rich ten zou zoo eenvoudig mogelijk zyn„Hij was geen meester meer over zyn eigen per soonZyn hart had hij reeds lang weg geschonken." Docli zou hy in Mary's tegenwoordigheid wel den moed hebben deze twee korte zin nen te herhalen? Zou hy de kracht hebben te zeggen „Gy weet wel, dut ik Lucia bemin, daar zy zelve het u heeft gezegd." „Neen. duizenmaal neenIk zal den moed niet hebben haar op dergelijke wyze te kwel len," dacht Lucien, „doch ik kan haar ook niet in den waan laten, dat ik haar bemin. Het was half zeven in den avond, toen Lucia's verloofde aankwam, zeer ontroerd en met een benepen hart. Paul Harmant was een half uur thuis. Hij ontving den jongeman in zyne kamer. „Myne dochter wacht ons in de zaal." zeide hij. „Laat ons tot haar gaan." Mary wachtte werkelijk en God weet welke'koortsachtige drift hare slapen deed kloppen. Door het raam had zy Lucien het bin nenplein zien opkomen. Haar hart bonsde geweldig. Eene eindelooze vreugde, eene onbeschrij felijke vreugde had zich van haar meester gemaakt. Lucien te Parys terug! Lucien in het huis baars vaders! Dat was voor haar het toppunt van geluk, eene volslagen gene zing, het leven Enkele minuten verliepen er: dan werd er eene deur geopend en Harmant verscheen op den drempel terwyl hij zijn gast voor zich liet doorgaan. Mary wilde opstaan en hem tegemoet gaan, doch de ontroering, waaraan zy ten prooi was, verwekte hy haar een soort van onmacht, zij wankelde en viel weer op haren zetel terug. Op dit oogenblik was zy doodsbleek. Haar vader ging tot haar. Toen Lucien dit vermagerd gelaat zag en die veranderde trekken, gevoelde hy zich door een smartelijk medelyden bevangen. Zyne oogen werden vochtig. „Mejuffrouw," stamelde hy. „Lydt gy, liefste?" vroeg de millionair. „Neen, vader, neen, ik ïyd niet", ant woordde Mary, die door Lucien's stem als liet ware gegalvaniseerd was. „O neen, ik lijd niet, integendeel. Ik heb daar zooeven eenige bedwelming gevoeld, maar dat is reeds voorby. Ik beu gelukkig mynheer Lu cien weer te zien. Hij weet hoezeer ik hem bemin, niet eene groote en oprechte liefde. Ik gevoel my zoo gelukkig hem na eene lange afwezigheid de hand te kunnen druk ken". En zy stak. den jongeman de gloeiende hand toe. „Ik ook, mejuffrouw," antwoordde hy niet eene zonderlinge verwarring, „ik ook gevoel my gelukkig u weder te zien; ja. dat verzeker ik u, zeer gelukkig." „Werkelijk!" vroeg zy. „Werkelijk, myn heer Lucien?" Lucien begreep dat een al te groote koel- I beid in staat zou zijn het meisje te dooden. Daarom antwoordde hij haastig: „O. dat verzeker ik udat bezweer ik u Het gelaat van het meisje schitterde van vreugde. „Gy hebt dan," zoo ging zij voort, „de uitnoodiging myns vaders aangenomen?" „O. zeer gaarne. Om eene dubbele reden was my die hijzonder aangenaam, zy was my eerstens een teeken van oprechte vriend schap, die gy mij toedraagt, mejuffrouw, en tevens van de achting welke my uw va der wel verlecnen wil." „Iets meer dan achting," antwoordde Mary. „Het is genegenheid, die mijn .vader voor u gevoelt. Meermalen heeft hij mij dal verzekerd." „Daar ben ik fier op. lijkheid is grenzeloos." „Waarom kwanmt gy zoeken?" Lilden geraakte door het gesprek nam. min of meer onthutst en antwoordde aarzelend: „Ik achtte my niet gerechtigd." „Ons als liet meisje, Lucien wat en myne erkente- ons niet meer op- den wending, die vrienden den zin lindt gy man van de grootste te behandelen," zeide voltooiend. „Mijnheer ongelykGy zyt een verdienste, een gentle man van den echten stempel. Wien zouden dan uwe bezoeken niet vereeren? Myn va der, ik weet liet. beschouwt u als zyns ge- lyke. Hy laat my de vryheid om te hande len, zooals ik verkies. Hij keurt goed alles wat ik doe, en ik maak gebruik van deze vi-yheid om 11 in zyn naam te verklaren, dat hier eiken dag voor u mede zal gedekl worden, en dat'wij heslist op ii rekenen... Niet waar, vader?" „Ik leg my by al uw verlangens neder; gy toch zijt hier de opperste gebiedster," antwoordde haar vader glimlachend. Lucien's verlegenheid werd grooter en grooter; thans begon hij geheel in verwar ring te geraken. „Zooveel goedheden maken mij verlegen", stamelde hy. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1