PLANTA DERDE BLAD. Binnenland Nieuws uit Neusden. RECLAME. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Provinciaal Nieuws NUMMER 49 ZATERDAO 17 JUNI 1922. 45e Jaargang. De minister van Arbeid maakt be kend le. dat in verband met de voort gaande daling van de bouwkosten de huur van met Rijksvoorschot ingevolge de Woningwet te bouwen arbeidswo- ningen, waarvan op 14 juni 1922 de aanbesteding nog niet heeft plaats ge had, ten minste moet bedragen 80 pCt. van de exploitatie-uitgaven2e. dat in verband met den grooten toevloed van aanvragen om de premie, welke inge volge het Kon. besluit van 8 November 1920 no. 29 voor zoover de beschik bare middelen het toelaten, ten behoeve van den particulieren woningbouw wordt verleend, niet de zekerheid kan worden gegeven, dat op alle aanvragen welke reeds bij het Departement van Arbeid of bij den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid de heer Van der Kaa, zijn ingekomen, of welke alsnog mochten worden ontvangen, geheel of ten deele gunstig zal kunnen worden beschikt. Naar >de Tijd» verneem' is tot Internuntius van den H. S'oel te 'a-Gra- veohage benoemd Mgr. Oisenigo, kanun nik van het Kathedrale Kapittel te Mtiaao. De conferentie in den Haag is gisteren geopend met een rede van minister van Kamebeek. Deze is ge kozen tot vootzltier der prclemlnaire conferentie. Er is overeenstemming bereikt tusschen Ierland co Enpel&nd. Waalwijk, 16 Juni 1922 Hedenavond ten 8 uur houdt het bestuur der R. K Kiesvereeniging alhier eene vergadering ter bespreking der a.s. verkiezingen. In ons raadsverslag zal men aan treffen een staat ter vergelijking der be lastingen in onderscheidene plaatsen onzer omgeving en van ons land. Wij raden eenieder aan dit staatje eens met bijzondere studie te bekijken, men zal dan zien hoe zeer verkeerd men indertijd van den toren heeft ge blazen over de hooge belastingen in Waalwijk, toen men zelfs sprak van finantieele rampen, enz. Dit moge die genen zich ook wel eens terharte nemen, die steeds afgeven op de hooge gemeente-belastingen, die hier worden geheven. Men ziet hier uit de officieele statistiek, dat onze gemeente een zeer goed figuur maakt en bijna de laagste is over de geheele liniedat is heel wat anders. Door het gemeentebestuur van Waalwijk, daarin gesteund door adressen van Waalwijks Belang, de fokkersver- eenigingen van 't Land van Heusden en Altena, Is bij den minister van landbouw gereqaestreerd om de groote hengsten- keurlngen en stamboekkearlngen ook voortaan in onze gemeenten te doen houden. A.s. Zondag ten 10 uur zal de WelEerw. Heer P. de Bree, vorige week priester gewijd, zijne eerste plechtige H. Mis opdragen, in de parochiekerk van St. Jan Baptist. De neomist zal daarbij geassisteerd wordeit door zijne eerw. broeders pater Cap. Albertus en pater Cap. Plechelmus, terwijl zijn oudste broer de heer Jan de Bree, de heugelijke en bijzondere plechtigheid met z'n prachtig orgelspel zal opluisteren. De Eerw. pater Plechelmus zal de feest-predicatie houden. Naar wij vernemen zal de Eerw. Heer jac. van Loon, Zondag 24 Juni a.s. des morgens ten 10 uur in de parochie kerk van St. Jan Baptist zijne eerste plechtige H. Mis opdragen. Op Zaterdagmiddag 1 Juli zal alhier wederom een Kindsheids-optocht worden gehouden. Alles is reeds druk in de weer, om de noodige costumes enz. in gereedheid te brengen. Het belooft weer aardige groepjes te geven toepasselijk op 't missiewerk. De Harmonie zal een en ander opluisteren. Door de politie alhier zijn twee Duitschers die zonder middelen van bestaan in onze gemeente werden aan getroffen, naar Venlo overgebracht, alwaar ze aan den grenscommissaris werden overgeleverd. Aan de Waalwijksche Stoomdruk kerij Antoon Tielen alhier is opdracht gegeven tot het leveren van 5000 leer boeken in de Oerunditaal ten behoeve eener Missie in de Belgische Congo. A.s. Zondag zullen drie in deze gemeente gevestigde dulvenclubs een groot onderling concours houden vanuit Orleans. De afstand is 473'/a K.M. Bt{ gunstig weder kan deze afstand in 7'/a uur worden afgelegd. Aan de jongejuffrouw van Bavel, St. Crispijnstraat alhier viel het geluk ten deel in een der winkels der firma J. van Engelen-Staal alhier, een stuk „Kwatta" te koopen, waarin zich een bon voor f 100 bevond. Een mooi buitenkansje! De volgende vermakelijkheden zullen op de a.s. Kermis een plaats vinden J. Janvier, Bergen-op-Zoom, stoom- caroussel. Gebr. Tecklenburg, 's-Bosch, 2 paling- kramen. Mej. Vogel, Amsterdam, galanterie kraam. J. Sleberf, Breda, Galanterlekraam. J. Trommelen, Waalwijk, galanterie- kraam. Jansen-Hak. Ortben, Koek- en suiker kraam. Wed. G. de Leeuw, 's-Bosch, idem. Wed Leander, 's-Bo3ch, luchtschom- mel. B. Gleseo, Orthen, open draaimolen. P. C. Peeters, Bergen-op-Zoom, luna park. P. van Grlosven, 's-Bosch, Tarksche goocheltent. P. van Grinsveo, 's-Boscb, apentent Douvijn, Amsterdam, schiettent. P. Lauwstijo. Rotterdam, Hoepla. J. Tecklenburg. Tilburg, zuurkraam H. Gerzen, Ginniken, gebakkraam. Van Glesen Dinsdagavond had In Musis Sacrum de tweede algemeene vergadering plaats van den Waalwijkschen Kegelbond. Nadat de Voorzitter, de heer A. van Schijndel Jr. de kegelbroeders had ver welkomd, werd door den secretaris penningmeester, den heer heer J. F Marks het finantieel verslag uitgebracht over het afgeloopen onderling concours Daarna werd overgegaan tot de sa menstelling van een Bondstlenta), om de jonge Bond te vertegenwoordigen op het groot Bondsconcour", dat Zondag 18 Juni te Amersfoort gehouden wordt Hiervoor Werden aangewezen de heeren 1. G. Verkade, 2. Jos van Baal van de club >Hannlbal«, 3. H. Aarts, 4. P. Blerlaagh, 5. J. Laogermans van de Waalwilk9che Kegelclub*, 6 Am. v. d. Broek, 7. J. Bouwens van de club •Vriendenkring*, 8. H. van Huiten, 9. A. Pijnenburg, 10. J. Hombergen van de club >Alle Negen*. Goed succes zij hun toegeweoscht. Met ingang van 1 Juli a.s zullen volgens art. 10 der collectieve arbeids overeenkomst in de schoenindustrie, de contractloonen verlaagd worden met 5 pCt., op grond van de daling der indexcijfers der groothandelsprijzen van 200 op 183 punten en van de index cijfers der kleinhandelsprijzen van 202 op 181 punten, eene daling van 17 en 18 punten of gemiddeld 17'/2 punt. (5 pCt. voor elke volle 10 punten.) Deze verminderde loonen blijven ook geldig nadat thans de wettelijke arbeids duur op 48 uur is gesteld, die ook in de schoenindustrie volgens 't contract zal worden ingevoerd. Bil bekendmaking is een en ander aan 't personeel medegedeeld. Op 19 Juni zal de Eerw. Zuster Marie Jozina van het Heilig Gezelschap J. M. J., Voormalig Baardwijk, gedarende 25 jaar werkzaam zijn in het St. Antonlus- gestlcbt alhier tot heil der kleinsten onder de schooljeugd. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling binnenkort een voetbalmatch te organiseeren tusschen Quick en W. S C. waaraan verbonden een veteranen- wedstrijd. De opbrengst der entrée's zal strekken ten bate der kiosk van W.B. Het kantoor der N.V. Schoen- en Leder-Jaarbeurs te Amsterdam is telefo nisch aangesloten onder No. C 6554. Het telegram-adres dezer N. V. is „Schoenleder". Ter aanmoediging vnn het fokken van goede legerpaarden in Nederland heeft de minister van oorlog, alvorens opdracht te geven voor aankoop van paarden in Ierland, aan een commissie opgedragen, na te gaan, in hoeverre het vereischte aantal remontepaarden in ons land zal kunnen worden gekocht. De commissie bestaande uit kolonel G. J. A. A. baron van Heemstra, luit.- kolonel J. M. Knipsscheer en majoor H. D. R. Verspijck, kan aankoopen 50 rijpaarden voor de cavalerie en 180 tuigpaarden voor de artillerie van vol 4- en 5-jarigen leeftijd maximum schoft hoogte (stokmaat) 1.60 M. (met ijzers). Paarden voor dit doel kunnen worden aangeboden o.a. te Waalwijk aan het Station op Dinsdag 20 Juni a.s. des v.m. 7 uur. DRUNEN. Dezer dagen slaagden voor 't Hanze-examen te 's Bosch de dames I. Boom en M. Vesters en de heer H. Molenbrugge, alhier. De bekerwedstrijden der V.V. D. F. C. worden Zondag voortgezet. Om uur komen tegen elkaar W. S. C. II Waalwijk en Juliana I, Hintham. Belde vereenlglngen zijn elkaar onbekend, al zal Hintham, met zijn mooi combinee- rende voorhoede, met Pasman als tac tische spelverdeeler wel zijn best doen om de overwinciug te behalen, terwijl W. S. C. van zijn kant deze niet cadeau zal geven. De volgende ploegen Juliana, Heusden en H. E. C. II Waalwijk speelden met afwisselend geluk in de competitie. Een voorspelling durven wij ook hier niet wagen, vooral daar de doelman van Heusden safe is. V.V.O. II Vlijmen—Quick II. Waal wijk. Hier zullen de Quick-reserves trachten revanche te nemen voor de Zondag geleden nederlaag van hun eerste elftal. Het publiek kan van mooie wed strijden genieten. Wie verleden Zondag het D. F. C.-terreln bezocht zal ook thans weder komen, daar een aangenaam zitje en een prima regeling enkele ge zellige uurtjes bieden kan. A.s. Zondag houdt de postduiven vereniging >de Vliegende Vrienden*, gevestigd op het joogenspatronaat alhier een wedvlucht van uit Assen. 's BOSCH. Reeds vroeger en herhaal delijk wezen wij er op dat ook in deze stad met veel te groote snelheid met automobielen, motorfietsen en ook door wielrijders gereden wordt. Nog steeds is dit het geval en men behoeft de berichten in de bladen maar na te gaan om te zien hoe groot het aantal aanrijdingen en ongelukken, ge lukkig voor het meerendeel van niet ernstigen aard, tegenwoordig is. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal tegen het rijden met te groote snel heid voortaan nog krachtiger worden opgetreden dan tot heden het geval was ofschoon velen reeds een bekeuring hebben opgeloopen. Men zij dus op zijn hoede. 's-HERTOGENBOSCH. De Oosten- rijksche Katholieken hebben, aldus de 's Hert. Crt., aan hun erkentelijkheid jegens de Katholieken van Nederland voor de hun verleende hulp uiting wil len geven door het doen aanbrengen van een muurschildering, die de Hol- landsche Katholieke charitas symboli seert. De overdracht van deze muurschilde ring zal plaats hebben a.s. Maandag, in het gebouw van het Ned. R K. huisves tingscomité alhier in een daartoe be legde vergadering van het hoöfdcomité, waarop ook eenige autoriteiten zijn uit- genoodigd. Kardinaal Piffl, vorst-aartsbisschop van Weenen, diens secretaris mgr. Wag ner, zal de schildering aanbieden aan den voorzitter van het R. K. huisves tingscomité, mgr. A. F. Diepen, bisschop van Den Bosch, die ze daarna zal over dragen aan den waarnemenden voorzit ter van het comité mgr. C. C. Prinsen, in wiens kerk de muurschildering is aangebracht. een zijn koe te water. Na eruit gehaald te bleek het dier een zijner pezen zoo bezeerd te hebben, dat het afge maakt moest worden. Het zoontje van v. Str. viel in de haven. R. K., blijkbaar een goed zwem mer, wist het ventje op het droge te brengen. Bij K. ontstond een schoorsteen brand. Met behulp van toegeschoten buren werd die gebluscht en alzoo erger voorkomen. Er circuleert een lijst bij verschil lende ingezetenen teneinde handteeke- ningen te verzamelen in verband met een verzoekschrift aan den Raad der Gemeente om de kermis af te schaffen. Een paard van den landbouwer W. Z. geraakte in een sloot met het gevolg dat het in den modder stikte. Naar wij hoorden zal de alhier bestaande Rijksschippersbeurs eerlang worden opgeheven. De heer C. de Regt, Biljartmeester gaf in het Hotel de Reijer een voor stelling waarbij hij 400 caramboles op de 500 voor gaf. Hij behaalde schitte rend de overwinning. Bij de laatste twee wedvluchten is er een groot percentage weggebleven en nog niet teruggekeerd. Bij de gehouden hooigras-verpach- ting van de polders de Kuren en de Oranjepolder werden prijzen varieerend van 280 tot f 340 per H A. bedongen. Wedvlucht door de Vredesduif vanuit Corbeil. De prijzen werden be haald als volgtle en 3e prijs L. van Diem, 2e, 4e en 6e prijs W. v. Dongen, 5e prijs C. Hommel. De duiven werden op 8.20 uur los gelaten. De eerste kwam om 4.3 uur op 'tVeer aan. De heer P. Loone. spoorwegwach ter aan den overweg alhier, zag een steen tusschen de railsmet de grootste moeite gelukte het hem dien te verwij deren. Was dat niet gebeurd, dan mogelijk zou de trein van ongeveer 7 uur gede railleerd zijn. Waar Loonen buiten diens was, gaf hij hiermede blijk, dat hij steeds een waakzaam oog laat gaan met het oog op de veiligheid. TILBURG. De N. Tilb. Crt. deelt mee, dat het Provinciaal kieskringbestuur Tilburg een motie heeft aangenomen waarbij mr. P. M. Arts verzocht wordt zijn mandaat als lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant ter beschik king te stellen. vervangen worden door de daar pas sende mooie karakteristieke Jerusalem- sche muren en poorten. Nu behoeven de sympathieke bezoe kers, uit alle oorden hierheen komende niet meer uren en uren op de terreinen rond te dwalen, om daarna eerst onder leiding van een priester-gids met den opzet van het grootsche werk kennis te maken. De bezoekers komen nu allen door één hoofd-ingang binnen van den Groesbeekscheweg door de Maria-poort langs de H. Land-weg, kunnen kan direct leiding vinden. Het ligt in de bedoeling van het Bestuur, nu en dan de Stichting kosteloos voor iedereen open te stellen. De dagen van gratis bezoek zullen in de plaatselijke bladen bekend worden gemaakt. Alle lagere scholen bijz. scholen en stadscholen, van Nijmegen mogen de H. L. St. kosteloos bezoeken, mits onder leiding der hoofdendeze hoofden der scholen kunnen zich adresseeren tot het hoofd der school der H. L, St. Voor een jaarkaart betaalt iemand een gulden, deze is persoonlijk. Voor een familie-jaarkaart betaalt men een rijksdaalder: deze is voor het eigen huisgezin, niet voor logee's enz. Is er een arme nette familie die niet kan betalen, dat een geestelijke of iemand vertrouwd een familie-kaart aanvrage. Alle gezinnen der parochie van 't H. Land ontvangen een gratis familiekaart. Zoo trachten wij aan aller wenschen zooveel mogelijk te gemoet te komen, het oog steeds gevestigd opeen rustige ontplooiing van dit machtige wereldwerk. Spoedig wordt bekend gemaakt hoe veel interessants de artistieke adviseur der H.L.St, van zijn reis door Palestina en Syrië heeft medegebracht. Waarlijk een museum apart. En over tien jaar is niets meer van dat merkwaardigs te verkrijgen, zóó wordt de omgeving gemoderniseerd. De artistieke adviseur zal alles zelf dezer dagen beschrijven en schetsen in het tijdschrift B't H. Land." Ook heeft hij voor den Vicaris twee kistjes van de meest belangwekkende plaatjes voor lichtbeelden medegebracht, zoodat deze wel een twaalftal verschillende lezingen kan houden. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de ad ministratie der Heiiige-Land-stichting Sumatraplein 2, telefoon 341, en aan den hoofd-ingang der Stichting. JURGENS' PLANTENBOTER VOEDZAAM HEERLIJK VGORDEELIG ■r—-ra; Trmwf J SPRANO. A.s. Zondag des vm. 9.30 uur en des nam. 5.30 uur hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Candi- daat P. v. d. Spek van Rotterdam. De Pinkster-collecte voorde Zen ding onder de Heidenen en Mohameda- nen in de Geref. Kerk alhier gehouden heeft f34.51 opgebracht. WASPIK. De Vereeniging tot bevor dering van Christelijk Volksonderwijs alhier, ontving de Koninklijke goedkeu ring op de door haar ingezonden plan nen voor den bouw van een bijzondere school met drie klassen. Daar de ge meenteraad reeds vroeger in beginsel heeft besloten zijne medewerking te verleenen, zal spoedig tot aanbesteding kunnen worden overgegaan. De prijs der boter is hier met 20 cent per pond verhoogd en gebracht op f 1.30. RAAMSDONKSVEER. Zondagmorgen op 'tVeer en Zondagmiddag op't Dorp hoopt de ZeerEerw. Heer Ds D. J. van der Graaff voor de Ned. Herv. Gemeente op te treden. Bij den landbouwer J. L. geraakte J Heusden, 15 Juni 1922. Naar we vernemen is 't uitvoerend Comité van 't komende festival voorne mens den tweeden dag een feestje te organiseeren voor de schooljeugd. Sedert een paar dagen worden hier voorstellingen gegeven door het circus Reuss. Algemeen vallen deze zeer in den smaak, zoo wat aangaat paardendressuur als acrobatische toeren, terwijl de clowns op verdienstelijke wijze werkzaam zijn. 't Bezoek had wel wat drukker mogen zijn. Achteruitgang van de nieren. Een huisdokter verklaart, dat de ergste gevallen van nierziekte gevonden worden bij personen, die te veel hebben gedronken, te zwaar hebben gegeten en een inspannend leven van haast en drukte geleid hebben. Hij vergeleek bij een onderzoek de nieren van een jongen man van 40 jaren met die van een ouden man van 70 jaren. Beiden droegen den stempel van ouderdom. Waarom Omdat het leven, dat de jongeman leidde, hem in den bloei van zijn leven nieren als van een ouden man bezorgde. Hoe verduldelijken deze woorden niet al te dikwijls de oorzaak van rugpijn, urine- stoornlssen, waterzuchtige zwellingen, nier- gruis, rbeumatische aandoeningen, voort durende vermoeidheid enz. Nierziekte wordt als te voorkomen be schouwd vergeet dit niet. Vermijd tocht en kou, wees matig met uw eten en drinken, zorg voor de noodige rast, lichaamsbewe ging, ontspanning en slaap, en voor geregel de ontlasting. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een onschatbare hulp aan de natuur tot onder houd en herstel van de werkzaamheid der nieren. Door deze organen bij te staan in hun taak om het bloed te zuiveren, draagt dit erkende niergeneesmiddel veel bij om de kwade gevolgen van onbedachtzaamheid t.gen te gaan. Als de nieren verzwakt zijn, versterk ze dan met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zijn zij gezond, wees dan zoo verstandig om haar gezond te houden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orle-Du- moulin, Markt fi 1.75 per doos. 38 Heilig-Land-Stichting. Zooals men waarschijnlijk reeds ver nomen heeft, zijn de terreinen der H. L. St. afgesloten, voorloopig met een stevig en degelijk rasterwerk. Deze afsluiting kan langzamerhand Maandag Is het s.s. >Blakelyhet 9chlp, dat bevracht Is door de Amerl- iaansche >Lu9itanla Salvage Cy.», uit hiladeiphia vertrokken. Het zal trachten het goud dat zeven jaar geleden met de Lusltanla» naar de kelder is gegaan, uit het schip te halen. Leavitt, de leider van de onderneming, moet dulkerspak- ken hebben uitgevonden, die het werken toe 275 M. onder water mogelijk maken, en Is overtuigd, dat de duikers het schip, dat op 250 M. diepte ligt, zullen kunnen bereiken en bij goed weer binnen drie weken het goud aan de oppervlakte kunnen brengen. Zij zullen nltro-glycerine gebruiken voor de noodige ontploffingen, om hen den weg naar de schat te banen. Intusschen ia in Engeland verzet ge rezen tegen deze onderneming. De >Lusltan!a> is eigendom van de Liver pool en Londen War Risks Association, de verzekeringmaatschappij, die in Jan. een drie jaar geldige overeenkomst heeft gesloten met de Ayrady Salvage and Towage Company, om het schip te llchteo. Deze laatste betwist nu den Amerikanen het recht, om het goud uit de >Lusitanla> te halen. Leavitt heeft verklaard, dat hij, wanneer hem beletse len in den weg worden gelegd, een beroep zal doen op het Internationale Bergingshof. De >Blakely> wordt op 29 dezer bij Kinsale, aan de Iersche kust, waar de •Lusitania» is getorpedeerd, verwacht. Dinsdagmiddag 1 uur bad in de smederij op 's Rijks werf te Hellevoetsluia tijdens het schaftuur een geweldige ont ploffing plaats. De knal werd in de geheele gemeente en ook daarbuiten gehoord. Van de werkplaats bleken bijna alle ruiten stukgeslagen en ook het dak boven de machioekamer was leelijk ge havend. Toen men na het wegtrekken der gassen de smederij kon binnendringen, bleek de luchtleldlng op twee plaatsen, n.l. in de machinekamer en in de koper slagerij, te zijn gesprongen. Persoonlijke ongevallen zijn niet te betreuren, dank zt) het gunstige tijdstip, waarop het ongeval plaats had. Maar de ruïne is groot- Gelukkig kunnen de werkzaamheden voortgang hebben, be halve het smeden, daar de luchttoevoer is afgesneden. Men schrijft de oorzaak toe aan op hooping van ontplofbare gassen in de buis van de luchtleldlng. Te Wateringen heeft het 2-jarig zoontje van den heer W. A. v. Zeijl zich zoodanig aan kokende koffie gebrand dat het kort daarna is overleden. Te Onderdendam (Groningen) is de zoon van den heer K. Ritzema door een kat gebeten, die vermoedelijk aan dolheid leed. De Echo rei het Zuiden. P»G

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 9