f Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Portierster van Alfortville Binnenland. FEUILLETON „NOORD-B&ABAND" NUMMER 50 WOENSDAG 21 JUNI 1922. 45e JAARGANG Uitgave: waalwiJksche stoomdrukkerij antoon tielen. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. We lezen in „De Tijd". Door een der leiders van de N. K. P. te Utrecht werd de volgende verklaring afgelegd Men schijnt in den lande verschillend te denken over de beteekenis van het besluit der N. K. P., haar verkiezings actie te staken. Men zal goed doen, zich duidelijk voor oogen te stellen, dat, zooals ook in de mededeelingen, welke van de leiding uitgingen, blijkt, alleen een besluit is genomen de actie voor deze verkiezingen op te geven, en dat geenszins besloten is de organisatie te ontbinden. Elke gevolgtrekking in an deren zin strijdt duidelijk tegen hetgeen is openbaar geworden. De feiten en de beteekenis der be sluiten worden, naar wij meenen, aldus volkomen juist weergegevende actie is gestaakt, doch de organisatie blijft in stand. Dat is ook in overeenstemming met de uitlatingen van hen, die een mondeling onderhoud hebben gehad met het hooge kerkelijke gezag en met de publicatie der bekende corresponden tie. Men onderschatte de beteekenis van dezen toestand geenszins, want de op merking, dat dit voor de komende ontwik keling van den politieken toestand van ontzaglijke beteekenis is, wordt door velen gedeeld. Nu de leiders plotseling voor een nieuwen toestand zijn geplaatst door de bisschoppelijke verklaring van Nijmegen, kunnen zij slechts in heel vage trekken hun bedoelingen uitstippe len, vooral hierom, wijl hun zoowel de tijd als de gelegenheid, met de tegen standers overleg te plegen, heeft ont broken. Dat men zich eenvoudig tot een studieclub zou willen bepalen, is uitge sloten. Velen onder hen meenen, dat een dergelijke poging, om het politiek bewustzijn te ontwikkelen, vrij spoedig door gebrek aan belangstelling zoude falen. Men wenscht geen studie, doch Jvan hen, die meenen staatslieden te zijn, veranderde politiek. Het staat voor de leiders nog niet vast, of niet binnen korten tijd een groote vergadering van voorstanders der N. K. P. gehouden zal worden, teneinde van gedachten te wisselen over de vraag op welke wijze de organisatie in de toekomst zal werken. Vast staat nu reeds dat, wijl bij de gemeenteraadsverkiezin gen en die voor de Provinciale Staten, de eenheid geen gevaar loopt, daaraan actief zal worden deelgenomen, tenzij tevoren de beide katholieke groepen tot overeenstemming zouden gekomen zijn van ,J)e Echo van het Zuiden" 123). over die punten, welke nu tot splitsing hebben geleid. Dat daarbij de reorgani satie van de bestaande kiesverenigingen der Staatspartij of een geheel nieuwe opzet daarvan noodig zal zijn, spreekt van zelf. Denkbeelden ontwikkelen zich reeds, doch men acht het beter, deze voorhands niet in het openbaar te be spreken. De taak van de leiders is, ook zooals zij zelf erkennen buitengewoon moeilijk. Voorop staat, dat zij alles zullen doen, om de uitvoering te goeder trouw te doen plaats hebbenzij wenschen zich onvoorwaardelijk aan dat besluit te houden. Welwillende of andere adviezen kunnen de leiders niet aannemen, omdat zij alleen weten, hoe de stemming is van hun volgelingen. En de opmerkingen als deze„alles met de mantel der liefde bedekken", of „de dissidenten maar weer in genade aannemen", be werken een ander gevolg dan wellicht bedoeld. De N. K. P.-ers wenschen hun rechten gehandhaafd te zien. Dat vergete men vooral niet, en het bisschoppelijk woord zal hun daarbij tot steun zijn. Bovendien, al mogen er wellicht gene raals zijn, en de leiders volkomen eens gezind, soldaten in den zin van een goed gedisciplineerd leger zijn er niet er is daarom niet heel veel noodig, om aan de leiders de leiding te doen ont glippen. De gevolgen daarvan zouden niet te overzien zijn, te meer daar het gevallen besluit slechts met heel veel zelfoverwinning door de groote groepen van de volgelingen wordt aanvaard. Vooral nu dezen niet de beraadslagingen en hetgeen ter vergadering te Utrecht door de leiders werd medegedeeld, heb- ben gehoord, is dat zeer begrijpelijk. En veel wat daar gezegd is, kan niet openbaar gemaakt worden, om hoogere belangen niet te schaden. Het gevaar dreigt bovendien niet van deze zijde alleen. Het oordeel dat de N. K. P.-lijsten vele Katholieken zouden terughouden van het stemmen op can- didaten van de linkerzijde, deed de N. K. P.-ers moreel zoo sterk staan daarom hielden zij zoo hardnekkig aan 1 hunne actie vast, die in elk geval be- doelt de rechterzijde te steunen. 1 Ongetwijfeld zullen nu stemmen op linkerlijsten uitgebracht worden, niet alleen van hen die vroeger ook zoo stemden en door de N. K. P. daarvan zouden terugkomen, maar ook van hen, die vroeger trouw op de lijsten der Staatspartij stemden. De leiders wijzen de verantwoordelijkheid daarvoor met grooten nadruk terug op hen. die de middellijke en onmiddellijke oorzaak zijn, dat de actie van de N. K. P. moest worden gestaakt. Alleen de hoop vlan velen, dat de lijsten der N. K. Pal moge de actie dan gestaakt zijn, toch nog groote aantallen stemmen zullen trekken, zal velen van hen nog weer houden, links te stemmen. Moeten de leiders dal nu tegengaan Ziedaar de grootste moeilijkheid. De vraag is gesteld of het beter zou zijn deze stemmen op te vangen op de N. K. P.-lijsten dan deze aan de linker zijde ten deel te doen vallen. En velen geven het antwoord, dat het toch niet geoorloofd kan zijn, het vijandelijk kamp te versterken, waaruit dan weer volgt het adviesStem zoo, dat gij ten minste niet de linkerzijde versterkt. De Roomsch-kath. Pers mag daarom de leiders niet stellen voor de taak, dat deze hun volgelingen zullen raden op de Staatspartij te stemmen, omdat daar door aan velen de hoop, dat de N.K.P.- lijsten niet voldoende stemmen zouden halen om candidaten gekozen te krijgen, zou worden ontnomen, waardoor zij in hun afkeer van de oude Staatspartij links zouden gaan helpen Dat deze kiezers blanco zouden stemmen is niet te verwachten. Bovendien is het beeldig, dat straks pen het eens zouden zou worden degenen, ivaar niet denk- de beide groe- forden, moeilijk die tengevolge van alles, wat is voorgevallen, links ^Ëgr^WAALWU K DOOR ERVARING STERK, stemden voor de l groote katholieke partij terug te'Jwinnen zullen zijn. De oude Staatspartij moet er toch van uit gaan haar politiek zoo te wijzigen, dat allen weer een kunnen zijn niet in schijn, maar in waarheid. Daarom acht men het niet geraden de voorstelling te wekken, als of de lijsten der N. K. P. zouden vervallen en waardeloos zijn. Dat alle candidaten die gekozen zouden worden, zich na de verkiezing zullen terugtrekken, is moeilijk aan te nemen. Bovendien stelde zich de vergadering ten aanzien daarvan op het standpunt daarover eerst te beslissen na afloop der verkiezingen. De Provinciale Staten van Noord- Holland tellen 44 linksche en 33 recht- sche leden en de provincie is in de Eerste Kamer vertegenwoordigd door 5 leden van den Vrijheidsbond, 2 soc. democraten en 2 vrijz. democraten. In een dezer dagen gehouden confe rentie hebben deze drie partijen beslo ten tot samenwerking bij de Donderdag a.s. te houden verkiezing van Eerste Kamerleden. Het resultaat hiervan was, volgens de „O. H. Crt." dat de S.D A.P. 4 vertegenwoordigers zal krijgen, de Vrijheidsbond 3 en de vrijz. democraten 2. Bij deze stembus hebben rood en blauw elkaar dus, na eenige jaren schei ding. weer gevonden en de begroeting was blijkbaar zoo hartelijk dat de laatste aan den boezem van de eerste half dood werd gedrukt. De vrijheidsbond zal dus twee zetels aan de S. D. A. P. moeten opofferen. Naar het Huisgez. verneemt, zijn de candidatenlijsten der katholieke staats partij tot de volgende lijstengroepen verbonden 1. Rotterdam en Amsterdam 2. Leiden, Utrecht en Den Helder; 3. Den Haag, Leeuwarden, Groningen, Assen, Arnhem, Nijmegen en Utrecht 4. Middelburg, Tilburg, Den Bosch en Maastricht5. Dordrecht6. Zwolle. De (Brusselsche) „Standaard schrijft. „Het secretariaat van de jaarbeurs te Utrecht stuurt ons een pakje reclame biljetten voor de zevende jaarbeurs al daar. Een partij van die biljetten draagt een eentalig Fransch, de rest een drie talig, Fransch, Duitsch en Engelsch, opschrift. „In Vlaamsch-België moet vermoede lijk geen reclame voor de Utrechtsche jaarbeurs gemaakt worden. „De mooie biljetten zijn neergekomen in onze scheurmand". Bossche Dioc. Werkliedenbond. De Centrale Raad van bovrnpenoem- den Bond kwam j.l. Zaterdag te Boxtel In vergadering bijeen. De Voorzitter, de heer Van Rijen, wees in zijn openings woord op den invloed, die de door de algemeene wereldverarming veroorzaakte malaise ook in de arbeidersbeweging blijkbaar uitoefent. Zeer vele, alleen met 'c oog op werkloosheldsaitkeerlng en loonsverhoogingsactie tot de R. K. Vak beweging gekomen arbeiders en door de R. K. Vakbeweging ook tot onze standsorganisatie, laten, nu de vette jaren voorbij zijn»onze arbeidersbeweging in den steek. Ook lauwheid en matheid Is in onze organisatiekringen te bespeu ren. Spr. vond aanleiding de plaatselijke bestuurders op dit verschijnsel speciaal te w 'zen en spoorde aan tot een tijdig gereed maken van een winteiprogram en het organiseeren van een systema tisch huisbezoek. De Voorzitter wees verder op den plicht der plaatselijke bestuurders buiten hunne Werkliedenvereniging speciaal in de Kiesvereniging mede te werken aan een zoo krachtig mogelijke R. K. Staatspartij en steeds het voorbeeld te geven in het ijveren voor het stemmen op No. 1 der lijsten onzer Kiesvereni gingen. Tot den veitegenwoordiger der Fede ratie, den heer Smit,' die, nu hij zijn 70sten verjaardag gevierd heeft, zich gaat terugtrekken uit de opperste leiding onzer arbeidersbeweging, werd door den Voorzitter een waardeerend woord ge sproken en werd hulde gebracht aan het voorbeeld dat steeds Jan Smit was en nog steeds is. De in druk toegezonden jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester gaven weinig aanleiding tot crltlsche opmer kingen. Met dank aan beide functiona rissen, werden zij vastgesteld. Tegenover de aftredende bestuurs leden Foppele, Herboldt en v. Rijen waren geen tegencandidaten gesteld, zoodat zij herkozen werden verklaard. Tot Voorzitter werd herkozen de heer v. Rijen, met 115 van de 125 stemmen. Ia de Controlecommissie kreeg de afdeeling Veldhoven een beurt, een lid aan te wijzen. Door den Bondsambtenaar Kolkman werd een goed verzorgde, leerzame in leiding gehouden over het onderwerp »De R. K. Universiteit ook een arbeiders belang*. Deze inleiding hield verband met het genomen besluit, dat de Federatie der Dloc Werkliedenbonden als >stichter< een kapitaal zal bijeenbrengen van f 25.000. lo verhouding van het ledental zullen de R. K. Werkliedenverenigingen De Echo van het Zuiden, WaalwHksclie en Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stekken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bq contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. „Vader," riep het meisje uit in een toe stand, die niet te beschrijven valt, „die aan houdende overgangen van hoop en vrees dooden mijDoe wat gy kunt. Ik zal niets verzuimen om Lucien te winnen Paul Harmant werd beangstigd door den zonderlingen toon. waarop deze woorden gesproken werden. „Maak u aan geen buitensporigheden schuldig, mijn kind," sprak hy. ..Gij weet hoezeer uwe rust en uw leven m\j dierbaar zijn! Nog eens, wees bedaard en wacht met vertrouwen het naderend geluk af!" Mary antwoordde niet maar ontving van haar vader een kus op het voorhoofd en vertrok dan. „Ik ben bang dat zij zich aan een buiten sporigheid overgeeft," dacht hij. „Dat moet voorkomen wordenMorgen zal ik hande len." Mary had zich thans ouder een geheel ander uiterlijk vertoond. De jaloerschheid had bij haar gevoelens wakker geschud, die tot nu toe gesluimerd hadden. Toen zij hare kamer bereikt had, dacht zy „Zoo er gestreden moet worden om hem te winnen, welnu, dan zal ik strijden! Ik zal geene middelen onbeproefd laten om de overwinning te behalen. Het meisje bracht een verèchrikkelijken nacht door, een nacht van lijden en tranen, van bedreigingen voor hare mededingster Lucia. Toen de kamenier 's morgens hare kamer binnen kwam, was zij. na een slapeloozen nacht reeds te been. „Is mijn vader reeds uit?" vroejï zij. „Ja. mejuffrouw,, sinds eenige oogenblik- i keu." „Zorg dat mijne coupé voorkome". Mary voltooide haar toilet en wachtte. Na eenige oogenblikken was het rijtuig gereed. j „Naar de Bourbonkade." zei de juffrouw terwijl zij instapte. VIJF EN VIJFTIGSTE HOOFDSTUK I Paul Harmant deed te Courbevoie de dringendste zaken af en zou dan Lucien een j zwaren slag gaan toebrengen-. Hij ontbood den jongeman. 1 „Zet u," vriend," zeide hij, zoodra deze i binnentrad. ..Wij hebben geruimen tijd te praten. Eerst heb ik u te bedanken." begon i Paul Harmant* „Bedanken! Eaa waarvoor mijnheer?" „Voor uw gedrag ten opzichte mijner i dochter, gisteren avond. Lucien huiverde en zijn voorhoofd betrok. „Mijne wtyze van handelen, mijnheer." jiernam hij. '..die was zeer natuurlijk en ingegeven door de erkentelijke achting, die I ik u gewijd heb, zoowel als aan mejuffrouw uwe dochter." „En aan mij levert zij het bewijs, dat gij u den tijd uwer afwezigheid goed ten nutte hebt gemaakt, dat gij ernstig hebt nage- dacht." „Nagedacht mijnheer? En waarover?" „Het was een goed idéé van my," hernam de industrieel, „u voor eenige dagen van Parijs te verwijderen om u zoo de gelegen heid te geven meester avn uwe gedachten te worden. Thans hebben wfl openhartig I met elkander te spreken, zonder iets ge heim te houden... Hoe hebt gij mijne doch- ter gevonden?" „Een weinig vermagerd, mynheer, en met een ontsteld gelaat. Mij dunkt, dat de dok ters zich ernstig met haren toestand moes- I ten bezig houden." „Dan merkt gij. dat zij wegkwijnt?" „Ongelukkiglijk ja, mijnheer. Om dat niet te zien, zou men bepaald blind moeten zijn." De millionair rustte met de ellebogen op de tafel en hield de handen voor het gelaat. Tranen liepen tussehen zyn vingers door. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN Lucien was (liop ontroerd. Eene stomme smart overmeesterde hem. ..Ik bedroef u, manheer." sprak by, na eenige oogenblikken. „O neen, gy niet mijn vriend, maar de feiten, de duidelijke feitenJa. ik weet bet maar al te goed. dat bel leven mijner dochter ernstig bedreigd is, bet. leven van myn eenige dochter, die ik meer dan alles ter wereld bemin, en /.onder wie ik niet in staat zou zyn te leven. Mary's leven is in gevaar; de doktoren hebben bet mij gezegd, doch haar toestand is niet hopeloos. Langs bet kwaad groeit het geneesmiddel en dit geneesmiddel is het huwelijk." „Het huwelijkT' herhaalde de jongeman, zeer droevig aangedaan over de wending die het gesprek nam. „Ja," antwoordde Paul Haripant, 't hu welijk dat Mary kalmte en geluk zou bren gen met. de gezondheid... Mary wordt door twee ziekten verteerdde eerste heeft zy overgeërfd van hare moeder, en deze is wel te genezende andere komt uit het hart en daarvan zjjt gy de oorzaak. Beiden ver- eenigd zullen haar spoedig naar het graf sleepen." Lucien huiverde nogmaals. „Myn dierbaar kind." ging dan weer de millionair voort, „het leven mijner geliefde dochter, van dien aangebeden engel, dié alle bevalligheden, alle deugden in zich be zit, berust in uwe handenIk heb het 11 reeds vroeger gezegd en heden herhaal ik het u... Ik heb u verzocht na te denken. Ik heb u voorgesteld u met de hand mijner dochter de helft myner zaken, van al mijn bezit te geven. Heden bied ik u alles, indien gy mijn kind redt, jaloerschheid verergert hare kwaal. Met den dood zal zy het be- koopen, zoo gij haar van u afstoot. Daar Mary in vroegere dagen, toen zy u nog niet kende, uwe beschermster, uwe voorspreek ster is geweest en al haren invloed op my gebruikt beeft 0111 u de positie te verschaf fen, die gij verlangdet. kunt gy haar toch wel eenige erkentelijkheid toonen. Hebt gy geen medelijden met haar? Zult gij het kind laten sterven zonder eenige liefde te schen ken? Zult gij weigeren hare hand aan te nemen „O mijnheer," riep Lucien uit, ten prooi aan eene vreeselijke ontroering, indien gy wist wat gy mij 'doet ïyden, zoudt gy niet langer zoo spreken! Indien gy wist wat ik geleden heb, sinds het oogenhlik dat mij de liefde van mejuffrouw Mary werd geopen baard, dan zoudt gij medelijden met mij hebben, dat bezweer ik u! Heeft bet mij aan openhartigheid tegenover u ontbroken? Heb ik'niet rondborstig verklaard, welke de toestand myns harten is?" „Ja. bet valt niet te loochenen, dat hebt gy rondborstig gedaan." antwoordde de millionair, „doch ik dacht dat het hier een dier grillen der jeugd gold. eene liefde, die later zelfs geen herinnering nalaat! Heeft ieder van ons in zijne jeugd niet een ijdelen droom voor werkelijkheid aangezien? Men ontwaakt echter en de ernstige zijde des levens vraagt al onze aandachtGy ge voelt niets hartoehtelijks voor mijne doch ter? Wat kan dat schelen? Is vriendschap geen liefde waard? Huwelijken zonder lief de gesloten zyn vaak de gelukkigste. D( achting, die u mijne dochter inboezemt, dt erkentelijkheid, die gij voor haar in het hart draagt, zullen voorloopig voldoende zyn. Dan komt de liefde, even als dit vroe ger by mij liet geval waé, toen ik Mary's moeder huwde." „Ik aarzel niet. mijnheer Harmant," ant woordde Lucien op plechtige» toon. „Aar zelen zou zijn verraad plegen tegenover haar. die ik bemin. Het spijt my zeer, dat ik u onaangenaam moet zjjn en met gebro ken hart u moet weigeren wat gy my vraagt." Paul Harmant scheen woedend. „Zooeven spraakt gy my van uw per soon." ging Lucien voort. „Welaan, u, den algemeen geachten man, wiens eerlijkheid spreekwoordelijk is geworden in de ganschf wereld. 11 vraag ikzoo gij vroeger een arm kind liadt bemind, zoo gy dat kind gezwo ren hadt, dat het eens uw vrouw zou wor den. zoudt gy dan in staat geweest zyn u ontrouw te toonen aan uwe eeden, zoudt gy in dat geval van James Mortimer de hand hand zijner dochter aangenomen hebben? Antwoord „Wat zal ik u antwoorden? riep de mil lionair hoogst ontsteld uit. „Ik weet slechts, dat myne dochter alles voor my Is, en dat deze geliefde dochter het met den dood zal hekoopen, zoo gy blyft weigeren. Het ver leden telt niet meer!" „Wees bedaard, mynheer! Ik smeek er u 0111 „Kan ik bedaard zyn? Hot bestaan van mijn kind staat op liet spel! En gij wilt dat ik bedaard zy O, gy kent geen modelyden Welaan, ik aarzel niet langer! Ondanks u, zal ik Mary redden!" ZES EN VIJFTIGSTE HOOFDSTUK. „Maar begrijpt dan toch," zeide Lucien tot Mary's vader, „dat ik myn leven lang aan de bitterste gewetenswroegingen zou ter prooi zyn. zoo ik de echtverbintenis aanvaardde, die gy my voorstelt „Gewetenswroegingen?" herhaalde Paul Harmant. Hoe kan dat zyn?" „Redde ik mejuffrouw Mnry, dan zou ik haar den doodsteek toebrengen, die ik be min." „Maar myn hemel," riep de industrieel uit, den schijn aannemend, alsof hy aan een onweerstaanbare» aandrang toegaf. „z.y. die gij bemint, is uwer onwaardig?" Lucien werd doodsbleek. „Myner onwaardig!" klonk het sissend door twee half gesloten ryen tanden uit zyn mond. „Herhaal dat niet, mynheer, of ik zal moeten aannemen, dat het vaderiyk ge voel uw brein beneveld heeft." „Gelukkig, dat dit niet het geval is, want dan zou ik niet in staat zyn u te redden, uwe eer hoog te houden „En wat brengt dan myn eer in gevaar?" „Het door u voorgenomen huwelijk." „Sombere leugen „Schitterenjde waarheid, integendeel Myne liefde voor myne dochter heeft my den moed geschonken om den nacht van het verleden te doorgronden en ge zult n wel dra dankbaar toonen, dat ik het licht hel der heb doen schynen." Paul Harmant had het beoogde effect met overleg berekend. Den beslissende» slag hield hy nog tegen om dien des te meer onweerstaanbaar te maken. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1